De Europeesche Oorlog. gevechten in Z.-W. België. De Dnltschers hebben Dlxmsiden na een stormaanval genomen. Van 't oostelijk oorlogstooneel. Verliezen ter zee. De commandant van de „Emden" ls gered. DE BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 12 NOVEMBER 1914 Op het Westelijk Oorlogsveld OFFICIEELS BERICHTEN. Uii liot D uitschut hoofdkwartier wordt van Woensdagmorgen gemeld: „Aan dit) Yser maakten de Duitsohens Dinsdag goede vorderingen. Dixmul- dion wend stormenderhand genomen, meer dan 500 gevangenen en negen rnitrailleuira vielen. In handen der ■Duitschers. Verder zuidelijk drongen Duitechie troepen vooruit over het Jcnnaal. Westelijk van Langeatiarck rukten jonge Duitsche regimenten onder het zingen van „Deutschland tïbor a'tos", tegen de eerste linie der e te Hingen van de geallieerden op. Zij namen on geveer tweeduizend man van de Fran- pche Linie-infanterle gevangen en maakten ze» mitrailleurs buit. Zuidelijk van Ypenen verdreven dö iDuitschera de geallieerden uit St Eloy, waarom veto dagen Verbitterd was gestreden. Daar maakten zij on geveer duizend gevangenen en vero verden zes mitrailleur*). Ondanks vete heftige tegenaanval len van de Engetschen blijven do bc- .heerschende hoogten, noordelijk van Armen tiè ree iu Duitsche handen. Zuidwestelijk van Rijesel maakte de Duiischo aanval vorderingen. De Franschen leden groots verlie zen bij de poging om de den omtrek beheerschende hoogte noordelijk van Vienne-le-Chateau aan den westelij ken rand van de Argonnen te herne men. Ook in het Argonnewoud, even als noordoostelijk en zuidelijk van Verdun, werden Franscho aanvallen overai teruggeelagen." Het Franactie communiqué zegt: „Een hevig gevecht had Dinsdag .plaats tu&schen Nieuwpoort en de ri vier de Lcie. De geallieerden behiel den over 't geheel hun front, zij bö eetien opnieuw Lombardzijd» en dron gen verder door, maar in den namid dag namen die Duitschers Dlxmuiden, schoon de geallieerden nog de buiten wijken bezet houden. Öp andere punten weinig verande ring Hot communiqué van het FransclK» gezantschap to 'G-Gruverehage deelt nog mede: „ln die Vogezen worden nieuwe Dult sche aanvallen tegen de heuvels, zui delijk van do berg engte van Saintc Marie afgeslagen De Duitschers lie- 'ten minstens 500 Él 600 döoden op het gevechtsterrein achter." De Fransche legatie zendt voorts een tegenspraak van het Duitsche be richt, volgens hetwelk de Duitschers 'in het Argonnewoud zich meester zou den hebben gemaakt van een belang rijk steunpunt aldaar, waarbij hen twee kanonnen -en mitrailleurs in handen zoudon zijn gevallen. VAN OORLOGSCORRESPON DENTEN. Aan de Times wordt uit Noord- Frankrijk geseind: Zondag en Maandag donderden de kanonnen hevig bij Yperen m La Bassée. Ten zuidoosten van Yperen, in de nabijheid van Meessen (Me3sines), hervatten de Duitschers hun aanval met groote, schier met wanhopige kracht. Hier, hfj A tracht en bij La Bassée, hebben zij groove versterkin gen gekregen. De aan de bondgenoten toegebrach te verliezen zijn ongetwijfeld aan zienlijk, maar de verliezen der Duit schers aan dit noordelijke front wor den achtmaal zoo groot gescha'i. De geallieerden hebben geen terrein ge wonnen, maar ook niets verloren. Of schoon de Duitschers dus geen terrein verloren hebben, hebben zij reusach tige verliezen aan manschappen en materieel geleden. Dat is de 'toestand van het oogenblik. Ruw gesclietst, bezetten de bondge- nooten ixni sterk verschanste linie ten westen van rle lijn Dixmuiden Y peren- 'Rijssel-Abrecht. Al ilozo steden hebben van de Duitsche granaten ernstig ge leden. Ceen van beide partijen kan ze nu bezet houden. De stellingen van de Duitschers bevinden zich ten wes ten (oosten?) van