NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. De toestand in Haarlem 32e Jaargang No. 9613 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. D1NSPAG EO OCTOEFR 19«4 A HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RY E N T I N: per drie maanden» IfeltL ^an regels 75 Cts.: iedere regel meer ls Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem *-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der fcra/BiJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 J/JAdvertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1-65 50 ^ts* voor 3 plaatsingen k contant CeïUusUcerd Zondapblad, 'voor Haarlem* I OMH Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Loureus Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Butfenspfurne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentie en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is nftelnttecd gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Euresu D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geafcoaceerde» word» gewaarborgd door „The Ooean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 21 OCTOBER. Soc. Vereeniging: HaarL Muziek corps, Volksconcert. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- itel ling. A polio-Th eater: Biosc. voorstelling. Leger des Hieifls: Vlaggendiemon- etratie. De Meelkwestle. DB firma Wessman en Laan verliest hst proces. De ILaariemsohe Rechtbank heeft beden uitspraak gedaan in do zaak van de H.xarlemsche firima'a contra do firma W ess an en en Laan te Wormerveer, inzake de annuleering van de contracten betreffende de le vering van tarwebloem en rogge bloem. Als raadsman van de Haarlemse he bakkers trad op Mr. J. H. Monnik en voor de finma Wessanen en Laan Mr C. Asser Jr. en J. vaa Wou denberg Hamstra te Amster dam. De kwestie liep over fiwee gedingen. De Haar'emsolio ba'kker H. Flink had gesommeerd tot levering van 75 balen van do 200 gecontracteerde te gen don overeengekomen prijs van ƒ11.621/2; in het tweede geding was namens de Na am 1. Ven n. Va D ij k's Beschuitfabriek Schoten, gesommeerd tot levering van 325 balen roggebloem vegen f 912 1/2 per baal. In beide zaken werd de firma W janen en Laan veroordeeld: a. tot de tovering binnen 14 dagen rolgene sommatie van den elscber, b. tot vergoeding van de schade geleden door de niet-tijdige vering van het gecontracteerde en tot betaling der proces-kosten. Subsidiair werd. wat het vermelde onder a. betreft, de firma Wessanen en Laan veroordeeld tot vergoeding van de schade, indien de levering thans niet meer mogelijk id. Wat do zaak van de tarwebloem betreft, overwoog de Rechtbank, dat het beroep op overmacht van de fir ma W. en L.'niet opgaat. De minister heeft wel den prijs van f 14 vastgesteld voor tarwebloem no. maar deze prijs is alleen een maxi mum-prijs. Gedaagde had dus niet door love ring togen lageren prijs de door de Regeering gestelde voorwaar den overtreden. De prijs was alleen vastgesteld, om prijsopdrijving te voorkomen. Bovendien was de gevor derde hoeveelheid van 75 balen niet van dien aard, dat de Ie/vering in strijd zou kunnen komen met de door ie Regeering gestelde voorwaarden, dat slechts hoeveelheden voor daga lijksch gebruik mochten afgeleverd Worden. Evenmin aanvaardde de Rechtbank het verweer, dat gedaagde de meel- voorraden niet kon aanvullen. Het deed stcohts ter zako of de vereischte hoeveelheid op den contract-datum kon geleverd worden. Aangaande de zaak van de rogge bloem verwierp de rechtbank het ver weer. dat de eisohcr slechts recht had op 125 halen. Lezing voor Militairen Het HaarlemsChe Nutedepartement houdt vijf lezingen voor militairen data en sprekers volgen hier. 23 Oct J. B. A. Saeijs over sagen en legenden der Duitsche Middelgebergten, 4 Nov. Dr. J. J. Hallo over draadiooze tele grafie, 13 Nov. W. C. de Volkero over de Luchtvaart. 