tweede projectiel in en vliegen scher ven en 6teenen door de ruiten, Mei onverstoorbare koelbloedigheid wendt de prefect zich tot zijn secreta ris met de woorden: Aangezien de Duitsehers ons hier niet willen la ten werken, zullen we maar weer juiur ons eerste bureau verhuizen." Kn thans ia hij weer geïnstalleerd In de grouli- werkkamer, waaruit het. eerste projectiel hem verjoeg. KI N' SEN ATQR-VLIEGENI ER OM GEKOMEN. De bekende Fransche senator Rey- momt, die als militair aviateur reeds herhaaldelijk eervol vermeld werd wegens zijn prestaties, is gesneuveld. Tijdens een verkenningstocht boven de vijandelijke linies, werd hij zwaar gewond. Niettemin behield tiij zijn legen woord iglieid van geost en slaag- de er in te dalen tusschen de Fran se h o éu Duitsche linies. Van beide zijden snelde men toe slechts na een verwoed gevecht slaagden de Fran- nchen er in hnn gewonden vlieger in veiligheid te brengen. Tijdens hel vervoer per draagbaar kwam de gekwetste weer voldoende bij om een gedetailleerd rapport over zijn bevindingen te kunnen uitbren gen. De commandeerende generaal be zocht den stervenden senator in veldhospitaal on hechtte hem het kruis van liet Legioen van Eer op de borstde ministers Briand en Sar mat, die zich toevallig in de nabij heid bevonden, kwamen n/.g juist bij tijds om hem de hand te drukken. Maar kort daarop b'ies senator Rey mond den lualsten adem uit. KEN LI'01 IT-D READ NOU GJIT BIJ DE PROEFVLUCHT VERNIELD. De Pragcr ingenieur Stiaszny, die indertijd studeerde bij den bekenden Russischen vlieger en ingenieur Si- korski, uitvinder van den bcfaamden „lucht-omnlbus", die tot 14 personen kan vervoeren, had dezer dagen te Fischarnend een reusachtige vliegma chine gereed gekregen, aldus meldt het ..Neues Wiener Journal liet geweldige vliegtuig, „Drcad- nought" gedoopt, beeft twee benzine- reservoirs, ieder van $00 liter inhoud, een olietank voor -40 iiter en ruimte voor een "roote hoeveelheid bommen. Het toestel werd voortbewogen door twee schroeven, in beweging ge bracht door twee Gnome-motorien van 100 p.k. ieder. 21 October zou de eerste proefvlucht niet het kolossale vliegtuig plaats hebben. Ingenieur Sliaszy nam in zijn stuurstoel plaats en liet de schroeven aanzetten. Toen hij onge veer 40 meter rollend had afgelegd, knakte het voorste deel van het toe stel wegens bezwijken van hot zwakke wielenonderstcl ineen, terwijl het achterste gedeelte opwipte De dreadnought" liep nog een paar me ter door, sloeg toen over den kop en werd totaal vernield. Men snelde toe en vond den be stuurder onder de overblijfselen van- de vliegmachine liggen, gelukkig niet ernstig gewond. Het vliegtuig had 130.000 kronen gekost, BOM ME'-N WEB PENDE VLIEGERS. Uit een veldpostbrief van een lui tenant bij de artillerie van het wes telijk oorlogsterrein, gepubliceerd door de „Norddcutsche Atlgemeine Zeitung", wordt het volgende over genomen- Daar ik het juist over vliegers heb, wil ik een kleine episode vertellen, die den zevenden October om half zes 's avonds gebeurd is. Wij, eerste tot de derde batterij, lagen in reserve, slechts gebrekkig tegen vliegers beschermd door een bosch- jc. Om kwart over vijf kregen wij drie vliegers in het oog, waarvan wij er'twee als Franschen herken den. Deze kwamen rechtsstreeks toe op de plaats, waar wij lagen en haa den ons gezien. (Geweervuur is vol komen doelloos.) De een beschreef een kring boven ons en wierp daar na een boni naar beneden, eerst flui tend, steeds luider, dan suïsend viel het projectiel. Ieder bukte zich. waar zal het duig inslaan? Als een roofvogel boven ons de vlieger, wij niet in staat ons te verdedigen, als een koppel Kippen, die zich zoo goed als het gaat verbergen. Maar het ging goed. De bom kwam