Be Europeesche Oorlog. DE BOOSDOENERS. TWEEDK BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1914 Nog altijd dnurt de groote strijd ln Noord-Frankrijk voort. Bijzonder heden over de zeer sterke stellingen die beide legers innemen. Be schrijving van eenlge gevechten. kan '(Oostelijk gevechtsfront is in de laatste dagen niet veel gestreden. De Rassen dringen de Oostenrijkers evenwel steeds verder achteruit. Een Oostenrijksch officier vertelt nit den strijd tegen Servië. De bemanning van de Onderzeeboot „U IX" gehuldigd. Een gevecht tasschen vliegers boven Parijs. Hoe lang kan de oorlog duren. Een stem uit Frankrijk, dat de republiek den oorlog geen jaar zal kunnen volhouden. Veronderstellingen over 't vele bloed dat in den ooriog reeds gevloeid heeft. Veelzeggende volksbetoogingen ln Italië. Engeische soldaten nemen deel aan den strijd in 't Verre Oosten. De Kathedraal van Reims kan hersteld worden. Op hot Westelijk ©oriogavald Zoo langzamerhand komen er meer gegevens over de positie van de twee groote legermachten, die Ln Noord- Frankrijk strijden, DE STELLINGEN, De positie-, die liet Duitse he leger ln Frankrijk inneemt, wordt door den Engelschen schrijver Hllaire Belloc in ,,Land and Water" geschetst als een der beste defensieve ste'üngen in West-Europa. Hij zegt daarvan: Aan d A i s n e. De stelling dor Duitsche troepen aan de ALsne en de Suippe is van na ture verdeeld in twee geheel verschil lende deeleu. Het Westelijk deel loopt van een bosch dat ,,Bois de l'Aigle" heet en ten noorden van Compiègno ligt, tot het dorp Craonne, een af stand van 30 40 Iv.M Dit gedeelte van de Duitsche stel lingen loopt overal evenwijdig aan de rivier de Aisne en volgt de hoog ten ten noorden van die rivier. Die hoogtelijn is nergens meer dan vijf K M. van de rivier e-n nergens minder •lan drie Zij is grootendeels doorsne den door ravijnen, want in het noor delijk van de Aisne gelogen gebied loopen vele kleine rivieren, door die pe dalen, met steile wanden. Deze ra vijnen zijn van groot belang voor de verdediging. Het tweede of oostelijk gelegen deel der verdedigende stelling 6nijdt de rivier de Aisne ten zuiden van Ncu- chute', loopt dan langs een laag, vlak hemelland, uitstekend geschikt voor de plaatsing van artillerie, en evenwijdig met de rivier de Suippe. Dit gedeelte loopt, evenals de Suippe, in een grooten boog ten noordwesten en ten noorden van de stad Reims. Die steling is met groote zorg ge kozen. liet is geen toevallige stelling, die op een haastigen terugtocht is bezet, het is een lijn, waarop de Duitsche. le gerbevelhebbers vooraf besloten wa ren terug te trokken, omdat het de meest geschikte verdedigingslijn ie, tusschen Parijs en de Maas. Het blijkt, dat de geheel© stelling reeds geruinieii tijd was bestudeerd, en dat de keus, vooral voor de verdediging, een uitstekende is. Want de geheele vorm der stelling maakt den aanval uiterst bezwaarlijk. Het oostelijk ge deelte, vooral dat van Craonne naar de Argonnen, loopt in een zachten boog door de vlakte van Champagne, en vormt naar het zuiden als het wa re.een natuurlijk glacis. Het terrein ten zuiden van de rivier de Suippe kan overal door de artillerie, aari de overzijde op de hoogten geplaatst, on der vuur worden gehouden. Het is te begrijpen, dat aanvallen in front op die krachtig© en met. groo te zorg ingerichte stelling die door het aanbrengen van loopgraven met houten amrnunitie-magazijuen, en zelfs van bomvrije rustplaatsen en logies, nog rneer voor de verdediging geschikt is gemaakt niet gemakke lijk zijn. Zulk een aanval zou