Kerken orth. 1Ch'r. Ger. KerE orth'. 1 Evang. Luth. Kerk mod. 1, to taal S. Van de Remonatrantsciie, Hersteld Lutfoorsche en eenige kleinere kerk genootschappen werden, met het oog op het gering aantal leden, geen veld predikers benoemd. Ook aan De Da geraad is gedacht, dooh het aantal personen, met de leiding der geeste lijke verzorging belast, zou dan een le grooto uitbreiding hebben gekregen, omdat tal vnn andere vereenigingen een gelijk recht zouden opelschen. Zooveel mogelijk wordt gestreefd naar een gelijkmatige toekenning van .verloven aan militairen. Te groote vrijgevigheid kan niet worden er- >kend. De compagnies-commandant ;Uioet het recht hebben gunsten als ;het verlof te vcrleenen. Meer verlo ven van korten tijd zijn meet ge- wonscht dan enkele lange. lïot onderzoek van. het ongeluk te Rijswijk is in handen van den krijgs raad. De Regeering acht hot oogenblLk, om aan de Kamer inlichtingen, te ver schaffen nopens den staatkundigen toestand, -waarin ons land ten aanzien van liet buitenland verkeert, nog niet aangebroken. Uitgezonderd worden bij vaccinatie zij, die gemoedsbezwaren hebben. Is hiervan afgeweken, dan dient de heer Duymacr van Twist nadere gegevens lo verstrekken. DE PEST OP JAVA! Het rogeeringstelegram, betreffen de de pestgevallen op Ja/va, van 21 Oct. tot en met 3 dezer, luidt aldus: Afdeeling Malang 337 nieuwe ge vallen, 302 dooden. Toeloengagoeivg 10 nieuwe geval len, 7 dooden. Madioen 24 nieuwe gevallen, 8 doo- 'den. Stad Soe'robaje 35 nieuwe gevallen, 34 dooden, het overig gedeelte der af doe li rig Soera-ha ja 8 nieuwe gevallen, 10 dooden. Paree 54 nieuwo gevallen, 51 doo iden. IJangkalan 6 nieuwe gevallen, 5 doo den. Magatan 1. hor bek 7, Parnekasan 5, Lamongau 3, Bangil 1 en Modjo- kertc 2 nieuwe doodelijke gevallen. J In het vorige tijdvak; Malang nog 30 gevallen, 25 dooden. ROGGE VOOR ZUIGELINGEN. Rij een landbouwer te Ermclo werd de aanwezige rogge opgenomen en hij mocht, evenals ieder ander, voor zijn gezin een hall mud per persoon be nouden. Nu kwam echter een paar uur later de landbouwer aangifte loan, dat hem een tweeling was ge- fcoren, en tevens verzoeken, nü ook een mud rogge meer te mogen be houden, zijn gezin was au immers twee personen sterker. Zijn verzoek werd, als gegrond, in gewilligd zoo vertelt de „Arnh. Ct..". R.-K. DRANKBESTRIJDING. Do Dioc. Bond van R.-K. Drnnkbc- ririjdersvereenigingen in het bisdom Haarlem heeft te 's-Gravenhage ver gaderd. Nadat Maandagmorgen te 10 uur een II. Mis was opgedragen, opende lie voorzitter, de.heer W. J. van Dam, ie 10de algemeen» vergadering. De voorzitter wijst op de benarde lijusomstiincliglieclen, waarin de Bond zijn 10-jarig bestaan herdenkt, doch tevens op het verblijdende feit, dat vooral deze tijden bewezen hebben, hoe de drankbestrijding ingang heeft gevonden bij het volk. Medcdecliiig wordt o. m. gedaan van een gelukwensch van den alge- meenen voorzitter van Sobrietas, Jhr. Mr. Ruys de Bcerenbrouck. Voor de geschiedenis van de afgeloopen 10 jaren verwijst de voorzitter naar het Gedenkboek. Vertegenwoordigd zijn 25 afdeelin- gen. De rekening vermeldt aan inkom- i sten 7G7.G11/2, uitguven ƒ699.16 1/2, saldo ƒ68.45. I)o hecren Potharst en Bon worden als bestuurslid herkozen in de plaats van den heer Krijgsman, die uit het Bisdom is vertrokken, wordt gekozen de heer G. Bulten, van Zilk. Na de pauze komt de behandeling der door het bestuur voorgestelde sta tutenwijziging aan de orde, nadat een geopperd uitstel daarvan na be- spreking is afgewezen. Bestond in de oude statuten dc Bond oit een organisatie van plaatselijke vereenigingen. <le nieuwe statuten zijn gebaseerd op een Bond v(in