2 Dec. Dr. A. A. Beek man over bet Zuiderzeevraagetuk en 16 Dec. Dr. J. J. Dek'ker over do thee. Met Nut doet daar een uitstekend werk meejammer dat de toegangs- kaart voor daze lezingen zoo s'echt geslaagd is. Als er een spreker bij was die de grafische kunst behandel de, zou hij dit drukrwehk wel niet a's model aanbevelen. MO! solen uitstekend voedsel Een onzer lezora vestigt onze aan- ctach'i op mosselen, die hij een zeer smakelijk voeduigsmiddeS, lekkernij zelfs, noemt. „Zeeuw van geboorte heb ik telken ja're, wanneer do tijd der mosselen weer aanbrak, daarvan gesmuld. In Haarlem zog ik ze spora disch, wat eensdeels kan voorkom uil nit onbekendheid met het gerecht, an derdeels dat de grootste massa werd uitgevoerd". Dezer dogen heeft hot Koniiokl, Nar tëonaal Steuncomité opmerkingen over mosselen gemaakt, aa. dat door den oorlog de uitvoer grotendeels onmogelijk geworden is, zoodat ander afzetgebied wordt gezocht en in Rot terdam reeds gewonden; in Zeeland Is nu een Centraal bureau voor levering van mosselen gesticht, waar men stellingen kan doen van minstens een ton of baal van omstreeks 90 KG. voor f L75, inclusief verpakking, maar zonder vrachtkosten. Volgens een daaraan toegevoegd staatje is de voedingswaarde zoor groot; bovendien geeft men recepten voor de 'toebereiding. Ziedaar een aangelegenheid voor de „Visohcommissie", die door de Maats, van Nijverheid alhier in 't leven ge- De Belgischs vlachtellngen te Haarlem. De terugkeer. Vanmorgen zijn de eerste vluoh te lingen. te Haarlem vertoevend, naar Antwerpen teruggekeerd. Er waren er 25, die te 7 uur 40 min. vertrokken. Met don volgenden trein gingen er nog 4. Uit Amsterdam zouden 300 vluchte lingen teruggaan, maar toen de trein te Haarlem kwam, zat er maar éen uitgewekene in. Een groepje Belgen troffen we van morgen: op liet station aan, dat wel Nederland verliet, maar niet naar België terugkeerde. Een Engelsche dame was hen komen halen en bracht ben naar Engeland. 't Is den vluchtelingen aan te zien, dat het verblijf te Haarlem hun goed heeft gedaan. Hun gehee'e wezen toont een groot verschil met dat bij hun komst. Ter neergeslagen, treurig over het verla ten van het vaderland, zwaar ver moeid en hongerig, slecht gekleed vaak, kwamen ze hier aan, Het vertoef van eon week te Haar lem heeft de sporen, die de vlucht had achtergelaten, voor een groot deel weggewisctot. Weer kwamen zij met de toege- knoopte laken», bevattende hun ge- heeie bezitting, naar 't station maar nu waren zij goed gekleed, uitgerust en behoorlijk gevoed. De zenuwachtigheid, dfie bij hun komst liet kenmerk was van allen, is thans geweken, al zijn sommigen nog wel niet etoeel erust op hun lot Met heden te beginnen, loopt er el keu dag een extra-trein naar Ant werpen. Te 7 uur 40 min. vertrekt die van Haarlem. De vluchtelingen mo gen edhter odk met andere treinen reizen Na 10 uur des morgens gaan er -echter geen treinen meer. die den- zelfden dag Antwerpen nog berei ken. De vluchtelingen behoeven niet over Antwerpen naar Belgié to reizen. Zij kunnen dat b.v. ook doen over Maastricht. Dut ten gerieve van hen, di'e naar andere deelen van Be' willen terugkeeren. De vluchtelingen krijgen dan ook de reisbiljetten, die hun koeteloos worden verstrekt, zonder andere aan duiding dan„Naar België". VOOR BELGISCHE EN ANDERE SLACHTOFFERS. Het. Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere Slachtoffers bekwam de volgende giften uit Haar lem en omstreken: De P. BloemendaaJ f 10, H. W. f 100, D. C. K. f 10, G. J. v. W. f 50, G. H. L. V. f 10, CoU. Haarlem f 18.50. M. C. de H. fonds f 1000, allen te Haarlem, mej. H. M. B. f 40, VeOson G. f 10, Umuiden A. M. v. M. K. f 50, W. W. f 25, A. S. f 1000, Meile B f 5, allen Bloemen daal, M. B. A end en- hout, f 50. Coll. Heemstede 1 166.50. Coll. Santpoort f 10.50, P. V. Jr., Over- veen (2e bijdrage) f 25. In totaal is nu Ingekomen f 169.204.53; frs. 4.557.65 1/2 en M. 98.13 Adressen van Belgischs vluchtelingen. EDUARiD DE BIE, adres Colen- sostraat S, Scholen, verzoekt inlich tingen omtrent ELVIRE PAULINE DE BIE, echtgenoot CONSTANT DE CLERCK. van Mechelen. AUGUST PALIER, Machielslraal no. 24, te Antwerpen, nu woonachtig bij C. A. LENTERMAN, Oranjestraat no. Sflrood, vraagt naar het adres van ESTERAAN. V'ec7nar/tf, Antwer pen. De heer ROZENBLAD, Oude Slanstraat no. S, terug naar Ant werpen, verzoekt inlichting omtrent xijn vrouw HELENA ROZENBLAD. We rkplaatsenln de kweek- schoo). t Moet velen vluchtelingen onaan genaam aandoen, wanneer ze, door onze stad wandelend, daar allarwe- ge de bewoners aan den aabeid zien en zelf genoodzaakt zijn, uur na uur in ledigheid door to brengen Immers, 't Ls den Belgen verboden hier aan "t werk te gaan. De werklooze Haar lemmers zouden daar tegen protes teeren, wat volkomen begrijpelijk is. Evenwel, met de duizenden vluchte lingen is heel wat werk Haarlem bin nengekomen. Kieeren hebben de mees ten maar in zeer beperkte mate moe- gebracht, «ai evenmin waren ze in 't bezit van voldoende hoeveelheid schoeisel Van d'ie behoeften heeft men in de Kweekschool partij getrokken. Een paar lokalen zullen daar in het ver volg dienst doen ais werkplaatsen. Toen we er gasteren een kijkje kwa men nemen, had men ze voor een deel al in gebruik genomen, en in een paar andere werd een en ander gereed ge maakt, om de zuidelijke werklieden to ontvangen. 't Eerst kwamon we voorbij een lo kaal, in een „salon de coiffureher schapen. Drie Belgen, kappers van beroep, hadden eenigen hunner fland- genooten onder handen, dio gescho ren mochten worden. De behaudeling geschiedt natuurlijk gratis. In een volgend lokaal lagen mis schien wel honderd-vijftig schoenen te wachten op de schoenmakers, die Dinsdag zouden beginnen met de re paratie. Gereedschappen en leder worden aangekocht. Zoo zull/in ook eenige kleermakers aan den arbeid gezet worden. Ook hier zal heel wat werk aan don winkel komen. Ten laatste zagen we op de eerste verdiepfng een klus, waarin niet min der dan eJf vrouwen en meisje» bezig waren aan. 't vGastellen of vervaardi gen van kieeren. Een aardige bedrij vigheid was 't daar, waar do arbeid, onder leiding van eenige dames naar wensch scheen te vlotten. De werk sters keuvelden en lachten, alsof ze heel huiselijk in Belgiö zaten in stede van in een voor deze gelegen heid afgestaan schoollokaal. Eenige vrouwen en meisjes heb ben naai- en breiwerk mee naar huis gekregen en ten slotte was tiet plan. Dinsdag ook een strijkafdee'.ing te openen. Evenwel is men genoodzaakt ge weest, de werkzaamheden nog ten miinste een dag uit te stellen. Do heer Van Niel, bij wien de leiding van deze werkverschaffing berust, deel de ons het volgende mede. Do mogeliijkheid bestaat, dat bin nen een paar dagen een groot gedeel te van do vluchtelingen weer huis waarts trekt. Natuurlijk zou daar door de arbeid aanzienlijk verminde ren. Nu moeten^ om de werkplaatsen behoorlijk to