«iets te maken heeft-ittet wat hfj vóór de vrouwen doet ,maar beiden voelen een schuld tegenover hem, en Louise l'emt er In toe, hem te huwen. Darlot la een eerlijke vent, rond borstig en levenslustig, doch met een Vervaarlijke woeste heftigheid In rich, die eenmaal opgewekt, niet© of niemand ontziet. In het tweede bedrijf is het jonge paar getrouwd en er bestaat geen .vroolijker, gelukkiger man dan Jean Darlot Wel merkt hij soms met be kommering op, dat Louise niet vroo- lylc is. maar schrijft dit daaraan toe. dat hij door zijn geringe ontwik keling te ver beneden haar blijft en hoar daardoor niet zoo gelukkig maakt als hij zou willen. Louise heeft hein niet lief, doch zij waardeert zijn goede eigenschappen en verdedigt hem tegenover haar moeder, die zich onophoudelijk stoot aan, de eiechte manieren van haar schoonzoon. Het zoo los opgebouwde huwelijks geluk van Jean en Louise blijkt al spoedig te wankeleu en als André onverwachts terugkomt, stort het gaiisch in. Jean ontdekt door Louise's ei_ bekentenis, dat zijn geluk weg is of eigenlijk nooit bestaan heeft; al de verborgen woestheid van zijn aard komt boven en na een scène vo' wreedheid en spanning gooit hij haar te pletter uit het raam van hun wo ning Wij zagen het stuk verleden jaar van de Toon eel ver eeniging met Louis Bouwmeester in de rol van Jean Darlotaan do slotscène verleende onze groote tooneelspeler een stij gende spanning en hevigheid, die je koud maakte. 't Zou onbillijk zijn, vergelijkingen te maken, en dan kunnen we zeggen, dat de voorstelling van „Van Len- nep" veel, heel veel goeds had. De vertolkers van de beide hoofd rollen ontwikkelden werkelijke dra matische kracht, al hadden we graag Louise wat meer ontzetting wil len zien toonen in het laatste moment a's zij voelt wat Jean wil doen. En Jean zelf had ik in 't tweede bedrijf wat luchtiger gewenscht" zu humor in den man, die vooral naar buiten komt in 't gekibbel met zijn schoonmama; zooals do heer Van Gelderen hein ©peelde had hij te \ecl van een ongelikten beer. En o:u hem de volle maat van onze sympa thie en ons medelijden te kunnen ge ven, moeien we hem gezien hebben in zijn vroolijkheid en goedigheid, zooals de schrijver hem bedoelde. De rol van mevrouw Boisset is feitelijk ondankbaar; de figuur mist eenheid. In het eerste bedrijf is de moeder liefderijk en teeder, in de volgende is ze in een soort van haai baai veranderd. En in het spel werd dit verschil .vooral niet verzachtde rol van een IJastige schoonmama is verleidelijk omdat 't publiek er gauw om lacht, maar hier waren wat gevoelstonen zeker op hun plaats gewc-est. Andre speelde verdienstelijk, maar ik zou dezen acteur gaarne aanbeve len, wat zorg aan zijn uitspraak te besteden. Nogmaals: de voorstelling stond op een behoorlijk peil en het goed opge komen publiek bleek er door geboeid te zijn, getuige het sstl dat telkens opsiste als een of andere fluisterstem in de zaal gehoord werd. De boekwinkel zag er goed uit, maar de kamer van het echtpaar Dar lot was bepaald onvoldoende. Dat de woonkamer van een machinistenge- zin? T Zag er uit als een mislukt salon. En geen prentje of portret aan de wanden. Daarbij stonden alle meubels stijf gerangschikt terwijl de personen telkens spreken van de wan orde in het vertrek. Eén ding echter moet ik nog prij zen. Toen hij de voorstelling van de TooneeUereeniging aan het slot het scherm weer rees kwam Louise op ai: het raam, waar we haar uit za gen gooien, hetgeen bijzonder hin derlijk aandeed. De regie gisterenavond toonde he ter smaak. Louise, teruggeroepen door hel applaus, verscheen eerst na de tweede haling van het scherm en door de deur. Volgens de oude rederijkers-ge woonte volgde op het drama een één- actcrtje „Ik heb iels vergeten." Een malle klucht, nogal