Iets ever mijnen en mjjnen-leggers. bij Carr.bray, Reinri, 4mlens crt St. Quentin. Dö Engclschen zijn over 't algemeen veel jongerzooals bekend is, uit sluitend vrijwilligers. S'cchts bij uit zondering vindt men er gehuwden onder. Zij zijn opgeruimder en schik ken zich zonder veel morren in het onvermijdelijke. Het eenige redmiddel een Europesschen Staten bond. Jhr. Dr. Nico van Suchtelen schrijft in 't, Alg. Handelsblad een artikel waaraan we 't volgende ontleenon Hoe dan moeten de vredesluitende regeeringen- toonen dat ook zij de harde les hebben verstaan, hoe moe ten zij hun zware schuld tegenover dc menschhoid deigen? Er is slechts één antwoord mogelijk door het mili tairisme te maken van een voortdu rende onderlinge bedreiging tot een gemeenschappelijk orde- en verdedi gingsmiddel; door de in het verbor-; gen kuipende en knoeiende diploma tie te hervormen tot een aan de ge wone, algemeen-menschelijke morual onderworpen orgaan voor informatie en onderling verkeer. Met andere woordendoor het stichten van een economiech-politiek rechts verb and, een Statenbond of Bondsstaat, met internationaal leger tot rvnder'inge garantie. Er is reeds veel geroepen om be perking der bewaoening Wie thans da geweldige legermachten ontketend tegen elkaar ziet woeden, zal ten volle de dwaasheid inzien van den eisch dut oen overheerscliend militai- risme ooit vrijwillig zichzelf zou heb ben beknot. De vredesgedaolite moge een waarheid zijn als een koe, het militair.sine is een werkelijkheid als een tijger. Maar het volk herhale, in alle lan den cn onophoudelijk, den eisch nü, terwijl het groote monster uit talloo- ze wonden bloedt, straks, wanneer het uitgeput zal terneer liggen. En het volk eische voorlaan die beper king niet als de onbetrouwbare, pa pieren be'ofte van eiken staat afzon derlijk, maar het eische haar als den wel-controlcerbaren eri wel-te-hand- haven maatregel van den Europee- schen Statenbond- De Europeesche Statenbond worde de eerste, meest dringende leuze voor het intellect, de politieke strijdkreet voor de massa van alle beschaafde Europeesche na ties. Want de Europeesche Staten bond is het eenige middel, dat. zon der aan de eer of waardigheid van zelfs den machtigsten siaai te kort to doen en zonder het economisch be lang van ook maar het allerkleinste landje te verwaarloozen, practisch en radicaal het groote probleem van het Kuropeesch evenwicht tot een duurzame oplossing kan brengen. Er is maar óéne keuzo: óf de Europee sche Statenbond, bestaande uil uu- touomc, natuurlijke, dat wil zeggen nanr hunne nationaliteit begrensde naties, die zich krachtens hun a'ge- meen-mcnschelijk moreel bewustzijn binnen hun onderling rechtsverband eerst waarlijk vrij en zelfstandig zui len voelen, óf een voortbestaan, neen, verergering van den ouden toestand een nieuwe chaos van zoogenaamd souvereine, onredelijk begrensde, kunstmatige dwangstaten, die, in verblinden wedijver alle menschelijke moraal verwaarloozend, opnieuw zich zul'en bewapenen en steeds zwaarder bewapenen, totdat opnieuw en nóg barbnarscher de strijd moet ontbrun- den en ten slotte geheel Europa ten onder guat in een recks van revan che-oorlogen. De Europeesche Statenbond is het eenige redmiddel; Dit is een waarheid die niet ontkend kan worden. Laat het intellect haar voortaan prediken zonder ophouden. Laten alle politieke partijen haar voortaan als het meest urgente punt op hun programma plaatsen. Laat de massa, o de sug gestibele massa, die nü leeft onder de suggestie van waan en leugen, voortaan opgroeien onder de oonige inenschwaardige suggestie- de heer schappij der waarheid. Twijfelt men aan de mogelijkheid om een voor zoovele cn zoo verschil lend georganiseerde staten bevredi genden vorm voor dezen Bond te vinden? liet vraagstuk is moeilijk; maar liet werd opgelost voor Zwitser land, de Vcrccnigdc Staten van N. Amerika. het Duitsche Rijk, Zuid- Afrika. De reeds bestaan hebbende en bestaande Statenbonden en Bonds staten, geboren nft <!e vereonfglng van vroeger na-ij vorige en