DE EUROPEESCHE OORLOG. Stand van de strijdende legers van Nancy tot Antwerpen. DE BOOSDOENERS. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1914 12 NOVEMBER. HH Bi Daitschers. m O Geallieerden. Hierbij bieden wij onzen lezers nogmaals een volledig overzicht van den stand der strijdende legers in Z.-W. België en N.-Frankrijk, Op deze kaart zijn de volgende veranderingen aangebracht, die ioor de laatste krijgsbedrijven noodig géworden waren: le. Do Duitschers 1 rebben Dixniuiden op de Bondgenooten heroverd cn 2ijn gedeeltelijk over het kanaal van Yperen gekomen. 2e. Ten zuiden van Yperen rijn zij desgelijks eenïgszins gevorderd. Op de plaatsen waar de pijltjes staan, trachten zij, buiten het bereik vau hot geschut dear Engelsche oorlogsschepen voor Nieuwpoort, en niet -in hunne bewegingen belemmerd door 0o inundaties tussdien dé kanalen, de linies der Bondgenooten te verbreken met de bedoeling naar Duinkerken en Calais op te rukken. Do Bondgenooten hebben Lombaertzijde (bij Nieuwpoort) weder bezet. 3e. Op grond van het uitblijven van nadere bevestiging van het bericht als zou Rijssel zich weer in aan den der Bondgenooten bevinden, zijn de stellingenliier weder dienovereen komstig veranderd. 4e. Ook is een kleine wijziging in de buurt van La Bassée aangebracht. In den stand van de legers in 't midden van Noord-Frankrijk en aan de Vogezen is heel weinig verander iïig gekomen. FEUILLETON (Naar het Ëngelschji 61) Toen George dit beekje bereikte was dit weer aanmerkelijk verminderd. .Voorzichtig betrad hij het smalle bruggetje, dla.L eigenlijk eerder een vonder had mogen heeten cn vond aan do overzijde reeds een grootem 'hoop isteenen, die men er had gebracht om zoo spoedig moge! ijk. aan het met- eoter, van de brug te boghmem. Een onbekwame hand had die sternen zoo boog op elkander gestapeld, dat de minste drukking daartegen dien kon doen vallen en George maakte dade lijk deze opmerking bij ziclizelven. Hij had! geen hoed opgezet en de avondwind' deed henn nu rillen. Juist wildé hij den voet op het bruggetje zetten, om naar huis terug le keeren, toen de hoefslag van een in draf na derend paard zijn oor bereikte. ,,Wie kan dat zijn?" dacht hij en onmid dellijk schoot hem het denkbeeld! door het hoofd, dat het Arthur zou zijn, die naar liet logement terugkeerde. In een oogwenk begreep hij, dat Ar thur langs een anderen weg was ge reden en nu langs dezen terugkeerde, niet wetende dat het bruggetje ver dwenen was De haat tegen zijn mede dinger keerde in een ommezien met verdubbelde kracht Ln zijn hart terug en tegelijk her inner die hij zich den raad van lady Bellamy. Was er mogelijkheid, om nu in de stilte van den avond bij het bosch waarin hij zich verbergen kon. Ileig- ham een hinderlaag te leggen? Wat zou deze doen, als hij hij de heek ko mende ,het grootere bruggetje waar over 'hij vroeger zijn paard aan den teugel kon leiden, niet meer zag. Ca resfoot wist, dat Arthur een onver saagd ruiter was en twijfelde er geen oogenbliik aam, of hij zou met zijn paard den sprong over de heek wa gon. Plotseling kwam George voor den geest, wat hem te doen stond. Wanneer het paard hij don groolen -sprong met de voorpooien niet in de weeke klei, maar op de losse steen en terechtkwam, zou het dier waarschijn lijk storten en in d'e kracht van den val zijn berijder afwerpen. De hoef slagen van het snel naderende paard klonken reeds dichterbij en ieder oo- genfoük kon de naderende ruiter don hoek omdraaien en zou hein in den maneschijn stellig zien. Careefoot wil de dit tot eiken prijs vermijden en mei een hevigen schop deed hij de op gestapelde steenhoop omvaMen, zoo- dal <ie stecnén in onregelmatige sta- SCHAAL 1 1 1 0 00 000, peltjes op den oever terechtkwamen. Gelukkig voor hem verdoofden de hoef slagen het geraas van de vallende eteenen. Als een angstige misdadiger vlucht te George Caresfoot nu het bosch in zonder om te zien. Toch luisterde hij scherp naar de geluiden om hem heen. Ilij hoorde hoe een stem. die hij herkende als die van Arthur, het paard aanzette tot den sprong en een ondeelbaar oogenblik daarna een kreet, die angstkreet van een menseh Een smartelijk gehinnik volgde daarop; Toen vervolgde George Caresfoot. die even wae blijven staan, zijm weg in wilden