NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaapgang No. 9627 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E RT E N T I N: v„«, PER DRIE MAANDENi Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer Ife Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem f '-*0 Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer /O.20. Reclames 30 Cent oer reeeL Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der B^' Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. oer olaatsinsr Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. ^is. per piaatamg; Afzonderlijke nummers0.05 ÖSTV mmMw®*OU, W Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM. 1 Drukkerij: Zuider Buitenspaünie 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem tn dit blad Is n «sluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandecb Advertenlie-Eureau D. Y. ALT A Warmoe88traat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Do Verzekering der (per week) goBboor.carde» word» gewaarborgd door „Tbo Cooob" Rekia 161, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 6 NOVEMBER. 'ApoUo-ïtti'&ater: Biosc. voorstel lm®. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Velsen: Gemeenteraadsvergade ring. De Bel|Iscb8 vlucbtellngen Vanmorgen zijn mot den extra trein maar 37 Belgen uit Haarlem terug gegaan. Het aantal teruggekeerden Ls nu on geveer 1200 van de 3000. Woensdagavond vergaderde het co mité ter regeling van ccnigo interne aangelegenheden. O a. is besloten, om de werkuren van het Bureau aan het Stationsplein belangrijk in te krimpen. Het bestuur van de Commissie voor ontwikkelingscursussen is thans sa mengesteld als vo'gt Voorzitter van het Hodfdcomité: de heer Vincent LoodjesSecretaris: de heer Jan Gcrritsz. Voorzitster van het sub-comité voor vrouwen; mej. L. A. C. de Clercq van Weel, leden- Mej. C. H. Sch'eper, Mej. C. von Hunteln, Mevr. T. Thiei- Wehrbein, Mej. C. F arret Secretares se Mevr. M. Bruijelde Favauge. De eerste 5 cursussen kunnen aan de Huishoudschool gegeven worden. (Zie vervolg pagina 2.) éadsnieuws Het Tooneel In den Schouwburg. Ia de kamer van de amioe-wo-ning fieerschte de schemer waar het licht Van de staande lamp op die tafel het aandu:storen niet bestreed met sober Bcbujnsel. Buiten scheen het door boom-en-wingerd groen getinte ge- gloei van de maan tot in het Yenster. In den schemeravond zaten er twee in het stille vertrek. Aan de taJel schreef do ziendie, wat de blinde hem dicteerde. Dio den brief voorsprak maeen moeder, wiev zoon nu ergens aan de graneeu was, onder de wapenen ge roep en met de anderen. Zoo schreef de oude met de vingers van don mees ter van het dorp haar klacht. Doch neen het klagen net zij niet schrijven, dat zei ze maai voor zich zelf: dingen van leed en 9chrijning om 't gruwza me van den krijg. Wat meester opschreef waren din gen tea- vertixKsting en opbeuring over z'n vrouw, die ziek was en v z'n kind. Als ze paatje dood kwamen schie ten, had 't kleine ding gezegd, dan moest paatje maar zeggen: „Als jullie dat nog er eens doet, wor' 'k heel boos!" Men hoort 't mevrouw De Boer Van Rijk vertellen met veel warme Liefde in haar stem! Een troosten en klagen en bidden beurtelings, zooals lleijermans dat in een gevoelig Falk- landje neerschrijven en mevrouw De Boor het nazeggen kan: veel berus tende levenswijsheid van een oude blinde, gelatenheid, die in een toch beangst gemoed strijdt en worstelt. Jaap van dor Poll was de meester, een goedmoedig