vijandelij ke deelstaten, bieden genoeg punten van overeenkomst en verge'ijklng met den te slichten Europccschen Statenbond, om dc samenstelling van een practische grondwet mogcLik te maken. Zoo slechts de volken willen, zul'en hun groote juristen er; den kers den weg zonder eenigen twijfel vinden. Door velen van hen werd en wordt het denkbeeld reeds gekoesterd, velen van hen zien reeds een begin van verwerkelijking or van in do ver- schillende instituten door de vredes conferenties geschapen. Hel: denk beeld is rijphet is in volkomen overeenstemming met het zeik-lijk besef en liet rechtsbewustzijn der massa bij al'e beschaafde volken en het is eon eisch van het internationale economisch leven. Volken van Europal wik ge uw heiligste goederen beschermen? Be schermt ze gezamenlijk! Wilt ge den vrede, zoo zaait geen oorlog! Ge hebt 'het in uw macht, nil, in dezen tijd van ontreddering, ellen- de, rouw en, goddank, zelfinkeer, méér dan ooit vroeger, de tot dusver onbegrepen machten waarvan ge speelbal waart, te beheerscheD Vol ken van Europa, het Is aan uzelf de zen oor'og. dezen grootsten vloek der menschheid. in den grootsten zegen te doen verkeeren. Duitschland en de Kleder- landsche troonrede. De „Nordd. Allg. Zeitung" schrijft; Do Koningin der Nederlanden wees in de troonrede er op, in welken ern- stigen tijd de Staten-Generaal bijeen kwamen. Met bijzonderen nadruk bond de vorstin haar volk de plichten der neutraliteit op het hart Wij willen gaarne en met bevredi ging vaststellen, dat Nederland zich beijvert deze plichten met de groot ste nauwlettendheid na te komen. De nadrukkelijkheid (van de troonrede) schijnt van des te meer waarde wijl het niet aan pogingen ontbreekt de. Nedertendsche bevolking in hare op vatting van datgene wat de neutrali teit in den tegenwoordïgen oorlog gebiedt, te doen wankelen. Daartoe rekenen wij met name de gemeene lasterpraat, die aanhoudend uit En- gelschc, Fransche en Belgische bron nen in de Ilollandsche pers tegen on ze troepen wordt losgelaten. Wisten de Hollanders niet uit eigen aanschouwing genoeg van de laatste gebeurtenissen en de Duitsche iroe- pen dan moesten zij deze, op grond van de lasterlijke voorstellingen on zer vijanden, voor horden roovers, dieven en dronkelappen houden. Het is te hopen, dat de troonrede er toe zal bijdragen de Hollandsche pers, niettegenstaande deze verzin sels. die er op berekend zijn het Ne- derlandsche volk tegen ons óp te hit een, oon onpartijdig oordeel te doen bewaren, Allerlei. De Duitsche legatie in Den Haag p.ubÜccert het volgende: Do oorlogscorrespondenten van voorname Amerikaansche bladen pu- bliceeren de volgende verklaring- Om aan de waarheid de eer te ge ven verklaren wij eenparig dat dc be richten omtrent Duitsche gruwelen, voor zoover wij konden waarnemen, absoluut onwaar zijn. Wij hebben twee weken lang bij het Duitsche le ger vertoefd en de troepen meer dan 1000 mij'en ver begeleid Wij zijn werkelijk niet in staat om slechts 'n enkel geval te melden van hei op leggen van onverdiende straffen en maatregelen van vergelding. Voorts zijn wij niet in staat de geruchten omtrent mishandeling van gevange nen en non-combattanten te beves tigen. Wij zijn met de Duitsche troe pen meegegaan te Brussel, Nivellee, Bincho, Bruiesières, lloutes, Wiherie, Merbes-lu-Ghateau, Series sur öam- bre eri Beaumont, en hebben niet de minste gegevens voor een enkel ge val van tuchteloosheid kunnen con- stateereri. Talrijke geruchten dien aangaande bleken na onderzoek on gegrond. Overal zagen wij de Duit sche soldaten de burgers respectee ren. Na den slag van Bruissièrcfi vonden wij Belgische vrouwen en kinderen volkomen gerust Tn Mer- bes-le-Cliateau was een burger ge dood, doch niemand kon bewijzen, dat hij vrij van schuld was. Perso nen, die verhalen deden van gepleeg de gruwelen konden die niet bewij- dal bij hef. zink'en van de „Hela" een man is verdronken, drio man worden jog vCrmisi. Verspreid nieuws. BELGISCHE DAGBLADEN TE BRUSSEL VERBODEN. De Bleu Public deelt mede, dat