Pm kooi onze Geabonneerden. NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. OOOH's Hüüioristlschfla iciiBurkalander. Twintig Cents BQQN'SHuinoristisclien Soiieurkalende r 32e Jaargang No. 9644 Verschijnt dagelijks; behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1914 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.: iedere regel meer lr Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem 1-20 .3 Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen' in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kora der Bij Abonnement aanzienlijk rabal gemeente) ,1.30 AdvertentiCn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 l-rfX 50 Cls" voor 3 Plaatsingen a contant Afzonderlijke nummers 037u JRedactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Geïllustreerd Zondagsbla voor f^nêo'per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspaaine 12. Telefoonnummer 122. ToLde plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. D« Verzekering der (per weck) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokln 151, Amsterdam. Evenals vorige jaren, stellen wij ook nu weder verkrijg baar, zoolang de voorraad strekt, uitsluitend voor Geabon neerden op ons blad, een zeer fraaien voor 1913, met keurig schild in kleuren, tegen den prijs van mits afgehaald aan ons bureau Sroot. Houtstraat 53. Onderstaande BON moet daarbij worden overgelegd. DE ADMINISTRATIE. O JHT VOOR EEN FRAAIEN als Premie voor Geabonneerden op HAARLSfti'S OAG3LAD togen betaling van 20 oents. UITSLUITEND AF TE HALEN AAN ONS BUREAU. DIT NI MM EU b)> \.\r UIT ACHT BLADZJ1DEN. EERSTE BLAD. AUENDA DONDERDAG 26 NOVEMBER Orgelbespeling in do Grooto Kerk, van 2—3 uur. Soc. Vereenigintg: Weldadigheids- concert, Apollo-Theater: Biosc. voorstelling. lJiosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Stelling. Rusthoek, Bloemend aal: Bloemen tentoonstelling. OM ONS HEEN No. 1071 Papieren Dekens es brandstof Als de courant uitgelezen is gaat «ij nog verder voort, met aan den mensch diensten te bewijzen. Spotters beweren wel, dat dan haar grootste nuttigheid pas blijkt, een bewering die hier verder blijft rus ten. Maar dit is wei zeker, dat de cou rant als goedkoop pakmiddel. haar ■weerga niet heeft „Neem maar een krant", zegt de moeder tot het doch tertje, dat haar handwerk mee naar school moet nemen„heeft u ook een krant?" vraagt de zoon, die zijn twaalfuurtje meedraagt. Voor boeken, doozen, om bloemstelen vast te hou den, voor honderd andere doeleinden: de krant. En als vader geen lucifer heeft, scheurt hij een stuk krant af, houdt d3t in de kachel en steekt er »ijn pijp mee aan. Het geldt daarom minder als grief, dat we een overreden hond een dag te laat vermelden, don dat je niet eens wat in de krant kunt inpakken. En nog zijn we niet aan een eind. In onze omgeving ia uitgevonden, den inkt weer uit couranten te halen het papier opnieuw te gebruiken, waarschijnlijk een gevolg van de be zorgdheid in de wereld over het uit roeien van bosschen voor houtstof, die althans van courantpapier het hoofd bestanddeel is. Of met deze uitvinding een cirkelgang slaat aan te vangon, «oodat we hetzelfde velletje papier eenige malen zullen zien verschijnen, Is een vraag, die ik nog niet durf bo- antwoorden, In 't belang van boomen en bosschen willen we daarvan het heste hopen. De Nieuwe Rott. Courant heeft on langs mededeelingen gedaan over papieren kleeren in het leger. Het zijn de Japanners, die daarvan ge bruik maken, vroeger al, in den oorlog tegen de Russen en nu