NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Nederland en de Oorlog S2e Jaargang No. 9623 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 3 NOVEMBER 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V ERTENT IËNJ Voor Haarlem PER DRIB MAANDEN, fStg. "IffljT Van 1-5 regels 78 Cis.: iedere regel meer 16 Cis. Bullen hel Arrondissement Voor de dorpen' in' dén omlréic waér 'eeé Agent 'geées'llg'd b (kom 'der' 30 'egel' C®S •o4g^3Lftï»t00gs,£"5 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 J-ï W Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 toterraraamnraal Telefoonnummer der Redaefie 600 en der Administratie 724. Uigave der Vennooiscliap Lourens Coster. Directeur J. C. PHEREBOOM. O-tt" -d>DrukkerijZuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiïn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blsd is nftslsitecd gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandsch Advertentie-Bureau D V ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verxekeriog der (per week) goabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rckin 161 Amsterdam DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 4 NOVEMBER. Schouwburg: Do Meid. De Kroon: Voordrachtavond Korp. II. Clinge Doorenbos. Biose. Theater, Gr. Marlet: Voor stelling. Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. Leger des ITeils: Inzegening solda ten. WIT OF BRUIN BROOD. Een inzender klaagt er over, dat Bomniige menschen nog wittebrood kunnen krijgen en andere niet let terlijk zegt liij het zoo: „nu blijift er alleen vooT de „goeden en rijken wittebrood te „krijgen en voor do minder be- .deelden het bruine kropbrood.'" 'Als het wittebrood nu werkelijk be ter was dan het bruine, konden \vo ons do klacht begrijpen, maar 't tegen deel is waar: het bruine krop is veel beter voor vt gebit en heilzaam voor de ingewanden. Wij eten 't ook en met smaak. Laat de mensehen toch, in deze dagen der grooto verschrikking, niiet pruttelen over zulke kleinigheden als wit of bruin brood! En vxior zoover hei ver zet tegen het gebruik van bloem gaat, wanneer 't noodig ia zullen de auto ritei leu het gebruik van wit brood wel verbiedenl De leveringsquaestics. Door de firma Wessanen en Laan fs gevolg gegeven aan haar voorne men, om booger beroep aan te tee ke nen tegen de beslissing van de Haar- lemsche Rechtbank in de beide civiele procedures betreffende de levering van tarwe- en roggebloem aan de firma's II. Flink te Haarlem en de Naaml. Venn. Van D ij k's Bo schuitfabriek te Schoten. Deze zaken zuilen op 26 November voor het Amsterdamsche Hof dienen. Hedenmorgen werden tor civiele zit ting van de Rechtbank drie nieuwe zaken tegen de firma Wessanen en Laan aangebracht, betreffende leveringen aan de firma's Care Is, Letting* en Renkema. Deze zaken waren slechts inge diend Ier reserveering van rechten, waarom de behandeling geschorst werd tol. na do beslissing van eerst aanhangig gemaakte zaken. De Beiglscïe TlucMeMngen Heden zijn 82 Belgische vluchtelin gen naar Iran land te'ruggekeerd. Adressen van Belgische vluchtelingen. De familie LOUIS LEENS VERLINDEN, adres Ged. Volders- gracht 3, zoelct haar dochter HEN- RISTTE LEENS, in Bergen op Zoom verloren. De familie VICTOR VANHAR-! GENBORGH—VERSCHEUREN, adr. Voldersgracht 3, zoclct hare dochter en ouders VANHAEGENBORGII VERSCHEUREN, vertrokken uit Antwerpen. NUTS-LEESZAAL VOOR MILI TAIREN. Maandagavond te half zeven is de bovenzaal van hot Nut in de Zijl straat als leeszaal voor de militairen geopend en toen