de verkoop van Belgische en Fransche bladen te Brussel ten strengste ver boden is. Aan dc politic-bureaux is een mtdedeeling aangeplakt, waarin verklaard wordt, dat personen, dio dagbladen, welke niet aan den censor zijn voorgelegd, binnensmokkelen en verkoopen, gefusilleerd zullen wor den. Tevens zijn vier winkels te Brussel aangewezen, waar Duitsche bladen verkocht zullen worden. KONING ALBERT GEDECOREERD. De Belgische legatie in den Haag meldt: De Tsaar heeft de militaire orde van St. George vertoond aan den Ko ning der Belgen. Deze decoratie is aan Z. M. over handigd door den Russischen gezant te Antwerpen, Prins Kuudacheff. Zooals men woet verleent de Tsaar deze hooge onderscheiding alleen voor militaire daden, bedreven op het slagveld. IJe „Nowoje Wremia" heeft in Rus land twii openbare .nschrijving ge opend om gelden bijeen te brengen, ten einde kouing Albert van België een huldeblijk te kunnen aanbieden. DE 30.5 c.M. MORTIEREN DER OOSTENRIJKERS. Dó vertegenwoordiger van do Frank furter Ztg. meldt uit het Oostenrijk- sche perskwartier De Oosienrijksche mortieren, kali ber 30.5 c.M., dio voor het eerst bij de belegering van Namen met zooveel succes gebruikt werden, zijn pas kort geledén bij het zware belegerings- korps in dienst gesteld. Skoda hoeft met deze nieuwe mortieren In zoover re oen meesterstuk geleverd, dat zij ondanks hun ontzaglijk totaal ge wicht, wegens uó schrandere wlj2e waarop zij uit ernaar genomen kun nen worden, zelfs voor hot vervoer per auioitiubiel over slechte wegen geschikt zijn. Het weer in elkaar zetten en liet opstellen in do batterij eischt slechts weinig tijd Zoodal deze mortieren zonder tijdverlies, na hun taak ver- richt te hebben, voor nieuwe doelein den kunnen worden gebezigd. Ik heb, zegt de correspondent, ver leden jaar zelf de laatste schietproe ven met deze mortieren bijgewoond. Daardoor werd niet alleen do bruik baarheid te velde, inaar ook de ma thematische zekerheid van het schot d zer monsters onwederlegbaar be wezen. De losbarsting bij het schot geeft een geduchte», doffen slag, die ech ter gocn gevaar oplevert voor het go- hoor-orgaan der manschappen, die het stuk bedienen. De baan van het projectiel kan bij goed licht gemakke- ijk door den binocle gevolgd wor den. Dc hoogste graad van trefzekerheid treedt in bij een schot-afstand, die co gewone distanties verre te boven gaat. OORLOGSWEE. De „Gelderlander" vertelt Uit een der gemeenten van ons va derland werd bij bet uitbreken van den Europe eschen oorlog ook een jon ge man naar Duitschland voor den dienst opgeroepen. Hij gevoelde ech ter niet veel lust, aan dezen oproep gevolg te geven was hier mei een Nederlandscho vrouw getrouwd; leef de gelukkig en bekleedde een goede betrekking. De vader, in Duitschland woonachtig, stelde alle pogingen in het werk o'in zijn zoon te bewogen tot vervulling van zijn dienstplichten. Maar niets byalle. Ten slotte drong ds vader nog eens telegrafisch bij zijn zoon aan. H-j deelde in dit letlegrniu mede, da-, zoo zijn zoon niot overkwam, va der de schunde van deze dienstweige ring niot langer zou kunnen dragen cu zichzelf den kogel zou geven. Toen is de zoon gezwicht. Hij is gegaan, nam afscheid van geliefden hier, maar helaas.... voor altijd. Want eenige dagen terug kwam het droeve bericht, dat de inan en vader gesneu veld was. (Wij vinden in „de Groene" een in teressant artikel over zcemijnen cn nemen dal met machtiging van de redactie over. lied. 11. 's D De berichten der laalsto weken la ten geen twijfel over, of mijnen een wel of niet afdoende bescherming vormen van ha.vi.-us cn zeegaten, cn over de vraag of de vijand al of niet reten heeft bang te zijn voor deze on zichtbare verschrikkingen. Laten wij de vraag rusten of de Engelseho ver- v\ ijtcn over de gebruikte mijnen der Duitschers te recht of ten onrechte geuit zijn, dan leert toch het aantal onheilen, dat de mijnen nu reeds ge sticht hebben, vooral op het gebied van totaal schuldelooze neutralen en noncombattanten, dat dit oorlogswa pen met alleen theoretisch govuurlijk is. Trouwens, vroegere oorlogen, zoo als die tusschen Rusland cn Japu.