voor passage mol eon "rijwiel van 'den commandant van hot Duiïscbe gar- ttizoen. Daar wij echter het schrift van noemden officier niet konden ontcij feren, wisten wij nog niet dat hij er opgeae* had, dat wij met onze rijwie len konden doorgaan, want hij luid hei zoo maar even nit do hand op do binnenplaats geschreven (toen wij eenmaal weer thuis waren hebben wij dat document pas ontcijferd). Wij waren daar ook juist geiuigo binnenbrengen van 4 Engelscke en 1 Belgische krijgsgevangene, plus een spion in burger, welke lieden op dot moment zeer goed behandeld werden, Volgens uitlatingen van Dui soldaten was he, medelijden voor den Belgischen soldaat groot, ook werd er op meergenoem de binnenplaats, onder leiding van de Duitsche overheid, door de soldaten aardapi»>lcn en brood geven aan de inwoners van Mechelen, en waren er heel wat, oud on jong (ik schat dat er op dat oogenMIk wel eon goede honderd waren) die allemaal heel goed en voorkomend behandeld werden. Na nog wa4 rondgekeken te hebben In deze geteisterde Vloamsche plaats, gingen wij weer don steenweg op naar Leuven; op dezen weg zogen wij niets dan verbrande en stukgeschoten hui zen; het is een weg van ongeveer 26 K.M., waar wij niet één woning zagen die niet verwoest was. Alles was kort En klein, op plaatsen waar zwaar go- vochten was, waren de boomen als 't ware bezwaard door kogels en hier en daar afgeschoten door een granaat, ransels, chaoots en andere mUitairo kleedingstukken waren voor 't grij pen, verwijl wij bezig waren eon en- ontplofte granaat uit een hoorn te halen, wat ons niet gelukte, kwam er een man van het erf waarop zich een puinhoop bevond, naar ons toe en vetr- ieide ons, dat hij juist uit Holland, waar hij eenigen tijd gastvrijheid had ontvangen, was teruggekeerd met zijn vrouw en 8 kinderen en dat hij van zijn huis met 4 koeien en 2 var kens niets terugvond, dan heigeen wij daar zagen, een puinhoop waar voor 4 poenen van de varkens lagen, betgeen wij zelf gezien hebben. Te Leuven aangekomen, vertoonde llch heizelfde toon tel ongeveer als te Mechelen, naast nog heel voel woonbare huizen, waren or ook een. massa die in puin 'ogen, do inwoners van Leuven waren juist bezig weg op do straat to banen, door heft puin naar de kanton to scheppen, in sommige straten was dan ook door het puin do passage geheel gestremd. De toren van do groote kerk had, be houdens een enkele oppervlakkige schotwond, nog oen heel good aan zien, de kerk zelf 'heeft veel geledon, zoodat hetgeen wij in Leuven hebben .waargenomen vrijwel overeenkwam met hetgeen wij don luatsten tijd daaromtrent in de dagbladen gelezen hebben. Bijna zou ik vergeten te melden, dat wij, voor wij binnen Leuven kwamen, nog eenigo moeilijkheden ondervon den. Vóór wij de stad bereikt hadden, moesten wij eon post passceren, welke niet zoo bereidwillig was ons door te laten, niettegenstaande de waehtheb- benden zeer beieefd waren, werden wij toch met gewapende soldaten ge bracht naar een daai in de onmiddel lijke nabijheid zijnd klooster, dat ia beslag was genomen door de Duit- schers, een artistiek en Indrukwek kend gebouw, gelegen op een betrek kelijk hoogen heuvel. Daar werden wij, na gevisiteerd te zijn en nadat onze passen bij de hoogste autoriteit geweest waren, verder gezonden naar de Commondanlur te Leuven; in Leu ven gekomen warden wij zeer l>eanget gemaakt door een burger, die ons vertelde, dat wij volstrekt niet op een rijwiel mochten rijden, daar wij an ders onmiddellijk doodgeschoten kon den worden. Dit bleek waar te zijn. Hoen wij de aangeplakte proclamatie lazen, waar op in het Fransch, Duitsch en IIol- landsch vernield stond, dat het ver boden was, behoudens hooge uitzon dering, een rijwiel 'ie berijden. Daar wij echter toch een stempel van de Duitsche Commandan'iur moesten heb ben, probeerden wij tegelijkertijd van hem vergunning te krijgen, om onze rijwielen te mogen