NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Ce toestand in Haarlem. 32e Jaargang No. 9637 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 17 NOVEMBER 1914 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTtËN! per drie maanden: Jp|Ë Van 1—5 regels 75 Cts.: iedere regel meer lt> Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 I 'frj50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant. Afzonderlijke nummers - n §7 u J jTÏX-, i_» Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 pj tA/( ks-4yj*~~ -i de omstreken en franco per post M 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspa^rne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Ativertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Ce Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ooean" Rokln 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZJIDEN. EERSTE BLAD. AüENDA WOENSDAG 18 NOVEMBER. Gemeenteraadsvergadering te half twee. Do Kroon: Faust.. Apollo-Theater: Bioec. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Haailemmeiliede: Gemeenteraad^- De Burgemeester van Haarlem, hrengt ter kennis van belangheb benden. dat blijkens ontvangen be richt van het Departement van Land bouw. Nijverheid en Handel, mede werking kan worden verleend voor hei verkrijgen van enkel gehuild meel len behoeve van die bedrijven, die uitsluitend bloem en geen ongebuiid meel kunnen gebruiken. De personen bij wie dit het geval is gelieven zich te wenden tot bet Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel (Prinsessegracht 2 a) te 's-Giavenliagc, onder overlegging nan een verklaring van den Burge meester, waarin dit wordt bevestigd en waarin tevens wordt opgegeven hoeveel gebui!d moei per maand in hun bedrijf verwerkt wordt. Men ge lieve dan tevens mede te deelen, van welke fabriek men do bloem wenscht te betrekken. De Burgemeester van Haarlem, W. SANDBERG. Haarlem, IC November 1914. BUjkens deze aankondiging is dit gebuild meel dus al'een bestemd voor het bakken van koek en banket. DE BELGISCHE VLUCHTELING EN 'IE HAARLEM. Vanmorgen zijn 88 vluchtelingen uit Haarlem vertrokken. NIEUWE GIFTEN VOOR HET SïEUNCOMITé. 'Alg. Ned. Ambtenaarstoond (gemeen te-personeel 14.47, Gevangenis-perso neel f 13.87) 28.34 Rechercheurs v an Politie 4; N. V. Maatschappij „Ga renvreugd" voorheen Van Hooff Zn. ƒ13.75; Personeel Vroom en Drees- mann 38.25Personeel Hoenderdos 1.50 Schoenmakerspatroonsvereeni- ging „St. Crispinua" 2.20; Zieken fonds Werf „Hubortina" ƒ9.20 Perso neel der llollandsche Spoor, uitgezon derd dat der Centrale Werkplaats, dat afzonderlijk bijdraagt, ƒ110.21 Post beambten Haarlem ƒ11.95; Nachtvei ligheidsdienst 4Personeel Coöpera tieve- Bakkerij „de Eendracht" 5.31 Personeel Telephoon Maatschappij ƒ5.04; Agenten van politie ƒ5.95. Van de Haarlcmsche Vereeniging van Varkensslagers 75 pond spek en 5 pond reuzel. Kinder; oeding. Aan extra giften voor Kindervoe ding werd in de afgelooj>en week ont vangen van Mej. L. J. W. te Haar lem ƒ2.50. Mej. IJ. Z. te Haarlem 2.50. Mevr. Van M. te Haarlem 25, Dames B. te Ilunrlcm 5, Mevr. A. van B.