wij een uurtje later de trap opkwamen, hingen, ei- al kleu rige jassen en petten aan den kapstok en zaten eenige militairen zoo rustig te lezen, alsóf de leeszaal al lang be stond. Aan het eindo van de lange midden tafel waaraan gemakkelijke, hoog- ruggige stoelen staan gerijd, troffen we den hoer J. C. A. Groin, die zich o.a. met catalogi scoren van den boe- kenvoorraad (op fiches) verdienstelijk heeft gemaakt en op een kleine ver hooging zat de opzichter of toeziener, liet de bezoekers hun naam opgeven en was tot hulp en voorlichting be reid. Ter zijde van de grooto tafel stond een andere met kleine fau'teuils, als we goed gezien hebben afkomstig van het vroegere leesmuseum. Het lokaal ziet er gezellig uit, is helder verlicht en frisch; de bezoe kers, onderofficieren en minderen van infanterie en cavalerie, zaten or dan ook al recht op hun gemak m rookten gemoedelijk een sigaar of ei- garcu Om in de stemming te komen hebben we ook een boek genomen, dat evenwel Ongelukkiglijk ook alweer over oorlog handelde: het beschreef in geuren en kleuren, hoe tweo Geu zen von Trier en Kellennan, bij 't be leg van Haarlem in het Spaansclro kamp wreedelïjk werden ter dood bracht. Maar er is ook opwekkender lec tuur, bij massa; op ecu afzonderlijke tafel liggen zelfs nog eenige dagbla den, kersversch, ter lezing. Naar we vernemen Is de zaal in den loop van den avond (lol 10 uur) door een tiental personen bezocht. Ze zal wel trekken. Belgische ministers i ons land. Do Belgische ministers van state, do hoeren Cooremon, oud-nïinister van arbeid on nijverheid cn oud voorzitter van de Belgische Tweede Kamer, en Hijmann, leider der libe rale partij, zijn Zaterdag uit Havre in don ITaag aangekomen. (Zie vervolg pagina 2.) Stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhii op Donderdag 5 November 1914, des namiddags van 23 uur, door den Heer Louis Robert. Programma: 1. Ciacona, Joh. Pa- chelbcl (1653—1708). 2. Praeludium et Fuga, G g'r. i, J. S. Bach, 3. Conso lation, Max. Reger. 4. Eerste en tl de gedeelte uit de lsto Sonate, Alex. Guiimant. 5. Rhapsodic No. Ill, des (-antiques Bretons, C. Saint- Saèns. KATHLEEN PARLOW. Sedert Kathleen Parlow lner het laatst optrad, schijnt zij mij belang rijk gegioeid in kracht en innerlijke:! gloed van spel. Misschien ook in gaaf hei l en glans van techniek maar in dit laatste opzicht had zij toch ook voor jaren reeds het hoogst denkbare bereikt, Trouwens zonder dit zou haar de faam niet zoo vroeg en kwistig gelauwerd bobben als nu het geval is want zoo zijn de voor mu ziek voelende menschen niet hier zoo min als elders of de glans der virtuositeit oefent op hen nog steeds een machtige bekoring. Maar van haar schitterende en inderdaad be wonderenswaardige techniek spreek ik nn niet. Wel moet ik constateeren, dat ik de edele, bij wijlen grootsche passie, die uit haar voordracht van het interessante Concert in e-niol van J. Conus (een in 1889 to Moskou ge boren, hier geloof ik nog geheel on bekend componist) oplaaide, vroeger niet bij haar had waargenomen. Ook de Chaconne van Vitali was een ma gistraal stuk vioolspel. De klank van haar prachtig instrument ontwikkelde zich hier gaandeweg lot een haast orchestrate breedte. Jn het als bis gespeelde Menuetje van Beethoven deed zij even aan Elman denken, zon der diens kerngezonden en aansteke lijken humor te bereiken. In deze soort dingen blijft bij Kathleen Parlow een tikje „manier" maar geest on rakter worden toch nooit gemist. In het tweede deel speelde zij klei nere stukken