VRAAG. In 1879 Is door 'de fir ma P. Noordhoff an. M. Smit een boek uitgegeven, getLtefldScheeps jongen" door Mayne-Reid en vertaald door li. F. C. Chappute, le-luitenani der Infanterie. Is dit boek nog in den handel? Waar Is het verkrijgbaar? ANTWOORD. Als het nog in den handel is, kan dike boekhandelaar er u aan helpen. Binnenland TWÈEDE KAMER. Gisteren is met de behandeling der Staatsbegrooting voor 1915 een aan vang gemankt Vooraf echter hoeft de Kamen* de onderstaande wetsontwerpen be'nanr deld en meerendeels ronder debat allen zonder stemming aangeno men: Vcrltoognig van het Xide hoofdstuk der stuatsbagrooting voor 1913 {Kos ten landmacht Curasao); Voi'hooging van het Xlde hoofdstuk Fonds voor de uitvoering van de Tiend wet 1907 voor 1913 (Sclirijfloo- nen :-n kosten van aankondigingen,1; Wijziging en verhooging van hoofd stuk VII B der Staatsbegrooting voor 1913 (Divenae onderwerpen); Wijziging van de Weduwcmwet voor de ambtenaren 1890. Wijziging van hoofdstuk IV der Staaisbc-grootiug voor 1913 (Diverse onderwerpen); Wijziging van de begrooting van Inkomsten en uitgaven van het Staats- bedrijf der Artillerie-Iïmchtmgeai voor 1914; Wijziging der wet van 12 Juli 1895 (Staatsblad no. 104) tot regeling van de bevordering en het ontslag van de officieren dor Koninklijke Nederland - Bche Marine-Reserve en de pension- tieering van officieren, onderofficie ren c-n minderen en ven hunne wedu wen en kinderen; Wijziging en aanvulling van do „Bevorderingswet voor da Zeemacht 1902". Alleen over het laatste ontwerp had een korte discradio plaats. De heer Van der Voort van Zijp wees er op, dat de talrijke mutaties bij de marine gevolg waren van do anti-nuLitaristi- eche propaganda en vreesde dat 't nu ingediende voorstel ook niot baten zou. Tot zekere hoogte beaamde de heer Ilugenholtz dat laatste en drong ook op minder mutaties aan. De Mi nister van Marine vetvLedigdie het ontwerp en verwachte dat het ook blijken zou een goed middel tegen 't verloop te zijn. Nadat m comité generaal een wij ziging was behandeld en die huishou delijke ]>ogFoo ting der Kamer ving de budgotbehandeling aan. IJoofdst. I (Huis der Koningin) werd zonder discussie of stemming aangenomen. Bij Hoofdat. II (Hoogere rechtecol- Iegiën) weos de heer Helsdingen op de teleurstelling voor vele lagere ambte naren door heit achter wegje blijven van toegezegde verhoogingen en hij kondigde aan dat hij bij een volgen de begrooting zou voorstellen des wege vergoeding te geven De heer Biclron van IJselmande, kwam tegen de hooge u'tgaven voor decomtiën op en ook de hoer Kleere- koper meende dat men vooral op uit gaven als deze had moeten bezuini gen. Do Minister van Financiën wees er op dat sedert Aug. geen enkele deco ratie is verleend. Do Min. verzekerde dat men met onderscheidingen zuinig zou zijn. Hoofdslt. II werd daarop zonder isteiiuning aangenomen. Evenzoo Hoofdst. VII A (Nationale schuld). Daarna lcwaiu de begrooting van Justitie, Hoofdstuk IV, aan de orde. Na eeniige opmerkingen van den heer Bichon over liet gebrek aan uni formiteit in onze wetten, bespraken de hoeren Van Raalte en Mendels vooral de quae3ti.e van Lotieioo en andere loterijen en drong aan op een wijziging dor loterij wet, om al leen aan publiekrechtelijke licha men en liefdadige instellingen pre- niie-leenmgen toe te staan. De heer Mendels ontraadde een algemeen ver bod en hij keurde het optreden, zon der waarschuwing tegen de lotecrij- ondernemingen af. Iljj wenschte elk geval op ziclizelf door 't Openb. Min. te zien onderzocht en niet vervolgd zonder speciale vergunning van den Min. De heer Mendels sprak voorts nog over liet notariaat en kritiseerde 's Min. verbod aan een ambtenaar bij 't gevangeniswezen (te Alkmaar) oiu in zijn vrijen tijd andere werkzaam heden te verrichten. De heer De Jong kwam op tegen de vervolging, ingesteld tégen 't orgaan