—G. te Heemstede 5, Mevr. N. te Over veen 10. Stadsnieuws DepsasioanregillBB üsrN.Z.H.T.M liei volgende voorstel is aan den Raad ingezonden De Raad der gemeente Haarlem, gezien de pensioenregeling, laatste lijk door het bestuur der Noord-Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij ontworpen besluit zijne goedkeuring aan dat ontwerp te onthouden verlangt, dat in het ontwerp alsnog ïoodanige wijzigingen zullen worden aangebracht, dat lo. geene korting zal worden gehe ven van de bezoldiging der deelne mers in het pensioenfonds; 2o. voor de deelnemers een pen sioen-grondslag zal worden vastge steld, waarbij rekening wordt gehou den met de emolumenten, die de deel nemers boven hunne vaste bezoldiging genieten, als vrije woning, kleeding en fooien voor de conducteurs, en deze pensioengrondslag bij verschil zal worden vastgesteld door het Scheids gerecht, bedoeld in art. 25 van het ontwerp 3o. voor het invaliditeitspensioen een minimum van één vierde van de middelsom van de pensioen-grondsla gen over de laatste zestig maanden, wordt vastgesteld, overeenkomstig artt. 3 en 4 der pensioenverordening 'A der gemeente Haarlem. Toelichting. De ondergeteekenden hebben de eer bovenvermeld besluit aan do goed keuring van uwen Raad voor te dra gen. Zij gaan hierbij uit van het stand punt, dat in art. 41 der concessie voorwaarden een aanwijzing wordt gegeven, dat de pensioensvoorwaar den van het personeel der N. Z. II. T. M. gelijkwaardig behooren te zijn aan die van de gemeenteambtenaren. Hunne meaning, dat de Gemeente raad ook dient te verlangen een we duwen- en weezenpensioon, hebben zij niet prijsgegeven. Daar <le Raad echter iu zijne verga dering van 27 Mei LI. deze meening niet bleek te deelen, wenschen zij dit besluit te eerbiedigen. Waar echter de beambten van de Tram wegmaatschappij het weduwen- en weezenpensioen moeten missen, moet er naar de meening der onder geteekenden met des te meer klem op worden aangedrongen, dat de voor waarden voor het eigen -pensioen der beambten niet ongunstiger zullen zijn dan die der gemeente-ambtenaren. Haarlem, 16 November 1914. Mr. M. SLINGENBERG. W. A. J. v. d. KAMP., L. J. C. POPPE. Aan den Raad der gemeente Haarlem. VOOR HET STEUNCOMITé TE SCHOTEN is afgedragen door het bestellend personeel van bet Postkantoor te Haarlem, aJs vrijwillige bijdragen, 13.70. Buscollecte. Men schrijft ons Gedurende de vier laatste dagen dezer week zal door het Leger des Heils alhier eene buscollecte in deze gemeente gehouden worden ten baie van de verschillende fondsen van het Heilsleger. De nood is groot en hoe meer de Ijverige collectanten krijgen, des te toeter zal het zijn. Indien toestemming verkregen wordt zal een dergelijke poging ge waagd worden in de omliggende ge meenten. Een ieder geve naar vermogen voor het goede doel. GIRO-VERKEER BIJ DE BELASTINGEN. Naar men weet heeft de Rijksbelas ting-administratie den belangrijken maatregel Ingevoerd, dal de belas üngbetalers, die rechtstreeks of indi rect in relatie staan met de Neder- Iandsche bank hun belasting kunnen voldoen, door de Bank te machtigen een deel van bun tegoed over schrijven ten name van de belasting administratie, een maatregel, die zeer veel tijdsbeajiaring geeft in gewone tij den en ontzaglijk veel tijd uitwint, wanneer eenmaal de waarschuwÈngen zijn uitgereikt en voor iemand, wiens tijd beperkt is, het dikwijls bijna on doenlijk is zijn belasting te betalen. Mei dezen maatregel zijn dus gehol pen dogenen, die in relatie staan met de Nederlandsche Dank of met een bankinstelling, die op