verkeera terecht, misschien door den gedreven en viel aan den rand het bosch neer, waar een kleine beek stroomde. Een onderofficier werd hcht gewond door een splinter. In een groote boog kwam de vlieger dan weer op ons toe. De tweede. Fran sche vlieger vloog intusschen in een andere richting. Het derde vliegtuig, vloog ons iets lager ook voorbij. Plotseling weer het eilendige suizen. Een bom midden in de schutters, een slac, stof en rook dan een oogen- blik stilte. Reeds hoorde men het ge schreeuw der gewonden. Intusschen was de eerste vlieger, die ons een hom toegezonden had, weer boven ons, weer c-en geluid van een vallend, ie lucht scliorp doorklievend voor werp, dan een ontploffing in de bat terij. Snol liep ik toe vier man ge wond. drie licht, een zwaar, zes paarden dood, vier gewond. Hier staan wij onder bescherming van de kanonnen, speciaal Ingericht voor liet beschieten van aviateurs, llie natuurlijk in de eerste plaats het station, de transporten, en het inla den moeten beschermen. Nu, de ke rels kwamen ook niet meer terug, zij hebben lont geroken. In België. In en nabij Antwerpen zijn door de Duitsche militaire overheid een 18- tal automobielen van Nederlandsche eigenaars in beslag genomen. T Alg. Handelsblad meldt, dat de oorzaak van dit optieden moet zijn, dai de bestuurders geen speciale ver gunning hadden van het militair be stuur om in Be'gië te rijden. NOODLIJDENDEN IN BELGIë. In Engelsche bladen leest men dat fn de laatste dagen besprekingen zijn gevoerd tusschen de Amerikaanscho en Spaansche diplomatieke vertegen woordigers le Londen .Brussel, Ber lijn en Washington aan de eene zij de en de Britsche en Duitsche auto riteiten aan de andere zijde betref fende dc ondersteuning van de nood lijdenden in Belgie. Ook de lieeren Francqul en baron Lambert, verte genwoordigers van het Comité Natio nal de Secours et d'Alimentation Beige, zijn te Londen geweest om deze zaak te bespreken. Het Belgi echo comité heeft een centrale orga nisatie te Brussel, met afdeeüngen in verschillende Belgische steden. Het bericht dat reeds 300.000 men- tsclicn dbor de ondersleuningscomi- té'» te Brussel worden gevoed en 200,000 in andere deelen van het lami. In normale tijden moet België liet grootste deel van de benoodigde le vensiniddolcii invoeren, die invoer ia tijdens don oorlog opgehouden en oogst is op vele plaatsen vernie tervs ijl de opgeslagen voorraden door de Duitsehers in beslag zijn geno men. Door de bemiddeling van de Anne- rikaansche en Öpiuuiselie ambaesa deurs te Londen werd van Duitscli- 'unil do verzekering verkregen dat levensmiddelen in België ingevoerd, onder hun controle, ten behoeve de burgerlijke bevolking, niet worden geconfiscocrd. De Britsche regeering stemde toe dat invoer van levensmiddelen in Nederland sche havens voor België niet zullen worden bemoei'ijkt en de Belgisch' gezant te Londen kreeg vergunning uit Groot^Brittauniü levensmiddelen uil le voeren aan het adres der .Vine- rikaansche en Spaansche gezanten ie Brussel ter verdeeling onder de schillende steuncomite's. De Spaansche en Auierikaansclie ambassadeurs hebben om de neutra liteit der genomen maatregelen te doen uitkomen en te waarborgen voorname leden van hun kolonies tot commissies bijeengeroepen. Zoo is te Londen opgericht „the American Commission for relief in Belgium", waarin eenige Amerikanen van Lon den en Brussel zitting hebben met dc Amerikaans-chc consuls en ver schillende Amerikaansche en Spaan sclic mannen van zaken in Engeland, Nederland en België. De commissie zal kautoren openen te Rotterdam, Antwerpen, Bi ussel. Gent, Luik andere plaatsen, onder Ameii- kaansch beheer. Er worden maatregelen genomen om voldoende voorraden van Amen- ka naar Rotterdam te