De Europeesehe Oorlog. Zaak [en wonderlij! TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 29 DECEMBER 1S14 tig opocngeklemdeai mond en de uit drukking van intenss concentratie in zijn geheele houding, zou men zog gen ,,dat is een zeer vroom man Al wat de predikant zeide werd ea rner, ge vat in de hymne die do 2000 zoi.gen na de preek tut oude ,.Nie- deilandische Dankgebet (Valerius: „Wilt heden nu treden") Het werd gezongen op een wij® die zijn korte sterke woorden deed bewegen a's het roffelen van honderd trommen, neen, niet het roffelen, het slaan op hon derd troni/nen. I-Ict zingen verhief zioh tot ccn geestdriftige finale en toen werd de zege uilgesproken, gevolgd door een oogenbük van stil gebed. Toen de etike over was ging de predikant van het altaar naar den Keizer en druk te hem de hand. Daarna draaide de Keizer zich om. Juist toen hij van het platform af zou treden salueerde hi] en zeide „Guten morgen, Kameraden En de twee duizend antwoordden met een schreeuw die de ijzeren ba1- ken deed trillen: „Guten morgen, Majcstat" EEN ONDERAARDSCHE KERK. Een veldgeestelljkc 8chrijft aan de Voesische Zeitung: Wij hebben tegenwoordig bij onze divisie achttien plaatsen waar vvij preeken. Daar zijn vijf kerken, drie schuren, tweo hoeven en acht holen. Onder al deze plaatsen zijn do holen ons liet liefst voor onze godsdienst oefeningen. llier hebben wij geen last, van het weer, geen vlieger ziet ons en geen granaat bereikt ons. Het hol' van L. is het eigenaardigste van alle. Dit is onze dom. Het is eerat kort geleden ontdekt. Slechts eenig© honderder. meters bohojft men uit de loop graven te wandelen, dan opent zich aan liet begin van een klein dal „ecu rotspoort en staan wij in een ruimte van eigenaardige schoonheid. Ecu koepel van vijf meter doorsnede en zes meter hoogte omgeeft ons. Geweldige pilaren dragen dezen koepel en schei den rondom nisjes ter grootte van een kamer af. De Fraiisehen hebben in deze steengroeve bij den koepel to v-eet wo1: genomen. De aarde werd daardoor te zwaar en stortte in. Nu stroomt van boven bet daglicht naar binnen en is de aanblik nog schooner. Aan den rand van den koepel staan boomen, die do herfstwind beweegt en daarboven welft zich de blauwe hemel. Wat hebben de handen van oiuo soldaten uit deze eigenaardige ruim te gemaakt? Het ingestorte puin werd snel met klimop ielcgd en van boven gelijkgemaakt. VherlKiomjijes vormen posten en een. klimopliane, zoo Klik als een duim, die men van een gevel den boom heeft los gemaakt en van post tot post hoeft gelegd, scheidt or-s koor af. Warm steekt het rood van onze veld-altaardoeken daartegen af. Geweer- en trommel-pyraniiden dui den aan, dat Duitsche soldaten hier godsdienstoefening houden. De Fran- schen zullen het na den. oorlog nog kunnen zien. In. de zandsteen is een groot kruis uitgehouwen. Aan den voet van den kansel staan tweo avondmaaltafels, niet gesprongen kartets-hulzen met zand gevuld dragen de kaarsen. Om den kansel verzamelen zich in een halven cirkel officieren en manschap pen, infanterie en cavaleiie. Aan de jassen kleeft het leem van de loop graven. De gezichten zijn ruig. Do oogen vol ernst en goedmoedig! rod. Zoo staan ze daar en zingen aandach tig bij dc lenen van een Fransehe viool het lied „De profundis',. Wij zullen ooxzo rotskerk van L. nooit vergeten. VAN DE GEVECHTEN IN Z.