helper, meesterach tig toch met z'n lesjes over hoofdlet ters in een brief en overgang van 't ecne onderwerp naar het andere. Er was stilte en meeieving in de zaal, behalve wat hinderlijk gelach, om 't rare gezeg, nu-en-dan. „De Meid", een bekende lleijer mans, ging er na. In de Kroon. Tusschcn den Schouwburg en de Kroonzaal log Woensdagavond groo- tere afstand dian die van Jan&weg tot Smedostraat. Ook in de Kroon mobilisatie-stem ming; ernst wel er tusschendoor, maar nveest toch trisch gelach van veel jonge meisjes om grappige din gen, die korporaal H. Clinge Dooren bos, uit Bussum, zong en voordroeg. Dezo korporaal ïs een gelukskind: Ondanks dat z'n mi li taai» rang aan duidt, dat hii heusch een ernstig sol daat is, heeft de over hem gesteld© overheid hem een doorloopend vrij-ai gegeven. Want behalve z'n soldateske bekwaamheden heeft hij nog andere eigonschapjxm, die hem in dezen mo bilisatietijd goud waard deen zijn; Korporaal Doorenbos is er zoo-een tje, die een gezelschap uren-lang in een Jach-en-juich stemming houdt, een levendig en guitig causeur, die ook smakelijk een versje kan. voor dragen: een man, van when z'n andere mannen zeggen, dat-ie een leuke vont is en over wien de domes: van bakvischjea tot meer gepos eerden leeftijd, zooveel vleiends en vriende lijks zeggen, dat ik het den korpo raal hier maar niet over vertellen zal. Z'n amusant gezelschap besteedt hij avond-aan-avond in de garnizoe nen, legerkampen en foiten, om ei de mannekens den tijd wat te korten, daarin getrouw door mevrouw Clinge DoorenbosDe Blécourt bijgestaan. Woensdagavond is hij ons eens in Haarlem komen overtuigen, hoe hij zijn gczelscliap waard is. 't Kroonzoaltje, licht en wit, was feestelijk vol met jonge dametjes, die nauwelijks plaats lieten aan de mili tairen, wier aantal veel te gering was zeker ook omdat er op andere plaat sen in de stad 't een-en-ander voor hen mee te maken viel. Op ecu tafel lag het uitgebreide repertoire van dezen militairen zan ger, die, K'n publiek keurend, tus schcn de soödatenl'iediekes veel uit zocht, wat oen msisjeehart bekoren kan. 'k Denk aan dat guiten-stukje, dat een bakvisschenbrief over een voetbalmatch was: oen meifsjndkun- dig lied, zoo echt, dat men haast zou gelooven, dat hij 't werkelijk uit eon vuilnisbak opgediept had, zooals hij ons trachtte wijs te maken. Dan van tennissen eru van 't geen 't kleine vogeltje op Lientjes hoed af wist van allerlei bartsgeheimpjes. En er tusschen een grappig spot liedje van de voor- en herhaüinas- oefeningen-opgekomenenop hun pakje dat niet meer passen \vd na drie ja ren, over 't onafhanke'ijkheidsifrest en meer aardige dingetjes, die je hoo- ren moet en niet navertellen kunt.. Ernst ontbrak nÜet. „Z'n vadcr- Landsche vlag" o.a. was een gevoelig lied en „Onze Koningin" sloeg in. Maar de ernst werd weer dadelijk door oen leutig liedje weggelachen. 't Was een genoeglijk avondje met een blijvend resultaat in den vorm van een sommetje geild van de en- tróe's en de vlagjes, die jonge meis jes 'in de pauze verkochten. De heer Doorenbos en z'n vrou dio met haai- pianospel den zang il lustreerde on een refreintje meezong, vonden een worm-gestemd audito rium,dat noodc bet tweetal liet gaan. Ad-interim. GROOTE STADSLUCHT. Het Neder'andsch Tooneel komt luier Blum enthal en liadelberg's „Groote Stadslucht" weer geven eu Louis Bouwmeester heeft er de rol van den fabrikant Martin Schröder ln. HINDERWET. B. en W. van Haariem doen weten, dat