brengen, commissie schal dut maandelijks ten minste voor 21/2 millioen gulden aar. levensmiddelen zullen moeten den verdeeld.. Een nader 'telegram uit Londen meldt: De eerste lading voedingsmiddelen voor de Belgen zal Woensdag met het Nederlandsche stoomschip blenz" worden verzonden naai- Rot terdam. Het schip bevat 1CO0 ton levensmid delen. ASIerlei. DE HOUDING VAN PORTUGAL. De Engelsche legatie ontving h volgende telegram van het ministerie van buitenlandsche zaken te Londen: De Duitschers melden, dat Enge land de Spaansche provincie Galicië aan Portugal beloofd heeft, in ruil voor Portugal's hu'p .Deze mededee- ling is van allen grond ontbloot wordt a'leen gedaan in de hoop, Spanje gevoelens van vijandschap te grn Groot-Brittannië op te wekken. EEN PROTEST. De Duitsche regeering hoeft gepro testeerd tegen de inbeslagneming van een Duitsch Roode-Kxuisschip, dut op de Noordzee voer. Daarentegen is van Engelsche zijde gemeld, dat men reden meende te hebben om to veronderstellen, dat dit geen Roode-Kruisschip was, o. a. om dat er geen enkele geneesheer aan boord was. Binnenland Nederland en de Oorlog TERUGKEER VAN UITGEWEKE NEN IN BELGIë. We iezen in 't Alg. Handelsblad: De heeren prof. IL Burger en J. Th. Boelen, resp. lid en een der secreta rissen van het Comité voor de Belgi sche vluchtelingen, hebben een inspec tietocht door België gemaakt Het doel van den tocht was na te gaan in lioever terugkeer der uitge wekenen naar hun woonplaatsen mo gelijk is. Hiertoe word per automo biel gereisd van Putten aan de Neder landsche grens over Antwerpen, Waelhem, M echel en, Brussol, Leuven, schot, Lier, Antwerpen en schen, en op verschillende plaatsen ook met de autoriteiten gesproken. ,De hoofdindruk is da't een alge- meene aanbevolLng tot terugkeer niet zonder meer kan gegeven worden. Groot verschil is er tusschen de ste den en het platteland. Aan de boe renbevolking moet bepaald worden aangeraden 'een spoedigste terug to keer en. Op het land wordt overal gewerkt. Dank zij het prachtige weder van de- zomer is de oogst van bijna alle levensmiddelen overvloedig. De te- rugkeo'rende landbevolking vindt dus overal ruimschoots werk en daarmee tevens do zekerheid van voeding gedu rende den winter. Voor zoover de wo ningen vernield, em oiifbewoonibaar zijn, zullen de landbouwers onge twijfeld bij bu'ren een onderdak vin den. Wat de steden betreft, is onze In druk, dat de bevolking van Antwerpen wel doet, zoo spoedig mogelijk terug te keeren. Voor hen zeiven en voor hun stad is het zaak dat het maat schappelijk leven zoo spoedig mogelijk weer op gang komt. Dit is de mee ning zoowel van de burgerlijke als van de militaire overheid. Gelijke meening vernamen wij ook omtrent Mechelen, AerscJiot en Leu ven. Intusschen is in elk dezer plaat sen een groot aaniaJ buizen verbrand en ten eenenm&le onbewoonbaar. Dit geldt in veel sterteer mate voor andere plaatsen, nis Lier, Dcndermondc enz waar liet gemakkelijker is, <lc nog bewoonbare huizen te tellen dan de verwoeste. Vluchtelingen, die niet geheel on bemiddeld zijn, doen het best zelf te gaan kijken, of iemand af te vaardi gen, die zich omtrent den staat, hun nor woningen op de hoogte stelt. Aan onbemiddelden uit deze plaatsen mag zeker niet zonder plaatselijk on derzoek worden aangeraden naar huis terug te gaan. De kans, dat zij in hun woonplaats poch huis, noch voedso vinden, is zeer groot. Een inlichtingendienst omtrent de bewoonbaarheid van elk dezor plaa' sen zal moeten worden ingericht. D moeilijkheden, aan do inrichting daarvan verbonden, zijn echter groot; want in veto dezer plaatsen is niets :geen bestuur, geen ambtenaren, geen middenstand, geen woningen, geen levensmiddelen. Hei provinciaal- en gemeentebestuur van