EDM) DAVIDS01 NAJAARS- en WINTERSTOFFEN. Hoe lk verwond werd. Nederland jm de Oorlog FIRMA HAARLEM 31 Groote Houtstraat. AMSTERDAM 507 a Heerengracht. Van at heden zal onze zaak weder tot 9 uur des avonds geopend zijn. "I j - - - ring bij le staan In doze ürë der be proeving. UIT ALBANIS. Uit Brindisi Reizigers met do Puglia-booten hier aangekomen -van de Albaneosche kust, zijn eenparig in hun inededeelingen over de onrustige toestanden, dio in Vakm a en Durazzo heersohen. Essad Pasja heeft Nisj verlaten en wordt spoedig aan de Albaneescho grens verwacht. Zijn aanhangers tellen reeds Ln de duizenden. Zij zijn allen goed gewapend en zonder twijfel is de vermeestering van Durazzo ihun doel. Vele invloedrijke Albaneezen reizen tusschen Bari—Brindisi en de Alba- neesche havens heen en weer. Bib- Doda is hier dezer dagen ook ge weest. Algemeen verwacht men, dat Prins Maron Eddin, gesteund door de Jong- Turkcn, de Albaneesche kroon zal aangeboden worden. Men schrijft aan Essad groote wraakoefeningen tegen over zijn vijanden toe. Hij zal zich ook tegen Oostenrijk verzetten, en kan dus daardoor op den machtigen steun van Servié rekenen. Door (Uit de „Tagliche Rundschau"). Tijdens de bestorming van het fort Fléron zijn we het dorp binnengerukt. Het geveervuur flitst uit alle huizen, onafgebroken davert het geschut en onafgebroken duurt de kogelregen voort En 't. is stikdonker.... innig ver langen we naar liet aanbreken van den morgen. Er is geen tegenstander te zien, en toch vallen onze soldaten, zij aan zij. Een paar steenen zijn uit den muur van een huis genomen en de loop van een buks steekt er door; in een winkelkast is een gat geboord - er steekt een jachtgeweer uit..... en uit. keldervensters, zelfs uit den grond vlamt en knalt het, als ware 't hier een heksenketel, Wij mógen niet schieten, omdat links en rechts en vóór ons onze ka meraden vechten en we hen zouden kunnen raken. Bij ons zinkt de een nu den ander neerweeklachten en ge steun klinken alom. Voorzichtig, om niemand nog méér leed te veroorza ken, stappen we tusschen de opeen gehoopte gewonde mannen door, en i on lom ons licht en knettert het. Een kogelregen komt ons uit een hoekhuis tegemoet; tien, twintig Joopen gaan omhoog.... Niet schieten, kerels brul ik. Wie gaat mee? Hiér oen bijl Eén geeft me een houweel, en tien stoere kerels stormen met me mee. Een paar slagen met bijl en geweer kolven de deur bezwijkt, en van het dak suizen de kogels omlaag. Niemand mag de trap opgaan I hier blijven geef op lucifers Ik heb al een paar bossen stroo te pakken, en vijf minuten later warre len de vlammen uit de vensters. Ziezoo, jongens, nu weer vooruit I da dorpsstraat in I Daar ontmoet ik mijn compagnies commandant. Hierheen 1 sohreeuwt hij. Den muur over kom mee I Twee soldaten tillen me op, en in no time zijn we over een tuinmuur heen en stormen voort om een Belgi sche afdeeling in den rug aan te val len Hekken van manshoogte, van prikkeldraad voorzien, vier, vijf lielemmeren ons den doortocht. We knippen de draden door, de hek ken worden omvergelrapt. Ik ga voorop mijn rijlaars sleept in flar den mee.... Even later stort de muur met donderend geraas ineen, geraakt door een houwitser. Van 'inks wordt gevuurd, het zijn do ónzen, 2e schieten op ons.... ze herkennen ons nóg niet Voor den Keizer Voor den Kei zer bulderen wij, maar ze ver staan liet niet te midden van 't helsch geraas. Hoornblazer 1 't signaal! roep ik. liri als dót klinkt, herken nen ze ons! Het zijn jongens van het 27e ik druk hun kapitein, een ouden kennis, de hand. Zeven uur. 