-W. BELGIö. Over do gevechten in Z. W. Belgie wordt uit Fransclie bron nog gemeld: „Officieren verklaren, dat de stnjd nu even hevig is als op de heetste da gen van den grooten slag van Yperen zes weken geleden. De mannen der geallieerden moeten bij de bestor ming dei* Duitsche loopgraven als ze hun eigen loopgraven verlaten een vLak, kaai terrein over ter lengte van twee ft vier honderd meter en dat on der een moordend artillerie-, mitrail leur- en geweervuur. Als de bestor ming is afgeloopen is het terrein tus sclieii de loopgraven bedekt met ge sneuvelden. Het geeft den geallieer den echter eenige troost dat de Duit- schers nog zwcarder verliezen lijden. Een officier der geallieerd n merkte op: „Wij kunnen nu voortrukken en we moeten dat nu doen het kosto wat het w: 1 Herhaaldelijk hoort men van man nen, die in een halve inuiuut tijd twee of drie malen worden getroffen. De verliezen zijn verwonderlijk hoog onder de officieren van gezondheid en het ambulancepersoneel. Vaak moes ten de gewonden ov er grooten afstand in het gezicht van den vijand worden weggehaald'. DUITSCHE VERLIEZEN. We lezen in de Telegraaf: De Duitsche verlieslijsten No 101— 108 bevatten do namen van 35.883 ge sneuvelde, gewonde eai vermiste offi cieren en manschappen, waardoor het totaal der Pruisische verliezen ge stegen is tot 753.202. De verliezen der Beioren zijn zoo groot, dat ongeveer do helft van hun leger buiten gevecht is gesteld. Do Duitschers hebben tot nog toe verlo ren 250.000 man aan dooden, 400.000 vera listen en 850.000 gewonden. De Saksere, Vuittembergers en d? marine mcdegereLend, bedraagt het totale aantal: twee millioen. HET REGIMENTSKIND. Een Woensch officier kwam in Rus sisch Polen zoo meldt de Reiclis- poat in een volkomen verlaten dorp. In een hoek van een half inge storte luoevie vond hij een driejarig jongetje, dut bij bet zien van den of ficier luid begon te schreeuwen en met de armen om zicli heen sloeg. Do officier bracht het kind door gebaren aan het werstand, dat het niets lo vreezen had en trachtte te weten te komen hoe- hei heette en waar de fa milie was. Toen liei kind tot kalmte was gekomen, nam bij liet ouder zijn jas mee naar het station van zijn pro- viarul-coloiuio. Het was een aardig kereltje, maar vreesol ijk verwaarloosd. Men zeepte het hoofd van den jongen in en schoor het kaai. De veldkeuken lever de warm water voor een grondig ba*l. De jongen kreeg beschuit en choco lade en was spoedig do lieveling van liet regiment, ccn groote kist waarin blikjes geweest waiwrv, werd met stroo gestoffeerd en de kleine scheen dit een alleraangenaamst bed te vmden. Nu kreeg de jongen een naam en do veldgeestolijke doopte hem, waarbij da officier, die hem gevonden had, als peet optrad. Alle officieren waren er bij tegenwoordig. De kleine Rus kreeg do namen l-'ranz Joseph Wil helm Kr ieger, opdat hij later een her innering zou hebben aan de grooie gebeurtenissen, waaronder hij zijn naam kreeg. Do officieren brachten nu geld bij elkaar voor kleeding. De jongen ziet er nu deftig uit. Hij is zeer aanhankelijk en als het kwartier verplaatst wordt, zit hij in zijn kist boven op een bagagewagon. Hij heeft als speelkameraad een gioilje gekre gen, dat hem als een hond naloopt. Hij zal op koeten van het officiers corps worden opgevoed. DOOR DE RUSSEN OMSINGELD. Een officier verleide den oorlogscor respondent van den „Berliner Lokal Anzeigor' in Polen: Den 20cn November kregen wij be vel: de divisie moet tot iederen prijs de Russen ten oosten van Lodz aan vallen en overhoop werpen. Wij wis ten, dat daar 4 en een half Russische corpsen stonden. Den 21en November braken wij met ellendig weer en snij dende koude in twee marsch-colonnes op. Het ging naar hot noorden, een onzekei»lol tegemoet. Van alle kanten werden de Russen gemold. Den vol genden morgen merkten we, dat we werkelijk in de klem zaïten. Met den mooien dag begon ook de kanonnade Uit Wiskitne, ook een plaatsje ten zuidoosten van Lodz, kregen we gra- naatvuur en twintig minuten latei- was de voorhoede in gevecht. Van vo ren kregen wij het bericht, dat de vij and op acht £i negen honderd meter afstand stond en dat hij zijn artille rie in de loopgraven der infan terie opgesteld had. In Andraspol. een ander plaatsje ten noord oosten van deze