agazp DERLAND", ken-, Jongeheersii-, Meisjes- h Her-Capes AUTO Co. HAARLEM, Gr. Houtstraat 30. Heeren- en Jongeheeren-Regenjassen. gen bloei ©en overzicht te geven. 7,ij 1 Wil het koloniaal beheer. Landbouw, Handel en Nijverheid, verkeer en nlle voorname vertakkingen omvatten. Zij wil doen zien wat bereikt is, maar ook wat nog bereikt kan wor den. Geiukkig is deze tentoonstelling niet vdrluagd tot middel om leest to vieren of als garnituur bij de herden king van eene min of meer belang rijke gel<eurtenis, maar uitsluitend om Handel en Nijverheid te dienen. De groots Rubber-ten toonstel ling had, moer eigenaardig, even als de suiker, thee, tabak enz. een on derdeel van de Koloniale Tentoon stelling te Semarang kunnen zijn ■wel lezen wij op bladzijde 8, dat het comité in Nederland nog niet de finitief gevormd is, doch dal de mede werking van verschillende invloedrij ke personen reeds toegezegd is, waar van speciaal genoemd is die van den heer Mr. C. Th. van Deventerdat deze volgens nader verstrekte mrde- deellng in Let comité geen zitting had, maakt geen goeden indruk. On der het hoofd „Financieel© waarborg" wordt medegedeeld, dat toezegging van de Regeering ontvangen is van een subsidie, alsmede van een belang rijk aandeel in de geldloterij, dat tal rijke ondernemingen steun toegezegd hebben en anderen bereid gevonden waren mede te werken, om een "waar borgfonds op te richten, waardoor de plannen zoodanig konden worden in gericht, dat ook buiten Semarang en Noüerlandsch-Indië de tentoonstelling de aandacht zat trekken. Onder de verdere mededeelm- gen, die eigenlijk alleen voor de ïxposanten waarde hebben, trof ons hog de beschrijving van het ter rein, waarvan wordt gezegd, dat het gelegen is in de onmiddellijke nabij heid van het centrum der stad en ruim 150.000 M2. beschikbaar is, ter wijl uitbreiding mogelijk zal zijn. Grenzende aan de heuvels Randoe- lari, heeft men van het tentoonstel lingsterrein, zegt het programma, een prachtig uitzicht over de stad Sema rang en haar naaste omgeving maar met all© respect voor dc goede oogen van den schrijver hebben wij toch van het terrein af niets van de stad kun nen ontdekken, aJleen op den heuvel, waar de Nederlandscbe afdeeling zal gehuisvest worden, heeft men een prachtig uitzicht op de tentoonstel ling en de omgeving, en kan men zelfs met het ongewapende oog de schepen op de reed© onderscheiden. Ten slotte verdient de indeeling der tentoonstelling, in afdeeling 1 Kolo niaal beheer, 2 Land- eu tuinbouw, 3 ïnheemsche nijverheid, 4 Buitenland- sche nijverheid, 5 Handel ©n 6 Ver keer, met do werkelijke mi uulieu se onderverdeeling, alle aandacht. Tot zoover de gegevens, verstrekt door het hoofdbestuur der tentoon stelling, en nu wat wij door eigen waarneming of van anderen verna men. Door bemiddeling van do Koloniale 'tentoonstelling is voor het vervoer van goederen en personen eene tram verbinding tot stand gekomen tus- schen het terrein van de tentoonstel ling en de stoomtram S. J. S., die door d© gemeenle loopt en tevens de lijn naar Clieribon opneemt, maar ook in direct© verbinding staat met de prauwenhaven, waar het douanekan toor gelegen is (groot© boom). De goederen, per S.S. aankomende, worden op de reede in prauwen over geladen en zoo naar den grooten boom gebracht, waar zc in de doua.no- loodsen worden opgeslagen, maar nu voor de tejtoonstelling direct naar het terrein worden vervoerd per nieu we verbindingwaarom deze verbin ding nog steeds niet in gebruik is ge nomen of zelfs eerder is gelegd, is on begrijpelijk immers al het materiaal voor het grondwerk zoowel als voor de gehouwen kon men op veel min