Ik ben procuratiehouder geWéëat aan eon groove bankinstelling. Ik had een uitstekende positie en bezat een klein kapitaal, dat solUl» aas belegd. Waar is het gebleven? Waar bleef elke zekerheid? bk woon au bij bloedverwanten, mijn vrouw bij andere familieleden. Maar ao hebben allen kinderen 011 zorgen en geen ver diensten. Zo hébben ons al lie el lang In huis en geven ons onderdak en voedsel. We zien, dat zij zelf veel moeten omberen en wij schamen, ons voor ieder uur, dat wij langer bij hen blijven en hitnne uitgaven nog vermeerderen. Mijn vrouw is ziek. maar ik kon werken, ik wil werken! Ik lijd erg aan rheumaliek, maar als men toch wilt... Wat zoudt gio dan wei willen doen? Pardon een dame van een an dere afdeeling nadert het tafeltje nier zoeken we iemand om glazen '»e spoelen, de kost vrij, 25 mark salaris p6r maand. Hebt u misschien iemand? Och, zegt dc procurafidhouiler als ik dat misschien zou rnogen doen? De dames kijken hem aan. 1 Zoudt u... Waarom niet? Ik wil alles doen. Alleen niet meer gevoelen, dat ik overbed ia lVen. Nu, als ge het wilt? Ik had ook pakjesdrager kunnen worden, maar dat baantje deugt niet voor mij. Ik ben 68 jaar; zware pak ken kan ik niet meer dragen, maar glazen en borden spoelen gaat nog best. En de dame van hel andere tafeltje verzoekt den grijsaard, haar te vol gen. Do moesten zijn bang om naar een kleine stad, naar liet boerenland ie gaan. Ze klampen zich vast aan Ber lijn; hun hoop is gevestigd op de we reldstad, daarbuiten schijnt alles hun onzeker, onbestemd en vaag als de tee, die in nevelen is gehuld. Ik kan ongeschoolde*krachten ge- oruiken voor fabriekswerk, zegt een der dames. Ik ben timmerman van beroep, protesteert iemand. Ik ben schilder, zegt een ander, maar miï kunt u wel voor het fa briekswerk krijgen. 0, als hij, zegt de timmerman, dan kan ik het ook doen. En beidein krijgen ze werk. Een dame zegt: Ik zou graag vu r mijn vriendin oen betrekking hebben als verpleegster of iets derge lijks. Waar is uw vriendin? Hier is ze. Een elegant figuurtje nadert Uw diploma? Och, ik heb niets dan een aanbe veling. Mijin diploma heb ik verloren. Hier, alstublieft! I» dat goed? Het is een aanbeveling van oen 'dankbaren patient. Hot meisje heeft verder geen pa pieren bij ziah. Weinig kans op plaatsing, luidt de ontmoedigende uitspraak van een der comité-dames. En zoo gaat het door. Hoop en te leurstelling wisselen elkander af. Troosteloos is voor zoovelon het te genwoordige; voor hoe zeer weinigen eloch'zs hoopvol dc toskomst. HET BROOD IN ENGELAND. Reuier seint uit Londen: Hoewel de prijzen eter lervensmld- delen minder zorg baren dan andere winters door de geringe werkloosheid en de verhoogde loonen in verschei den bedrijven, wekt de prijs van het brood, die meer is gee-tegen dan die van andere voedingsmiddelen, esnige ongerustheid. Dezo wordt, nu echtor wegeren omen door liet goede nieuws uil Bucnos-Ayres nopens den Argien- tijnschen oogst. Tot dusver kon men de menachen moeilijk geruststellen wegens de aanhoudende regens in 'Argentinië, die hei onmogelijk maak ten liet koren te vervoeren maar de regens hebben nu opgehouden, bot nieuwe koren wordt langs de spoorwe gen vervoerd en zal de volgende maand ap weg zijn naar Engeland. Tiuvendien is de hoeveelheid Gana- d '"sch eri Amerikaansch meel, "thans op weg naar Engeland, ten minste het dubbele van de hoeveelheid die in Februari pleegt verscheept te