s; riet ac lessen, die te trekken waren j:t de belegering van Luik en Nomen floor do Duitschers, en zal zich dus, bij een eventueele belegering er uict loo bepalen den aanval van de forten uit to beantwoorden, maar overgaan tot ten sedert geruimen tijd voorbe reid actief defensief. In liet geheele district zijn verdedi gingswerken aangelegd, allo plaatsjes in het gebied van do vesting zijn tot kleine vestingen ingericht en to Bol- foct zelf heeft men stukken van het zwaarste kaliber opgesteld. L-'.r zlju overal verschansingen op geworpen en eon aantal kanalen ge graven, zoodat men de streek onmid dellijk onder water kan zetten. Allo dorpen in het gebied liggen vol soldaten. De streek van Datnmerkirch tot Pfcttenhausen vooral is bijzonder krachtig versterkt. DE DUITSCHE VOORZORGEN. We lezen in ,,Oe Telegraaf" Dc correspondent van de „Times", die de krijgsbedrijven in oostelijk Frankrijk volgt, deelt in zijn beschrij ving daarvan ook een en ander me de omtrent de wijze, waarop de Duitr tchers ook hier lang van te voren de voor hun zwaarste geschut verslech te betonvloeren hadden weten aan te leggen „Dicht bij het fort in het Romein- schc Kamp. dat de Frarischen na een verbitterden strijd hadden moeien verlaten, inaar dat zij nog juist kans hadden gezien, op te blazen vóór do vijand er binnentrok, richtten de Duitschens in een versterkte stelling hun Ml c.M. en de 42 c.M.-houwitsers der Oostenrijkers op. Vandaar bescho ten zij (zooals breedvoerig vermeld is! gedurende korten tijd de stadjes Lórouvilie en Sampigny, en daar het fort St. Mihïel een groot gedeelte van het Woövre-gebied beheerscht, is het voor de Franschen van het grootste belang, het te heroveren, wat echter niet zal gaan dan met de uiterste krachtsinspanning, daar de Duit- Bchers er alles op zullen zetten, het in bezit te houden. Het werd ver werd door de Duitschere door goed ichie'.en, zoowel als door een roor litzienden geest, zooals het volgende jenvoudige verhaaltje zal bewijzen Twee jaar geleden huurde een Duitsche maatschappij, gevormd met het doel, om de fabricatie van chemi sche stoffen te exploiteeren, een groot stuk grond dicht bij St. Mihiei, voor 3(1 jaren. Het was een groote maatschappij en zij had groote ge bouwen niet stevige fundamenten uood'g. En dus werd er een vloer van 250 meier lang en 30 meter breed ge legd, die al buitengewoon stevig kon worden genoemd, want hij was van dik beton En toen werd de maatschappij ont bonden, nadat zij verklaard had, dat zij door haar geld' heen was, en de fa brieksgebouwen tot haar spijt niet kon neerzetten. Maar hot grondstuk en do stevige vloer, die netjes bedekt was met een laag aarde voor de ar beiders weer vertroken, bloven haar toebehooren. Toen nu het leger van Metz ten too- neele verscheen, was een der solda ten zoo nieuwsgierig of zoo schran der, eens te onderzoeken wat er wel onder die laag aarde zou kunnen schuilen, en deze weid dus verwij derd' Eu daar vonden do Duitscheia liet stom geluk is nog altijd de w reld niet uit niet alleen een zeer hechten betonvioer, maar in dien vloer een aantal uithollingen, waar- In, wonder boven wonder, de steun punten van het zware Duilscho BChut precies bleken te passen." EEN STEM HIT FRANKRIJK. 'Aan een brief van een Franschinan uit het zuiden, goed kenner van Frankrijk en het Fransche Tolk, waarvan een gedeelte in de „N. Ck" Is opgenomen, ontieenen wij de vol gende zinsnede „Ja, 't »s een ontzettende oorlog! Mijn zoon was den 8sten nog In leven! Mijn schoonzoon den 6dem_De eerste rit m Lotharingen, waar men het flink uithoudt j de tweede is hccle- mual in liet noorden. Allebei zijn ze huzaar. Het moreel der natie is bestmen koestert geen zot, blind vertrouwen, doch is evenmin moedeloos. Wij moe ten, dunkt me, wel winnen. Ik ben overtuigd dat de inneming van Pa rijs, die altijd nog mogelijk ia, boe- wel niet zeer waarschijnlijk, ons niet tc-u doen bukken. De strijdkrachten der Verbondenen worden met den dag grootcr. Eergisteren was ik te Marseille ge tuige van de aankomst van 27.