Hooping van mensohen in den clalEom bijna lienamvp-nd voor. „Als do Franschien nalaten ons vannacht to overvallen, dan wéten zij K<-vn duit van 't oorlogvoeren!" zei ik tot m. in luitenant K., met wien ik eon ac'-terkamer deelde, d;o wij no? gelukkig trachiig liad<ten kunnen wortten. De voorkamer de ge aeka- mer van een café dioudo den ar tilleristen tot nachtverblijf. Zy lagen op stroo, onder een dak. Mijn ver moeide compagnie lag cp straat, on dov den blot teil hemel. Half aange kleed wierpen we ons op het bod, na <!a deur met een bajonet bij wijze van Ixrut, goed geslotsm te hebben Men kon niet te voorzichtig zijn! Het is drie uur. Wij hebben nauwe lijks twee uur geslapen, of er wordt hevig op de deur geslagen: „Kapitein, wij worden overvallen! Er wordt van alb kanten geschoten!" Laat de compagnie dadelijk aan treden! Ik kom dadelijk! Ik ruk de vensters open. Overal harsten granaten, boven en in da stad. Nu, h.. heb ik gelijk gehad niet mijn vrees? vroeg ik mijn luite nant. Wij kleeden ons vliegensvlug en gaan de straat op. Mijn compag nie staat reeds aangetreden. Overal Jicerschl groote drulkte: veldkeukens en munitiewagens, doortrekkende sol daten van andere regimenten, ge schut. mitrailleurs, cavaleristen, or- donnances, alles door elkaar Van de hoogten bliksemde het granaatvuur op ons neer. En a'sof dat niet genoeg was, namen ook de inwoners aan het v uren deel. Uit de vensters werd op ons geschoten, De gehcele compagnie naar den anderen kant ven den spoorwegdij'kl Marsch!" commandeerde ik, zoo luid ik kon. „L'ggenl Klaar om te vuren I Op de bovenste vensters aan den overkant I Legt aan I Vuurl La den legt aan vuurl Laden...!' De gestalten achter de vensters ver dwenen een voor een. Maar wij moeten weg uit deze stad, de troepen meer naar voren helpen, die zich onder hevig vuur tegen de Franschen moeten verweren. Hel bataijon begaf zich op marscli, mijn eerste compagnie aan do spits. Ach ter het laatste huis van de stad hiel den wij halt. om ons tegen het vijan delijk infanterie vuur te dekken., ter wijl wij op bevelen wachtten, die spoedig kwamen. Ik moest met mijn compagnie de tirailleurs aflossen, die zich rechts van den straatweg in gevecht bevonden, zoodat ons regi ment op het slagveld rechts, het an dere links van den straatweg zelf standig kon opereeren. Zoo dra wij achter het beschermen de huis te voorschijn traden, werden wij heftig beschoten en toen wij in Ie 'arail'eursliriie kwamen, ontwik- solde zich dadelijk een verwoed ge vecht. De vijand had zich in loopgra ven ongeveer 700 M. voor ons ver schanst. Maar ook van links kregen v. ij vuur. De knal der Fransche pa tronen is breed, die van ons scherp oix kort. Als bijen gonzen de kogels voorbij mijn hoofd. Gewonden k.-ui- oen naar achteren, om zich te laten verbinden. Daar beginnen er rechts en links, voor en achter, granaten tin te slaan. Een helsch rumoer, vermengd met net ratelen onzer mitrailleurs. De verliezer, worden steeds grooter. Wij moeten vooruit, weg uit dit moordend vuur. Maar slechts langzaam kunnen wij terrein winnen op den vijand, die 2tch taaii verdedigt. Mijn laatste ser geant sneuvelt Bijna alle 'korporaals zijn dood of zwaar gewond. Maar on danks die zware verliezen gelukte het ons, zoowel -do hoogte rec'hls te ne men als den vijand uit de loopgraven voor ons te verjagen. Er werd een groot aantal gevange nen gemaakt, die ik naar de achter hoede zond. Wij namen hun de pa tronen af en vernielden hun geweren. Later echter moesten wij terug, daar ik liet contact met onze regi menten links en rechts had verloren, en vreesde, te zullen worden afgesne den. Ik trok dus terug tot den twee sprong ArrancyRouvrods, niet dan na buitengewoon hevige verliezen te hebben geleden, EEN KRIJGSLIST. Een le Montlugon aangekomen ge wonde die liet be'eg