berijden, hcigocn ons echter niet werd toegestaan en zoo gingen wij wgg met de waarschu- .wing van den Commandant, dal als wij toch gingen fietsen", all« gevolgen daarvan voor onze rekening kwamen. Daar wij ech'ler nog heel wat voor 'den boeg hadden eu het tot daar goed w as gegaan, stapten wij maar op on tiapten op Brussel aan. Hoewel de verwoesting op dezen weg naar Brussel ook erg was, was het voch niet zooals tusacfeen Leuven en giechelen. Brussel kwamen wij zon der moeite binnen, even ouzo passan laten zien en door. Hot eerste wat wij in Brussel deden, was ons voorzien van een hotel, waar ons bteek dat ,wij ongeveer de eenige buitenlondsche gasten waren; wel waren er veel Duit sche officieren gelogeerd. In Brussel zelf was alles op de stra len gewoon, althans wat betreft de hoofdstraten. Het was wel niet die gezellige, geregelde drukte van vóór 'den oorlog, maar toch een grootsteed- ,scho beweging; (le trams liepen ge woon en men zag krantenverkoopers en -verkoopsters hij de vleet. Veel .w inkels waren geopend, ook zagen wij ju it stek end gevulde consumpiiezaken, 'alwaar de prijzen dar artikelen nor maal waren, b.v. cchto natuurboter fres. 3.60 per K.G., dal is ongervee'r [dezelfde prijs als in Holland. Brood prijzen gewoon, eieren gewoon, enz., enz. Wij hadden var wacht na al het geen wij gehoord hadden, dat er aoo góed als niets zou zijn, of logen beo! liooge prijzen, maar dat was zoo niet. Er waren zeer veel militairen in de stad, vooral officieren, die allen der onderscheid, waar wij ze ook aan troffen, zeer beleefd en voorkomand waren. s Avonds omstreeks 10 uur xijn wij naar ons hótel gegaan, aangezien op dat uur alle lichten uitgingen en bij na alle winkels gesloten en zonder licht waren, zoodat hei oen doode boel was. Op de plaats hij de Noorderstatie werd je door de politte niet doorgela ten, ook waren er nu veel meer be palingen, die vroeger niet waren. 's Morgens aan bet ontbijt kregen wi; een klein oorlogsbrood, maar zeer goed, omstreeks negen uur gingen wij do stad verlaten op we? naar Vil voorde, waar ook zwaar gevochten is. Op weg daarhoen passeerden wij eeo veldkeuken en bakkerij van het Duitsche leger, die prachtig in orde waren de ketels, die ze gebruiken, hebben veel overeenkomst met onze Haarlemse he sproeiwagens, alles wat wij zagen op Duitsch militair gebied was, wat organisatie betreft, prachtig in orde. Te Vilvoorde zelf is weinig ver woest juist toen wij er .passeerden waren er Duitsche troepen l>ezig aan het exerceeren, wat voortreffelijk mooi gingeven buiten Vilvoorde kregen wij echter weer de verschrik kingen van den oorlog to zien op een vreeselijke wijzeook hebben wij liet graf gezien waar volgens het opschrift 17 dappere BeLgiaeho soldaten door hunne Duitsohe kameraden begraven waren, betgeen als foto heeft gestaan in een der in Holland verschijnende geïllustreerde bladen. Hoewel het voorkomen van graven langs de we gen geen zeldzaamheid is, meende ik toch het geval van deze 17 soldaten even afzonderlijk te moeten memoree- ren, orndat die 17 soldaten zich zoo dapper en hopeloos verdedigd hebben. Het huis, waar zij dekking hadden gezocht, was door de Duitsche grana ten en shrapnells totaal aan gruis geschoten. Het verdere gedeelte van den weg gaf ongeveer hetzelfde te zien als de andere door ons gepasseerde wegon tusschen Antwerpen, Mechelen, enz. Van dezen kant in Mechelen binnen komende, was de verwoesting niet zoo groot als aan den anderen kant, wel vonden, wij op bijna eiken duim gronds sporen van den oorlog, het- ?en echter begrijpelijk is. Van Mechelen af zijn wij denzelfden eg weer gegaan naar Antwerpen als in het heengaan, wel hebben wij op dezen terugweg even vertoefd bij Waelhem, waar als 't. ware geen twee sleenen meer aan elkander vost zitten van de daar gestaan hebbende huizen van het groote dorp. In de directe om geving van het fort Waelhem hebben wij de