der Yereenging tegen den Woeker en hij drong aan op voorzieningen oro die vereeniging te beschermen tegen belemmering van haar nuttig werk. Door den heer Beumer werd ge pleit voor een meer algemeene wet tegen de prostitutie. EiDdolijk ;ng de heer Tor Spill aan op verbetering onzer justitieele wetten door meer commissies daar voor :n te stellen. Daarom weidde hij uitvoerig uit over de vervolgingen tegen -Jo pers. wegens artikelen of pkiteu over buitenlandscho aangele genheden en hij keurde een te scherp optreden m deze sterk af. In de A vond ve r gad eriug, onder presidium van Mr. Troelstra, ■werd hot debai voortgezet De heer Ter Laan {Rotterdam) be toogde de dringends noodzakelijkheid eener regeling van de rechtspositie van de ambtenaren en kwam verder voorul op tegen 's Ministers houding tegenover den Al gemeen en Ambie- naarsbontL Prof. Van Hamel sloot zich aan bij den aandrang naar verbetering onzer wetteii en eveneens bij het betoog van den beer Mendels over de loterijen. Er moest meer leiding en eenheid in de toepassing der wet zijn. Eindelijk be sprak hij de quaestie van de iiinkin- gon aan openbare instellingen. Er is geen vaste maatstaf voor weigering of toestemming daartoe. Door den heer Limbdrg werd aan gedrongen op bespoedigde behande ling vuil het ontwerp betreffende de. onrechtmatige daad, terwijl hij zich aansloot bij den drang tot regeling *un do rechtspositie dor ambtenaren efl wees op eejj georek in onze wet geving op het stuk der benoeming van voogd en. Hierna was do Minister van Justi tie, de heer Ort, aan hot woord. Waar mogelijk zou de Minister ook in dezen tijd den wetgevenden arbeid niet stop zetten. Inzake de loterijen was iedereen twee jaren gewaarschuwd en een her nieuwd© voorafgaande waarschuwing scheen vanwege de Justitie overbodig. Nu de Hooge Raad heeft beslist, wilde de Minister afwachten wat de onder nemingen zullen doen. Wijziging der wet zou zeer moeilijk zijn, als men thans geoorloofde beleggingen niet wil beletten. De Minister zou echter, als het nog noodig bleek, een regeling bij de wet voorstellen. Beroep tegen disciplinaire waar schuwingen togen notarissen zou de Minister overwegen. De Minister verdedigde hot verbod van colponeeren met ,,Het Volk" door den ambtenaar te Alkmaar, niot met het oog op eenig blad, maar op de positie van dien beambte. Te veelvuldige water-en-broodvoe ding kwam volgens den Minister niet voor. Woeker is reeds nu strafbaar. Ver volging wegens smaad of beleedlglng, als het blijkt te gaan tegen woeker, zou vermoedelijk niet strafbaar zijn. Voorlichting van de rechterlijke macht bij de verbetering onzer wet geving lachte ook den Minister toe en had steeds plaats. Voorzichtigheid en vrijgevigheid te genover uitingen, in geschrift of plaat, van de pers wilde ook de Minister in acht nemen er zijn zeer weinig ver volgingen ingesteld, dank zij do lof waardige houding van de Nederlond- sche pers. Een enkele maal evenwel was ingrijpen wegens het te kras op treden tegenover het buitenland noo dig. Voor de rechtspositie van de amb tenaren overwoog de Minister in stelling van een Staatscommissie om een regeling voor te bereiden. De weigering van goedkeuring van makingen moest, naar de Minister meende, aan den rechter blijven. Aan de Kamer bleef overgelaten te beslissen, of zij liet ontwerp betreffen de de onrechtmatige daad spoedig wil behandelen. Na nog enkele ophelderingen en inlichtingen van den Minister werd het algemeen debat gesloten. Bij de onderdooien der begrooting werden eenige opmerkingen ge maakt door den heer Van Sasse van i'sselt over het korps marécliaussées, dat z. i. te veel aan zijn eigenlijke taak, politiedienst, Is onttrokken se dert de mobilisatie. De Minister verdedigde de houding der Regeering, in deze aangenomen. De heer Tor Laan (Rotterdam) oefende eenige critiek uit op de te lange diensttijden van het