-i, hebben 't zeilde reeds geleerd. mijn zelf bestaat uit ecu metalen bol, gevuld inet een groote hoeveel heid (paar honderd pond) zeer ont plofbare stoffen, waarbij buskruit een kleinigheid is, zoo heftig vu» aard, dut zij dikwijls in geschut onbruik baar zijn door bun geweldige onstui migheid, die zich geen tijd zou gunnen den kogel uit den loop ie drijven, maar al eerder het heele kanon uit elkaar zou geslagen hebben. Deze ge laden mijn bevat oen klein© hoeveel heid van een andere stof, zooals knal- kwik, dut bij een kleinen stoot reeds ontploft en dan de rest der mijiilading toi ontploffing kan brengen. De mijn is zóó licht, dat zij op het water zou drijven als men huur aan haar lot overliet. Maar dan zou do mijn zicht baar zij», dus zij wordt ondor water GYMNASIASTEN TEN STRIJDE. Tc Eliwangt-n, in Wurtemberg, is het gymnasium heropend, maar zon der do hoogste klus. Deze was inbaar geheel ten oorlog getrokken. EEN PRINS OP I1ET SLAGVELD GEVALLEN. Prins Ernst van Melningon is ge vallen aan het hoofd van zijn troe pen, met de sabel in do vuist. Een hospitaalsoldaat snelde hem tc Kuip, toon een kogel hem doorboord had. Da prins vropg hem een slok water en gaf hem een blaadje, dat hij van zijnnotitieblok had gescheurd. Er stond op „Als ik val op het veld voor Duitschland's eer, zet mij dan niet hij m den vorstelijke» grafkelder, maar begraaf mij samen met mijn dappere soldaten. Zet een eenvoudig kruis op mijn graf. dat is voldoende voor Duitschland's zonen." OOK AL SLACHTOFFERS VAN DEN OORLOG. To Berlijn Is een groot huis inge richt voor kunstenaars tooneelspc- lers, schilders, literatoren, beeldhou wers, enz. dio door den oorlog broo- deloos geworden zijn. EEN HERINNERING. De eerste tien dagen van den oorlog in 1870 kostte Duitschland in zes veld slagen 50.000 man. Bij Sédan vielen 4G0 officieren en 3500 man. De gezamenlijke verliezen der Duït- schers bedroog in 1870/71, volgons be rekening van generaal veldmaar schalk v. Moltke, 6247 officieren en 123.453 man. OORLOGSBUIT. Uit Parijs wordt aan de Telegraaf gemeld, dat alle treinen, die daar Dinsdag en Dinsdagnacht aankwa men, gevuld waren met kanonnen, houwitsers, munitie» enz., alles ver overd op de Duitschers. Eén trein al- loon telde zeven goederen wagens, dio vol met helmen, geweren, degens, sabels en munitie waren. Andere wag gons waren volgeladen met previsie. Dinsdagavond kwamen oeu aantal Duitsche krijgsgevangenen, onder wie een generaal en elf officieren, te Parijs aan. DE STEMMING TE PARIJS. Men schrijft ons uit Parijs Parijs is, hoewel oenigszins geko men van den schrik, dat de regeering naar Bordeaux is vertrokken, nog allesbehalve normaal. Natuurlijk heb ben de berichten, dat de opuinrsch der Duitschers naar Parijs gestuit was, zeer kalmeerend gewerkt en een 1 soort van verlichting gebracht bij al len, die zich reeds druk voorbereidden op ecu langdurig beleg. Sedert zijn berichten gekomen over een terug trekken der Duitsche troepen en thans heeft het cr veel van of er komt weer de oude vroolijkheid bij de moes ten, die nog te Parijs zijn gebleven. De Boulevard s-café's zijn weer stampvol. Eon groot enthousiasme ontstond, toen over de hoofdboule vards per auto een veroverd Duilsch vaandel werd getransporteerd. Op eens zag het asphalt zwart van do monschen. Een soort optocht weid gevormd met rijwielen en taxi's ach ter de auto. De opwinding op de Place da l'Opéra duurde nog uren daarna. Parijs herademt weer en Jubelde zelfs weer een oogenblik als van ouds. Men hoort hier meer en meel de opinie verkondigen, dat het ver trek naar Bordeaux voorbarig ge weest is. Vooral wat het stadsbestuur betreft. Circa een derde der bevolking is te Bordeaux gehuisvest. De zonderlingste verhalen doen de ronde over de wijze, waarop men hier kostbaarheden, schilderijen en an dere kunstschatten heeft verborgen. Zeker is het, dat do oude catacomben daarbij goede diensten hebben bewe zen en dat ook de even