Antwerpen heeft tot de vorming van zulk een dienst de eerste stappen gedaan. De eerste stappen, want bij gebrek aan ambtenaren was in den beginne het beheer van provincie en gemeenten ten eenunmale ontwricht. Zeer in het grove zal het omtrent den toestand der verschillende ge meenten gegevens gaan verzamelen. Mei zulk een inlichtingendienst is sinds een. tweetal weken reeds aan gevangen door een aantal Nederland sche vrijwilligers, onder aanvoering ran prof. Meyers van Leiden. Wij hebben met hun werk met de grootste voldoening kennis gemaakt Uit den aard golden de gevraagde en verstrek te inlichtingen allereerst de .familie betrekkingen: Hoe is het met onze ou ders, met onze kinderen? Zijn zij in leven'? Waar verblijven zij? Maar dan ook in groot aantal de vraag. Kunnen wij terugkeeren'? Het werk van deze mannen vindt bij de Antwërpsche overheid warme instemming. Do in tercommunale commissie, die Uuuis onder voorzitterschap van dr. Louis Franck Groot .Antwerpen bestuurt, heeft aan de Nederlandse)ie commis- aile mogelijke medewerking ver leend: de noodige lokaliteit, de hulp van het personeel der provinciale griffie, van burgerweesjongens, die als estafetten dienst doen enz. De leden der commissie zijn do gasten der stad Antwerpen. Ook verwijst dr. Franck de vele aanvragers uit Nederland, die hem al te vaak met dezelfde vragen in het belang van vluchtelingen komen ïastig vollen, naar deze oommissie. De talrijke aanvragen van. uit Antwer pen uitgewekenen naai' den staat hun ner woningen worden door de com missie in handen geslibd van hét Plaatselijk Comiteit van openbare Orde en Zekerheid, dat met behulp een-er vrijwillige politie ter plaatse een onderzoek instelt, waarvan uitslag door middel van de Neder landsche commissie wordt overge bracht aan de aanvragers. Omge keerd worden aanvragen uit Antwer pen omtrent uitgewekenen in Neder land overgebracht naar het Regee- ringscomité in Den Haag; die omtren' geïnterneerden naar het ltood» Kruisbu'reau op den Kneuterdijk al daar. Vragen van algemeenen aard wor den onderworpen aan de militaire of burgerlijk» overheid en door dezen steeds vlot beantwoord. Ook gebrui ken deze overheden de commissie om besluiten in Nederland bekend te ma ken. Do commissie slaat in dageiijk- sche verbinding met een hulp-bureau te .Roosendaal, dat een deel der al daar inkomende vragen dadelijk be antwoordt en de andere naar Antwer pen overbrengt. Alle briefwisseling moet worden gericht aan dit hulpbu reau, Brugstraat 51, Roosendaal. Hier werkt een aantal studenten; anderen zijn, onder leiding van den heer A. C. Bos, in dienst van het statianswerk hebben ©veneens de handen met de zorg voor het vertrek, helaas ook den terugkeer van duizenden vluchtelingen. De commissie van prof. Meyers heeft dringend behoefte aan een au tomobiel. Een wei wiJlend aanbod zal zeer hoogen prijs worden gesteld. Het werk, dat door deze commissie evenals dat van duizenden anderen i den lande spontaan en belange loos wordt verricht,, verdient de groot- waardeering. TEVREDENHE1DSBETUIG1NG VAN DEN OPPERBEVELHEBBER. De vice-admiraal Ten Cato heeft, naar „Het Anker" meldt, de volgende dagorder bekend gemaakt na het be zoek van den opperbevelhebber aan de stelling van Heldier. „De generaal, opperbevelhebber van land- en zeemacht, heeft zijn groote tevredenheid betuigd over het geen in tte stelling van Den Helder dank zij de samenwerking van land en zeemacht tot verhooging van het verdedigend vermogen van de stelling 'is tot stand gebracht en over de wijize waarop blijkbaar zoowel liet personeel vair de zeemacht en van 's Rijkswerf als de onderdeden der landmacht hun taak vervullen. „Het is mij aangenaam deze tovre- dehhieidsbetuiging ter kennis to bren gen van het onder mij gestelde per soneel". stad soerabaja 'J8 nieuwe gevallen, 39 dooden. liet overige gedeelte der afdeeling van dien naam 26 nieuwe gevallen, 29 dooden. Paree 83 nieuwe gevallen, 72 doo den. Hei'bek 19 nieuwe gevallen, 15 doo den. l'amekasan 12 nieuwe gevallen, 9 dooden. Uangkalan 8 nieuwe gevallen, 3 doo den. Lamongan 3 nieuwe gevallen, 2 dooden. Magelan 14 doodelïjke gevallen. In het vorig tijdvak kwamen Sourakarta en Magetan ieder nóg éón (loodelijk geval voor. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. op RIJWIEL., RIJTUIG, cd AUTOBANDEN wDirborgt aoüdltcib FsbrleK Hevea, Hoogezand(qfonin««H.)| Stadsnieuws Koloniën PEST OP JAVA. Het regeeringstelegram betreffende de pestgevallen op Java en Madocra van 720 October luidt als volgt Afdeeling Malang 362 nieuwe geval len, 321 dooden. Toeloengagoeng 22 nieuwe gevallen, 21 dooden. Madioeu 38 nieuwe gevallen, 33 dooden. Kediri 126 nieuwe gevallen, 116 Voodoo NIJVERHEID. Het Haarlemsche departement wan de Maatschappij van Nijverheid ver gaderde Maandagavond onder presi dium van Mr. J. C. L. V 1 a a n d »- e n. Aanwezig waren vijf bestuursleden en zeven leden, benevens als genoo- digde de heer J. B lo m Szn., direc teur van de Gem. Gasfabriek. De voorzitter opende de bijeenkomst i merkte, daarbij zinspelende op de geringe opkomst de'r leden, schertsend op, dat het misschien wel eens aanbe veling zou verdienen, een prijsvraag uit te schrijven over de wijze waarop men het best leden ter vergadering zou kunnen krijgen. Als een eerste punt Stelde de voor zitter aan dc orde liet voorstel om een subsidie van f 25 te verleenen aan het Comité voor ontwikkeling en ontspan ning van de gemobiliseerde 'troepen. Hiertoe werd besloten. erna kwam de beschrijvingsbrief voor de algemeen» vergadering in beliondeling. Aan do orde kwam de volgende Vraag: Is het wenschelijk bij do Re geering de noodige stappen te doen, te verkrijgen, dat tegelijkertijd met deui aanvang der zomen-dienstre geling der spoorwegen d» klokken, van de openbare gebouwen één uur ooruit worden gezet en tegelijkertijd met de winterdienstregeling de nor male toestand kan worden hersteld? Op deze wijze zal men een besparing op de uitgaven voor kunstlicht ver krijgen, omdat in d»n zomer de werk zaamheden een uur vroeger afloopem. De heer Blom. heeft deze zaak reeds bespreken in het tijdschrift „Het Gas" en lichtte im zijn meening nader toe. Do heer Blom merkt daa'rbij op, dat hij het voorstel uit andere over wegingen heeft gedaan, dan de Maat schappij van Nijverheid. Toen in 't begin van den oorlog de kolenvoorra- den der meeste gasfabrieken maar voor een of twee maanden bleken te strekken, heeft spr, voorgesteld, om den dag voor kantoren en scholen in plaats van can 9 uur om 7 uur te doen beginnen. Dit heeft de heer Blom ook aan het Gemeentebestuur voorgesteld voor de Gemeentelijke bureaux en scholen. Zulk een maatregel is echter niet door te voeren in één gemeente alleen. In Haarlem ail een zou dit niet te doen zijn, want hier wonen verschillende personen, die hun zaken elders heb ben. Zulk een maatregel zou wel niet voordoelig zijn voor de gasfabrieken, maar de doelmatigheid voor het al gemeen zou den doorslag moeten ge ven. In tijden van ernstige spanning be hoeven de steden er niet zoo vroolijk uit to zien des avonds. Nu ziet men duizenden naar allerlei inrichtingen van vermaak trekken, terwijl aan den anderen kant steunoomité's moeten worden opgericht. De heer Burgersdijk vreeg welke bezwaren bestaan tegen een vervroeging van den arbeidsdag. De voorzitter merkte op, dat het juist de kwestie is, dat de aan de ordestelling dezer vraag de -bedoeling heelt, het voor en tegen te onderzoe ken. Do heer G. S. de Clercq noemde als bezwaar, dat