personeel der gevangenissen enz. Op dit punt beloofde de Minister overweging. In antwoord op eenige ■wenken van den heer De Jong, kon digde de Minister voorts een reorgani satie aan van dé tuchtscholen. De heer Hugenholfcz kwam nog op tegen de wijze waarop de Vereeniging „Zedelijke opvoeding" is behandeld. Hij drong op billijker subsidieorlng aan. De Minister zou overwegen of er reden voor was. De begrooting van Justitie Is zonder stemming aangenomen. Heden begint de Kamer met het wetje over de Aldoeling Arbeidersver zekering, bij Financiën overgebracht. Daarna Buitenlandscho Zaken. EERSTE KAMER. De nieuwe afdeelm-gen der Kamer, gisteren samengesteld, hebben de liee- ren Van der Biesen, Thooft, Van der Does de WiUebois, Michiels van Kes- senich en Tjarda van Starken-borgh tot voorzitters, de heeren Reekers, Cremer, Regout, Bavinck en Zijlma tot ondervoorzitters gekozen. Hedenmorgen behandelt de Kamer een klein ontwerp vrijstelling van successierecht om Donderdag, na afdeelingsonderzoek der inkomstenbe lasting, Vrijdag of Zaterdag de Loe- ningswot te behandelen. HET PIJNLIJKE GEVAL, Naar aanleiding van het bericht, voorkomende in dé „N. R. Ct." (door ons overgenomen rod. H.'s D.), ge titeld „Een pijnlijk geval", naakt do heer B. Koker Jan. de volgende op merkingen in de „N. R. Ct." lo. Het gebruik van de keukens van hot TJranium-hotel door den Driebond is ge3cliied, nadat daartoe door den heer Hubor uitdrukkelijk de instem ming van den heer Tinsley was ver kregen 2o. do Driebond had ten doel, het be drijf uit te oefenen van conserven- fabriek, zooals er zoovele in don lande zijn, en waarin niets onbehoorlijks kan zijn gelegen 3o. alle kosten van de fabricage zijn door den Driebond betaald, die ook steeds do bedoeling heeft gehad na gebruik alles weer in den vroegeren staat op te leveren 4o. de geheele fabricage hoeft tot dusverre bestaan in het maken van eenige proefbusscn 5o. van de zaak is nooit cenig ge heim gemaakt, en daarin is ook nim mer gewerkt door koks van het Roode Kruis. Het heeft mij verwonderd, dat de „N. R. Ct. "-redactie, die &teeds zoo voorzichtig is met hare mededeeliii- gen, het bovenstaande bericht heeft opgenomen, alvorens zich te overtui gen van de juistheid harer mededea- üngen. Zij zou dan de boven gerela- veerde feiten zijn te weten gekomen en zij zou niet rioode!oo3 in opspraak hebben gebracht de personen in hot bericht genoemd. De redactie van de „N. R. Ct" merkt op „Wij teekenen hierbij aan wat de heer Tinsley ons verzekerde Dat er Indertijd bij hem een aanvraag is in gekomen om een deel van het Ura- niurn-hotel ta verhuren voor een fa briek van vleesch-praeparaten. Dat de heer Tinsley geweigerd heeft hier over in onderhandeling te treden al vorens een schriftelijke uiteenzetting te hebben ontvangen van de plannen van deze onderneming. Dat hij van deze geschiedenis sedert geen woord meer had vernomen, en er verder ook nooit meer over had gedacht. Dat de heer Tinsley zijn gebouw volkomen veilig achtte onder de ad ministratie en het toezicht van het Roode Kruis. Dat hot dus niot in hem is opgekomen, om daarover contróle uit te oefenen. Toen de politie den lOden dezer tot haar pijnlijke orftdek- king kwam, vernam do heer Tinsley voor het eerst, dat daar In zijn hotel- keuken nu reeds drie weken tóch een conservenfabrïek bestond, volkomen buiten zijn medeweten en natuurlijk absoluut tegen zijn wil. De heer Koker ontkent niet, dat de bedoeling van, den „Driebond" was het leveren van gehakt en goulasch aan het Duitscho en het Oostenrijk- sche leger. Hiermee vervalt voor ons ten overvloede iedere mogelijkheid, dat de Engeischman Tinsley, direc teur eerier Engelsche maatschappij, van het bestaan van dit bedrijf op de hoogte zou zijn geweest. Het onderzoek van de politie ver klaarde de heer Tinsley verder heeft inderdaad uitgemaakt, dat al thans een deel