NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9662 Verschijnt dagelijksj behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 46 DECEMBER 1914 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERÏENTIËN: PER DRIE MAANDEN: 3%$ Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer la Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem1-20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 J/Advertentifin van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 66 Cts. voor 3 plaatsingen contant. oSlSezTdT|lblad,'vo"or 'Haarlem' 1 1 1 1 1 I 037X JRed«ctie Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post .0.45 y Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per weck) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZJIDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 17 DECEMBER. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Van 23 uur. Schouwburg: Die Kino-Königin. De Kroon: Vergadering vergunning houders. A polio-Theater; Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling. Velsen: Gemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws De tijd verstrijkt, de dagen vlieden Spant daarom al uw krachten in, Opdat met het aanstaande Kerstfeest Uw deken in een arm gezin, Dat nu de warmte moet ontberen De winterkou zal helpen weren. NED. PROTESTANTENBOND. Dinsdagavond vergaderde de afd. Haarlem Van den Ned. Protestanten bond in 't liondsgebouw. Zooals rosn .weet, werd in de vorige vergadering Ds. Schade van Westrum ais afdee- liuvisvoorzitter benoemd. Hü leidde nu dat. hij geïnstalleerd was, dan ook verder de vergadering. De heer Mr. Th. de liaan Hugen holtz opende de bijeenkomst. Op de notulen, die door den secre taris, Dr. T. C. A. Bölger, werden voorgeleden, had geen der leden aan merkingen, zoodat ze werden goedge keurd. De heer C. Heyman deelt mede, dat hij kort te voren den penningmeester, den heer WesLerveld heelt gesproken. Deze heeft hem meegedeeld naar zijn xncèniing bij art. 5 van het concept reglement (dat voor een gedeelte op do vorige vergadering, werd behan deld) nog een bepaling dient gevoegd, krachtens welke de kasgelden, 5 oor zoover deze met voor dagelijksch ge bruik noodig zijn, belegd zullen wor den op de Rijkspostspaarbank of een andere solide bankinstelling. Do heer De Haan Hugenholtz zegt, dat Inj deze kwestie Ja etst zag behan deld na de installatie van Ds. Schade Van Westrum. De secretaris leest een schrijven voor vun den nieuwbenoemden voor zitter, waarin deze mededeelt, dat hij ouder dankzegging voor het in hem gestelde vertreuwen de benoeming aanvaardt. Do heer De Haan Hugenholtz gaat daarna over tot de installatie. Hij twijfelt er niet aan of de nieuwe voor- Bitter zal blijken de rechte man op de rechte plaats te' zijn. Hij draagt de leiding van de vergadering over in het bew ustzijn en het vertrouw en dat Ds. Schade -.an Westrum werkzaam zal zijn tot heil van de aid. Haarlem. Met o-nige woorden van dank voor do vriendelijke uitingen van den vo- rigen spreker aanvaardt do nieuwe voorzitter zijn functie. Thans gaat men over lol, de verdere behandeling ran het concept-regle ment; op de vorige vergadering was men niet tot een einde gekomen. Het voorstel van den lieer Westerveld komt in behandeling. De heer Schram ste't voor, de uitdrukking „andere solide bankinstellingen te vervangen door een meer preeiseerende bepa ling,on wel: „de Nutsspanrbank". Aldus