oude onder- anrdsehe kelders en vertrekken van het Louvre-Pol cis, waarvan slechts enketen de Juiste tigging weten, heel wat kisten en koffers bevatten. In de vooYstedon is het natuurlijk nog anders gesteld en gaat men voort met voorzorgsmaatregelen voor de proviandeoriug. In Vinoennes ziet men geheele kudden koeien cn scha pen. Langs de Seine gaan nog steeds lange transporten voedingsmiddelen en ammunitie. Doch tn elk geval is do stemming te Parijs hoopvol. Men koestert alge meen© bewondering voor de strategie van generaal Joffre en diens succes. opgeborgen, door er aan een kabel en ketting een zwaar anker aan te be vestigen, dat do mijn vasthoudt op bepaalde diepte. 13 het water erg on diep. dan kun de bezwaarde mijn wel dadelijk op <len zeebodem gelogd wor den, maar bij grooter waterdiepte zou de uitwerking der ontploffing op het hoogev gelegen schip niet meer van afdoentlen aard zijn in dat. ge val worden do mijnen door oen kabel verbonden met een cylinder, die met ballast zóó bezwaard is, dat de cylin der met de daaraan verbonden mijn omlaag zinkt. Zoodra de ballustcylin- der den bodem raakt, houdt de mijn zelf op te zakken, en men begrijpt dat, kennende de waterdiepte, uien gemak kelijk na kan gaan hoe lang de ver in ndingakabel van ballast en mijn gemaakt meet worden om do mijn op een gewensclite diepte houden onder het wateroppervlak. Deze diepte is gewoonlijk een paar meter, zoodat «cn schip dat passeert, de mijn aan raken of bereiken kan met ©en diep gedeelte van den scheepsromp, dus bij een onbeschermd gebied. Do verdere bevestiging der mijnen cu dc wijze waarop zij tot ontploffing gebracht kunnen worden, doet hen groepeeren Ln drie soorten, namelijk l. mijnen, dio tot ontploffing ge bracht worden van den vasten wal af, door middel van electricitcit, als men van don wal af heeft waargenomen, dat een vijandelijk schip 2ich ln het mljngebied bevindt 2. mijnen, die automatisch ontploffen zoodra een willekeurig schip er moe In aanra king komt, en S. mijnen, die, zoodra zij door een schip aangeraakt worden, eou signaal geven aan het bijbehoo- rend kuslstation, dat dan onmiddel lijk do mijn tot ontploffing kan doen brengen. De laatste soort, de zoogonaarndo electro-contact-mijnen, worden zeer veel gebruikt bij kustverdediging, ook ENGEL'AND EN ZIJN KOLONIëN. Canada voegd-e bij het reeds toege zegde contingent nog twee regimen ten cavalerie om in Europa aan den oorlog deel te nemen. In overeenstemming met den door do regeering en het volk van IndiC uitgedrukten wensch, hebben beid© Huizen een besluit genomen, waar- hij de Indische regeering wordt ge machtigd do ko.vten to drogen van het In Indnö uit te ruston expediti©leger. Tn het Lagerhuis hebben Asquith on Donor Law warme hulde gebracht aan de schitterende epontano loyau- toit der Indisch© volken. UIT T VERRE OOSTEN. Uit Tokio wordt gesojnd dat een Japansch© aeroplane bommen wierp op de kazernes van Tsingtau en daarna, ongedeerd terugkeerde. De Japansche vloot in do baal van Lao-shan opereerend sloeg d© vijan delijke verkenningen terug. Een detachement verkenners maak te» zich meester van het station te Kioucliou. TEGENSPRAAK. De Duitsche consul-genoraal te Am sterdam verzoekt plaatsing van het volgondes De Matin" van 12 Sept. bevat een afbeelding van een sabel, met getan- den rug, bij een gedooden Duitschen soldaat gevonden, en noemt dat de sabel van de Duitsche infanterie. Daaraan worden beschouwingen vast geknoopt over het gruwelijke martel werktuig, dat bij een Maleier of In diër, maar niet bij do troepen van keizer Wilhelm kan verwacht wor den. Dit zijdgeweer U echtor geen sa bel, doch een kapmes van een pion nier. Zooals bekend is, dragen d© pioniers en genietroepen in alle le gers kapmessen, die in overeenstem- jning met de taak dier troepen, aan de een© zijde als zaag zijn ingericht. DuKschland en de vrede. De officieuse „Nordd. Allg. Zeit." 6chrijft In de leugencampagne, die den oorlog der Triple Entente tegen Duitschland begeleidt, komen sinds ecnigen tijd ook verhalen