in&lalleeren, allerle: ge reedschappen worden aangeschaft, wat natuurlijk groota onkosten mot zich meebrengen zou. En omdat het jammer zou wezen, als die onkosten slechts voor een paar dagen van ar beid zouden worden gemaakt, besloot de heer Van Niel, den toestand nog eon dag aan te zien. Blijkt het, diat voorloopig genoeg werk aan den win kel zal blijven, dun zullen de benoo- d'ilgd'e gereedschappen worden aange kocht. Wij vernamen, dat Zaterdagavond in de kweekschool een gezellige avond voor de vluchtelingen zal gegeven worden. Een niandonnegezelschap zal optreden, terwijl voordrachten mede op 't programma staan. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. Wegens verandering van maat schappelijke positie heeft de heer J. F. van Emmenk bedankt als be stuurslid van de Algemeene vereeni- ging tot bestrijding van werkloosheid. Dientengevolge houdt hij tevens op lid te zijn van het bestuur van het ge meentefonds ter bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid. R. en W. bieden daarom een. voor dracht aan tetr voorziening in die va cature Die vooTdradh't luidt: 1. C. Niemöller, voorzitter van de Christelijke vereeniging tot bestrij ding van werkloosheid, 2. J. P. van der Horst, bestuurslid van de Mge- meene Vereeniging tot bestrijding van werkloosheid, en 3. S. Duim, pen ningmeester van de afd. Haarlem van den Algemeen en Ned. Timmeriiecten- bohcL WACHTHUISJE. Ten gerieve van de tramreizigers naar Overvoer», laat de directie van de N. Z. H. T. M. een net wachthuisje op 't Verwulft bouwen. KATHLEEN PARLOW. Naar het Concertbureau-Vernout ons mededeelt, geeft de beroemde vio liste Kathleen Parlow eenstdaags een concert in de Krcuon- Vlaggendemonstratia Men meldt ons: Woensdag zal Mevrouw Komman dante Ridsde! een interessante lezing houden over negen verschillende lan den waar het Leger des Heils werk zaam is, in de zaai Schagchelslraat 26. Doze landen zijn: Nederland, Enge land, Canada, Zweden, Amerika, Afrika, Noorwegen en Schotland. Mevrouw Ridsdel, die zelf in zes de zer landen werkzaam is geweest, zal de v'laggen dezdr landen vertoon en en belangrijke mededeelLngen doen om trent den arbeid van het Heilsleger, die daar verricht wordt, Kapiteins Krone zal de toespraak uit het En- gelsch in het Hollandsch vertalen. VOOR DE WERKLOOZF.N. In het gebouw ..Vooruitgang", Sme- destraat, alhier, zullen nu elke week 3, inplaats van 2 cursussen worden gegeven voor de werkloozen. het onderwerp Indiö, en in den der den cursus zal over verschillende on derwerpen worden gesproken, en wel door de heeren Westerveld, Jonkmans en A. Nagtsaam. De cursussen worden zeer druk be zocht. „DE MIDDAGHOOGTE". Dr. A. II. de Hartog heeft Maan dagavond voor deze vereeniging een lezing gehouden over „het Godsbe stuur en de oorlog". De groote zaal van het Brongebovrw was geheel met be'angstelLeiuler» ge vuld. Met aandacht werd het betoog van dein spreker aangehoord. Eenige heeren namen aan de ge dachten-wisseling deeL Aan don uitgang werd een collecte gehouden voor het plaatselijk Steun comité, die ƒ41.57 opbracht. MR. C. W. THöNE. Mr. C. W. TOiöne is benoemd tot kantonrechter le Lemmer. De heer Thöne, die zidh te Haar lem als advocaat en procureur geves tigd had, was tot de opheffing van den Krijgsraad hier ter stede waar- nemend-auditeur-militair geweest. Voorts was hij kantonrechter- pleatsvervanger en plaatsvervangend griffier van den Raad ran Beroep voor de ongevallenverzekering. Bij zijn benoemingsbesluit is hem uit de rechterlijke betrekkingen, die hij te Haarlem bekleedde eervol ont slag veirleend. De heer Thöne