wordt het voorstel aangeno men. Met algemeene stemmen wordt dan het concept-reglement onder toevoe- ginjfvan enkele redactiewijzigingen goedgekeurd. De benoeming van een nieuw be- Btuurslid wordt uitgesteld tot na het tiidstio. waarop het reglement in vrer- kinc 'reedt, dat is zoodra het door het hoofdbestuur voor gezien is getee- kend. De begrooting voor de aldeelings- taken sluit in ontvangsten en uitga ven met een bedrag van f 1354.Si, en de bog rooting voor het gebouw met een bedrag van f 2630.95. Het volgende punt van de agenda luilBespreking van den beschrij vingsbrief voor do algemeene verga dering. Het eenige punt, waarover ge discussieerd wordt, betreft den bonds- secietaris, die volgens het reglement na acht jaar zijn functie te hebben vervuld, moet aftreden. Gevraagd wordt, of het geen aan beveling zou verdienen, de mogelijk heid open te stellen, den secretaris opnieuw te benoemen. Nadat in den breede liet voor en te gen ;s bepleit, spreekt de vergadering als haar wensch uit, dat de bonds- eecretaris zal aftreden. Als afgevaardigde voor de afdeeling Haarlem naar de algemeene vergade ring, die 22 December a.s. te Utrecht «al worden gehouden, wordt be noemd Ds. Schade van Westrum, en als plaatsvervangend afgevaardigde Ds. J. Westerman Holsteyn. Hierna worden eenige oommiesie- leden benoemd en wel voor de Wijk verpleging Dr. J. P. J. Goedkoop en mevrouw H. de Clercq—Teding van Berkhout en voor de LezingenMr. W. C. Benthem Jutting en Mr. Ver- heus. Na nog eenige besprekingen van meer intiemen aard is de agenda hier mede afgewerkt. De heer De Boer stelt bij de rond vraag een motie voor, waarin de wen- schelnkheid wordt uitgesproken, dat de afdeeling als zoodanig en de leden persoonlijk lid worden ran den Anti- Oorlogsraad. De heer Wytema vraagt, of het toe treden van de afdeeling tot dien Raad wel onder de beginselen .van den Bond valt. De heer De Boer meent van ja De heer Schram wil de zaak behan deld zien op de algemeene vergade ring. Daar zou tevens geïnformeerd kunnen worden, of het niet aanbeve ling zou verdienen, voor verschillende afdeelingen een lezing te doen hou den door een spreker van den Anti- Oorlogsraad. De heer Westerman Holsteyn spreekt woorden van sympathie met de voorgestelde motie. De Voorzitter ontraadt het aanne men van een motie op een vergade ring, die dooi- slechts 12 leden is be zocht. Hij ook stelt voor, do motie op de algemeene vergadering te doen be handelen. Voorts acht hij het schade lijk voor deze beweging, dal de Bond als zoodanig lezingen zou organisee- ren. Dit is, met het oog op de werk zaamheden van den Anti-Oorlogsraad, verbrokkeling van kradhten. De mofio wordt, na nog ©en enkel woord van den heer Westerman Hol steyn, aangenomen. De heer Schram acht de opmerking van don Voorzitter alleen juist, waar hét afdeelingen betreft, die met eeno afdeeling van den Anti-Oorlogsraad voeling hebben. De vergadering wordt hierna geslo ten. ROLLETJES-NATELLEN. Een muntgas-verbruiker, die in twee ro'ietjes van 21/2 ets-stukken telkens éen t.e weinig vond, (welke hij er bij kreeg) raa.dt aan deze rolletjes na te lellen. Dat is altijd verstandig, ook bij an dere roll dij es, van centen, dubbel tjes en kwartjes. KERSTFEEST. Het jaarlijks door den Protestan tenbond te geven Kerstfeest zal dit jaar op Dinsdag 22 December gevierd worden. MILITAIRE HUISVLIJT-WED STRIJD, Men schrijft ons: Ten einde de deelneming