voor Frankrijk en Enge'and te veel men- schen kosten, en het is daarom, dat' gepoogd is, door een flankaanval de Duitsche positie om te trekken. Vandaar den aanval op den uiter sten rechtervleugel der Duitsche troe pen bij St. Quentin. Het was te voor zien, dat. die troepen de sterke post- tie bij St. Quentin zouden bezetten. Die aanval is opgedragen aan een nog niet in den strijd geweest zijnde troepenmacht, die waarschijnlijk van 1 Amiens gekomen en samengesteld is uit een Fransch korps, versterkt d-oor; strategische reserves en andere troe-' pen uit het Zuiden en Oosten van Frankrijk. Op den linkervleugel van dit korps Is een groote cavaleriemaclvt, die hier alleen do taak heeft, de Danken van de opereerende troepen te dekken, maar tevens de wegen naar Be'giivte j bewaken en afdeelingen af te zenden om de spoorwegen in den rug der Du'tsche positie af to snijden. Moe groot dit corps is en hoever noordwaarts het zich kan uitstrekken is niot. bekend. Het schijnt, dat het in het Noorden komt tot Le Calcau (Lö Catelet). Dat die flankaanval voor de Duit sehers onverwacht, komt-, is niet. aan te nemen Zij konden zich door hunne vliegers en cavaierie-verkenners na tuurlijk van de bewegingen der vijan delijke macht op den rechtervleugel op de hoogten houden, en maatrege len neruen om zich daartegen te wapenen. De geheele toestand, op den Duit- schen rechtervleugel, is sinds acht of tien dagen onveranderd, en doet in elk opzicht denken aan een posi tie-gevecht. Teekenend is wat in 't officieele Engeische legerrapport over den veldslag wordt gezegd. Eerst wordt opgemerkt „De tegenstand, die eerst be schouwd werd mogelijk een achter hoede-gevecht te zijn, dat onzen op- ma rsch niet noemenswaard zou ver tragen is gebleken van meer c mati gen aard te zijn. Het gevecht, is van een omvang, zoowel wat uitgestrekt heid van terrein als duur betreft, dat het niet kan worden 'onderscheiden van een geregelden veldslag, niette genstaande de vijand in de eerste da gen van den terugtocht taékenen van groote desorganisatie toonde." Daarna volgt een opsomming van alle reeds bekende feiten, waarna vervolgd wordt „Om oenig denkbeeld te geven van den aard van het gevecht, zij opge merkt, dat over het grootete deel van ons front, de Duitsehers van de voorste hellingen lafigs liet. noorden der rivier de Aisne zijn teruggedre ven. llun infanterie bezet sterke ver schansingen langs de randen der tal rijke bosschen, die deze hellingen be dekken. Deze verschansingen zijn voortreffelijk aangelegd en goed ver borgen. Draadversperringen zijn aan gebracht, die door geweervuur en het vuur van mitrailleurs, die voor ons onzichtbaar zijn, worden bestre ken. Het terrein voor de loopgraven der infanterie kan gewoonlijk ook door de op naburige hoogten opge stelde artillerie ouder kruisvuur wor den genomen. Opmerkelijk is het duchtige ge bruik, dat de Duitscher maakt van zijn vele zware houwitsers. Waar onze mannen (de Engel schen) aan den noordoever stelling hebben genomen, liebbea zij zich goed verschanst. Voor zoover de Britsche strijdmacht betreft, is het grootste deel van de week (14—20 September) voorbijge gaan met bombardement, niet het winnen van terrein voet voor voet en. het afslaan van tegenaanvallen. De verliezen zijn zwaar, maar waar schijnlijk zijn die van dn vijand nog zwaar der- Op onzen rechter- en linkervleugel hebben de Franschen dapper gevoch ten, ook zij winnen geleidelijk ter rein. Een dorp is tijdens -den slag reeds tweemalen van weerszijden genomen en hernomen en is op het o'ogenblik in handen der Duitsclier3. Het