van het in dienst van het Roode Kruis overgegane hotel personeel in de fabriek Is werkzaam geweest. En wat betreft de bewering, dat de kosten, de verbruikte steenkool, water, ©tectriciteit, keukengerei enxoovoorts, door den Driebond zouden zijn vergoed de heer Tinsley wist niets van bet bestaan van den Driebond, is nooit daarmee In relatie geweest, en heeft dus ook nooit eenig geld van deze onderneming ontvangen. En de voorzitter van het Roode Kruis ant woordde op onze navraag, of de kas ten dan ook soms met zijn comité zouden zijn verrekend te het noodig, u te verzekeren dat ons comité van heol deze weerzinwekkende geschiede nis niets heeft afgeweten, en dat er dus van verrekening geen sprake is geweest? Wat een verantwoordelijk man van liet Roode Kruis in dit ver band heeft gedaan, is geheel en al buiten de organisatie om gebeurd. Van verschillende kanten wordt ons thans dan ook de volkomen juistheid van ons bericht bevestigd. Wij had den, trouwens, niet anders verwacht, daar wij niets meer hebben vermeld, don voorshands met stelligheid kon worden medegedeeld weergeving van geruchten, waarvan de juistheid nog niet met zekerheid kon worden vast gesteld, hebben wij achterwege ge laten." De heer J. T. Wilkens schrijft aan de „N. R. Ct." „Waar ik mot naam en toenaam door u genoemd word, onder het op schrift „Een pijnlijk geval", heb ik het recht, dat ik de j u I s t e toedracht der zaak vermeld. Eenige weken geleden kwamen to mijnen kantore de heeren Koker en Huber mij vragen, of de keukens van het Uranium -hotel mochten gebruikt worden voor het maken van verduur zaamd vle&sch, voor do legers te velde. Ik heb dezen heeren toen gezegd, dat ik hierin niets te zeggen had en alleen de eigenaar, de heer Tins ley, hierover beslissen kon. Toen mij om ünancteelen steun werd gevraagd, werd mij de verzeke ring gegeven, dat de heer Tinsley vol komen instemde met het gebruik der keukens, waarop ik dien steun heb toegezegd. Noch als leider, noch als commissa ris van het Roode Kruis treft mij in deze eenig verwijt" De „N. R. Ct" meldt nog „De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft onverwijld een onderzoek gelast naar de mate. waarin de bur gemeester van Krimpen aan den IJeel, de lieer B. Koker Jz., betrokken is bij de aanwezigheid van een bedrijf tot het bereiden van vleesch-praeparaten in liet Roode-Krulshospltaol to Rot terdam." KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Door tusschenkomst van de Java- aclie Bank is wederom t 50.000 voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité rilt Indië ontvangen. NOG EEN KONINKLIJKE DAAD. H. M. de Koningin heeft tot steun van de werkversoliaffing aan work- looz» of behoeftige vrouwen en meis jes besloten tot aankoop van de wol- hoeveelheid voor vervaardiging van 10.000 paar handschoencoi, 10.000 paar polsmoften en 10.000 paar sokken, al lereerst bestemd voor do gömobülsoer- d© weermacht De wol wordt verdeefld door den Bond voor Werkverschaffing, die de plaatselijke stouncomate's gelegenheid geeft arbeidsloon te laten verdienen door vrouwen «n melsjea S.S. „BOGOR" GESTRAND. Lloyds verneemt uit Oporto, dat de kapitein en drie-en-dertig man zijn erdrxmken; twee matrozen en twee stokers zijn gered. Uit de Omstreken SCHOTEN. Witte Kruis. Door do aideeling Schoten van de Noord-Holland&ah& Vereeniging ,Het Witte Kruis" zal Donderdag avond haU negen in het vergader lokaal van den heer Staal, Dr. Leyds- sira&t alhier, een ledenvergadering worden gehouden. Do agenda vermeldt o. m.Verslag van de algemeens vergaderingBo s', uursverkiezing Causerie van den SecretarisRondvraag eu sluiting. HEEMSTEDE. Gevonden voorwerpen. Terug fe bekomen bij i het Raad huis, twee huissleutels en oen bruine wollen handschoen P. Otteliue, Klei ne Houtstraat 67, Haarlem, twee kope ren gewichten P. Lu ij ion. Raadhuis straat 28, een zwarte cApo. Verloren