bij hunne beschikking van 3 No vember j.l. aan A. F. Clous vergun ning is verleend tot oprichting van een kleerenwnsscherij, gedreven door een electromotor van 2.4 P.K. en van een drogerij met strijkin richting, in het perceel aan den Scheepmakers dijk rio. 33, kad. sectie D no. 5834. VERPLICHTE WINKEL SLUITING. In vèib&nd met de door Mr. Slln- genberg in den Raad gedane vraag kunnen wij mededeelen, dat Mr. Bruch, de secretaris van de Raads commissie inzake de verplichte win keisluiting, met een buitengewoo: verlof van twee dagen in de stad ver toeft, in verhand met de werkzaam heden dezer Raadscommissie. Ongeluk. Woensdagmiddag twee uur had ln do Koningstraat een ongeluk plaats. De 8-jarige C. van -B., wonende Leiil- schestraat, kwam spelende de Jaco- hijnestraat uitloopen, juist toen een wagen der N. Z. H. T. M. aankwam. De jongen schrok van de tram en lueld zijn vaart plotseling in, met he; gevolg dat hij viel en met den linker voet onder den wagen geraakte. Het knaapje werd ingedragen in den po litiepost op de Groote Markt, waar men een noodverband legde. In het St. Elisabeths Gasthuis, waarheen de jongen per brancard werd gebracht constateerde Dr. Keukenschrijver, dat alle tcenen van den voet verbrijzeld wai en. De toesiand van den jongen is, hoe wel ernstig, niet levensgevaarlijk. CURSUS AESTHETICA. Woensdagavond ving de heer II. C. Verkruysen, leeraar aan de School voor Kunstnijverheid, dezen cursus aan; volgens opgaaf van den spieker l werden voor een vijftigtal hoorders de volgende gedachten ontwikkeld: Het voordragen van aesthetica moet vakkennis en eigen meening omnrent kunstwerken te buiten gaan. Een wa re doordenking van kunst is niet mo gelijk zonder begrip van het ware. Het begrip van het ware is het ware begrip. Door het ware begrip wordt begrepen, dat alles zich betrekt op het denken, evenzeer als het denken zïoh betrekt op bet andere, dat het dius be trekkelijk tegenover zich heeft. Zoo is er in die verhouding gescheiden heid eiï ongescheidenheid. Iedere denkbaarheid openbaart aan haar grens haar ommezijde of tegen deel, waarvan hei wel onderscheiden is, om er toch één mee te zijn. Alles wat men kan stedten, laat zich ook opheffen. Do werkelijkheid der verschijnende wereld ls een zich op heffende w erkelijkheid en daarom in waarheid het onwerkelijke Als noch stelling, noch tegenstelling het ware zijn, is de waarheid de denkbaar heid van beider eenheid. De vverkelij ke waarheid is als eenheid van het denkend ik en al hei andere, de ware volledigheid der alle tegenstrijdigbo den in zich ophefende Eenheid. De waarheid is werkzaam en strijdig in zichzelf en grondt zich in zichzelf. Om dat de waarheid het volledige is, moet ze zichzelf waar maken, dat doet door de werkzaamheid, die is een zich onderscheiden in zichzelf, om door de bewustwording weer één te worden met het andere van zich zelf. De twee spalt van het ik en het ondiere en de drang tot eenwording is aanleiding tot allo handeling, ook tot het stellen van schoonheid in kunst. De schoon- heidsontvouwing zal blijken de ont wikkeling der inwikkeling tot eenwor ding van het ik en het natuurlijke andere. Zoo gaat de mensch eigen natuurlijkheid te buiten om ze te blij ven inhouden. De Oneindige Waar heid komt door de schepping uit zich zelf tot zichzelf. Het doel des heelals is zelfverwerkelijking der Goddelijke Idee; deze heeft geen begin of einde en dus niet een eindig doel, al is vol van bedoeling. Maar dat is juist het hoog