indi- viduêele leden, welke zich kunnen cr- garnseeren ut plaatselijke afdeclin- geu. Aangezien hel vereischto aantal vertegenwoordigers niet aanwezig was, zul de officiecle aanneming der statuten eerst later plaats vinden. Duuruu werden nog vier belang rijke besluiten genomen, ue.raclijk 1. Een bestuursvoorstel tot voering een er actie, opdat in café's rust- en verblijfkaarten zonder verplichting Van consumptie worden ingevoerd. li. Eveneens een voorstel van het bestuur ter agcering voor provinciale subsidies. III. Voorstel-Haarlembevordering .van frmtverkoop in koffiehuizen. IV. Wederom een bestuursvoorstel, en wel lot het oprichten en uitgeven van een weekblad als orgaan van den Bond. Tor viering van het tienjarig be slaan word Maandagavond in „Dili- gentia" een feestvergaderin-g gehou den. Reeds voor zeven uur liep de door hot Ilaagsche Kruisverbond ver sierde zaal aardig vol cn bij d-e ope ning der vergadering' door den heer Bon, voorzitter der feestcommissie, was soeii stoel onbezet. Vele geestelij ken waren aaoweaig. Gelukwcnschcn werden aangeboden door mej. A. Kokshoorn, voorzitster Maria Bond, Bisdom Haarlem, den heer Th. Blunchi, vertegenwoordiger Hoofdbestuur Sobrlötas en Diocesaan Kruisverbond in het aartsbisdom, door den Wel Eer w. Pal-er 1 Idefonsus, voor den Bosschen Drankbestrijders- bond. Do ZeerEerw. Pater F. Borromeus de G re eve sprak dc feestrede uit. j Voor het muzikale genot zorgden de dames Marie Van do Vijver (zangj en Toetie van Gorcuxn (vlooi), met plano-begeleiding van mej. Netty von Looij. Zeer gewaardeerd werd voorts de medewerking van het Vliegend Koor der Vereeniging voor dan Volkszang, onder leiding van mej. v. d. Vijver. Het was een zeer aangename feest avond. Tot besluit werd door allen het Sobriètos-lled staande gezongen. (Maasbode). SLACHTOFFER VAN HULP VAARDIGHEID. De 68-jarige landbouwer Geurts, wonende te Arnhem, liep op den Klin- gelbeeksdhen weg, (-oen hij een man ontmoette, die een koe aan een touw leidde. Plotseling rukte de koe zioh los en sloeg op hol. Geurts deed po gingen om hot dieir tegen to houden, doch de koe stiet hem mei, do horens zoodat de man met hot achterhoofd op don trottoirband sloeg. Per rijwiel- brancard weird de bewusleloozo man naar het gemeenteziekenhuis vervoerd waar 'hij enkele uren na hot ongeval overleed. WERKLOOSHEID. Men, seint ons uit Den Haags Het rapport van de Staatscommis sie van de Werkloosheid is Zaterdag aan Hare Majesteit de Koningin aan geboden'. EEN JONGETJE, DAT EEN MEISJE WAS. Men meldt uit Lomidkor; Een gelukkige vader vervoegde zich gistanan aan. 't bureau van den Burgerlijken Stand tot het aan gov en van -de geboorte van een jongen. Dos middags echter kwam hij ten Raad- huize orn te zeggen dat hij zich ver gist had het kind bleek een meisje to zijn. Aangezien wijziging in oen geboorte-aangifte dlechts na rechter lijke» uitspraak kan geschieden, ml het den vader van het kind nog vrij wat last en... geld kosten voor deze zaak in orde is. EEN ONTPLOFING. In de Noord-Nederlondsche Machi nefabriek to Winschoten heeft een ontploffing plaats gehad, die he<el wat schade aanrichtte. Men was bezig ee:i koperen bui3 in het smidsvuur te ver- warmen, toen plotseling een hevige knal werd gehoord. Vier werklieden waren in de nabijheid bezig. Twee huijner vader en zoon werden ver wond, één ernstig aan het hoofd. De materieel© schade is niet groot. DOOR DEN DRANK. Ta Winschoten heeft de bejaarde huisvader Frans D., doordat hij in dronkenschap een petroleumlamp om gooide, zich zoo ernstig gebrand, dat hij in liet gemeen tel ijk ziekenhuis moest worden opgenomen. Voor zijn loven wordt gevreesd. EEN GEOORLOOFDE NAAM? Ook te Zuilen (U.) heeft men een kind aangegeven met den histori- schon naam „Mobile.". Dit is dus hot tweede geval in ons land. „DE WARE JACOB' IN BESLAG GENOMEN* „De Telegraaf" meldt: Te 'S-Gravenhage is in- beslag ge nomen het laatste nummer van hot humoristisch weekblad De Ware Ja cob', benevens de cliché van do titel plaat, getoekend door clan heer J, H. Speenhof!. SPOORWEG GOUDA—SCHOON- HOVEN. D© spoorweg Gouda—Schoonhoven wordt Maandag n.s. voor het publick verkeer geopend. Nederland en de Oorlog. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Van de gelegenheid, dat de voorzit ter en de secretaris van bet Ant werpse)) Bureel voor inlichtingen van vluchtelingen, de hoeren W. A. van der Veen en C. W- de Vo3 van Steen- wijk, te s-Gravenhage vertoefden, heeft een redacteur van het Ned. Correspondentiebureau voor Dagbla den gebruik gemaakt, een ©n ander te vernemen betreffende de wensche- lijkheid en mogelijkheid van den te rugkeer der Belgische vluchtelingen naar hun vaderland. Op de eerste vraag: „Hoe is de toe stand tiaar?" antwoordde de heer Van der Veen, dut die zeer verschillend ia Er zijn streken, waarheen het on mogelijk is terug t» keeren en er te leven. Andere daarentegen heliben weinig geleden; in nog andere kan de toestand zeer verschillend zijn, ter wijl van weder andere absoluut goen advies kan worden gegeven. Er zijn streken waar alles ia verwoest, o.a. te plattelande, waar het onmogelijk is te wonen zonder levensmiddelen, materiaal voor den bouw van huizen en zonder er vooraf een soort yeti communiteit op te richten. De vraag, betreffende de wensche- lijkheid en mogelijkheid van den te rugkeer der Belgen kan, zei do heer Van der Veen, alleen beantwoord wor den, wanneer we weten: wie er heen gnat, waarheen men gaat, wanneelr men gaat en langs welke route. ,,Wie?'omdat het niet voor olie klassen van de bevolking gowensobb is terug te keeren. In de eerste plaats dienen terug 'is koeren overheidsper sonen, wil men or in slagen in die ontwikte streken ecai communiteit op te bouwen. Deze laatste zal passen moeten versl£rt(kkeuigctcontrasig- noerd door de militaire overheid, op dat men er veilig wonen kan. Na die overheidspersonen moeten er weder komen, lieden, die middelen van be staan hebben en levensmiddelen bij zich hebben. Daarna, die porsonen, die onder de hoede van do bovenge noemde personen kunnen leven. De vraag: „Waarheen man kan torugkeeren?" is een vraag, die door den ïóesTan'd van Ket oögenblik wordt beheerscht Ook daarom is het ge- wensobt, dat men het Bureel vrage: „Kan ik nu te rug keeren? Om er te komen heeft men passen, noodig, die men niet kan krijgen zonder behoorlijke Identiteitsbewijzen, die men bij zich draagt. Deze zullen waarschijnlijk zijn uit den Belgischen tijd en moeten worden afgestempeld door den magistraat en daarna wor den goedgekeurd door de Komman- dantur (die ze waarschijnlijk zal in trekken en door andere vervangen). Heeft men geen identiteitsbewijs dan moet men steunen op personen van invloed, van twee of meer vrien den, die borg slaan voor de identiteit. Hot is daarom van zoo overwegend belang, dat de burgemeesters terug- koenen. De burgemeesters, die hun gom centenaren kennen. Men hoeft mij tegengeworpen, zei do heer Van der Veen, dat die burgemeesters ge vaar loopen en dat zal ongetwijfeld zoo zijn, maar dan meen ik moe ten verwijzen naar hun plicht, hun ambtseed, volgens welken hun de be langen van hun gemeente naren zijn opgedragen, en vervolgens geloof ik dan toch, dat in de nazaten vun De Breydel en Do Ceuninck de geest van hun voorvaderen niet is uitgedoofd. Bovendien hebben die hoeren zoo vaak stukken gestempeld