aan den Huisvliij I-wedstrijd voor militairen te bevorderen en vooral ook om liet doel en de bedoeling goed te doen uit komen, zal op 22 December as. te Amsterdam worden belegd eeoi verga dering voor gedelegeerden van bestu- j ren van aflezingen van den Volks- bond tegen drankmisbruik en corres pondenten van correspondentschap pen, gelegen binnen de stelling Am sterdam met de correspondent.en voor de militaire Huisviijt-wedstrijden der onderscheidene forten, kazernes of garnizoenen binnen genoemde stel ling. In die vergadering zal de heer Zol- ner een demonstratie houden over Huisvlijt in het algemeen. Daarna worden de militaire-wedstrijden be sproken. SCHOUWBURG. Onder auspiciën van de Concert en Th eater-Directie M. J. de Haan, den Haag, zal het Wiener Operette- Ensemble, directie Georg Brnun a.s. Donderdag in den Schouwburg slechts één enkele voorstelling geven. Opge voerd zal worden de succesoperette „Die Iüno-Königin", muziek van Jean Gilbert, welke operette reeds eenige hondciden malen in de groote bui - teniandsche steden en hier in Holland is opgevoerd. In „Die Kino-Kónigin' zullen optre den de dames: Marga Graf, Hansi Klein, Cornelia Dokkum, enz. enz. en de heer en: Georg Braun, Otto Spiel- mann, Kalman Knaaok, Einil Count, J. A. LAAN. Het lid der Eerste Kamer de heer J. A. Laan te Overseen, is ernstig ongesteld geweest. Hii is nu aan de betere hand, dooh zal vooreerst de zittingen der Kamer niet kunnen bij- won.cu- HOOGE RAAD. Voor den Hoogen Raad werd ge pleit in de zaak vun H. van R., hoofd agent van Lotisico, te Haarlem, door i de Rechtbank alhier veroordeeld tot 3 geldboeten van f 4 of 1 dag hechte nis voor elke boete, wegens overtre ding der Loterij wet. Mr. Denekamp, advocaat te 's-Gra- venhage, voerde aan, dat de Recht bank ten onrechte niek naar aanlei ding van de dagvaarding had beraad slaagd en beslist. In de dagvaarding staat, dat de gelegenheid tot deelne ming aan de-loterij was opengesteld tegen betaling; de Rechtbank daaren tegen overweegt dat die gelegenheid tegen inwisseling der stukken was opengesteld. Zij had dus den beklaag de moeten vrijspreken. Aan den an deren kant echter was de Rechtbank niet ver genoeg gegaan. Zij had niet onderzocht of de loterij was ingericht zooals in do dagvaarding omschreven was, en waarin die loterij bestond. In een analoge zaak tegen H. D. te Haarlem werd hetzelfde middel aan gevoerd. Conclusie O. M. 28 December. MEIJERINK-UITVOERING VOOR HET HAA'RLEMSCHE LI GHAL- FONDS. Men schrijft ons De animo voor deze uitvoering is bijzonder groot, en zelfs zoo levendig, dat zij overgeslagen is op ouders van leerlingen! Enkelen dezer ouders hebben hun voornemen te kennen gegeven, zelf met de inteekenHjisten te gaan loope.n onder de gegeven moeilijke tijdsom standigheden en zu'ks terwille van het succes voor het goede en sympa- theke dool, zoo belangrijk voor de bevordering van het eigen welzijn en de algemeeno wedvaart in Haarlem en omstrekenI Zij hopen al het moge lijk© ertoe bij Ie dragen, om hot in de laatste jaren behaalde groot© suc ces van éón duizend' gulden te behou den, om in Haarlem en omstreken menschen te redden en te beschermen tegen het tuberculose-gevaar, waar aan jaa-r in jaar uit meer dan 3 mil- lien mensohen to gronde gaan. POLITIEBOND. Dinsdagavond hield de onderafd. „Kennemer'and" ran den Alg. Ned. Politiebond in café Jonokbloedt een I eden ve rg a dering. Na de opening