<XK> Hindoes van allerlei kleur. Zij instal- lecren zich in een kamp, om daar op hun vei haal te komen en zich marsent vaardig te maken. Ze hebben dat ter rein voor 3 jaar gehuurd de Engel sche intendance stond daarop. Dit was de derde aldeeling, die te Marseille aankwam en dan zijn or ook nog te Nice, te Celte en te Bor deaux. Zo hebben elk een reserve- paard en de artillerie heeft twee reservespannen. De Schotten zijn ook uitnemend. Men heeft hier geen gebrek aan ge reed geld. De soldaten worden door hun families ondersteund de giften voor de noodlijdenden kwamen in voldoende mate in an (blijven komen, „de kous" is nog welvoorzien en men koopt schatkistbons. Ik wil niet beweren, dat die rijk dom op zichzelf een bewijs Ls van kracht. Rijke natiën gauu ten onder doch in elk geval ia hij een kracht, een kunstmiddel, dat nog eenigen tijd dienst kan doen. In BolgSë. KONING ALBERT EN HET BEL GISCHE LEGER. Sinds de Belgische regeering te HAvre is gevestigd, geeft het ministe rie van oorlog driemaal per week een blad uit, „Le Courrier de l'Année", een soldatencourant in de Fransche en Vlaamsche taal. Elke compagnie, escadron en batterij ontvangt gere geld tien exemplaren. In het nummer van 20 October is een verklaring van koning Albert op- -enoiuen, waarin hij herinnert aan daten, gij liebl gedurende twee maan den mot voorbeeldige» moed cn zeld zame volharding gestreden. Tocli ver mocht gii do invasie nlot te stuiten. Maar België is niet onderworpen en het Belgische leger niet vernietigd. Dank zij don verstandige» maatregel betreffende den terugtocht uit Ant werpen, zijn belangrijke strijdkrach ten intact gebleven. Door aanvulling met rccruten en vrijwilligers kan het veldleger weer volledig op sterkte ge bracht worden, zoodat hot. den strijd kan voortzetten aan do zijde van de Fransche on Engelsche legers. Te zanten zufllen de bondgenooten voet voor voet den vijand terugdrin gen., die den oorlog heeft voorbereid en tegen ons geweldige strijdmidde len in actio hooft gebracht. Soldaten! Ónze steden zijn ver brand. onzo velden verwoest, onze huizen vernield De rouw In ons ge liefd vaderland is algemeen. Maar nog gruwelijker rampen zullen onze landgonooten treffen, als gij hen niet' bevrijdt van den indringer. Dit is biedende plicht voor u. Eens, ti a oen nederlaag, zei de een groote koning van Frankrijk: „Alles is verloren, behalve de eer! Gij hebt uw ongelukkig vaderland bedekt met room. Thans moet dat vaderland we der worden opgericht. Soldaten, voor u Is er meer te winnen dan roem al leen» gij kunt uw vaderland bevrij den, met de hulp van onze dappere bondgenooten." VOEDSEL IN ANTWERPEN De ..Antwerpsehe Tijdingen" be spreekt in haar hoofdartikel de be langrijke quaestie van de bevoorra ding der Scheldeatad. Het stelt de vraag: „Kan Antwerpen in zijn ei gen onderhoud voorzien I" Dat daaromtrent niet moet worden ingegaan op al te pessimistische be weringen, wU de schrijver van dit artikel, dat in een zeer bemoedigen den loon is opgesteld, in de eerste plaats doen uitschijnen» In zeer groote mate kan en moet de Scheldestad voor de voeding van haar bevolking en van haar krijgsbezot- ting zorgen. Ze wa6, en is er thans nog toe ingericht. Eerst sedert een viertal weken kunnen de Sinjoren zich rekenschap geven van de uitge strektheid der etrcek die door de mi litairen „versterkte stelling Antwer pen" wordt genoemd. Met al de sleden, vlekken en dor pen, die binnen de buitenste forten liggen, van aan Stabroek, op de IioJlandeche grens, over Braeschaat, 'e-G ra venwezel, Broechem, Lier, Waalhem, St. Amands, Rupe'monde, Nieuwkerke-Waas, Dool en zoo terug naar Stabroek, omvat liet verschanst kamp dat ons omgeefft zoowat 59 000 hectaren met een bevolking van meer dan zes honderd duizend zielen. Iu. lijd van oorlog wij weten het nu ook roeds tot onze groote schade stijgt die bevolking, gezwollen door de krijgslieden en de personen die ge- roepon zijn om het leger te bedienen en lo bevoorraden, verder