genoemde steden. De lijn van het front vertoont ten zuidoosten van Rijssel op do hoogte van La Bdssie een merkwaardige kramming. De Duitschers doen een laatste, wanhopige poging om dotir te breken. Het gebulder van hun. kanonnen was Maandag 'te St. Pol (dep. Nauw van Calais, ruim 30 K.M. van Airecht) te liooren. Van 't Oostelijk Oorlo ^siooneel De Russische legatie te 's-Graven- liage heeft de volgende berichten ont vangen „In Oost-Pruisen is de rechtervleu gel van de Duitschers, die iu de buurt van Lyck een hardnekkigen tegen stand had geboden, teruggeworpen op de Mazurische meren. Ten westen van Neidenburg nabij het station Monschacken, heeft de Russische ca valerie een Duitsch detachement, dat belast was met de verdediging van den spoorweg, uiteengejaagd en zich meester gemaakt van den trein en twee spoorbruggen vernield. In het westelijk gedeelte van Polen heeft de Russische cavalerie een divi sie Duirsclie cavalerie op Kali.sch te ruggeworpen, dat gesteund werd door een bataljon Duitsche infanterie, dat zich naar de grens terugtrok. In Galieië zijn de Russische troepen de Visioka-rmer overgetrokken. Ze bezetten Bizeczow, Dy now en Cisco. Op de wegen, die naar Krakau leiden, hebben ze de gemeente Mekhow be 1 zet." Volgens het Duitsche bericht „zijn er geen bijzondere voorvallen te melden." Een Oostenrij ksch rapport meldt „De operaties op het noordoostelijk oorlogsterrein ontwikkelen zich over eenkomstig het plan zonder storing door de Russen. In het door de Oos tenrijkers vrijwillig ontruimd gebied in Midden-Galicië rukten de Russon op over de beneden Fisloka, over Rzeszow en Tisko. Przemysl is op nieuw ingesloten. In het dal van de Stryj m-oesl een Russische afdeeling voor het vuur van een gepantserd-en trein en verrassend optrodendo Oos tenrij ksche cavalerie onder groote verliezen vluchten." DE 0PMAR3CII DER RUSSEN. Aon de Doily News werd Maandag uit Petrogxad geseind: Al de plaatsen waar de Russen mot de Duitschers (aan het Oosipraisisclre front bedoelt de correspondent blijk baar) aanraking hebben, liggen nu in Duitsch gebied. De Riussen hel*ben 1500 waggons met steenkolen geno men, die in Oost-Pruisen op zijsporen Stond'en bij door de Duitschers ont ruimde stellingen. De Russische ruiterij, die Posen is binnengevallen, heeft den linkervleu gel van de Duitschers bij den overgang over de Warta te K-onin doorgestoo- tcn. Deze cavalerie-opera ties, die s.erk gesteund werden, hebben al de verdedigingstoebereidselen van de Duitschers waardeloos gemaakt. De Russen houden nu, zonder te genstand te ondervinden, de grooto linie van verschansingen-, van Czens- toclinu in zuidelijke richting naar Kali si loopende, bezet. Duitsche T6- servetraepen en werklieden uit het land zelf, zijn een maand king bezig geweest om deze aardwerken, die van metselwerk zijn voorzien als onder- aardsche woningen in orde te maken. Nu zijn zij alle door do Duitschers verlaten. De Russen vallen op het oogenblik do Oosceurijksch-Duitsche strijdkrach ten ia do buitenste verdedf-gin-gswer- ken v-an Krakau aan. Uit liet laatste bericht van den ge nieraten staf blijkt, dat het Russische leger thans met de Duitschers en Oos tenrijkers contact heeft gekregen aan beide uiteinden van de linie Thorn- Krakau, waar de verdediging van Midden-Dul'techland van afhangt. De Russische artillerie heeft den spoorweg bij Said au verwoest en een trein doen ontsporen, die Duitsche troepen naar Thorn bracht Uit Potrograd wordt voorts nog aan dit. blad geseind Lichte Russische koloimes, die do buitenlijnen van de Duitsche militai re spoorwegen om Noord- en Mid den-Polen hebben ojigebroken en overschreden, rapportderen een koortsachtige bedrijvigheid bij de Duitschers. Op