gevecht daar was een handge meen van zeer heftigen aard en de wegen en het, dorp zijn bedekt met lijken van beide partijen." Verdun. liet schijnt wel, dat de Duitsche rcj-oormacht met groote kracht ope reert, op don linker vleugel, tusschen Verdun en de zuidelijk van die plaats gelegen sperforten. Verdun is, zooals men weet. een groote en sterke Vesting aan beide zijden van de Maas en het Maaska an alongeveer 55 IvM van Motz. Dó vestingwerken van Verdun zijn in de laatste jaren zeer versterkt; de stad hoeft een dubbelen foriengordel, zoo- dut bij dhn aanval verschillende ver dedigingswerken -na eikaar moeten vallen. Do omvang dor buitenste ves tingwerken bedraagt 50 K.M. De ves ting bevat 17 groote forten, 21 tus- scheobatterijen en inteer dan 50 per manente batterijen. De tusschen wor k-on zijn reeds in vredestijd geheel aangelegd. Naar liét zuiden liggen do eperfor- ten aan de Maas tot Toul. De werken liggen bijna atleax op den rechter oever van de rivier, op een hoogpia- teau, die Cots Lorraine, met een ta- irjeliijk steile helling naar de vlakte van Lotharingen, zoodat deze rand het geheele gebied ten oosten er van be'heerscht. Do forten liggen iats ach teruit, de rand zelf was met veld ver sterkingen voorzien, die door het Se Fransch© legerkorps werden verde digd. Die rand is seaért ecnigeii tijd in Duitsche handen, ,.i© verdedigers zijn teruggedreven. De aanval.'on op do sp,?.rforfcen kunnen nu door de ar tillwrie worden ondernomen. Ook ten noordén van Toul zijn de Duitsche troepen opgerukt, zoodut d>> aanvul aan die zijde over de geheele linie Verdun—Toni plaats heeft. Hei. doel van dezen opioa.rach, diie echter door de belegering dor sperforten nog wel wat zal worden opgehouden, is noodig om den Sn Lotharingen zich bevindenden troepen een gelegenheid te geven, naar Frankrijk op te ruk ken en do in Frankrijk aanwezige Strijdmacht een nieuwe verbinding mot Du'itscbland to openen. De slag aan de Aisne. De militaire medewerker van de „Observer" vertelt daarover (de ver taling i3 van de Telegraaf;: Op Woensdag den 9en September staken de Engeische troepen de Mar- no over nabij Chateau Thierry. Het Fransche centrum volgde den volgen den da.g dit voorbeeld te Epernay en op andere plaatsen en drongen voort tot Sn de onmiddellijke nabij'heü van Reims, over welke bezetting de Duit sehers zich eerst zoo verheugd had den. Op Vrijdag den llen September draaide het weer om, de regen viel dien dag en volgende dagen met stroomen neer. Die zomer was voor- b j, de herfslkoelte deed de mannen 's nachts in het bivak rillen. De ri vieren zwollen en de wegen werden drassig, zoodat het vervoer van zwaar geschut, heuvel op en heuvel af, steeds moeilijker viel. Alle brug gen bijna waren vernield en de enke le die door de Franschen bij hun te rugtocht wanen gespaard, werden nu door de Duitsehers opgeblazen. On der de-ze omslanddgbeden duurde do vervolging tot Zaterdag. Toen Soi3- aons werd bereikt, hadden de Duit sche legers onder von Kluck en Bü- low, een nieuw en geweldig front we ten to vormen langs den loop van de Aisne- Hoe do overige Duitsche le gers zich opstelden gaan wij zien. Niettegenstaande de zware verlie zen, dio de Duitsehers op hun terug tocht leden, ontaardde die terugtocht op geen enkel punt in een wanorde lijke vlucht en de legers hadden uit stekend voeling met elkaar weten te houden. Ten Oosten langs de vestingketen en rondom liet Argonne-woud had het leger van den kroonprins groot ge vaar geloopen en het scheen zelfs een dogenbük, dat Pet van de hoofdmacht zou worden afgesneden. Dit