met den Vloanischen leeuw, dat de beteekenis van de „Liebaert" hun niet vreemd mag zijn. Voor de politieambtenaren geldt hetzelfde. Er zijn, er waren ele menten, voor wie de politiemacht een noodzakelijk tegenhanger moet vor men. Tot op het moment is het noodza kelijk geweest iu België terug te ko men langs Antwerpen. Helaas zijn de overlieden wel verplicht geworden maatregelen te nemen dat aan de op stuw ing in Antwerpen paal en perk worde gesteld. Van Antwerpen uit zijn de verkeersmiddelen onvolko men. Ook geld is daar noodzakelijk om zich te .kunnen begeveu naar verder gelegen plaatsen, wanneer de over heid daartoe verlof heeft gegeven. Men moet dus in Nederland zeer voorzichtig zijn met het terugzenden van menschen naar België. De toe stand in Antwerpen is thans onhoud baar. De burgerdeugd, d. w. z. de spaarzaamheid en het verder zien dan de neus lang is, van die elemen ten in het Nederlandsch publiek, die met minder milde oogen aanzagen den stroom van vluchtelingen, die om lijfsbehoud, en volkomen gewet tigd lijfsbehoud, zich over Ne derland uitstortte, hebben ook hun stille kracht laten gelden, waardoor menigeen meende verplicht te zijn zioh te onttrekken aan de gastvrij heid, zoo weldadig en verkwikkend, door oud-Nederland geboden. Ze zijn dan teruggegaan en zitten thans in ellende, honger en kou neer in A»t- werpen's straten. Ook het geval van politie-autoriteit, die in een school met vluchtelingen komende, de e&rat-e drie lokalen aftelde en bevel gaf: „Voort naar Antwerpen' is niet onbe kend. Daartegenover staat de welda dige houding van onze hooge Regee- riDg, die op een waardig en humaan standpunt haar bevelen heeft gegeven. Het mag da<n ook wel vernield vvo'r- dan, dat de dankbaarheid van het Belgische publiek geen vage aandoe ning is. Men is zich bewust van het geen Nederland heeft gedaan. Laat dit lichtpunt in deze duistere tijden thans niet bedorven worden door on doordacht en onverantwoordelijk en inhumaan optreden van personen, die niet den toestand hebben te ge bieden. Het arbeidsvraagstuk in België is en blijft, een onopgelost probleem. Fa brieken openen niet, kantoren blij ven gesloten, bedrijven slaan stlL YVeId-ad iglicidsbesturen ziju afwezig, ziekenkassen zijn zonder leiding. Dok toren op bet platteland zijn schaarsch Huiseigenaren zijn gevlucht; hun ei gendommen onbeheerd en ongerepa- reörd latend. Levensmiddelen zijn schaarsch. Opbouw van huizen is op menige plaal3 voorloopig onmogelijk. Zijn de burgemeesters weder op hun po3t, dan zal men trachten lood sen op te richten in iedere plaats voor onderdak aari dakloozen. Hiermede is dunkt me, wel gezegd, dat geen opti mistische blik mag w orden geslagen op de onzekere toestanden, waarin Relgië verkeert, te meer, waar in de militaire operaties het laatste woord nog niet is gezegd. Hoo men ook denkt over de Duitsche militaire over heid, het mag niet worden ontkend, dat ze over het algemeen methodisch en ordelijk handelt en zichzelf gelijk blijft. Ze is oveir h6t algemeen gezind, de kleine dingen, klein te laten, het Belgisoh nationaal gevoed te omzien en naar mij door een hooggeplaatst diplomaat werd verzekerd, erkent men den werkei ijken vijand, in het Belgische volk niet: vandaar zacht heid en medelijder), voor zoover met militaire begrippen strookt Te mid den van dien ctoaos staat ons bulreau Kunstlei 64, Antwerpen. We reiken de hand aan ieder, die tot ons komt. Wij helpen, raden en steunen. We zijn op de hoogte met alle wisselin gen der problemen, voor dat men iu Nederland daarvan droomt Het treft ons meermalen, dat tegenover de ernstige, op feitelijke gegevens steu nende meening van ons comité van