de kosten van den oorlog. In een rede over de oeconomteche 'oorzaken en. gevolgen van den oor log. behandeld* professor Ju'ius •Wolf, ie Berlijn, de verliezen en onkos ten door den oorlog veroorzaakt. Hij schat de schade in Oost-Pruisen en in het rijks'and door het binnendrin gen van do Russen veroorzaakt op ongeveer een milliard. In het Oosten- Tijksch gebied zal deze schade nog bo il a rigrijk grooter zijn. In Rusland, Jklgió en Frankrijk nog voel groo- ïi r Veel aanzienlijker echter dan de schade van particulieren zijn do eigenlijke oorlogskasten. AUe onkos ten van een modernen oorlog schat men op zes mark per man. Dat zal voor dezen oorlog echter te weinig zijn. Zeven mark is het minste. Di jou naar de meening van den rede- r uar voor alle legers te zamen hon derd en veertig, misschien zelfa hon derd en vijftig millioen mk. bedragen. Duitschland zouden de onmiddellijke oorlogskosten voor drie maanden op drie en een half milliard te staan ko men. De oorlogsleening zou tot Nieuw jaar voldoende zijn. Bij deze onmiddellijke kosten en schade komt dan nog do belemmering van het oeconomische leven, die slechts te benaderen is. Als men a'la factoren in aanmerking neemt, moet men de hierdoor veroorzaakte schade ivoor het nationale inkomen van Duitschland op een derde daarvan BChatten. Men moet er echter reke ning mee houden, dat het nationale oeconomische leven in Duitschland merkbaar krachtiger wordt. De oeco nomische schade zal ongeveer even hoog zijn als de onmiddellijke oor logskosten, zoodat men in een kwar taal waarschijnlijk zeven milliard ten achter komt. Voor Oostenrijk schat spreker de schade, wat het oeconomL- sche leven betreft, op twee tot twee en een half milliard. (Voseische Zeltung.) WIJN- EN DELICATESSEN- GEBRUIK. Een der voornaamste personen op het gebied van den delicatassenhan- tiei te Berlijn deelt aan de „Ouiteche iTugeszeitung" mede: Het stijgen en dalen van den koop lust der Berlijners gedurende den oorlog, wat eten en drinken betreft, kan met de koortsiijn van een zieke erge'eken worden. In de eerste da gen van den oorlog ging de lijn plot seling geweldig omhoog. Vervolgens kwam de reactie. Thans ia de toe stand veel rustiger en beter. Maar ook nu kan men nog schommelingen waarnemen, liet gebruik stiigt met troepenbewegingen door Ber'ijn en 't ontvangen van gunstige berichten uit den oorlog. Het daalt zeer sterk, als eenige dagen na elkaar geen berich ten komen van het oorlogsterrein. In de restauraties en vooral in de wijn huizen te Berlijn is het bezoek weer •iets gestegen, ofschoon het natuurlijk niet de hoogte van normale tijden be reikt. Dat staat in verband met het feil, dat het vreemdelingenverkeer te Berlijn en vooral van reizigers, die jvoor zaken komen, niet onbelangrijk ia toegenomen. 1-Iet buitenlandsche vreemdelingen verkeer staat geheel Btil en ook het particuliere bezoek uit tic provincie is slechts zeer gering. Hel mag echter toch als een gunstig toeken beschouwd worden, -dat het reizen 111 het binnenland voor bijna alle tukken van bedrijf weer veel le vendiger geworden is. Ook de handel in delicatessen gaat vooruit. Daar toe hebben de veidpostbrieven en in deze week, bijzonder de vijf kilo-pak ketten aan onze troepen aanzienlijk bijgedragen. Met het verbeteren van den oecono- mischen toestand en het binnenkomen van gunstige oorlogsberichten, is de behoefte aan een betere levenswijze weer toegenomen. Daarvoor komen eten en drinken het eerst in aaniner- king Vooral de wijnhandel heelt zien zeer goed gehouden, veel beter dan men vermoed had. De verkoop van caviaar en oesters heeft echter «er onder den oorlog geleden. Aan de „Berliner Börsen Courier" 'deelde deze zegsman nog mede dat de Duileche wijnoogst van dit jaar door den oorlog niet geleden heeft. De oogst is In vollen gang. Ook da prijzen tijn geenszins bijzonder laag. De verkoop van oesters is door den