doorJ. H. van Zonneveld, Ipenrod<straat 3, een ring met jtcgea sleutels. GEMEENTERAAD Afwezig zijn de hoeren Bruch, Schreuders, Mcreas, die bericht hoeft later te zullen konen. (De plaats van den heer Mr. J. N. J. E. Hearkens Thijssen is versierd nv?t een bloemstuk, naar aanleiding van zijn 12 1/2-jarig jubileum op Vrij dag 18 dezer). De VOORZITTER deeü mede: a. da/t zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een verzoekschrift van C. A. de Ridder, om eervol omslag mei ingang van 15 Maart 1915, ais OQderw ijzer aan school no. 8; 2e. een verzoekschrift van de Win- koi ieraveroeauging itm toebetreide vleescfawaron, betreffende de invoe ring van eene ftuiskeuring; b. dat zijn ingekomen: la adressen waarbij aöhaesie wordt betuigd aan het verzoekschrift van net Rectesseeringbureau te Haarlem van den Nederlandschen Geheekmt- houderabond tot afschaffing van do kermis, van: <te afdeeling Haarlem van den Ne- derlandsdhen Christel ijken Gehealont- houderabond; hot Geheel-onthoud ens-xangkoor „Kunst Adelt", de afdeel ing Haarlem dor Rein Le venbeweging, de afdeeling Haarlem van do Neder landsdie Middernadhtaendlngvere eni- d» afdeel Ing Haarlem van de Neder- latrvdsche vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken, de afdeellng Haarlem ven dm Chris tel ijken Nationalen Werkmansbond; den Haarlemsohen Christel ij ken Werklied enbond, do afdoeling Haarlem van den Na tionalen Bond van Rrcfestantsche kie zers in Nederland; de Vereeniging Ter Verbreiding der Waarheid, de NederlandschB Onderwij zers- Propagandaclub voor drankbestrij ding; do afdoeling Haarlem van de Natio nale Christen-Oeheel-otithioTJdersver- eendglng; de Loge Naastenliefde der Interna tionale Ordro of Good Templars, en de af deeding Haarlem van den Bond van Nedierlandsche Onderwijzers; 2e. Adressen waarbij op hét behou den mn de kermis wordt aangedron gen vah: de Naamlooze Vennootschap Café- Restaurant voorheen Gebr. Brink maan, Maatschappij tot exploitatie van Hotels, Residureints, ©.a.; de Vereeniging Onderling Belang, eifdeeling Haarlem van dien NederL Bond van Koffiehuis-, Restauranthou ders en Slijters; de Ilaarlemsche Kellimarsvereeaiiging Hulp zij ons Doel; da Nedorlandsolie Vereeniging yan Kermisvakgenooten Ons Belang; em van het Comité tot behoud der Haarlemsche kermis, atemedie een schrijven van genoemd Comité waar bij ter vervanging van hei hiervoren genoemde adres een. nieuw adres wordt ingezonden; een schrijven van Th. Donmadit (ou- gezegeld). 8e. Een voorstel van. B. en W. om afwijzend te beschikken: op de ver zoekschriften tot afschaffing Van de kermis; 4de een adres van hielt bestuur der HaarL Handielsvereeniging, waarbij, onder mededeeliog dat het kennis heeft genomen van het Voorstel van B. etn W. om de kermiggeflden niet meer op de aanstaande begrooting te plaatsen, wordt verzocht het voorstel van B. en W. aan te honden tot een volgende vergadering; 5a een voorstel van B. en W. tot aanvaarding van de door de vereeni ging „Haerïem" ten geschenke aan geboden teekeningan; 6e. een voraoekschrift van den heer H. v. d. Berg, om te worden herbe noemd tot gemeente-geneeskundige; o. dat door B. en W. zijn benoemd: lo. J. G. D. van Beuge tot klerk le kiasse ter gemeente-secretarie; 2e. Mej. .A. H. Mulder tot twesde klerk bij het gemeente-eloctriciteits- bedrijf, en 3e P. Looyer tot 3e klerk bij den dienst van Openbare Werken. Ds Begrooting. Aan de imie worden gesteld de A1 g etn eene bepeteuwm- g en. De heer Nagtzaam heeft verleden jaar, bij do behandeling der begroo ting het standpunt aangegeven, dat de sociaal-democraten ten opzichte van verschillende vraagstukken van gemeente-politiek innemen. Hij zal dat natuurlijk nu niet herhalen, niet omdat hij vreest voor verbreking van hot politiek bestand. Ln de laatste wei'en is in ce N oiks- vert-egenwoordiging het politiek be stand reeds