't ls klaarlichte dag. We staan vóór de werken eener mijn Op twee schacht/gebouwen klim men wr. verscheidene kameraden mét mij. En beneden staat met z'n man netjes do dappere adjudant van het regime it Louis Ferdinand, terwijl kapitein V011 B. de huizen aan de rug-zijde onzer troepen onder vuur heeft genomen. Z'n sabel heeft hij weggeworpen zelf voert hij het ge- V.r.i m'n hoog uitzichtpunt zie ik de Belgische infanterie voor 't eerst I ik laat het vuur openen, en neem door den kijker nauwkeurig de uib werk:iig waar. Kalm mikken, jon gens jullie schieten te ver 1 Nu zie ik twee denker-gejasten in 't zand bijten. Ze schieten nu ook van den rechter kant., en ik zie m'n langen kameraad A. slaan, met fladderende sjerp en de kwasten aan z'n uniform zwórt van kolenstof. Nu wordt er ook van de achterzijde uit do huizen geschoten. Ik kom beneden, leg den kijker neer en zie in 't rond. Wat is dat daar rechts De een na den ander valt Ze schieten als gekken op onsDe man naast mij begint zich ook al heen en weer te wringen, bloed druppelt door zijn jas, ik grijp zijn geweer en richt me op.... daar voel ik een slag op de borst. Jongens, m ij hebben ze nu ook lk rol vun de helling omlaag, het bloed konit me uit den mond.... achter een hoop steenen vind ik dekking tegen het moordende vuur. Maak m'n veldflesch even los smeek ik een soldaat. Zóo.... en nu mijn ranselIk neem een langen slok; dio goede kerel maakt mijn uniform a. los. Geleund tegen de steenhoop zie ik hoe 't bloed wegvloeit, 't Is maar de vaag, hoe lang 't duren kan. Dan zal het afgeloopen zijn.... Ik grijp het verbanddoosje uit rn'n jaszak, maak hot 1 pen en druk 't verband tegen do wondEn dan wacht ik, minuten lang Op den weg vóór mij staan onze dappere jongens, en vuren; A., rnet de zwarte kwasten, is er ook nog hij. Kun jullie een dokter voor me halen Het begint mij te schemeren voor de nóvrftp. maar nu komt het soldaten- gevoel op lk moet voor me zelf zor gen. 't Vechten duurt voorthier zal ai ij niemand vinden... Steunend richt ik mij op, druk me den helm op 't hoofd, grijp de pisto len, en dan mijn sabel.... die laat ik niet liggen, die hoeft zich mijner niet te schamen... eri clan sleep ik me naar den weg. Eén orzer soldaten werik ik, bij me te komen.... Mijn God, luitenant 1.... Breng me naar de verbandplaats, wil je Hij geeft mij z'h arm. Je moet langzuam loopen, ik kan niet meer zoo vlug als anders Rondom ons sist en knalt het. De soldaat ondersteunt me. Heeft Bis marck niet gezegdGeen enkel Duitsch officier laat z'n soldaten in den steek en geen enkel Duitsch soldaat zijn officier? Het IS zoo Twee Belgische boeren, op den weg, loeren op ons. Ik kan me niet ver weren. Daar in de heg heb ik straits een gat getrapt,... daar moeten we door zege m'n trouwe metgezel, en lk strompel vooraan. Hij, klaar om ie schieten, volgt. In de dorpsstraat komen we onze troepen tegen, de jongens gaan allen voor me op zij. Kon ik nog 111 mee Kerels, hakt ze in de pan mompel ik, zachtjes, maar eenigen verstaan me. Als we ze maar onder bereik heb ben, luitenant! Gind3 ligt de Belgische verhand plaats. Dóarheen niet I breng me verder, naar het Duilsche lazaret Verder sleep ik mij, langs de straat, die vól dooden ligt-. Het is ontzettend, en er liggen wel 100 Duitschers tegen éen Belg.... Dit gestrompel vermoeit