stelling, was een an der deel van onze divisie in oen hevig straatgevecht geraakt. Machinegewe ren werkten uit de gevels der huizen, de tuinen waren dicht met infanterie bezet. Dezo brigade vocht in westelijke richting en wij in n ooi-del ij ke richting tegen een acht maal sterkeren vijand. Tusschen deze beide brigaden stond onze cavalerie in hevig vuur. Een gre nadier regiment werd onmiddellijk in zijn geheel ontwikkeld, liet laatste ba taljon werd naai- voren geschoven en men kwam tot op een afstand van zes honderd meter voorwaarts. Steeds rneer gewonden werden achteruit ge bracht. Het was een zeer critiek cogenblik. Dc vijand was eerst achter uil gegaan en had zich vervolgens in loopgraven vast gezet. Van de andere brigade, bij Andres- pol, had men niets gehoord. Het be gon te schemeren en de toestand werd voortdurend onaangenamer. Het Rus sische artillerievuur nam steeds toe. Ver in den omtrek zag mon de dorpen branden Daar kwam het bericht, dat het grenadier-regiment het dorp Ole- chof genomen had. Het was helaas slechts een gedeelte van het dorp. Langzamerhand werd het nacht en de toestand verergerde nog. Het Russi- Russ. grauautvuur werd ontzettend Onze tirailleurs moesten zich op vijf tig en zestig meter afstand van den vijand los maken. Er bleef niets an ders over dan de zoogenaamde egel te vormen, dat wil zeggen, ons naar alle kanten to weren. Ten slotte werd echter ook onze zware artillerie in stelling gebracht en om half elf 's avonds kregen wij eindelijk rust Wij sliepen als dooden een half uur lang. Toen kregen 25 officieren bij het licht van een enkele kaars hun bevo len. Generaal von Scheffer, de com- mandat van eeen naburig corps, kwam aan en liet zich den toestand uiteen zetten. Deze was ellendig. We stonden tusschen vieren een half Rus sisch corps onder bevel van v. Rennen- kanipf. Generaal von Scheffer had on der vier oogen een gesprek met onzen divisie-commandant. Deze trad ver volgens op zijn officieren toe en zei: Mijne hccren, de dag van morgen brengt ons een groote overwinning, of we zullen hem niet overleven. Een infanterie-divisie zou ons te hulp komen en met deze te samen zou den wij een aanval in noordelijke richting doen. In geestdriftige stem ming gingen wij weer ter ruste, liet zou echter anders loopen. 's Nachts om half een kwam plotseling bevel, dat do divisie terug moest. Redenen hiervoor worden niet bekend gemaakt. Om een uur 's nachts begon do eer ste colonne den terugiharecb. Itot was afschuwelijk weer. Dc wind huilde, al les was ijskoud, de infanterie moede en afgetobd, zij had do laatste vijf tien patronen in de tasch. De colonnes met de gewonden gingen vooruit, er heorschte een treurige stemming en men hoopte slechts, dat het lang don ker zou blijven. Bij Karpin had men eindelijk den reddenden oever van de Minska bereikt. Op den straatweg marcheerden drie colonnes, die het vorkeer belemmerden en het kon mis schien tot den middag duren, voor allen over de brug waren. Plotseling brak do dag aan en ieder verwenschte 't licht, want de Russen begonnen met zware kanonnen, die uit Lodz gehaald waren, weer te vu ren. Maar liet ging steeds voorwaarts, de colonnes moesten dwars door het veld. Een bataljon en een batterij houwitsers hielden den vijand op. Ook andcro troepen konden daarbij meewerken en oin twaalf uur was het laatste voertuig over de Miazga. Nu was echter do bange vraag, wat zal er verder niet, do colonnes gebeuren? Plotseling uit het noordoosten leven dig geschutvuur. Er kwam bevel, dat do derde gardo infanterie divisie en het 25e coij>s den vijand moesten aan vallen. Met hoera werd dit bevel be groet en met do bajonet op het ge weer wierp do infanterie zich in het boscb. Loopgraaf op loopgraaf werd genomen. Wij hadden ten slotte meer dan tienduizend gevangenen. Ze wor den zorgvuldig