opduiken over de behoefte die Duitschland heb ben zou aan vrede. Nu eens wordt ge sproken van uitlatingen van den Rijkskanselier, als zou Duitschland geneigd zijn vrede te sluiten, waarop de Engelsche minister- Grey gelegen heid kreeg door bemiddeling van Amerika een antwoord uit de hoogte te geven, dan beweert men, dat de Duitsche gezant te Washington moei te doet, voor Duitschland den vredo te krijgen. In neutrale landen wil men door dergelijke beweringen don indruk wekken dat Duitschland den strijd moed© zou zijn en zich zou moeten schikken in de vredesvoorwaarden der Tripte Entente. Wij plaatsen tegenover dit goochcl- öpeltetj© d© verklaring dat ons Duit sche volk in den roekeloos het opge drongen strijd do wapens niet neder- leggen zal ateer het de voor zijn toe komst in de wereld noodzakelijke zo- kerhetd heeft bevochten. Verpleging van gewonden in Duiisohe militaire hospitalen, Het Duitsoh-Nederlandsch nieuws- correspondoiitie-bureau schrijft ons O.a, Een belangstellende, dl© daarto© ln do gelegenheid was, heeft een bezoek gebracht aan het groote militaire hospitaal te Wesel, waar ruim 803 al omdat zij ln het oog springende voordeeten hebben. Het is namelijk uitgesloten, dat een bevriend of neu traal schip er door getroffen wordt, terwijl vijandelijke schepen, zoodra zij de mijn aanraken, er even zeker door getroffen worden als door dc automatisch werkend© mijnen, die zonder onderscheid vriend on vijand vernielen. De eleotro-oonta-ct-mijiien hebben boven de eerste categorie het voordeel, da», men zekerlnoid heeft dat het vijandelijke schip werkelijk zoo dicht bij do mijn is, dat de ontploffing het gewensclite effect heeft. Bij de eerst© soort mijnen, waar men zelf van den wal af beooraeelen moet waar liet schip Is ten opzichte van de mijn, is het best mogelijk, dat da ontplof fing plaats vindt op eenige meters van liet schip verwijderd, waardoor het effect verminderd of gohoel nul wordt. Zoodra natuurlijk uo gewone scheepv aart zonder ernstige bezwaren kim opgohev en worden voor de han- delsmarine, volstaat men, geloof ik, niet het strooien der automatiscli© uiijuen, die op nauwkeurige w ijze in kaart gebracht, -geen gevaar opleve ren voor de eigen schepen, die dozo geheim© kaarten hebben, terwijl zij voor den vijand den tocguug geheel verstoppen. Er is hier natuurlijk nooit sprake van een eventueel© on klaar geruukte verbinding, waardoor do mijn niet ontploft, maar bij een aanraking ontploft zij stellig, als zij tenminste niet al te langen tijd in het zeewater gelegen heeft. De etectro-contact-inijnen worden In groepen en rijen getegd, gewoon lijk 21 mijnen in zeven groepen van drie. Op eenigen afstand achter do inljnenrij ligt een groote verbindings doos op den zeebodem, waar de van 't 'and komende kabel in 7 kabels splitst; deze loopen iedor naar ©en kleinere verbinalngsdoos waar elke kabel weer Ln drie kabete uiteenloopt. gewonden van' verschillend© nationa liteit ondergebracht zijn en schrijft ons daarover het volgende „Bij het binnenkomen van het Hos pitaal liep i'k onwillekeurig met zuch ten tred. Maar bij het betreden van do eerst© zaal, waar Duitsche solda ten lagen, was Ik verbaasd. Een oor logshospitaal had ik mij voorgesteld ongeveer gelijk aan de groote zalen van onze ziekenhuizen, waar men het lijden op de aangezichten der ver pleegden ziet, waar men vermijdt do zieken t© storen en overluid t© spre ken. Hier niets daarvan. Zwaar- en lichtgekwetsten, met hoofd-, been- of armwonden sommigen noodzakelij kerwijs zoo verbonden, dut zij zich in huu bedkrib nauwelijks bewegen kun nen maar allen even gemoedelijk en vol opgewektheid. Van ecu der naast- bijliggende» is het hoofd zoo inge pakt, dal alleen oogen, neus en inoiui onbedekt zijn. Hij schijnt mijn onuit gesproken vraag te begrijpen en ver telt „Wij hebben van alles, goed ©ten en drinken, en allerlei vriendelijkheid, men legt zelfs couranten en boeken op ons bed. Ook bij bet transport hier heen, dat niet gemakkelijk was, heb ben ze goed voor ons gezorgd." Ik raak wat