door heel het personeel van de uit Brussel over gekomen. en ten laatste door de drom men vluchtelingen uit alle oorden des lands, tol het mlllioen. Van de toestanden die zij nu in een paar maanden tijHs doorleefd hebben, vormden do Antwerpenaars zich voren noodt eon denkbeeld. Omtrent de herkomst van hun. levensmiddelen waren zij aller minst bekommerd. Toch heerschte algemeen hot begrip dat „wij" hoofd zakelijk op uit den vreemde ingevoerd goed bestonden. Deze goweldige we- reddkrijg le noodlg geweost om ons te loeren dat wij eerst en vooral ge spijsd worden, en bijna uitsluitend gespijsd kunnen worden als het moet, door de landelijke bevolking van de streek die ons omgeeft binnen of v'ak bij onzo forten. Die streek is zandachtig in het Noord-oosten, hoewel ook daar menig sappig welland tusschen de barre heiden en magere sparrebosschen prijkt. Overal elders bestaat zij ech ter uit inatoche beemden, welige gras landen en rijke velden en luimen, waar al de vruchten ten overvloede tieren die op de markten der wereld- sleden met liooge prijzen worden be taald Hoe verbazend talrijk de bees ten zijn, die den veestape! uitmaken, waarmede Antwerpen wordt voorzien van uiclk, boter en vlcesch, weten degenen, die, voor de beschieting vluchtend, langs de wegen naar de Hollandsche grens zijn getrokken. Graan alleen :s er In onvoldoende boovoolhcid, dat moet gezegd, en ook de bakkers van de buitengemeenten verwerken vreemde bloem. Dat wil niet zeggen dat er niet heel, heel veel inlandsche meelsoorten verbakken worden en er dient rt-kening gehou den van de honderden duizenden kilo grammen aardappelen, dte in de na bijheid van dc stad gewonnen wor den. Aangenomen dat, ondanks het ver nielen van duizenden tonnen graan diior liet afgetrokken BolgLsch-Eu- gelsch leger, nog groote voorraden ter plautso voorhandsn zijn, mogen wij ook aannemen dat Antwerpen geen gevaar loopt te verhongeren, op voorwaarde dat alwie voor de weder» zljdsche voeding is zich in tijds bin nen den kring van hot verschanste kamp bcviride: stedelingen en bui tenlieden. Voor vluchtelingen uit' da rest van liet land zullen wij voortaan, nlot meer te zorgen hebben, vermits enkel de bewonen» van de overeenkomstige ge meenten door de Duitsche overheden hun woningen mogen tcrugkee- ren, En wat het bevoorraden van het bezet tings 'egor aangaat, zoo ligt het voor dc hand dat dit laatste nog hot kwart miet zal opeten van de hoe veelheden die Antwerpen vóór de overgave te leveren had aan de Bel gen en Engclschon en aan de duizen den personen die onze regeering en de bureaucratie uitmaakten, geduren de hot korte tijdperk waarin wij als hoofdstad moesten dienst doen. In die omstandigheden mogen wij dus gerust aannemen dat Antwer pen, uitgezonderd een zekere hoeveel heid graan, suiker en misschien zout, zichzelf tamelijk voeden kan met be- gebeurtenissen van de laatste zetting cri al, en dat wij vooralsnog maanden, aan de woorden van dengeen etensnood hoeven te vreezen, in- minister president op 4 Augustus in dien wij alien voor elkaar werken, het parlement gesproken: „Belgioj Maar aUeman moet aanwezig en kan overwonnen worden, maar mrn-;aan den arbeid zijn, en de verwoeste me'o®<|envorP®°',i en. vervolgt dan gedeelton van 6tad en dorp moeten, .Officieren, onderofficieren en col- zoodra het kan. hcxjsfeld worden In (te mate van hef mogelijke, 'ten einde de bewoonbaarheid dor huizen en werkplaatsen te verzekeren en de be drijvigheid te doen terugkooron. Hoeven schuren en stallingen moe ten in orde gebracht worden, kamers In de stad en op den buiten togen koude, regon en sneeuw beschut, door het inzetten van ruiten, enz. Zoodra wij goed aan don gang getogen zijn met henstellen zal er veel geld van handen verwisselen en uit het groote kwaad van den oorlog zal althans een beetje goeds ontstaan en een spoorslag geven aan de verslapte be drijven en neringen» Er zal gomot- seld en gesmeed worden en onze be proefde Aritwerpsche stad xnot haar omgeving zal