vernielende uitwerking gezien van Duitschland's groote geschut, er waren gaten in den grond geslagen, waar wel twee wagens in geborgen konden worden, rails en biels van een daarheen loopende spoorbaan waren geen beletsels voor de granaten, die waren gewoon weggevaagd over een lengte van ongeveer 10 Mr. Te Oude God, een voorplaats van Antwerpen, is de verwoesting niet groot, maar oorlogsteekens zijn cr natuurlijk genoeg. Na in Antwerpen te zijn uangeko- inen en geconstateerd te hebben, dal de beweging in de stad al weer veel drukker was, zijn wij nog even in ons bivak geweest, na eerst wat verscho, hard gebakkeu broodjes te hebbjn ge haald, zoo uit den oven, A 5 centimes per stuk^ Van ons bivak uit ondernamen wij op Zaterdag 17 October omstreeks drie uur den terugtocht, wij zagen nog, toen wij langs de Entrepots kwaaien, twee groote sleeperswagens met zak ken bloem door de Duitsche militairen vervoeren van een der opslagplaatsen. Buiten de poort van Antwerpen ge komen, viel bet ons' op, dat er zooveel publiek passeerde, gepakt en gezakt het bleek ons, dat er een" trein met terugkomende vluohtelingon was aan ;ekomen wij onderzochten even en awel, er reed voortdurend een trein loosend aal—Antwerpen vice versa. Wij besloten dan ook naar dien trein te loopen, die ongeveer een 400 Mr. van den steenweg stilstond, om- idat er nog geen trein in Antwerpen binnen kon komen daar bleek hel ons dat die trein weer direct naar Roosen daal ging vertrekken, wij laadden zelf onze rijwielen in een bagagewagen en stapten in, en zonder betaling of contrölc kwamen wij te Roosendaal. in de coupé, waarin wij plaatö hadden genomen, waren nog twee per sonen, beiden bewoners van Antwer pen, de een was doorgelaten zonder pas, omdat hij zijn familie moest ha len. In Roosendaal moesten wij wegens de kolossale drukte lung aan de con- tróle wachten vwij moesten van de grens af bijbetalen, due in Belgió han den wij gratis vervoer gehad), zoodat wij den trein over Dordrecht niet kon den halen en wij den trein Tilburg via Den Bosch—Utrecht moesten nemen. Hier zaten wij ongeveer met 26 petso nen in één compartiment, bijna allen vluchtelingen, die uit Zeeland kwa men. Langs den trein kwamen solda ten en zusters met brood eu water, er werd ruimschoots uitgedeeld, het brood was allemaal voo: zien van bo ter en soms ook van kaas, voorwaar prijzenswaardig. Zoo kwamen wij dan te Amsterdam aan, na de meeste vluchtelingen te Den Bosch en Tilburg uitgelaten te hebben, en van Amsterdam urri- veerden we omstreeks half twee te Haarlem. Deze beschrijving is een zeer be knopt overzicht van dezen emotie- voJlen en onvergetolijkeu. tocht, is juist en naar waarheid weergegeven, maar slechts in hoofdtrekken, want is nog voel meer te molden. K. RADDER. J. v. d. LOO. T. BIALLOSTERSKI, OP hel Westelijk Oorlogsveld Dat de Duitschers 't Yscrkanaal zijn overgetrokken, is in de Fransche be richten erkend, en de ..Times" zegt, dat belangrijke Duitsche versterkin gen oprukken naar de lijn Nieuw- poort—La Bassée. Maar dit biad meent, dat al is de lijn der bondge- nooten wat teruggeweken onder "de pressie van de nieuwe Duitsche ver sterkingen, dit voor het geheeh; front geenerlei beteekenis heeft. Want dat gebeurde wel meer lange de uitge strekte linie van Zwitserlund tot aan de zee, zonder dat de toestand zich wijzigde. 