van het fort ïroyon bij Verdun beert meegemaakt, vertelde daarover de volgend© bijzon.' derheden: 'terwijl de Duitschera het fort met hun artiliterie beschoten, antwoord de de commandant van de bezetting niet. D© Duitschers leicbden daaruit af, dat de bezetting was afgetrokken en naderden dus T fort om net te be zetten. Ten einde de Duitscliers nog in hun meening re sterken, liet de fortcommondant twee wagens met stroo gevuld in brand steken, zoodat hel scheen alsof de Duitsche grana ten brand hodden veroorzaakt, in gesloten ir.ussa's rukten nu de Duit schers op het fort ai. Plotseling cell ier brandden de Fiansche kanonnen los en knetterden de mitrailleurs, waardoor d© Duitschera gruwelijke verliezen leden. Naar schatting sneu velden voor Troyon zevenduizend Duitschera, 4000 DL1T5CHERS GEVANGEN GENOMEN? De „Daily News" verneemt uit Pa rijs, dat 40JÜ Duitschera op den lin kervleugel der geallieerden in de steengroeven Lij Lassigny omsingeld zijn en zoo met granaten bestookt werden, dat zij ze zich moesten over geven. BEN BOER EN-GENERAAL OP 'T SLAGVELD. Een telegram uit Bordeaux meldt, dat de „Petite Gironde" een inter view publiceert, dat een zijner mede werkers gehad heeft met den Boeren generaal Frans JouberL Deze is te Bordeaux aangekomen aldus wordt gezegd om zijn degen ter beschik king te stollen van de geallieerd en. Hij heeft den Z.-A. minister var, Oorlog verzocht naar Frankrijk te mogen gaan om daar te strijden aan d-e zijde van generaal French, zijn vroegeren tegenstander in Zuid-Afri- ka, d*ie hij als de beste der Engeteehe legeraanvoerders beschouwt. Gene raal Joubert voegde hieraan toe - „Ut heb om veischiliende redenen ge vraagd te mogen dienen onder de wa penen der geallieerden. In de eerste l>!aa!s omdat ik een soldaat ben uit' een familie van militairen, mijn va"- der. grootvader en oom waren ook soldaten. Vervolgens omdat ik liet van zeer groot belang oordeel na de noodige ondervinding te hebben op gedaan in een onafhankelijkheidsoor log, deel te namen aan een modernen veMtocht, en ten slotte omdat ik Franschman ben in mijn hart en van afkomst." GESNEUVELD. Luitenant-generaal Wilhelm von Harbou is, naar wij in de Duitscho bladen lezen, in het veldlazaret van het garde-corps te Laon aan de beko men verwondingen overleden. Van de zee. OP EEN MIJN GESTOOTEN. Uit Londen wordt bericht Een Eugelsch kolenschip met 3000 ton kolen aan boord, dut van Shields naar Antwerpen voer, is in den nacht op eon mijn gestooten en gezonken. De bemanning wist de booten nog te bereiken en werd opgenomen door een visschersschuit, die haar naar Lowestoft bracht. DE DARDANELLES Uit Duitse he bron wordt gemeld: Een officieu.se Turksche nota zegt, ter rechtvaardiging van de sluiting der Dardanellen, dat sinds ©enigen tijd een Engelsch-Fransch© vloot aan den ingang der Dardanellen kruist, om alle uitvarende schepen aan to houden en de bemanning te onder vragen. Hierdoor werd aan de vrij beid van de scheepvaart door de Dar dansen -afbreuk gedaan. Daarom besloot de regeering do Dardanellen to sluiten en niet wederom open te stellen alvorens genoemde vloot bij de zee-engten verdwenen en aan do zen abnormalen toestand een ©inde gekomen is. Aan de „Frarkf. Zedtung" wordt uit KonMantinopo' geseind- „De slui ting der Dardanellen is een gevoelige slag voor den Roemeenschen en Rus- sischen uitvoer van graan naar En geland. Gewoonlijk varen de booten van de Franscho Mea-iigeries slechts eenmaal per week van Marseille naar Odessa, sedert een maand echter va ren ze olken dag. Zij hadden zoo goed als geen passagiers, maar vervoerden groote ladingen oorlogsmateriaal en goud. Dit houdt thans op. A'BerBeJ. DUITSCI1LAND EN ENGELAND. Acland, de Engelsche onder-staats secretaris van buitenlandsche za ken, machtigde de pers tot publicatie der volgende