weer, daar zij aan hun bondgenooten in Europa papieren onderkleederen heb ben present gedaan. Dat papier warm houdt behoeven wij van de Oosterlin gen evenwel niet meer te leeren. De conducteur van de tram weet ook wel, waarom hij zijn sokken met een stuk courant omwikkelt en eên ander stuk op de borst draagt. Laat ik er dadelijk bijvoegen, dat het courantpapier hij dat Japansche fabrikaat niet halen kon het laatste, een product van huisvlijt vooral, be staat naar de N. R. Ct. meedeelt, uit een zacht, maar taai soort crêpe- papier, dat zelfs rechtstreeks voor sokken gebruikt wordtaan de naden wordt er gaas tegen aan geweven, dat slijtage moet tegengaan. „Proeven bewezen reeds, dat die sokken bruik baar en vrij duurzaam zijn." Diezelfde sokken worden ook door Alpinisten gedragen. En hoe goed ze zijn daarvan geeft het verhaal van een bergbeklimmer het bewijs „Ze bleken ongekend sterk te zijn, want na een zestien uren langen dag- marsch, voor een groot gedeelte door dikke, mulle sneeuw, kwamen de pa pieren sokken uit de schoenen onge schonden te voorschijn een kracht proef, die zwaar-wollen kousen niet zouden doorstaan hebben. De voeten bleven warm, ondanks de hevige koude." Maai' de raad wordt er bij gegeven om de sokken niet om den bloolen voet te dragen, daar papier gauw rim pelt en dan pijn doet Datzelfde be zwaar kennen de menschen ook, die courantpapier in htm schoenen dra gen. De Japanners gaan, volgens het artikel in de N. R Ct., nog verder en maken pantalons en vesten van pa pier, die ter beschutting tegen kou hoogelijk geroemd worden. 't Ligt voor de hand, dat er over gedacht is om van het verwarmende papier ook dekens te maken. In Haar lem is men daar al mee begonnen. En ten huizo van mevrouw Weidema heb ik er een gezien. De deken bestaai uit gewoon cou rantpapier, waaraan alleen de eiscli gesteld wordt, dat het zindelijk ge houden is. Vuile stukken papier zou den allicht hygiënisch bezwaar ople veren en ook niet goed kunnen wor den behandeld. Want vóórdat het papier geschikt is moet het een vrij langdurige behan deling ondergaan. Het moet met do hand worden gefrommeld, ondergaat dus een soort van kneedproces, totdat het harde, ritselende courantpapior verrassend zacht geworden Is, aan voelt als dun katoen. Er was een half blad van Haarlem's Dagblad bij, dat door de behandeling een groot ge deelte van zijn inkt verloren had, maar des te meer aan soepelheid ge wonnen. Hoewel het in onzen tijd onvoor zichtig is, te voorspellen wat een ma chine al,of niet kan doen. schijnt althans op dit oogenbli-k het kneden met de hand het eenige middel te wezen, om aan het courantpapier de gewenschte zachtheid te geven. Na tuurlijk blijft de inkt aan de vingers kleven, zoodat wie een paar uur heeft zitten frommelen, beter doet geen bonbon te snoepen uit het vuistje. Maar dat zijn kleinigheden, waar wa ter en zeep goed voor zijn. De hoofd zaak is, dat papieren dekens weinig of niets kosten. Courantpapier is bij na te geef en hot dek, waarin het go- stopt wordt, kan een oud gordijn of een afgedankt tafelkleed wezen, waar in een herstelde scheur geen be zwaar is. In de eerste plaats zijn noodig be reidwillige handen, die frommelen. Dat kost tijd en kan dus het best ge daan worden door kinderen van wie nog niet of van oudjes van wie niet moer gevergd wordt, dat zij werken. Het resultaat moet voortreffelijk zijn. Mevrouw Weidema vertelde mij, dat een harer huisgenooten, toen hij met koude voeten voor zijn schrijftafel zat, het dekentje over de knieën legde, maar het