me ontzet tend. Zien jullie de verbandplaats nog niet 't Moet vlakbij zijn, luitenant 1 En ik doe weer een paar langzame, moeilijke stappen Daar staat de generaalhij ziet me en komt naar roe toe. Wel, luitenant, 't zal wel weel beter worden Ik kan niet antwoorden, maar ondanks m'n zwakheid laat ik m'n begeleider los, en salueer. I-Iet Roode Kruis 1 Goddank Ik dank m'n metgezel, druk hem de hand.... Zij snijden m'n hemd los-, en de onvermoeibare dokter komt bij me, legt een noodverband.... Het lazaret is maar een kleine ruimte.... zes of zeven zwaargewon den liggen er in, steunend en vvee- nend. Ik moet buiten blijven, en leun in zittende houding tegen het huis. Wat liggen er hier veelDaar is G., een dapper luitenant van de wielrij- (Lerscompagnie. Hij heeft een schot in den buik gekregen.... Hij strekt zich lang uit, geen geluid verraadt hoe veel pijn liij lijdt, zijn gezicht is heele- maal geel.' Naast hem een Belgisch officier, in arm en been getroffen. Steeds komen er nieuwe. Ginds mijn regiments kameraad Kurt W., uit een kelder venster hebben ze hem in het linker been geschoten. Daar brengen ze onzen D., met wien ik zoo menig uur feestgevierd heb. Hij heeft zijn compagnie tot de grens van het fort Fléron geleld, hij was een der dappersten. Nu getroffen, midden in de borst..... Ik ril het is een vochtige, koude morgen, en de regen druppelt neer. Ze dekken 111e toe met een overjas, en de Belg laat mij zijn mantel geven... Dokter, word ik nu spoedig naar een andere herberg gebracht? Ze lachen allen om mijn vraag al leen die brave G. niet meer. Oh.,., water I roep hij. Ze geven 'm te drinken, hij haalt diep adem en ligt dan doodstil... dood stil, voor altijd.... Wel, brave luitenant, waar wil jo nu wel heen? Ergens heen.... Ln het lazaret, of naar Aken, of een andere plaats maar hier bevries ikl Nu, wacht maar, u komt In het lazaret t Hoe lang duurt dat? Dat weet ik nog niet. Is het lazaret ver weg Neen, niet erg. Dan zal ik er wel heenslrompe- letL Neen, waarde heer, alle respect lor uw energie, maar dat vinden e nu eens niet, goed Dus moet ik wachten. Allen staren mij, die daar tegen den muur zit, aan. Een man van liet 24ste regiment pio niers komt er aan. U hier, luite nant....? Hij geeft me een stuk cho colade. De tranen komen me schier in de oogen zóo trouwhartig en natuurlijk en welmeenend is hij 1 Uc had het niet künnen weigeren Ge geten heb ik er niet van, maar ik nam liet aan, en dikwijls zal ik terug denken aan dit oogenblik, dat be wees, dat geen enkel Duitsch soldaat ooit z'n officieren in den steek laat.... 1 een draagstoel brengen vier man me de dorpsstraat af, naar liet laza ret. Langs den moordweg, den weg van den Dood..., den weg der eerste "uitsche zege Voor mij komen nu dagen en nach ten van smart. De anderen en ik... wij verlangen naar den morgen iederen keer als we de oogen sluiten. Maar eens op een dag ik zie het nog hol was ellendig weer, en de regen stroomde omlaag komen onze ver sterkingstroepen het dorp in. Hoera I We juichen op ons bed, en het is een uie van heerlijk genieten.... Nu kan het niet meer verkeerd gaan; nu hebben we tenminste dót bereikt, waarvoor we geleden hebben,... Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qoabonneorden hebben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor bcmutwoovding vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 68. Alle antwoorden worden geheet kostelooB gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nnara en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Pk ben in dienst van een vrachtrijder, ben ongesteld geworden en heb daarvan een bewijs van den doktor. Heeft mijn -patroon nu het recht mijn I0011 in te houden? ANTWOORD: Néén, hij moet u een paar weken loon blijven doorbetalen. VRAAG: Door een lek in mijn huis is aan mijn huisraad schade berok kend. Als mijn huisheer niet in hot lek voorzien wil, hdb ik dan het reoht van hem schadevergoeding teoischen? ANTWOORD: Een huisheer, die aangemaand is om een lek te h er stel len en zulks nalaat te doen, is aanspra kei ijk voor de schade hierui t voor den huurder voortvloeiende. Indien wij uw geval goed begrijpen, had gij uw huishee'r bij het ontstaan dor sohade nog niet met hel lek in kennis gesteld. Is dat juist dan is hij voor uwe schade niet aansprakelijk, maar moet hij wel de schade vergoeden die thans mocht ontstaan, nadat hij, ge- waarsohuwd zijnde, het lek niet laat herstellen-. VRAAG: lk ben gehuurd voor 3 maanden, 9 weken voor November heb ik mijn betrekking opgezegd, kan ik nu met 6 weken dat is 10 October ver trekken of moet ik tot November blij- ANTWOORD: Ge moet tot 3 Novem ber blijven. VRAAG: Mijn zoon verdient f 3.50 per week. Aan al het personeel is aangezegd, dat zij wel konden blij ven, maar tegen 3/4 van hun loon, wan neer de crisis achter den rug was, dat hun dan het saldo uitbetaald zou wor-den. Maar nu geeft de patroon mijn zoon zijn ontslag omdat, er geen we'rk meer is. Ileeft hij nu nog recht op het ach terstallige loon? ANTWOORD: Ja, over den tijd, dat hij gewerkt heeft en te weinig loon heeft ontvangen. VRAAG: Zijn kinderen verplicht een moeder, die weduwe is en f 3 in do week inkomen hééft te onderhouden? De kinderen hebben f 14 f 15 inko men per week. ANTWOORD: Ja, ieder der kinderen is naar gelang van zijn inkomsten verplicht bij te dragen. VRAAG: Ik ben als noodhulp in be trekking geweest voor f 5 per week. Zaterdags ontving ik mij'n loon en Zondags werd mij gezegd dat ik Maandag niet terug hoefde te komen. Heb ik nu nog recht op een week loon? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn arbeidsloon als bloe mistarbeider bedroeg votfr de crisis gemiddeld f 11.50 per week. Van dit loon wordt nu reeds sedert 4 weken. 75 uitbetaald. Had inen het recht mij een aanslagbiljet van do inkom stenbelasting te zenden ten bedrage f 1.20 en heeft men nu het recht betaling van mij te vorderen? Wat kunnen de gevolgen zijn, wanneer ik thans wegens onmacht mijn belasting' (ook persorieele) niet betaal? ANTWOORD: De belasting zijt gij verschuldigd, bij niet betaling kan do inboedel worden verkocht. In geval van onmacht wordt wel eens iets dooi de vingers gezien. VRAAG: Ik bén van plan een mo torrijwiel aan te schaffen, maar de machine komt niet ïn de fabriek te 6taan. Ben ik nu verplicht mijn per soneel, dat op het oogenblik niet in do ongevallenwet valt, door die aan schaffing te verzekeren? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Als man en vrouw een stuk opmaken wie 't langst leeft alles, d-it clan geldig of moet het door een no tax-is gebeuren? ANTWOORD: Hiervoor is noodig een testament door den (Notaris op gemaakt. VRAAG: Bloemistarbedders hebben een mandelingen loonstandaard met hun patroons, van 6 maanden f 12 en van 6 m aandien f 11 per week. Van April 1913 af tot en en Maart 1915, hiervan heeft de vere-emiging een schriftelijk bewijs. Onze patroon heeft de eerste week van de mobilisatie f 6 uitbetaald, met toezegging dat wij la ter het overige kregen. De volgende eken kregen we f 8. Hebben wij nu nog recht het achterstallige te voriIc on? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Is hier ter stede een des kundige voor oude violen? ANTWOORD: De heer Steenman, Duvenvoordostvaat, is een goed viool kenner. Wellicht wiflen andore viool- li ennérs hun adres wel eens aan ons bureau opgeven. VRAAG: Wat !s de beteekenis van het beeld dat in een nis met schelpen geplaatst is op de buitenplaats Groe nen daal? ANTWOORD: Dat is niet met ze kerheid bekend. VRAAG: Kan een brief in do te genwoordige omstandigheden worden orzonden naar Genua? Hoelang zou het ongeveer duren eer hij na afzen ding ber bestemde plaatse is? ANTWOORD: Ja. De reis zal onge- eer een week duren, als de brief wordt verzonden met een boot van de Maatschappij „Nederland". VRAAG: Welk middel beslaat er tegen bakkerstorren? ANTWOORD: Naden en kleren in spuiten met best insectenpoeder. Dit moet minstens drie weken dagelijks worden herhaald. VRAAG: Mijn oliejas heb ik meL ver keerde olie ingesmeerd en kleeft nu erg. Is hiertegen Iets te doen? ANTWOORD: Is niet veel aan te doen. Is het een drogende olie, dan zal z(j te éenlgertijd wel drogen, finders ruim afwrijven met Benzine. VRAAG: Varen Nedcrlandsche pas- sagietvsbooten naar Amerika zonder daarbij Engeland aan te doen? Tot welke Mij. behooren die, en van waar varen ze uit?. Moeten de passagiers van een paspoort voorzien zijn, of van een zeker bedrag aan geld? ANTWOORD: Geen der booten van de HoLland-Amerikalijn (agent hier ter stede de heer W. Vreede, Jordens- stvaat 66 of Houtplein 7) doen Engel- sche plaatsen aan. Ze vertrekken des Zaterdags, met uitzondering van de Noordam, die Woensdag as. uit vaart. Een paspoort wordt veraisCht alsmede een zeker bedrag aan g wij meenen ongeveer f 50. VRAAG: Welke zijn de kortste we gen van Haarlem naar Gouda, n Rotterdam, naar Arnhem en naar Tilburg per fiets? ANTWOORD: 1. Haarlem, I-Ioofd- dtfrp, Venneperdorp, Leun u id en, Rijn sater wo ude, Oiudsboorn, Aiphen Zwammerdam, Bodegraven, Gouda. 2. Haarlem, Hülegom, Leiden, Zoe>- terwoude, Zegwaard, Bergsdhenhoek, HillegGTsberg, Rotterdam. 3. Haarlem, Amsterdam, Weesp, Naarden, Laren, Eemnesbuiten en Eemnesbinnen, Baarn, Amersfoort, Woudenberg, Sclierpenzeel, Rens- woude, Ede, Arnhem. 4. Haarlem, Hoofddorp, Venneper dorp, Leimuiden, Rijnaatervvoude, Oudshoorn, Zwammerdam, Bodegra ven, Gouda, Haastrecht, Schoonho ven, Nieuwpoort, Gorkurn, Woudri- chein, Rijswijk, Baby lomenbroek', Meeuwen, Drongelen, Waalwijk, Loon op Zand, Tilburg. VRAAG. Welke plaatsen l»hoo- ixm onder de stelling Amsterdam? ANTWOORD. Wend U tot de mi litaire autoriteiten, VRAAG. Hoeveel bedraagt, een inkomen waarvan 1' 16.8 l en hoeveel een waarvan f 4.20 bedrijfsbelasting wordt geheven? ANTWOORD. f 1500 en f 800. VRAAG. Ik ben in do bedrijfsbe lasting aangeslagen voor f 69.60. Hoe hoog is nu mijn inkomen berekend? ANTWOORD. Op f 3700 indien u niet in de vermogensbelasting zijt aangeslagen, anders op f 3300. Binnenland DE NEDER LANDSCHE REGEE RING EN DE SUIKERMARKT. Naar het Hbld. verneemt gaat het plan tot onteigening door het Rijk van alle voorraden geraffineerd en de suiker die uit do nieuwe cam pagne zal wordenverkregen, niet door. Zooals dezer dagen uitvoerig medegedeeld, was de Minister van Landbouw tot dit plan gekomen door dien