opmer kingen betreffende het interview van minister Von Jagow, gepubliceerd in de te Kopenhagen verscheijnende „NationaUidende", als antwoord op het interview van Acland Jagow zeide „Engeland heeft het arme België aangesjKiord oiri te genstand te bieden" daarbij te ver staan gevende, dat België zonder die aansporing rich had laten vertrap pen Men zou zoo merkte de En- gelschman op gedacht hebben, dat do aard van den tegenstand, dien België heeft geboden, reeds voldoen de zou zijn geweest om een dergelij ke belastering van een dapperen vij and te be'etien, de officieele ver klaring, deze week door de Belgische regeering gepubliceerd, bewijst ech ter ten overvloede afdoende, dat Bel- glië een dergelijke aansporing van Engeland of eenlg ander land niet noodig had om zich genoopt te gevoe len zijn rechten te handhaven. In die verklaring wordt gezegds Tijdens de Agad-ir-crisis heeft België niet geaarzeld op een wijze, die elk misverstand buitensloot, zijn voorne men te kennen te geven zijn neutrali teit te doen eerbiedigen door ge bruikmaking van alle middelen, waarover het beschikt, Von Jagow heeft ook verklaard, dat Duiitsehland de neutraliteit van België niet heeft geschonden vóór den nacht ran 3 op 4 Augustus, wijl minister Grey reeds op 2 Augustus aan den Franschen ambassadeur den steun van de Britsche vloot had be loofd voor het geval, dat de Duitsche vloot een aanval zou doen. op de Fransche kusten, Duitsche minis ter verzwijgt eohter de volgende fei ten: dat Grey reeds 31 Jul'i de Fran sche en Duitsche regeermgen ge vraagd had of zij bereid waren de Belgische neutraliteit te eerbiedigen, dat Frankrijk onmiddellijk de ge vraagde belofte had gegeven, dat v, Jagow op 31 Juli had gezegd, dat hij niet kon antwoorden, en dat het ein delijk gegeven antwoord „neen" was. Von Jagow heeft ocflt verklaard, dat Grey op 1 Augustus aan den Duitsch-en ambassadeur in Engeland d'e door dezen gevraagde belofte niet had willen doen, voor het geval Duitschland de neutraliteit van Bel gië zou eerbiedigen. Dat was een voorstel, niet gedaan door da Duitsche regeering en het is voldoende te herinneren aan de rede van Grey in liet parlement, waar bij zeide: „Ik wensch nog een woord te zeggen aangaand» de per- loonlijke voorstellen, door den am bassadeur gedaan afgescheiden van de mededeelingen, gedaan uit naam zijner regeering. Ilij heeft voor den vrede gearbeid, maar noch hij, noch anderen, die in hetzelfde geval ver keerden als hij, hadden werkelijke autoriteit te Berlijn en dat verklaart het mislukken van onze pogingen tot behoud van den vrede." België en Engeland. De Antwerpsche „Nieuwe Gazet" bevat een in het Engelscli en Vlaamsch gesteld artikel„Aan de Britsche Natie", waarin dank wordt gebracht aan Engeland voor hetgeen dit land voor België doet. Wij gevoelen behoefte, aldus vangt dit artikel aan, om u een woord' te zeggen in uw algen taal. opdat het doordringen moge tot in het diepst» an Uw edelmoedig harte. •Het is het woord dat ieder Belg in dezen bangen tijd voor U op de lip pen heeft De uitdrukking van de dankbaar heid in haar taaest uitgebreide betee ken La. Dankbaarheid vaj> Natte tot Natie, van volk tót volk, van mcnscK 'tol mensch. Bij de ontzettende beproevingen, die ons arm landje sedert twee maan den al doorworstelt, zijt Gij volk van Groot-Brittannië en Ierland onze •hoop gebleven en ons vertrouwen. De hoogste nood heeft de machtig ste, de meest uitgebreide naasten liefde gebaard, die ooit de were'd mocht aanschouwen. Gansch hot Belgische volk voelt zich thans door de banden des bloeds verbonden aan het uwe. Al de onzen die tot U gekomen zijn, ze hebben een broeder en een zuster gevonden bij U. En hoe-velen Uwer hobbeli thans niet met licht gemoed en warm hart den ouderplicht op genomen voor arme weezon van ons, die