dor kostbar© en veel snellere manier naar het terrein vervoeren. Naar wij vernemen, moet do aan vraag tot het in exploitatie brengen van dat lijntje nog worden aan ge- Thans doen krobaks en koelies op geld, trouwens de tentoonstellings koorts begint epidemisch to worden. Het is waar, door den sterken vooruit gang van handel en nijverheid is liet aantal Europeanen aanmerkelijk ge slegen en daarmede de vraag naar woningen, paviljoens en kamers hier groot geworden de bestaande hotels zijn steeds bezet en tengevolge daar van groote opslag van huurhuizen nu is een en ander door do tentoon stelling veel verergerd sommige ho tels vragen of zullen vragen 7.50 tot f 20 per dag voor logies on ontbijter zijn pensions die hunne prijzen ver- hoogen met 50 tot 200 pCt. en die hier aan niet mede doen, ontvangen zoo vele aanvragen, dat het onmogelijk is die te bevredigen. Langzaam maar zeker stijgt alles, arbeidsloonen b.v. van 50 tot 200 pCt., eu men vreest voor meer de huis jongens worden allen aangenomen tegen liooge loonen bij de hotels en restaurants, zoowel in de stad als na- hij en op de tentoonstelling de prijs dor levensmiddelen, is steeds stijgen de en men spreekt reeds van een toe slag op de salarissen in liet algemeen, van hot laten uitkomen van levens middelen, om deze voor gewonen prijs verkrijgbaar te stellen, van coöpera tïef inkoopen, enz., enz., in één woordde koorts wordt met den dag heviger en men maakt elkander het hoofd op holnu weer hebben, naar men zegt, de kappers zich vereenigd en zullen hunne prijzen met 100 pCt. verhoogen, zoodal scheren 50 cent. en haarknippen een gulden zou moeien kosten. Evenals alles groeit het haar hier snel I Misschien heb ik nog gelegenheid, op uit punt nader terug te komen on willen wij eerst van de stad uit een .wandeling maken naar liet tentoon stellingsterrein. Uit het hotel Jansen komende hebben wij tegenover ons het Oude-Mannen- en Vrouwenhuis, rechts omslaande zijn wij in de Hee renstraat, waarin wij o. a. vinden de tiffin-room van Willen, dan het Pa- radepleiu, waarop, op ongeveer 59 nieter afstand van elkander, twee flinke muziektenten, waarin voor zoo iver mij bekend in de laatste 8 of 9 maanden geen muziek is gemaakt dan eenige flinke Europeesche toko's, lean;,oren en gcedangs tan verschil lende import- of export-firma's, do ïavosche Rank, en op den hoek van Ie Heercnsliont en Westcrwalstrnat het gebouw der Factory (Ned. Handel Mij.). Wij steken de rails over vau de lijn der S. J. S., die van den „Grooten Boom"- naai- het station loopt en staan op „de groote bruggelegen over de prauwenkalivan hier uit zien wij rechts aan de eene zijde der kali het douanekantoor, en het ge- houw van de Stoomvaart Mij. „Neder land" en de Kon. Paketvaart Mij., aan de linkerzijde een rij gebouwen, voor kantoren bestemd, eu iu de verte 'het getrouw van de Internationale (Rotterdamsche Lloyd). Over de brug rechts heeft men het Militaire hospitaal links het groote huis (gemeente-huis), daarnaast het Post- en Telegraafkantoor, grenzende aan de Aloon-Aloon, een groote gras vlakte met een muziektent, waar wel eens muziek wordt gemaakt, en waar op verschillend© wegen toegang geven tot de aangelegen inrichtingen, als: het. gebouw van de Gouvernements telefoon, Militaire Confine, pasar djohar, eenige oud-Indische hulzen en de Stadstuin. Deze laatste is ee sociëteit, waarvan ieder lid kan wor den en ook tegenwoordig ieder lid is men. betaalt er eene contributie van f 1 en f 1.50, naar gelang van zijn in komen, plus 0.25 voor het reglement, In den tuin heeft men een zaal, die gebruikt wordt voor danszaal, en het geven van