bewaakt, moesten meehelpen de colonnes voort te du wen. Nu kwanten we aan den gewichtigen overweg, over het spoor, waarachter voorloopig redding was. Onze gene raal gaf bevel dezen overweg te be stormen en we kwamen uitstekend vooruit. De divisie-coaimandant ging te voet mee. Alles schreeuwde hoera, ook de heeren van den staf en de Rus sen werden uit elkaar gejaagd. Het baanwachtershuisje was vol gewon den, de divisiestaf vond een onderko men in een hocnderschuur, waar men niet oens rechtop kon slaan. Om half acht werd bij het licht van een kaars de volgende divisie-order uil gegeven: 1 do vijand is verslagen. 2 do divisie formeert twee marechcolonnea en breekt door naar het noorden. Bagage en artillerie worden achter gelaten. 3 nieuwe bevelen worden gegeven na do bestorming van Brzezinyi bij den divisiestaf op het Marktplein, zooals den I8en November. Het was duidelijk, dat de vechtende troep thans alleen door een kraehti- gen uitval naar het noorden gered kon worden. Maar wat zou er terecht komen van do artillerie en de bagage? Een uur later gaan misschien ander half regiment op weg. De rest was bij den stormloop in liet bosch uit elkaar geraakt on had het bevel niot ontvan gen. Vijftig meter achter do voorste manschappen rijdt onze generaal von LHzmann. En aan hem klampt zich de colonne vast. Het is weer ellendig weer, van 1 uur 's morgens was men onderweg De officieren moedigden de manschappen aan om vol te houden. Do inspanning was bovonmenscholijk. Men kwam aan het dorp Galkow, waar de Russen uit lvun bedden ge haald en gevangen genomen werden. Het waren allen Kirgizen. Eindelijk hadden wij don grooten weg naar Rrzezinyi bereikt. Op vijf kiliometer afstand werden de regimenten tot hel gevecht ontwikkeld, leder regiment had ten hoogste vijf honderd man, de anderen ontbraken. Houding en stem ming waren voortreffelijk. Men komt aan eon Russische post, waar een man met de kol? neergeslagen wordt en do anderen gevangen genomen. Men dringt de stad binnen, al wat ons in den weg komt wordt neergeschoten. Plotseling ontwaken do Russen, er vollen schoten en nu ontspint zich een der vrceeelijksto nachtelijke gevechten die ooit voorgekomen zijn. Ten slotto werden de Russen uit Brzezinyi ge worpen. Do divisie was gered. De beweerde Pruisische nederlaag was een overwinning geworden, want on ze troepen waren midden in de Rus sische stelling binnen godrongen on waren er door been gebroken. KERSTVIERING IN HET DUIT SCHE HOOFDKWARTIER Onder dagteckening van 25 Decem ber wordt uit het Groote Hoofdkwar tier aan de „Küln. Ztg." bericht: ..De Kerstviering in het Groote Hoofdkwartier was even eenvoudig als indrukwekkend. De Keizer wikte he* feest vieren te midden dor solda ten die tot het hoofdkwartier behoo- rer Daarvoor was een groote ruimte noodig, daar er tafels met geschenken voor ongeveer 060 man geplaatst moesten worden De uitgestrekte hal was geheel en al versierd met eparre- groen. zoódat van de zolders»en da muren niets te zien was. Alien, van den Keizer af lot den eenvoudigst en landweerman, waren gezeten aan ta fels, die op gelijke afstanden van elk ander geplaatst waren en waarop mei kaarsen versierde boomen«etonden. Alle officieren en alle manschappen kregen dezelfde peperkoek, appelen en noten. De manschappen bovendien tabaksakken en sigaren. Aan de eene zijde van de ruimte was een altaar opgericht, met een groote krib ervoor en hooge dennen er naast. De plechtigheid begon met het zin gen van het oude Kerstlied „Oh, du ee'.ige, oh du fröhföohe Weihnachta- zeit". Nadat de Keizer de aanwezigen had begroet metGuten Abend, Kame ra de", hield een predikant een korte toespraak en toen werd het „Stille Nacht, heilige Nacht" gezongen. Nadat „General-Oberst" von Ples- sen den Keizer dank had gebracht voor het orgonlseeren van het schoo- ne