werd door den voor zitter, den lieer J. Dingishoff, bespro ken de beteekenis van „gezag". Over het verschil tusschen „macht" en „gezag" werd eenige discussie go- houden, die tot goede opilossing kwam. Na voorlezing dor notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedgekeurd, werd- aan den voorzitter namens den A. N. P. B. het zilveren dienstkruis voor 20-jari- gen dienst uitgereikt, vergezeld van een souvenir namens de afdeeling Kennemerlahdt BE6ED1GD. H. M. de Koningin heeft Dinsdag morgen beèodigd den vice-present van den Raad van Stat©, inr dr. w. F. van Leeuwen, ten overstaan van den minister van binnenlandsche za ken. EXAMENS VRIJE- EN ORDE- OEFENINGEN. Te Amsterdam slaagden voor het examen vrije- en or<lo-oefeningen de dames G. H. Uylemburg, Haarlem en G. J. Visser, Oven-een. „JONG BIJ JONG EN OUD BIJ OUD". Dinsdagavond werd bovengenoesnd blijspel voor de leden van „Cremer" opgevoerd. Hel stuk zelf werd in ons vorig ruim mar besproken, zoodat wij thans kunnen volstaan met de mr*le- deeixng, dat het blijspel, dat voor een stampvolle schouwburgzaal werd ge geven, opnieuw een succes was. Door bcm.ddolïng van den heer G. J. van Gasteren werd een collecte ge houden ten bate van het door Mej. Mary Fleiaduroan georganiseerde kerstfeest- Hel bleek, dat I 23.53 1/2 kon afgedragen worden. Van 't Kantongerecht Evenals de vorige maal leverde de zitting van vandaag niet veel bijzon ders op. Voor 't grt etste gedeelte wa ren 't veraetrack]es, die in behande- ling kwamen. Een paar liefhebbers van seringen, dio zich deze bloemen weder rechterlijk hadden toegeëigend hoorden kleine geldboeten, suhs. lich te fliöcüitcaiAsstrurffen tctzon zich eischen, evenals eenige Jongelieden, die op een éénpersoons rijwiel een ander hadden vervoerd of zich aan andere overtredbagen van de motor en rijwielwet of de plaatselijke poli tieverordening hadden schuldig ge maakt Ben paar jonge mannen moesten voorkomen, beschuldigd van het ver stonen der openbare orde, doordat ze ln „keunelijken" staat verkeerd had den. De Kantonrechter informeerde bij sommigen, hoe 't nu met hen ging. Een enkele verklaarde nu vrij van sterken drank te zijn. Boeten van twee tot vijf gulden, te vervangen door hechtenUstraffen van even zooveel dagen hechtenis werden geètscht Strikken zetten. Een volgende beklaagde was bezig (volgens zn. eigen verklaring) braam besoen te zoeken in de duinen; op een gegeven oogenblik raakte hij met der voet verward in een wildstrik, die daar gezet was. Na zijn voet van het" koperdraad bevrijd te hebben, wilde hij den strik opnieuw stellen, maar zijn gevoel voor orde had leelijke ge volgen voor hem: een jachtopziener kwam, constateerde, dat hier een stri/k gezet werd, en verbaliseerde den jongen man. De Ambtenaar scheen weinig van dit verhaal te geloown. Ilij «ischte althans een geldboete- van f 20, subs, een hechtenisstraf van 10 dagen. 'n Vrijpostig heer. J. H. was gedagvaard ter zake dat hij niet was verschenen, toen hij als getuige zijn veriklorlntï had moeten aflocfren in een of andere zaak. Op zichzelf was de reden, waarom de jon gen weg was gebleven, eenigszins t© verklaren: Op de suikerfabriek te Halfweg verdiende hij f 2.— per dag. lijij zou dus een gulden schade gele don hebben, wanneer hij gekomen was. Misschien was bij het toeken nen van de straf claar ook wel reke ning mee gehouden. De houding van den jongen bedierf echter allee. De Kantonrechter achtte liet gewensclit, hem even iets te vra gen. 