25 25 KWARTJES- ADVERTENTIÊN 25 CEPITS *©rr. dö dïsclpïïilé der IJulfecftérs wa3 uitstekend, van dronkensoliap was geen sprake. De burgemeester van Series sur Sarnbre herriep ongevraagd de geruchten van wreedheden. Voor de waarheid staan wij in met het eerewoord van ons beroep. Deze verklaring was geteekend door do vertegenwoordigers van do volgende Amerikaansche bladen: Associated Press, Saterday Evening Post, Phila delphia Public Ledger, Chicago Daily News, Chicago Tribun. BAJONET-VREES. Men schrlijlt ons: BOULOGNE, 14 Sept. (Vertraagd). Heden sprak ik een lioht gewond Duitscli officier, Ivier aangebracht met een gewondentransport. Hij be hoorde tot de cavalerie die, zeer ver vooruit, bij Compiègne in schermutse ling geraakte met de toen reeds naar Montidier en Roy oprukkende Fran- schen. Een schot door -zijn been deed hem van zijn paard vallen, Men nam hem op in de Fransche ambulance; met andere Duitsche g/,wonden werd hij naar een der hospitalen van X. ge transporteerd. Hij jammerde zeer over den toestand der Duitsche paar den, die allen vrijwel onbruikbaar varen geworden na den geforceer- iden marsoh uit België. Zeer slecht te spreken was de zo officier over de er varingen door zijn troep opgedaan na overschrijding der Belgische grens tin Frankrijk.. Ieder was toen op zich- zolf aangewezen wat voeding betrof. Van Maubeuge tot St. Quentin en verder was duidelijk bemerkbaar, dat er iets aan de Duitsche intendan ce en voedingvoorzienmg ontbrak of haperde. De soldalen rekenden er op te Parijs binnen een paai' dagen zich schadeloos te stellen. Een zware slag was het voor hen te bemerken, dat daarvan niets zou komen. De ca val e- rie-aanvallen der Engelsolion door stond de Duitsche cavalerie met moed maar onze infanterie heeft het niet begrepen op de Zouavien, in het bij zonder "op het le regiment, dat bij Meaux ons aanviel. Daar en bij St. Fémie en Virton was liet duidelijk 'bemerkbaar, dut do bajonetaauvalleu der Franschen een gevaarlijke weifeling bij onze in fanterie, toch reeds doodeüjk ver moeid deed ontstaan. De Fransche bajonetten zijn lan ger dan de Duitsche «en de Zouaven werken er wreed mede. Onze mannen schieten prachtig, maar onze artille rie heeft in verschillende gevechten ■uren en uren lang getobd met het zich inschieten. Onze granaten vertoon den een Itoog percentage, dat niet ontploft. De thans begonnen terug- wnartsche beweging zou, volgens de zen cavalerie-officier niet lang du ren, maar zijn redenen hiervoor ver zweeg hij. AMERIKAANSCHE VREDESVER DRAGEN. In tegenwoordigheid van het kabi net heeft president Bryan te Wash ington vredesverdragen (arbitrage- tractaien) geteekend met Groot-Brit- tanniê, Frankrijk, Spanje en China Hierin wordt bepaald, dat een tijd perk van een jaar zal worden geno men voor het onderzoek van geschil punten door commissies, vóór tot vijandelijkheden kan worden overge gaan. INGEZONDEN MF.j'UMSiïl INGEN 30 Cts. per regel. cAeen beproefde ,.?,era3 Ziekenkost v^-^^voor Volwassenen r bij storing der spijsvertering bij zwakte en gebrek aan eetlust binnenland EERSTE KAMER. De beide Kamers vergaderden giste ren voor korten tijd. In de Eerste deelde de Voorzitter mede, dat de hoeren Reekers, Michiels van Kessenich, Regout, Zijlma en Buvihck lot voorzitters der afdeelin- gen, de heeren 't Iiooft, Van Larns- v. eerde Cromer, De Boer en Staal tot onder voorzitters der afdeelingen, de heer Bavinck Lot president der Com missie voor de petitiën en de heeren De Vos van Sleenwijk, De Gyselaar, an der Biesen, Van Houten