ere; ook de kunst heeft geen doel: zij is het hoogere, dat boven kelijk doel uit is. Het Eeuwige Oneindige wortelt in de werkzaamheid zelf, er is zelfbesten diging in zelfverkeering in Eeuwig heid. Heft ware begrip stelt alles, maar om het weer te ontkennen en beide tegenstellingen tot hooger eenheid rp voeren. Een stellige meening is een stellige eenzijdigheid, die zich ver- koeren moet in, waarheid.'1 Het ver stand, als kennis des onderschei da maakt onderscheidingen, houdt denk baarheden uiteen, de rede, het begrip doet dat ook, maar brengt bovendien weer samen, synthetiseert. Daarom hebben bewijzen, die op onbewe bepaaldheden steunen, geen kracht voor het stellend, opheffend en veree- nigend denken. In den twee-dien avond moet de plaats van schoonheid en kunst in het wereld-geheel behandeld worden; be nevens de eerste schoonheidscaiego- rieën op zich zelf. VRIJE EVANCELBSCHE GEMEENTE. -Men schrijft ons- Zooals reeds is vermeld vierde deze gemeente Dinsdag en Woensdag haar 12 1/2-jarig bestaan. Tevens werd herdacht de 12 1/2-jarige werkzaam heid van den voorganger, den heer H. J. Bosch. De dankstond was Dins dag goed bezocht. Woensdag werden door den heer Bosch vele blijken van waardeering en belangstelling ontvangen, bloe menmanden, bouquetten. zoowel van de gemeente als van buitenstaande vrienden. Des middags maakten ve len gebruik van de receptie. Woensdagavond had de feestavond plaats. De voorganger met zijn vrouw werden in de versierde zaal ontvan gen. De leiding was in handen van den heer Boas uit Den Haag. De neer Huisman met zijn zangkoor liet een welkomstlied hooren, dat den 'oorgangen- werd toegezongen. De heer Huisman wenschte den jubilaris namen® het zangkoor geluk en bood een prachtigen zakbijbel ln lederen band aan. Hierop sprak de heer Boas een rede uit naar aanleiding van Exodus' 35 vers 5 en 36 vers 1 Hij wees er op dat ook de heer Bosch zijn leven vrijwillig a's een hefoffer had gege en in den dienst des Hoeren, liet zangkoor zong daarna „Strij ders heft de stom naar boven" en Psalm 42, waarna de heer Bosch het woord kreeg en sprak over Psalm 115 vers 1, ër op wijzend dat in alles God de eer moet ontvangen. Harte lijk dankte hij allen voor hun be toornde sympathie en belangstelling. De gemeente zong Psalm 72 vers 11 „Zijn naam moet eer ontvangen". Tenslotte zong de gemeente den voorganger toe Psalm 134 vers 4 „Dat 'a Hoeren zegen op u daal'." HANDWERKEN. De Huishoud- en Industrie-school opent, zooals. in -de advertentie-ru briek wordt medegedeeld, een cursus in de methodiek van het handwerken voor onderwijzeressen. EXAMEN VRIJE- EN ORDE- OEFENINGEN. Te Amsterdam zijn geslaagd de da mes E. C. N. Muller, J. Th. de Mik en A. M. von Loenen, van Haarlem. DE VERMISTE BLOUSES. Gisteren deelden wij mede, dat een pak, bevattende 13 blouses, dat naar Oldenzaal was verzonden, vermist werd. - Gisteren, is evenwel uit O'denzaal bericht gekomen, dat het pak te recht is. Dr. G. Kloeke. Benoemd is tot leeraar in het Duitsch' aan de openbare Handelsschool en het Gymnasium te Winschoten, een oud-stadgenoot, de heer Dr. G. Kloeke van Hamburg. llit de Rechtszaal Allereerst zij vermeld, dat de twee beklaagden G. P. en J. K., beschul digd van diefstal in de Ipenrode- straat ten huize van. den heer De Koningh, beiden werden veroordeeld tot een gevangenisstraf van ander half jaar, met aftrek van de preven tieve hechtenis. Diefstal. Als eerste beklaagde kwam hierna ia het bankje een zekere