is voort» bestuurs lid ran de Haarlemsche afdeeling van de Nationale Vereeniging van Steun aan Miliciens, secretaris van de af- deeling van het Provinciaal-Comité der Wilhelmina-'vereentóng. secreta ris van de Vereeniging tecren het mis handelen van Dieren, afd. Haai'lem en Omsirèken en penningraeesier van de Haarlemsche afdeeling van de Maatschappij van Weldadigheid. De theer Thöne fungeerde ten dien ste van het Vluchtelingen-Comité ala afdeelingsöhef van de Commissie voor de voeding. WALTER STOKES. De boestand van den hoofdmachinist van de BritsChe Marine, die gewond werd bij den ondergang van de drie Enge'sche kruisers hij Hoek-van-Hol land is nog steeds van dien aard, dat niemand bij hem mag worden Loege- laten. MAATSCHAPPIJ VAN NIJ VERHEID. Het Departement Haarlem van de Maatschappij van Nijverheid verga dert Maandag 26 October. De punten van behandeling Ln deze vergadering zijn Voorstel tot het verleenen eener subsidie aan het Comité voor ont wikkeling en ontspanning van de ge mobiliseerde troepen Eén uur dag?- liöht meer in den zomer. De pc rie men ten als kiesvereeniging. Waar deering der eigen nijverheid. Coöpe ratieve verbruïksvereenigingen. Wets wijziging. Op Maandag 9 November zal door den beer A. A. Pfangtlehl uit Chicago voor de leden van het departement een voordracht met lichtbeelden ge houden worden over: „Steden der Vereenlgde Staten". Ten einde de hier ter stede vertoe vende militairen een aangenamer, en leeraaxnen avond te verschaffen, hoeft het bestuur besloten de bijeen komst voor deze manschappen toe gankelijk te stellen en heeft een aan tal uitnoodigingen aan den comman dant doen toekomen. Het programma van het Volkscon cert op 21 October door Haar'emsch Muziekkorps ln de concertzaal der Soc. Vereeniging luidt als volgt i 1. Marche Solenne'Je. Wesiy. 2. Ou verture Zauberflóte, Mozart. 3. An dante Cantabile, uit het 5de strijk kwartet, Beethoven. 4. Symphonic D- Majeur, Haydn, a. Adagio allegro, b. Andante, c. Menuetto. d. Allegro Spirlto6o. 5. Ouverture de J'opéra La Prmceese Jaune, Saint-Saëns 6. Ro mance, voor fluit en violoncel, door de heeren Sclunidt en Blazer, Menzel. 7. Mein Traum, waizer, Waldieufel. 8. Grande Fantaisie de l'opéra Mig non, Thomas. KUNST ADELT. Men schrijft ons In October 1904 kwamen in een i zaaltje van het Geheelonthouders koffiehuis te Haarlem een tiental per sonen bijeen, gehoor gevende aan den oproep eener-Commissie tot stichting van een Geheelonthouders-Zangkoor. Als voorzitter dezer commissie trad op de heer 11. J. Kloet, terwijl daar van ook mevrouw Josephine Spoor lid was. De commissie tot oprichting van dit zangkoor, dat men aanvanke lijk „Geheelonthouders-Zangkoor" noemde, was geconstitueerd op eene vergadering der afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken en had eigenlijk ten doel, de vergaderingen door ingestudeerde zangnummers op te vroolijken. Tot ean den dag van oprichting was dat zeer genoegëlijk en gemoedelijk ge gaan, men nam wat zangbundels en op de wijze van „Piet Hein" of andere nationale wijzen werd het lied aange heven. Dit zingen hu gaf meer dan eens moeilijkheden. De een vond den Inzet te hoog, de ander weer te laag, of men kwam op het eind niel uit, kortom alle moeilijkheden, die het bij.zonder kenmerk zijn van ongeoe- fenden samenzang van menschen van verschillende leeftijden, kwamen voor den dag. Om aan dezen toestand een einde te maken, werd aan de „Commissie tot opluistering der vergaderingen" in de afdeeling Haarlem der Nederlandsche Vereeniging opgedragen, stappen te doen lot, oprichting van een