en Van dor Kun tot leden der Commissie van redactie voor het Adres van Antwoord op de Troonrede waren benoemd. Laatstgenoemde Commissie had haar concept-adres ingezonden, dat nog denzelfden middag in de afdee lingen werd onderzocht. lieden te 11 uur zal het definitief ontwerp ter la- fel en denkelijk wei dadelijk in behan deling komen. Nadat de Kamer de heeren Ree kei s en Kraus had herbenoemd als leden der huishoudelijke commissie en de luieren Woltjer, Staal en Van Lamsweerde als leden van de mengde Stenografische commissie zij ruimen de herbenoeming allen aan is de vergadering tot lieden ver daagd- TWEEDE KAMER. Al de Ministers waren gisteren aan wezig om tegenwoordig te zijn bij de installatie van den (blijkens medege deeld Koninklijk besluit) dour II. M. benoemden voorzitter, Mr. II. Goeman Borgesius. De tijdelijke president, do heer Lief- truck, wenschtö hem onder hartelijke toejuiching van de geheele van do zetels opgerezen Kamer geluk. In de zeldzame eenstemmigheid, waar- meê hij als eersten cundidaut was voorgedragen, zag de Nestor terecht voor don waardigen Borgesius het bewijs, hoezeer zrjn leiding werd ge- waardeerd, 't Was een eer voor hem. Men had hem als volksvertegenwoor diger, Minister, Kabinetsformateur, warm partijleider, maar eerst in het vorig jaar ook als president kunnen zien arbeiden en leeren waardeeren, om zij ri energie, karakter en boven uilen lof verhoven intelligentie, zijn scherpzinnigheid en groote onpartij digheid. Ilij bracht hem namens de Kamer dank voor alles wat hij reeds gedaan heeft en beval de Kamer aan voor wat hij nog zou doen, al was het niet te voorzien dat er weer een zoo moei lijk werkjaar zou komen als het vo rige. Hij wenschte hem kracht, moed en gezondheid toe, om met denzelfden ijver het werk in goede banen te blij ven lelden tot heil en zegen van het Vaderland. Mr. Goeman Borgesius aanvaardde ;t presidium met erkentelijkheid voor het opnieuw ontvangen vertrou wen, blijkende uit de voordracht aan H. M., en bewijzende dat zijn streven, om eon onpartijdig voorzitter te zijn, werd gewaardeerd. Ilij hoopte dat hem de kracht zou geschonken wor den om eenigemuite aan de verwach tingen te kunnen voldoen, die de tij delijke voorzitter, dien hij daarvoor dankte, had geuit. Hij wees op den ernst der omstan digheden en op de moeilijke taak die daardoor ook op den Voorzitter rust te. Maar hl] meende op aller mede werking en steun te mogen rekenen, zoo noodig voor hem, maar waarop hij ook verleden jaar niet te vergeefs een beroep deed. Nooit te voren had de Karner haar arbeid aangevangen onder zoo ab normale omstandigheden als thans. Buiten onze grenzen, In een groot deel van Europa ellende en verwoes ting; in ons land. al zijn we ge'ukkig voor oorlog gespaard gebleven, be zorgdheid en moeilijkheden op elk ;ebied. Over den daardoor noodzakelijk ge worden druk echter wordt niet ge klaagd door ons volk, dat tot alle of fers bereid is om onze neutraliteit en zelfstandigheid te behouden. Maar de abnormale omstandigheden kun nen als de oorlog nog larig duurt (en er is helaas nog weinig uitzicht op dat hij spoedig eindigen zal!) van invloed zijn ook op den arbeid der Kamer. De invloed is reeds gevoeld, toen de Kamer in Augustus moest worden bijeengeroepen, tijdens 't zomerrecès, om spoedeischende wetsontwerpen. En waarschijnlijk zullen nog verdere spoedwetten noodig blijken, op zich zelf hoogst belangrijk, maar die, uit den aard der zaak de groote hervor mingen, die in voorbereiding waren of reeds aanhangig, zullen