de hei. meset nabij de grens liggende spoorwegen hebben zij Duitsdie troepenbewegingen opge merkt en vertier Iret binnenland in zijn de spoorwegen dag en nacht over- kropt met troepen-Yransporten en oor- logsvoornaad, vooral artillerie, die uit Oost Pruisen naar de stellingen achter Thorn en Posen woerden ver voerd. De opwinding van het Duitedie spoorweghestuur l/ee.'t onder de bur gerlijke bevolking een paniek verwekt. Vele duizenden Duitsche gezinnen hebben haastig bun draagbaar boel tje bij elkaar gepakt en zijn achter de vesting Posen gevlucht. Anderen be geven zich naar Dreslau en Dresden. Meri vermoedt, dat de Duitschers geducht hebben, dat de Russen na het terugslaan, van den opmarsch naar Warsclvam en den Weiehsel wal een inval in Oost-Pruisen zouden doen, iiuut-r dat het geheel onmogelijk voor hen zou zijn, een groot leger in No vember voor eon wmterveldtocht door het in Duitschlaml vooruitspringen de gedeelte van Polen ie laten op rukken. Dit is echter reeds gedaan en vandaar, dat de Duitschers nu, onder hoogen druk, alle beschikbare krach ten vari de vestinggarnizoenen en ïe- serves in Saksen, Silezié en het ove rige gedeolto van Pruisen, samen- rirekkan. Op het duidelijk Ocriogt tjontei. Bon officieel Oostenrijksch berient luidt „In de morgenuren van 10 Novem ber worden de hoogten van Misar, teu zuiden van Sabtie, na een strijd van vier dagen, waarbij zware verlie zen werden geleden, lx?stormd. Hier door werd de Servische rechtervleugel ingedrukt. De Oostenrijkers maakten talrijke gevangenen. De Serviërs moesten de sterk beves tigde linie Misur-Car-Planlna ontrui men cri den terugtocht aanvaarden. Sterke Servische achterhoeden bieden in vooraf gereed gemaakte achter- waartscbe verdedigingswerken den Oostenrijkers opnieuw weerstand. De oprnarsch ten oosten van Loznica ert Krupanj heeft con goed verloop, trots den hevlgen tegenstand der Servische achterhoede. De hoogten ten oosten vari Javlaka zijn reeds in han den der Oostenrijkers. Zoover tol dusver bekend is, werden in de ge vechten van 6 en 10 November on ge- vee" 4300 Serviërs gevangen genomen met 16 machinegeweren en 28 kanon nen, waaronder een zwaar stuk ge schut. Een vaandel, vele munitiewa gens en zeer veel munitie werden eveneens bult gemaakt." Verspreid nieuws van deoorlogsvelden IIOB VREESELUK DE MODERNE OORLOG IS. De Engel soh e bladen geven nog voortdurend verhalen over den strijd in Zuidwest België en Noord-Frank rijk. Maar veel nieuws ls hiervan na tuurlijk niet te vertellen. Men vervalt in herhalingen, want ecnlg beslissend fei'i doet zich niet voor. Wat echter uit al deze verlialen wel blijkt, Is, dat aan weerszijden van dit gevechtsfront zware verliezen zijn geloden. Een correspondent van do „Daily Ghran." merkt op, dat in de gevech ten in deze streek bo v en menschel i j k e heldenmoed is getoond, mahr dat toch in het algemeen in deze slachting allo .menschelijke eigenschappen zijn te niet gedaan door de verwoestende werking der artillerie. „Wij ivaChten slechts op den dood", zei do een Belgisch officier tot don correspondent, „en wo vorbazen ons, dat hij ons niet nadert temidden van dien regen van granaten. Het is een oorlog zonder ziel of avontuur. Vroe ger, toen ik met een troepje wielrij ders het land ter verkenning doortrok, w-as er nog eenige sport in hot werk. Onze dlu'rf, onze ondernemingsgeest vond eenige belooning. Het individu telde moe. Maar nu, hier om Yperen, wat kunnen inannon doen, infanterie, cavalerie, verkenners? Het kanon doet alle werk, granaten en dood op onnreedoogende wijze verspreidend. Het ia kanon tegen kanon, met men- schen als schijven, hulpeloos als do bladen doo'r den najaarsstorm van de hoornen gerukt. Onze