al gauw er weer afnam, om dat de geproduceerde warmte over matig groot werd. Voor velen, die zich in dezen tijd verdienstelijk willen maken, maar niet weten hoe, ligt hier een arbeids veld. Er is wel kwalijk een artikel te vinden, dat zoo goed te pas komt als een warme deken, die niets kost- Me vrouw Weidema, Spaarne 90 rood, is gaarne bereid aan belangstellenden nadere inlichting te geven. Zij had van courantpapier nog iets anders gewrocht, namelijk een soort van briket, die evenals turf in de kachel kan gebrand worden. In Dene marken, het geboorteland van Me vrouw Weidema, worden die veel ge bruiktmisscliieu hebben ze hier. waar de turf goedkoop is, minder waarde. In elk geval is hier een nuttige bestemming gevonden voor een arti kel, dat tot dusver altijd aan een smadelijk einde kwam in den vuilnis bak of, erger nog, hopeloos rond zwierf op straat, onder den voet ge- loopen, waaiend van plas tot plas, telkens wanhaveniger wordend, tot dat een medelijdende bezem aan den langen doodsstrijd een einde maakte. Als bij de lezing de courant de men schen kan inlichten, misschien som tijds onderrichten en een enkele maal bezielen, is het dan geen voortreffe lijke zaak, dat zij n_a de lezing de menschen nog weet te verwarmen J. C. P. avond vergastte. Jan Feith. Mej. Weseele, mevrouw Ha us hebben er voorgedragen, en het toeval wil, dat er heel wal goede krachten zijn on der het bataljon zelf: Louis van Gas teren, de acteur, een instrumen taal kwartet, waarvan de cellist onder directie van Weingartner te Weenen placht te spelen en een dub bel mannankwarfet, bestaande uit leden van de Koninkl. Liedertafel „Zang en Vriendschap" en goede lianisten als Santheuvel en GaiL ard. De kosten zijn wel niet hoog, maar geid kost het altijd en tot dusver is ailes beUia'd door de officieren en onderofficieren. Op dit \rogenblik ziet men den bo- hodern van de kas. Er is dus wat geld noodig. Wie helpt mee? Als men het aan ons bureau sturen wil, zorgen wij dat kapitein Schuil het in handen krijgt, Iedere gift ia welkom en wordt ver antwoord. Onze directie begint zelf met tien gulden. Stadsnieuws Advertentl6n v«or Zaterdag avond. Voor hert Zaterdagavondnummer verwachten wij vele advertentiën. liet is dus wenschelijk, dat wie ze- kor wil zijn van plaatsing in dat num mer, zijn annonce spoedig inzendt, liefst dadelijk nadat hij dit verzoek gelezen heeft, omdat van uitstel zoo licht afstel komt Als wij de advertentiën vroeg ont vangen, kan aan het zetten ook goede zorg besteed worden, hetgeen i voordeel var. den adverteerder la. Zendt dus annonces onverwijld in 1 DE ADMINISTRATIE.; Het bataljon van Haarlemsoha landweermannen, ginds aan de grens, wordt in de lange winteravon den wel aardig bezig gehouden. On der den naam „Onze Mobilisatie" k een vereeniglug gesticht met kapi tein Schuil a's voorzitter, die d« mannen ai op menagen pnettigen DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigt haar vriendelijken dank aan diegenen, die in den laatster, tiid berichten in zonden zonder daarop hun naam en adres te zetten. Zmke berichten komen namelijk altijd bij mij terecht en daardoor krijg ik ook nog eens wat anders te lezen, dan half doorgescheurde enve loppen. Wie mij dus een gienoegen wi' doen, zende bij de redactie van dit blad ongeteekende mededeelingen in: ~e komen vast en zeker bij mij te- Onder minzame aanbeveling, De Prullemand van de Redactie. DeDageraad. De afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging tot bevordering van het vrije denken „De Dageraad' zal de volgen de week een openbare vergadering houden, waar de heer A. H. Gerhard, Tweede-Kamerlid to Amsterdam, zal spreken over het onderwerp„De Oorlog en het Christendom". Typografen. In do Dinsdagavond gehouden ver gadering van de meisjes-afdeeling van den Alg. 