op den achtergrond dringen. Hoe dit echter zij, welke voorstel len ook aan de Kamer ter behande- 'ing worden voorgelegd, de Voorzit ter vertrouwde dat zij met denzelfden geest van eensgezindheid als tot hier toe zou blijk geven in de komende periode als in de jongst vervlogene dat do Kamer en 't geheele volk, van dien geest bezield, zich vereenigon zullen met II. M de Koningin, om zooveel mogelijk liet vaderland te dienen in eendracht. Zo.o zij heil De rede des Voorzittex-s werd van a'le zijden met warme instemming bezegeld. Daarna ving 't werk aan. Mededeeling van ingekomen stuk ken, wetsontwerpen (naar de afdee lingen verzonden) en aankondiging van de samenstelling tegen Dinsdag e.k. van de begrootings-commissiën. Dien dag te 12 uur openbare ver gadering voor de trekking der afdee- lingen en voor de keuzo van de vaste commissies. Woensdag daarna, te 11 uur, waar schijnlijk afdeeliugs-onderzoek, eerst van de verhooging van Hoofdstuk IX der Staatsbegrooting voor 1914 (Wil- helminakanaal), daarna van de In dische begrooting. Wij vestigen de aan dacht op onze van Vraag en Aanbod. leder die een betrekking zoekt ol heeft aan te bie den, die iets wenscht te huren of te verhuren, te koopen of te verkoopen, doet verstandig met voor slechts een Advertentie, groot 6 regels te plaatsen in HAARLEM's DAGBLAD, j maal voor 50 Cts. bij vooruitbetaling. Postze gels worden aangenomen Stadsnieuws kwam geen letsel van ern3tigen aard. De fiets evenwel was zwaar bescha digd. De bestuurder van den blcekèrswa- gen moet geen schuld hebben. Aangehouden. Door de recherche is opgespoord en aangehouden do brandstichter van den binnenbrand in de Zijlstraat, Het is de 8-jarige G. J,, die zonder na te denken, welke gevolgen zijn lichtzin nigheid kon hebben, een brandende lucifer in de slaapkamer, waarvan het raam openstond, heeft geworpen. De jongen is, na een ernstige ver maning te hebben ontvangen, aan zijn tuders teruggegeven. Hot Notarishuis. Aan ons stukje over „Het Notaris huis" voegen wij nog toe, dat liet werk (zeer tot genoegen van den architect en den eigenaar) werd uitgevoerd door de firma Schiphorst en Philips, aannemers hier ter stede. Van 't Kantongerecht Orgeldraaier. Een orgeldraaiers,.bediende" kwam getuigen in de zaak tegen zijn pa troon. In Beverwijk is muziek gemaakt zender dat daartoe vergunning was veïl©end. De inan verklaarde niet op de hoogt© van de wettelijke bepalin gen dienaangaande te zijn en had ge heel de bevelen van zijn patroon op gevolgd. Tegen dezen werd geëisoht een boe te van f 5 te vervangen door 3 dagen hechtenis. Overtreding A Ir beid 3- w e t. De broodbakker G. EL J. heeft zic.h door een jongen laten beetnemen. De bakker had een jongen noodig en heeft er toen een in dienst genomen, die pns 12 jaar is en zeide 14 jaa'r en niet meer leerplichtig te zijn. De Ambtenaar eischte tegen dien bakker, die verzuimd heeft naar den leeftijd van zijn jongen te informoe van f 5. Ongekeurde worst. Op een Zaterdagavond werd bij een vleoschbandelaa'r een kist worst be zorgd. De man had geen gelegenheid, de waren van eeoi goedkeuringsmerk le laten voorzien, en liep, toen hij toch. de worst verkocht, een prooes-verhaal op. De elsoh was hechtenis. le Heemstede geschreven, maar heb er daarna niets van vernomen. ANTWOORD. De Gezondheids commissie zal de zaak zeker wel on derzoeken, maar heeft dftar natuur lijk tijd voor noodig; wend u, in af wachting van haar rapport, eens tot de politie. Fers-Ovurzidii EEN OORLOGSBELASTING, 't Nieuws van den Dag schrijft: Wij geven in overweging, het denkbeeld eener oorlogsbelasting eens na te gaan. De belastingbiljetten geven zeker geen Idealen grondslag voor een bil lijke i-eg,eling naar draagkracht, maar don toch wel... den minst on- billijken. En als eenmaal de liefda digheidszin „afgeroomd" is, behoo- ren de bijdragen in het algemeen be lang desnoods te kunnen worden af gedwongen. Buitengewone tijden, bui tengewone maatregelen. Over de grenzen Jieeft men zich nog heel an dere lasten en opofferingen voor het vaderland te getroosten! Indien men eens begon niet een klein percentage, v-oorshands alleen van de vermogens- en bedrijfsbelas ting, do opbrengst zou reeds aanzien lijk zijn en de last van zu'k een bui tengewone oorlogsheffing zeker beter verdeeld dan indien men voortgaat, alles te laten afhangen van particu lieren ijver en welwillendheid. Wij geven het denkbeeld ter uitwer king! f 10 subs. 5 dagen Snoepachtig loop meisje. De Btrijkster K., Zuider Buiten- spaarne alhier, heeft aangifte ge daan, dat haar 13-jarig loopmeisje in de laatste twee weken bij haar klan ten verschillende kleine bedragen heeft geïnd, die met elkaar meer dan f 3 beliepen, zonder dit geld af te dra gen. Het meisje hoeft bekend, het geld to hebben achtergehouden en ver snoept. F ie tso n ge va 1. J. J. P. van D., een 28-jarig mili cien, reed gistermiddag per ïijwiel door de Kruisstraat in de richting van do Groote Markt, Bij de Nassau- straat wilde hij uitwijken voor een melkwagen, die uit de Nassaustraat kwam, en kwam zoodoende in botsing met een vierwieligen, be3paunen blee- kerswagen. Gelukkig werd de soldaat niet zwaar gekwetst. Hij kreeg één der wielen over den voet. doch be De oude Tjaden kwam voor de zoo- veelste maal vóór. Zijn getij es zijn weer ondeugend geweest en den 18en Maart gedeserteerd van het grasveld je aan /ie Garenkokerskade. In het Kenaupark waren ze aangehouden. De 011de man had niets tot zijn ver dediging in te brengen. Verontschul digend haalde liij zijn schouders op, zeggende, dat hij 't hsusch niet kon helpen als de beestjes wegliepen. Ambtenaar constateerde, dat Tjaden nu al herhaaldelijk deswege is veroordeeld en vroeg een geld boete van f 3. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden J>ij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos igeven en zoo spoedig" mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naan woonplaats van den inzender vermelden worde geen aaiuhcht geschonken. VRAAG: Varen de mailbootai uit Zutd-Afrika nog naar Nederland? Is geldzending van Zn ld-Afrika naar Nederland nog mogelijk? ANTWOORD: Op beide vragen kan bevestigend geantwoord worden, VRAAG: Ik ben vrtj van militairen dienst en heb daarvan ook een be wijs. Wat voor papieren heb ik noo dig, om naar het buitenland te gaan? (een neutrale staat). ANTWOORD: Buiite®land9cho pas, (aanvragen Provincial© Griffie in de Jansstraat). U doet goed dien pas te laten afteekenon door den in ons land ge vestigden consul van het land, waar ge naar toe gaat. VRAAG: Kan men niettegenstaan de de beurs gesloten is, buitenland- sche coupons verzilveren, Russische enz,, waarvan de rente met Octobei' betaalbaar is? ANTWOORD: Dat is ons niet be kend, wend u tot een effectenhande laar. VRAAG: Aan welke Maatschappij behoort de Tubantia? ANTWOORD: Aan de Koninklijke ITullandsche Lloyd. VRAAG: Mijn neef, sinds 5 Jaar Duitschland (Hombei^g am Rhein) woonachtig, is tijdens de mobilisatie zonder werk gekomen eax met achter lating van al zijn huisraad naar Ne derland teruggekeerd- Bestaat