ooi-' log in den letterlijken zin dos woords gedecimeerd. Dit zien wij uit de be lichten van onze Nederlandsche le veranciers. Toch zijn da oesters niet gciedkooper dan vroeger, omdat het vangen en het transport met groote moeilijkheden gepaard gaan. De iviesclveis gaan niet gaarne zee in en vangen oesters slechte Voor zioover zij in de putten liggen. Van caviaar, waarvoor Berlijn de stapelplaats voor WestdEuropa ib, is nog voorraad voor maanden lang, OP DE COTE LORRAINE. Uit een soldatenbrief d.d. 14 Octo ber 1914 De strijd hier is bezwaarlijk. Wij liggen 61echts op zeshonderd meter afstand van de Franschen in diej>e loopgraven. De infanterie houdt zich thans vrij kalm maar de artillerie be schiet ons van tijd tot tijd zoo hevig, dat wc geheel onder de aarde wonen. De manschappen met hun officieren in diepe kuilen, die van boven zijn toegedekt; wij, de staf van het regi ment, in een gat van ongeveer twee meter iu het vierkant, dat eveneens goed gedekt is. Aan de zoldering een lamp, in het midden een kleine tafel en twee stoelen uit het naburige dorp en dan nog een hoekje voor de te'e- loon. liet eten wordt in het dorp ge kookt on hierheen gebracht. Onze te genstanders zijn stellig meer dan een legercorps sterk, en daaronder ook Turco's in roode kielen en wijde broe ken. 'a Nachts probeeren zij vaak oen aanval, die echter steeds door infan terievuur en vporal ook door de bui tengewoon gevreesde machinegewe ren afgeslagen wordt. Begint echter hun artillerie, dan iiuoet men iu de holen wegkruipen, want dan schieten zij met zulk een woede en volharding, dat de hee'e aarde schudt en onze hanglampen dreigen uit te gaan. Het artillerievuur kregen wij tot nu toe .volkomen fegelmatig. Wij wisten het precies, dat op een bepaalden tijd al les verdwijnen moest, en dan begon liet ook altijd precies op tijd. Thans echter, nu wij ze af en toe met onze zware kanonnen ergeren, ze zelfs in de middagrust of bij het eten storen, «f wanneer wij in de dorpen schier ten ijie zij vöör Kun Verbindingslijn noodig hebben., dan raken zij uit hun humeur en schieten op heel ongewone tijden. (Berliner Lokal-Anzeiger.) DE STRIJD IN HET OOSTEN. Uit een brief van een Berlijnschen schilder, die als infanterist dienst doet: Zondag zouden wij rust hebben. Wij werden echler 's morgens om drio uur gealarmeerd, omdat sterke vij andelijke troepen in opmarsch waren en legden van Zondagmorgen tot Dinsdagmiddag li2 kilometer af. Dinsdagmiddag kwamen wij in het gevecht en hebben tot Zaterdagmid dag dag en nacht onder stroomen den regen in de loopgraven doorge bracht Geen drogen draad hadden wij aan het lijf. De j>roviand coionnen kwamen op do doorweekte wegen niet vooruit. Eindelijk, den derder. dag, werd bevel gegeven, 'hoe het ook ging den patroneuwagen en de veldkeuken aan te slepen. De wagens, die bij ona andere met vier paarden bespannen zijn, hadden thans tien of twaalf die ren voor en kwamen tot op driehon derd meter achter onze stellingen in een vijandelijken kogelregen. Wij kre gen het oten in de loopgraven, waar do manschappen van de keuken het ons in het kookgerei brachten. Do brave kerels hielden het hengsel tus- söhen de tanden en kwamen op hani den en voeten naar ons toe kruipen. De patronen werden uit den wagen in. de vuurlijn geworpen. Vrijdagmor gen gingen do Russen, die nog slechts honderd' on vijftig of tweehonderd me ter van ons af lagen, met een aan zienlijke overmacht tot den storm aanval over. Nu stond voor ons alles op het spel. Wij hadden gezworen lie ver tot den laatsten druppol bloeds to vechten dan ons door de Russen ge vangen te laten nemen. Toen de vij and nabij gekomen was, stormden wij hem rnet de bajonet tegemoet en schoten of staken alles neer dat ons voor den loop kwam. Toen de rest zag hoe wij vochten, gingen de kerels als razend op de vlucht. Wij echter met de laatste krachtsinspanning hen achterna. Toen