flauw, maar v-ot gespeeld door drie werkende leden. Van den inhoud iets te vertellen grot nietdan blijft er van zoo'n diugslg- heiclje niets over. Er werd hartelijk gelachen en aan 't slot lustig geklapt. ANNA VAN GOGH— KAULBACH. (Reeds in oen gedeelte van eon vorig nummer opgenomen). SC'H O U VVB U RG-JANSWE G. Die Haghe-spelers". „De afschu welijke Feranteblijspel in drie be drijnen, uit het llaliaansch van Sa- batino Lopen. Vertaling rvan Cor iluys. Itegie van Eduard Verkade. Een symfonie op de leelijkheid. En «p de liefde. Gecomponeerd door een geestig man, en een durvend man, die het thema van alle kanten belicht in handeling en dialoog. Ja, 't gaat nog meer orn de dialoog dan om de hande ling de leelijke Ferante zingt in allerlei varianten zijn lied van cyni sche levenswijsheid en kennis van de rnertschelijke ziel, tot dit lied zich op lost in een teederen liefdezang. Eenigs- zms tol ouze verwondering, zoodat wij in 't eerst geneigd zijn aan de ernstige bedoeling van dien liefdezang te twijfelen, tot wij ten slotte over tuigd worden. En mser dan over tuigd. Dat meer is eigenlijk jammer. We zouden wel graag achterblijven in vriende'ijk ra<ee\<oelen voor don leelijkejj man, die door slimheid we' zijn leelijkheid kon doen vergelen aan wereldwijze, niet al te deugdza me vrouwen, maar niet aan het jon ge reine meisje, dat hij eerlijk lief heeft. Dat dit meisje toch weer tot hem terugkeert en beloften lispelt verzwakt de werking van het ©tuk, dat aangenaam bezighoudt en op me nige p'uats verrast door een geestig heid, die aan het paradoxale van Show herinnert. Ook het uiterlijke effect is niet vergeten de tweede ac te brengt o a. een schimmenspel op hot neergelaten gordijn van een raam, waar wij mejuffrouw Duymaer van Twist in bevallig bewegen kon den bewonderen. Het geztlschao-Verkade kreeg dit seizoen eën belangrijke aanwinst aïn goede krachten over van de Rotter dammers. We noemen i Cor van der Lugt Melsert, Mien Duymaer van Twist en mevrouw Coelingh—Vorder- m&n. Van der Lugt Melsert maakte van dan afechuwelijken Ferante uiterlijk en innerlijk een gave, eterk-omlijnde figuur; hij verstond de kunst de lange clausen van zijn rol nooit ver moeiend ie doen worden en den geest naar voren te brengen. Ook zijn gri me was uitstekend leeljjk, tot in zijn houterig bewegen en de manier waarop hij onder het spreken, 't hoofd in de schouders trok. En toch met nu en dan iets, dat 't afstootende deed vergeten, zoodat het niet onmogelijk schijnt, dat een vrouw onder zijn in vloed komt. Micn Duymaer van Twist a's de mooie mevrouw Annida was hem een uitstekend partner. De schönbare zelfbewustheid van deze In wezen zwakke vrouw, wist zij volkomen uit te beelden. Dadelijk, in het. eersle be- drijf stond zij met het fel rood satij nen avondtoilet in dat karakter vóór ons. Met bijzonder genoegen zagen wij Tilly Lus na langen tijd weer terug in haar ons bekende fijnheid, dto huar, juist door het contrast met Mej. Duymaer bijzonder geschikt maukto voor de rol van Cecilia, het meisje voor wio Ferante ten elolto zijn eer'ijk liefdeslied zingt. De heer Verbeek als advocaat Bor- lesi had heel wat meer charmeur kunnen zijn; Anton Verheyen stelde met de noodige verve een opgewon den vrijheidsridder voor. De bijrollen waren voldoende bezet. Tot onze vreugd was er dezen avond tamelijk veel publiek en die er waren amuseerden zich b'ijkbaar. Zoo graag zou ik stadgenooten nog eens aansporen, toch, zoo mogelijk, den schouwburg af en toe te bezoeken. Van oen goede tooneeilvoorstelling kan zoo'n groote verkwikking uit gaan, dal niemand de uitgave er voor behoeft te beschouwen ale gèld, dat eigenlijk beter besneed had kunnen worden, 't Zien van werkelijk mooie stukken is nog iets anders dan een ij del uitgangetje om nieuwe costuums of kaj>sels te bewonderen of te laten bewonderen't is onzen geest voedsel geven en voor een poos althans bevrijding zoeken uit de beklemming van het peinzen over den ooriog en 't leed, dat er mee samenhangt. En ookwie 't kan doen, en m betere tijden het tooneel gesteund heeft, mag niet achterblijven, nu de toestanden voor verscheidene van onze boste gezelschappen zóó uiterst moeilijk zijn. 