leiding, in Nederland s'iaat een chaos van tegenstrijdige ca warrelende opinies. Laat men toch begrijpen, dat de leiding in het vluchtelingenvraagstuk uit België moot worden gegeven. Wij wekken daartoe alle comité s in Ne derland op geen decisies te nemen al vorens om to 1 nebben gehoord. Dat geen personen terugkeOren zonder fiürt wensclien en loeéfan'd óp 3e Hóór ons gratis verspreide formulieren te hebben blootgelegd en daarop ons ant woord te hebben ontvangen. Het woord „lastigvallen" kennen wij niet. Wij bieden do Ivrnd aan ieder, die vraagt en stellen ons in zijn plaats. Wij hebben dc samenwerking van alle autoriteiten en weidenkenden in Ant werpen en elders. We hebben een enkel verzoek. Men begrijpt, dat onze arbeid geld vraagt. Wij hebben ge hoord van het bestuur van verschil lende comité'8, dat men niet wist of men in rekening zou brengen aan wel gestelde en salarispakkende vluchte lingen do kosten van voedsel. M. i. bestaat hiertegen niet het minste be zwaar, mils die kosten zoo lang mo gelijk worden gerekend. Met dit in komend bedrag kan men bijv. die in lichtingen betalen, die door otos wer den verstrekt. Het geld, dat wij niet noodig hebben wordt gebruikt om el lende te verzuchten en nood te leni gen. Ook senator van der Molen, de voorzitter van liet comité voor orde en openbare veiligheid, richtte reeds een noodkreet tot zijn landgenooten in Nederland. Hulp moet komen ook voor "België. Wij moeten voorbereiden voor zooveel de omstandigheden het toelaten, de wede'rbevolking en wederopbouw van het Belgische vaderland. Dat men ons steun o. Alle bedragen kunnen wor den gezonden aan de firma E. C. En- gelberts en Co. 'te Arnhem en nader door genoemde firma aan te wijzen firma's. Ook kunnen de vluchtelin gen en uitgewekenen ons werk vereen voudigen door ons voortdurend op de hoogte te houdefn van hun adres. Men bedenke, wij zijn ieders persoon lijke vriend. Men zende ons telkens een briefkaart. Wij hopen, dat er hon derdduizenden zullen komen. Adres: Centraal bureel voor inlichtingen, Kunstlei 64, Antwerpen via Brug straat 51, Rozeudool N. Neder land. Keerzijde: „Familienaam (druklet ters!, doopnamen, ouderdon», woon plaats in België, adres in Noderland of Engeland; korte bijzonderheden in Vlaamsch of Fransch bijv. vrouw en kinderen in welstand, deze of gene 'riend of verwant is gestorven, hoopt terug te keeren of te emigreer en naar ander land, werk gevonden, heeft nog geld, enz. enz." Het comité heeft 160 man aan het werk en briefkaarten, hoeveel he, er ook zijn, worden den eigen dag be antwoord. DE BELGISCHE ONDERWIJZERS. Naar do „Telegraaf" verneemt is in het begin dezer maand te Amsterdam in het American-Hotel eene vergade ring gehouden, belegd door het Inter nationaal Bureau van Onderv, ijzers- vereenigingeu, waarbij tevens tegen woordig waren Belgische onderwij zers uit allerlei plaatsen van ons land, waar zich thans betrekkelijk groote aantallen hunner bevinden (als Aardenburg, Oostburg, Bergen-op- Zoorn, Maastricht, Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, enz.), alsmede ver tegenwoordigers van liet Algemeen Nederlandse!) Gdmité tot steun van de Belgische onderwijzers en gedele geerden van de plaatselijke comitu's. De vergadering werd geleid eerst door den heor Mieras. vertegenwoor diger van het Nederlandsen Onder wijzersgenootschap in het Internatio naal Bureau, later door den heer Otto, lid van de Tweede Kamer, die de Verecniging van hoofden van scho len in bedoeld Bureau vertegenwoor digt. Op deze vergadering is in de eerste plaats be&proken de wijze van wer ken van de plaatselijke comité's. Be paald werd, dat de heer Otto aan de burgemeesters in