stuitten wij ongeveer een kilometer verder op een batterij Russische artillerie, die juist in stel ling wi'de rijden. In een oogenbük waren de manschappen en paarden neergeschoten en onze zesde compag nie vielen zeven kanonnen en tien propvolle ammunitiewagens in han den. Dat was bij ons een hoerage schreeuw, dat mij nog lang in de ooren sol klinken. Maar ook wij had den verliezen geleden. Onze kolone', twee majoors en veie onder-officie ren en manschappen zijn gevallen. Gisteren, Zondag, zou rustdag zijn. Wil marcheerden echter weer op Duitseh gebied terug, werden des avonds met den spoorweg van M. naar E. gebracht en overschreden heden naoht weer de Russische grenzen. (Nordd. Allgem. Zeitung.) DIE EERSTE DU'ITSCHE OORLOGS VLIEGER BOVEN PARIJS. Het was op 29 Augustus, diat de vlieger Hermann Drossier bevel ont ving de eielling-en dek bondgenootem bezuiden Amiens te gaan verkennon, ln de Octobor-aflev ering van het maandschrift „Die Bergstadt" geeft hij nu een beschrijving van zijn vlucht. Dressier moest, om de uitgestrekt heid der vijandelijke troepenbewe ging te kunnen nagaan, zuidwaarts afslaan. „Daarbij viel mijn blik op de kaart, als het ware toevallig op Pa- rijsl Nog had hier geen Duitsch pro jectiel zijn ernstig woord gesproken. F.n ik had toch twoe bommen bij me! De gedachte pokte me en liet me niet me ar los. Ik moest toch al vanzelf riditing nemen op Parijs. Het was er, nadat ik mijn opdracht vervuld had, alleen nog maai- om te doen, een kleine extra toer te maken van nog geen 30 kilometer. Ik stelde den mo tor op maximum snelheid in, „Magen- da" schoot met de vaart van een ade laar door de lucht. 20 minuien later stond de Eiffeltoren als een uit bla/u- we nevels geweven droombeeld voor mijn oogen. „Ik stelde het hoogtestuur in en steeg. Het tafereel daar onder mij schrompelde meer en meer ineen, maar verloor er niets door aan duide lijkheid. En nu brak onder mij een ware hel los. Ik boorde een voortdu rend scherp fluiten en voelde ook meer dan dat ik het zag, hoe «enige kogels de vleugels van mijn „Taube" door boorden. Zij mikten niet slecht! Maar wat hindert nu zoo'n gaatje! Het ware iels anders geweest als een toevallige treffer den spandraad van mijn 3tuur had sbukgeslagenl Maar oppassen, dat lk den Eiffeltoren niet te dicht nader! Ik wist, dat op het bovenste platvorm mitrailleurs en ballonka nonnen waren opgesteld. In groote bochten vloog ik om het gevaarlijke bouwwerk en moest naar mijn schat ting zoowat boven hot centrum der stad zweven. „Ik wierp een bom uit de lanc eer buis en zag hem in zijn val onder mij kleiner en kleiner worden, een mat- gloeiende streep achter zich latend. Ik luisterde naar de diepte, maar ar volgde geen ontploffing; die had ik toch moeten hooren. Dus: Mie! Ik wierp de tweede bom uit en nu ha oen paar seconden hoorde ik tegen het gesnor alsof er twee locomotieven op elkaar gdloopon waren. Het was de eerste Duitscho bom, die op Parijs viel! „Ik kruiste, zonder me verder om het knallen van het geschut te bekom meren, verder boven do stad. Van Montmartre zag ik twoe vliegtuigen komen aanstormen, een Voisin twee dekker en een Depardussin. „Nu veranderde ik snel van koera en nam de richting noordoost. Mijn belde vervolgors schroefden zich snel in de hoogte, maar mijn voorsprong was te-girtoot. De Diiitsobe „duif' vloog sneller rlan de Gallische .haan'. De afstand tusschen ona werd steeds grooter. Mijn „Magenda" scheen 'te begrijpen, waar het om ging. Als een spefwèP vloog ze voort Spoedig Ead ik de Fransche troepen weer onder mij, een half uur later verdwenen ze uit mijn oogen. En verder waagden zich mijn vervolgers niet. Kort voor acht uur landde ik weer bij mijn re giment Ik had den afstand van 340 K..NL in 8 uur 50 mimnen afgelegd." HET GROOTE GESCHUT. D« Kölnische Zeitung schrijft nog eens over de groote -12 C.M. mortieren, door de Duilsclicre gebruikt, o.a. voor