feest, hield de Keizer de voigendo toespraak: „Kameraden, gewapend zijn wij hier vereenigd, ter viering van dit heilige feest, dut wij anders in vrede thuis vieren Onze gedachten dwalen af naar de onzen thuis, aan wie wij dc geschenken te danken heb ben. die wij heden zoo rijkelijk op on ze tafels zien. God beschikte, dat da vijand ons dwong dit feest hier te vie ren wij zijn overvallen, wij verdedi gen ons, God geve dat uit dit vredes feest met onzen God voor ons en voor ons land uit den zwaren strijd een rij kt overwinning moge ontstaan. Wij staan op vijandelijken grond1, de spits vari ons zwaard is naar den vijand gericht, ons hart naar onzen God. Wij zeggen, zooals eens dc groo te keurvorst zeide „Alle vijanden van Duitsch'and in. het 9tof. Amen." De Keizer ging toen langs de tafels en richtte hofWoord tot een groot aan. ta: officieren en manschappen." DE STERKTE DER LEGERS. 't Engelsche blad „De Times bevat een artikel van zijn militairen mede werker onder het opschrift „Een volk onder de wapenen over de sterkte van liet Duitsche leger. Daarin staat: „Duitschland begon den oorlog met 872,000 man van de vrodos-sterkte, 1,180,000 man reserves, 970,000 land- weerliedeu \un den leu bun, 1,000,000 lundweerlieden van den 2en ban, en 875,000 landw eerlieden tusschen 39 en 45 jaar te zaïnen dus 4,900,000 man. Hiervan zijn twee millioen menschen op hei westelijk, een millioen op het oostelijk gevechts-terrein, do commu nicatie-troepen met medegerekend. De verliezen, hoewel niet nauwkeurig be kend, berekent men op een millioen menschen. Om de verliezen aan te vul len en nieuwe korpsen op te richten, zooals reeds tijdens den oorlog is ge schied, en om iu staat te zijn in het voorjaar een krachtige poging te doen oni de overw inning te behalen, zullen de Duitschers al hunne beschikbare krachten oproepen." pe „Times berekent, „dat DuitS-b- OP het Westelijk Oorlogsveld. Het D u i 'i s c li e statfbericht luidt: „Bij Niemvpoort hernieiuwden de geallieerden hun uanvalspoglngen, maar zonder suoces. Zij werden daar bij gesteund door hei vuur van oor logsschepen, doch ook dit bracht den Duitschers geen schade toe; slechts werden eenige bewoners van \Yes.en- do gedood of gewond. Ook den aanval van de geallieerden op het gehucht St. George, dat in offi cieel© berichten aJs in Fransehe ham- den wordt aangegeven, mislukte. Zuidelijk van Yperen werd door de Diutsohei s een loopgraaf veroverd, waarbij een paar dozijn strijdeas der geallieerden gevangen genomen zijn. Herhaalde krachtige aanvallen in do streek ten Noordwesten van 'Atracht werden afgeslagen. Ten Zuiden van cretun herhaalden do Fransohen hun aanvallen, zonder ©enig succes. Hetzelfde geschiedde bij be pogingen om do hoogte ten Westen van Sonnheim 'te heroveren'. 't Fransehe communiqué deelt mede: ,.De geallieerden komen hoe langer hoe meer vooruit ten westen van Lombaertzijde, en zijn thans aan den voet dei' duinen, op welke de Duitschers hun verdedigingslinie ge vestigd hebben. Ten zuiden van Yperen hebben do geallieerden eenige loopgraven verlo ren bij Hollebeke. In do streek van Leis bij Caiency moesten de Duitschers ton gevolge vun aanvallen 800 M. loopgraven in de eerste linie in handen der geallieerden la'ien. In do Aisne-vallet en in Champagne wordt bij tusschenpoozen hevig ka nonvuur gewisseld. In do streek van Reims en die van Perthes, waar de Duitschers het voor al hebben voorzien op do stellingen, die do geallieerden ten wesi«m van die plaats aan de hoogten van do Mo a hebben veroverd, gingen de ge allieerden eenigszins vooruit op het gdicelo from*. In de Vogezen beschoten dc Duit- sobers he- station van SL D liet treinverkeer werd echter niet onder broken Van 't Oostslljk Oorlogsioonoel. 't Duitsche stafberioht doelt mede: „Op den linkeroever van den Welch- Be! wordt dc ontwikkeling der Duit se!: y aanvallen, ondanks het zeer on gunstige weder, voortgezet". 