gedleelteflijk uit haar doodslaap opstaande boeren zullen terug ter rnarkt komen met zuivel, melk en groenten en onze v'eosch- houwer» zullen weldra weer uitpak ken met prachtige uitstallingen. Aan kleedingstoffen is geen gebrek: dekking en schoeisels kunnen dus to gen den winter vervaardigd worden waar het noodig blijkt. Welstand ia er nog voldoende om onze bohoefli- gen bij te staan en de hoop schijnt ge grond dat onze stad zal zegevieren in haar oorfog tegen dc ellende, dit opzicht is het vertroostend dat hier ook aan brandstof geen gebrek zal wezen. Een Antiwerpsche berichtgever van 't Alg. Handelsblad seint» „Sinds drie of vier dagen zijn de Duitsche troepen druk bezig met den voorraad van allerlei aardlevens middelen, wijnen, vooral dekens, uit de Antwerpse he magazijnen weg te halen en op te laden ui treinen, die vertrekken voor een hier onbekende bestemmingbekommerd ziet de be volking- dit aan, vreezend dat weldra weinig meer van huar voorraad zal overblijven." VAN 'T STRIJDTOONREL. De correspondent van „De Tijd" seint Geen van belde partijen weet te vorderen. De afrijd hoeft dagen ge duurd in een hevigheid, zooals ze'fa in Frankrijk nog niet voorkwam, Dc Engelsche vloot heeft in dezen strijd een groot aandeel genomen cn tot Zondagmiddag -donderde onophoude lijk het zware scheepsgeschut. Sinds Zondagmiddag echter heeft het ge bulder opgehouden, nadat Ostende gedurende twee dag on gebombardeerd is. In verband met dit bombardement is w-el van gewicht de volgende pro clamatie, die in Ostende «n omstre ken werd aangeplakt. Die proclamatie luidt in do Vlaam sche vertaling» ,,-Het beschieten van Engelsche ho tels en Engelsche onderdanen op de Belgische ku-st legt. mij dien monsche- lijken plicht op, tot -bescherming van dê hier verblijvende Britsche onder danen de noodlge veiligheidsmaatre gelen te nemen. Ik beveel dus, dat alle Engelsche onderdanen in Oston de en in de aanpalende kustplaatsen ten spoedigste deze plaatsen verlaten. Zij moeten zich plaatsgewijze verza melen en zullen onder zeker geleide naar de HoUandsche grens overge bracht worden. Ik moot er van afzien welke verantwoording ook te nemen voor de ellende, welke de nuttelooze Engelsche beschieting op die wijze over de tot nu toe onder do Duitsche bescherming staande vrouwen kind-eren brengt. De afdeel in gecoimnandanten moe ten ervoor zorg dragen, dat de uit wijkende personen met alle zorg uit het door het schieten van de Engel sche schepen gevaarvol bereik ver wijderd worden. Ostende, den 23sten October 1914. VON SCHK&DER admiraal. Brugge heeft niets, hoegenaamd niets geleden. De straten, café's en winkels zijn alie druk bezocht, maar zoowel de burgers als de militairen bewaren de grootste kalmte Deze laatsten zijn trouwens, behalve eeni- ge duizenden marinematrozen, allen Beiersche soldaten, die de laatste da gen uit Antwerpen zijn komen afzak ken. In de café's be: tellen ze hun potje bier en praten wat onder elk ander of met de „civilisten" en spe len een partijtje schaak of dam. Op straat .wandelen" ze en bezoeken de Winkels, waar ze alles prompt beta len. In één woord, ondanks de bui tengewoon groote bezetting is de stem ming onder bevolking en militairen uitstekend. Op de Markt is het post en telegraafkantoor tot „Feldpost"- kantoor ingericht en alleen militai ren hebben toegang. Ook het stadhuis is van onderen tot boven door hen bezet Op het Marktplein zelf is er druk militair vertoon, en er staan vele ge wone en vracht-anto'8 opgesteld, pre cies als op het Stationsplein. Daar komen voortdurend nog meerdwro troepen aan voor frontversterking. De kerkklokken luiden en roepi de geloovigen o-p Ier kerke. De elec- trisch© trams rijden door de stad- cn zelfs is de dienst daarvan op Gent geopend. De eerste vlag, die ik in Brugge zag, was een Nedcrlondsche. Deze wapperde van het gebouw der Ne- d-erlandsche Gist- en Spiritusfabriek, welke in volle werking is. Ook te Brugge zijn een tweetal pro clamaties door de Duitsche overheid aangeplakt. De eerste