Luik en Antwerpen. Van de aangerichte verwoesting wonden IJselijke bijzonderheden mede gedeeld. Hoe b.v. een projectiel van den 42 c.M.) zich, door van aarde en beton gemaakve dekkingen ter dik te van 7 en van 2 Meter en dwars door een panlsertoren heen, zijn weg wist te banen, alles verwoestende wat op dien weg werd tegengekomen. Hoe een ander projectiel (van den 30.5 c.M.) reeds bij hei, le schot midden in den hoofdpantsorto'ren terecht kwam na den meter dikken staalwand te bobben doorboord; hoe het, overal een gloeiende hol stichtende, zijn tocht door kazematten en gangen doorzot- te en bij dien doorgang overall de zwam, uit staalplaten beslaande deu ren ui'i elkander sloeg alsof het zoo vele kaartenbladen waren. Verdedigers van. meer afgelegen ka zematten werden door den luchtdruk tegen de wanden geslingerd en liepen kneuzingen op. Don commandant die onder deze omotandiglieden eren fort overgeeft kan moeilijk een verwijt van moede loosheid treffen. Mei deze 42 c.M: mortieren is het mogelijk zoo schrijft do militaire deskundige van 't Alg. Handelsblad bot op 2 2y3 uur afstand van de daarmede te bewapenen belegerings- battorijen, als mijnen werkende gra naten te kunnen wegslingeren, en te doen terechtkomen in (zulk groot doelwit aanbiedende) steden als Luik en Antwerpen, zelfs vóór dat de tot bescherming dior steden aangelegde forten zijn bezweken. Hierdoor heeft zich toch de gewichtige vraag naar voren gedrongen, of geen te groote verantwoorde! ij kheid op de schouders van den bevelhebber wordt gelegd door hem voor de keus te stellen een (door forten ingesloten) emporium, onder de aangeduide omstandigheid, aan geheel e vernietiging prijs te ge ven, dan wel zijn plicht te verzaken door do op die wijze versterkte aan zijn krijigsmanseed toevertrouwde veste oveir 'te goven, zonder dat al de tot do verdediging voorhanden mid delen zijn uitgeput. Die plicht kan wel door hoogore autoriteit worden opge heven, gelijk wellicht in België is ge schied, doch hiermede wordt niet ge diend do zaak waarom het gaat, nL de landsverdediging tot het uiterste voort te zetten. Zooals het nu gekne pen is lijkt do Logeiveating Antwer pen, ongeacht de vele milüoenen aan hare versterking ten koste go- legd oorder een hinderpaal dan een steun te zijn geweest voor de defen sie. HET AVONTUUR VAN EEN EN- GELSCHEN VLIEGER. De bekende Engelacho vlieger Pauk ban, thans luitenant bij de militaire aviatiek, heeft den correspondent van de „Dany TeL" een beschrijving ge geven van een tocht, dien hij onlangs met zijn niocnanicien deed, met heï doel, om Amiens te bereiken. Ten einde eea omweg te vermijden, be sloten zij over de vijandelijke linies heen te vliegen. Zij stegen daarop tot ean hoogte van 8000 voet, zoodat zij buiten scliot van de Duitsche kogels bleven, die op hen afgevuurd wenten. Toen zij zich boven hot Duusche vliegstation bevonden, bemerkten zij plotseling beneden zich een vijande lijk vliegtuig. De mechanician maak te zijn mitrailleuse gereed, terwijl Pajuihon de machine deed dalen tot zij op 200 el afstand van den vijand waren. Toen deze hen in het oog kreeg, liet hij zich in een. rechte lijn dalen. In de positie, waarin de ma chine zich 'hierdoor bevond, bood zij oen uitstekend doelwit en werd spoe dig uaur beneden geschoten. Nu de Fransche avialeuira zich la ger hadden gewaagd, begonnen de kogels de vleugels te doorboren. Daar op werd de motor geraakt. Zij waren daarom genoodzaakt, te dalen, doch geholpen doör een gunstigen wind, konden zij dicht bij een afdeeling ja gers te voet landen. Terwijl de vliegers de machine re pareerden, verscheen een afdeeling uhlanen. De mechanician sprong op de machine, stelde de mitrailleuse in werking en, gesteund door de jagers, dreven zij de Duirischets terug, waar van er verscheidenen gedood en ge wond werden. EEN VROUW EN EEN KNAAP IN 1IET RLSSISCHE LEGER. In het