van Gluck, Taruni, Mo zartKreisler, Ghopin—Auer, Paga- nini en Sarasale, met een Caprice van Kreisler als toegift. Het arran- geeren van Chopin's pianomuziek verdient m. 1. geen Ranbeveliug. Het onstoffelijke, die droomig-ijle int schijn-poëzie van zijn wonderbare Nocturnes vooral is door geen viool toon hoe ideaal dan ook te be naderen. De hier gespeelde wel meest van alle bekende (om niet zeggen: afgezaagde) Nocturne heeft mij dan ook het minst geïnteresseerd liet geheele programma. Maar overigens hadden alle nummers ook waar het, zooals bij Paganini en Sarasute, hoofdzakelijk om de tech niek gnat zeer zeker hun beduiden den kant. Voor mij althans was dit Viool-recital als geheel iets zeer aan trekkelijks.en boeiends. Maar ik mag niet verzuimen, hier met bijzondere ingenomenheid mel ding te maken van de prachtige, hoogst muzikale begeleidingen van den lieer Charlton Keith. Hij toonde zich hier niet enkel een zeer gerouti neerd volger, maar wel degelijk ook een vaardig pianist en een intelligent kunstenaar. De zaal van „de Kroon" was, naar omstandigheden we krijgen van de week nog een Bacil-concert en een Kwartel-avond van de Bohemers 1 heel goed bezet en de toehoorders uitten herhaaldelijk hun voldoening in geestdriftige toejuichingen. PHILIP LOOTS. (Zie vervolg Stadsnieuws op de 2de pas in al. Binnenland TWEEDE KAMER. Verschenen is het afdeolhigsverslag betreffende het voorstel van mr. Men- dels inenke gedwongen ontruiming van woningen. In 't algemeen werd t wetsontwerp met sympathie begroet voor zoover 't tot grondslag heeft zoo veel mogelijk te voorkomen dat in en ten gevolge van de tegenwoordige buitengewone tijden gezinnen, alleen op grond vu.it onvermogen, udt hun ne woningen worden gezet. Ten opzichte van verschillende be palingen tot uitvoeringvan t begin sel der wet werden In do afdeeling verschillendo op- mi aanmerkingen gemaakt, die evenwel van andere zij de weer geheel of ten deole weerspro ken werden. II. U. S. AL Te Hilversum is de jaarvergadering gehouden van den Bond van ambte naren in techm&chen dienst bij de H. IJ. S. M. Hulde werd gebracht aan de directie die aan. bet onder de wape nen geroepen personeel 't volle loon uitbetaalt, t Aantal leden steeg van 162 tot 222. 80 pet. der ambtenaren is nu in deni bond georganiseerd. Aan de directie zal verzocht wor den den bond te erkennen. Ten slotte is een voorstel men om de beslissing aangaande menwerking met andere vereenigin gen aan het bestuur over te laten. PERCENTAGE DER INKOMSTEN BELASTING. In den An sterdoinschien raad werd goedgekeurd een voordracht om het percentage, waarnaar de Inkomsten belasting ver liet belastingjaar 1915- 16 zal worden geheven, te bepalen op 5 3.Ü pCL Kola butreffsade Ito tcono- mischen toestand. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, a.i. heeft aan de Tweede Kamer eerie Note betreffende den eoonomteclien toestand toegezon den. De Minister stelt voorop dat bij het raadplegen van ddt overzicht van den economischen toestand van het land, er vooral op bedacht moet zijn <iat d!ie toestand zich bijna van dag tpt dag wijzigt. Allereerst wordai eenige woorden gewijd a udt dient toestand van het land in do eerste dagen van Augus tus. Door de beperkte verkeersdien sten. werd de handel belemmerd, voor al wat den vervoer van producten be treft. „De geheele geldhandel en het ere- diietwezen waren trouwens zóó ge schokt, dat de meest ernstige gevol gen gevreesd werden". Breedvoeriger beschouwingen wor den gewijd aan den tegenwoordagen toestand. Het