M. W. Den 16don September heeft hij uit een villa tc Bloemeudaal, bewoond door de familie Ter G., een drietal guldens weggepakt. De werkvrouw, die den diefstal zag bedrijven, ging den dief achterna en wist er zoo achter te ko men, wie de ongewonschte bezoeker was geweest. Daar de werkster zeide, dat de politie niet in de zaak gemoeid zou worden, als de man haar de ont vreemde guldens teruggaf, voldeed hij aan haar verlangen. Later heeft men de zaak toch aangegeven. Beklaagde dealde mede, dat hij het geld had weggenomen uit een venster bank. Uit het getuigenverhoor van de dienstbode en de werkvrouw bleek echter, dat dit ontvreemde geld op ta fel beeft gelegen. De eisch van den substituut officier van justitie luidde 4 maanden hech itenis, met aftrek van het in preven tief doorgebrachte voorarrest. De raadsman van den beklaagde, Mr. Rihbius, kon zich met dien eisch vereenigen. Door den „Staat van O o rlog". De benzine-dcpóthouder van de Pe troleum Mij. „De Automaat", A. K., van Hoofddorp, kwam hierna voor. Den 5deiï October heeft hij van zija woonplaats naar Bennebroek ver voerd 19 bussen benzine, hoewel hel hem bekend was, dat in dien tijd uit de Stelling Amsterdam geen benzine mocht vervoerd worden. Beklaagde verdedigde zich door te zeggen, dat hij „knecht" van de Maatschappij is. De korporaal, die K. had aangehou den, had, zooals hij getuigde, bekl. reeds eerder gewaarschuwd, om met met benzine naar Bennebroek te gaan. In zijn requisitoir zeide Mr. Iloyer, dat gebleken is, dat beklaagde wil lens en wetens het gebod van den Stelling-commandant heeft overtre den, ofschoon Mr. Hoyer veronder stelde, dat de maatschappij zelve wel eenige pressie hoeft uitgeoefend op den beklaagde. Daarom luidde de eisch f 25 boete of 5 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de aan „De Automaat" toebehoorende ben- Nog een overtreder. Nu kwam voor een landbouwer, be schuldigd, dat hij in October 8 zakken haver heeft vervoerd uit de gemeente Haarlemmermeer, die tot de Sielling Amsterdam behoort, naar Hillegom, dat daarbuiten is gelegen. De man verklaarde, in volslagen onwetendheid omtrent het verbod ge handeld te hebben. Hij kreeg de haver uit Noordwijkerhout toegezonden per schuit en door de Ringvaart rijn de zakken verder vervoerd. De knecht van beklaagde, die bij het vervoer tegenwoordig was, ver klaarde als getuige hetzelfde als zijn patroon. De haver is nu in een opslagplaats aan „de Kaag" geborgen. Ook de veldwachter, die de haver in beslag heeft genomen, geloofde dat beklaagde ter goeder trouw heeft ge handeld. Eisch15 boete of 3 dagen hech tenis. Beklaagde vroeg nog, of hij de ha ver een beetje gauw terug kon beko men. Het graan wordt er niet beter ...p en de paarden hebben het voeder aoo- dig. Diefstal van dekens. In het begin van Augustus werden, zooals we indertijd meedeelden, twee dekens vermist uit de Handelsschool te Haarlem. Het mocht aan de re cherche gelukken, de hand te leggen op een arbeider, die in de school werk had verricht. Hij bekende, de deken6 te hebben medegenomen en aan een opkoopster te hebben ver kocht. Voor de Rechtbank verklaarde hij vanmorgen, dat hij verlof had gekre gen van een der manschappen, om een met erwtensoep bevuilde deken mede te nemen. De andere heeft hij van een wagen weggenomen. Geëischt werd een gevangenisstraf van 2 weken. De beklaagde vroeg dringend eene geldboete. De President zeide, dat de Recht bank er eens over zal denken, maar maakte den beklaagde attent