'Ned. Typografenbond, afdec- ling Haarlem, besprak de heer P. Hols, secretaris van het hoofdbestuur het onderwerp „Waarom Daar om." Spreker zette in een duidelijk be toog uiteen, waarom ook de vrouw, nu deze zich meer en meer in het be drijfsleven een plaats ziet ingeruimd, zich noodzakelijk moet organiseeren, omdat zij, in samenwerking met den man, moet opkomen voor een behoor lijk levenspeil. In den loop van de uiteenzetting wees spreker er nog op, dat de Typo grafenbond reeds sinds de oprichting in 1866 had gewerkt voor een hooger peil, en na veel lief en leed thans een collectief contract had afgesloten met den Patroonsbond, welk contract, naast de bepalingen omtrent loon en arbeidsduur, ook nog bepalingen be vat omtrent feestdagen, verlofdagen, uitkeering bij ziekte, enz. Tot slot wekte spreker de aanwezi gen op, trouw te blijven aan de org: nisatie en anderen, nog niet georganl- seerden, to wijzen op hun plicht, op dat ook zij zich orguniseeren. Nadat eenige vragen waren gesteld en beantwoord, sloot de voorzitter deze bijeenkomst. STUKKEN VAN DEN RAAD. Ter voorziening in de beide vaca tures, die op den 31sten December a.s. in de Commissie van toezicht op het M. O. zullen ontstaan door de aftre ding van de heeren Jhr. F. Teding van Berkhout en S. K. Sybrandi, heeft de Commissie den Raad de vol gende aanbevelingen doen toekomen Voor de vacature-Teding van Berk hout lo. Mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk, 2o. Mr. A. S. Miedema. Voor de vacaturc-Sybrandi lo. Jhr. O. von Lennep, 2o. D. R. Buma. Door den hoofdbewoner van het bij raadsbesluit van 17 Juni 1914 onbe woonbaar verklaarde perceel aan het Nieuwe Kerksplein no. 12, is tot B. en W. het verzoek gericht, om dat perceel nog te mogen blijven bewonen nè ver loop van den termijn, binnen welken het moet zijn ontruimd. Met het*oog op de tegenwoordige lijdsornstand igheden bestaat bij B. en W. geen bezwaar, dat aan het verzoek worde voldaan. Zij stcllon mitsdien voor, bovenbedoelden termijn met zes maanden te verlengen. TENTOONSTELLING A. L. KOSTER. J. H. De Bois' kunsthandel noodigt wederom uit tort een bezoek aan hare localiteiten, waar tot 15 December zi3er belanmvefckend® kunst van on zen bekenden «stadgenoot A. l. Kos ter de wanden der boven-voorzaal siert. Het zijn meer dan twintig schilde rijen m olieverf. Behalve in een ken nisnemen van verschil jenden nieu wen arbeid is t aantrekkeLijke dezer tentoonstelling voor ons, bijzonder gelegen in den aard der werken, lond- soliapstuduèn, circa aJio direct naar de natuur vervaardigd. Geeft niet de kunstenaar toch in zuike natuurstu diën op de meest spontane en zuivere wij-ze wat hem treft en boeit In veel sterkere mate althans dan in de land- öchapkunst, die op 't steker tot stand is gekomen. Inzonderheid in kieur- opzicüt en tonaliteit i6 zuike „studie' dJikwerf sterk te prefereeren. Een speciale reden nog voor appreciatie van „Koeter"s studiën is gelegen in de uitvoerigheid en nauw keu r.ghevd die do schilder daarbij betracht. lla-derheid en mooie toonvigrhou- dilng zijn bij bloemveld schilderijen en voorjaarssternnmigen factoren die meeteden. Toch moet men niet denken dat thans bij Do Bois hoofdzakelijk weer gaven van 't bloenienmooi oru Haar lem of „Om de Zuid Koster en