't Officieele nieuws luidt" Hei Fransche communiqué: „Gedurende den dag van Dinsdag waren de Duitsche aanvallen in de streek tusschen Nicuwpoort en Ar ras (Atrecht) veel minder hevig. De geallieerden hebben overal hun posi ties behouden en zijn vooruitgegaan ten noorden en ten oosten «tn Ype- ren. Ook hebben zij eenigen voortr gang gemaakt tusschen Cambria, Zuidwestelijk van La Bassée, en Ar ras. Meer en meer wordt bevestigd dat de verliezen der Duilschors aan doo- den, gewonden en gevangenen op het noordelijk terrein belangrijk waren. Op den rechteroever der Aisne be proefden de Duitschers zeer hevige nachtaan.vallen. In de streek bij Cra- onne werden zij teruggedreven op de hoogten aan den spoorweg naar Des dames. In Woêvre zetten Fransche troepen huu opmarsch voort in liet bosch tus schen Apremont on St, Mihiol, even eens in het bosch van Lepötre." Uit 't Duit9che hoofdkwartier ,,De strijd bij Nicuwpoort en Dix- muiden duurt voort. De Belgen kre gen daar aanzienlijke versterkingen. De Duitsche aanvallen worden voort gezet. Zestien Enge'sche oorlogsschepen namen deel aan den strijd tegen den Duitsche rechtervleugelhun vuur had nochtans geen uitwerking. Bij Yperen bleef de toestand on veranderd. Ten westen van Rijesel word de Duitsche aanval met succes voortge zet, In het Argonnenwoud zijn weder eenige Fransche loopgraven geno men, waarvan de bezetting krijgsge vangen werd gemaakt. Op het weslfront geschiedde verder nie'.s van belang. Aan „'De Telegraaf" wordt geseind- Het is verwonderlijk stil nu langs de kust. Geen schot werd Woensdag ochtend gehoord. De Duitsche soldaten te Brugge, Heyst'én Knocke zijn niet talrijk. Zij mogen niet moer bij de burgers lo- geeren. Wat aan hot bezettingsleger onttrokken kon worden, bevindt zich aan het front. Dinsdag is er weer heftig gestreden. Maar toen vooral met de bajonet. Verbondenen en Duitschc-rs hebben zware verliezen geleden. Het is nog altijd om de Yser te doen. Nieuwpoorl is gebombardeerd, d. z Nieuwpoort-bad, een complex van hotels, slechts oen hnlf uur gaars van Nieuwpoort-slad. Tusschen beide j staat een oude vuurtoren, waarop o.m. de Duitschers hun vuur gericht hebben. Deze vuurtoren is zoor oud, een historisch monument. In vroeger eeuwen werd er nog een houtvuur in gebrand voor de kustverlichting. Het is dus stil nu, maar allerlei ge ruchten hangen in de lucht. Van 'i Oostalljk Gorlogsiosneel Een officieel D u i t sj c li Icgerbe- richt meldt „In Poten moesten de JDuitsch-Oos- tenrijksche troepen voor versche Rus sische strijdkrachten, die van Iwan- gorod, Warschau en Newogeorgioro.-k oprukten, terugwijken, nadat zij tot nog toe in een strijd van verschillen de dagen alle aanvallen met. succes hadden afgewezen. De Russen gingen niet onmiddellijk tot vervolging over. De Duitsche troepen konden zich zon der bezwaar losmaken van den vij and. Reserve-troepen zu"on in ver band met den toestand nieuwe stellin gen innemen," Een Russisch officieel bericht maakt beltend: ..Ten zuiden van Warschau strekt de slag zich uit van Rawa tot de zij rivier van den Weichsel Iljanka. De Russen hebben in de streek ton noord westen van Rawa den Duitschers zwa re verliezen toegebracht. Verwoede gevechten hebben plaats in het bosch tusschen Kozeuizy en Raduui. In Galicië vorderen de Russen ten Zuiden van Sambor. Zij hebben in het keteldal van Podbus de 38ste di- isie Honveds en gedeelten van den Landstorm omringd en geheel gede cimeerd. Twintig kanonnen en mate rieel van belang werden daarbij buit gemaakt. In Oost-Pruisen zijn Duitsche te- genoffensieve pogingen mislukt." Een Oostenrijk sch communi qué deelt mede- „In Galicië 13 ook Dinsdag niets van belang voorgeval len. Op ve'e pluatsen in het front hebben zich beide tegenstandera in gegraven. Oostenrijkse li zwaar ge schut vernietigde een aantal Russi sche batterijen en steunpunten." De „Tim-es" ontleent aan de offi cieele Russische legercourant het vol gende De Duiteohers trekken terug in ier richtingen Grojec, Rawa, Skier- nicwicz en Kutno. Een colonne trekt terug langs don WarschauWeenen- spoorweg, daarbij bruggen en spoor lijnen vernielend. De Duitsche cavalerie werd door de Russische cavalerie in. do richting van Sorhatsjef en Low itsj omvat en op den rechtervleugel door een Rus sische colonne, die over den Weichsel trok bij Gora ICalvarja bedreigd. De Duitschers gaven zorgvuldig voorbe reide posities op en trokken in allerijl naar de Duitsche grens terug, daar