allo plaatsen van Nederland een opgaaf zou vragen van de Belgische onderwijzers, in die ge meenten vertoevende. De lieer Otti» heeft reeds opgaaf ontvangen van een zeslxmderdtal hier verblijvende Belgi sche onderwijzers en ondorwijzeres- Zij zijn ouder dak gebracht in ge zinnen van Nederlandschc onderwij zers. of in leegstaande gemeutekle huizen. De vergadering drong er nu bij den heer Otto op aan, dat hij een onder zoek in België zou instellen naar de school toestanden in ae verschillende gemeenten. in verband met deze opdracht heelt naar u© 1 el. nader verneemt de heer Otto, als secretaris van l»et In ternationaal Bureau zich tot onze reseerjng gewend le. om oen aanbe veling te krijgen bij de Duitsche auto riteiten voor zichzelf en voor zijn col lega, den heer Van der Vos, to Am sterdam, penningmeester van liet In ternationaal Bureau, aio hein zal ver gezellen 2c. om vau onze Regeering opdracht to krijgen een onderzoek in te stellen naar do schooltoestanden in de Belgische gemeenten. Een en ander is door onze Regee- ring bereidwillig verleend. Voorts heeft dc heer Otto door de bemidde ling van don Mluister van Buitenland- scho Zaken zioh iu verbinding gesteld met den Belgischen gezant cn ooor diens tusschenkomst met het Belgi sche gouvernement. Waarschijnlijk gaat do heer Otto met zijn collega eerst naar Brussel, om van den Dui lachen gouverneur van België de nooUigo medewerking te ontvangen, teneinde liu.n onderzoek te kunnen instellen in Mechelon, Leu ven, Luik, Namen eu omstreken, in Dlost, Aerschot en andere kleine plaatsen, cn voorts, zoo mogelijk, ook Brugge et) Gent to kunnen bezoeken. Naar gemeld wordt, had het Internationaal Bureau van Onderwij zers-Vereenigingen, dat tot Maandag vóór acht dagen 4000 had verzameld ten behoeve van de Belgische onder wijzers, nog toezeggingen, te zarnen tot een bedrag van stellig nogmaals 4000. Do medewerking uit het buiten land is zeer bevredigend. Zoo zond do „Norges Lorer Verlag" 1000 kronen als eerste bijdrage, terwijl de Deen- sche Onderwijzersveroeoiging bericht te, nog niet to kunnen bepalen hoe groot haar bijdrage zal worden, doch reeds eenïge "duizenden kronen te heb ben bijeengebracht VERKEER MET BELGI6. Een Nederlander die in don iaaieten lijd verscheidene malen voor dienst aangelegenheden per auto van Bel gië naar one land en omgekeerd heeft gereisd, deelde aan het Haagsch Correapoikten-tiebureau bot volgende mede „In verband met de door de Duit sche grensautoriteiten voor België voorgeschreven maatregelen waarbij reizigers, vooral zij, die per auto in België komen en wederom dat land willen verlaten, daarvoor geen verlof van de Duitsche autoriteiten krijgen, is 't, zoolang daarin geen verande ring gebracht is, voor ledereen hoogst onraadzaam in België te komen, daar niets to zeggen is over de daaruit voortvloeiende gevolgen. Zelfs aan hem, die in het bezit zijn van een toestemming om met een auto in. België te reizen, wordt mee gedeeld dat van 6 dezer af alle zoo wel door de plaatselijke commandan ten als door het Belgische opperbe stuur in België uitgereikte verlofbo- wijzen ingetrokken zijn, zoodat 't ook voor deze categorie van personen on geraden is België binnen te komon." DE „RINDJANI". Het van Java naar Rotterdam be stemde Nederlandschc atoomschip „Rindjani", van den Rotterdamschen Lloyd, is naar landen opgebracht, zoo meldt de „N. R. CL". Stadsnieuws BRUIN EN WIT BROOD. Over deze aangelegenheid ontvan gen wij nog een ingezonden stukje van een lezer, die hoewel hij een sfechï gebit heeft, toch bruin brood heerlijk vindt. Voorloopig staken, wij nu do ge- dachtenwisselirig. Rubriek voor Vragen Gesbonneerden hebben