op het misbruik, dat hij maakt van sterken drank. h Diefstalletje. Een oude man, 'n gemoedelijk uit ziend type, kwam in het beklaagden bankje. Hij voer voor eenige maanden met een schuitje in het Spaarne en heeft toen een drijvenden vaarboom opgepikt. Hij heeft den boom achter aan z'n schuitje gebonden en verkocht aan den schipper II. voor 0.20. De vaarboom behoorde evenwel toe aan den eigenaar van een motorboot, wel ke eigenaar toevallig te weten kwam, dat zijn eigendom terecht was geko men. De vaarboom was namelijk bij den brugwachter van de Lange Brug neergelegd. De nieuwe eigenaar zou hem des avonds komen halen. Zoo kwam de diefstal uit. Veel voordeel zal beklaagde niet hebben van de ontvangen twintig cents, want als de Rechtbank den eisch van den substituut officier van justitie Inwilligt, wordt hij .veroor deeld tot een boete van f 10, subs, een gevangenisstraf van 10 dagen. Uitspraken van 5 November 1914. M. Th., koopman te Haarlem, mis handeling ambtenaar, 3 weken gevan genisstraf. C. de G., kellner te Haarlem, dief stal, f 3 boete of 1 maand tuchtschool. C. W., A. N. W., E. v. d. P., werk lieden te Haarlem, diefstal, allem vrij gesproken. I J. P., rijwieihaDidelaar te Houtrijk en Polancn, inieli. f 3 boete of 1 dag h/edhtenlM- R. van A., en W. B., werklieden te Zaandam, diefstal, de le drie weken gevangenisstraf, de 2e vrijgesproken. J. T., arbeider te Beverwijk, dief stal, 14 dagen gövangenisstmf. M. V., dienstbode te Haarlem, dief stal 14 dogen gevangenisstraf. P. D., werkman te Wormerveer, diefstal, een maand gevangenisstraf. A. T., fabrieksarbeider te Wormer- viser, heling 5 dagen gevangenisstraf. GEV. VOORWERPEN. Terug te bekomen bij M. Covers, Grebberstraat 49, een portemonnaie. C. Willemse, Frans Halsstraat 40 zwart, een paar hand schoenen. A. Koeleveld, Mïnnebroe- densteeg. een kous. Bureau van po litie, een wagen, M. Beij, Wijde Gel- delooze pad 24, een handschoen. S. Do'k, Zuidpolderstraat 107, een por temonnaie. M. C. de Bil, Ameteröam- sche vaart 86, een boterhammen zakje. (Zie ven-volg stadsnieuws op pag. 2). Uit de Omstreken SCHOTEN. Woensdagmiddag is uit een lokaal der gemeente-gasfabriek ontvreemd een geldkistje met omstreeks f 50 in houd. Tevens wordt een hoeveelheid lood vermist. Door de politie wordt n onderzoek ingesteld. IJMUIDEN. r.OOÜE KRUIS. Onze con•espendient sclirijft: Dank zij ve>ler medewerking en fi- nanjoicel&n steun is de inrichting van het Roede Kruis alhier belangrijk verbeterd. De ziekenzaal met toebe hoor en is thans geheel naar do eischen des tijds ingericht. Het geheele gebouw is opnieuw ontruimd geworden, daarna schoon gemaakt en geschilderd. De vloeren zijn belegd met papier en linoleum en loopers in de gangen. Voor alle deuren en trapopgangen aijn tocht schermen geplaatst, terwijl olectri- sche verlichting, elect rise he bellen en telefoonverbinding zijn aangebracht. Er zijn bij getimmerd 2 kabinetten met waschgedegenheden, een badka* nier. kasten v oor schoon- en vuil goe-i en voor materiaal. Er zijn 50 nieuwe ledikanten ge plaatst, al!te voorzien van nieuwe matrassen van kapok en ieder bed voorzien van 2 nieuwe dekens. Bij teder bed is een tafeltje geplaatst. Voor de doktoren, en de verpleeg sters is een rijdende apotheek aunge- schaft, terwijfl de benoodigde regis ters aanwezig zijn voor een goede administratie der te verplegen zieken en gewonden. Het afdcetLogsbestuur geeft gele genheid om a.s. Zondag 8 November", des middags van 1 tot 5 