't Was een groote teleurstelling dat een paar weken geleden de voorstel ling van „Een Midzomernacht- droom'" door het gezelschap-Royaards niet door kon gaan wegens gebrek aan belangstoJiliug. 't Is waar, het tijdstip viel ongelukkig juist te vo ren waren hier de Belgische vluch telingen gekomen en het beleg van Antwerpen hield allen in angstige spanning. Mocht over oenigen tijd de proef nog eens genomen wordendan hopen we op grooter belangstelling. Werkelijk, zulk een voonstelling ais Royaards van dit stuk geeft is een événement. Aanstaanden Zaterdag komt Nederlaudsch Tooneel met „Verkocht en Betaald". We zouden dit stuk kunnen noe men het sprookje van Asschepoestei en den Pnns, naar onzen modernen tijd overgebracht in het moderne land Maar waar het oude sprookje eindig de: „en ze leefden nog vele jaren gelukkig", daar begint het moderne pas. En dan heeft 't ook niets meer van een sprookje, maar zet ons stevig midden in Amerikaansche toestanden. En wie zou niet eens voor een paar uur „Europa in vuur en vlam" wil len ontvluchten, om zich te vermeien in den roman van een Amerikaan- schen millionnair en een arme deugd zame telefoonjuffrouw? De artisten. van liet Neêrlandsch gaven in Amsterdam een uitstekend verzorgde voorstelling van dit stuk Ainerikaansch leven. ANNA VAN GO GH—KAULBACH. BIJ DE BOIS. KRUISWEG 68. hooft do kunstverzameling Odilon Rodion plaats gemaakt voor een klei- 110 collectie affiches, waarbij vooral do Fraiiivolio kunstenaar Steinten, zoo buitengewoon befaamd door zijn bij dragen voor de „Gil Bias, SUustré", rijkelijk is vertegenwoordigd. Een tiental werken toch, deels zeer bekend en enkele nogal omvangrijk; getuigen van Stoinlen's talent als af- fichist en groot-lithograaf. Inzonderheid wijzen wij op zijn kloeke en karaktervolle dder-uitbeel- dlhig, o-p ziju katten, hoenders en ganzen. Men zie terdoge de affiche „Sait pui" en vooral ook de dior- voorstellingon in enkel zwarten druk. Wat een echte „poen" is getroffen op de affiche „La troite des Blanches", waarbij men verder de verboden en niet verboden drukken, eens moet ver gelijken. De plaatsing veui den tekst en het letterschrift is steeds Stoinlen's zwak ke zijde. Naast de affichekunst van Sieinlen zijn nog biljetten door Lautree, Thorn PrAJua- oiward fantasievol) en Toorop opgehangen. Van dezen laatste is aanwezig de affiche voor Heijerman's tooneel spel 't Pantser. De teekemng forsch, en hoekig is van groote werking en uiterst passend bij de huidige oor logstoestanden. De delicate kunst van Armand Rassenfasso, in do kleine bovenzaal geetaloerd, bespraken we enkele we ken geleden uitvoerig. We onderstre pen nogmaals 't toen geschrevene en iiv-moreerOTi ten besluite dat de be nedenverdieping bij De Bols enkele nieuwe seriën graf lok herbergt.. Een twaalftal bellang wekkende, picturale kleurets-drukkien van den Ooistenrijksehen kunstenaar Luig'l1 Kasdmlr, zeer artistiek en aantrekke lijk van onderwerp en behandeling (allen stadsbeelden wan Weenen) en- voorts een uitgebreide collectie ar beid van den etser Henry Guérard-, zeer gevoelige kunst, moeren deels m portefeuille. G. KERKHQFF. Rubriek voor Vragen Geabonneerilen hebben het voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mits voc* beantwoording vatbaar, in te zenden bij do Jïcdaotio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den (nsendcr vermelden Tiordt geen aandacht geschonken. VRAAG' Wij hebben een kaler, die op den nek kale, ontstoken plek ken heeft Gaarne vernam ik van U, of hiertegen een middel bestaat? ANTWOORD: Wrijf den kater li dagen lang eena per dag in met Siyraxzalf, &K) gram raapolie met 100 gram vloeibare Slyrax, beide ver warmt men voor de menging, ook voor het gebruik, tevens goed schud den. Eerst na 14 dagen wascht men het dier schoon met groene zeep. VRAAG- Mijjj konijn heeft jon gen van één week en is zwaar ver kouden. Het wil ook niet eten. Wat is hiertegen te doen? ANTWOORD: Geef dit konijn veol lauwe melk te dirinken, die met bruine kandij wat zoet gemaakt ia. VRAAG- Mijn hond heeft veel lasi van ongedierte, wat Is hiertegen te doen? ANTWOORD: Reinig in de eer ste plaats het hok of de mand van den hond niet 5 pCt. Creoline-oplos- eing. De hond zalf wordt goed gerei nigd met Creoline-water, een zwakke crooline-oploseing en groene zeep. Wrijf hem een halven dag later goed in met Insecten poeder, twee maal om de 8 dagen herhalen. VRAAG: Mijn hond klapt steeds met zijn ooren en uit een daarvan komt vuil, hetwelk een onaangename lucht veroorzaakt. Aan zijn bu:k uis- schen de poolen is het rood en jeu kerig, wat eoms voor een poosje weg trekt. Ook wordt hij te dik, hoewel hij niet bijzonder veel eet. Wat is hiertegen te doen? De hond is een fox. ANTWOORD' Deze hond rijdt aan wormen en maden. Laat hem eerst 24 uur vasten, stop hem daarna 2 grein Santonine in de keel, ecu half uur later een eetlepel Ricinusoiie. 4 uur later mag hij eenig voedsel ge bruiken. Deze kuur moet om de 1» dagen worden herhaald, gedurende 6 weken Spuit de ooren in met een eierlepeltje luuwe slaolie, gedurende li dagen om den anderen dag. VRAAG: H-oe kan men konijnen- huiden looien.? ANTWOORD. Men zet de huiden 24 uur in 't zout, daarna worden ze op een plankje gespijkerd met den binnenkant hoven (goed gespannen). Nu worden zo gedurende 10 dagen eiken dag ingewreven met een meng sel van gelijke deelen A'uin en Kam fer (opgelost) zoo lang tot de huid doortrokken is. Dan wordt het vol geklopt en gekneed om het eoopel te maken. VRAAG; Hooft Mevrouw het recht, van een. meisje, dat zeven we ken vóór November haar dienst op zegt, do kerimsfool af te houden? ANTWOORD» Neen. VRAAG. Kont u mij ook zoggen, wanneer de artillerie lichting 1914 in drenst moetf ANTWOORD. De onbereden ar tillerie is reeds ingedeeld, voor de be reden artillerie is de datum v-an op komst, die In gewone omstandigheden in desje maand plaats heeft, nog niet bepaald. „V. V. C. "-aanvallen leveren öólc niets' op, zoodat de stond 0—0 ie. Na rust zijn alweer de „Stormvogels" de sterkere en- weten zij hun meerder heid door middel van hun rechtsbui ten in een doelpunt om te zetten. Dan volgt een vurige aanval van „V. V. C". Een van „Stormrvogels"-achter- spelers raakt in het nauw en trap; den bal In eigen doel. Nu volgt weer een overwicht van „Stormvogels" Na 'n vlug opbrengen nemen de „Storm vogels" door middel van hun rechts buiten wederom de leiding Een later genomen penalty wordt door hen naast geschoten. Dan vergroot door eer; onverwacht echo*, hun linksbin nen den voorsprong. Ongeveer 10 ml nutcu vóór tijd zorgt hun rechtsbin nen nog voor een puntje. Als dé scheidsrechter tijd fluit heb ben de .Stormvogel»" hun tweeden bondswedstrijd du» niet 4—1 gewon nen. 2e KLAS II. V. B. STORMVOGELS III—HAARLEM IV, 0-3. Haarlem is aauvankeHjk de ster kere, doch ook Stormvogels laten zich niet onbetuigd. Tot doelpunten kan geen der beide voorhoeden komen, zoodat de stand met rust nog 0—0 is. In het eerste half Uur na rust blijft de 6tand nog steeds gelijk. Eindelijk heeft Haarlem dan succes en doel punt onhoudbaar. Stormvogels schij nen hierdoor eenigszins ontmoedigd, waarvan Haarlem dankbaar gebruik maakt om nog tweemaal te scoren. Einde dus een eenigszins geflatteer de 3—0-overwinning voor Haarlem. MUSSCHEN EN A. D. A. C.