het Toorrcelit, vragen op Texs-obillend gebiod. mits voor Linntwoording vatbaar, iu te renden bij do Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alls antwoorden worden geheel kosteloos gegsreu on mo spoedig mogelijk. Aan vrsgen, die niet vt>l!edig naam en woonplaats van den inrender TCruieldoD word "-oen aanc-.eJit- geschonken. VRAAG: Mijn zoon van 13 jaar wil ieeren voor torpedomaker. Bestaat hier gelegenheid om het te leeren? ANTWOORD: Hij zal zich moe ten bekwamen in het smids- of machi ne vak, b.v. op de ambachtsschool, om daarna het examen te doen voor eene vrijwillige verbintenis als torpedo maker bij de Kon. Ned. Marine, in dien hij daarvoor geneeskundig ge schikt is. Het examen bestaat o.a. in afleggen eener proef als draaier, ko perslager, bankwerker, smid of in strumentmaker. Aanbeveling is bo vendien de kennis van een ander vak dan wel vormer of gieter. VRAAG: Mijn zoon wordt 29 Febr. 1916 18 jaar. Wanneer moot hij zich voor de Militie aangeven? ANTWOORD; In Januari 1917. VRAAG: Heeft een dienstbode, die tegen 1 Febr. haar dienst heeft op gezegd, hel recht 5 Nov. haar dienst tegen 15 Dec. op te zoggen? Zij is per drie maanden gehuurd. ANTWOORD: Neen, zij moet tot 1 Febr. blijven. VRAAG: Wanneer Mevrouw haar dienstbode op 4 Nov. de betrekking opzegt met 6 weken, dus tegen half December, waarop heeft het meisje dan recht? Haar loon bedraagt f 130. ■Bedoeld wordt de huur tot Febr, en zoo er recht op is, kostgeld. ANTWOORD: Mevrouw kan de») dienst eerst tegen 1 Februari opzeg gen. Het meisje heeft recht op loon en kostgeld tot dien datum. VRAAG: Waar kan ik inlichtingen bekomen omtrent Belgische krijgsge vangenen in Duiïschland? ANTWOORD: Aan het Centraal Bu reau voor krijgsgevangenen te Ge- nève. VRAAG: Kan aan den Nederland- echen Consul te Hamburg in het Ne derlandsch geschreven worden, ANTWOORD: Ja. VRAAG: Waar ligt hier in Haarlem het adresboek voor Nederland ter in zage, en waar het adresboek voor de gemeente Amsterdam? ANTWOORD: Informeer eens op de Siads-Bibiiotheek. VRAAG: Is in de Eugeische vls- schersplaats Grimsby een Holland sere Consul aanwezig? ANTWOORD: In Grimkby is Con sul voor Nederland de heer P. H. Iluageiisen, met wien in het Fransch, Duitsch en Engedsch kan gecorres pondeerd worden. VRAAG: Is hier ter slede een agent van de Friesche Levensverzekering? ANTWOORD: Ons niet bekend. Weet een onzer lezers het misschien? VRAAG. Iemand woont te Scho ten heeft een gezin bestaande uit man vrouw en vijf kinderen cn ver dient ƒ14.50 per week. Hoeveel moet hij betalen aan Plaatselijke .Directe Belasting naar het Inkomen (Hoofd. Omslag)? ANTWOORD. Indien de kinderen beneden- 16 jaar oud zijn zal moeten word-en betaald 4 h 4.50. Uit de Omstreken SCHOTEN. Men schrijft ons: De leerkrachten deir beid» gemeen- tesoholen trachten, trots de ongunsti ge omstandigheden, toch een Sinter klaasfeestje te organiseeren. Zij over wegen daarbij, da't het kind in dezen tijd al meer moet ontberen dan an dere jaren. Moet het nu ook het jaar lijicsclve ScEoolfoëst missen, dan is daï weer een schrijnende herinnering U moer aan den droevigen mao'.schap- pelijken toestand. En die willen zij het kind Juist zooveel mogelijk be sparen. Wie iets voor het goede doel wü offeren kan dat doen bij den penning meester Dr. Lcydsst'raat 3 rood. BILLEGOM. Middenstand. Do vereeniglng Middens'.and heeft een ledenvergadering gehouden waar in de waarnemende voorzitter moo- deelde, dat de voorzitter als zoodanig had bedankt. Uit de ingekomen stuk ken bleek, dat B. en W. adhaesie had den betuigd aan een adres der veree niglng aan II. M. do Koningin, ver zoekende hei belastingkantoor naar Hillegom over te plaatsen (wat reeds is geschied) en dat de raad een adres In zake gasprijs voor bedrij-fslokalen li-ad afgewezen. De vereeniging zal een aandeel nemen in de Hill. Mid- d e nstands- Cred iel-bank. Do benoeming van een nieuwen 'oorzittér is aangehouden tot een vol gende vergadering. De rekening van den penningmeester werd onderzocht en accoord bevonden en do penning meester gedechargeerd. Na een korte bespreking van de o? te richten credietbank,-sloot do waar nemende voorzitter de vergadering. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. Door het bestuur van de Vcreenf- giug tot behartiging van bouwbelan- g-en in de gemeente Velsen is een schrijven gericht aan den raad, waar in als de meening van de adressant© te kennen word! gegeven, dat het 2de ontwerp van do bouwverordening niet voldoet aan de behoelte, welke in deze gemeente bestaat aan een be hoorlijke bouwverordening. De vereeniging wijst daarom den Raad op haar adres met toelichting van 12 Maart 1913. welk adres ten voile op dit adres van toepassing is. Nogmaals protesteert de vereeni ging met nadruk tegen het bevoor rechten van toegelaten vereenigingen, welke zullen mogen bouwen, alsof er geen bouwverordening bestaat. Do vereeniging verzoekt den Raad, ook dit 2de ontwerp niet te willen goedkeuren, maar B. en W. uit te noodigen, een nieuw ontwerp in den geest der Huarlcmsche Bouwverorde ning aan <ien Raad ter goedkeuring voor te dragen. Recht?r>.Ken VERBODEN UITVOER. Het O. M. bij de rechtbank te As sen iiecft tegen B. II. A., te Barger Oosterveen, wegens het uitvoeren van tarwemeel naar Duitschland, 1 week gevangenisstraf mot verbeurdverkla ring van het ingevoerde geëischL Letteren en Kunst II. VAN DER GELD. To 's-Hertogenbosch is dc beeldhou wer Van der Gold gestorven, bekend om zijn arbeid aan de kathedraal der stad. Burgerlijke Stand SCHOTEN. GETROUWD: P. Springveld en W. van Engelen. A. van Eerden en A. P. Vosse, BEVALLEN: A. E. C. Fijnaut—Soiners z. C. Doesburg—van Silfliout d. M. E. Wever—Stroo Cloeck z. J. Kapteijn— Hommels d. M. P. C. A. Polf!i«r— Regenboog z. A. W. Roijnders—Berg- morui x. Z. Beezem—Kaijser d. OVERLEDEN: \V. van Houten, echtgenoot van 1'. Thomas, 65 j., C. F. Doesburg, 2 d. Sioomvaa; ifccricMcn STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND Het st. Uoeroo (thuisreis) werd gis teravond te IJ muiden verwacht. Het st. Raaju (thuisreis) arriveerde 9 Nov te Avcmmouth. Hot st. Vondel (thuisreis) passeerde Maandagmorgen om 11 u. 39 min. het Noord-Hinder-vuurschip. ROTTERDAMSCHE l.LOYD. Het st. Bandoeng (uitreis) vertrok 9 Nov. van Suez. HOLLAND AMERIKA LIJN. Het st. Amsteldijk arriveerde 7 Nov. van Rotterdam te Boston. Het st. Bronswijk, van Rotterdam naar New-York, passeerde 9 Nov. 7 u. 10 voorn». Wight. l!et st. Dordrecht, van Rotterdam naar New-York, passeerde 7 Nov. 9 u. 40 nam. Lizard. Het st. Noordwijk, van Rotterdam naar New-York, passeerde 8 Nov. Dungencss. Het st. Oostdijk, van New-York n. Rotterdam, passeerde 9 Nov. 9 u. 25 voorin. Dover. Het st. Phecda» van Rotterdam n. New-York, passeerde 7 Nov. 7 u. nam* Lizard. Het st. Randwijk, van Rotterdam naar Ncw-York, passeerde 8 Nov. 9 u. 20 naiu. D.üngeness Het st. Soestdijk arriveerde 7 Nov, van Rotterdam te Baltimore. liet st. Sommelsdljk, van Rotter- dam naar New-York, pusscerde 9 Nov. 5 u. voorm. Wight. KON. HQLL. LLOYD. Het st. Kenncmorland (uitreis) arrl voerde 9 Nov. te Bania. liet sL Gelria (thuisreis) arriveerde 9 Nov. te Santos. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Hot st. Commewyne (thuisreis) ver trekt vermoedelijk 11 dezer van Lissa bon.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7