uur t ze- houw te bezichtigen. Thans worden er twee ge wonden verpleegd, die beiden door een onge luk ernstig gewond werden. Naast de verplegingscolonne, gevormd door de Reddingsbrigade Prins Hendrik, heeft zich nu ook een huishoudelijke co lonne gevormd van dames, die zich daartoe bereidwillig hebben aaugebo den» Vischopbrengst. In October 1914 heeft de a an ge» voerde visch in de rijkshallen alhier opgebracht f 961.786 tegen f 1.157.332 In October 1913. In October van dil jaar dus f 195.546 minder. HAARLEMMERMEER. In verband met de vermissing van twee schapen uit de weide door den. landbouwer D. te Burgorveen kan worden gemeld dat het gebleken is dat deze dieren gestolen waren. Het onderzoek door de gemeente-veld wachters Lenstra en van der Marei Ingesteld heeft succes opgeleverd en tot de aanhouding van de daders ge leid. Hot zijn de arbeiders T. J. C. en C. C., beiden wonende te Burger veen, eerstgenoemde gehuwd. Bij eerstge noemde werd door de veldwachters het vleesch teruggevonden onder den vloei- waar het was verborgen, terwijl de toegang of het luik dat. toegang gaf tot ahder den vloer weer was dicht gespijkerd. Bij den ander, die verblijf houdt bij een zwager van hem die tijdelijk onder de wapenen is, werd het vleesch teruggevonden ondier de bedstede, veirborgen in een tonnetje. Beide beklaagden hebben reeds vrij spoedig aan dë veldwachters een vol ledige bekentenis afgelegd. Ze hebben schapen in de weide gevangen en geworgd, daarna geslacht en hel vleesch naar hunne woning overge bracht. De vachten hebben zij, voor zien van zware steenen, in de ring vaart geworpen, waaruit ze door d« veldwachters zijn opgevischt. De aanwijzing die de veldwachters ontvingen van een klein meisje, nl. dat ze zoo lekker vleesch had gege ten, was voldoende voor hen om de- brutalen diefstal te ontwarren, zoodat hun wel een woord van lof toe komt voor hun* doortastend optreden- ZUID-SCHALKWIJK. Men me'dt ons: In verband met de inbraken die ifl den laatsten tijd te Zuid-Schalkwijk hebben plaats gehad, hebben op ini tiatief van de heeren H. Hartgerink en Mesman de bewoners van deze af-, deeüng der gemeente Haarlemmer- liede en Spaarnwoude. besloten voo* gezamenlijke rekening een nachtwa ker aan te stellen. Bijna zonder uit zondering hebben alle bewoners hun medewerking toegezegd, wel een be wijs hoezeer aan dezen veiligheids maatregel behoefte bestond. Behou dens goedkeuring van den Bui ge- meester is reeds een functionaris be noemd. Sport en Wedstrijden WATERTOERISME. Door het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., toeristenbond voor Nederland is aan Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland een adrei verzonden, waarin vergunning wordt verzocht om op verschillende plaat sen aan de Kagerplassen en aan d« wateren, die daarmede gemeenscha)! hebben, borden te plaatsen, waarop In witte letters op rooden grond ver meld zullen worden respectievelijk d» toegestane maximum-vaarsnelheid, absolute en het voorwaardelijk ven bod van het bevaren dier watererr een en ander volgens een bijgevoegd» schetskaart en teekening. De borden, die een oppervlakt» zouden bobben van 1.20 bij 0.90 M.; zouden op palen boven de waterlijn •i-Inatst worden. Ten slotte zij vermeld, dat dooi adressant dit verzoek is ingediend omdat vele toeristen, die niet met dt voorschriften daar bekend zijn, be keuringen zijn opgeloopen wegens he' varen in verboden water.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1