deelt mee, dat de kerk van den Hallantaren een uur 3t ia, dus op Duïtschen lijd gebracht, dat automobielen en rij wielen. ais vervoermiddel vefrbodert zijn en man zich na acht uur, Bel gische tijd, niet meer over straat he geven mag De andere is een kennis geving, dat de stad door Duitsche troepen bezet is en die eindigt tuet de gebruikelijke waarschuwing„In dien nu of in de toekomst tn uw stad Duitsohe troepen aangegrepen wor den wordt de bezetting er uitgetrok ken en de stad zal zonder genade in brand geschoten worden. Ik waar schuw ui De opperbevelhebber VON BE-SELER, Generaal der infanterie." OORLOGSSCHATTING van BILSEN. Men leest In An*w erpsche Tijdin gen: Aan de Be lgi s ch - Liinburgsche ge meente Bilsan is eene oorlogsschat ting opgelegd van 100.000 fr. in klin kende munt. Deze som moet betaald worden omdat, volgens de Duitsche overïïdd, op 'den 'dag 'dat een Belgi sche patrouille de tramlijn onklaar maakte, door burgers geschoten wérd. De Bilsenaors loochenen zulks; geen enkel der burgers heeft geschoten, maar wel uhlanen. De hoer dr. Jan van Best, lid dor Tweede Kamer van Nederland, die zwager is van den heer Giolen, van BJlsen, heeft over het feit een onder zoek gedaan, en heeft getuigen genoog gevonden om do onschuld der burgers van Bllseïi te bewijzen. Genoemd Kamerlid zal nu den commandant van Lu-Jk trachten to overtuigen, dat dio geëisebte oottdogabelashlng onrecht vaardig is, daar liet rast staat dat de burgdrs niet geschoten (hebben Van de Zee. DE ZEESLAG. Een Engelsoh officier geeft lüet vol gend verhaal van den zeesHag ein hot zinken van do vier Duitsche torpedo booten: WIJ verlieten de haven van Har wich. Alie» bleef rustig tot 2 uur, toen wij noordwaarts langs do kust lijn den rook van vier schepen be merkten. Onze kapitein gaf onmid dellijk last jacht te maken op de boo ten. Wij stoomden daarop in volle vaart met twee borpedobooten aan ie dere zijd1© van ons schip op. De Duit sohe booten maakten rechtsomkeert en trachtten te ontkomendoch wij had den een groot er snelheid en waren sjtoedlg op den bepaalden afstand vo ir ons 6 inch boeg-kanon en open den het vuur. Daarop namen wij vijandelijke schepen mei onze auto matische kanonnen ondér vuur, ter wijl onze torpedobooten op eigen gele genheid opereerden. De Duitsche 'ter- pedobooten veranderden daarop haar koers, ten einde 'n betere strategische positie in te nemen. Doch zij op er 't vuur, voornamelijk gericht op onze torpedobooien. Spoedig verdween het eerste vijandelijke schip in de diepte. Een granaat had het beneden de com mandobrug getroffen. De andere boo ten begonnen haar torpedo's op af te schieten. Voor zoover wij kon- don wminiemen, werden acht schoten gelost, die echter geen van. alle doel troffen. Tegen 3 uur werd de tweede boot buiten gevecht gestold. Zij werd van voren en van achteren door een gra naat getroffen. Een hevige ontploffing volgde en alles verdween In een dich te rookkolom. Toen wij op de plaats kwamen, waar de ee'reto boot gezon ken was, kregen wij eenig© schipbreu kelingen. in het gezicht, vastgeklemd aan stukken wrakhout. Dit was een treurig gezicht, doch daar wij nog 'twee l>ooten buiten gevecht moesten stellen, kondeoi wij niet op zulk een korten afstand Btopipen, daar drift een te groot gevaar opleverde. Het tweede schip zonk mu in de diepte Onze 'torpedo-booten. Loyal" en „Lennox' begaven zich op ktfrtan afstand van de beide andere Duitsche schepen en spoedig werden ook dezê tot zinken gebracht Om half vier was h-et ge vecht geëindigd. Toen werd bevel geven de booten uit te zetten en de schipbreukelingen op te pikken. In het geheel konden wij twee officieren en 29 mam redden. Een der officieren was ei" echter slecht aan toe ©n spoedig na zijn redding stiérf hij. Er zijn in het geheel 200 man ver dronken. DE „BADGER" EN DE DUITSCHE ONDER ZEEèR. Hot Duitsche consulaat te Amster dam ontving van het departement van buitanlandsche zaken te Berlijn de mededeeling: „Een officieel bericht uit Londen zegt, dat