bij krachtig door do Russen vervolgd. Zaterdag boden de Duitschers op -m front zuidelijk van Lowltaj en Sklaruifiwicz hardnekkig tegenstand. Zij' namen hier Krachtige defensieve po3ities in, maar werden met de bajo net hieruit verdreven, waarbij ze zware verliezen leden. De Duitscliers trokken in zuidwestelijke richting terug. Een andere Duitsche colonne, die bij Iwangorod opereerde, trok In al lerijl terug in de richting van Rodorn, wapens en munitie in den steek la tend. Op het Zuidelijk Ooriogstooneel. Door Oostenrijk wordt bekend ge maakt: 27 October behaalden de Oos tenrijkers in Serviö nieuwe succes sen. De plaats Rawnja, een sterk be vestigde Servische stelling rum den straatweg ten noorden van Cznabora in Marva, werd na dapperen tegen weer bestormd. Vier stukken geschut en acht machinegeweren zijn veroverd en vijf officieren met vijfhonderd man Serviërs gevangen genomen. Ook is veel oorlogemateriaal buiige-, maakt. Verspreid nieuws van dooerisgsvetden GEVECHTEN VAN MAN TEGEN MAN. De Engetsche bladen geven beschrij vingen van de hevige bajonetaanval- len en andere episoden uit de gevech ten aan de Yser, en op het laatste stukje van België, dat nog door do ge allieerden vordedigd wordt. Ook hier uit bemerken wij weer, hoe moord dadig de strijd der laatste dagen ge weest is. Aan de Yser werd gedurende den geheelen nacht doorgestreden, soms op korton afstand naderden de vij anden elkander. De Duitschers. die tot e'ken prijs dien nacht de Yöer moesten overtrek ken, vochten met don moed der wan hoop. doch telkenmale aU? zij over de rivier waren, drong het hevig vuur der geallieerden hen terug. De weg van Brugge naar Nieuw poorl ep'itst zich even voor St. Pïer- re-Cape!le en gaat op twee punten over de Yser. Langs deze wegen kwamen de Duitschers, en tegelijk werd Dixmui- den aangevallen. De artillerie speelde slechts een on belangrijke rol in liet gevecht, dat veeleer door mitrailleurs, en met de sabel en revolver beslist werd Aan vankelijk was de Duitsche stormaan val niet te stuiten, over honderden lijken hunner kameraden stormden de Duitschers op de bruggen af. Toen zij de Belgische loopgraven nader den. streed men verder met bajonet ten, revolvers en zelfs geweerkolven. F.en groote Be'g, die uit Britsch-Co- lumibia was overgekomen voor don oorlog,, v&lde Duitscher op Duitscher met zijn geweerkolf neer, totdat een kogel hem trof. Zoo slaagden 5000 Duitschers er tn over de brug te komenbijna geen enkele hunner keerde terug. De aanval op Dixmuiden door een Duitsche macht van 2000 man, werd afgeslagen door Belgische infanterie cavalerie, die hen in een gevecht man tegen man in liet kanaal drongen. Toen slaagden 3000 Duit schers er in Dixmuiden te bezetten, maar een hevig artülerie-vuur nood zaakte hen terug te trekken. Toen de Zondagmorgen aanbrak, was Dixmuiden een kerkhof. Op deze linie namen de Belgen 400 krógsgevangenen. Bij Nieuwpoort lagen de Duitsche loopgraven slechts vijftig meter van elkander. Gedurende don nacht de den de Duitschers niet minder 'dan ucht bajonetaanval'en, die alle af stuitten op het mitrailleurvuur der Belgen. De zware Duitsche verliezen zijn zoo zeggen de bladen van des te tragischer aard. waar zij bijna uit sluitend jonge mannen gelden. In de laatste gevechten vielen veel jongens van 16 en 17 jaar die met de laatste reserve naar België zijn ge zonden. Omtrent de gevechten hij Rijssel vertellen de bladen, dat daar wel de meest kortstondige overwinning der Duitschers plaats had zij hadden niet gerekend op de Britsche reserves, de Sikhs en de Ghurkas, die in een ge weldigen storm de Duitschers terug drongen. en lang achtervolgden. De autoriteiten te 'Duinkerken stel den den Belgen en Engelschcn het kerkhof ter beschikking, tot het be graven hunner gevallenen. EEN KRIJGSLIST. Het „Journal" bevat 'het volgende telegram uit Duinkerken- Te Dixmuiden hebben de Fransche zeesoldaten