-COMBI NATIE--SAXENBURGERS. 3-3. Zondag om 2 1/4 uur speelden de IIET LEVE?*. Natuurlijk is „Het Leven" van 27 October weer geheel aan den oorlog gewijd Van de 47 foto'é lijken ons wel de meest belangrijke: De schaden toegebracht aan de .Notre Dame" te Parijs, de met een kanon gewapeu- den pantsertreln, tijdens de beschie ting van Antwerpen, door do Engei- schc-n gebruikt, een 4-tal typen van gepantserde automobielen en kiekjes van de Duitscher», voor 't eerst aan de Noordzee. vreemde soldaten. Van do vaste ofticierscantine (het is oen permanent kampterrein) waar de bureaux gevestigd zijn, heeft men een gezicht over het gebeele kamp, een onafzienbare vlakke heide. In een oogopslag zi&i men dat er regel heerscht oh orde. Stonden de vorige week de tenten nog als een knikkerspel verspreid, thans zijn ze atle verplaatst in rech te lijnen, waardoor veel ruimte wonnen werd voor den bouw van 30 »--*•barakken, ieder ingericht voor 250 Saxonburgers hun eersten wedstrijd man, benevans voor de op te richten en wel tegen een sterke combinatie houten cantines. De barakken zoowel Men meldt ons uit Harderwijk: Zondagmorgen heb ik een bezoek gebracht aan het lnterneeringskamp, een klein uurye buiten de stad. T Werd zeer welwillend ontvangen door den kampcommandant, kapitein Hoedt, van het Indisch leger, die gaarne voor den persman een kwar tiertje ter beschikking had, hoewel ,ijB tijd Inderdaad Dean ivai Er is g^sdienstoefeninv ïüfüSJtfSïS? ta tamp !Mt'«Ik»"» l>« „"«Ml jon- gens' deed uitkomen, dan werd het Een aantal oefenen ïiun oudo val uit. „Coiffeur" is het opschrift van tal van tenten. Een pakkist meft scheer gereedschap er op uitgestald vormt dé primitieve inrichting. Hol baden geschiedt b:j do water kranen van do waterleiding die hier! en daar zijn aangebracht Onder da Nederlandöche vlag, die op een derlig meter hoogte ln liet tnidilcn van het kamp wappert, maakte een aalmoeze nier de voorbereiding voor een gods dienstoefening, en het duurde niet lang, of rondom hem verzamelden zich eenigo duizenden ter bijwoning er van. Treffende aanblik, die duizen den soldaten, tiet hoofd eerbiedig ont bloot, geschaard ooi den priester. Na de oeremonien der II. K. kerk te heb ben verricht, daarin bijgestaan door eenige soldaten hield de geestelijke een indrukwekkende toespraak, eersi in het Vlaamsch, daarna in het Fransch. En al© hij dau over het va derland sprak en over het gastvrije Holland, onder de vlag waarvan de plaats had, en in van de Mu. -SGhen en A. D. A. C. Deae wedstrijd werd met zeer veel vuur en i animo ge&!>ec-!d en beide elftallen ble ken vrijwel van ge/lijke sterkte te zijn. De wedstrijd werd uitstekend geleid door den hear Vineent Loosjes. Als deze om 2 1.2 uur beginnen Ouit stellen beiden elftallen zich als volgt op. Musschen cooibaiatie: H. Franken. E. Holdert, mejuffr. E. Lobman, mej. H. Meren?, P. Kcruwenaar, mej. I. Ralider. D. Lobman, mej. H. Lobman, F. Beets, mej. van Stolk, II do Vries. T. Donker, mej. S. Dudok do Witt, G. Goosens, mej. L. v. Weasem, II. Ja- oom ettJ. mCj). M. Wollerbeek, H. de Voogt, mej. A. Scheltema. J. Poutsma, YV. Woltorheek. mej C. Poutsma. Saxenburgen?. Dadelijk bij het begin ontwikkelt de Uit de Omstreken SPAARNDAM. Men schrijft ons De visschers alhier gaan weer een moeilijken tijd tegemoet, doordat het Spaarne tengevolge van den afval van de suikerfabriek te Halfweg be dorven is en de visch sterft. De ma chine maalt op het oogenblik, duide lijk is het te merken dat het water stinkt. Het Heilsleger kondigt alhier Woensdagavond een dienirt aan ter nagedachtenis von den ineer J. V. Voor diat oiool had