bioscope-voorstellingen, mooie terrassen en een rolschaatsen- baan, een muziektent, waar veel mu ziek wordt gemaakt; de Java-bios- soop is aan de overzijde gelegen. De vierde zijde der Aloon-Aloon wordt begrensd door den grooten ver keersweg „Bodjong", waar men aan •de rechterhand het stadsverband (ge meente-ziekenhuis) heeft. Wanneer men den grooten vooruitgang van Semarang wil aantoonen, behoeft men aan de oud-gasten van slechts 25 jaar geleden te vragen, wat Bodjong was en zelf te zien wat het nu is. Burgerlijke Stand ZAND VOORT. BEVALLEN: II. Ilmlopenvan Batenburg, d. G. Groenvan der Mi je, z. J. VisserKolman, z. OVERLEDEN: M. van der M ije, 8 mnd. M. var Duijn, 6 j. G. H, Cazander, 16 j. C. Paap. 4 mnd. Binnenland Nederland en de Oorlog. BRIEF VAN DEN EERSTEN GE VER VOOR HET VERDEDIGINGS FONDS. „De Nieuwe Courant" ontving hel volgende schrijven Mijnheer de Hoofdredacteur, Ofschoon u niet gewoon is in uw blad stukken op te nemen van perso nen, die u onbekend zijn, zoo heb ik toch hoop, dat u dezen keer een uit zondering zult willen maken, nu ik, die onbekend wensch t,c blijven, u door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken daarom verzoek. Naar aanleiding der beschouwin gen onder bovenstaanden titel door II. in uw Avondblad van 2 dezer aan het door mij gedane aanbod gewijd, stel ik er prijs op de bedoeling, die ik daarmede gehad heb, to verduide lijken. Vooraf zij het mij echter vergund u, mijnheer de hoofdredacteur, mijn liartelijken dank te betuigen voor den steun, dien u wel aan mijn denk beeld hebt willen ver'eenen en in 't bijzonder voor dc warme opwekking tot navolging van mijn voorbeeld in uw Avondblad van 24 Augustus. 't Ligt natuurlijk niet, op mijn weg, om die waarde van mijn aanbod te be oordeel en. Al'een durf ik wel bewe ren, dat het zonder bezwaar gedaan kan worden door al'e incnschen die evenveel of meer bezitten dan ik dat het zelfs aan de meerderheid van hen, wier vermogen meer dan hon derdduizend gulden bedraagt, moge lijk moet zijn zonder al te groote op offering mijn voorbeeld te volgen. Ofschoon ik do gelukkige vader beu van ve'e kinderen, heb ik althans ge meend hen niet te kort te doen, door mij bereid te verklaren, een tiende van mijn vermogen in dezen zwaren tijd op liet a'taar des vaderlands te offeren. De hoofdredactie van dit blad heelt in haar artikel van 24 Augustus mijn aanbod „practisch en welberaden" genoemd en ik geloof dien lof te mo gen aanvaarden. Ik heb inderdaad niets buitengewoons willen doen. Al leen in bet nemen van het initiatief steekt misschien eenige verdienste. Daar ik zelfs den schijn wilde vermij den, dat liet voor mij om die ver dienste te doen was, heb ik er prijs op gesteld, dat, mijn naam a's schrij ver van den brief aan den minister geheim zou blijven. Maar het aanbod zelf vind ik voor een vermogend man zoo gewoon, dat ik op d'e navolging an duizenden heb gerekend. Mijn aanbod is alleen te bescheu ren als een uiting van vaderlands liefde en ontleent daaraan uitsluitend haar waarde. Dit moet m. i. de hoofd zaak zijn. De bestemming van het bijeen te brengen fonds is nevenzaak, mits het diene om buitengewone uit gaven, die direct of indirect het ge volg zijn van den oorlogstoestand, te dekken'. Over het doel heb ik mii misschien te vaag uitgedrukt. Stellig heeft u, mijnheer de hoofdredacteur, in uw meermalen aangehaald artikel de toe komstige verdediging van het Rijk en de koloniën te veel op den voorgrond gesteld. Mijn gedachtengang is vol komen juist weergegeven door den minister in de Staatscourant van 30 Augustus. Maar voor we'k doel men zijn bijdrage wil bestemmen is mij om het, even, mits men slechts vrij willig teil algemeen en nutte een deel van zijn vermogen aan het vaderland wil ten offer brengen. Welk een indruk zou het maken naar binnen en naar buiten, indien het kon weerklinken door de wereld: dezelfde Nederlanders, die indertijd o.a. om den tienden penning in op stand kwamen tegen Spanje, bieden thans vrijwillig aan het vaderland j den tienden penning van hun vermo gen aan! DE ONBEKENDE VADER LANDER. 