nu nog gelegenheid deze meubelen ven Duitsohland naar hier per sipoor te vervoeren? ANTWOORD: Ja, dat kan, al zal de verzending wel vertraging ondei'vlu- den. VRAAG: Hebben gebruikte Neder- landsche postzegels van f 10, f 5 en f 0 10 met het kopstuk van. Koning jllem III er op nog waarde? ANTWOORD; Ja, voor verzamelaars zeker. VRAAG. Waar moet lk mij ver voegen, om van stank en rook bevrijd te worden, door buren veroorzaakt Ik heb aan de Gezondheidscommissie GEMEENTERAAD Vergadering v&n den Raad der ge meente Haarlem, op Woensdag. 16 September 1014, des namiddags ten 1 1/2 ure, in do Statenzaal (Prinsen hof). Voorzitter: Jhr. mr. W. B. Sand- berg, Burgemeester. Aanwezig is ook Mr. A. Bruch, ge kleed in uniform van eersten luite nant van de Grenadiers. Afwezig zijn de heeren Slingenberg (wegens landstormoefeningen) en Van Styrum. PUNT 1. Mededeelingen en iugekomon stuk ken. De VOORZITTER deelt mede A. dat is gesteld in handen van en W. om advies een verzoekschrift van A. Jonk om eervol ontslag als onderwijzer aan school no. 2; B dat zijn Ingekomen: le. een verzoekschrift van R en W. van een 3e suppletoire voor begroo- ng dienst 1914; 2e. een verzoekschrift van W. Bak ker om benoemd te worden lot direc teur, der gemeentelijke bank van lee ning; 3e. een circulaire van den Neder- landschen Bond voor Werkverschaf fing inzake werkverschaffing 4e. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Neder- 'andsche Onderwijzers om het tel van B. en W., tot het verleenen .an eervol ontslag aan Mevr. M. DikVrijer als onderwijzeres aan de Opleidingsschool voor jongens en meisjes, niet aan te nemen, alsmede een schrijven van den Bond van Ne- derlandsclie Onderwijzers waarbij ad- haesie wordt betuigd aan bovenge noemd verzoekschrift (te behandelen punt 7 van den oproepingsbrief) .3. brieven van Gedeputeerde Sta ten der provincie Noord-IIolland ten geleide van de door hen goedgekeur de raadsbesluiten van 15 Juli j.l. no. 9 tot het verleenen in een voorschot voor woningbouw aan de Maatschappij tot verbetering Ier huisvesting van minvermogenden; 29 Juli j.l. no. 8 tot aanvaarding grond 19 Augustus jno. 12 tot vaststel ling van de rooilijn voor de noordzij de "san de Kleverlaan; 19 Augustus j.l. no. 13 lot verhuring van grond C. dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land eervol ontslag als buitengewoon gemeente-veldwachter is verleend aan J. C. P. Lotten, eervol ontslagen ageat van politie; D. dat door B. en W. is benoemd tot 2o-klerk bij het gemeentegasbedrijf M. II. v. d. Wateren dat door de commissie van bij stand in het beheer der gemeente-be drijven zijn benoemd: le tot leden der sub-commissie van bijstand in hel beheer der gemeente- lichtfabrieken, waarvan de heer L. Modoo voorzitter ls, de heeren J. L. I. Breda lvleynenberg, A, Rinke- ma, J. F. Ilulswit en Mr, D. H. An drea e 2e. tot leden der sub-comniissie van bijstand in het beheer der gemeente lijke duinwaterleiding, waarvan de heer J. de Breuk voorzitter is, de heeren- A. van Rossum, J. L. E. Breda Kleynenberg, 1L v. d. Berg en E. H. Krelage tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer van het Openbaar S'achthuis, waai'van de heer Dr. H. D. Kruseman voorzitter is, de lieeren II. v. d, Borg, A. Rinke- ma en A. van Rossum, en 4e. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gemeente- reiniging, waarvan de heer J. de Breuk vooi-zitter is, de heeren A. Rinkema, W, A. J. van de Kamp en Mr. D. II. Andreae F. dat B. en W. voorstellen in hun handen te ete'len ter afdoening con verzoekschrift van J. II. v. d. Velden orn restitutie van schoolgeld. PUNT 2. Herstemming over voorstel B. en W., verzoekschrift van den lieer A. van der Most van Spijk e.a., zake verzetten van orgelconcerten. (Het voorstel van B. en W. strekte, om gedurende de maanden Decem- 'bef- Janua'ri en Februari het orge-1- ooncert niet meer op Dinsdag van 1—2 uur, doch des Donderdags van 23 uur te honden. Over dit voorstel staakten in de ver gadering van 1 September d© stem men met 16 tegen 16). Thans wordt het voorstel weder in stemming gebracht Het voorstel van B. en W. wordt thans aangenomen met 17 tegen 14 stemmen. Tegen stemden de .hoeren Rinkema, Biegonje, Schram, Poppe, Joosten, Wel sen aar, Nagteaam Elffers, Van de Kamp, De Braai, Timmer, Schreu- ders, Andreae en Kleynenberg. PUNT 3. B. en W. steil len voor, goed te keu ren de begrooting voor 1915 van het Stads Armen- en Ziekenhuis, siui tend in ontvangst en uitgaaf, met een bedrag van f 48220. Omtrent den post volgnr. 17 a der begrooting („Uitga ven, voortvloeiende uit de nieuwe Ar menwet; onderafd. Huiszittende Ar men) bestond bij do Financieele com missie geen eenstemmigheid. B. en W. stellen voor, den bedoelden pust In de tegenwoordige omstandigheden niet op een hooger bedrag dan f 1000 uit t© trekken. Zij stellen verder voor de gemeen te-subsidie te stellen op f 39378.38. Wordt goedgekeurd. PUNT 4. B. en W. bieden aan het le supple toire kohier der plaatselijke direct© belasting naar het inkomen, dienst 1914. opgemaakt tot een bedrag van 16.418.70. liet kohier wijst aan 561 aanslagen Beschreven inkomen f 737.650. Belast- boa rinkomen f 457.150, Bedrag \an den aanslag f 16.418.70. Wordt goedgekeurd. PUNT 5. Het bestuur der Alg. Ver, tot Be strijding van Werkloosheid te Haar lem vraagt een lokaal t© zijner be schikking te stellen om daarin tot wederopzegging dos Zaterdagsmid dags van 46 uur, uitkeeringen te ei-strekken aan werkloozen. B. en W. stellen voor om dit verzoek in te willigen én een der bovenlokalen van het hoofdgebouw van 't voormalig Oude-Mannenhuis in de Groot© Ilout- straat er voor te bestemmen Altlus wordt besloten. PUNT 6. B. en W. hebben een briefwisseling gevoerd met den Ingenieur der Tele grafie te 's-Gravenhage, in verband niet den ten behoeve van de Rijks telefoon voorgenomen aanleg van een kabelkanalisatie HalfwegHaarlem- Rotterdam. Tusschen het Rijk en B. en W. is met betrekking tot den aanleg van be doelde kabelkanalisatie, voor zoover- "de rechten der gemeente Haarlem betreft, overeenstemming verkregen. B. ©n W. stellen nu voor, om goed te keuren de bepalingen, waaronder bedoelde overeenstemming is verkre gen ten aanzien van den aanleg der kabeikanalisatie in gronden, in eigen dom toebehoorende aan de gemeente Haarlem en gelegen buiten de gren- :n der gemeente. Ten behoeve van deze kabeikanali satie zullen twee kabelhuisje3 ge plaatst moeten worden, óén op de Turfmarkt en één op den berm van den weg langs de Leidsche Vaart na bij de Lisserbrug. B. ©n W. stellen voor de benoodigde gronden aan het Rijk in huur af te staan, onderscheidenlijk tegen -den prijs van f 2 en f 0.20 per vierk. M. Do kabeikanalisatie komt in len eg langs de Leidsche Vaart, van on geveer 250 NL ten noorden van de ov die vaart in de gemeente Bennebrock gelegen Centeaibrug tot ongeveer 530 M. ten zuiden van de Lisserbrug. Door het Rijk zal worden betaald: lo. aan de pachters van het £ca< gewas van de bermen van den weg de door B. en W. wegens derving van opbrengst vast te stellen sclia de vei'- goeding; 