geopperd wordt, de verminderde ontvangst van de gas fabriek. Nu vond hij het juist zoo aardig van den heer Blom, dat deze dit bezwaar écarteei'de. De invoering van den vervroegden arbeidsdag, vóórdat de omringende staten een besluit van gelijke strek king hebben genomen, zou bezwaar kunnen opleveren, b.v. voor Beurs en spoorwegen, maar dat is misschien uit den weg te ruimen. Het vervroegen vail den dag met twee uren geeft moeilijkheid met de dienstregeling der spoorwegen, yooral de internationale verbindingen. De heer Vlaanderen antwoord de op een vraag van den heer De Clercq, dat een dergelijke maatregel in te voeren is bij Koninklijk besluit. Als de post en de spoorwegen over gaan tot vervroeging van den dag, volgt al het andere. De heer Blom wees er op, dat het verzet vroeger, togen wijziging van den officieelen tijd, kwam van de beursmannen, die rekening te hou den hebben met de tijdstippen, waar op de buitenlandsche beurzen worden gehouden. De heer II ij mans meende, dat do Nederlandsche beurzen dan wel op andere tijden kunnen gehouden wor den. De heer J. G. Michiel s e vroeg, de werklieden dan niet yroeger aan den arbeid moelen- Do hoor De Clercq antwoordde, dat zij één dag in het voorjaar een uur minder zullen slapen, maar in het najaar op één dag weer een moer. De heer Huls wit stelde voor, in den zomer het begin van den werk tijd «p 7 uur te stellen, inplaats van op 6 uur. De beer Do Clercq resumeerde uit de besprekingen, dat in het depar tement geen bezwaar wordt gevonden tegen hel vervroegen van den arbeids dag met één uur. In dezen geest zal aan het hoofd bestuur worden bericht. Daarna weid de volgende vraag aan de orde gesteld ls het wensche lijk, dat de departementen de ról van lei esv o re on ig i ii ge n vervullen voor de verkiezing van leden der Kamers van Koophandel en Fabrieken 7 Dit om meer belangstelling voor de verkiezin gen voor deze Kamers to wekken. De Voorzitter was van oor dcel, dat men van de departementen geen kiesvorcenigingen in eigenlijken zin moet maken, dus zioh niet be moeien met het stellen van Candida- ten. De heer J. C. Pecreboorn looft ook niet, dat het wenschelijk om dit te doen, maar overigens k< nen dc departementen wel iets doen ter verhooging van de belangstelling voor de Kamers. Die belangstelling is nu niet heel groot. Het aantal kiezers voor de Kamer in Koophandel stemt niet overeen met hel aantal personen, die daar voor in de tcrinen vallen. Dit is waar schijnlijk het gevolg van het feit, dat men zich voor het kiezorschapstechts vóór een bepaalden termijn moet op geven en, bij verzuim, voor een jaar eer van het kiesrecht uitgesloten is. Wat het gebrek aan belangstelling het werk van de Kamers van Koop har.del vorder betreft, dit is waar- ijnüjk een gevolg hiervan, daL er weinig van hel werken der Ka mer naar buiten blijkt, Wanneer de rgaderingen openbaar werden, zou dit wel veranderen. In Amsterdam en Rotterdam zijn die vergaderingen wel openbaar. Dat erwekt weüerkeerigc belangstelling bij het publiek en de Kamer. Mis schien zegt men, dut liet uitbrengen van prac-adviezen aan B. en W. enz., tgcen tot het werk der Kamer be hoort, niet geschikt is voor publi citeit. Dit is wel juist, maar er zijn andere zaken,, die wel daarvoor ge schikt zijn. liet zou dus gewensclit zijn dat het contact tusschen de Ka en het publick wat grooter werd. is er voor het meerendeel alleen corilact tusschen de Kamer en het stadhuis. Eu over dit contact schijnt de Kamer niet geheel tevreden le zijn. Men 'eest \uak de klacht, dat B. en W niet genoegzaam gebruik maken de gelegenheid tot het inwinnen adviezen. j heer Vlaanderen onder schrijft hel betoog van den heer Pee- reboom, -dat liet niet wenschelijk is, dut het departement