71LVERB0NS. Bij dienstorder is bepaald, dot do aan de post- en telegraafkantoren ontvangen zilverbons, di© door vuil worden of scheuren minder geschikt zijn om te worden uitgegeven, aan de circulatie moeten onttrekken en bij den betaaimeesler gestort worden Ziilverboiis van 5 moeten, indien niet slrikt noodig, niet meer voor uit betaling gebruikt worden. VLUCHTELINGEN. Te Hulst, een plaats van 3400 zie len, zijn t.bnns niet minder dan 1100 vluchtelingen. VLUCHTOORD TE OLDEBKOEK. De regeeringsconmiissaris spreekt namens de vluchteluigen in 't vlucht oord te Oldebroek grooten dank uil voor de gaven van verschillenden aard, die hun door tal van personen en coniitó's mildeüjk zijn toegezonden en die bijdragen tot de erkentelijke tevredenheid der vluchtelingen. Ten einde de giften zooveel mogelijk aan de bedoeling Ie doen beantwoor den, geeft hij in overweging omtrent liet nog gewenschte voeling niet hem te houden. Dit toch wisselt telkens af. Door den lande is en wordt behoorlijk gezorgd voor voedsel, dekens, ligging en, voor zoover noodig, voor mannen- werkpakken, terwijl van particuliere zijde wordt voorzien in de oogenblik- kelijke behoefte aan mannen-onder goed. Daarentegen zijn sterk schoei sel, eenvoudige, warme bovenkleeding voor vrouwen en voor kinderen, man nenpakken en overjassen cn vrouwen mantels op het oogenbiik gewenscht,, ook eenvoudige versnaperingen, in dien in grooten getale ter willo der rechtvaardigheid. MOOIE GIFT. Het hoofdbestuur van liet NederI Onderw.jzersgenootschap heeft beslo ten f 6250 (de helft van het Weer standsfonds) af te slaan aan het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité. STAAT VAN BELEG. Nu opnieuw een groot aantal ge meenten en gedeelten van gemeenten in staat van beleg zijn verklaard, mag nog wel eens de aandacht wor den gevestigd op dezen van den ge wonen sterk afwijkenden rechtstoe stand, schrijft het „Handelsblad". Evenals de staat van oorlog is de slaat van beleg bepaald door art. 187 der Grondwet en door de wet van 23 Mei 1899, welke aan de grondwettelij ke bepalingen uitvoering geeft. Oor log of oorlogsgevaar o. a. kunnen de Regeenng een wettige aanleiding zijn om bepaalde gedeelten van het Rijk in staat van oorlog of in staat vau beleg te verklaren. Onder zekere om standigheden is ook reeds militair gezag door de wet gemachtigd, voor een deel van het Rijlc In naam des Konings den slaat van beleg af te kondigen dan namelijk wanneer dal gedeelte ten gevolge van een vijnnde- Jijken inval of door binnenlandsche onlusten van den zetel der Regeering afgesneden is. Thans gaf „oorlogsgevaar'' natuur lijk aan de Regeering de grondwette lijk© en wettelijke bevoegdheid, om opnieuw gedeelten van het Rijk in een underen rechtstoestand te bren gen. De voorschriften, voor den staal van oorlog gegeven, gelden ook voor den staat van beleg, voor zoover al thans de wet niet anders bepaalt. Bovendien is nog het volgende van kracht De burgerlijke besturen cn de daar bij in dienst zijnde ambtenaren zijn verplicht te gehoorzamen aan de be velen van liet militair gezag, gegeven overeenkomstig de door de Kroon vastgestelde iustructiën, welke zoo mogelijk worden openbaar gemaakt. Overleg met het