verstoord. Ate men de Meuiorie van Ant woord leest, treft men daar overal de tijdsomstandigheden, aan. dte nood zakelijk hebben gemaakt veel te laten liggen en die oorzaak zijn, dat veel niet ter hand is genomen, wat in ge wone omstandigheden zeker aan de orde zou zijn gesteld. Die tijdsonisundigheden zijn wel wat al ie veel aangegrepen om ver schillende zaken van de baan te schui ven. „Is dat beroep op de tijdtom- suuidtéheden gerechtvaardigd vraagt spreker. De beantwoording dier vraag zal te vens inhouden hoe spreker oordeelen zal over het beleid van B. en W. ten opzichte van verschillende vraag stukken. Dat beroep op de r..drom- standighedon heeft o.a. ten onrechte plaats vnor het Ambtenarenregle ment. Dat is door den Raad in Augustus 1913 aangenomen. Oie uitvoering had reeds een feit moeten zijn vóór dai vaii de Huidige crisis sprake woa En wanneer B. en W. nu komen met de verklaring, dat zij ter zake diligent blijven en dat voorstellen den Raad eecriang zullen bereiken dan vreest spreker, dat dit „eerlang", be- teekent in afzienbare®, tijd nog niet De tweede zaak, die weggewerkt wordt onder beroep op de tijdsorn- starxüqhecten, is de belastingkwestie. Een wijziging der bel ast ingverord e- ning behoort niet in overweging te worden genomen, meeneu B. en W. Da heer Nagtzaam stelt daartegen over: juist door de tijdsomstandighe den te het nog mear noodig gewor den, het belostuigvraagstuk aan de orde te stellen. B. en W. hebben zelf óók noodig ge oordeeld wijziging in de verordening aan te brengen, blijkens hun voorstel len. Zij wilden o.a. den kinderaftrek. Zij gingen daarbij uit van de juiste gedachte, dat een gezin met kinderen minder zwaar belast moet worden dan een zonder kinderen, bij gelijke inkomsten. Als dat juist was vóór de crisis. Aan is het nog klemmender in dezen tijd. Een gezin met kinderen, zal men mi nog bezweert ijker dan in normalen tijd gelijk kunnen stellen met een ronder kinderen. Maar bovendien, als we nagaan, dat zeer waarsdhijnlijk de uitgaven hoo- ger zullen worden dan is geraamd, terwijl de inkomsten eer zullen tegen vallen, dan staat voor spreker vast, dat men bij de eerste vaststelling van heft kohier het heffingspercentage be langrijk zal moeten verfaoogen. Het gaat niet aan, ook de laagste in komens maar weer met dat hoogere percentage te drukken. De leeningswet brengt mee een goe de geldbelegging voor de vermogen den, maar legt onevenredig zware lasten op de ruenschen met lagere in komens. Deae druk moet door een billijker gemeentebelasting worden verlicht. Daar komt nog bij, dat door de verhoogde opcenten op gebouwd cn ongebouwd, door hoogere hypotheek rente enz., de huishuren zullen Stij gen, waardoor alweer de kleine luy- den, vooral die met kinderen in slech ter conditie komen en minder in staat dan ooit om gemeentebelasting te be talen roet een he&fingspercentage, dat waarschijnlijk boven dé 6 zal gaan. Ten opziöhte van liet voorstel be treffende de opcenten op het personeel maakt de heer Nagteaam de opmer king, dat dit voorstel verle den jaair kort na de Begrooting is ingediend en B. en W. tot nu hebben nagelaten dat voorstel aan de leden van den Raad toe te zenden, ofschoon meermalen daarop is aangedrongen. Raadsleden dienen bijna een jaar geleden een voorstel in, ze verzoeken herhaaldelijk het te doen drukken en aan de leden te zenden, opdat zij ra in ieder geval kennis van lommen ne men en B. en W. weigeren dal Dat is toch te erg. De heer Nagtzaam merkt op, dat niet B. en W., maar de Raad uit maakt, of die opcentaaregèltng er zal komen. Heizelfde is het geval met die progressieve sdhoolgeldheffing voor het middelbaar onderwijs. Reeds verleden- jaar ós daarop aan gedrongen en nu wordit weer naar de tijdsomstandigheden verwezen. De tljdsomstandiigiheden maken ech ter nueer dan ooit noodzakelijk, dat er een billijke scboolgeLdregeling komt, eene