2o. de door d© gemeente Haarlem uitgegeven kosten voor het houden van toezicht bij de ten behoeve kanalisatie uil te voeren werkzaam heden. Wordt goedgekeurd. PUNT 7. De onderwijzeres, Mej. M. A. Vrijer werkzaam aan de Opleidingsschool voor jongens en meisjes, trad op Juli in het huwelijk, zonder uit hare betrekking ontslag te v.ragen. D© gelegenheid, dbor B. en W. boden 0111 dat alsnog te doen, opdat haar op eigen verzoek eervol ontslag zou kunnen worden verleend, werd door haar van de hand gewezen. B. en W. hebben gemeend, gebruik te moeten maken van hunne bevoegd heid, toegekend bij art. 30 lett. c der wet op het lager onderwijs, en een voordracht tot eervol ontslag van B. en W. te moeten doen uitgaan. liet gehuwd zijn van ©one onderwij zeres toch, achten B. en W. met ee: richtige waarneming van haar betrek king niet wel vereenigbaar. De erva- rmg leert, dat het aantal verzuimde schooltijden van de gehuwde onder wijzeres belangrijk grootor is dan dat, van de ongehuwde; dat er gevallen zijn, waarin zij na haar huwelijk veel van haar geschiktheid als onder wijzeres verloren heeft, waar dan nog bijkomt dat in zekere omstandighe den de gehuwde onderwijzeres gedu rende 5 maanden of langer aan het onderwijs onttrokken is, ingevolge de bestaande verordening. O. en W. zijn daarom van gevoelen dat de belangen van het onderwijs vorderen, dat aan mevrouw AL Dik, geb. Vrijer, eervol ontslag wordt verleend, zij het dan ook niet recht- streets overeenkomstig eigen ven zoek, uit haar betrekking van onder wijzeres. Het advies van den Arrondisse- ments-schoolopziener is voor de Raadsleden ter inzag© nedergeiegd. De heer NAGTZAAM noemt deze voordracht een merkwaardige. Een ambtenaar kan ontslagen worden, als hij iets doet, dat niet dcor den beugel kan. Hier is dit niet het gevaL Er is geen plichtverzuim, geen over treding van wet of verordening, geen opheffing van betrekking, niets van dit alles. Toch komt de voordracht tot ontslag. En wel, omdat deze on derwijzeres iets gedaan heeft, wat niet alleen zeer geoorloofd is, inaar door velen prijzenswaard wordt ge acht. Zij is gaan trouwen. Nu de eerste maal zulk een geval in Haarlem voorkomt, moet het wat nader bekeken worden. Art. 30 der L, O -wet regelt de for meels zijde van het ontslag, zegt nl. wie 't verzoek of voorstel daartoe kan indienen. D© wet verbiedt dal bij ver ordening wordt vastgesteld, dat ont slag gegeven wordt bij huwelijk Om dis reden zocht men een anderen weg om te kunnen voldoen aan de formeele easchen van de wet. Daarom maakte Rotterdam een motie en nam men hier een afzonderliik Raadsbe sluit aan, waarbij bepaald werd dat aan gehuwde onderwijzeressen ont slag zal worden verleend. Mr. Van Gigch noemde dit in den Amsterdamschen Raad ..Gaan langs 8linksche wesen (Reeds in een gedeelte van een vorig nummer opgenomen). En nu was de heer Van Gigcb iemand, die verstand had van uitleg ging van wetten en verordeningen. Hij bedoelde, dat, mi men ^een voordracht maken kan. geen slink sciien weg mag inslaan, door een an der maniertje te zoeken, om de ge huwde onderwijzeres te weren. Spreker bestrijdt, dat het aantal verzuimen van gehuwde onderwij zeressen grooter is, dan die van on gehuwden. De heer Ketelaar heeft dit in den Amsterdamschen Raad aan getoond. Daar had men de beschik king over grootere aantallen, dan hier. Daar zijn namelijk 85 gehuwde onderwijzeressen. Te Haarlem zijn er te weinig uxn uit haar vei-zuwuen conclusies ts kunnen trekken. Menig verzuim, gerekend ten nadeele van de gehuwde