burgerlijk gezag in de gevallen, waarin dat bij den staat van oorlog noodig is, is niet voorge schreven. De toegang tot het. verkeer binnen en het verlaten van het in stoot van beleg verklaarde grondgebied kan door het militair gezag geregeld wor den overeenkomstig de eischen der algemeens veiligheid. Dit is ook be voegd aan personen, die voor do rust of veiligheid gevaarlijk zijn, het ver blijf te ontzeggen en hen te verwijde ren, of, indien de mogelijkheid daar toe niet bestaat, hen in bewaring te stellen. Aan niet-militairen, die' voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, kan liet militair gezag verbieden het in staat van beleg verklaarde grondgebied te verlaten, en ben daar in verhinderen, het wegvoeren van paarden, vee, wagens, vaartuigen, levensmiddelen en andere voorwerpen bevelen, bewerkstelligen of beletten. Als het belang der defensie het noo dig maakt, is het ook bevoegd, niet- militairen op te roepen om deel uit te maken van de militaire macht en als zoodanig hulp eu medewerking te verleenen, hetzij tot, bewaring der rust of tot deelneming aan de werk dadig© verdediging, hetzij tot het verrichten van di© militaire werk zaamheden, welke door hen kunnen geschieden. In dat geval zijn zij aan de militaire rechtsmacht onderwor pen. Bestaat er gevaar voor spoedige in sluiting van eenige versterkte plaats, dan heeft het militair gezag het, recht aan allo personen, wier aanwezigheid voor de verdediging niet, noodig en wier onderhoud niet behoorlijk ver zekerd is, het verblijf te ontzeggen en ze te verwijderen. Het heeft dan te vens de bevoegdheden ten aanzien van inkwartiering, onderhoud, trans porten en leveraiitiën van allerlei aard, welke, in geval van oorlog of oorlogsgevaar, nuu den bijzonder daartoe gemachtigden opperbevelheb ber door de inkwartieringswet zijn toegekend, Het militair gezag is voorts be voegd, beperkende bepalingen vast te stellen omtrent het drukken, uitge ven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te ver bieden. Openbare vergaderingen van bij zondere personen, godsdienstoefenin gen (met uitzondering van openbare), openbare bijeenkomsten of optochten mogen zonder schriftelijke vergun ning van het militair gezag niet wor den gehouden. Dit geldt mede ten aanzien van bijeenkomsten, om zich in den wapenhandel te oefenen. Op rordering van het militair gezag gaat elke vergadering, bijeenkomst of optocht terstond uiteen. Hot militair gezag erlangt de be schikking over de inrichtingen der pesterij, telegraphic en telephonie, en is bevoegd de wettelijke bepalingen omtrent den post-, telegraaf- of telc- phoondienst te wijzigen. liet is mede gerechtigd tot het In beslag nemen en openen van elk stuk, aan de post of andere instellingen van vervoer of aan de telegraaf toevertrouwd en tot het. kennis nemen van den inhoud. Verder worden in de gedeelten van hel grondgebied, welke m staat van beleg zijn verklaard, een of meer temporaire krijgsraden ingesteld, wier rechtsmacht in geval van oor log, dat wil zeggen wanneer de slaat van beleg ten gevolge van feitelijken oorlog is afgekondigd, zich ook uit strekt over niet-militairen, die zich schuldig maken aan feiten, strafbaar krachtens hel militair strafrecht. Dan vervalt ook het recht van beroep en cassatie in burgerlijke strafzaken, wanneer do bij de wet aangewezen burgerlijke rechter van beroep en cassatio niet in slaat is daarvan ken nis te nemen. Is de burgerlijke rech ter. die in eerste instantie over eene strafzaak heeft te oordeel en, in een dergelijk geval niet in staat daarvan kennis te nemen, dan oordeelt daar over de krijgsraad in hoogste instan tie. Voorts is