bloembolveklen zijn zoo'n beetje êen gedachte de hoofdschotel vormen, de grootste helft der getxpotéerde werken zijn zelfs landschappen dee s aan gaasch andere oorden ontleend Een algemeen© karakteristiek van Roster's schilderkunst is saam te vat ten in: gedistir.gueerd en warm kleur gevoel, groet» rust m de wedergave van hét gekozen onderworp, een en ander met frisschen habielen schil der toets voorgedragen; mon zou ab soluut niet vennoeden, dat de kun stenaar zoo uiterst moeilijk werkt. Voor over to gaan tot een kleine «vu©, de opmerking dat hij de hui dige ,,Ko?1/?r"-expoeitie de bloemveld- schilderijen ons niet 't allermeest trof- In eenige dezer is ieits zwaars en mat, dat deels misschien aan di© olie verf voor een ander deel wellicht op rekeofmg komt van onze herinnering aan Kosters fieurige en virtuooze pastels, dio zoo hevig niaar juist vlammende van sommige tulpennias» sa's vertolken. Volgend de rangorde der wanden zij ailioreea-st genoemd no.3 Gezicht aan het Zuider Buiten Spaarne, met zijn gelukkige waterpartij, no. 4 Herfstlandschap in Limburg en no. 7 de in het midden der wand hangende fleurige studie, waarbij de rose en witte tul pen velden op den voorgrond, mooi harmoniseren en contrasteeren met de boom- en huizen-combinatie van den achtergrond. Het is een symphonie van yoor- jaars paarson. Gelukkige studies zijn het drietal met de ruïne ran het huis Dover bij Lisse tot onderwerp. Maar bijzonder nog dient gewezen op de nummers 8 en 13 respectievelijk land schappen in de Pyreneëen en Gelder land, Jn beide zit een fraai en voornaam zon-effect dat verwarmend aandoet. „Tulpenkweekerij te Overveen"' en Bloeiende vruchtboom en Inos. 16 en 18) worden mede nog gememoreerd. Wat uiterst biklijh 2ijn de prijzen gesteld Hier is gelegenheid om zich voor trelatief klein bedrag den eigen dom te verzekeren van zeer belang wekkende kunst van onzen talentvol le a stadgenoot A. l. Koster. G. KERKH0FF. In de Rotonde van 't Museum van Kunstnijverheid is een tentoonstel ling gerangschikt van originecle pen- teekeningen, dorpskerken en torens, door den bouwkundigen-ingenieur v. d. Kloot Meijburg vervaardigd. Wij vestigen bijzonder de aandacht op dezen uitstekenden teekenarbeid die in hoogst behaaglijken vorm bouwkunde onderwijst ook aan lee- ken. Het is zeer knap werk. G. Ktt TRAMLIJN HAARLEM— ZAND VOORT. In de tramlijn van Haarlem naar Zand voort zijn heel wat bochten. Eenige daarvan zullen verdwijnen of opmerkelijk ruimer worden. Zoo is men bij den Zaudvoortschen tol bezig een scherpen bocht tot een flauwe te maken en ook bij het viaduct is een nieuwe bocht uitgezet. VERLOF DRANKWET. B. en W. ren Ilaarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van G. W. Need, om ver'of tot het verkoopen vatl alco hol houdenden drank anderen dan eterken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in de gelagkamer van liet perceel aan de Groendaalsteeg no. 10. Examens. Voor het examen vrije- en orde-oefe ningen is te Amsterdam geslaagd de heer j A Elffers, te Haarlem. DE DIENSTKNECHT IN HET HUIS. Hoewel het de derde keer is. dat Verkade's gezelschap hier dit eigen aardige stuk 6peeide, willen we da opvoering van Dinsdagavond niet stilzwijgend voorbijgaan. En dat wel vooral, omdat Verkade de hoofdrol zoo voortreffelijk speelde. De kaïn;© de majesteit zouden we bijna zeggen, ran zijn optreden was eert genoegen om te zien, den heeler* avond. Als deze rol met een tikje over drijving gespeeld wordt, raakt da heele Idealistische figuur in 't bela chelijke. Verkade