binnenlandsch goederenver voer per spoor is tlians weder vrij normaal geworden; ook het personcn- verkeer heeft zich voor een belang rijk diedl hersteld. Toch zijn er nog tal van treinen uitgevallen, hetgeen in het bijzonder het personenverkeer belemmert, 's Lande verdediging stelt ten opzichte van het gereed houden van inatei'iaal voor troepenverplaat singen hooge eisclien; daardoor is het niet wel mogelijk meer treinen te la ten loopen don thans geschiedt. liet verkeer op de binnenlandscho waterwegen is gehcol hersteld. Door uitvoer van 't buitenland zfijn er in ons tend thans weer allen1.ego voldoende steenkolen te verkrijgen zijn. Is de vrees voor kolcngebrek dius thans weggenomen, zoo blijven vele nijverheids- en handelsondernemin gen, vooral de kleinere, gebukt gaan onder de bezwaren om voldoende ere- diet te krijgen. Thans zegt de Minister komt het duidelijk uit, dat er aan het h. t. 1. gevolgde credtetstelsel belang rijke fouten kleven. Toch is het een gelukkig verschijn sel dat ook in liet opzicht der crediet- verleening eenjge verbetering vult waar te nomen. Overigens zegt da Minister behoeft er nauwelijks op gewezen, dat de eigenlijke geldhandel zoo goed als geheel stilstaat. De toe Aan d 'is echter veel minder geapainmen dan tin de eerste lielft van Augustus het geval was. Uitvoerig wordt aan de regeling in den in- en uitvoerhandel herin nerd. „De oorlogspolitiek van Engeland tegenover Dintschland veroorzaakt zoowel aan onze scheepvaart, voor zoover deze niet stil ligt, als aan on zen invoeibandet veel last. Gelukkig is er in dit opzicht in de Üaatste we- j kaa Yöriiöleriaa ruej.k>- Voorts wordt nagegaan welken. In vloed nu een en ander beeft op de voortbrenging hier te lande. Van den schok, dien land- en tuin bouw in den eersten tijd van den oorlog hebben ondervonden, hebben de bedrijven zich weder spoedig her steld. Men kon dan ook gerust zeg gen, dat doze thans van de crisis het minst l»iden. Do graanoogst is afgeloopen en heaft plaats gehad ondar zeer gunstig weer. De opbrengst is over het geheel matig. Speciaal da opbrengst dei ge Iaat nog al te wenschen over. De opbrengst van bleten en aard- aippe'en is goed. Zooals boven werd medegedeeld zijn de vooruitzichten in de bloembol lenteelt minder ongunstig dan in het begin van Augustus. Leek. het toen dat de geheele verzending welke juist zou aanvangen, onmogelijk zou zijn, al vrij spoedig bleek dat naar Ameri- Engelaud en Skandinavië vervoer mogelijk was. Pogüngen om door het oprichten van een syndicaat de aanplantlngen voor de volgende jaren te regelen" en belanghebbenden financieel te helpen, zijn mislukt, grootendeels door on derling wantrouwen en door onge- neigdlheid l>ij de verechiiMtende be- Janghebbenden zich tot op zekere hoogte voor het gemeenschappelijk belang solidair aansprakelijk te stel ten. Th ana wordt aliervvege druk ge- p-ant, waarbij echter, ter besparing van koeten, do grond veelal niet wordt gespit, zooals anders geregeld ge schiedt". Van den toestand in de industrie geeft een overzicht van den directeur- generaal van den arbeid een beeld. -.Het beeld, dat dit overzicht geelt, :s minder donker dan men in het be gin van Augustus redenen had te vreezen, toch zou het verkeerd zijn, zich den toestand' rooskleurig voor te stellen. Uit het bovenstaande volgt, dat de export-nijverheid die voedingsmid delen produceert, geen gebrek aan werk heeft. Verder hebben ook niet te klagen fabrieken voor wollen en katoenen dekens, alsmede fabrieken die producten kunnen