mannen val len als de bladeren, cn de grond is met hen bedekt, en er is geen beslis sende overwinning aan een der beide kanten. De esne week van dood volgt op de andore. De pcwitie wijzigt zich een weinig, dat is alles, en zoo gaat het voert. Het is'verschrikkelijk'. EEN BESTORMING DOOR DUITSCHERS. Een 10-jarige vrijwilliger, uit Ber lijn. schreef aan zijn ouders een brief over de bestorming van Vuilly, die hij had meegemaakt. „Eerder dan ik gedacht had, korn ik er toe, u van mijn wedervaren te vertellen. De bestorming van Vailly 's Middags te voren moest de com pagnie aantreden en deelde de luite nant ons mede, dat 's morgens om acht uur de bestorming van Vailly zou beginnen. We kregen ijzerdroad- scharen om de prikkeldraadversper ringen door te knippen en 's avonds vertrokken we van St. Verte, om da delijk in de loopgraven onze posities in te nemen. Dat was een uur mar-i cheeren. Om elf uur 's avonds moest k lichtpatronen en pistolen halen. Onze artillerie schoot hevig uit de zware stukken van 21 c.M. cn uit hot lichtere gesehut. De vijand antwoord de met sterk geweervuur. Op den terugweg moest ik den straatweg oversteken, die door den vijand on der vuur genomen werd. Twee artil leristen, niet wie ik liep, werden zwaar gewond, terwijl ik ongedeerd bleef, v'» Nachts gingen we herhaalde lijk op patrouille uit en kuipten hier eu daar de draadversperringen door, zonder veel geweervuur to krijgen. Tegen vijl uur 's morgens moesten we tcrugkeeren, daar de artillerie begon te schieten. Om acht uur zou de eigenlijke bestorming beginnen. Te gen zevert uur, er viel ecu kille regen, zaten we in afwachting, luisterend naar onze artillerie, die een venue- lend vuur op de vijandelijke stellin gen heeft geopend, 't Is nu kwart voor achten. Reeds liggen allen klaar om op te springen. Nog een kwartier; liet lijkt ons een eeuwigheid. Nog vijf minuten. De artillerie schiet niet on verminderde hevigheid nu nadert het oogenblik I De kapitein koint bij ons, den manschappen moed toefluiste rend. Hij staat met zijn horloge in de hand. Opeens zwijgt de artillerie; het commando klinkt „Op, voorwaarts!" en oogenblik zijn allen op de boen en stort de troep blindelings naar vo ren. Rechts en links vallen de kame raden, men let er niet op. Vlak bij een kleine iKtogte goed© dokkiug. Jk vlieg er met drie van mijn kame raden been als reeds het comuiando klinkt „dekking zoeken Daar la gen we, 50 meter van den vijuad. De Franschen schoten verwoed. Een viui de kameraden ontdekte ongeveer twintig pas voor ons om andere kleine verhevenheid, die dekking kon bie den. Snel besloten riep hij „sprin gen, vooruit 1" We snelden vooruit en lagen nu vlak bij den vijand. Een ontzettend vuur volgde en opeens erlaten de Franschen de eerste loop graaf. Met oen luid „hoera t" stormen we vooruit, totdat de Franschen in de tweede loopgraaf verdwijnen. Nu zit ten wij in de eerste loopgraaf, goed verschanst. De bodem ligt vol lijken cn ook eenigen, die zich dood houden. Daar krijgt een van inijn kameraden een sclwt in het been en de onder officier geeft het bevel riem uit di vuurlinie te brengen. De gewonde, een vaandrig, moest snel geholpen worden, daar er anders gevaar be stond, dal hij zou doodbloeden. Na mijn terugkeer was ook de twee de loopgraaf genomen en daarna ging het verder de helling af naar 'tdorp beneden, vóór dat de vijand zich ern stig te weer kon stellen. Mitrailleuses deden hier hun vreeselijk werk, want de vluchtende Franschen moesten over een brug (er waren eerst drie bruggen, rnaar twee daarvan waren door onze artillerie stuk geschoten). De mitrailleuses waren juist op die brug ingesteld en weldra lagen daar de lijken bij hoopen. De overigen wer den