in dezen wreeden oorlog hun va der of moeder vaak zelfs beiden verhezen moesten? Aan hoe velen onzer hebt gij, in de zen zwarten wanhoopsnacht, niet het geloof in rechtvaardigheid cn edel- moed teruggegeven? En hebt Gij dan nog niet duizen den en duizenden van de besten on der U tot ons gezonden, Uw sol daten. zoo ridderlijk als onversaagd in den strijd, die uit vrijen wil hun bloed vergieten aan onze zijde en aan die van onze Fransche liondge- nooten voor de heilige zaak der vrije beschaving? Uw verpleegsters, van w ie vele behooren tot de hoogste sfe- rcr. uwsamenleving, als engelen de gruwelijkste verschrikkingen van den krijg? Uw vloot, vrienden uit Brittannië. staat er ons borg voor., dat weldra de wereld verlost zal worden uit de nachtmerrie, waaronder zij thans stikt Maar wat wij U, te Antwerpen. op dit kleine brokje van hot Belgisch Vaderland, te zeggen hebben, thans nu we reeds het kanon van den vij and hooren donderen voor onze mu- is dat géén beproeving, hoé wreed ook, onze hoop zal kunnen schokken in Uw macht, in Uw ede'- moed en in Uw rechtvaard'gheid, en dat wij, in het volste vertrouwen, het lot van ons Vaderland in uw handen leggen. Gij zult wal er ook gobeure de onafhankelijkheid handhaven, die Gij ons eenmaal schenkt, en, hoé wei nig er nog van Belgic moge overge bleven zijn, geen plekje zal er wezen., zoo groot a's een hart, of. in het bloed cn in de tranen zal er het zaad ontkiemd zijn van een on-ver- gunkelijkhCLd voor de ede'e Britsche N'abie t Dat wilden wij U zeggen, vrienden uit Groot-Brittannië en Ierland, in uw eigen taal, opdat hel doordrin gen zou tot in hei diepst van Uw harte. EEN BELGISCH GRIJSBOEK. Het „Handelsblad van Antwerpen" publiceert een uittreksel uit een dc- zcfr dageu gepubliceerd Belgisch grijsboek' ,hel gewichtigste", z»gt het blad, „dat ooit sedert het onaf hankelijk bestaan van ons land ver schenen is." Het meerendeel der door het blad gepubliceerde diplomatieke stukken zijn reeds bekend. Alleen blijkt thans, dat de Belgische regeering reeds den 24en Juli den Belgischen legaties last gaf, zoodra een Fransch-Duitsche ooflog mocht dreigen, de volgende no ta te overhandigen: De internationale toestand is ern stig; de gebeurlijkheden eenor bot sing tusschen verschillende mogend heden kan niet langer buiten do be zorgdheid van 's konings rogeering staan. België heeft met de strengste nauw gezetheid de plichten van onzijdigen •taat nageleefd, het opgelegd door de tractaten van 19 Aptil 1839. D&ze plichten zal het onwrikbaar blijven vervullen, welke ook de omstandighe den wezen. De vriendschappelijke stemming der mogendheden te zijnen opzichte werd zoo menigmaal bevestigd, dat België vertrouwt, zijn grondgebied buiten alle schending te zien blijven, moes ten vijandelijkheden aan zijne gren zen losbreken. Door 's konings regeering werden niettemin alle maatregelen genomen, om het naleven, der onzijdigheid te vei-zekeren. Het Belgische leger is mobiel gemaakt em gaat de strategi sche punten bezetten, op voorhand uitgekozen, om 8 lands verdediging en de eerbiediging zijner onzijdigheid te verzekeren; de Porten van. Antwer pen en die van do Maas zijn in staat van verdediging gesteld. Het Is bijna niet noodig to wijzen op den aard dezer maatregelen. Zij hebben geen ander doel dan België in staat te stellen zijne internationa le verplichting te vervullen, zij zijn bezield en konden niet andors be zield zijn, dit spreekt van zelf, noch door hot voornemen om deèl to ne men aan den strijd, noch door een ge- oel van wantrouwen, togen wie ook. BEHANDELING VAN KRIJGSGE VANGENEN IN DUITSCHLAND. In Duitsche bieden vindt men het volgende bericht uit Berlijn Volgens dagbladberichten zouden de krijgsgevangenen te goed verzorgd worden- Ook is gelaakt, dat te hun nen behoeve inkoopen van thee, ca