zangkoor, nadat daartoe uit de vergadering een voorstel was gedaan, welk werk later aan een Commissie tot oprichting van een zangkoor werd overgedragen. En zoo geschiedde, dat 13 October 1904 de eerste leden bijeenkwamen. Besloten was reeds, dat het zangkoor een geheel zelfstandige vereeniging zou zijn, die tot taak had den zang in de geheelonthoudersbeweging te be vorderen en steun te verleenen a3n de propaganda. De toenmalige voor zitter der afdeeling der N. V., de heer Schram, wist dit bij de installatie van do oprichtings-commissie zoo aardig te zeggen, toen hij zei „we hebben het nu al 46 Jaar met spreken gepro beerd, nu gaan we het eens probeeren met zingen." Op de oprichtingsvergadering van het koor werd aam den heer Kloet het voorzitterschap opgedragen en deze keuze is altijd voor het zangkoor „Kunst Adelt" een groot geluk ge weest. In het begin van zijn bestaan mocht het koor zich allesbehalve in sympathie verheugen, ook in ont houderskringen, men stond er vreemd tegenover. Dat dit een enorme tegen slag was voor het koortje, laat zich begrijpen, want de duiten-quaestie was ook hier het cardinale punt. De contributie, die toen slechts zeven-en- een-halven cent per week bedroeg, was lang niet toereikend om de kos ten van zaalhuur. aankoop van mu ziek e. d. meer te dekken. Maar do volijverige voorzitter de heer Kloel wist raad, in korten tijd had hij tegen standers tot voorstanders gemaakt en daarmede ook de financiën in tame- lijk goeden toestand gebracht. "Zóó zelfs, dat hij voor den directeur een salaris voorstelde, daar deze, om het te probeeren, eerst het directeur schap pro doo waarnam. Een goed reglement, dat eerst na vijf jaren be hoefde te worden herzien, was mede van de hand des heeren Kloet, die voortdurend bleef ijveren voor de aan winst van nieuwe leden en voorstan ders. Toen het zangkoor een half jaar had gerepeteerd, kwam men voor de Doort van het beloofde land een uitvoering. Doch arm als het koor was aan geld en evenzoo arm aan er varing, was dit gemakkelijker gezegd dan gedaan. Doch de voorzitter wist raad om aan het geldgebrek tegemoet te komen, hij exploiteerde het pro gramma vocrr annonces en wist door zijn bezielend voorbeeld anderen op te wekken, kaarten te verkoopen. zoo dat do vereeniging er financieel uit sprong De uitvoering, die een pro pagandistische strekking droeg, viel zóó in den smaak, dat een wam voor stander der geheelonthouding, de heer P. Crama, in de pauze bij het bestuur kwam. om een herhaling te vragen van den goheelen avond en bij die gelegenheid tevens aanbood, het eventueel nadeelig saldo te be talen. En zoo ging een veertien dagen later de reprise, die even zoo goed slaagde. Zoo had door de uitnemende zorg van het bestuur het koor zijn entrée gedaan en al waren er fouten ge> maakt, de heer De Nobel, de direc teur, was er zeer mee content. In den beginne zong men zeer een voudige liedjes, er waren zelfs school liedjes bij. maar deze eenvoud van optreden gaf ook een innerlijke vriendschap. Zoo kon het dan ook, dat naast meer ontwikkelden de een voudige zich thuis voelde op het koor. Het eerste levensjaar van „Kuret Adelt" ging niet voorbij zonder ern stige schokken» de stroom van leden hield niet zoo aan als gewenscht was, maar toch bleef de goede geest er in. De repetitie-avonden waren zeer ge noeglijk en het volijverige bestuur zorgde steeds voor attracties. In de eerste levensjaren van het koor zijn heel wat „opluisteringen" gegeven en niet enkel op de vergaderingen der Ned. Ver. tot afscli. van alcoholhou dende dranken, dio haar kind, cm het zoo eens te