onder de volgende om standigheden een Pruisisch regiment, zoo goed als vernietigd Met de bedoeling om de Duitschere naar Dixmuiden te lokken deden de Engelsche en de Fransche troepen in die stad alsof ze er uit wegtrokken. De list slaagde boter dan men had kunnen hopen. Ziende, dat er tn dre richting geen verderen tegenstand ge boden werd, naderden de Duitschers en in den namiddag etond er een re giment voor de poorten der stad. Geen Franschen, Engelschen of Bel gen waren er te zien. De Duitschers, die zeker meenden, dat Dixmuiden ontruimd was, besloten de stad te be zetten en, zooals hun gewoonte is, kwamen zij de 9fad met hun parade pas binnen, terwijl do muziek speel de. Nauwelijks waren zij de voor naamste straat ingetrokken of een schrikwekkende losbarsting overstem de het geluid van de muziek. Verscheidene machine-geweren, die in de huizen verborgen waren, had den plotseling liet vuur geopend. Een dolle paniek ontstond onder de Duit scliers. Zonder aan weerstand te den ken, wi'don zij vluchten, maar van alle kanten hagelden de kogels. De machinegeweren hielde nweldia met vuren op en de matrozen, uit hun schuilhoeken voor den dag komend, vielen op het overlevende dcc! van 't Pruisische regiment aan, dat op het gezicht der Fransche bajonetten de wapens wegwierp en zich overgaf. En kele uren later keerden de verbondon strijdmachten te Dixmuiden terug en bezetten het sterk. EEN DAGORDER VAN PRINS RUPPRECHT. Kroonprins Rupprecht van Beieren beeft, ais bevelhebber van het zesde Duitsche leger, tot zijn soldaten de hier volgende dagorder gericht „Soldaten van het zesde leger, wij heblxm nu het geluk, ook Eugclscheu voor ons front te hebben. Troepen van het volk, welks afgunst sedert jaren aan den arbeid was om ons met ecu ring van vijanden te omgeven, waar- ui wij zouden geworgd worden. Aan dit volk hebben wij dozon bloedigeu krijg vóór alles te danken. Daarom, wanneer het thans tegen dezen vijand gaat, oefent vergelding voor vijandige geniepigheid, voor zoo vele zware of fers. Toont hun, dat de Duitschers niet zoo gemakkelijk uit dc wereld geschiedenis zijn te schrappen, loont hun dat door Duitsche klappen, die stevig aankomen. liet is een tegen stander, die het herstel van den vrede het meest in den weg staat. Er op los I RUPPRECHT." GAAN DE DUITSCHERS IN ZEE- BRUGGE ONDERZEEc-RS BOUWEN? Naar aan den correspondent van 't „Alg. Handelsblad" werd medege deeld, vervoeren de Duitschers over land vele gedeeltelijk gedemonteerde onderzot-booten naar de haven van Zeebrugge, tusschen Heyst en Blan- kenbergbe, om deze'dan r weer op le bouwen en van daar uit te doen ojx>- reenen. Op het oogenblik wordt omtrent de verrichting der Duitschers do meeste geheimzinnigheid betracht. Het tram verkeer naar Zeebrugge gaal slechts tot Knocke. Ook het geheele verkeer per rijwiel is verboden. Zelfs aan jour nalisten wordt hot verboden, omdut de soldaten last hebben, om op bur gers, die zich in die streek per fiet3 voortbewegen, te schieten. Uitgaande wielrijders worden aan de Nederland- sche grens gewaarschuwd, welk ge vaar zij loc-pen. Op do landkaart, die aan liet bu reau der Kommandatur te Brugge hangt, is een rechte lijn getrokken van Mariakerke ten zuiden van Ost- ©nde uit. Naar plaatsen zuidelijk daarvan worden geen „Pasaicrschei- j ne" afgegeven. IN OOST-PRUISEN. Hei was eon zwaro strijd, van In- sterburg naar den Njemen en wear te rug, aldus de correspondent van de ,Tiinos" op het Oostelijk oorlogstoo- ïreei, maar terugtrekkend of opruk kend, hebben de Russeu zich in moed, verve en militaire bekwaamheid su perieur aan de Duitschers getoond. Zij moesten strijden tegen een beter uitgerust leger, een honderd maal be ter gedrild leger, tegen betere kanon nen en een hoogere krijgswetenschap, en toch wonnen zij, deer den in.div.i- dueelen geest van lederen soldaat, De Russen kwamen heel tot Al Ion- s'tein, voor de Duitschers