wist sympathiek te büjven. Of mevrouw Ranucci—Beekman, de predikantsvrouw, bang was voor dat gevaar van overdrijving? Iet wc t. grooter dramatische kracht had zij wel kunnen geven: ran haar angst en zielestrjjd kreeg de toehoorder geen Indruk, van haar ommekeer dus evenmin. Veel aannemelijker maakte de heer Verbeek de predikantsfiguur. En Coen Ilissiiïk gaf aan de persoon lijkheid van den rioolwerker Robert hee'wat relief, al ia hij jui6t da vreemdsoortigste figuur in 't hee'.o stuk; in 't werkelijke leven houdt zoo'n armzalige schooier als hij zich zelf noemt, geen idealistische alleen spraken, terwijl hij zich moreel ge sproken, binnenste buiten keert. Maar de sentimentaliteit in zijn rol as minder hinderlijk, omdat zijn weerpartij, Mary, zoo allerliefst was. Als TiHy Lus er niet was, zou d« veelpraterij in dit stuk den toehoor der wel eens te machtig worden. ,,'t Is onzin," zeiden een paar jeug dige bezoekers, toen ze naar huis gin gen. En dit is waar: allerlei tooneol- trucjes zijn er aan gespandeerd, tot en orkestje toe. dat smeltend tu9- schen elk bedrijf dezelfde strophe speelt. Maar onzin, in deze beteeke- ni€ dat er geen zin in ligt. neen. dat is voor wie symboliek kun vatten, dit stuk toch niet Door den melkhandelaar IL, wonen de L. Bagijnenstraa: en den brood- slijter M., wonende B&kenessergracht werd gisteren aangifte gedaan, dat uit elk van hunne winkels een kope ren gewicht vermist werd. In verband daarmede werd door do recherche opgespoord een drietal jon gens van 18, 14 en 15 jaar, die spoe dig bekenden, dat zij twee gewichten an 5 1LG. hadden gestolen, en aan een opkooper hadden verkocht. Tegen de jeugdige l&ngvingers is proces-verbaal opgemaakt. Steuncomité. Afgedragen is aan hot Steuncomité te Haarlem als vrijwillige bijdrage ran het bestellend pc-rsoneel van het Postkantoor te Haarlem f 12.10. Reeds was f 185.55 gestort, zoodat nu teza men f 197.65 is afgedragen. Van 't Kantongerecht Voor T kantongerecht stond heden morgen terecht C. M. v. d. B., be klaagd. dax hij den 18en Juli in de Barteljori&straat een volksoploop heeft veroorzaakt, door met een socialis- üsch-anarchistïsch orgaan te col por toeren op een wijze, die de goede or Je verstoorde Bckl. deelde mede, dat hij het niel was, die een volksoploop veroorzaak te. Reeds was, toen hij tn de Bartel- jorisetraat kwam, daar zeer veel volk aanwezig. Ook ontkende hij, dat bij de woorden, welke de dagvaarding vermeldde, gebezigd had, om de bla den aan den man te brengen. Naai zijn oordeel was er voor den agent, die hem verbaliseerde, totaal geen ra den, om 'tegen hem persoonlijk han delend op te treden. De Ambtenaar van het O.M. acfrtfa evenwel de ten laste gelegde overtia- ding wèl bewezen, en eischte een geil» boete van f 15, subs. 5 dagen hechte nis. Heel wat verzetzaakjes werden van morgen behandeld. De Ambtenaar vorderde bekrochti ging voor de meesie vonnissen. Eén zaak vormde oen uitzondering. Een man, voor ocnigen tijd veroor deeld tot f 15 boete wegens openbar4 dronkenschap deelde mede, dat het Kruiswrbond zich veel met hem be zighoudt en tracht, hem van den drank af te helpen. De man zelf doel e..- ook zeer veel moeite vodr; dubbel hard is hert daarom, nu boete te moe ten betalen. Zijn vrouw ligt zwaai ziek en veel geld is er daarom nic-l voorhanden. Ook de Ambtenaar merkte op. dal Z.E.A. ter oöre is gekomen, dat d» man groote moeite doet, om buiten het bereik van den drank to komen. Daarom gaf de Ambtenaar in overv.o.

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1