't Scheen den beklaagde niet te convenieeren, dat zijn verhaal onder breken werd. „Och", zoi hij,, met het air van iemand, die de lakens uit te deelen heeft, „nu verzoek ik u toch, me niet te willen interrumpeeren, als ik aan 't woord ben. Dat is geen manier van doenl" De Kantonrechter gaf zich de moei te niet veel woorden aan de zaak te verspillen: Ilij liet bekl. eenvoudig uit de zaal verwijderen. Zoo kwam 't. dat de bekl. niet hoor de, dot tegen hem f 50 boete, subs. 12 d. bochtenis geëischt werd. De zitting werd hierna gesloten. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: S. D. to Heemskerk, G. P. G. en G. P. G. Jr., beiden te Haarlem, overtreding Woningwet, no. 1 f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, no. 2, f 20 en f 10 boete of 10 en 5 dagen hechtenis, no. 3, f 20 boete of 10 dagen hechtenis. H. J. J. v. d. M. te Haar lem, overtreding Ongevallenwet, f 10 boete ol 5 dagen hechtenis. A. J. v. d. B. ze Haarlem, overtreding Hinder wet. f 4 boete of 4 dagen hechtenis. F. A E. te Haarlem, overtreding Militie- we f 1 boete of 1 dag hechtenis. E. H. te Haarlem en 2 anderen, overtreding Boterwet, f 3 boete of 3 dagen hechte nis. f 5 boete ol 5 dagen hechtenis en f 1 boete of 1 dog hechtenis. J. J. H. te Schoten, overtreding Spoorwet, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. S. K. te Vel sen. overtreding Arbeidswet, 13 maal f 3 boete of 13 maal 3 dagen hechtenis. A. T. to Haarlem, en 3 anderen, overtreding Trekhonden wet, f 10 boe te of 5 dagen hechtenis, f 4 boete of 4 dagen hechtenis, 3 maal f 1 boete of 3 maal 1 dag hechtenis en 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. M. B. be Velsen en 5 anderen, overtreding Jachtwet, f 10 boete of 4 dagen hech tenis, f 15 boete of 4 dagen hechtenis, f 8 boete of 4 dagen hechtenis, f 6 boe te of 4 dagen hechtenis en f 4 boete of 4 dagen hechtenis. H. J. D. D. te Haarlem, overtreding Motor- eai Rij wielverordening Heemstede, f 1 boete of 1 dag hechtenis. B. N. S. te Haar lem en 4 anderen, overtreding Motor en Rijwielverordening Haarïemmer- liedo en Spaarnwoude, 1 1 boete of 1 dag hechtenis, f 4 boete of 4 dagen hechtenis, en f 5 boete of 5 dagen hechtenis. B. N. S. te Haarlem en 4 anderen, overtreding Polirteveror.de- ning Velsen f 1 boete of 1 dag hech tenis, f 2 boete of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 1 dag hechtenis, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. P. C. B. te Rotter dam, overtreding Politieverordening Haarlem, f 6 boete of 5 dagen hechte nis, f 2 boete of 1 dag hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, en f 0.50 boete of 1 dag hechtenis. W. H. teWijk aan Zee en Duin en 3 anderen, over treding Politieverordening Beverwijk, f 1.50 boete of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 2 dagen hechtenis, f3 boete of 1 dag hechtenis. H. van Z. te Haar- lemmerliede c. a. en C. J. S. te Haar lem, strooperii, f'6 boete of 5 dagen hechtenis en f 8 boete of 5 dagen hech tenis. W. T. B. 