haar beurt za ken doet met de Nederlandsche bank. Naar wij vernemen zal ook de Haar- lemsche N utespaarbank aan haar in leggers du gelegenheid geven, om door bemiddeling van de spaarbank de Rijksbelasting doör overschrijving te voldoen. Wie dus geld op de Nutsspaarbank heeft staan, zal zich den tijdrooven- den gang naar de belastingkantoren op uren, waarin die den meesten men schen ongelegen komt, kunnen bespa ren. We hadden gaarne de inleggers op de Rijkspostspaarbank met een zelfde aangename tijding willen verheugen, maar wc vernamen, bij informatie, dat er op dit oogenblik hopen we: nog geen sprake is van de invoe ring' van den giro-dienst. Wel zijn er omstreeks 8 jaren gele den informaties ingewonnen over de uitbreiding van den dienst, die noodlg zou zijn. bij invoering van een alge meen giro-verkeer in Nederland. Hopen we, dat ook de Rijfcspost- spaarba/iK haar medewerking zal gaan verleen en, velen met ons zouden zeker gaarne zien, dat het. giro-ver keer ook ingevoerd kon worden bij de Gem eon te -belastin gen Wie dezer dagen zijn belasting in het Pand moest betalen heeft menige verzuchting geslaakt, over de tijds- verspiliing, die het betalen van belas ting ln dozen lijd vordert. Men zegt u dan ten kantore van den ontvanger, dat men dit aan zichzelf te wijten heeft, doordat men met belas ting betalen wacht, totdat men een ■aarschuwing heeft ontvangen. Daar de meesten dit doen, ontstaai in die tijden een opeeuhooping van belas tingbetalers voor het loket, terwijl in andere lijden weinig menschen ko men. In deze redeneering ligt veel waars, maar ook in deze, dat de uren van 9—2 voor vele menschen alleronge- schikst zijn, om privé-aangelcgeuhe- den af te wikkelen. Een uitkomst zou het voor dezen ijn, als de girodienst ook voor deze belasting werd ingevoerd. We vernamen bij informatie, dat men bij dezen diensttak niet voor-, nemnns is, om een dergel ijken maat regel te treffen. ORGELBESPELING Ln de Groote- of St. Bavokurk alhier, op Donderdag 19 November 1914, des namiddags van 2—3 uur, door dien Heer Louis Robert. Programma: 1. Toccata, Adagio et Fuga, C gr. L, J. S. Bach. 2. Chorol- vorspiel: „Herzlich thut mich verlan gen", Joh. Brahms. 3. Pastel No. 3, Sigfrid Karg. Elert. Pastorale, Reci- tativo et Corale. 4. Pour la Tous3aint, G. Duponi. 5. Final, César Franck. BOND VAN OUD ONDEROFFI CIEREN. Het Sïnt-NicoJiacsfeest van de af dea ling Haarlem van. den Kon. Ned. Bond van O ud-Orxlerof f lei er en zal dit Jaar niet plaats hebben. De jaarlijk- sche aigerueene vergadering, die rec<ls in Augustus te Nijmegen zou worden gehouden, en toen werd uitgesteld, is thans ook geheel van het program ma afgevoerd. DE WEG OVERVEEN—ZAND- VOORT. Donderdag kon en in den Dioaiieu- daalschcn Raad do plannen voor den aameg van don weg O verveenZand- voort welken aanlog mem wil onderne men ter bestrijding van do werkloos heid, We vernemen, dat de pluimen nog niet gereed zijn gekomen. Het slechte weer belemmert het opmeten en in kaart brengen van don weg zeer. Pas is men gereed met de opmeting van een-derde van den weg. Bij Overveen, waar hij aansluit aan den Mditiare-weg, wordt de breedte 10 M. Hij loopt dan tusscüen den Wa tertoren, dio buiten het terrein van de> Waterleiding staat en dat terrein door. De weg komt dian, voorbij de boerderij, samen met eten weg, die