leveren, welke enkele oorlogvoerende tanden vóór de crisis hoofdzakelijk uit Duitechland ontvingen. Gedrukt is de toestand ook in die bedrijven, die wel grootendeels voor bmnenlandsch \erbruik leveren, naar wier product meer of minder als weelde-arlikel is te beschouwen. Van de diamantbewerkers waren in 't begin der crisis 97 werkloos, sindsdien te eenige verbetering inge treden. Sterk doet nog steeds de crisis zich gevoelen in het bouwbedrijf. In den toestand is belangrijke ver betering gekomen doordat grondstof fen, zij het ook met eenige prijsver- hooging, in voldoende hoeveelheden te krijgen zijn. Financieele moeilijk heden belemmeren echter de gewone ontwikkeling van het bouwbedrijf in hooge mate. Naost het bouwbedrijf doorleeft de kleedingindustrie een zeer moeilijken tijd. machine-industrie en het scheepsbouwbedrijf werken voorloo- pig nog vrij normaal door, maar door het uitblijven van nieuwe be stellingen 6taat ook hier, naar te vreezen is, over eenige maanden erkloosheid voor de deur. Ernstig getroffen zijn die werven, die zich in het bijzonder met herstel lingen bezighouden, daar deze door de belangrijke vermindering der zee aart grootendeels achterwege b'e- vcn, aardappelmeelfabrieken zijn thans haar campagne begonnen, evenals de suikerfabrieken. Voor de suikerfabrieken is een regeling ten aanzien van den export getroffen, waardoor er voor is gezorgd, dat voor het binnentendsch verbruik een vol doende hoeveelheid beschikbaar blijft, die tegen niet te hoogen prijs aan de Nederlandsche verbruikers ten goede komt. Door het verbod van invoer van suiker, den 26sten October door de Engeksche regeering uitgevaardigd, is speciaal de uitvoer naar Enge'and van suiker, die op betere conditiën daarheen was verkocht, onmogelijk geworden. Dit heeft de getroffen re geling geheel onderste boven gewor pen. Intusschen worden door belang hebbenden pogingen aangewend, de Engelsche regeering er toe te bewe gen op het bewuste verbod terug te komen. vermindering der zeescheep vaart op de groote havens was zeer belangrijk. Wat den hande'drijvenden midden stand betreft, voor zoover deze zich bezighoudt met den kleinhandel in voedings- en eenvoudige genotmidde len, ondervindt hij van den toestand! geen schade. „Veeleer het omgekeer-1 de," zegt de nota. Daarentegen is de toestand voor een groot aantal win keliers, die artikelen te koop hebben, we'ke niet voor dagelijks gebruik bc- ste/nd zijn en welke rneer onder de vveeide-artikelen zijn te rangschikken, zeer ernstig. Gelukkig is in de laatste weken over het algemeen ook voor den handeldrijvenden middenstand eenige verbetering ingetreden. Te verwachten is echter, dal de St. Ni- colaas- en Kerstmisdrukte, die in ge wone tijden voor velen het heele jaar goed maakt, dit jaar aanmerkelijk beneden het normale blijven zal. De bakkerijen lijden onder den toestand niet. Veie bakkers, vooral zij, die groote voorraden meel hadden inge slagen, maken meer dan normale winsten. Tijdelijk ondervindt de bak kerij eenige moeilijkehid door het langer uitblijven van de door de Re geering gekochte Amerikaansche tar we, dan waarop gerekend werd en door de maatregelen, die in verband daarmede door de Regeering en door verschillende gemeentebesturen ge nomen moesten worden. Nu de zee vaart telkens nieuwe en telkens groo- tere moeilijkheden ondervindt, moet gerekend worden met de mogelijk heid, dat de toevoer van graan en meel minder regelmatig zal kunnen zijn dan men meende te mogen ver wachten. Men zal dan ook met den gruan- en