de Engelsche torpedojager „Badger1" een Duitsche onderzeesche boot geramd en tot zinken gebracht heeft, waarbij de vooreteven van de „Badger" beschadigd werd. Hierte genover kan worden medegedeeld, dat hei fait van het rammen juist is, maar dat de bedoelde onderzeescfae boot be houden en zonder eenig verlies in de ha/ven Is teruggekeerd". Allerlei. DRANKBESTRIJDING EN DE OORLOG. Na Rusland: Frankrijk! De commandant van Parijs 6n prefect van politie hebben, In overleg, het verbod toft het verkoopen van absinth uitgebreid tot al'le alco holhoudende dranken. De „Temps" juicht dezen maatre- gol toe en spreekt den wenscb uit, „daft deze bepaling niet beperkt moge blijven tot Parijs, maar voor heel Frankrijk geldend zal worden ver klaard. De strijd tegen den kanker, welke het Fransche ros vergiftigt, don alcohol, is een quaestie van. nationale verdediging. De thans reeds hier en daar door militaire bevelhebbers ge maakte verbodsbepalingen, waardoor discipline wolrdt bevorderd, lwnnen uitnemenden Invloed zijn en den bodem bereiden voor een definitieve hervorming. Hetgeen deze tijden te zien geven, doet het beste verwach ten. Wat toch was het geval vóór den oorlog? Op lederen hoek van een straat in onze steden (op hoeken im mers is de lions op klanten grootcr ten gevolge van het drukker verkeer!) vond men een drankgelegenheid; op allo pleinen trof men eenige café's; telkens verrezen er nieuwe kroegen. Herhaaldelijk werd In het parlement de wenschelijkhoid en de noodzake lijkheid bepleit van een inperking van het aantal gelegenheden, waar alcohol kon wo'rden gebruikt. Maar al die goede bedoelingen liepen op niets uiL De kroegbazen wonnen tel kens weer het pleit. Daar breekt de oorlog uit. En in d«zon strijd van geheel het Volk ter Wrdc'digTng van Ruls on fioT, pro arfs et focls, wordt elke verzwakking van de Fransche volkskracht beschouwd ala ean soort verraad. Do militaire autoriteiten zijn t-ussohen beide ge treden: het groene vergif, de absinth, is eindelijk in Frankrijk verbodeïi. Maar hiermede mag deze kruistocht voor de toekomst van het ras niet ein digen. De strijd tegen den binnenland- schon vijand moet ook ftot het bittere einde worden gevoerd, opdat een ver jongd m hernieuwd Frankrijk uit doze worsteling te voorschijn komt." DE BELGISCHE VOLKSVERTEGEN WOORDIGING. Do Belgische regeering is voorne mens, de beide Belgisch© Kamers, die jaarlijks op don tweeden Dinsdag ln November samenkomen, naar Havre op te roepen, waar thans de Belgische rgeering gevestigd is. Bij de vlucht uit Antwerpen moeten vele afgevaardigden en Senaatsleden hot ministerie naar Frankrijk gevolgd zijn. KEIZER FRANZ JOSEPH is, naar uit Wecnen gemeld wordt, goed gezond. Ongunstige berichten over zijn gezondheidstoestand in het buitenland verspreid, zijn onjuist. ONDERWIJZERS IN HET DUITSCHE LEGER. Ongeveer 40.000 onderwijzers, dat is moor dan een vijfde van liet geheels korps, zijn ten strijde getrokken uit Berlijn alleen 1000. Velen zijn reserve- officier. uit zuid-afrik;l Uit Londen wordt gemeld „Een-en-ncgentig man met twee Maxim-kanonnen werden van de strijdmacht van Moritz, die verschei dene honderden Duitschcrs telde, ge vangen genomen." PORTUGAL. Een telegram uit Londen meldt „Wij zijn gemachtigd tot de mede- doeling, dat ex-koning Manuel geheel en al buiten de jongste gebeurtenissen in Portugal staat en op alle wijzen hoeft getracht diensten te mogen be wijzen aan Groot-Brittannië in de een of andere militaire qualiteït. Koningin Amelia, zijn moeder, is met het Engelsche Roode Kruis naar lxet front vertrokken." 'ALBANI8. Via Londen komt het volgende be richt Wij vernemen, dal de Grieksche ge zanten bij de groote mogend lieden kennis hebben gegeven van het besluit van Griekenland om Epirus weder te bezetten. Bij die mededeeling werd nogmaals herhaald, dat de Grieksche regeering zich aan haar vroeger be sluit zal houden en tevens verklaard, dat de wederbezetting slechts een tijdelijke maatregel is, die ten doel heeft de orde en de veiligheid te her stellen, daar tengevolge van de voort durende invallen van Bulgaarsche benden de toestand aan de Grieksche grens onhoudbaar is geworden. Grieksche troepen worden thans naar do genoemde streek gezonden. Wat Valona betreft heeft Grieken land nogmaals aan Italiè verzekerd, dat hot die stad niet acht te behooreu tot zijn invloedsfeer. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k SO Cis. per regoL Stadsnieuws EETBARE BLOEMBOLLEN. Hierover schrijft prof. Ed. Verschaf feit in het „Pharmaceutisch Week blad" van 17 October het volgende In de dagbladen heeft men onlangs het bericht kunnen lezen, dat be proefd is, meel van tulpenbollen on der het tarwemeel te verwerken a's grondstof voor broodberoiding". Wel licht heeft het eenig belang, or aan ie herinneren, dat de bollen van ver schillende Liliaceeën, afgezien van de algemeen in gebruik zijnde „Allium"- soorten, tot voedsel strekken aan de natuurvolkeren van sommige streken. Dragendorff (Heilpflanzen, p. p. J211. 121) geeft er 'n lijst van, waaraan trou wens nog eonige namen zouden zijn toe te voegen. Zij bevat- soorten van do geslachten Lilaurn", „Fritilla- ria", „Calochortus", „Tulipa", .„Ery- throntuna", „Ornlt'hogalum", „Ca- massla". Ilct eerste en het laatstge noemde geslacht zijn in. dit opzicht de belangrijkste. De bolschubben van verschillende Leliën worden gegeten in Siberië, China en Japan. „Camas- eia ezculenta Ltndl." Is inheemschin de Westelijke Verocnigde Staten do bollon dienen als voedsel bij de Paci- fieche Indianenstaimnon, van Britsch- Columbia tot Mexico. „Camass' of „Quamash" is zelfs lu de dorrë kuststreken van Noord-Californië, het voornaamste plantaardige voedsel der inboorlingen. Evenals van andere planterideelen, worden van do ,,Caina8sia"-bollen koeken gemaakt. Zij worden in een soort oven, onder don -grond, met be hulp van heet gemaakte steenen ge braden. komen daaruit als een kleve rige, donkergekleurde massa weer voor den dag, en zijn nu geschikt om te worden gekneed tot koeken of broodjes, dio men aan de zon laat drogen, en soms jaren lang kan be waren. Door hun hoog gehalte aan koolhy draten (zetmeel meestal, doch ook soms laevulaan of mannaan) zijn de Lilriacecön"-bol!en zeker uitnemend voor de voeding gêschfR. Maar zfj be vatten zeer vaak ook vergiften Dit is hot geval met de tulp, waarin, al. thans ln den verschen bol, een hart- vergif schijn t voor le komen, dat ui on tot do alkaloïden rekent, maar dat chemisch nog weinig is onderzocht Dergelijke toxische base» zijn in de familie der „Liliaceeën" zeer ver spreid'*, bij Wehder („Pljianzenstof- fe") vindt men de literatuur hierover opgegeven. „Amaryllideeën" schijnen over het algemeen nog sterker wer king te oefenen, al worden van een enkele soort de bollen wel gegeten. Trouwens, dc bereiding, koken, roos teren., die de bollen ondergaat, heeft waarschijnlijk als gevolg, dat do schadelijke bestanddeclen. grooten- deeris word'en verwijderdt Een andere vraag is het., of dit al les smakelijk voedsel levert. Men kan zichzelf gemakkelijk ervan overtui gen. dat muizen tulpenbollen versma den, en evenmin aan de „Camassia"- boUetjes knagen willen. De omuivorc tuinslok, „Agriolimax agrestis", cel wel van aangeboden sneedjea tulp bol, maar verslindt, in vergelijking, veel sneller ander zelmeeltioudend weefsel, van den aardappelkuol bij voorbeeld. Verder schijnt het dat men tulpenbollen met succes zonder na- deelige gevolgen, als varkensvoeder heeft gebruikt. Wat den mensch be treft, ie het aan le nemen, dat de be reiding er veel toe zal bijdragen, do bloembollen eetbaar te makenrneri moet echter ook niet vergeten, dat. zooals Bancroft vermeldt, de India nen uit de Westelijke Vereenigde Sta ten vrijwel alles eten wal het land aan wortels en bessen oplevert, hoe onsmakelijk dit ook voor ceu blanke moge zijn. Ten slotte een kleine historische bij zonderheid. Reeds Clusius spreekt over liet eetbaar zijn van tulpenbol len. Hij heeft ze in 1592 laten confij- ten, en