gevangen genomen, meer dan drieduizend rnan. We hebben Vailly na harden strijd genomen, maar zeer veel kameraden hebben dat met den dood moeten bekoopen. Ik ging naar de plek, waar ik 's morgens niet de drie anderen gelegen had. Ge kunt u mijn schrik voorstellen ze lagen alle clrio nog precies zooals ze dekking ge zocht hadden, maar ze waren dood. Toen zag ik opeens weer het vreese- lijke van den oorlog. Op de verzamel plaats te Va'Uy, waar we moesten aantreden, kwam cLe generaal, die ons prees voor den betoonden moeden sigaretten onder ons uitdeelde. AAN GEVANGENSCHAP ONTSNAPT. Dezer dagen is een officier van een der Schotsche regimenten aldus vertelt de „Daily News" na een zwerftocht van zes weken te Londen teruggekeerd. Hij was met een ernstige wond aan het hoofd in een Duitsch hospitaal beland, en hoorde, toen hij daar een maand was en al weer grootendeels genezen, dat de Duitschers plan had den, alle gewonde soldaten naar oe-i andere plaat 3 te vervoeren. Toen hij dit hoorde, wist de officier door een raam te klimmen en zich in den tuin te verbergen zijn afwezigheid werd niet opgemerkt. Dien nacht gelukte het hem, zijn uniform kwijt te raken hij bleef :u i een arbeidershut cn kreeg van zijn gastheer wat werkkleeren. Den vol genden morgen ging hij naar Rijssel, maar alle bruggen en sjxtorweg-over- gangen werden door de Duitschers bewaakt, en de officier besloot deze methode, om uit de Duitsche zóne weg te komen, op te geven. Niet minder dan 5 weken bleef hij in verschillende dorpen, en dat zijn I vermomming goed was, wordt wel bewezen door het feit, dat" hij dien tijd geen enkele maal door een Duit- schcn soldaat is aangehouden. En dat was maar gelukkig ook, want hij sprak geen woord Fransch en had geen paspoort. Tooh was hij meer dan eens dichter in do buurt van de Duitschers dan hem lief was. Eens, toen de officier zich, in een tram zittende, voor een oogenblik buiten gevaar waande, stapten er opeens 15 Duitsche solda ten met 2 officieren in, maar zij na men geen notitie van den haveloozen mede-passagier. Een anderen keer bracht hij den nacht door op een boer derij, waar li Duitsche officieren en 3D man ingekwartierd lagenvoor alle zekerheid verborg hij zich maar op de vliering boven de korenschuur. Den volgenden morgen hoorde hij de soldaten iu de sohuur komen, maar zij kwamen, er alleen wat koren ha len, en lieten de vliering ondoorzpeht. Eiken dag was op een afstand artil lerie-vuur hoorbaar en de oflicier wachtte, in de hoop, dat de geallieer den wel voorwaarts zouden rukken. Maar het scheen hom toe, dat het ge luid niet nader kwam, en toen besloot hij, gebeurc wat wil, naar Engeland te gaan. Op den laatsten October ging hij op weg naai- Duinkerken, maar toen hij in België kwam, bemerkte hij, dat het Duitsche front zich tot aan zee uit strekte. De eenige weg, die hem nog ópen stond, was, België dwars door le steken en naar Holland te gaan dat deed de officier in drie dagen. Het grootste gedeelte van den weg wandeldo hij, maar ook mocht hij ecu einuje moerijden met ecu vrïendo tijken voerman. Zoo kwam hij door verschillende Belgische steden, die nog door de Duitschers waren bezet, maar hij ontsnapte aan de aandacht en fciereikte veilig en wel Holland, zes weken na zijn vlucht uit het hospi taal. DE RUSSEN VEROVERDEN EEN 42 c.M. KANON. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Gradno verhaalt (zoo- als we reeds in 't kort meldden), dut ook de Russen een 42 c.M. kanon vei overd zouden hebben en wel ten Zui den van Augustow. De Duitschers hebben daar het kanon nooit gebruikt, omdat zij tot don terugtocht gedwon gen werden, voordat zij het in stel ling konden brengen. Met de uiterst* krachtsinspanning trachtten de Duit schers het stuk geschut nog in veilig heiu te brengen tal van pnardeo werden er opgeofferd, maar zij slaag den er niet in, het kanon uit do ha» don dor Russen te redden. EEN TREINBOTSING. Omtrent een spoorwegongeluk U Luik, waarbij een kapitein der 30.5 c.M. Oostenrijksch-IIongaursche mo- torbattcrijen het leven liet, is het vol gende aan een brief van een der offi cieren aan zijn ouders te Serajewo ontleend, die in de „Bosnische Post" was opgenomen „Voor twee dagen kwamen wij naar Keulen om eens goed uit t-e rusten. Na do overgaaf van Antwerpen had den wij daaraan ook Inderdaad be hoefte, en buitendien moesten onze motoren en ook onze kleeren eens goed worden nagekeken. De trein, waarmee wij reisden, was _)or lang de heele batterij rnet mu nitie, benzine, enz., juist 50 goederen wagens. Even voor Luik daalt de weg over een afstand van K.M., en daar bleek het, dat de remmen voor deze belasting te zwak waren. Steeds har der liep onze trein, en met een ra-zen- de snelheid liepen wij in t holle van den nacht 't was ongeveer half vier het station binnen on op een onde ren trein, die daar stond. De schok geweldig. De twee eerste rij tui- waarin do officieren zaten, wer den hoog opgetild, waarbij zij hun raderen verloren en omgekeerd weer neergesmakt, en ln deze afschuwelijke stelling werden wij nog een eindje voortgesleept, totdat onze locomotief eindelijk vastzat. Bijzonderheden van do ontzettende tafereolcn, die toen volgden, zal ik maar niet schilderen. God heeft ons gered. Toen alle man schappen uit de wagens waren, ver- ameldo onze I .eve! hebber allen om ,ich en, terwijl hij zijn pet afnam, bevat hij „Gebed". En met weemoed baden wij een „Onze Vader" voor onzen armen batterij-commandant en een dankzegging voor onze wonder, baarlijke redding. De vijandelijke ko gels en granaat-kartetsen heb .k npoit erg gevonden, maar God behoe de mij voor zoo een onsreluk, als wij hier beleefden." BRIEF AAN EEN BELGISCH SOLDAAT. De Vlaamsche Te.egraafcorrespon dent geeft een afschrift van een brief door een V.-anmschö vrouw aan haar man geschreven, die nu .n Nederland geïnterneerd is: Reminds Man, Ik hop uwen brief ontvangen, kij liopt goed uw best gedaan voor den kounink eu 't vaderland en daar ben ik fier over, meur Ik ben tog ook blij dat gij nu veilig zijt, en wij na den oorlog weder zullen te saonren zijn en niet voor altijt geschijdon zijn, maai als 't God belieft weer gelukkig zul len leven als ons lant weer vrij zal zijn on onze keai.ink te bruasel :k on do kinderen zi jn in volle gezont- hijt en gij most voor ons ni -t be nauwd zijn. Ik zit met de Duutrers niets in, ik bon niet benauwd, er zijn er hier veel zij hebben do menschen hier geen kwaat gedaan maar zij speU-n alge lijk iMiHs cn zij hebben in veel huizen waar de mensen gevlugt waren van alles mede ge-uaan en zij doen van do iKwsren hukJisi paarden en hoornvee en zvvijns mede. Zij rijden met do trains a.sof 't al 't hu'der ware, wij hooren hier de kan ons dag en nagto maar zo vecht=ui neg al vorre van hisr al de kanten ran Pa sen-dale en Ieperwaarts en ook bij dksmudo, de Duutse ze^rgen bier dat het gedaan is met vechten tegen de bolgen en dat huider groote konous voor parijs sta.au en dat ze allicht© in engeland gaan zijn, er was een sukkel bij, die peuL-de dat de soldaten van hier ia voete naar tonden me. ten gaan, maar als hij van de zee hoorde, ze:, ah wij schieten daarerer, maar velen heb ben ai geen koeraz.e (courage moed) meer, zij trekken een lang uangezich- t© en "t mo.t zijn dat het met hu der vegten met goed on gaat, inaar Jc ga zwijger, over die knapen, ik verlange (lat zo maar ai gauw weg zijn en wij vrede hebben cn dat belgenland vri, is. en dat gaat gebsuren, onze oor loge is rechtveerdig en dan moeten wij winnen, ik pemze aan al die doo- den en die w-ibrai/le paiochïes en huizon en hofstee? (hoeven) cn vrou wen en kinderen en oude mensen, dat 't al gauw vrede ware en on, gewono leven en wij wtor te .