'te Haarlem, straat schenderij, I 2 boete of 2 dagtn hechte nis. H. B. te Haarlem, als winkelhou dend opkooper, geen register aanhou den. f 15 boete of 5 dagen hechten is. J. van der L., te Beverwijk, aan een kind beneden 16 jaren sterken drank verkoop en, f 6 boete of 6 dagen hech tenis. A. W. van D. te Haarlem en 4 anderen^ loopen op verboden grond, f 6 boete of 2 weken tuchtschoolf 6 boete of 3 dagen hechtenis, f 15 boete of 3 dagen hechtenis en f 5boete of 3 dagen hechtenis. A. de G. te Velsen, rijden zonder licht en valschesn naam opr^ven, f 1 en f 10 boete of 1 dag en 10 dagen hechtenis. J K te Haar lem, rijden zonder lioht, f 3 boete of 3 dagen hechtenis; E. S. te Zandvoort en 5 anderen, in staat van dronken schap de orde verstorenf 8 boe te'of 5 dagen hechtenis, f 6 boete of 5 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hech tenis en f 1 boete f 1 dag hechtenis. M. Z. te Zandvoort in staat van dron kenschap eens andere veiligheid be- bedrelgen f 6 boete of 5 dagen hedh- nis. Voorts werden er nog 83 perso nen veroordeeld wegens openbare dronkenschap tot f 15 boete of 3 'la gen hechtenis, f 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 8 boete of 3 dagen hechte nis, f 5 boete ol 3 dagen hechtenis, f 4 boete of 3 dagen hechtenis, I 3 boete of S dagen hechtenis en f 2 boete of 2 dagien hechtenis. A pressen. Door den Haarlemschen Bestuur- dersbond werd besloten, adressen te zenden aan den Raad der gemeente Haarlem, het Steuncomité en het be stuur van het Werklozenfonds, met verzoek, ter gelegenheid van de Kerst dagen een extra-uRkeering daaraan toe te voegen. (Men zie ook tweede pagina). Uit de Omstreken SCHOTEN. Het sluitingsuur. Naar we vernemen, hebben een aantal raadsleden de bedoeling, om het sluitingsuur der café's weer te stellen zooals het vroeger was, n.l. 11 uur in de-week en 12 uur op Za terdag en Zondag. HILLEGOM, Ned. Herv. Kerk. De heer P. de Vreugd Is herkozen tot ouderling, en de heer J. van Til tot diaken der Ned. Herv. Kerk alhier. IJsclub. Voor de tweede maal kwamen leden van de IJsclub Hillegom Dinsdag avond bijeen, ditmaal om te beraad slagen over het pten om een eigen baan in beheer te nemen. In principe werd daartoe besloten, en aan een commissie opgedragen, verdere stappen in die richting te doen. 'Noorwegen. Dinsdagavond heeft de heer J. B. A. Saeys, van Haarlem, ln de zaal van „De Nachtegaal" aan den Leid- schen straatweg, een lezing gehou den voor de leden en introducé's der Vereeniging van kantoor- en handels bedienden, werkzaam in het bloem- boHenbedrijf. Het onderwerp van den heer Saeys was „Noorwegen, de No ren en de Nooreche Sagen". Het ge sproken woord werd nader verk'aard door lichtbeelden. De voorzitter der vereeniging, de heer Gerard C. Kom- raaim, te Sassenheim, bedankte den spreker voor den mooien avond, voor aUes wat hij op aangename wijze verteld had over de geografische ge- st^dheid van het land. over de be volking, de voortbrengselen en over hun beroemde sagen. BLOEMEND A AL. Bij koninklijk besluit van 14 dezer is beroemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam ter stand plaats Amsterdam de heer H. D. Iteukere, candidaat-notaris wonende te Btoeirier.daa' GEMEENTERAAD Ds Begrooting, (Vervolg). (Men zie ook het 2de Blad.) D» Artikelen. DE UITGAVEN. Post 105 (Salarissen). De heer JOOSTEN zegt, dat ook an. deren dan de griffier toelagen ki ij. gen op hun salaris, o. a. de bewaar der van het Raadhuis voor het leggen van de loopers bij het trouwen. Sprc- kar hoopt, dat bij de volgende begroe ting de salarissen geheel do inkomens van de ambtenaren uitdrukken De hwr POPPE wijst er op, d»t spoediger uitzending van de aanslag biljetten bij andere werkwijze wil mogelijk is. Het Rijk laat evenals <!e