't Oosten r ij kscfce legerbe stuur maakt bekend: „Ten noorden van den Doek la pas ontweken de Oostonrijksche 'troepen een aanval der Russen. In de stellingen, dichter bij do kam dor Karpathen, tusschen de Biala en de Doenaje, in het gebied ten noord westen van Zakliczy, werden zeer he vige aanvaten van de Russen afgesla gen Aan de „Tunes" wordt (d.d. 24 de zer) uit Warschau gemeld, dat de Rus sen do landstrook tm-ohen den iioor- •delijiken oever van den Wciohsel en <tc Duitsche grens nog als een wig in de Duitsche linies bezet houden. De correspondent zegt ze'fs dat zij tot de linie RypinLipnoOobrayn staan en acht het mogelijk, dat zij zich nog verder westelijk bevinden. Een aan zienlijke macht zou bij Dobrzyn aan den Weiehsel staan en de Russische kanonnen moeten tegenover VVJocla- wek opgesteld zijn, vanwaar zij den opoorweg ThornLovvicz zouden, be schieten, d. i. de verbindingslijn van do Duitschers. De Wciohsel heeft in deze streek hooge ocvens en is zeer breed waardoor de Duitschers, ten zij de rivier gaat dichtvriezen,, overi gens voor ovcrvu'ien op hun verbin dingslijnen gevrijwaard zijn. Zou de Weiehsel echter dicht vriezen, dan kunnen de Russen op verschillende punten tegelijk dc rivier oversteken. Sk-iemevvice hebben de Russen zon Feuilleton 26) Blijkbaar had hij dus den metgezel van Lavington herkend, hoe dronken hij ook was Dat waardig heerschap heet Jim Bracy, zei de detective, de man dien ik tien jaren gevangenschap bezeil de, wegens inbraak in de bank. Hij ie do vorige week in vrijheid gesteld, maar zal zeker al spoedig weer ach ter slot en grendel zitten. Een honderd meter verder sohrapte Ru as low een lucifer aan om een pijp op to steken. Do wind blies de vlam uit en Lavington zag nu tot zijn ver bazing dat de ander geen tweede lu cifer nam. Een oogenbük daarna kwam er iemand naar hen toe blijk baar een voddenkooper. Kunt u mij niet aan vuur hel pen, mijnheer? vroeg hij. Bums'ow gaf het ham echter niet. Is alles in oixfo? vroeg hij. Ja, antwoordde de ander kortaf. TT ij kwam den hoek om "met een paar jonre mannen. Een hunner was Bill, der strijid ontruimd, ten einde zich aan do Bzura—Rawka-ünie in ver sterkte stellingen staande te houden. Op het Zuidelijk Oor.ogstooneel. De Oostenn.'ksche staf deelt mede: „In het zuiden heerscht, behalve dat hier en daar aan de grens scher mutselingen plaats hebben, volkomen rust. Do Serviërs hebben de brug naar Semlin weer in do lucht laten sprin gen". Verspreid Nieuws van de oorlogsvelden EEN KERKGANG VAN DEN DUITSCIIEN KEIZER. De correspondent van de „Chicago Tribune" heeft eon godsdienstoefe ning mot den Keizer medegemaakt. 11 ij schrijft oj> 12 November dus vóór des Keizers ziekte uit het hoofdkwartier Dezen morgen ging de Keizer naar de kerk. niet een auto van zijn villa in de stad komende, waar hij ver scheidene dagen vertoefd heefl. In de hork zat ik 15 voet v"an hem af en heb ik hem zoo scherp geobserveerd als ik met goed: fatsoen maar kon. Dit, dacht ik, toen do Keizer in don salonstoel voor een geïmproviseerd altaar ging zitten, is hot droevigste gezicht dat ik ooit in mijn loven ge zien heb. Neen, niet het droevigste en ook niet het zorgelijks!