Russische leger is op het oogenblik een vrouw in actie ven djensi, namelijk mevrouw Koedasje f, de bekende onderzoekingsreizigster. Zij is ingedeeld bij de verkenners van de legerafdeeling van generaal Reu- nenkampf. Ditzelfde korps telt ook een sol daatje van 13 jaren, Nicolaas Pe- toesjkof, de zoon vau een rijken boer. Toen de oorlog uitbrak, vluchtte de jongen uit het ouderlijk huis en wist hij zich te verbergen in een militairen trein. Toen hij daar ontdekt werd, en naar huis zou worden gezonden, wist de kleine toekomstige landverdediger door zijn smeeken den commandant zoo to roeren, dat deze beloofde hem te zullen houden, op voorwaarde dat zijn ouders het goed vonden. Er werd getelegrafeerd aan de ouders en de zen gaven hun toestemming. De jeugdige soldaat heeft den vuur doop reeds ondergaan in den slag bij Ins ter burg en is ook reeds eervol vev- meld, nadat Hij een zeer sïouïraoedfgè verkenning had gedaan. TEGEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. De Parljsche correspondent van de „Times" schrijft: In een weinig opvallend gebouw fn een, men zou wel kunnen zeggen, gewone straat, wordt op het oogen blik een wapen gesmeed, dat beslis send kan blijken te zijn in den tegen- woord igen veldtocht. Het wapen is niet een nog machtiger belegermgB- kanon, maar cholera-serum en het gebouw is het Instituut Pasteur. Ik bracht or dezer dagen een bezoek aan. „Wij hebben geen enkel geval, noch van cholera, noch van typhus in bet leger der geallieerden', vertelde mea mij, „en wij zullen het waar schijnlijk ook Tt'vfi hebben. Maar er zijn Oosten'rijksdie troepen, onder wie de ziekte heeiecht, naar het Wes ten gezonden en wij moeten gereed zijn. Gedurende den laatsten Balkan oorlog word serum gebruikt door het Grieksche leger en de ziekte wa9 in vijftien dagen geweken. Dat was onze proefondörvindelijko basis. Nu ma ken wij Be'rum voor het Servische le ger, dat in nauw contact met de ge ïnfecteerde streeik staat. Wij, hebben ook een voorraad gereed, om oninid- lijk, indien noodig, zelf 'te gebruiken. Cholera-bacllluu worden door water overgebracht, moa'r do besmetting kan op allerlei wijzen in hot water koine'n. Iedere voorzorgsmaatregel en deze maatregelen omvatten ook inspectie van het water wordt genomen door de medici, belast met de gezondheid van de soldaten. In België. „Antwerpsche tijdingen" raadt bij herhaling de burgers aan om 'terug to koeien. Er zijn nog menschen die de vluchtelingen elf raden dit te doen oindat zoo zeggen ze de toestand nog niet veilig is en men gevaar loopt door de Duitschers gevangen geno- rueu te woïden om is Galiciè te gaan vechten. Deze bangmakerijen noemt het blad ongegrond en schrijft voorts aan het adres van die verkeerde raadslieden: „Wat'kan het hun schelen, zegt het blad, of, bij de rampen die Antwer pen troffen, onze geliefde moederstad 'zoohaast mogelijk uit den doodslaap wordo opgewekt, of hier liet econo misch leven zijnen normalen gang ga, of tering en nering worden her- opgewekt, of de hier gebleven lijdende bevolking worde 'bijgestaan en ge troost, of de ontredderde stadsdien sten. worden heringericht, otf de noo- dige maatregelen worden getroffen voor het vrijwaren der openbare ge zondheid, of naast den stoffel ij ken ook zodelijken steun worde verleend aan hein wi'er havo en goed verloren ging en waarvan ook vaak de dierbaarste panden onvindbaar blijven en in hon ger en ellende in deu vreemde rond dolen?" De burgemeester van Antwerpen, Jan de Vos, heeft aan 't blaadje „Journal dee Réfugiés" (nu al weer opgeheven) een brief gezonden om te gen enkele onjuiste beweringen in dit blaadje geuit, te protesteeren. Hij zeg., (lat de burgerlijke overheid de stad Antwerpen pos aan de Duit- scfrera overgegeven had toen de mili tairen vertrokken waren, 't Verwijt dat do burgerlijke autoriteiten Uis- schenb&ide gekomen zijn om de stad over te geven is dus onjuist. Bovendien is het onwaar, dat de se nator Mr. Franck zichzelf tot burge- meee.eir van Antwerpen heeft opge worpen. De heer Franck heeft den burgemeester in deze moeilijke dagen alleen ter zijde gestaan, vooral daar de gezondheid van den heer De Vos gesclmkt was, zoodat hij rust noodig had. Uit Zuid-AfHha. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Hertzog uit Bloemfontein vertrokken is, In de hoop de leiders der rebellen te ontmoeten en den mannen te raden huiswaarts te keeren. Hij is er nog niet in geslaagd De Wet te ontmoe ten of Conroy, een lid van den Pro vincialen Raad, die aan het hoofd van een der rebellen-commando's staat. Tot dusverre is het in den Oranje- Vrijstaat nog niet tot bloedvergieten gekomen. Een communiqué van het Engelsche gezantschap tc 's-Gravenhage luidt Generaal Botha deelt inede, dat hij Dinsdagmorgen Rustenburg verliet en oprukte tegen generaal Beyers. Beyers' troepen werden gedurende den gelieelen dag op een formeele vlucht achtervolgd en 80 man werden met de wapens in de hand gevangen genomen. Bij liet afzenden van dit rapport was de vervolging nog aan den gang. De opstandelingen van Maritz gaven zicli over aan kolonel Van der Ven ter te Onderstcdoorne. Allerlei. DE HOUDING VAN TURKIJE. De Petersburgscho „Rjetsch" ver neemt uit Konstantinopel, dat de Turksche staatsman Enver Pacha den journalisten aldaar 'heeft ver klaard, dal „Turkije met het oog op het terrorisme der Engelschen in Egypte, de ontwikkeling der dingen aldaar met waakzaam oog volgt. Ais beschermster der Mohammeda nen zal Turkije gedwongen zijn aan do F.gyptlsche onlusten een einde te maken en Egypte we-der onder liet bestuur van hot kalifaat te brengen. Als do triplo on ten te spreekt van de bevrijding van enkele nationaliteiten, dan, dient zij te beginnon met de be vrijding van Egypte van het Engel- 6che juk,"- Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabomieerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits vcor beantwoording vatbaar, in to renden bij do Redactie van Jinnrlom's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vxogen, dia niet vtil'.tdig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt goea aandacht gerebonken. VRAAG: Wordt dezen winter een gratis cursus gehouden van eerste liulp bij ongelukken? ANTWOORD: Er worden verschil lende cursussen gegeven. Wend u eens tot deu hoor W. W&alewijn, l3te secretaris van „ënelverbajid", Scho- terweg 49 E rood. VRAAG: Bestaat in Haarlem gele genheid "b avonds kosteloos onder richt in den wapenhandel te ontvan gen? ANTWOORD: Inlichtingen hierorn- 'orent kunt u aan do Hoofdwacht, Groote Markt, inwinnen. VRAAG: Welko zijn de adressen van de depots van geïnterneerde soldaten in Nederland? ANTWOORD; O.a. Kampen, Amers foort en Gaosterland. VRAAG: Waar zijn de Fransche soldaten in Roosendaal geïnterneerd? ANTWOORD: Dat is ons niet be kend. VRAAG: Kan een meisje van 14 jaar kosteloos op de muziekschool ge plaatst worden om daar opleiding tot een diploma als pianiste te out vau gen? ANTWOORD: Wend u toi het be stuur der school. VRAAG: Wordt in Haarlem les ge geven in Italiaansche handwerken? ANTWOORD: Wend u bot de Huis houd- en Industrieschool in de Voor- heiinslraat oen nadere inlichtingen. VRAAG- Waar zijn geprepareer- ke kattenvellen verkrijbaar. Wat zijn de kosten daarvan-? ANTWOORD- Dit is een han dels-aanvraag waarvoor een adver tentie geplaatst moet worden. VRAAG: Een dienstbode ver trekt met 3 November. Hoe laat mag ze vertrekken? ANTWOORD: 12 uur. VRAAG: Een dienstbode is 1 Mei m betrekking gekomen en heeft haar betrekking 15 September opge zegd. Hoeft ze recht op de kermis- fooi? ANTWOORD: Jat Naar aanleiding van een vraag omtrent inlichtingen betreffende ge ïnterneerde militairen deelt men ons mede, dat men zich daarvoor moet \vendan tot het Informatiebureau van het Roodo Kruis, Kneuterdijk, Den Haag. Binnenland