van den Ovcrveemsoheweg langs de school en da spoorbaan loopt. De weg wordt dan 20 M. breed, ioopt eelr&t noord-west -waai'ts, oun niet dadelijk op Zandvoortsch gebi-id te komen en later w estwaarts achter den zeereep om, gaat daarover heen en loopt uit in do wegen bij het Grand- IIou*. Op Bloom endaalsch gebied is de weg 5 K.M., op dat dei* gemeente Zandvoort 1 1/2 K.M. liet middengedic-elte wordt behard, of bestraat. Des Zondags n aken reeds velen ge bruik van de gelegenheid om mot de lange palen met dwarshouten, waar mee de richting van don weg is aan gewezen, aJs gids, een wandeling naar Zandvoort te maken.. Da weg, die langs een sftmgerlijn is ontworpen, zai daardoor een afwis lende wandeling aanbieden. Het landschap met de met elzen- berken bosehje-s begroeide duinen is mooi. Verrassend te de aanblik, <Leai de wandelaar geniet, wanneer hij van een hoog punt plotseling de voor zich ziet uitliggen. Daar men van de Erven Van der Vliet vergunning had verkregen, om het traject naar believen te kiezen, zal mem koralen vermijden, dat de weg sterke hellingen krijgt. In Duin on Daal heeft men liellin gen var. 8 C.M. op één Meter. Do weg naar Zandvoort zal al® sterkste hel ling hebben 4 c.M. op een Meter. Óver de kosten valt nog weinig te zeggen. Zeker Is met den aanleg wel meer dar. een anoerhalvo ton ge moeid. De duur van lust work is nu niet aan to geven, omdat hij afhankelijk is van het aantal werklieden en van de meer of minder geoefendheid der arbeiders, omdat drit graafwerk voor de miet-groudv-erkers ondier do werk- lloozen zeer vermoeiend ia Naar men weet worden de plannen voor don weg door den heer Leonard A. Springer ontworpen. Het Novemberweer. Het magazljn-Floischmann krijgt aanvragen voor militairen van leeren kappen, pulloes, dominospelen en oliejassen. Wat de menschen moeten uitvoeren met puttees, die lastig zijn bij 't kleeden en licht schuiven of los gaan, is ons niet duidelijk (hier speelt de mode denkelijk een rol), maar kappen en oliejassen zijn zeker in da gen van regen, sneeuw, hagel en wind voortreffelijke artikelen. En t domino spel verdrijft genoeglijk den tijd. Wie daarmee onze militairen ge lukkig maken wil, weet dus waar hij ze zenden moet: aan het magazijn- Fleischmann, Kampersingel GS. II armonie. In de concertzaal van de Sociëteit Vereeniging zal den 22steri November door de muziekvereeniging „Harmo nie" een rnatinée worden gegeven, waarbij de typo- en lithografische ver- cvuging „Kunst na Arbeid" haar me- cic\ erking zal verleenen. Tot deze uit voering hebben alleen leden, kunst lievende leden en donateurs toegang. Van de uit te voeren muziekwerken noemen we „Holland's glorie" (R. Hol), ,,'t Geuzenvendel op den thuis- tmarsch" en „Avé Cesar" (Fred. J. Roeske). NIET DOORGEGAAN. Wegens de geringe belangstelling is Maandagavond de opvoering van „De Hoogste Liefde", door V'aanx- sche tooneelislen niet doorgegaan. GOEDE TEMPELIEREN. Zondag a.e. zal alhier plaats heb ben een districtsvergadering van de Intern. Orde of Good Templars. Des avonds zuilen de afgevaardigden zich vereenigén in de bovenzaal der Soc. Vereeniging alhier, waar ter propa- ganda zal optreden de bekende spre ker do heer G. Westmcyse. Die vergadering is natuurlijk voor bet publiek toegankelijk. TOONEEL. EEN ZOMERNACHTDROOM. Muziekliefhebbers kennen Mendets 6ohn'8 