kiesvereemgiug" wordt in den eigenlijken zin, maar wel kan hot meer belangstelling pro- beeren Lo wekken voor de verkiezin gen der Kamer. In dien zin zal de vraag worden beantwoord. Op voorstel van den heer Vlaande ren werd besloten, om een commis sie te benoemen, die na zat gaan, of er in den kring van het departement vo'doende rekening wordt gehouden met de belangen der Nederlandsche nijverheid. Deze commissie zal rap- port uitbrengen, dat het departement voorlichten zul bij de bespreking van dit punt. De hoeren J- F- Huls wit, Rego clh en J. C. Pe ere boom wer den in do commissie gekozen. De ge kozenen namen hun benoeming aan. Op do algemeen» verguu e ving wordt ook een vraagpunt aan de or- gestold, of het gewensclit dat do w ei kgovers hun perso neel zullen opwekken tot en steunen bij het stichten van coöperatieve ver- bruiksvereenigingen. Op voorstel van den heer Vlaan deren werd besloten, dat aan het ltoofdbestuur zal worden bericht, dat in het departement Haarlem geen aanleiding bestaat, om deze zaak na der onder de oogon to zien. Aan de orde kwam thans het voor- stol inzake de> statutenwijziging. Tegen geen der voorgestelde wijzi gingen meest redactie-wijzigingen had de vergadering bezwaar, be halve togen het voorstel, om de sta- tuaire bepaling, dat de algemeene vergadering om do 5 jaar te Haarlem moet worden gehouden zoo te wijzi gen, dat do vergadering om de 10 ja ren alhier zal warden gehouden. Dit, om aan meer doper tementen de gele genheid te geven de vereeniging tó ontvangen. Do heer Vlaanderen gaf als voordeel van deze statutenwijziging voor hot ctepartoinent Haarlem op, dat het dan niet nicer in financieele moeilijkheden komt, wanneer vijf ja- ron nadat een vergadering te Haar lem goliouden is, de kas van het do- partoment nog niet sterk genoeg is, -m weer zulk een vergadering te ont- ans-en. De heer Peereboom zou het betreuren, wanneer de vergadering niet om de vijf, doch om de tien jaar to Haarlem word gehoudenis Sommige plaatsen zijn niet altijd geschikt, om de algemeen» vergaderingen te houden, eeuige liggen te ver ai. andere, zieMs provinciale hoofdsteden, hebben niet -altijd vol doende hotelgelogenheid. Bovendien., Haarlem is de plaats, waar de 'maat schappij gesticht is. Haarlem heeft er dus wel eenig recht op, dat die ver gaderingen hier ter stede elkaar eenigsains snel opvolgen. Bovendien moet men rekening houden mei do belangen van liet departement die zeker gebaat worden door het hou den een-er algemeene vergadering to Haarlem. Jn 1911 is de algemeene vergadering hier gehouden. Nu, pas drie jaren later, is de kas alweer in goeden toe stand. Er is dus geen financieel be zwaar, om in 1916 do maatschappij weer te Haarlem te ontvangen. De heer Peereboom zou daarom het hoofdbestuur willen berichten, dat het departement Haarlem bezwaar maakt tegen dit punt der statuten wijziging. Do lieer Vlaanderen merkt op dat Haarlem ook In aanmerking komt, om de algemeen» vergoden mg te ontvangen, wanneer er geen aan vraag ;s van een andier departement, De mogelijkheid bestaat dus, dat men Vakei te Haailem vergadert, dar een-- in de tien jaren. Het voorstel van den heer Peoro boom, om aan het hoofdbestuur mo ds le deelen, dat het departement Haarlem niet accoord gaat met bei bedoelde voorstel, werd zonder stem ming aangenomen. De heer Vlaanderen deelde hier over mee, dat hij als voorzitter van lret Haarlemsche departement een uitmoodiging heeft ontvangen van het Haarlem, steuncomité oni Wosrisdag een vergadering ton Stadhuiize te ko men bijwonen om het „geestelijk wel", zooals de voorzitter mededeelde, van do werkloozen te bespreken en daan voor een oommissie te Jienoemen. De heer Peoreboom bracht nog eens de zaait van de openbaarheid van de