cao en dergelijke artikelen werden gedaan. Zelfs is critiek geoefend op het verstrekken van verectie boter aan de in de Berlijnsche lazaretten ondergebracht© Fransche gewonden. Wii vernemen van goed ingelicht» zijde, da.t de kosten voor de verzorging der krijgsgevangenen per hoofd en .per dog zestig Pfennig bedragen (36 cent) en dat cijfer bewijst zeker al voldoende, dat de verzorging geheel in overeenstemming is met de om standigheden. Om de kosten van on derhoud zooveel mogelijk te dekken, worden de gevangenen gebruikt voor nuttigen arbeid, zooais aanleg van tennis- en golfvelden. Indien thee, cacao, boter, en derge lijke, voor de krijgsgevangenen wor den gekocht, dari is dat toch alleen ten behoeve vah zieke gewonden, die volgens geneeskundig voorschrift spé ciale zorg moeten genieten. EEN POGING TOT ONTVLUCHTING VERIJDELD. Uit Berlijn wordt geseind In het kamp voor Russische krijgs gevangenen alhier maakten eenige dagen geleden ongeveer tweehonderd geïnterneerden gebruik van een oogenblik van hevig onweder en zwa- ren storm en regen, om een poging te doen om te onvluebten. Zij snelden uit de dichtbij_do cantine gelegen ba rakken naar het plein, waar de ge weren van do wachthebbende com pagnie opgesteld stonden. De schild wacht aldaar schoot onmiddellijk op de vluchtelingen en alarmeerde daar door de wacht, die ten deele eveneens gebruik van de wapens maakte. Toen de voorste gevangenen vielen, werd de poging om te vluchten dade lijk opgegeven. Drie Russen werden gedood, acht Door verdwaalde kogels werden een inspecteur van administratie en een schildwacht gewond. HET ONDERWIJS IN DE DOOR DUITSCHERS BEZETTE STREKEN IN BELGIë. In I,uik en de gemeen I n tusschen Luik ei.» Visé, waar de Duitschers het gebied bezet houden, is den gemeen ten aangezego, dat het openbare leven zijn gewonen gang moet gaan en dat dus i>ok ae lagere en middelbare scholen, waar do vaconties gewoon lijk tot 1 October duren, weer moeten beginnen. Het onderwijs zal op de gewone wijzeen door de Belgische on derwijzers en onderwijzeressen gege ven worden, evenals voorheen. Alleen moot den leerlingen ingeprent, worden dat ze op straat geen manifestaties tegen do Duitschers mogen houden. l)o gemeentekassen zijn echter leeg. Iin het onderwijzend personeel zal dus, zoolang de gemeenten, waar liet werkzaam is, onder Duitsclr bewind staan, zonder salaris zijn ambt moe ten vervullen. ENGELSCHE AMBULANCE- TREINEN. Oozo Engelsclie bondgenooten zoo schrijft de „Figaro" hebben met behulp van de Compagnie dos Wa- goos-Lits op bewonderenswaardige wij/o een trein-ambulancedienst ge organiseerd. D© treinen halen do gewonden van do slagvelden en brengen hen naar de bosui tulen in de steden. Elk van de beide treinen, die in ge bruik zijn genomen, bestaat uit drie slaapwagens, twee restauratiewagens en twee bagagewagens. In i©deren slaapwagen zijn 18 bed den beschikbaar, dus 54 in den ge- hcïlen trein. Een dor restauratiewagens is inge richt als operatie-kamer. Daar zullen do gekwetsten, wier toestand onmid dellijk chirurgisch ingrijpen ver- eisclit, behandeld worden. De anclere blijft bestemd tot eetzaal voor de go- neesheeren en de niet-ernstig gewon den. CHOLERA. Door het sanhmtsdeparlement van het Oopteurijkscho ministerie van bin- nonlandsche zaken wordt medege deeld Woensdag worden twee geval len van cholera te Weenen, een te Te-chen (in Silezië) en een te Zislcow (in Bohemen) vastgesteld. De aange tasten zijn allen personen, die van het noordelijk oorlogslooneel terug gekeerd zijn, In Galicië zijn te Dobromil 22 en te Podgorze 9 gevallen van cholera voor gekomen. AUSTRALIë EN MOEDERLAND. In d» Tweede Kanier van het par lement va» Nieuw-Zuid-W'a 1 es ver klaarde de eerste minister Holmen, bij ue indiening van een voorstel om d© traktementen der ambtenaren. we