ren. Dwars door het bosch snelde hij; nu en dan hakende aan scherpe takjes en doornen tot de flar den langs zijn kleedéren hingen. Als vervolgd dour een leger van hooze de monen vluchtte hij weg voor zijn ei gen daad, die hij wal begreep, dat maar ui le goed gehikt was. Eerst toen hij uit het bosch op dé open vlak te kwam in. de nabijheid van zijn huls dwong hij zich om langzameT le gaan, ten einde geen argwaan te geven zoo wellicht iemand hem in den hellen maneschijn zag. Voorzichtig sloop hij het huis langs lot hij aan het nog sleede geopende venster \an zijn ka mer kwam. Mei een vlugheid, waar toe hij onder gewone omstandighe den niet in, staal zou zijn»geweest, sprong hij naar lunnen en sloot hel raam zorgvuldig dicht. Toen zonk hij op zijn stoel neer en bedekte het ge laat met beide handen, om te ontko men aan het akelige visioen vau den man, die daar door z ijn schuld, nu hulpeloos lag aan de beek, dood mis schien'. Laat ons thans terugkeeren tot Ar thur. George Caresfoot. had zich niet ver gist, toen hij in den naderenden rui ter zijn vijand Ileigham meende te herkennen. Het was werkelijk Ar thur, die van een langen rit in den omtrek terugkeerde en niet wist, d'at de terugkeer over do beek door het wegspoelen van de brug was afge sneden. Hij hesp er do hot onmiddellijk, toen hij de beek naderde en, zonder reke ning le houden met de vrij groote breedte, zette hij zijn paard aan en hief lret op tot deri sprong, in hot vasto vertrouwen dat hot vlugge en krachtige dier hem ook nu niet in den steek zou lulen. liet paard nam dan ook een pracli- tigen sprong en kwuan zelfs met de achterpooten geheel op den oever neer. Hadden de stoenon er niet gele gen, dan zou er ongetwijfeld geen ongeluk zijn gebeurd, maar dé voor- pooten. van het dier raakten ongelij ke hoopjes van do scherpe steenen en liet struikelde en viel, tor wijl zijn nieester door den geweldigen schok uit den zadel en tegen een boom werd geslingerd. Hier b'eef hij bewuste loos liggen. Het paard, dat zich niet gekwetst had, stond weildra weer overeind en stond hinnikend bij het lichaam van zijn gevallen meester. Ver door den stillen nacht klonken de uitingen van smait van het verstandige dier. Nu en dan besnuffelde het paard den ge vallene, maar deze bleef onbeweeg lijk liggen, hevig verdoofd door den geweldigen schok. Uren verliepen, de maan ging on der. Nog altijd lag Arthur daar be wegingloos op het vochtige gras. liet trouwe paard had zich naast hem neergevleid! en stak nu cn dan den kop op om te hinniken, als ware het om hulp te vragen., In dit afgelegen gedeelte van d'e streek waren echter gewoonlijk zeer weinig voorbijgan gers on zoo kwam het, dat toen de dag aanbrak en in het oosten het eerste licht zichtbaar werd, Ileigham nog steeds ter neer lag op den huiden grond, roerloos en bleek als een lijk. Een half uur later kwam oen boe renknecht den weg langs. Toen het paard voetstappen hoorde, begon het opnieuw luid en bijna zonder ophou den to hinniken en weldra zag de voorbijganger hot lichaam van den verongelukten ruiter liggen. Alet een kreet van schrik naderde hij en bukte zich over Arthur heen. ,,Een moord?" zeide hij en met een rilling keek hij naar de plek, waar Op het Wettelijk Oorlogsveld 11c'. D u i tsc he hoofdkwartiei maakte Donderdag bekend: De geallieerden, die over Nieuw poort tot in de voorstad Lombart- zijde waren doorgedrongen, zijn door Duitsche troepen over de Yser terug gedreven. De oostelijke oever van de Yser lot aan zee is door de geallieer den ontruimd. Dc aanval der Duit schers aan gene zijde van het Yser- kanaal ten Zuiden van Dixmuiden ia gevorderd. In de streek ten. Oosten van Yperen zijn- Duitsche troepen verder opge ruid In hel, geheel zijn daar meer .dan 700 Franschen gevangen geno men en vier kanonnen en vier ma chine-geweren buitgemaakt. De aanvallen van de Franschen ten W van hel Argoiuierwoud zijn in "t bosch zelf door de Duitschers afgesla gen. 