die meer dan de huidige, rekening houdt met de draagkracht. Er zullen anders juist door de tijds- omstaiidigheden, velen niet meer bij machte zijn het schoolgeld te voldoen en misschien genoodzaakt die studie hunner kinderen, te doen eindigen. Voorts betoogt hij met het oog op de financieel e regeling door Minister Treub getroffen, dat het wensriielijk is nu het Woningvraagstuk ter hand te nemen. De heer Nagtzaam wijst verder or op, dat de tegenwoordig© tijdsomstan digheden maken, dat de workloozen lichamelijk en geestelijk degeneroeren zuilen, als zij niet beter geholpen wor den. Men zal moeten komen tot ver booging van de uvikearin-gefli. Spreker meent, dat men dit het beste zal be reiken door een motie aan te nemen, die hij In den loop dor vergadering zal indienen en waarin aan de Regee- ring om steun wordt verzocht. Van de 275 millioan. die geleend zullen worden, is GO millioen bestemd voor steun aan de gemeenten. Met het volste recht kan men dus bij de regeering om steun aanklop pen. De heer VAN STYRUM :s onaange naam verrast door den aanval_ van dan heer Nagtzaam op B. en W. Dia aanval wordt met gemotiveerd door het vereüag van de 2e Begrootmgsaf- deeling, waarvan de heer Nagtzaam deel uitmaakte. Ook het antwoord van B. en W. op dit verslag motiveert den aanval niet. Ook te die aanval niet in overeenstemming met het be zadigd optreden van den heer Nagt zaam. waaraan deze voor een dee1 den invloed, dien hij in den Raad heeft, te danken heeft. De heer Nagtzaam heeft gezegd, dav de groeten en niet de kleinen meestal den Godsvrede verstoren. De lieer Nagtzaam, behoort dan, door zijn op- treden hier. tol de grooten (gelach). Wat de begrooting betreft. Het zal R, en W. onaangenaam geweest zijn de begrooung op te moeten maken zooais die is opgemaakt. Wij slaan voor een onzekere toekomst. Daarom is het noodig ingrijpende beslissin gen uit te stellen. B. en W. verdienen daarom voor him houding bij het opmaken en in dienen dezer begrooting hulde (ap plaus). De heer I1EERKENS THIJSSEN dankt voor de vriendelijke hulde door onbekende gevers, van de bloem en, die om hem heen liggen, aan hem gebracht Daarom juist ia het onpret- tig dat hij een aanmerking moet ma. ken. Met den heer Nagtzaam is hij het n l. eens, dat do invoering van hel Ambtenarenreglement geboden is. Er zijn eenige personen in diens', der ge meente wier positie thans zwevende is. Spreker wijst in dit v rhand op art. 39, waarvan de Invoering voiral van belang te. De heer NAGTZAAM komt er te gen op, dat hij dén Godsvrede heeft verstoord. Dat is geschied in de Ka mer en na dien tijd te een Godsvrede niet mogelijk. Hij hrrhep.lt, dat men den ir.druk kri gt bij de weigering van B. en W., om de stukken fier be lastingplannen aan den Raad te zen den, dat B. en W. denken Laat do kerels maar kletsen. Overigens zet hij uiteen, cat hij juist Jifeeft aangegeven, welke maatregelen er genomen kun nen worden, om die onzekere toe komst met meer gerustheid tegemoet te gaan. (Applaus op de publieke tri bune.) De VOORZITTER Ik verzoek geen teekenen van goed- of afkeuring ta geven op de tribune. Ik waarschuw niet meer. De heer KRELAGE Is er voor om bij het M. O. de schoolgeldregeling zoo te maken, dat de toelating wordt beperkt. o:n te voorkomen, dat de ge bouwen, heit aantal pam "elk'ossen en het aantal leerlingen moeten wore den uitgebreid. Waar het L. O. voor all« kinderen zoo makkelijk mogelijk tof-ganke'IJk moei zijn, is dit niot het geval met het M. O., want daar gaan dikwijle leerlingen naar toe, die niet mee kun nen. Een beperking van toelating is dus wol gewenscht. Invoering van progressie in dezen tijd zcu -.erkeerd werken. Overigens bestrijdt hij wat de heer Nagtzaam zeide over de lee ning van 275 millioen. De VOORZITTER zet uiteen, dat de invoering van het Ambtenaar»- reglement op 3 Januari was voorge nomen. Het reglement