men aan kerk voogden gevraagd de kerk te mogen gebruiken. Het verzoek is niet inge willigd. Vnoegier was een dergelijk verzoolt eveneens afgewezen., HALFWEG. Van hier vertrokken heden .via. Amsterdam, 30 Belgische vluchtelin gen'. SLOTEN. Door het zachte weer loopt nage noeg al het vee nog buiten; daar ech ter het gras als voedaei weinig meer inhoudt, wordt door vele veehouders pulp op het land bijgevoerd. VELSEN. Gemeenteraad. Suppletoire agenda voor de open bare vergadering van den gemeente raad van Velsen op Donderdag 29 Oc tober 1914, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. Aan de agenda wordt toegevoegd als punt 4 a Benoeming van twee ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Toelichting. Benoemd moeten worden twee ambtenaren, en wel één wegens de ontslag-aanvrage van den heer J. R. Moes en eén ter voorziening in de vacature volgens Raadsbesluit van 17 Juli 1914. Burgemeester en YVehtouders beve len aan 1. R. de Raat, 2. M. K. Hofstede, en 1. M. K. Hofstede, 2. R. de Raat. Voorgesteld wordt deze benoemin gen te doen geschieden met wijziging der betrekkelijke verordening. Sport en Wedstrijden AFD. G. N. V. B. STORMVOGELS I—V. V. C. I, 4—1. Direct na den aanvang zijn de „Stormvogels" reeds in de meerder heid, doch de voorhoede is niet bijs ter gelukkig met schieten en het la haar niet mogelijk voor rust ook maar één doelinmtie te maken. De als het terrein zelf en ook de toe gangswegen zullen electrtsch worden verlicht. Het bouwen der barakken wijst evenals de aanleg van electri- sche kabels op een langdurig verblijf vermoedelijk, van de geïnterneerden. Het is verwonderlijk, in hoe korten tijd alles naar vast systeem geregeld is. Binnen de hooge afrastering, die het geheele terrein omgeeft zijn weer kleinere afdeelingen omheind; zoo ia vlak bij den ingang een vak, waarop een 6-faI ledige tenten. Dat te de ont vangkamer. Daar worden toegelaten familiele den van geïnterneerden die zich voor een bezoek aanmelden. De te bezoeken persoon wordt dan door een der wachthebbende Hollandsche soldaten opgehaald. Zoo heeft daar reeds me nige hartelijke ontmoeting plaats ge had tiussohen man en vtouw, tusschen kind en de oudera Want velen van de Saxenburgsche voorhoede een snel, hier te lande vertoevende Belgen goed combi neer etnd samenspel en wordt hun niet dan met veel moeite belet om te scoren. Daardoor aangevuurd treden de M usee hen met energie op en breken door, welken aanval de Saxenburg- sche achterhoede eenigszins onzeker wegwerkt. Het goede keepen van mej. Poutsma voorkomt alsnog het scoren en spoedig herstelt de Saxen- burgBche achterhoede zich. Zij voedt met verre, hooge schoten haar voor hoede en deze maakt door Donker den eersten goal. Spoedig uoarop doen de Musschm een verwoeden aanval en een schot van Lokman wordt door de keepster opgevangen. Door een toeval rolt de bal even wal over de doellijn. Spoedig daarop scoort Donker voor de Sjxenburgers, maar Lohman maakt na eeaugen tijd den stand weer gelijk. De rust treedt in met ce'iiken stand (2—2). Na de rust l^gint weer hetzelfde vurige spel. Mejuffrouw E. Lohman wordt daarbij aan de hand "gekwetst. Als invaller treedt op H. Guénin,. ter wijl Lohman middenvoor vaat spelen. Nogmaa's bezorgt Donker uit'een moo>n voorzet van Jaoometti aan-zi:n partij de leiding en not 1 minuut voor tjïjd voort Lobman dé gelijkmaker. Bij de Saxenbungers muntten u.t de hoeren Donker cn de Yroogt en de dames van Weesem en Poutsma, ter wijl bij de Mcsschen: Lohman en de diames van Stolk, «n Lohman uitste kend «peelden. AUTO-ONGELUK. Het O. M. bij de Amsterda.usche rechtbank eischte een maand hech tenis tegen een 46-jarig handels agent te Amsterdam, die door schuld op den Leidschen straatweg bij Was- eenaar niet zijn automobiel een 17- jarigen jongen uit Bussum die daar per rijwiel reed, heeft aangereden en vrij ernstig verwond. Kerk en School R.