muziek bij Shakespeare's Zo mernachtdroom; in 't bijzonder de beide ouvertures en de Hochzeits- marsch genieten een groote bekend heid en waardeering. Mendelssohn componeerde de ou vertures reeds op jeugdigen, leeftijd, in elk geval vóór zijn twintigste jaar. Toen hij in 1829 naar Londen kwain, deed Moscheles, de beroemde musi cus, hem opnemen in het Philhaxtno- nisch Genootschap en liet aanstonds de Zomernachtdroom-ouvertures in- siudeeren. De uitvoering werd een groot succes voor den componist. In 1843 werd Een Zomernachtdroom voor 't eerst te Berlijn met Mendels sohn's muziek op 't tooneel gebraent. De bekende theaterdirecteur Tieck had de leiding van deze. voorstelling. Shakespeare's stuk was omgewerkt tot een spel in drie bedrijven, doch Tieck had er naar gestreefd, zoo min mogelijk van het oorspronkelijke af te wijken, 't Sprc-ekt vanzelf, dat dit „zoo min mogelijk" toch nog heel wat was, daar Shakespeare zijn werk in 5 bedrijven of 7 tafereelen indeelde. Mendelssohn had bij zijn oomposi tie 't oog gehad op 5 bedrijven, van daar dat oen deel van de muziek bij open doek ten gehoore werd gebracht. De opvoering werd een groot suc ces en veie herhalingen volgden. Wie Donderdag in onzen schouw burg den Midzomernachtdroom gaat zien, zal ongetwijfeld met genot op merken, hoe muziek en handeling ei kaar versterken en aanvulLen. A. v. G.—K. Aanbesteding. Dinsdagmorgen had ten Stadhui ze de aanbesteding plaats voor het ma ken van eeruge basaltkademuren met bijkomende werken .11 de gemeente Haarlem langs het Noorder-Buitsn- spaarne. vóór de Veerpolderstraat en vóór het gemeente-erf aan den Har- menjansweg, Donkere Spaarne, Zui- der-Buitenspaarne en Kinderhuigvest, Er waren 19 biljetten ingekomen van: \V. Visser, 's-Gravenhage f 29979. D. Spijker en J. H. Jansen, Am sterdam, t 31000. Firma H. A. Weens, J. Rombout en P. Detforge, Haarlem, f 31990. C. Hoen, Slotcidijk, f 30500. A. v. d. Meyden, Hardmxveld, f 37495. C. de Leeuw, Amsterdam, f 38809. A. Koper Jzn., Zandvoort, f 37885. E. Wimhoven Utrecht, f 39320, N. V. „Concordia", Papecdrecht, f 39890. C- Benard, Haarlem, f 29350. J. Zwaan on Zonen, Lamhertzwaag, f 39000 T. Tromp, Zaandam ,f 34980. J. P. A. Kalissen, Haarlem, f 29100. P. van Duuren, Haarlem, f 31680. P. Th. v. d. Aa en L. Gort, Haar lem. f 30390 A. J. Donker, Amsterdam, f 31150. M. H. Venr-eys, Haarlem f 34600. A. v. Vuurexi en G. S. Bos, Soest en Utrecht, f 83660. A. Zonneveld Haarlem, f 33835. DE GEHUW DE ONDERWIJZERES. Een medewerker schrijft: Thans rijst de vraag hoe was het vroeger. Wel, do maires, zoo heette liet vrouwelijke hoofd der kleine schooltjes, mocht gehuwd znjn. Notu len van de vergaderingen van het gilde der schoeln-oesters te Haarlem bestaan er niet. Alles moeten we zien uit de rekeningboeken en reglemen ten. Er werd 3 November 1748 geor donneerd, dat ook voor Mannen en Vrouwen van gilde-Broeders of Zus ters 't kleed fis gilde-lijkkleed) mocht worden gebruikt. Een reglement van 1746 bepaalde, 'lat een zoon van een meester of ma- tres 2 ducaton-: intreegeld bad te Ni- talen voor toelating in het gilde der schoolmeesters. Tot zoover onze medewerker. Wij teekeiien hierbij aan, dat we dus in dit opzicht zijn biijven staan, terwijl het onderwijs zeer vooruitging. ONTSPORING. Maandagavond geschiedde het twee maal, dat een wagen der