was niet in te voeren zonder wijziging van de organieke regelingen. Men kon liet reglement toch niet invoeren, terwijl er organie ke regelingen bestaan, die met dit reglement in strijd zijn. Deze orga nieke regelingen waren met de noo- dige salariswijzigingen gereed, toen de oorlog uitbrak. Maar door den oorlog kenden de salorisverhoogingen niet worden gegeven. Daarom was in voering van de organieke regelingen niet gewenscht, en ook niet van het Ambtenarenreglement. De heer KRUSEMAN (Wethouder) gaat de geschiedenis der verschillende belastingvoorstellen en de voorberei ding daarvan na. Wijziging van dea Hoofdelijken Omslag is niet ge wenscht, met het oog op de verlaging van het belastingvlak. Het opcenten-voorstel is in behande ling bij de Financieele Commissie. Daarom kon dit nog niet aan de orde gesteld worden. Do heer SLINGENBERG is ten op zichte van de belastingvoorstellen voor een compromis, namelijk om van de belastingvoorstellen alleen te be handelen den kinderaftrek Daarover Is een communis opinio. B. en W. cn de Raad willen die. De heer Slingen- berg sluit zich aan bij de opmerking van den heer Nagtzaam over het niet rondzenden door B. en W. van de be lastingvoorstellen. Dit valt af te keu ren. De heer K ruse man hooft gezegd, dat do opcenten-qunestio in studie ia bil de Financieele Commissie. Dat is zeker een vergissing, want spreker en andere leden welen daarvan nielsaf. Het voorstel is dus zeker in studie hij den voorzitter der Commissie alleen. De hoer NAGTZAAM wijst ook op de noodzakelijkheid van woning aftrek. De hoer Krelago wil een pro gressief schoolgeld voor het M. O. Spreker ook, maar de hoar K rel age laat de progressie zóó werken, dat zij niet ten goede komt aan minder bedeelden, wat spreker juist wil. De lieer MERENS is ter vergadering gekomen. Do heer DE BREUK (Wethouder) merkt op, dat er wel buitengewone werken worden gemaakt dit jaar. Ge tuige de aanbesteding van den aanleg van basali-kademuren en de uitbrei ding der begraafplaats. Maar men rooet zuinig zijn, want voor buiten gewone werken te buitengewoon geld noodig en buitengewoon geld is bui tengewoon duur. (Gelach). liet wo ningvraagstuk willen B. en W. nog niet ter hand nemen, vóór gebleken is, wat particulieren zullen doen. De hoer NAGTZAAM bestrijdt den heer De Breuk omtrent zijn opmerking over het woningvraagstuk Er is ©en motie ingediend en B. en W. moeten den Raad in de gelegenheid stellen deze motie te behandelen, door haar aan de orde te stellen. De heer SLJNGENBERG kan den heer De Breuk voorspellen, dat paiti- culieren niets kunnen doen in deze. Zij kunnen geen woningen bouwen voor den gewenschlen prijs, daar de materialen cn de grond te duur zijn» om dit mogelijk te maken. Overigens dringt ook hij aan op de tor hand neming van het woning vraagstuk iiK* het oog op do finan cieele regeling van Alinister Troub, voor deze regeling getroffen. De heer KRUSEMAN (Wethouder) deelt den heer Sliugenberg mee, dat hij, en ook spreker, gelijk heeft over de rondlezlng der opoe aten-voorstel len. De lieer Heerkeus Thijs&en heeft dit stuk gelezen en de heer Schreuders heeft het ontvangen, maar hij was toen niet thuis. De andere leden zui len de stukken ook spoedig krijgen. De algemeene lioschouwingen wor den gesfoten. (Zie eerste blad.) Stoomvaartberichten STOOMV.-MIJ. NEDERLAND. Het st Banka f uitreis) 3rrivoerd* 14 December te Sabang. Het et. Boeroe (uitreis) arnv©crd« 14 December te Port-Said. Het st. Kambangan vertrok 15 Do cember van Amsterdam naar Java. liet st. Koningin der Ncderlar.dea (uitreis) is 14 December Kaap Finis terre gepasseerd. Het st Prinses JuÜana (tliuterey arriveerde 14 December te Suez. Het et. Sumatra (uitrete) te 14 Do ceinber Dover gepasseerd. Het st. Prina der Nederlander (thuisreis) te 14 December Bevezie? gepasseerd-

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 7