©, maar liet ernstigste. Er w«s geen smart in zijn gelaat, maar een plechtigheid zoo diep en verheven dat in mijn hart een gevoel kwam niet zooveer van sym pathie als wel van ontzag. Ik meen te mogen zeggen dot deze mon oen gelaat toonde overeenkom stig do groote rol <Üe hij in het vree- se lijk drama van heden speelt. Hij zag er niet slechts uR als do oorlogs koning, maar a's het. bezorgde hoofd van den staat en men zeide, a's men dc nadenkende oogen en de onbeweeg lijke lippen zaghij draagt den last v -XII zijn rijk. Seconde na seconde was het een gezicht van marmer, niet be wogen door een trilling van de oog leden of het openen der lippen. Zijn oogen hadden een bijzondere fascinatie voor mij. en toen de Kei zer zicli wat naar rechte wendde en ik hem bijna recht in het gelaat kon zien, kwam de overtuiging van de droefheid ni zijn gezicht weer tot mij en werd ik herinnerd aan de ui (druk king die je in sommige portretten van Lincoln ziet de nadenkende ver-weg ziende bük alsof de her sens achter de oogen bezig waren met smartelijke dingen waaraan anderen nog niet denken kunnen. Zijn uitdrukking maakte hem ou der men zou hem eik van zijn vijf en vijftig jaren geven en hij zag er neg ouder uit. En toch een half uur na den kerk dienst scheen hij weer jong en er wa ren oogenblikken dftt er een uitdruk king van haast jongensachtig geluk in zijn oogen was. In de .kerk" waren 2000 landstorni- troepen, duizend aan weerszijden van den emallen houten middengang. Onder de middelste van dc drie hooge ramen aan het einde van de ha!, hadden de soldaten een altaar gemaakt. Het voorste deel er van was bedekt met sBhar'aken-rood doek, waarop een groot zwart ijzeren kruis was bevestigd. Aan beide zijden van het altaar waren twee tropeeën van lansen en aan de punten dier lansen de vlaggen der legersde Pruisische, Saksische, Wurtembergsche en Beier se he vlaggen Een klein huisorgel etond in een hoek en voor de toetsen zat een adju dant-generaal Er bij stonden een trompetter en zeven cornettisten. Al deze muzikanten behoorden tot de cava lerie- regimenten. Voor het altaar was een platform, waarop een salon-armst oei1 met blauw grijs brocade bekleed. De Keizer zong de gezangen met animo mede, vaak zonder de woor den in het boek te zien. Gedurende de g.beden stond hij met zijn oogen dicht en rijn hoofd een weinig gebogen. Dan was zijn houding een van ver heven vroomheid en ziende den krach- de één-oogige, de ander kende ik niet Ze zijn nu naar huis gegaan. Waren, er veel in gindeche kroog? Nog al, antwoordde do man. Ze 'iepen den geheelen avond in en uit. Waar is Bunter? vroeg Burate w nu, en de twee mannen in burger- kleerenï Bunter is in Winstow Street om een oog in het zeil te houden, en waar de twee anderen zijn weet ik niet. Zal ik ze eens gaan zoeken? Burs low gaf hierop een bevestigend antwoord en de man die als vodden kooper vermomd wae, ging nu verder de straat in. Wij zullen ons bier nu een poos je schuil houden, zei de inspecteur te gen Lavington, durft u nu straks wer kelijk het huis met mij binnengaan, ruylord? Naar hetgeen Gratebij mij zooeven z«L vrees ik dat wij zwaar werk zullen krijgen. Natuurlijk ga ik mee, antwoord de onze jonge vriend, althans ais u er niets op tegen hebt. In het minst niet, maar ik zou niet gaarne hebben dat u letsel kreeg. De meeste menschen die daar komen zijn beroepsmisdadigers en bet is dus best mogelijk, dat wij daar een goe den wndist doen, antwoordde Bunslow. Lavington kreeg nu scliik in de snak, want hij beschouwde het als een groote voldoening indien hij er toe meo kon werken om den moordj- naar van kapitein Webeter op to spo ren. Gratdy kwam nu al spoedig to rus niet twee mannen in burgierklec- ren, bonden zes voet lang. La ton we nu zien diuur binnen te komenzei Burslow. Daar weet ik wel raad op mijn heer, antwoordde de ander. Ik heb gezien lioe zij dat doen. Toen ze aan de deur kwamen, bons de hij daar met de volle vuist oj>, maar liij kreeg geen antwoord. Probeer het nog maar eens, »)i Burslow en Grately deed het nu ook. Een halve minuut later, hoorde me i voetstappen bimienahuis en werd de ketting van do deur gedaan en daar op hoorde mon een vrouw, beslist iemand met oen Joodsch accent vra gen wie er was. Wij moeder. Nick Slat tor. Is Bill de éënoogige somtijds daar binnen? Wat moc-t ge van hem hebben, vroeg de vrouw nu weer. Dat maakt