leger had een wanhopige poging gedaan om de foitenlhue op liet zwakste punt te doorbreken door het fort Troyon te bestoken, dat ongeveer tien mijlen ten Zuiden van. Verdun tamelijk afgedonderd ligt. De Fran schen echter na Vitry en Revigny hdrnomen te hebben drongen oos telijk ten zuiden van Argonne on weerstaanbaar op. nurnen hoogte na lioogte en bosch na bosch, de Duit sehers voor hen uitdrijvend. liet fort Troyon werd ontzet. Verdun werd ge passeerd. Buiten het bereik dier ka nonnen van deze vesting, slaagde de kroonprins er ten slotte in een gelijk front te maken met het overige ge deelte der Duitsche legermacht. Het Britsche leger was reeds vijf rivieren overgetrokken, maar de Ais ne bood een grooten hinderpaal. Des Zaterdags bevond men, dat de vijand to Soissoris aan beide oevers van de Aisne zich verschanst had en den Eligclsciien a-iel <le laak ten deel den overtocht over d© rivier over 'n af stand van ongeveer 15 mijlen, te for-' eeoren. Deze rivier vloeit door het Argonnewoud, stroomt tusschen de :stedi:-n Rei nes en Laon door, bospopit Soissons en stroomt bij Coinpiógn© in Oisno. Zij was gezwollen en olie bruggen met 'n enkele uitzondering waren weg. De Frunsehon, meer stroomaf waarts van Soissous, hadden daar eenzelfde taak. Teen l>egon een der bloedigste slagen van dézen oorlog. Op sommige punten werd een aan vuur,- gemaakt met het leggen van pontonbruggen, die steeds weer stuk geschoten werden door de Duitsche artillerie. De genie bleef echter koel en onverschrokken aan den arbeid De zware houwitsers van den vijand Ln goed verborgen stellingen, speel den. ©en nieuwe on aanzienlijke m iu -deze gevechten. Van hoogte tot hoogte daverden urtiilerie-duels en de linnen der tegenstanders teeken don zich af door ontploffende grana ten. Slechts xrterst langzaam kon het. Duitsche geschut tot zwijgen' worden gebracht. Niettegenstaande hun in loopgraven verschanste infanterie en mitrailleur/, werd op verschillende plaatsen do overtocht bewerkstelligd en vóór zonsondergang van dien bloe- digen Zaterdag, had liet Britsche le ger een algeheelen overtocht gefor ceerd en den volgenden ochtend strek ten d>2 pontonbruggen zich van oever tot oever' uit op alle noodzakelijke punten over een afstand, van 50 mij len tu sec hen Compicgne on Bnrry-éu- Bac, ten noorden van Reims, Op den- zelfden dag werden Amiens en Reims door de Franscben hernomen. De Duitsehers intusschen, haddon een uitstekend gebruik gemaakt van hun tijd. Stand houdende op een li nie, loopend© van dt Somrno tot de Maas en Metz, hadden zij hun stel ling, reeds zeer gunstig uitteriiard, nog sterker gemaakt,door dag en nacht aan verschansingen en loop; ven te werken. FEUILLETON (Naar het Eagelsch), 19) Gij hadt liet recht niet om die woorden uit te spreken. Ik wil niét huwen met miss Lee hoor hel nu voor een3 en altijd, ik wil niet met haar huwen. Terwijl hij deze woorden uitsprak, had Philip zich reeds voorbereid op een van die vreeselijke aanvallen van woede, waaraan zijn vader zijn bij naam had to danken tot zijn ver wondering echter gebeurde daar niet? van. Do staalkleurige oogen glinster den slechts een weinig-teen hij op de •beleefdst mogelijke manier antwoord de, en dat was «Hes. Uw positie,«Philip, is. dat gij ver loofd zijt, publiek verloofd, met een meisje, met wie gij niet wilt trouwen een hoogst onaangename positie de mijne is, dat lk met groote plech tigheid een huwelijk heb aangekon digd, dat niet /al plants hebben een hoogst belachelijk© positie. Zeer goed,: beste Philip, doe wat gij zelf wilt. Ik kau u niet