-K. KERK. De plechtige consecratie van mgr. Hopmans tot bisschop van Breda zal plaats hebben op Zondag 1 Novem ber. feestdag van Allerheilige, door den aartsbisschop van Utrecht, ge assisteerd door mgr. Gallier, bisschop van Haarlem, en mgr. Schreiner, bis schop van Roermond. ACADEMISCHE EXAMENS Groningen. Theoretisch geneeskun dig ex. Geslaagd de lieeren J. P. C- Tichelaar en T. E. Wiersema. Candidaatsex. Nederlaudsche Let teren Geslaagd de heer S. P Bar na rd. Leiden Bevorderd tot arts de heer A. K. YV. Arntzenius. Letteren en Kunst GUSTAV WIED. Er komt bericht van Gustav Wied's overlijden. Deze Deeneche schrijver is'schikt, daarop wezen do verschillende komen hier, om op goed geluk vaak hun familieleden onder cle soldaten aan to treffen. Een tweede op zichzelf afgerasterd ge doel te, eveneens met een aantal ledige tenten dient om pas aankomende geönte'mecrden (de stroom houdt nog steeds aan) onder to brengen zoolang ze nog niet defi nitief zijn ingedeeld. Dan is ei- nog een groote afrastering voor de Hol- landscho bewakingstroepen. Deze af rastering is aangebracht, niet om de Hollandsche soldaten het urigaan te beletten, maar wel om hun kwartier van liet Belgische af te zonderen. On ze jongens hebben daar een zwaren dienst, t Is een wacht, al wacht, alle dubbele postóen. De administratie in het kamp staat reeds geheel voor el kaar. Op de bureaux werken een 15- tal schrijvers; de geheele troep is in gedeeld naar Belgisch systeem. Za« terdag is aan de geïnterneerden on dergoed verstrekt. Met een zekeren trots toonde de ka pitein ons de stapels fraai goed, tri cot broeken en zwaar katoenen hem- .den, alles gloednieuw. Ook kon aan ieder soldaat een geëmailleerd bord wordfen verstrekt. De inkoop van deze laatste leverde groot» moeilijkheid op; de voorraden hier' I» lande waren gering en het buitenland voert niet uit. Toch zijn ze er gekomen, hoewel een honderdtal soldaten zich met een schaaltje zullen moeten behelpen. Of de krijgsman zich ar veel van zal aantrekken? De aanvoer van levensmiddelen gaat geregeld, meest van Harderwijker ne ringdoenden. Do broodlevering eischt een enorm» administratie, omdat dit door tal van bakkers, groote en kleine geleverd wordt. Is de militaire admi nistratie In gewone tijden reeds ui terst secuur, vooral is dit hieT het ge val met het oog op de latere afreke ning met don zuidelijker buur. Het achterste gedeelte van het ter rein zal door de Belgen zelf tot sport terrein worden ingericht moet voor dit doel geheel geëgaliseerd wor den en omheind. Het dooden van de verveling wordt zoo op tweeërlei wijze bereikt: eensdeels door werkverschaf fing. anderdeels dnoï de soort ze'.f. De geert onder de Belgen is uitste kend, verzekerde ons de commandant Doch waar noodig wordt met ge strengheid opgetreden. De Holland sche „doos' Staat ook voor Belgische liefhebbers open! Het was tegen bol middaguur, toen ik de bureaux verliet om het kamp eens door te slenteren Het aangebo den gelelde meende ik te kunnen missen. Het was er een en al drukte en bedrijvigheid. Het heerlijke na jaarsweer had 9chier aUen uit de tenten gelokt. Bij troepjes lagen zo te kaarten, ande'ren mimen een bad of maakten hun „wollvtja" op. Dat de soldaten zich reeds voor een deel in den nieuwen toestand hebben vooral door zijn blijspel 2 maal 2 L Algemeen bekend geworden. FR. JORIS. De „Antwerpsche Tijdingen" mel den het overlijden, op 63-jarigen leef tijd, van den pojwlairen Antwerp sehen beeldhouwer Frans Joris. opschriften van do tenten. Haast geen tent die niet met de potloodstift had kennisgemaakt. Laat Ik enkele op schriften, gansch verschillend van beieeken is, even