belanghebbenden het niet een 3 konden worden in zake de maatrege len ten aanzien van den export, waar mede liet vraagstuk samenhing of do raffinaderijen aan den gang konden worden gehouden. Door voortgezette onderhandelingen is inmiddels tus schen de belanghebbenden overeen stemming in dier voege verkregen, dat van de binnenlandsche produc tie 18 pet, in den vorm van 'ruwe suiker uitgevoerd zal mogen worden en 42 pet. in den vorm van geraffi neerd, met welke regeling de minis ter zich heeft vereenig cl. Do overige 40 pet. blijven voor binnenlandsch verbruik gereserveerd. De export zal gesclileden legen uit voer-certificaten, die uitgereikt wor den aan de fabrieken, en door deze aan koopers bij partijen worden bij geleverd. DE BOM TE MAASTRICHT. Nader seint men aan het „Hbld.", dat die bom, die te Maastricht terecht kwam in den tuin van den heer Graafland in de Brusselsche straat, groote verwoestingen aanrichtte. Zij maakte een gat met een mid dellijn van 1.50 M. en een halven meter diep. Een deur in de buurt van het gat was 17 maal doorboord. Boomen zijn half doormidden en do kelen zijn tot op een dak gevlogen, terwijl er over do muren m de tui nen aan weerszijden terecht kwamen. Allo ruiten, ook op do binnenplaats (ruim 100), zijn gebroken. Do familie, die in een binnenkamer, uitziende op de binnenplaats, aan het ontbijt zat, werd door een vree- se! ijken knal opgeschrikt. De scher ven der ruiiten vlogen m de kamer en de familie vluchtte do straat op. De dienstmeid, dit uit. de keuken kwam. werd op den grond geworpen en een paar meter ver weggeslingerd. Een muur op 30 meter afstand werd beschadigd. D? militaire en burger lijke autoriteiten waren spoedig ter plaat.se. Niemand kon juiste inlich tingen geven van welke nationaliteit de vliegmachine was. Volgens het ..N. v. d Dag" heeft do onbekende vliegmachine, die Dins dag boven Maastricht is gezien, niet één maar twee bommen geworpen. De ontploffing aan de Brussetsche- straat is veroorzaakt door de tweede, de eerste is neergekomen op de vlak voor het gesticht Calvariënberg ge- legen weide, maar niet ontploft. Zoo- I als men weet, worden op bet oogen- I b'ik in het gesticht nog verscheidene gewonden verpleegd, waarom de 5 Roode Kruis-vlaggen op het gebouw wapperen. De ,,Limb. Koerier", welke in Maas tricht uitkomt, maakt slechts mel ding van één bom. ,.De Telegraaf" bevestigt, evenwel 't bericht over de tweede bom. EEN GIFT VAN DEN PRINS. De Prins heeft aan den penning meester van het Koninklijk Nationaal Steuncomité een belangrijke gift doen teekomen. HET KIESRECHT. In antwoord op de betrekkelijke aag van den heer Albarda, heeft de .blister van binnenlandsche zaken meegedeeld, dat een wetsontwerp in voorbereiding is, strekkende ter voorkoming van verlies van kiesrecht als gevolg van de tegenwoordige bui- ngewone omstandigheden. SCHADEVERGOEDINGEN. Voor elke stelling in den lande wordt oen oommissie van deskundigen benoemd, die (nu reeds) den toestand moet opnemen, ten einde laiter te ad- viseeren omtrent bedragen, die als 9 ch a d e vergoed in g dienen te worden, toegekend, en zulks op grond der wet ten v a n 1851, 1896 en 1899. De commissie zal bastaan uit mili taire- en burgerleden. DE „RIJNDAM". Naar men aan de ,,N. R. Ct." meldt, is de „Rijndam" weer uit Falmouth vrijgelaten en voor zoover men weet, is niets uit het schip genomen. Ook zijn geen passagiers moeten landen. Vermoed wordt, dat de aanhouding op een