bang wer den en in allerijl een groote leger macht van het Westelijk krijgstoo- neel lieten overkomen. De Russische opmarsch was een stoutmoedige, zelfs gewaagde onderneming geweest, maar wellicht was de merkwaardige terugvocht van généraal Retmon- kampf een nog groolere verrichting, daar lüj voo'rtdurend door een gewel dige strijdmacht en door ecu inder daad schitterend geconcipieerde om trekkende beweging werd bedreigd. De Duitschers waren ongetwijfeld zeer verheugd over de verdwijning der Russeu en het, was zeker een mooi ding, den courantenlezors te kunnen mededeeden dat Oo6t-Pi-uisen van vijanden gezuiverd was. Maar hun overwinning bleek slechts een schijubare te zijn. Zij vervolgden de Russen tot aan hun basis, en trokken al hun krachten samen om du andere zijde van de 'Njemen te bereiken en zoo het centrum der Russische linie te verbreken. Maar de Russen maakten rechts omkeert en dreven hen terug, te Sim- no eu te Sredniki en te Druskenniki en te Lein, alle dorpen tem Noorden van Grodno. Dit is het verhaal van een die don slag van Sredniki bijwoonde: Het begon mot de mededeeling, dat de Duitschers Ons in onmetelijke ge talssterkte nadèrden en ons op do boorden der rivier zouden aanvallen. Om 3 uur s middags begon vuren en binnen een uur was de slag algemeen, waarbij alle krachten van de Duit schers gericht waren tegen een punt van de rivier, waar deze een zijner zij rivieren, de Dubissu, opneemt, Op de steile rotsen op den rechteroever gromden de Russische houwitsers; diep beneden, op het oeverzand, dreunden de Russische voldbatterijon, en op den anderen oever, gedekt door het artillerie-vuur, drong de Russi sche infanterie heldhaftig de Duit schers terug, die van hun knnt bo ren - menschelijke pogingen deden, zich een doortocht naar den oover te ba nen. Den gansclien nacht duurde strijd voort, tot het begon te dagen. Het kraken der geweerschoten, he; bulde rend gerommel van 't zwaar geschut, het gierend gehuil der granaten ver mengde zich lot een aanhoudend, oor- verdoovend, bovenaardsch geraas, niet te beschrijven. Toch kon men tot tweemaal to© boven dit rumoer uil de gillende juichkreten van een Russisch regiment infanterie vernemen, dat miet de bajonet de Duitschors achter uit dreef. Bij liet aan!) rek en van den dag nam het vuren in hevigheid af en zweeg eindelijk geheel Een zonderlinge, booze Stilte kwam over het slagveld gevaren. De lucht geleek nog na te trillen als een onmetelijke kerkklok na hot heieren. De Duitschers waren des nachts ge vlucht, en zij lieten heuvels lijken, granaten, gebroken wagens, auto s en motorrijwielen achter. De zon kwam op en haar licht verzilverde den breoden stroom en verlichtte het af- scTïuwelijE slagveld met zeer vele doo den. HOEVEEL REIMS VAN DF. BOM BARDEMENTEN LEED. Een correspondent van do Timca seint uit Epernay: Een volkomen be trouwbaar overzicht van dc to Reims aangerichte schade kan nog niet wor den gegeven, maar ocnig denkbeeld kan worden verkregen uit de volgen- do feiten, die ik heb verzameld onder de .alrijke vluchtelingen dio hior aan kwamen. Ongeveer CÖ0 A 700 burgers zijn gedood door de Duitsche grana ten, terwijl een nog grooter aantal gewond is. Driehonderd huizen zijn door granaten verwoest, 150 huizen zijn tot den grond afgebrand en be halve de kathedraal hebben nog vele openbare gebouwen ernstig geleden. De geschilderde vensterglazen in do kerk van St. Remy, een nauwelijks minder vermaard historisch gebouw dan do kathedraal, zijn vernield en zelfs iiet voornaamste kerkhof is zoo gotoistërd, dat men nauwelijks op de paden kan loopen ten gevolge van de massa's puin van grafstoeenen on hekken, die in alle richtingen zijn neergeworpen. Van de bevolking van Reims, die in normale omstandigheden ongeveer" 110.000 zielen telde, zijn, naar mom nu zegt, niet meer dan 40.000 geblo- De overigen zijn gevlucht, liever dan nog langer de gevaren