noemen. „YTUa des Roses", „Y'ilta des Es prits Malaisé", ,,I>c bannelingen" velen onder de ruwe soldaten te mach tig en mot de grootste inspanning moesten zo hun aandoening verber gen. Men begon zoo langzamerhand zich met den etensemmer naar de keukens te begeven. De wacht die voor de keukens het terrein afgezet houdt, vertelde me dat er soms uren van te voren wachtend-en zijn met hun emmers, die ze dan zoolang om- keerd aJs stoel gebruiken. Zoolang het weer zich goed lioudt is het leven in het kamp zeer drage lijk, maar straks als de scherp» oos tenwind lang® de houten tenten giert over de kale vlakke hei, dan zal het daar binnen moert» kosten, zich wel te voelen in het vreemde land, al is het dan gastvrij Nederland. Maar ik, die gezien heb alles wat reeds voor de mansehen is gedaan, die gehoord heb de plannen voor de naaste toe komst, ik beu vol vertrouwen, dat de door onze Regeering met de zorg voor de geïnterneerde soldaten belaste of ficieren, alles zullen doen om hun le ven hier dragelijk, kon het zijn, aan genaam to maken. En mei die gedachte verliet ik he< kamp; d» wacht met de bajonet op het geweer sloot zorgvuldig het hek achter me toe. w Op dern terugweg deed ik de kazerne evem aan, waarin ook nog een paar duidend Belgen zijn gehuisvest Een groot aantal vrouwen, vele moeders met kinderen, pas met den trein aan gekomen, verdrongen zich voor hef hek, om haar man te zoeken, of haar vadei', haar broer of althans te Lnfor- meoren... of ze nog in leven zijn. Het hek echter bleef onverbiddelijk gesloten. Een vrouwtje vooral had mijn. aandaolit, vrouwtje met twee aardig» kindertjes. Onophoudelijk vroeg ze om toch even na te willen zien, of haar man hier was en nog in leven. De wacht achter het hek kon echter geen antwoord geven. Ze moest maar eens terugkomen. En toen ze enkele meters de straat was ingeloo- psn, kwamen ora den hoek een aantal soldaten die een wandeling door da afgezette straten liadden gemaakt. Op een er van vloog de vrouw of..* en snikkend lag ze in zijn armen. Aan de soldatenrok klemden zich twee kindertjes vast: papa, papa! Heerlijk wederzien. ONGELUKKEN. De „Tel." meldt Te Opmeer is het driejarige zoontje van den heer Pool in de Ringvaart ge vallen en verdronken. MOBILIA. De familie S. te Apeldoorn heeft haar nu 10 dagen geleden geboren dochter ter herinnering aan dezen tijd den naam gegeven van Mobilia, zoo meldt de Tel. DE HEER LOY'INK. Het „Ilbld." verneemt, dat de heer Lovink, directeur van Landbouw in Neder!andsch-Indiè, voornemens is in December a.S., het tijdstip dat hij drie jaren zijn ambt zal hebben vervuld, met verlof naar Nederland over te komen. RAAGSCHE TRAMCONCESSIE. In den Ilaagschen raad diende dó heer Hugenholtz ecu motie in. op zegging ian de iramconccssie wen- sc hel ijk achtend op grond, dat ia Juli, tijdens dc staking, de dienst lan ger dan 8 dagen zonder toestemming m B. en \Yr. is geschorst. De motie werd met algemeen# stemmen, op die der socialisten ne erworpen Marktmecws BEVERYY'IJK. Marktbericht Noteering von 2G October 1911. Spinazie per mandje f 0.40. Postelein per mandje f 0.40. And*j vie 100 str. f 2. Raaprtelen 109 b<>s f 2. Radijs. 100 bo? 4. Koolrajrtu, pw 100 f 4. Wortelen, 100 lx>s f tot f 8. Bieten, i>»r luO f 1.50. llanienas, per 1U0 t 4. Schorsetiecren per bos f 0.10. Aardappelen klei per Heet. f 3. ld. zand per lloct. f 4. Doppers per Kilo f 0.20. Snijl>ooii..'ii, per 1000 f 4. Hoerenbooneu, p. 1000 I 7. Roodekool per 100 f 5. Wittekool por 10) f 7. Savoy ekool por 100 f 7. Bloemkool per 100 f 5f 10. Uien per Heet. I 4. Prei per boa f 0.10. Sla per 100 krop f 0.80. Pieterseiii» per bos f 0.05. Selderie per bos f 0.04. Aardbeien per mandje f O.ltt. Druiven per Kilo f 0.55.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7