zeggen, nooit heefi ver geten. Haar moreele en ook haar financieele steun zijn altijd meer ge weest, dan de oprichters hebben mo gen verwachten. Ook in deze vereeniging hebben in het bestuur herhaaldelijk wijzigingen plaats gehad, doch in al deze bestu ren is het werk van den heer Kloef steeds een leiddraad geweest. Waar lijk, zonder hem had het koor het geen jaar volgehouden. Zooals het wel meer in koren gaat, heeft ook de di recteur van „Kunst Adelt", die al van het begin af deze functie bekleedt, zijn „bedankje" wel eens ingezonden, maar tot uitvoering daarvan is het gelukkig nooit gekomen. Voor den geheelonthouders-zang „in de beweging", zooals dat door de ont houders wordt genoemd, is niet altijd datgene gedaan, wat men er van ver wachtte en dat heeft meermalen aan leiding gegeven tot strijd. Nog voof korten tijd is dit tot uitbarsting geko- men en heeft een groot gedeelte der leden zich afgescheiden en een nieuw, zangkoor gevormd. Thans schijnen er pogingen in het werk te worden ge steld om de verwijdering, die er ont staan is tusschen de Nederlandsche Vereeniging en het zangkoor, te ver nauwen en als 't kon deze twee veree- nigingen weer te doen samenwerken. Mogelijk dat dan Haarlem bevrijd wordt van twee onthouders-koren, di< elkander meer schade dan goed doen. Hetgeen van zelf neerkomt op de pro paganda. Ook heeft het zangkoor ruedege, werkt tot oprichting van een Bond van Geheelonthouders-Zangkoren, welke bond echter niet lang heeft be slaan. Een groot onthouders-zangersfeest in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam in Augustus 1908 was het begin van samenwerking der onthou derskoren. Ook aan dit zangersfeest nam „Kunst Adelt" deel en het mochf daar veel succes oogsten. Van alle concerten en uilvoeringen hebben in dit blad steeds verslagen gestaan, men mag dus aannemen, daf ze voldoende bekend zijn. Het boven staande is echter minder bekend en nu het koor zijn tienjarig beetaau heeft herdacht, is het voor belangstel lenden en voor allen, die met de wor ding en eerste levensjaren van hel koor onbekend zijn, wel aardig ait eens te mem oreeren. ELECTR. SPOORWEG-MIJ. Gedurende de maand Septembei bedroeg het aantal vervoerde passa giers op de venschiliende lijnen Am sterdam -Haarlem—Zandivoort 298 472, Ceintuurbaan te Haarlem 153.90b. HaariemBloemendaal 76.009, Haar" lemOverveen 17.950. Totaal 516.343. De ontvangsten per dagkilometci bedroegen: Lijn AmsterdamHaar» leut—Zandvoort 69,02 1/2. Ceintuur baan te llaarl-ean 42-08, Lijn Haar. lemBtoemendaa! 4936, Lijn liaaï lemOverveen 14 83. „JANUS TULP." Dat 't vrééselijk leuk was, zë4 een van de jorgero toehoorsters bij I uitgaan en d'-t jeugdige oordeel was oók wel dat vat» de ouderen, wtodat nten 't eens was, dat „Janus Tulp' van Royaards' gezelschap laten we maar schrijven van Musch en Van Praag 'n allergenoeglijkste!» avond had gegeven. Wat :s er met gelachen, om dat „figaro-exemplaar", dat Musch van Tulp maakt, al dadelijk in z'n „scheer- Efjalon" aan den Haarlemmerdijk, later in do huizinge, waar de rucht- noar-Errootheid hem parten speelt en hom in handen doet vallen van Jonk heer Rietheuvel „zég"! En dan Elias Van Praag! Kent ge een ooiijker e.n vroolijker man op de plankeu dan deZe als hij den typvzon barbiers- knecht voorstelt! Wie hebben gelachen in den seliouw- burg om dit pleizierige tweetal, zou den haast zijn gaan trooren mei Ma- rietje en Willem wanneer het me.' hun verlovingen niet lukken wilde, als we niet geweten hadden, dat Van Maurik het toch nooit over zijn hart

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1