TWEEDE KAMER. Alen seint ons uit Den Haag Bij de voortzetting van he; debat over de Indische Begrooting werd eenige discussie gevoerd bij de afdee- iuig Justitie tusschen de heeren Van Deventer, Fock en den Minister over de rechtspleging en wetgeving bij de afdeeling B.nnen'.andsch bestuur en eenige discussie tusschen de heeren Scheurer, Van Deventer en den Mi nister over de voorbereiding eener reorganisatie. Het debat duurt voort- De heeren Scheurer c.s. hebben amen dementen voorgesteld om posten voor de H. B. S. to Bandoeug en voor volks bibliotheken le schrappen of te ver minderen. (Iteods iu een gedeelte van ons vorig nummer opgenomen)» Vandaag zal de behandeling van d/é In d its oho begu-oofcing voor 1915 wol worden ten eunde gebracht. Gis toren is men voor een goed deel door do artikelen vau 't belangrijkste hoofdstuk (11 van de uitgaven, die in Indie; btxmgekomnii. Zooais ons reeds per telegraaf be richt werd bad over de Afd. Just.tio een vrij uitvoerig debat plaats. De heer Van Devonter klaagde over de gebreken in do rechtsbedoeling voor inlander» en vroeg in Lichtingen over do ai. ai te zwairj besUuffiug van de tot jarèinangen dwangarbeid veroor deelde uüaioteis van Kureng Assam wegens opstootjes tijdeiz» de Sarekal Islam beweging en over slechte be handeling van Uwuugorbe.dets op Midden-Sumautide Minister van Ko .omen, do heer Pieyte, <be de noodige gegevens nog met uit lnd;è ontvan gen had, beloofde later miichtingen. De heer Fock drong op unificatie van 't recht uan. door den arbeid, de lierzianiog van de strafwetten en-z. in een hand to brengen, nL in die der daarvoor hier to lande ingestelde Staatscomlilts-.i\ Do Minister zegde overweging too, maar voeide toch eoitige bedenkingen aan. Hij deelde mecte dat liet ontwerp-\vetl»3fc van Strafrecht eerlang den Raad van State zal beiv.kcti. Voor de verdere voorbereiding van 't wark was de commissie van wetgeving in Indie niet wel te missen. De lieer van Deventer kntsverde verder 't nog steeds lieetaande dua lisme en de berechting van overt e- dingen door Europeanen en inlan ders, maar de Miimster betoogde dut bij 't bestaande vor&chil der begrea- zing van misdrijf of overtreding, voor Europeanen, on ikj.mders, volledige uniforrnUetit in do berechting niiot mogelijk was voor de unificatie van 't recht ze'f. De reorganisatie van 't Binnen- kwwtech bestuur word mede uitvoerig besproken. Terwijl de heeren Scheu rer en Boeaardt zich iuoeuomcu be toond fl met de in 't rapport Van (lef lieer do Graaff aanbevolen weg tü dus den post van ruim f 30.000 vooi de voorbereiding van den overgang», toestand naar z.m voorstellen too. juichten, hadden de heeren Van De. venter, Fock en Bos bezwaren tegea dien post omdat voorbereiding van dJ uitvoering der plannen niet moesl plaats vinden voordat do Kamer zicli in beginsel er over had geuit. De MD nistor verdedigde <i--n post nc-ziens, omdat de voorbereiding zoovee! omj vattend w&« en nieti prejudicieerde de Kamer bleef tcch vrij, maar hij gaf toe dat 't afstemmen van den post evenm.n tot terzijdestelling van de piaraien leéden zou. Onder die om standigheden was 't te voorzien gel ijk dart ook geschiedde dat da post, op verzoek van den heer Van Deventer ln ftenr.ming gebracht, met 33 tegen 2C stem mi i werd vorworper». Door don heer Do Murait werd op ae ondeugdelijkheid gewezen van do gewapende politie, <iie, niet aan het gezag van T Binnenl. bescuur onder worpen, zonder discipline zich aan allerlei misbruikon overgaf. Hij ont kende 't nut er van en achtte de kos ten veel te hoog in verhouding tol da waarde. De Minister beloofde onder zoek omtrent deze zaak en zoo noodig voorziening Bij de Afd. Onderwijs drongen de heeren Ter Laan ('Den Haag) en Ke telaar er op aau om te dezen aanzien tpch vooral geen zuinigheid te be trachten de eerste gaf eenige wen* echen omtrent de opleiding te ken nen en beiden drongen er op aan d< vakorganisatie ('t Nod Ind Onderwij zersgenootschap) meer te ei*kennen en te raadplegen. De heeren Bogaardt en Scheurer waren te dien aanzien wat angstvallig, vreesden voor te grooten en eenzijdigen Invloed en wezen op"l belang om dan ook de Christelijke onderwijzers te raadplegen. De Mini» ter, die 't wat dc krachtige bevorde ring van het onderwijs, de deugdelij ke opleiding enz. geheel met de eerst* sprekers eens was, verzekerde ook dal Ned.