gens. de vermindering der inkomsten ten gevolge van den oorlog rnc-t 10 procent te verminderen, dat hij opti mistisch was ten aanzien van eten oorlog. Hij zo-u. echter liever zien, dat do inwoners van N:ouw-Zuid-Wales zich uitsluitend, zouden voeden met brood en water dan dat hij zou goed keuren, dat Australië zijn stem ver hief ten gunste van. eeri verzaken der beginsel era waarvoor Engelland strijdt. Hij vertrouwde, dat alle klas- san de ïnaatsch-appij de noodzakelijk heid van zelfverloochening zouden DE PRUISISCHE LANDDAG komt zoo wordt uit Berlijn gemeld omstreeks den 20sten van deze maand voor enkele dagen bijeen tor behandeling van een wetsontwerp hulpvorschaffirig aan de dooi den ooi log' geteisterde landstreek in het Oosten. Men spreekt van een voorloopig bedrag van 100 millioeu mark. Verder zullen ontwerpen wor den ingediend over verkorting van het onteigeningsproces en ter voor ziening in het gebrek aan arbeids krachten. Door instelling van een central© arbeidsbeurs wil men ver hinderen, dat personen een ongepast gebruik maken van de ondersteuning, aan werkloozcn gegeven. Het ligt In de bedoeling der afgevaardigden, de oorlogszitting van den Landdag zoo indrukwekkend mogelijk te doen zijn. EX-PRESIDENT ROOSEVELT OYER DEN OORLOG. Ex-president Roosevelt is in de New-York Times" een serie artike len begonnen over de lossen van den oorlog. In het eerste artikel schrijft hij o. a. Tegenover de vreeselijke plotselinge ratnp, die Europa heeft getroffen, is het voor ons noodig onhoofd bijeen :te houden en de lessen te leereri, die zij geeft. Als wij deze onjuist opvat ten, zullen we zware straffen kunnen hebben te ondergaan. De gebeurtenis sen hebben getoond, dat vredes- en arbitrage-verdragen van geen waarde zijn om een ramp te voorkomen. Onze eeisto plicht is dus Sam in staat to stellen met moedig hart en vaar dige hand zich zelf te helpen. Anders zullen we het lot van België en Luxem burg ondergaan. Laat ons volk bedenken, dat wat België is aangedaan, ook ongetwijfeld ons zou worden aangedaan door eenige groote militaire macht, waar mee we In. oorlog zouden kunnen ko men, hoe rechtvaardig onze zaak ook vvu3. Dat zou geschieden zonder eenig meer protest van de zijde der neutra len, dan zij hebben doon hooren in bet geval van België. Hoe juist was het dus, dat we het Panama-kanaal versterkten, dat we alleen kunnen be houden als onze militaire en mari tieme maatregelen krachtig genoeg zijn om van optreden in de Panama- kauaal-zóne te doen terugschrikken. En hoe gevaarlijk zijn de pacifisten, die vertrouweu hebben in verdragen. In volgende artikelen zal Roosevelt do vraag bespreken, wat hot Ameri- kaansche volk kan doeu om een her haling van den oorlog te voorkomen en wat in overleg mot andere naties voor den vrede wellicht zou kunnen worden gedaan. Stadsnieuws Gedurende de maand October is de Raad van Beroep (Ongevallenverzeke ring) te Haarlem, behalve uit voor zitter en griffier, samengesteld uit de hoereu J. W. A. Beijnes, t-e Haar lem en P. M. Du ij vis te Koog aan de Zaan, loden-werkgevers en A. Bra- kel en M. L. A. Klein, beiden te Haar lem, leden-werklieden. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Maandclijksch overzicht van de ver- eeniging Weldadigheid naar Vermo gen. Boekjaar 1 November 1913—31 October 1914. Gedurende de maand September werd voor boboeftigen toegestaan: Aan brood en levensiniddelen f 193.00 1/2. In geld f 400.50. Totaal f 593.50 1/2. Van 1 November 1913 tot 30 Septem ber 1914 totaal toegestaan 8601.9L NUTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Vergelijkend overzicht over Sep tember 1914—1913. Aantal behandelde posten 1033 (v. j. 1192). Aantal inlagen 534 (v. j. 833). .Aantal terugbetalingen 499 (v. j. 359). Ingelegd f 41412.30 1/2 (v. j. f 46126.05.) Terugbetaald