te door staan van een beschieting, die hun huizen ve'rnielt en hun zaken ruïneer! en omdak ze met- de gevaren van. ver hongering worden bedreigd. Dagen lang leefden heele gezinnen in hun kelders, slechts van de boules de son (zemelbroodjes) en velen zijn ten ge- •olge van de doorstane ontberingen bezweken. De protestantsdie kerk te Reima was al heel spoedig vernield en na werden de godsdienstoefeningen in, dezen kelder gehouden; leege pakkis ten voor de champagne dienden als kerkbanken en preekstoel. Van de Zee. TORPEDOBOOT GEZONKEN. Volgens een bericht uit Duilscho bron is een Russische torpedoboot op een mijn geloopen en gezonken. DE MIJNEN Het koopvaardijschip Manchester, 5363 ton metend,-liep bij de noordkust van letland op een mijn en zonk. Da kapitein en 13 man verdronken; der tig leden der bemanning werden ge red door een Engelsclron stoom traw ler. Do scheepsau'cori,teilen te Liverpool hebben de reeders, wie'r schepen om de noordkust van Ierland passeeren gewaarschuwd, dat door de Duit scliers in deze wateren mijnen zljm gelegd en dat de schepen daarom niet binnen zestig mijlen van het eiland moeten passeeren. Uit Zuid-Afrike. In ons vorig nummer plaatsten wij ee«n uitvoerig bericht over nieuwe verwikkelingen in Zuid-Afnka. Do Engelsche bladen bevatten hoofd artikelen over ongeregeldheden in Zuid-Afrika. De .Times" meent, op grond van betrouwbare inlichtingen, te kunnen zeggen dat de rebellie vol strekt niet van ernstigen aard is. Bo tha heeft ontzaglijken invloed onder het volk en do rebellen kunnen niet op veef hulpmiddelen rekenen. Ais zé mochten vertrouwen op Duitsche hulp. dan zullen ze teleurgesteld wor den. De „Dailv Chron." kan niet inzien welk voordeel dö Afrikanders .zoo don hebben van een uiteen "Ratten der Unie, maar het Britsche rijk moet Botha ondersteunen om Zuul- Afrika te behoeden voor het lot af te te dalen tot den rang der centiual Amerikuaiiscti© republieken. De liol- landsche Afrlkaanders zouden oen groote dwaling begaan als ze mee- nrmdal de Engelseh-Duitsclie wor steling voor hen van geen beteekenis is. Duitschland moge den Boerenloi- dors een Boerenrepubliek beloven, de Belgische staat zou hun in hun moedertaal kunnen verklaren waf zulke beloften waard zijn. Do „.Daily Nc-ws" meent dat het !>o- lacholiijk zou zijn, de beweging te on derschatten, diie zooveel fanatisme wekte, maar zelden zullen mannon va.n schitterende hoedanigheden zoo nood-eloos, zulk een onbeteekeiiend treurspel hebben uitgelokt als dat waarvoor De Wet en Beyers verruit woordelijk zijn. De „Daily Mail" meent dat de r.s bollie in Duitschland wilde vreugde mag wekken, wijl men hier bet ware karakter der Boeren niet begrijpt, dat ze ongetwijfeld sensatie zul wek ken in de wereld, maar dat zij in Zuid-Afrika de lucht zal zuiveren on niet den minsten invloed zal hebben oj) de gevechtskracht en de vastbem- donheid der volken van het Britbchüi Rijk. Reuter seint uit Londen: „Het bericht van een nieuwe op roerige beweging in Zuid-Afrika maakt een veel minder diepen indruk in Engeland dan men zou hebben verwacht, omdat iedereen overtuigd is dat nietegenstaande de grootero bekendheid der leiders deze rebellie enen wei ruig succes hebben zal als die van Maritz. Aan den anderen kant heeft men bet volste vertrouwen dat Botha en Smuts den toestand zullen weten te beheerschen. De bladen meenen zelfs, dot de re bellie het gelukkig gevolg hebben zal de loyale Boeren en Engelschen n-og nauwer dan tevoren aan de Britscha regeering te binden. Maar of dc be weging dadelijk mislukt, zoon Is te verwachten is, of niet, eenige invloed op de militaire macht van het rijk kan er niet von uitgaan. Zij kun den wil der Britsche volken niet doen schokken om den vijand in Europa en in de geheele wereld te overwin nen". Aan de aanhangers van Maritz naar Reuter uit Kaapstad aan "i

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 6