-Ind. Ondenv.-Gen. waar noo dig wordt geraadpleegd doch men moest ook op andere ixlangen let ten en hij wilde den Gouv.-Gen. vrij laten in 't kiezen van adviseurs. De Min. zou 'l gesprokene over op leiding, speciaal met het oog op dt eischen in indie. zoowel ais ncpena de Inspectie ter harte nemen. Keu bepaalde opleid mgsschool in IndiS ontmoette te groote bezwaren. Nog een punt kwam gisteren ter sprake en tot besiis.s.ug: de oprich ting van de 11. B. s. '.e Banding, waarvoor op een motie dezer Kamer, twee posten, van f 38.2U0 en /li fchO, op de begrooting waren gebracht. NV ól hier (de motie was door links tegen rechts doorgedreven) de politiek iu t sj>e! was en bezuiniging zoo gewenscht scheen, stelden de heeren Scheurer c.e. voor deze posten tc schrappen. De Minister was er, om de noodzake lijkheid van deze schooi en uit eer bied voor 'het votum der Kamer niet voor te viuden en iu overeeusceai- irnng met de meerderheid van de rap porteurs (wier advies de heer Fock uit bracht) werd het amendement met 40 tegen 25 stemmen verworpen en do school dus gehandhaafd. Heden komt nu o a. nog 't amen dement over de Volksbibliotheken aan de orde. Rechtszaken VEROORDEELD. De Amsterdamsche Rechtbank heeft den 29-jarigen noodstactiter, die ia tien avond van 14 September in een gebouw van het gemeentelijk abattoir te Amsterdam een tió-jari- gen zwerver zoodanig met een mee in de boret stak, dat de man nog deu- ze'fden avond aau verbloeding over leed. veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Het O M. had vier jaren g-.-vangcuisstraf geeischt, we gens mishandeling, den dood ten ge volge hebbende. StooinvaartiiericMen HOLLAND—AMER1KA-LTJN. Winterswijk arriveerde 27 October, van Rotterdam te Quebec Zaandijk van Rotterdam naar Bal timore passeerde 26 Oct. Lizard. De Nod. stoomschepen „Alioth", „Pnecda", „YiUium" en „Merak" be nevens hot Noorscho stoomschip „Nordkyn" zijn door de Holland- Amerïka-Lijm gecharterd voor den doend Rotterdam-New York. Het stoomschip Lcto vertrok 26 Oc tober van New-York naar Rotter dam. Hot st. C&lüsio vertrok 27 Oct. van New-York naar Rotterdam Het. Epsilon arriveerde 27 Oct van Rotterdam te New-York. Tiet st. Wcstcrdijk vertrok 28 Oct. van Rotterdam near Ba'timore. STOOMV. MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Het st. Koningin Emma (huisreis) passeerde 28 Oct Dover. Het stoomschip Ambon (uitreis; is 27 Oct. Gibraltar gepasseerd. Het stoomschip Karimata (thui» reis, is 27 October Pantellaria gepas- llci stoomschip Radja (thuisreis) arriveerde 27 Oct. te Greenock. Kumbunsan (thuisreis) amveerda 27 Oct te 1-iverpool. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Fortuna arriv. 27 Oct. van Amster dam to Aarhuus. Pomona arriv. 24 Oct. van Santan der te Faro. Het stoomschip Adonis vertrok 27 Oct van C.arthaEcnu naar Denia. Het stoomschip Apollo vertrok 27 October van Carthagena naar Alrue- ria Hel stoomschip Arno rarrisverde 27 Oc' vnn Palermo te Carthagena. Het stoomschip Castor vertrok 27 Oct. van Piraeus naar Valencia. Het stoomschip Deucalion urriveeb- de 27 October van Syru to Smlibu. liet stoomschip Jason arriveerde 27 October van Aden voor do baal vau Chittagong. Het stoomschip Venus veitrok 27 Oct van Gibraltar naar Catania. Hot et. Hector arriveerde 28 Oct, van Barcelona te Genua. Het at Helena arriveerde 28 Oct. Tan Nordmallng te Amsterdam,

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7