acht deze lekkernij, wat den smaak betreft, ver verheven boven ,,Orchis"-knoilenJ op dezelfde wijze bereid. KATHLEEN PARLOW. Men schrijft ons- De ook in ons 'and zoo buitenge woon gevierde en beminde violiste, Kathleen Parlow, heeft zich n'et door de tijdsomstandigheden en de moeilijke zeereis laten afschrikken van hare concerten in Nederland. Haar eerste concert, Woensdag j.l. als soliste met het Utrectitsch Stede lijk Orkest, onder directie van Wou ter Hutschenruyter, was weder zulk een buitengewoon succes, dat zij on middellijk voor een tweede concert geëngageerd werd. Verder zal Kathleen Parlow optreden: 2C Oct. te Apeldoorn, 28 Oct. te Den Hang (met liet Residentie-Orkest onder Mr. Viotta), 29 Oct. te Hengelo (Concert- vereeniging), 30 Oct. te Deventer, 2 November te Haarlem, 3 Nov. te Rot terdam, 4 Nov. te Zwolle, 7 Nov. te Amsterdam. 12 Nov. te Amersfoort, 13 Nov. te Dordïechtf met liet plaat selijk Orkest, onder leiding van don muziekdirecteur Erde'mann), 14 Nov. te Breda, 17 Nov,"te Delft, 19 Nov. te Leiden, 20 Nov. te Arnhem. Evenals vroeger hoeft de voortref felijke pianist Charlton Keith de be geleiding op zich genomen. Het Tooneel OPENINGSVOORSTELLING „JACOB VAN LENNF.P". De leden van „Jacob van Le».:nep" kunnen hun bestuur dankbaar zijn, dat het hun, Tiieltegcristnunde den donkeren, tijd waar we in leven, een ;oed-verzorgde voorstelling aan wam bieden. De voorzitter gewaagde er hl zijn openingsspeech van, hoe er gewikt en gewogen was. eer men tot het besluit kwam, toch dezen winter de gewone uitvoeringen te geven. Dit genomen besluit was ong-.lwijfsld het rechte: er is behoefte aan wat ontspanning en bovendien om in dezen tijd, nu ieder geneigd of ge dwongen is tot bezuinigen, zijn leden te behouden, dient een vereeniging iets te presteeren. Eenige Belgen waren gisterenavond de gasten van „van Lennep"; er wa ren oude bekenden bij van den too- neelwedstrijd uit Mcchelen, die zekw verleden winter weinig hadden ver moed, onder deze omstandigheden de leden van „van Lennep" weer te zul len zien. De keus was gevallen op „De Trein machinist", een drama uit de oude school, toen men op het tooneel min der dan tegenwoordig zocht naar het uitbeelden van ingewikkelde en die pe zielsproblemen. De handeling is eenvoudig recht afgaande op he: doel. In zooverre bezit een dergelijk stuk dus groote geschiktheid om door dilettanten vertoond te worden. Aan dien anderen kant 6telt dil drama liooge eischen van dramatische uil heelding naar buitende handeling is levendig en stijgend van spanning. Even in 't kort de inhoud. Mevrouw Boissot, een weduwe, moet met liaar dochter Louise leven van de opbrengst van een boekwin kel. De zaken gaan slecht, er is huur- schuld en de huisheer dreigt moeder en dochter op straat te zullen zetten. De moeder heeft Louise, een teer, fijn meisje, verwend en vertroeteld en zoolang mogelijk de zorgen voor haar verborgen gehouden. Doch nu gaat het niet langer en Louise, toch al niet vroolijk van natuur, hoort mei droefheid en schrik, wat haar en vooral haar moeder te wachten staat. Zij zou willen werken om den kost to verdienen, maar wat kan ze doend Ze heeft nooit werken goleerd. Zoo is er nergens uitkomst. Een jonge neef van mevrouw Bolfl set, André, komt veel bij moeder en dochter aan huis; tusschen hem en Louise bloeit eeji stille liefde op, waai ze nooit van spreken, doch waarvan zij beiden het geheim kennen. André moet drie jaar eo'daat zijn; hij re keilt er op, dat Louiso dien lijd op hem zal wachten, doch gaat heen zonder van zijn liefde te spreken. Dicht bij mevrouw Boisset woon' Jean Dariot, een machinist, ijverige, flinke kerel, die een duitje overga spaard heeft. Hij ook houdt veel var Louise, en als hij hoort van der nood, waarin moeder en dochte: verkeeren, springt hij bij met zijr spaarduitjes. Tegelijk zegt hij rond uit wat hij voor Louise voelt er. vraagt haar, zijn vrouw te worden Hij voegt er bij, dat deze kwesli'

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6