nader met hem in ge sprek. Hij vertelt met opgewektheid, haast met vroolijkheid, zoodat men vergeten zou in een huis der smarten te zijn.... Zij die in de nabijheid lig gen, luisteren aandachtig, soms met ce.n goed waarneembar© flikkering in de oogen. I-Iier en daar een stem „Ja, juist, zoo was het I" Urenlang hebben deze dappere kerels in het vuur gelegen, zonder te wijken, maar opstaan en vooruitgaan was geheel onmogelijk, zoolang de vijand niet door artillerievuur verdreven was. Dat was bij Lunéville, waar de Fran- schen zich In een gunstige stelling op hoog terrein in een boschrauu bevon den. Het wachten duurde lang... Ein delijk kwam het bevelVoorwaarts In den looppas werd de helling be stormd, en spoedig was de vijandelij ke positie verineeslerd. De artillerie was reeds verdwenen, en de infante rie ddar enkel reservetroepen met vermoedelijk onvoldoende geoefend heid schoot meestal tc hoog. „En nu moeten wo hier stil liggen", voeg de de verteller er bij. Konden we maar weer bij onze kameraden zijn I" In d© tweede zaal weer Duitsche ge wonden, Zij waren bij Carnbray en hij St. Quentin in den strijd geweest. Zij ventelden mij van de hevigheid van het. gevecht, en hoe het. doorstaan van het gemeenschappelijk gevaar meerderen cn minderen nausv aan el kaar verbindt. Streng is de tucht, maar in het gevoel van den slag helnt d© officier den mindere bij bet klim men en bii het overwinnen van ter rein-hindernissen evengoed en steunt hem even trouw, als deze zijn supe rieur. Daarop bezocht ik ook de zalen, waar de gewonde Franschen en En- gelschen tegen. Overal vond ik pre cies dezelfde behandeling en verple ging, als aan de Duitsche soldaten gegeven wordt. Aan liet verplegend personeel is uitdrukkelijk opgedra gen, nergens éénig onderscheid le maken. Men ziet niets dan propere bedden, gemakkelijke ligplaatsen, lu-'dere drinkglazen en al zoo meer, in atte afdeehngen volkomen gelijk, leder soldaat heeft een kastje, waar in de eenvoudige benoodigdhedou aanwezig zijn. Boven het bed van el- ken verpleegde hangt zijn uniform en daarnaast een kaart, waarop de naam van den gewonde vermeid is, alsmede het troependeel waarbij hij 'dient. D© gewonde gevangenen krijgen ook we«r gelijk aan de Duitsche ver pleegden dagelijks hun voeding ais volgt: 'smorgens vroeg koffie en brood; om 10 uur ontbijt (boterham men, enz.) om 1 uur krachtige mirl- dagkost, met vleesch en brood 's mid dags koffie op z'n Duilsch, en des avonds weer een eenvoudige warme maaltijd. Ook om de veiveling to breken, wordt zoo dikwijls voedsel toegediend. Ik ondervroeg verschil lende dezer gevangenen, die mij be vestigden. dut zij het heel goed had den en zich over niets te beklagen hadden. De Franschen zijn meest oudere, gehuwde mannen. Deze behooren tot dc Reserve-lnfanterie-regimonten no. 219, 263, 224, 144 en 338, alsmede tot het 15de Regt. Jagers. Het regiment no. 144 zijn ko'oniate troepen, die in Frankrijk in garnizoen liggen. Dezo gewonden kwamen uit de gevechten een voor elke mijn. Deze kleine vcr- bindingsdoozen liggen op één lijn. op onderlinge afstanden van honderd meter, zoodat de afstand tusschen de mijnen zelf een goede dertig meter is. Een oorlogsschip, dat hoogstens 30 meter broed is, kan de mijnenrij dus desnoods als het toeval gunstig is juist passeeren zonder ongelukken. Maar hierop wordt gerekend, want achter do eerste rij mijnen ligt een tweede rij. evenwijdig aan de eerste, en met dezelfde onderlinge afstanden tusschen twee mijnen, maar deze tweede rij alterneer met de eerste, dat wil dua zeggen dat voor elk© ope ning tusschen twee mijnen der eer ste rij juist een mijn komt der tweede rij. Zoo liggen zelfs verschillende rijen achter elkaar en met ziet wel in dat een schip dat de eerste rij toe vallig passeert wel met een der vo1- gende rijen in aanraking komt met het bekende gruwelijke gevolg. Door een handige inrichting is het moge lijk een mijn of twee van een groep of al'e drie tegelijk te laten ontplof fen. Zijn 't automatische mijnen dan moet men zijn hoop