ineelvoorraad zeer zuinig moeten blijven omspringen. Voor ge zonde lieden verdient het aanbeveling het verbruik van wittebrood a'ge- meen door dat van bruinbrood te ver vangen. Het is gebleken, dat wanneer daarin op oordeelkundige wijze ook een zeker percentage rijstemeel wordt c-rbakken, dit noch aan de voedings waarde, noch aan den smaak af breuk doet. Ernstige schade onder vindt het banketbakkersbedrijf, nu ieder zich zooveel mogelijk bezuinigt. Een belangrijke maatsiaf van de ge wijzigde Intensiteit der industrie wordt gevonden in de bedrijfsonge vallen. Volgens de „St.-Ct." bedroeg het aantal ongevallen 1913 1914 Juli 7586 8089 Augustus 7306 4835 September 7261 4926 Ook deze statistiek schijnt op eenige erhooging in September te wijzen. Sinds het begin van September is de ha ringvisscherij nagenoeg geheel hervat. Ook de trawlervLsscherij te IJmul- den is thans bijna geheel hervat, na de totstandkoming van een onderlin ge molest-risicovereeniging. Het stil liggen van een groot deel van de vloot, meer dan 11/2 maand, heeft een vermindering van den vischaan- voer in IJmuiden ter waarde van 600.000 k f 700.000 ten gevolge ge had. De vangsten zijn thans goed en de prijzen over het geheel hoog, ten gerolge van groote vraag uit liet bui tenland. De mosseluilvoer is met ongeveer 2.3 gedaaldgetracht wordt voor mos selen in het binnenland meer afzet te vinden. Breedvoerig wordt herinnerd aan de omstandigheden die leidden tot in diening der Beurswet, het uitgeven van zUverbons, enz. Een zeer belangrijke rol wordt ver vuld door het Koninklijk Nationaal Steuncomité, dat den 10en Augustus j.l. op initiatief van II. M. de Ko ningin. werd opgericht. Uit het bovenstaande moge blijken, dat ia de moeilijke dagen, die geheel Europa thans doormaakt, ook ons land ernstig getroffen is. Om de groo te economische naóeelen, dfie van dien tijd noodzakelijkerwijze het ge volg zullen zijn, eenigszins te tempe ren en om te zorgen, dat, mocht het vaderland voor grooter onheil ge spaard blijven, dit aan het einde der crisis in zijn bronnen van welvaart niet tc zeer geschokt zal zijn, te de volle aandacht der Regeering noodig Deze moet telkenmale ingrijpen in verhoudingen, die anders buiten haar bemoeiing liggen, telkenmale moet z:j rege'ingen maken, waarvan de gevol gen diep in het maatschappelijk le ven ingrijpen; voortduren#! moeten in deze maatregelen wijzigingen ge bracht worden, omdat de toestanden e'k oogenblik veranderen, ook in ver band met beslissingen genomen door Regeeringen van oorlogvoerende Mo gendheden. Niet zelden werden bij het plotse ling doorvoeren van zulke maatrege len particuliere belangen geschaad, vaak verdwijnen aldus op eenmaal vooruitzichten op te behalen win sten de Regeering meent echter, waar die maatregelen genomen wor den, ten einde zooveel erger gevolgen te voorkomen, ook van hen wier be langen aldus geschaad zijn, te mo gen verwachten, dat zij zich die of fers getroosten. TIJDELIJKE HEFFING VAN UIT VOERRECHTEN. Ingediend te een wetsontwerp tot tijdelijke heffing van uitvoerrechten. Dit uitvoerrecht van acht procent, zal o.a. niet geheven worden van goe- derem. waarvan de waarde niet hoo- ger is dan de gemiddelde waarde lus. schei! 