niets uit, moeder, ging de gewaande Nick Slatier vOorL Bal Basher stuur mij en als ik. nu niet binnen mag komen zal li|ij het morgen op u wieken, zoo zeker als mijn naam Nick S!utter is. In 's hen c-lsnaom dan, zei de vrouw, ten-wijl zij do deur opendeed. Toen ze echter verscheiden man nen op de straat zag staan, haastte de oude Tooverkol zich de deur weder dicht to duwen maar Burslow zette en den voet tusschen om haar «ht te be letten. Het baat u niets, zei hij, wij komen toch binnen en mot den schou der or nu togen aan duwende baande hij zich een weg naar binnen, terwijl do oude vrouw hardop begon te gil len Maak toch niet zoo'n leven, moe der, zei Grately, dat baat u immers toch niets. Het ging echter gemakkelijker om stilte te gebieden dan die te weeg te brengen, want de oude tooverkol ging steeds voort met schreeuwen. Johnson, zei Burslow nu: blijf j ij hier om lret oog oj) do oude vrouw te hoorden en jij Tompkins, (dit togen den anderen agent in burgorkleeresi) ga jij daar staan, terwijl de overi gen met mij naar binnen gaan Ik zeg immers dat er nieman i binnen is, zei de oude vrouw nu met gebalde vuist. Dal kan wel, maar ik wil mij toch liefst daar z-lf vun overtuigen, antwoordde de inspecteur. Dit zeggende ging hij het vertrek binnen, van een'der agenten do lan taarn overnemend. Hij zag nu al spoedig op een matras in den hoek eon man liggen, met het gezicht naai den muur, eai ©ogenschijn!ijk_ slapen de. Burslow ging nu daarheen en deel het licht op hem vallen, maar de man had zijn arm zoo over het go- zicht geleprd, dat men dit niet goed kon zien. Keer je eens om, vriendje, dat ik je mooie gelaatstrekken kan zien, zei do inspecteur nu, zoodra ik ze goed ln mijn geheugen geprent heb, kan je weder gaan stopen. Ik heb voorloo pig niets togen je, maar als je ver standig wilt zijn, moet je dit huls ver mijden. Schoenmaker spelen wordt op den duur beter betaald dan mis doden bedrijven. Hoe weet u dat ik schoenmakc r ben, bromde de man binnensmonds. Ik heb u nooit te voren gezien, is een speurhond vermoed ik. Het maakt niet-s uit lioo ik het weet, antwoordde Burslow. Het is voldoend© dat ik het weet. Laten we eerst benedien ecnis «rondkijken en don naar boven gaan. Zij gingen de gang weer ln hoewel d© oude vrouw zien heftig daartegen verzette on in gebroken Engeiseh vroeg welk recht zij hadden om zich bu liaar in te dringen Haar kostgan gers waren allen nette, knappe werk lieden, d.e niemand lost veroorzaak ten. Zij zou d n hoofdcommissaris wel de oogen wellen uitsteken als ze hem te pakken kon krijgen, beweer de ze. Houd toch jo mond, vrouw, je hebt al meer dan genoeg gebabbeld. Uw stem doet mij heusch niet zoo prettig aam snauwde de inspecteur haar toe. Zij hepen nu de gang door naar de keuken. De achterdeur was gegren deld, waaruit bteok dat er niemand uit was gegaan. Van alle smerige ver trekken, die Lavington gezien had, was dit nog het ailersmerigst. Da vloer lag vol aardappelschillen en af val van groenten en het stonk er zc-c dat het iemand bijna flauw deed vat len. Een smakelijk vertrek, vindt u niet? vroeg Burslow nu. Laten wi nu eens een kijkjo nemen in die kamer in de gans. Zij deden de deur open en weiden toen ontvangen door de gillende kreten van twee vrouwen, di« blijkbaar even te voren nog samen handgemeen war on geweest. Zoo, dames, voegde do inspecteur hen glimlachend toe: Zijt gij hel nk-t goed met elkander eens? ALs ik u ten goeden raad mag geven, zou il( maar gaan slapen, het is uu den tijd om rust te zoeken. Goeden nacht. Het „goeden nacht' wat 3:j hem toevoegden werd wel op een eenigs zins anderen toon uitgesproken dan hu hot thuis van ziju personeel g©i woon was. En nu naar boven, Grately, zei hij even later, steek het gas in cU gang op. (Wordt vervo'gd.) door GUY BOO'I

Haarlem's Dagblad | 1914 | | pagina 5