-amen nietwaar bem.iulc man en ik ga u eens ko men bêZ'Xiken 't mag zoove?! kosten als 't wil. en veel voor u nvodoen, en nu wot du.zend kussen van de kinde ren en ran mij. uw beminde vrouw N. FEUILLETON (Naar het Engelse h). 60) Wat moemt gij daarmede? O niets, antwoordde zij luchtig, naar vindt gij hot niet wat onvoor zichtig van een jongen man, om aclfs des avondis op een vurig paard l-n den omtrek ron-d te rijden? Nu? v-roog George nors eh. Welnu, als er eens een tak ov-or den weg is gewaaid of een grooto kei ln het pnd ligt, dan zou hot paurd allicht voorover storten en zijn berij der afwerpen. En een val van een Pand kan gevaa-rlijik zijn. Ik heb menschen, gefleem:!, ging lady Bellamy met onbeschrijflijk cynisme voort, die zich er zoo erg mue bezeerden dut zij zos weken het bed moesten hou den, ik weet zelfs van oen die er zijn hals mee brak. Zijn hals inoo brak? herhaalde George, haar half werktuiglijk aan starende. Juist, hernam la-dy Bellamy, op staande en zich gereed makende om tï vertrokken. ZuMc een ongelukje ziet ge wel, zou onze p'anmen juist zoo goed te stade komen. Stel u voor, dat hij een week of wat bedlegerig was, niet schrijven mocht, niet uit kont Wat zou dat een uitnemende ge'egen- heid wezen om invloed uit te oefenen op Angela I George zei nu ets, maar staarde haar aan alsof hij 'haar go hoi mate gedach ten in haar hart wilde lezen. Daarop «se 1 hij langzaam: Zeker, zoo oen ongeval zou ons uitstekend te pas komen, maar der gelijke ongelukken gëbeuren zelden en vooral niet, wanneer men zo noo- dig heeft. Dat is waar, zei lady Be'lamy, het zou wel bij-zondler toevallig zijn als het nu juist gebeurde. Tenzij on hier vesbigde zij de oogen mot groote aandacht op den, knop van haar parasol tenzij men het toe val zoo'n beetje te hulp kon komen. Nu, vaarwel! George vatte evenwel de hem toege stoken hand niet aan. maar zei drin gend: Wat wilt gij zeggen, lady Bellamy? Wat raadt gij mij aan? Een rao Niets raad ik u aan, viel zij hom snel in de rede, dan alleen om maar eens na te denken over het toeval ln hei algemeen en aan ongelukken op eenzame landwegen in het bijzonder. En met een tuchtigen hoofdknik verdween zij, George overlatende aan zijn eigen, verre van aangename of vriendelijke gedachten. Toen zijn bezoekster was heenga gaan, liet George zich, in diep gepeins verzonken, op een stoel vallen en dacht na over don boosaardïgen raad. dien zij hem, zij het dan ook op be dekte wijyo, duidelijk genoeg had gegeven. George was zooab alle men schen mot een boosaardig karakter, lafhartig van aard en daarom schrik te hij ln den 'beginne terug voor de gedachte, oni zijn gelukkigen mede minnaar oen streek ta spelen, die hem, George, zeiven tegelijk kon tref fen, Niet als de leeuw, die op klaar lichten dag aanvalt, maar als de hyena, d,io rondsluipt ln het donker en zijn vijand aartval't z-onder dat de ze of iemand anders hein ziet zóó wilde hij Arthur belagen! De duis tere kronkelwegen van verdachtma king en leugen, waarlangs hij reeds in zijn jeugdi zijn neef Philip van diens erfdeel had' beroofd, al'leen die wilde .hij bewandelen; omdait zoo zijn aanvallen, al mislukten, d'it hem in geen geval zou blootstellen aan het gevaar, dat de wrekende hand van de justitie hem zou treffen. En nu raadde lady Bellamy hem juiet een draad aan, die hem licht niet den strafrechter in onaangename aanraking zou kunnen brengen. Hij huiverde er voor terug, waarlijk