gemeente ln Januari de beschrijving uitreiken en reik: in April de „nslog" biljetten al uit. Dit doet de gemeente dan in Augustus. Post 109 b (Drukwerk). De heer KRELAGE brengt lof aan het Verkort Verslag. Hij wil echter dit verslag voor het publiek ter le- schikking stellen. De VOORZITTER Voor J2 Eatf men zich abonneeren. De heer KRF.LAGE vindt dit te hoog. Het publiek moet uit het of(jci- eel verslag den Raad kunnen beoor- deelen en niet alleen uit andere ver- slagen. D© VOORZITTER zegt overweging toe. Post 132 (straten). De heer SCHRAM vraagt ■verbete ring van de Parklaan-bestrating, waar reeds vroeger over geadres seerd is. De toestand is gevaarlijk. De heer POPPE informeert naar h»l' leggen van enkel spoor in de Kruis straat. De heer BREGONJE vraagt verb©té* ring van de bestrating van do Rusten- burgerlaan. De heer DE BREUK (Wethouder) merkt den heer Poppe op, dat leggen van enkel spoor niet in verband slaat met de concessie of ingebruikneming van de trambaan. Als de asphallee ring komt, wordt enkel spoor gelegd. De Parklaan staat op het lijstje vrm de te verrichten werken, maar andere straten, o. a de Oude Gracht, gingen voor. In de Rustenhurgerlaan kan men op de straat moeilijk loopen, zegi de heer Bregonje. Welnu, laat men dan, tot de toestand is verbeterd, op de trottoirs paan loopen. Daar loojk1 men goed. (Gelach). Post 133 (Plantsoenen). De heeren JOOSTEN c.s. stellen voor, op dezen post f 1000 te schrap pen voor den aanleg van waterleidin gen in plantsoenen en het aankoopen van slangen daarvoor. Dat kan dit jaar wel achterwege blijven. Voorts vraagt de heer Joosten, of de Instructie van den adviseur d r plantsoenen nu moet worden gewij zigd. De VOORZITTER zegt, dat B. cn W. geen nieuwe instructie voor den heer Springer zullen maken, omdat er zoo weinig dwingende bepalingen voor hem t© maken zijn. De Voorzitter bestrijdt het amende ment omtrent de verlaging met 1000 van dezen post. Deze post is zek> r noodig, omdat het hoog noodig wordt, betere besproeiing der gazons te ma ken. Sommige perken kunnen alle* u des nachts worden besproeid, omdat de slangen over de tramrails moeten worden gelegd. De heer JOOSTEN gelooft wel, dut het goed zal zijn, de besproeiing aan te brengen, maar het kan nog wel uit gesteld worden. Over het aanzien van onze plantsoenen is nooit te klagen geweest. De heer MODOO is tegen hef ame:> dement-Joceten. Méér is spreker s voor, om het salaris van den heen Springer te verlagen van 1500 t* S f 1000. Vroeger had hij dit salaris o- 'f en het is toen juist verhoogd met hef oog op z'n meerdere werkzaamheden en de grootere verantwoordelijkheid welke laatste in geld nogal hoc i pleegt gewaardeerd te worden. Nc zegt men, dat de reorganisatie vat den plantsoendienst buiten den hre: Springer om is gegaan. Dit is r. aeheel juist. Want men weet toch w*>l dat de reorganisatie is geschied, latei we het maar zeggen, omdat de h. *x Springer zijn verantwoordelijkheid tegenover den Raad niet voldoend" heeft gedragen, waardoor de onaniV gename dingen met den lieer Baarde zijn gekomen. De lieer JOOSTEN kan alloon salaris van den heer Springer B: - r deelen naar zijn arbeid. Di© is wea' alleen te beoordeolen naar de inslmq tie, waarin de arbeid wordt omsc.hra ven. Daarom vroeg spreker naar <1 instructie. Als de hoer Modoo met *hi grootere kennis van zaken als wethoi»

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 1