't Franse he communiqué luidt: Oj> den linkervleugel duurt het lievig gevecht, nog voort Op het gehecle front, dat zich uitstrekt van Lonvbart- zijele, Nieuwpoort en Yperen tot Zon- ncbeke en ten oosten- van Armcutiè- res, is de toestand onveranderd. De Engelsclic troepen handhaven hun stellingen en hebben een aanval van de Pruisische garde afgeslagen In het Aisne-district hebben de ge- aHieerden hun terrein gehandhaafd •tegen een tegenaanval. In het district Craonne heeft hun artillerie eonige Duitsche kanonneu eerst tot zwijgen gébracht en toen vernield. De geallieerden hebben ook eenig terrein gewonnen rondom Berry au- Eac. in het Argonnerwoud, Lotharingen en de Vogezen zijn de posities ong& wijzigd gebleven. Het communiqué van het Fran se he gezantschap te 's-Gravenhage van Donderdag luidt: ..De 6trijd op den linkervleugel is Dii sdag, bij het aanbreken van den ochtend, niet zeer bijzondere -hevig heid hervat tusschen Nieuwpoort en de Leie. Op algemeene wijze is het froti'1 der geal'ieerden, ondanks d8 hevigheid en kracht van de aanval len dér Duitschers op sommige steun punten, gehandhaafd. Noord-oostelijk van Nieuwpoort zijn de geallieerden geëindigd niet Lonïbartszijde te be zetten en zijn zij zelfs tot voorbij d« plaats voortgekomen. Tegen het ein. de van den dag zijn de Duitschers er in geslaagd zicii van Dixmuiden mees ter te maken, maar de geallieerden houden nog stand Ln den omtrek van dat dorp, aan het kanaal van Nieuw poort naar Yperen, dut sterk bezet is. De strijd was op dat punt zeer warm en de verbonden troepen zijn slechts teruggetrokken onder den druk van ec-n veel sterkeren tegenstander. De Engelsche troepen die óók aangeval len waren op een deel van hun. front, hebben overal de Duitschers tegenge houden. De algemeene toestand blijfl ongewijzigd op de geheele linie, mol uitzondering van eenigo vorderingen der strijdkrachten van de geallieer den ten noorden van Soissons en in de streek ten westen van VaiUy, op den rechteroever van de Aisne." VAN OORLOGSCORRESPON DENTEN. Aan de „Times" werd Woensdag uit Noord-Frankrijk geseind: ,,D« Duitschers hebben Bethune gebom bardeerd en zijn e;- in ges'aagd het stadhuis, een kerktoren en ettelijke winkels en huizen te beschadigen, maar tot dusver hebben zij daar geen profijt van gehad. De eenige persoon van de burgerij die gedood werd, was een vrouw. Hun kanonnen zijn te Grhenc'hy in stelling. Ook de beschieting van Atrecht is hernieuwd en die mooie oude stad werdt nu langzamerhand met den grond gelijk gemaakt. De kathedraal en middelbare en lagere scholen zijn opnieuw beschoten. De middkilbare school voor meisjes en ve'e huizen in de rue du Temple staan in brand. Een aantal bewoners zijn door de granaten die in do stad en den om trek vielen, gedood. Er vielen 5000 granaten in een uur. Nadat Poincaré met minister M'.tLe- rand uit Duinkerken en Veurne terug was gekeerd, bezocht hij het militai re hospitaal te St. Pol sur Ternoise. Een Duitsche vlieger verscheen dade lijk boven de stad en liet een bom op de rue des Procureurs va'len. Een aantal Fransche vliegtuigen zetten den Duitselien vliegenier na tot een heel eind in de richting van de Duit sche linies. In de buurt van Lens zijn in den laatsten tijd vele gevangenen ge maakt. De Duitschers waren honge rig en vermoeid en leken neerslach tig. Tal van afdéelingen hebben zieh vrijwillig overgegeven." dc wonde kon zijn toegebracht. Doch toen tiij de sporen van paardenhoe ven diop in den oever zag gedrukt, begreep hij dat de ruiter door een mislukten sprong van zijn ros moest zijn gesiingerd. Een oogenblik aarzelde hij, wat te doen; daarop met inspanning van a He krachten het lichaam opnemen de. legde hij het zoo goed als dat ging over het paard en ging langzaam naast het dier voort, Arthur onder steunende daar het lichaam geheel stijf en willoos ter nedpr lag. Nu ec dan keerde 't paard den mooien kof om, als oin zicli te overtuigen hoe hei zijn meester ging. De boerderij waar do jonge man werkte was niet ver af. Na een tocht van ongeveer tien minuten kwam n,eu aan een boerderij, die er zeer welvarend uitzag. Alk-s was er al Ln beweging. De hooiers waren op hel punt naar liet land te gaan en bij het zien van den treuirigen optocht, kwam de boer zelf toeschieten. Wat is dat, James? vroeg hij ver baasd. De -knecht vertelde in korte woor den wat er was voorgevallen en da i boer krabde zich eens achter het ooi en keek naaiden bewustelooze, dier men inmiddels van het paard getik' cn op een hooibed gelegd had. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5