niet uit gewetensbezwaar, maar uit vrees voor de gevolgen die hem bedreigden van den kant dar justitie. De avond viel en ia do schemering zat hij daar nog, het hart vol van boo ze plannen, zonder <k-n moed die uit te voeren. De maan kwam op en scheen door de vensters, terwijl de ta loken dc-r hoornen buiten grillige fi guren teekenden op de wanden der kamer, die bewogen wanneer de avondwind de twijgen deed sidderen. Hij werd angstig te moede en sche'd'e oin licht Bij het zachte schijnsel van de lamp trachtte hij le 'eacn, maar kon zljtn gedachten niet bij zijn boek bepalen Telkens en telkoirs weer drong zich in zijn brein de raadgeving van zijn medewerkster naar voren en deed zich aan hem voor als het ooniige middel, om Angela's hart van Arthur af te trekken. Toornig knansto hij op de tanden. Maar al te wel gevoelde hij, dat hij voor een jong meisje de ver gelijking met den flinkou en beschaaf den jongen man niet, kon doorsta an en niet minder levendig 'besefte hij, dat wareneer de stand van zaken niot door een of andere bijzondere gebeur tenis kon worden veranderd, zijn kansen zwak stonden en Angela, to gen wier vastberaden karakter haar vader toch niets zou vermogen, met geduld en volharding ten slotte toch haar zin zou krijgen. Zijn hoofd brandde bij deze gedach te. Deze man» die in de vervulling van zijn egoïstische wenschc-n steeds een middel had gevonden, zich te verdoo ven voor het onwaardige en onedeto va:: zijn zelfzuchtig bestaan, d-ze man gevoelde zich nu ongelukkig. Hij had Angola Kef, met al de aan hankelijk'hcid waartoe hij in staat was, al deed de wijze waarop hij haar beni-inde zeker verre oreder voor dé" loyale liefde van Arthur, die tot ie dcre opoffering in staat zou zijn ge weesl. Nooit zou George Carcsfoot meer voor zijn vrouw kunnen worder, dan een welwillend meester in het gunstigste geval, maar toch altoo? een meester en heerscher. Van öe liefde als die van Arthur, welke de uitverkorene beschouwt als gelijk aan hem, maar steun en opoffering van de zijde des mans behoevende als een zwakke vrouw daarvan kon tot het gemoed van George Caresfoot nim mer het begrip doordringen, Caresfoot stond op en ging de ka mer op en neer. Zijn hoofd gloeide als in koortshitte en zijn handen wa ren klam Het waren de booze ge dachten, die lu hem spookten en zijn voorhoofd aldus in vuur zetten. Ein delijk kon hij het- niet meer uithou den en wierp het venster open Hel scheen de maan aan den wolkloozcn hemel en de frisschc avondwind wuif de hem koelte toe. Voor hem strekte zich deboschriike streek nU al haar pracht. Alles was stil. George gevoelde de lust in zich ont waken om een k'eine wandeling doen in het fraaie weer DaaT de uit gang van het huis ver van zijn kamer was verwijderd en het hem n:et be haagde, te moeten antwoorden op d( vragen van den huisknecht, of hij no£ uitging, sprong hij het lag'1 opon eloomle venster uit en was in een oogiereblik op den weg. Hier stond- ij een oogenblik stil om een sigaar aan te steken en wandelde toen mei d« handen in de-zakken den weg langs, in de schaduw van zware benken, Ik zal eens naar de beek gaan zien, mompolde hij, zijn slap ietwal VL-nsiicUendo. Vijl minuten lerdor was een beek, die door do regens van de laatste we ken sterk gezworen, op zok. i cn u-acld hot bruggetje had vemie.d eu groo tendeols medegevoerd. Men had er nu een «mal houten bruggetje overheen griegd, dat alleen voor personen be* gnai'lioar was, maar door paarden niet kon worden overschreden. Dit was evenwel slechts voorloopig ge schied, daar het voornemen was eel 6teonen bruggetje te bouwen, dat aac het stroompje beter wecrsland zot kunnen biedea CWordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5