E. N. E. T. in den omtrek van het viaduct over don Kruisweg, ontspoorde. Men ge looft, dat beide koeren een steen in de rails is geroakt. De eerste ontsporing geschiedde te kwart vóór tien. Do tweede ongeveer te 1 uur. Naar aanleiding van een klacht van den winkelier J. N., Kruisweg, is door de recherche opgespoord een drietal jeugdige knapen, die bekend hebben ten nadeele van genoemden winkelier te hebben ontvreemd 5 boorden en één sportriem. Zij hadden de voorwerpen reeds voor eenige centen verkocht. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. van Dam, SchagcheJstraat 13, een kinderhand- schoen. A. Timmerman, do Witst ra at 17, een bont; J. Koning, Roosveldötr. 3, eon bankbiljet; J. Plag, KI. Hout weg 4, een dameshorloge; L. van dei- Kamp, Wouwermanstraat 22rood, een bontje; A. van Weijenburg, Wilhelmi- napark 12, een handschoentje; A. Be ringen, Gen. Both astraat 50, een broche; P. Niftrik, Ve'rspronckweg 2, een tabaksdoos; J. P. Pelser, Z-uider- Sch ooi steeg 11, een schrijfgamituur: Wennekes, KL Houtstraat 21, een huissleutel; G. Velleman, L. Raamstr. 30 .een oorbelletje; L. Smits, KL Hei ligland 95. een portemonnaie met in houd; B. Diephoret, Schouwijeslaon 40, twee xilvehbons; J. Zwarter, Z.- Brouwensstraal 26, een couvert met inhoud; A. van Wijk, Ostadestraat 5, een broche; If. Oderkerk, Oranjesir. 103, een kindertaschje. C. van Eijk, Amsterdajiist'r. 8, eon bontje; Politie bureau Smedostraat, een sleutel; A. Andrea, de Clercqstraat 109, een haan; J. Schouten, Baljuwslaan 17, een paar kinderwantjes; G. J. van Slingerland, Parkstraat 15, een bro ché; J. Pauw, L. Boogaatdstraat 24 rood, een portemonnaóe met Inhoud. (Zie vervolg sludsnieuws op pag. 2). huishouder, wiens koffiehuis tua- 6chen 'e avonds tien uur en s mor gens tien uur voor het publiek ge opend is of wordt." In artikel 27 al. 2 sub a wordt het woord „middernacht" vervangen door de woorden „'6 avonds tien uur" cu in plaats van „zes" gelezen „tien". In artikel 28 worden de woorden. „1e middernacht" vervangen door de woorden „te tien uur 's avonds". B. en W. stellen voor aan der» gemeente-opzichter De Jong, gedu rende den tijd dat hij zich onder de wapenen bevindt, geen salaris uit te betalen maar hem wel vrije woning- te laten genieten, omdat zijn militair salaris hooger is dan zijn salaris bij de gemeente. Geldleening. Overwegende dat weldra overge gaan aal worden tot den aanleg van een nieuwe algemeene begraafplaats, het verbroeden van den Zijlweg in het Zand voorterpad en het aanleggen van een weg door de duinen naar zea, welke werken niet uit de gewone mid delen betaald kunnen worden, alsook overwegende dat het in de tegenwoor dige tijdsomstandigheden niet gera den Is om een definitieve geldleening aan te gaan, maar beter is wederom een tijdelijke te sluiten, stellen B. en \V. den raad voor le een tijdelijke geldleening aan te gaan van ten hoog ste 100.000, tegen den koers van den dag, af te 'ossen in den loop van 1915; 2e. deze leening af te lossen met geld van een later te sluiten de finitieve ge'dleening. B, en W. stellen voor de vll'a „Dunenburg" voor den tijd van 3 jaar tegen ƒ700 's jaars, te verhuren aan den heer P. Otto, lid der Tweede Kamer. B. cn W. stellen voor met ingang van 1 Mei 1915 opme-uw voor den tijd van 1 jaar tegen ƒ600 te verhuren ren huis met stal. aan