maar stellen op de heftige uitwerking van een enkele mijn, en niet te vergeefsch, zooals men reeds heeft kunnen zien in de laatste weken. De werking van een automatische mijn is ongeveer als volgt- Ligging en Inhoud Is dezelfde als hij de an deren. Op dezelfde wijze als bij een kinderkanonnetje wordt een in elkaar getrokken sterke spiraalveer door 'n nokje belet een staafje naar voren te slaan in de knalkwiklading. Zoodra een schip de mijn aanvaart wordt een uitsteeksel aangeraakt, dat ln bewe ging komt en binnenin de mün hot nokje verschuift zoodat de niet meer vastgehouden spiraalveer de stift In het knalkwik slaat, dat ontploft en de mijnlading verder tot ontploffing brengt. Een mot mijnen verdedigd zeege bied, b v. een haventoegang, is a'leen afdoend verdedigd, als het geheele ge bied ook bestreken kan worden door geschutvuur, daar anders het oprui men der mijnen mogelijk zou zij» door den vijand, Er zijn n.l. nog wel verschillende manieren om aan de mijnen te ontkomen. In de eerste plaats, maar alleen a's eigen veilig heid hot eenige waarom gedacht kan worden, kan men van het schip af dat de mijnen passeeren wil, het ei gen snelvuurgeschut voortdurend la ten werken voor den boeg van het schip, zoodoende de mijnen tot ont ploffing brengend als zij nog niet te gen den scheepswand liggen. Zoo koerden o.a. in paniek de Russische schepen torug in de haven van Port Arthur, toon het admiraalschip „Pe- tropavlovsk" op een Japansche mijn geloopen en in een paar minuten ge zonken was. Een ander middel is om kleinere schepen, stoombarkassen e. d. voor uit te zonden, die overal in zee waar men in een mijnengebied denkt te zijn, groote ladingen dynamiet onder water tot ontploffing brengen. Door de geweldige echok dezer ontladin gen, die zich ver voortplant in het. water, zullen in dc buurt gelegen mij nen tot ontploffing gebracht worden, voordat zij schade kunnen aanrich ten. Natuurlijk is snelvuurgeschut een mooi middel om dit contra-mij- nenleggen tegen te gaan. Nog een an der middel, dat op 't oogenblik toege past wordt in de Noordzee, en dat tijdroovend is voor zoo'n groot ge bied, Is het wegvisschen der mijnen. Liefst gebruikt men hiervoor 6chepcu die geringen diepgang heb ben, zoodat zij meer kans hebben on gestraft over een automatische mijn heen te loopen. Tusschen twee sche pen wordt een ketting voortgesleept, in een groote bocht. Elke mijn, die deze ketting be reikt, wordt meegetrokken en later onschadelijk gemaakt tenzij zij reedt dadolijk door deze aanraking ont ploft. Het spreekt vanzelf dat het zui veren van een eenigszins aanzienlijk gebied van mijnen, een zeer langdu rig work is, eer er van eenigo zeker beid en veiligheid sprake kan zijn. Drijven de mijnen geheel vrij rond. dan is er nooit van zekerheid sprake, maar het is te betwijfelen of hei voorkomen dezer mijnen niet een uit vinding is der steeds voorkomende- stemmingmakerij, die bij een modcr nen oorlog hoort. Het loggen der mijnen kan door elk schip geschieden, maar gewoonlijk heeft elke marine een aantal speciale mijnenleggevs, die voor dat doel ge bouwd zijn. Het dek cn de zijwand van zoo'n mijncnlegger zijn ten dce'i weggenomen en binnen in het schil ziet men een aantal op rijen staand< mijnen (telkens een bol op het toe komstige „anker" liggend). Bol me ankor worden langs raite naar he' achterschip gereden en daar veriater zij het schip om in zee te gaan. Me eon dergelijke inrichting is het na tuurlijk mogelijk in uitermate korter tijd (een paar uren) een vaarwatei met een groot aantal mijnen ontoe gankclijk te maken. Een mij nen legger lijkt uiterlijk veel op een gewone vischtrawler, zoo dat dc vijand er niet dadelijk op ver I dacht zal zijn. Misschien is door he gebruik van dergelijke kunstgrepei ook het verhaal in de wereld gekomei dat Duitsche booten als Engelsob' trawlers „verkleed" betrapt warei op mijncnleggen. Deze mijnenlegger. zijn ook speciaal toegerust voor he oppikken van vijandelijke mijnen, P. VAN OLST.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6