dwingen tot een huwelijk, dut u tegenstaat. Gij moet evenwei niet denken, dat gij mij ongestraft m inijne -wenschen kunt 'weerstreven. Sta mij toe, u den toestand bloot te leggen, Ik zie, dat gij vermoeid zijt, maar ik zal unlet lang ophouden. Zet u iu dien gemakkelijlïen stoel neer. Dit huis en het land er omheen, ook het zilverwerk, dat zeer kostbaar is, maar niet verkocht kan worden wat ik zeggen wil, zorg vooral dftt het we3r goed wordt opgepakt alvo rens gij naar bed gaat is alles vast gemaakt erfgoed, en komt natuurlijk in uw bezit. Do waarde van liet erf- lurid is ongeveer duizend pond jaar lijks of iets minder in slechte tijden van het overige land vierduizend pond, en van mijn© persoonlijke be zittingen ongeveer negenhonderd pond. 13 lij ft- gij in uwe weigering om miss Lee te huwen, volharden, of vindt het niet. plaats, tenzij door om standig lieden geheel van u onafhan kelijk, dan moet ik u vragen om wel te willen hegrijpen, dut, waar iu mijn testament uw naam wordt genoemd met betrekking tot de vrije goederen en het persoonlijk eigendom, hij za! worden, weggenomen en vervangen door dien van uw neef George. Doe wat gij zelf wilt, Philip, doe wat gij zelf wilthet is mij geheel onver schillig. Ik houd z*er veel van George en met zeer veel genoegen wil ik hom een - weldaad bewijzen als gij er mij toe dwingt, ofschoon het jam mer is om de bezittingen xe moeten splitsen. Waarschijnlijk zult gij het nog wei een week iu beraad willen houden of gij van de erfenis wilt af zien of met Miss Leo huwen en de land goederen in UW bezit wilt krijgen een zeer aardig vraagstuk voor oen verliefd jongmensch om op te lossen. Ik zal u nu niet langer ophouden. Goden nacht, Philip, goeden nacht. Wilt gij voor het zilverwerk zorg dra gen Denk er aan, dat gij er persoon lijk belang bij hebtik kan het. niet wegschenken. Zonder een woord te spreken stond Philip op, en verliet de kamer, maar toen inj weg was, was het de beurt, aan den vader, om zijn gelaat in de handen te verbergen. Oi kreunde .hij overluid, om te moeten bedenken, dat al mijn plannen op zulk een wijze moeien ein digen; om te moeten denken, dat ik machteloos hen om ze tot een goed eind© te brengen, en dat mij nog Slechts de macht is gegeven om mij te wreken mij te wreken op mijn eigen zoon. Ik heb le lang geleefd, het bezinksel ln den levenskelk is wel bitter. HOOFDSTUK IX. Hilda ontvangt een brief. Hilda vond liet. leven op kamers in Louden verre van aangenaam, en verzocht Pliïlip dikwijls, om eigens buiten de stad te mogen wonen. Hij weigerde dit verzoek echter om twee. redenen in de eerste plaats, omdat haar verblijf in een landstadje voor he-n veel nicer bezwaren zou opleve ren, dan een vorblijf te Londen, en ten tweede omdat li ij verklaarde, dat de groote stad de veiligste schuil plaats ter wereld was. En op die manier zette Hilda haar eenzame levenswijze voort, welke slechts werd afgewisseld door de kor te en ongeregeld© bezoeken van haar echtgenoot. Kennissen had zij niet, en zij durfde ze ook niet maken. De cenige persoon, met wio zij kon omgaan om de lange weken door te komen, was haar hos pita. juffrouw Jacobs, de weduwe van een kaaskooper, die een flinke zaak had doen ver loopen, door zijn ver slaafdheid aan den drank en audero uitspattingen, en van de aanzienlijke eigendommen was zijn vrouw slechts de huur overgebleven van een huis in Lincoln's Inn Fields, dat, gelukkig voer haar, bij haar huwelijk op haar nnarn was Ingeschreven. Vijf Duitsche legercorpsen, strijden thans in Noord-Frankrijk, staan in nauw© verbinding met Metz en