J. a. K. de Haea Uit die Omstreken BLOEMENDAAL. STUKKEK VAN DEN RAAD. B. an W. stollen voor de Verkeers- verordening der gemeente Bloemen- daal aan te vullen met een bepaling, waarin strafbaar gesteld wordt hij die op een rijwiel vervoert, andere dan aaa het rijwiel vastgebonden, schop pen, harken, zeisen, vorken, schoffels of andere van stelen voorziene land bouwgereedschappen. B. en W. stellen voor, aan het hoofd der school voor m. u. 1. o. ui aan het hoofd der lagere school le Bloemendaal, wegens gemis van vrije woning, een vergoeding te geven on derscheidenlijk van 600 en 500 per jaar. Door B. en W. wordt de instructie voor de onderwijzers en onderwijze ressen aan de openbar» scholen te Bloemendaal ter vaststelling aan den Raad aangeboden. Wij vermelden uit deze instructie art- 6, waarin het den leerkrachten verboden wordt, zonder goedkeuring van B. en NV. aan de leerlingen pri vaat-onderwijs te geven in de op de school ondervezen vakken. Dit artikel geldt ook voor de Hoof den der ojwnbaro scholen, voor wie mede ce:- instructie ter vaststelling aan den Raad wordt aangeboden. Sluiting koffiehuizen. B. en W. ete'lcn voor in de Politie verordening de volgende bepalingen op te nemen: Artikel 27 al. 1 luidt voortaan al dus: „Met boete van ten hoogste Tien Gulden wordt gestraft iedere koffie Binnenland GEMEENTELIJKE CREDIET- BANK. Men meldt uit Deu Hang: Er is thans door 36 gemeenten deel genomen voor ruim f 400.900, zoodai de bank wordt opgericht met een ka pitaal van 2 nnllioen, waarvan ten minste een rijfde bij het verlijden tK r acte van oprichting zal zijn genomen. VERMINDERING VAN DRANK GEBRUIK. Te Vlissingen wordt nog steeds een plaatselijk accijns op het gedistilleerd geheven. Uit het tlians verschenen. ovsTzioht overhel, jaar 1913 blijkt dat het verbruik dat jaar de 100.000 liter niet gehaald heeft. Het bedroeg 4.6 h- per hoofd der bevolking, het laag ste cijfer tot nu toe behaald. IK-t grootst was het verbruik in 1877: 13.3 liter per hoofd der bevolking. Sinds dat jaar is het verbruik bijna voort durend geleidelijk afgenomen. CORRESPONDENTIE MET BELGIé. Het Ministerie van Buitenlandsclie Zaken kan, door den grooten toe vloed van particuliere brieven, voor taan slechte briefkaarten van parti culieren, die mededeelingen van drin genden aard bevatten, aan den koe rier van het Departement raedegeve-u Voor zakenbrieven blijft genoeu Departement zijn onbeperkte tus- schcnkomst verleenen. EEN WINDHOOS. In den nacht van Zaterdag op Zen dag trok een windboo6 over Terhon.e en deed daar de groote boerenbehu zinge, bewoond door den heer Wts- terterp, ineenstorten. Niemand bekwam eensg letseL Rechtszaken LOT1SICO. Bij de Rechtbank te 's-Gravenhage zal een proces ingeleid worden tegen de eerste Nederlandsche Maatschap pij tot verzekering van Risico in Lo- terijen. Een dame bevond na de laat ste trekking der Staatsloterij, dat dft Honderdduizend op het nummer van haal' Lotisico-polis gevallen w as. Toe a zij zich tot deze Maatschappij wondd met verzoek om uitbetaling, kreeg re de bekende weigering, ge-grond op d* bewering dat, ten gevolge van schor sing der Staatsloterij, alle polissen g— conventeerd waren ln drie prorente obligaties. Zij heeft nu baar «tak 4u handen gegeven van mrs. Heineken en Frölich.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1