f 53728.51 1/2 (v. j. f 27921.71). Minder ingelegd f 7683.79 (v. j. eer f 18204.34). Aantal nieuwe boekjos 30 (v.j. 85). Aantal aflketoalde boekjos 32 (v. j. 21). Spaarbusjes op 30 September 1914 in omloop 295. Geledigd in Setembor 1914 37 bus- j'es met totaal f 295.25. Aantal boekjes in bewaring op 30 Sept. 1914 123. Bioscopen. M a r k t-b i o s c o op. Men moet niet naar het schouw- burgzoaltje van de Kroon gaan om Hauptmann's werk te leeren kennen, als men „Atlantis" van de Groote Markt-bioscoop gaat zien Maar als men dot eenmaal uit z'n hoofd gesteld ïecft, zal men stellig interessant vin den, wat men op liet doek te zien krijgt. Want. dit „Atlantis" is een bijwonder kijlkwierüc, verliest in het verhalende, maar wint in belangwek kendheid1 van hel tafereel. Al-s 't tafereel van -de eclvi-pbreuk vertoond is cn men de wanhoop van de reizigers mee heeft doorleefd, ge zien heeft., hoe de stokers in het zin kende schip an het water aan de vu ren blijven tot die gedoofd worden door inslaande zeeën en voor 't laatst den kapitein op de brug zag, is men onder den indruk van wat zich op het doek afspoelde. De ar listen die aan de opneming van dit filmdeel hebben meegewerkt en de emsceneur van de ze ta-feree'en leverden fraai werk. Ook andere episoden als de rit van den Amerikaanschen trein in de •hooge sneeuw, -de hut in het hoog gebergte en -het tooneeltje van die dan sende vlinder, zijn. mooie fragmenten, die ten rechte bewondering wekken. Atlantis" moge veel kijikers trek-, ken! Er is wat te zien; geen „erreg" drama, maar iets heel belangwek kends en treffends vaak. Botsing. Gisterenmiddag omstreeks half een had op de Manegebrug een bot sing plaats tusschen een èlectrische train .komende ulit het Kenau-park en een k-omeiMle van de Kinderhuis vest.. Persoonlijke ongelukken vielen daar bij niet voor. V-an beide wagens Is een glusba'lon vernield1, VERLOF DRANKWET. B. eu W van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van P. J. de Bijl om verlof tot bet verkoopen van al coholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de gelagkamer van het perceel aan den Heerensingel Steen gevallen. Bij hot verplaatsen van don steiger, die gebruikt wordt bij het bouwen van den toren op het stadhuis is een. stukje steen gevallen op de hand von mevrouw V., wonende Coorn>- herfcstraat. Gelukkig beperkten de gevolgen zich tot een beschadigde handschoen. Natuurlijk is van schuld aan de zijde der werklieden geen sprake. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bo-loomen. bij: J. Metselaar, Clercqstraat 7 rood-, ©en electr. batterij; J. Kan, Oost-In-di- schekade 22, een portefeuille; Bureau van Politie, een hand; J. v. Dijk, Kampei singel 2, een portemonnaie; v. j. Schouten, Papentorenvest 32, ©en dekzeil; W. Sierveld, Klein Hei ligland 37 zwart, een schoentje; Bu reau van Politie, een portemoenais waarin sleutel-knoop en penning; A. Koster. Raaks 17, eon rozenkrans. INGEZONDEN Van ÏDgeioudsii stukkaa, geplaatst of aiet geplaatst, wordt do kopie den inzender biot teruggegeven. Voor don inhoud dezer rubriek stolt de Redactie zich niet aansprakelijk. Rubriek voor Vragen Goabouneerden hebben het voorrcch Vrugon op vorscbilloiid gebied, milB vov beantwoording vatbaar, in to zenden bij d Redactie van Haarlem's Dagblad, Groot Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloo gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam e vr-oilplants van den inzender vermeldt wordt geen aandacht j-eiclionken. VRAAG: Een dienstbode is voor ooi maand als noodhulp aangenomen. Maar den a-vond voordat zij in diens! zou treden werd haar aangezegd, dat het niet meer noodig was. Heeft zij recht op schadevergoeding? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Op welk© tijden vertrekken booten van Enkhuizen naar Harlin- gen? ANTWOORD: Dat is ons niet be kend. VRAAG: Kan een meisje kosteloos opgeleid worden aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen bier ter stede? ANTWOORD: Do Maatschap-pij lot Nut van 't Algemeen, waarvan do school uitgaat, voorziet hierin niet. Er zou dus een bron moeten worden jezocht, waaruit de studie bekostigd kan worden. Wend u eens tet den Directeur, den beer H. Bussemaker. Uit de Omstreken HILLEGOM. Op de voordracht ter benoeming van een directeur der stedelijke gasfabriek fB-ei-gen-op-Zoom is geplaatst als u-o. 1 de lieer F. J. Payons, directeur der gasfabriek te Ilillegom. Sub-comité, Afgevaardigden van werklieden- organisaties hebben hulp aangeboden aan het Steuncomité „Ilillegom". Dat heelt tot gevolg gehad, dat een sub comité is gevormd, hetwelk aan bet Steuncomité inlichtingen zal ver strekken, zoodra men daar behoeft© aan heeft. WIJK AAN ZEE. Woensdagavond zijn de hooi bong en hot huis van don hoer Bisschop t» Beverwijk, gelegen aan dan Groeien Houtweg onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin, een prooi dor vlam men geworden. Hooiberg en huis wa ren verzekerd, de inboedel van den bewoner. Bos genaamd, echter niet Alles kou echter nog gered worden. SAMENKOMSTEN VOOR MILITAI REN LANGE MARGARETHA- STRAAT 13. Verleden Maandag heeft do Commissie uit de Hanrlemsche Jonge- lings-Voreeni-ging. dio zich eiken avond aan de militairen wijdt, in de Hanrlemsche dagbladen iets verteld van haar werk. Wij vermoeden, dat degenen, die sympathie toonden of nog niet kon dén toonen, maar toch voelden, graag oer iets daarvan willen hooren. Alleen het belangrijkste kunnen wij natuurlijk aanstippen. Wat den geest van de samenkomsten betreft, deze is, zooals dat in dezen tijd paalernstig maar toch opge wekt Verschillende voordrachten werden eer ten beste gegeven, op letterkun dig en muzikaal gebied. Ook -werden ©enige redevoeringen gehouden over verschillende onder werpen liet verslag van onzen licht beeldenavond heeft ineu in deze cou rant kunnen lezen. Woensdag 23 September ontvingen we onze nieuwe zaugbundels, een heel© uitgaaf, maar die hun geld over waard zijn. Wat werd er met lust uit gezongen door onze vrienden militairen Onze thee- en koffieketels waren als altijd ware Danaïden vaten. Dat voor dat alles veel noodig is, spreekt vanzelf. De volgende giften daarvoor ver melden we hier onder hartelijke dank zegging Door Dr. J. Weener, lorden??traat 24, ontvangen ƒ1, 5 en ƒ5. Doir ondergeteekende: van Mevr. Douairière Q. v. U. 10, Mevr. S.— v. D. 10, Mcj. v. W. C. ƒ5. In de bus van ons gebouw gevonden een pakje lectuur en een los kwartje. Dit was toch zeker voor onze mili tairen? Verder van Mevr. N. N. een kilo cacao eu een groote zak koek. Mevr. Van M. een bijzonder fraaie collectie lectuur, van den beer S. een pak illustraties. Nu hebben wij nog behoefte aan eenige dam-, schaak- en domino spelen, Wie helpt er ons aan Mogen wij onze kas ook nog eens aanbevelen Tot nog toe kon een van ons hier en daar een bezoek af- leggem, om de belangen der militairen te lvepleiten. Dit is in 't vervolg niet meer moge lijk. Wij doen dus een beroep op uw actieve offervaardigheid. Blijke die aan de bekende adressen Ds. C. Veen, ee-re-voorzïtter der II. J. V., Wilhclnr.inapark 23 J. L. Zepers, lid van den Raad van Bij stand der H. J. V., Iordensstraat 62; .Thr. Dr. M. F. van Lennep. Aerden- houtJhr. Dr. C. G. S. Sandberg, Spruitenbosclistrnat 8, Heemstede; Dr. J. Weener, Iordensstraat 21. U, mijnheer de Redacteur, hartelijk dankend voor de verleende plaats ruimte, teeken ik namens de Com missie C. J. L.YSSCHUIT, Einmastraat 36. Binnenland DE LOGHEMSCIIE BERG. De erven van wijlen den heer G. Naeff, te Lochem, hebben aan deze gomwKTO een deel van den Lochom-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6