het militair gezag nog be voegd, de wettelijke bepalingen op liet dragen van wapenen, zoowel als die op do uitoefening der jacht, zoo danig te wijzigen, als in het belang der openbare veiligheid noodig wordt geacht, en tc bevelen, dat de inwoners de in hun bezit zijnde wapenen en ammunitie op daartoe aan te wijzen plaatsen inleveren. Wordt een cn an der niet teruggegeven in den toe stand, waarin het bij de inlevering verkeerde, dan wordt schadeloosstel ling verleend. Is liet noodzakelijk, zoo is liet mili tair gezag ook bevoegd, met afwijking van de daaromtrent bestaande wette lijke bepalingen, voorschriften te ge ven omtrent het begraven van lijken. Ten slotte worde nog vermeld, dat in plaatsen, met welke alle gemeen schap uit hoofde van oorlog of bin nenlandsche onlusten is afgesneden, niet-militairen hun testament kun nen maken ten overstaan van elk openbaar burgerlijk ambtenaar en van eiken officier, die ten minste den rang van luitenant heeft, in tegen woordigheid van twee getuigen. In het bovenstaande is o. a. mel ding gemaakt van wettelijke voor schriften, waarbij krachtens' do Grondwet zelve wordt afgeweken wm de anders geldende grondwettelijke drukpersvrijheid en van het door art, 159 onzer constitutie gewaarborgd brieven geheim, dat slechts opening van brieven „op last des regters" toe laat in de in de wet omschreven ge vallen. Sterker dan door de wet op het recht van veroeniging en verga dering wordt dit recht der ingezete nen beperkt door de wet tot uitvoe ring van art. 187. Men zou kunnen zeggen, dat beide wetten ieder voor een bepaalden rechtstoestand uit voering geven aan art. 9 der Grond wet, dat den wetgever regeling en beperking van het genoemde recht in het, belang der openbare orde voor schrijft. Zoo geeft de meergemelde wet van 23 Mei 1899 ook op een andere dan de gewone wijze uitvoering aan de grondwettelijke bepaling, volgens wel ke niemand tegen zijnen wil kan wor den afgetrokken van den rechter dien do wet hem toekent, dat is dus bij staat van beleg in geval van oorlog de krijgsraad en zoo geeft de wet, die bepalingen geeft voor den staat van oorlog enz. ook uitvoering aan art. 158 der Grondwet, nu zij aan officie ren den last tot huiszoeking door het door de wet aangewezen militair ge zag doet uitreiken. Leger en Vloot C. VAN DER SANDE LA CQSTRL Te 's-Gravenhage is in den ouder dom van 63 jaren overleden de heer C. van der Sande La Coste, gep. vic©-admiiraal-ti tulair. De kee'r Van der Sande werd den len Aug. 1870 benoemd tot adelborst le klasse en verliet den dienst 1 Dcc. 1905 als schout-bij-naoht-tLtulair. In 1911 kreeg hij dsn titel von vies- admiraal. Hij was voorzitter der com missie tot het examineer en voor den rang an luitenant lei' £©e 1c klasse er bestaat geen twijfeE aan, zei Klederiemd met hernieuwd® kracht en energie een economische herleving ondergaan zoosBs wij nog nooit hekhen medegemaakt. ZQt Gij klaar om van dien komenden goeden tijd partij te trekken Gij jonge mannen, komt en iaat U voorbereiden voor goed betalend werk. Wordt automobiel' deskundigen. Wendt U persoonlijk tót de hoek Camplaan SPREEKUUR VAN 10 TOT 11 UUR. HKBMBTBIDM. volgens onderstaande prijzen. Lengte in c.M. 60 6S 70 75 eo 85 80 85 IOO 105 no 115 4e kwaliteit f2,- 2,25 2,50 2,75 3,- 3,25 3,50 3,75 4,25 4,50 4,75 a 5, i 3e kwaliteit f2,75 3,- 3,25 3,50 4,- 4,25 4,50 4,75 5,25 5,50 5,75 0,25 M 2e kwaliteit f4,- 4,50 4,75 5,- 5,50 5,75 6,- 6,50 7.- 7,50 8.- 8,50 f 1 O le kwaliteit f5,75 6,25 6,75 7,25 7,75 8,25 8,75 9,50 10,25 li 11,75 12,50V Oemaakt en naai* maat. BEWAAR DEZE LIJST S.V.P.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 8