met het zesde leger van den kroonprins van Beieren, dat tot dusverre bijna geheel gescheiden was van de overige Duitsche troepen, door de forten'i- rtie. Hunne positie is buiten twijfel zeer gunstig; winnen zij, dan kun nen zij zeer gemakkelijk als één ge heel hun opmarsch voortzetten, hun ne communicatielijn blijft onaange tast, terwijl, wanneer zij terrein ver liezen, zij zonder moeite ku.rmen nni- reeren; altijd vooropstellende, dat generaal Joffre hun geen verrassing bereidt, dio nog verderstrekkend© ge volgen heeft dan von Kluck's over haaste terugtocht. 't Duitsche front controleert alle spoorwegverbindingen met België, Luxemburg en DuRsch-Lotharingen. Om dus ongeveer een millioen inen- schen te voeden is er voldoende gele genheid. In het ergsto gerei leiden do spoorwegen naar Maubeuge, Charle roi en Namen, of naar Givet en Di narit, of naar Luxemburg, Thionvill© en Metz. In plaats van zooals tus schen. Parijs en Verdun een wanho pige stelling in te nemen, steunt d© Duitsche rechtervleugel dezen k/.-er veilig op eigen verdedigingswerken. Alles te zomen genomen is het front zoo gunstig mogeiijk gekozen voor een worsteling, welke voor de Duit sehers een buslist© overwinning of hun laatste gevecht in Frankrijk be- teekent. Wij weten thans, dat de slag aan de Aisne, die nu al langer dan een weak duurt, vreeselijkcr en doedel ij ker is dan de slag aan de Marne en ook veel beslissender zul zijn. Dood vermoeid als de Duitsche soldaten moeten zijn, na een krachtsinspan ning gedurende zes weken achtereen, waarbij zij vele en geforceerde mar- schen hadden af te leggen, zijn do aanvoerders nu opnieuw verplicht hunne manschappen tot een wanhopi- gen tegenstand aan te sporen. Op de hellingen hebben zij diope loopgraven aangelegd, vele linien achter elkaar, die door dwarsgange-n met elkaar iri verbinding staan. 1-Iet front is geheel beschermd door prik keldraadversperringen en verdekt op gesteld© siièlvuurkanonncn. De artil- leriepositres en vooral de zware hou witsers zijn zóó handig verborgen, dat de geallieerden er dikwijls mach teloos tegenover staan. Het leger, waarover de kroonprins bevel voert, en waarvan een neder- - laag een beslissend succes voor de Franschen en een débécle voor de an dere Duitsche legers zou beteekenen, heeft stellingen ingenomen, die bijna onneembaar zijn gemaakt. De loop graven zijn daar bijna drie voet diep, met om de twintig cl rustplaatsen, gedekt door huisdeuren, waarboven vastgeklampte aarde. Een der officie ren uit liet leger der geallieerden, die de hellingen tegenover Laon zag, zeide Als onze troepen zulke stellin gen hadden, zouden zij, zoolang er geen gebrek aan munitie was, daar uit nimmer verdreven kunnen wor den. Hebben de Duitsehers daar inder daad kranig werk verricht, hun te genstander heeft zich niet minder on derscheiden. Ofschoon de bijzonderhc- den van hun arbeid nog ontbreken, blijkt voldoend©, uit de talrijk© afge slagen tegenaanvallen, dat him In spanning niet minder groot is. Eu als (wij lezen, dat zij hier of daar terrein hebben gewonnen, dan kunnen wij ©r zeker van zijn, dat elke voetstap aan beide zijden duur betaald wordt. Gedurende de donkere uren van Dinsdag op Woensdag deden de Duit sehers een woedenden nachtclijken aanval, welke in hoofdzaak op het Engeische leger gericht was. Tot drie- ma >1 toe deed de vijand een poging, om door de Engeische liniën heen to breken, tot driemaal toe deinsden zij met bebloede koppen af. Donderdag loonden de Duitscliers eenige ontmoediging en gaven een paar .mijlen gronds prijs. Hoewel langzaam, schijnt