misverstand berust.. Het schip is Dinsdagmiddag Praw- lepoint gepasseerd en wordt heden middag omstreeks half vijf te Rot terdam verwacht. BROOD. De burgemeester van Amsterdam heeft bepaald, dat in verband met den aanwezigen voorraad tarwe, de 'bakkers voor tarwebrood 1/6 rijst- meel moeten gebruiken. Verder is bekend gemaakt dat het. broodgewicht blijft vastgesteld op: 750 gram goar- gebakken van grof tarwebrood, prijs 11 cent (afgehaald aan den winkel), en op 650 gram van witbrood, prij,» 131/2 cent (voor melkbrood). TWEEDE KAMER. Een korte zitting gisteren, waarin de heeren Loeff en Tydeman opnieuw werden gekozen als leden der huishou delijke commissie en de heeren De Savornin Lobman. De Beaufort en Van Vlijmen als leden der gemengde commissie voor de stenografie en tevens van die voor het „Kort Ver slag". Bepaald werd dat ook in dit zit tingjaar mondelinge „vragen" aan de Regeering zu"en worden toegela ten, als de Kamer vergaderd is op Vrijdagmiddag te 3.45 uur. De afdeeüngen zijn opnieuw sa mengesteld, na voorafgaande indee ling v;an de rapporteurs en hun plaatsvervangers over de verschillen de begrootings-hpofdstukkin Door de secties, die na een kone iuze vergaderden, zijn tot voorzit ters gekozen de heeren Bos. Van Vlij men. Loeff, De Heester en Helsdhi- gen en tot onder-voorzitters de heeren Tydeman, De Visser. Lobman F.'anrt en Ter Laan (Haag) Op voorste' van de centrale afdec- Mng is bepaald dat Woensdag (mor gen) te half 12 het ontwerp voor de Visschershaven te TJmu'den. de In dieche begrooting voor 1915 en eei aantal kteine wetten zullen worden onderzocht, en voorts op 'Dinsdag 6 October.te 111/2 uur, na een open bare vergadering, ter behandeling van de verhooging der Marinebegroo- bing van 1914 (verkort dienstverband) in de 6ectiën een reeks van belang rijke ontwerpen (Eedswet, bevorde ring bij de zeemacht, wijziging van spoorweg-, veiligheids-, teegraafwet enz. en de leerplicht-wijzigingen van de Rog. en de heeren Ter Laan es.) aan de orde te stellen. Met het oog op de te verwachten nota's van wijziging is nopens het tijdstip van onderzoek der Staatsbe- grooting nog niets vastgesteld De openbare zittingen zijn dus tot Dinsdag 6 October te 11.30 uur ver daagd. Stoomvaartterichfïn KON. HOLL. LLOYD. liet st. Frisia (thuisreis) is 21 Sept- Fernando Noroha gepasseerd. KON. PAKETVAART-MIJ. Het st. Houtman vertrok 19 Sept van Brisbane naar Batavia. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Adonis arriveerde 20 Sept van Monaco te Almeria. Het st Caster, van Amsterdam n. Lissabon, passeerde 18 Seipt. uues- sant. Hol st Danae, van Newcastle naar Monaco, passeerde 21 Sept. Deal. Het st Flora vertrok 22 Sept. van Rotterdam naar Leith. Het st Helena arriveerde 21 Sept van Valencia te Gravesend. Het st. Luna vertrok 20 Sept van Valencia naar Liverpool. Het st. Neptunus vertrok 19 Sept van Almeria naar Londen. Het st. Uranus vertrok 17 Sept van Almeria naar Liverpool. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Het st. Bogor (thuisreis) vertrok 21 Sept. van Padan-g. Het st- Insulindo (thuisreis) ver- irtok 21 Sept. van Colombo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st. Palembang, van Rotter dan. naair New-York, passeerde 20 Sopt Lizard. Teleph. Interc. 57. Teleph. Interc. 6835. Bericht de ontvangst der nieuwste Tarieven en voorwaarden van abonne ment worden gaarne op aanvrage toege zonden.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7