vergaderingen van do Kamer van Koophandel en Fabrieken aatï de orde. De heer F. C. D u f o u r, lid der Kamer, deelde mede, dat bij een vroe- gere bespreking do Kamer het voor alsnog niet raadzaam achtte haar vergaderingen open-baar te maken Het zou echter zijn nut kunnen heb ben. als liet bestuur van liet departe ment zich wendde tot de Kamer mrd erzoek openbaarheid aan haar zittingen te geven. Aldus werd be stoten. Rubriek voor Vragen Geaboiineerden bebben bet voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mi te voorf beantwoording vatbaar, In te renden bij d' Redactie van Haurlcm'B Dagblad, Groott Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel koateloor gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam ts woonplaats van den Inzender vermelde» irdt geen aandacht geschonken. VRAAG: Een dienstbode is met Au gustus in dienst gekomen en is dooi mevrouw met November do dienst opgezegd. Heeft mevrouw nu liet recht haar den godspenning en ker- misfooi van het loon af te houden? ANTW OORD: Alleen de godspen, ning mag worden ingehouden. VRAAG: Hoe groot moet een bedrag wezen, dat 4 kinderen erven van lum moeder (weduw e), eer daar successie recht van geheven wordt? ANTWOORD: Grooter dan duizend gulden. VRAAG: Heeft »e>n Hollander recht op ouderdomsrente wanneer hij 20 jaar onafgebroken in het buitenland is werkzaam geweest? ANTWOORD: Wij 'nemen aan dot' die Hollander dan. ook al di»n tijd in het buitenland gewoond heeft. Hij heeft dan geen recht op ouderdoms rente. VRAAG: Mijn dochter heeft haaf betrekking opgezegd togen November- Wanneer mag zij dan vertrokken? ANTWOORD: 3 November. VRAAG: Bestaa'z voor eon werk, vrouw die vast bij iemand één dag in de week werkt, een termijn van op zegging? ANTWOORD: Noen. VRAAG: Een dienstbod» is per 3 maanden gehuurd en beeft tegen No vember haar betrekking opgezegd. Wanneer mag zij nu vertrekken? ANTWOORD: 3 November. VRAAG: Wanneer een erfenis boven f 1000 cn beneden f 2000 is, hoeveel procenten wordt daar dan van ge heven? ANTVVOOR'D: Daï hangt af van den graad van bloedverwantschap tus schen erflater en erfgenamen. VRAAG: Mijn dochter is in betrek king voor dag en nacht. Is zij ver plicht 's avonds tot 8 uur te werken? Indien zij dit weigert, heeft mevrouw dan het recht haar wegens dienstwei gering op staanden voet buiten dé deur te zetten? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een dienstbode wordv per maand betaald. Wanneer zij met. No vember vertrekt, heeft zij dan recht op haar kermisfooi? ANTWOORD: Ja. Stoomvaartbtrichten STOOMV.hMIJ. NEDERLAND. Het st. Boeton (thuisreis) vertrok 25 Oct. van Port Said. Het st. Nias vertrok 24 Oct. van Am sterdam naar Java en passeerde 20 Oef. Dover. Het st. Boeroe (thuisreis) passeer de 25 Oct. Gravesend. Het st. Koningin Emma (thuisreis) passeerde 25 Oct.. Kaap St. Vincent Het st. Koningin der Nederlanden (thuisreis) vertrok 23 Oct. van Co lombo. Het st. Krakatau (uitreis) passeer de 24 Oct. Finisterre. Het. st Radja (thuisreis) passeerde 25 Oct. Sci'ly. Het st. Vondel (thuisreis) passeer de 25 Oct. te Geuna. Kangean arriveerde 23 October van Amsterdam te Batavia. Rembrandt vertrek 24 October van Amsterdam naar Batavia. HOLLAND-AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk, van Rotterdam naar Boston en Philadelphia, pas seerde 24 Oct. Dungeness. Het st. Mizar vertrok 25 Oct. van Rotterdam naar New-York. Het st. Potsdam, van Rotterdam naar New-York, werd den 24stcn 26? mijl van Scilly gesignaleerd. Het st. Rotterdam arriveerde 24 Oei van Rotterdam te New-York. Het st. Zaandijk vertrok 25 Oct, van Rotterdam naar New-York. Het st. Zuiderdijk arriveerde 24 Oct. van Rotterdam te Havanna.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6