liet voortdringen der geallieerden onweerstaanbaar. Het spreekt van zelf, dat bij opera ties van zoo vérstrekkende bèteekènis er geen sprako kan zijn van overhaas ting hoe gaarne de geallieerden ook ,b.v. Laon zouden willen hernemen, omdat het aan zeer moeilijk voor de Diiitsciiei'6 zou worden, om voeling met d© verschillende legers te houden bij een eveutueelen terugtocht, toch moeten de geallieerden oppassen, hun ne hoofden niet tegen een ijzeren muur te pletter te loopen. Een definitieve oplossing zou het zijn, wanneer v. Kluck's linkervleugel kon worden omgetrokken en de Duit - setio communicatielijn kon worden bedreigd. Muur dit is inderdaad ge makkelijker gezegd dan gedaan. Von Kluck heeft natuurlijk aanzienlijke versterkingen ontvangen in de ecr- Evenals de meeste menschen, die betere dagen hebben gekend zij was er nu evenwel nog niet kwaad aan toe hield zij er veel van oui over haar ongelukkig verleden en de trouweloosheid van de mannen te spiekenbij Hilda, het arme vrouw tje, dat naar niemand anders kon luisteren, vond zi] een gewillig oor. Hetgeen zeer natuurlijk was, daar het zulk een bekoorlijk vrouwtje gold, de 'eerlijke juffrouw Jacobs werd zeer spoedig verzot op hare lieiaugstelling- Lnboezeuueüde huurster, van wier echtgenoot zij zeer spoedig een geheel uit de Lucht gegrepen levensgeschiede nis had bijeengebracht, want het is onnoodig te zeggen, dat haar drin gendste vragen tevergeefsch waren, om «enige inlichtingen van Hilda te vernemen. In verloop van tijd werd juffrouw Jacobs door deze denkbeelden zoozeer beheerscht, dal zij er geloof aan begon te 'hechten, en wanneer zij met an dere huurders over Hilda sprak, dan schudde zij steeds haar hoofd, en sprak geheimzinnig van haar uls een „lam" en een „slachtoffer 'Wat deze. dame zelf betreft, verro van te vermoeden welke duistere l>e- weringen haar hospita verkondigde, werd zij meer en meer aan angst en gedruktheid ten prooi, en soms ook aan argwaan, welke haar hoe langer hoe meer pijnigdeu, naarmate het ste plaats van de Duitsche troepen, vrijgekomen na den val van Muubcu- go en de ontruiming van Amiens. Dan zijn hem nog een legerkorps uit België en versche troepen uit Aken te hulp gesnelde, terwij] ook nog versterkin gen kunnen gezonden zijn van de minst bedreigde punten langs het uit gestrekte front. Zelfs is er gesproken, dat troepen uit Oost-Pruisen weer naar Frankrijk zijn teruggevonden. Als generaal Joffre echter zijn front intact weet le houden, dan kunnen wij met een gerust hart deze week nog wel wachten. De korte, zakelijke bul letins uit het hoofdkwartier, even so ber V'orgootekl ais gedurende den Duitschen terugtocht, b.'ezeinen ver- trouwen in en al hebben de Duit sehers goede spoorwegverbindingen, die, waarover do Franschen beschik ken, zijn nog beter. Verondersteld echter, dat de gealli eerden or in slagen, den vijand van .Fransch grondgebied te verdrijven, dan kunnen wij wel spreken van het einde van het begin, maar nog lang niet van het begin van het einde. De Duitsehers zelf bereiden zich op tiet uiterste voor. In het Hart der Arden nen worden sterke sb-iintren in ge reedheid gebracht. Tusschen de Maas en de Sambre worden loopgraven aangelegd. Zelfs de steden, die de Rijnbruggen bestrijken, worden in staat van verdediging gebracht. Van Bazel naar Duisburg vormt de groote snelie rivier zonder twijfel een prach tige verdedigingslinie, ma er zelfs al zouden de geallieerden er niet ln sla- een den Rijn over te trekken, dan zouden zij het verkeer op die rivier tot stilstand kunnen brengen en dat zou gelijk