1 Augustus 1912 en 31 Juli 1911. Wanneer door de Kroon is bekend gemaakt, dat oorlogsgevaar in deti rin, waarin dat woorcl in 's lands wetten wordt gebezigd, niet meer aan wezig te, wordt onverwijld een voor stel van wet tot intrekking dezer wet aan de Tweede Kamer gezonden. Zij zal in werking treden op een bij Koninkrijk Besluit te bepalen datum. In de Memorie van Toelichting woi'dt o.a. het volgende gezegd: Niettegenstaande den algemeen gedrukten toestand van handel en verkeer is de biulenlandsehe vta.ig naai sommige artikelen evenwel zóó groot, dat de prijs daarvan belang rijk boven het normale peil is gene gen en dat zij, die dergelijke artike len in voorraad hebben of voortbren- gen kunnen, buitengewone inaten maken. Het is billijk, dat zij, die in 'zink een bevoorrechte positie verkeeren, althans een deel der winsten, die zi> maken, aan de schatkist afstaan. Te meer is daartoe aanleiding nu dezelf de omstandigheden, welke dien geluk kigen exporteurs zulke voordeelen Jut- zorgen, den Staat tot het doen van buitengewone zware uilgaven nopen. Het recht zal in den regel in min dering komen van de oorlogswinst, door den Nederlandschen exporteur of fabrikant gemaakt, hetgeen geheel strookt met de bedoeling, waarmede de heffing geschiedt. Mocht in eena'g geval blijken,, dat het gelieven, invoerrecht te bezwarend is art. 7 van het ontwerp neemt 50 percent van de winst als maximum aan dan wordt gedeeltelijke terug gaaf verleend. Hoeveel het recht zal opbrengen, is niet tAij benadering te ramen. De Minister van Financiën verwacht ech ter, dat het wel één A anderhalf mil- lioen gulden per maand opbrengen kan- Uit de Omstreken SCHOTEN. OntwBrp-GemeBBtebeflriotioff. Verschenen is de ontwerp-Gemeen te begrooting, waarvan wij het volgende vermelden: Het gewoon batig saldo dienst 1913 is geraamd op f 5249.75. De opbrengst van 40 opcenten aan de hoofdsom a a de belasting op gebouwde eigendom men wordt geraamd cqi f 7568.52 te gen f 7020.99 in 1914, de opbrengst 10 opcenten op de belasting op ongebouwde eigendommen op f 298.43 tegen f 297.88 in 1914. Raming 50—80 "opcenten op de belasting van het per soneel f 8000 tegen f 5972.85 in 1914. De opbrengst van den Hoofd. Om slag rekent men op f 29500. Dit bedrag wordt noodig geacht met het oog op kwade posten. De opbrengst der hondenbelasting bedraagt f 400 meer dan de raming in 1914, nl. f 700. Openbare vermakelijk heden worden geacht, evenals in 1914, f 300 te zullen opbrengen. De straatbélasting is geraamd op f 1350 tegen 1 1050 in 1914. Van de geraamde ontv angsten bij het onderwijs zij het volgende ver meld: De schoolgelden van leerlingen Lij het Lager Onderwijs zijn geraamd op ""98, tegen f 2268 in 1914. Voor het schoolgeld voor herhalingsonderwijs staat f 4 opgegeven, <L 1. f 3 minder dan verleden jaar. De opbrengst van een Franschen cursus staat genoteerd voor f 300, tegen f 1 in hek vorig jaar. Een bijdrage van het Rijk in de kos ten van het Lager Onderwijs woidt geraamd op f 12380, tegen f 11905 in 1914, en een bijdrage van het Rijk vol gens art. 1 der Wet van 24 Mei 1897 op 1 15423.8S tegen f 14533.42 op de vo rige begrooting. Voor heffing rechten von door ós gemeente bewezen diensten wordt f 400 berekend. Het vorig jaar stond hier een bedrag van f 100 genoteerd. De retributie van schoolgeld van i leerlingen die de II. B. S. bezoeken, wordt op f 240 geraamd, tegen f SS in 1914. De geraamde ontvangen vervol gingskosten der plaatselijke belastin gen bedragen f 4<X) tegen f 200 in 1914 Als vermoedelijke opbrengst van verkochten grond, verkregen dooi demping van de Sohalkburgervaan is aangegeven een bedrag van f ÏOSSG Het vorige jaar werd f 38077.50 ge raomd. Als laatste post van het hoofdstuk' Inkomsten wordt vermeld: Ontvang sten kosten voor den aanleg van

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1