onderwijzeres, heeft niets met het gehuwd-zijn te maken. Dat er onderwijzeressen zijn. die na haar huwelijk een deel van haar ge schiktheid verliezen, kan zijn. maar een feit is ook. dat er zeer veel onge huwde onderwijzeressen zijn, die duo* liaar ongehuwd-zijn op zekeren leei tijd een deel harer geschiktheid om onderwijs te geven, verliezen. Wanneer nu te Haarlem eenige gehuwde onderwijzeressen zijn. die toevallig veel verzuim 'nebben, dan gaat het toch niet aan. oin een an der© onderwijzores, van wie men nog niet weeft, of z!; wel veel verzuim zal hebben, te ontslaan. Dat is een onbill'ikheid, dat is ook een dwaze redeneering. Dat de wet geen recht geeft, om gehuwd© onder wijzeressen te uitslaan, blijkt hier uit, dat Minister Heemskerk het noo- ond een aanvullingswet te ma ken. Dit wetsontwerp is echter dooi het Ministerie-Cort van der Lindeu ingetrokken, Spreker weet ook, dat Gedeputeerde Staten het ontslag niet zullen goedkeuren. De onderwijs-spo- cialiteit in dit Collego, de heer Kete laar. is ijverig voorstander van de gehuwde onderwijzeres in de school. Spreker wijst ten slotte op de niee- ning van do heeren De Savornin Lob man er. Louis Israels, die een ontslag van gehuwde onderwijzeressen on wettig achten. De heer LOOSJES scheidt de be zwaren van den heer Nagtzaam in elke nadeelig zijn voor de school en in formeele bezwaren. en W. van heden staan op het zrtfdc standpunt als dat van UK'S en 1909 dat de gehuwde onderwijzeres schadelijk is voor het onderwijsook voor het gezin van de onderwijzeres zelf, al is dat misschien een ouder- wetsch bezwaar. In het adres van den Nederl. Bond an Onderwijzers wordt gewezen op andere landen. Maar men zou meer an het economisch- en gezinsleven in die landen moeten weten, om conclu sies te kunnen trekken. Dikwijls wordt in de onderwijs-literatuur er op gewezen, dat het onderwijs hier hoogor staat dan elders. Kan de oor zaak hiervan misschien juist te zoe ken zijn in de omstandigheid, dat men elders zoo sterk vasthoudt aan de ge huwde vromv in de school Wat do cijfers betreftle Haarlem zijn 6 gehuwd© onderwijzeressen. Spreker meent, dat uit de percenten der vei-zuimen wel conclusies zijn to trekken Te Haarlem waren 111 1911, 1912, 1913 en in de eerste 8 maanden van 1914 de verzuimen onderscheiden lijk 18 pCt 16 pCt., 17 pCt. en 25 jpCt. der schooltijden. En nu zijn dit betrekkelijk gunstig© gevallen, want van de 6 gehuwde onderwijzeressen 2ijn er nxaar 2 niet kinderen. Twe© vielen dus maar in de termen om een 5-maandsch verlof te krijgen. Hadden zij alle ze3 kinderen, dan waren d© cijfers nog ongunstiger. Bij de ongehuwde onderwijzeressen waren die cijters slechts 4 1/2, 4 en 5 pCt. voor de jaren 1911, 1912 en 1913. Dat ongehuwde onderwijzer essen op zekeren leeftijd meer verzuimen heli- ben, dan vroeger, doet niet ter zake. Immers ook oudere onderwijzers heb ben meer verzuimen, zooals alle oudere menschen, want het is nu een maal zoo, dat men up lateren leeftijd wat gaat krukken. \N aar nu te Haar lem aangetoond is, dat gehuwde on derwijzeressen meer verzuimen heb ben dan ongehuwden, gaut het toch niet aan, 0111 bij elke onderwijzeres, die huwt, af to wachten, of zij wet verzuimen hebbeu zal. Het is beter vooraf maatregelen te nemen, dan daarna. Dan gaat 't altijd xnoellijker. De heer Loosjes merkt op, dat de schoolopziener ook von nieening is, dat de gehuwde onderwijzeres nadee lig voor do school is. Spreker meent, dut art. 3ü dor wet aau B. en W ge*

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7