slaan met het openen van een slagader van het Duitsche mili taire lichaam, dat daardoor 'angzaam zou doodbloeden. En rimi is er nog r.iot /esproken over de Belgen. Wanneer het Belgi sche grondgebied schoongeveegd is, dan is er nog heel wat van de Belgi sche soldaten en kanonnen te ver wachten en de Keizer en zijn rijks kanselier konden het nog wel eens be treuren, liet verdrag met België ais een stuk waardeloos ;-ir.ier te hebben beschouwd. Er is beweerd, dat- wanneer öe Duit sehers dezen slag verliezen, zij hunne troepen naar de Russische grens zul len dirigeeren en in het Westen zich zullen bepalen tot een defensieve hou ding. Dit is op .papier gemakkelijk neer te schrijven, maar in werkelijk, heid minder goed uit te voeren. Over een paar maanden zullen Engeland en Frankrijk te zaaien in staat zijn. een legermacht van 2 millioen man naar den Rijn te zenden en meer dan de helft van het Duitsche leger zal er noodig zijn, om die uitstekend toege ruste troepen tot slaan te brengen. En dan Rusland. Een groot gedeelte van de Russische troepen begint zich nu pas te cöji centre e«ïnna uit alle hoe kan van liet ontzaglijke land aange voerd te zijn. Behalve de 5 millioen man, die thans gemobiliseerd zijn, heeft Rusland de beschikking over meerdere millioeuen als die noodig mochten zijn OFFICIEELE BERICHTEN. Het officieele Fransche communiqué van Donderdagmiddag iuidt- „Op hun linkervleugel hebben de Franschen iu de richting van Roye (30 K.M. ten Noorden van Compiègno) vorderingen gemaakt. Een Fransolie troepenaf- deeljrig heeft, ondanks verwoede aan vallen der Duitsehers, Péronne (aan de Somme, 20 KM. ten Noorden van Roye) lxezet. Tusschen Oise en Aisne houden do Duitsehers sterke, zwaar verschanste stellingen bezet. Dc Franschen zijn ten noordwesten van Berry au Bac (ten Noorden an Reims aan de Aisne, bij de samen vloeiing met d© Suippe) een weiaig voo'Lt,gedrongen, Tusschen Reims en Argon nois do toestand ongewijzigd. Ten Oosten van Argonne zijn op do heuvels aan de Maas met afwisselend geluk verbitterde gevechten geleverd. Op sommige plaatsen zijn rle Fran schen vooruit-gedrongen, op andere een weinig ach ter uitgeweken. Op den Franschen rechtervleugel ia geen noemenswaarde wijziging inge treden." Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt gemeld: „Op het Westelijk oorlogsterrein zijn liedeu geen gebeurtenissen -an groote beteeken is voorgevallen. En- kelÖ op zich zelf staand© gevechten zijn gunstig voor de Duitsche wape nen geweest.' tijdstip van een gewichtige gebeurte nis. welk© te vei wachten was. meer en meer vorderde. Zij kon bij de zeld zame gelegenheden, wanneer Philip haar kwam bezoeken, in zijn manie ren en stemming tuanr al te goed een verandering opmerken, welke zich liet sterkst, uitte in buien van stil zwijgendheid en geraaktheid. Ook een zekere achterhoudendheid, die ho© langer hoe duidelijker merk baar werd, deed haar beseffen, dat iets onzichtbaars hen van elkander scheidde, iets, dat de trots, welke haar zoo sterk beheersclite, haar ver bood te onderzoeken, maar dat niet temin haar het leven vergalde. Korten tijd voor dat do gebeurtenis- sen, in liet vorige hoofdstuk vermeld, hadden plaatsgevonden, had zij ge bruik gemaakt van dc gelegenheid, van Philip's bezoek, om zich ecnigs- zins bitter over haar toestand te be klagen, en hem te verzoeken haar méde te deeleu, ©f er ook kans be stond, dut zij tiaar rechtmatige plaats zou kunnen innemen ©en vraag, die haar echtgenoot met in staat was toestemmend te beantwoorden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5