worden. Men heeft hierdoor niet alleen do ze kerheid dat er voldoende zal zijn, doch ook dat do reserve-voorraden kunnen worden aangevuld. Do uit werking van hét nieuws uit Argenti nië deed zich al voelen op do heden gehouden korenmarkten, waar do prijs van Emgelscho tarwe eoa shil ling per quarter is gedaald, terwijl er aanwijzingen zijn voor verdere da ling". Stadsnieuws Arr. Rechtbank Suiker diefstal. Hierna skond oen 23-jarig arbeider, J. II., terecht. ILem word ten laste gelegd, dal hij in de maand Novem ber 1911 ten nadeete van de N. V. Car cao- en Chocoladefabriek f.rma Frau- 6-.ii Co., te Krommenie, een hoe veelheid suiker, ongoieer 2 K.G. zwaar heeft ontvreemd Hij had, naar zijn eigen verklaring, de suiker ingepakt, het pakje op zijn fiets gezet en was naar huis gegaan. Een eindje op weg, bemerkte bij, dat het pukje van zijn fiets was verdwenen. Iloe hij de sui ker was kwijtgeraakt, kon hij niet wilton De chef der fabriek toch hail van oen oogenblik, waarop H. zich verwijderd had, gebruik gemaakt, om don 'rsiwiixl van het pakje te on derzoeken. de suiker weer terug te nemen en den arbeider als verdacht van diefstal:, bij den directeur te mel den De dhef deelde mede dat heit wegnemen van kleine hoeve>ei-heden suiker zeer moeilijk te conetaleeren Mr. Baud of n mérkt op, de ar-1 beider zeer hot vertrouwen heeft ge schonden, dat de directie 'n hem heeft gostefld. Een werkman geeft men in vof-e vertrouwen materiaal en het gaat ji'if! oip, dal ito verduisteren. Kisch 26 boete subs. 12 dagen. Verbod van uitvaar. Wederom was een geval aan de orde, waarin eon overtreding was liegaan tegen het verbod van uitvoer, door den SteUingcOtnmaTidant van Amsterdam bekend gemaakt. De steoiykoicnhaindelmr K. O van Lïiden had zijn knecht J. Z gelast, 200 II.L. cdkéi van Haarlem naar Lelden te vervoeren. Dit geschiedde por schuit on Z. nam zijn wog d'oor de Ringvaart van de Haarlemmermeer, dius door water, dat tot de stelling behoort. 'Doen hij dan ook de Ringvaart ver laten wilde, werd tegen hem piocos- verbaal opgemaakt. De patroon ei klaarde, dat hij niets wijt van hot verbod en dus on wetend liad gezondigd. Geèischt werd f 2ü boete sub. 5 da gen hechtenis. Vervolgens baddert zich to verant woorden P. B. en P. H. 13. expediteurs te Amsterdam; zij hadden per motor boot Volharding IV" la ton vervoe ren 1 zak zout en 3 aakken haver. Ook deze beklaagden, deelden mode, dat zij niets van het uitvoerverbod wisten en gemeend hadden, dat om trent genoemde artikelen niets be paald was. De schipper was geheel te goeder trouw. De lijst, waarop de te vervoeren goedensn voorkwamen, be vond zich in een gesloten enveloppe, en kwam dus «let te zijner kennis. Dezelfde straf als in de vorige zaak werd legen elk der beklaagden ge- elscht. B el o od i g in g. P. K een Worhi-rveersche Jongen van 20 jaar, stond terecht, beschul digd van bete&diging van dén politic- agent T. K. Bek!, bracht in Novem ber van 't vorig jaar ia een café don boel op stelten, en heeft, toen da po- l'itie verscheen, een ruit ingeslagen, zicli verzet tegen do lieden, die hern wilden verwijderen en genoemden politie agent uitgemaakt vooreen laf aard, 'n qualificatie, die de vertegen woordiger van het gezag zich niet Vlet aanleunen. In 't volle besef van z'n goed recht stond de beklaagde Donderdagmiddag in 't bankje en ver telde, hce op den Zondagmiddag, waarop het hierboven vermelde zich afspoelde, hot wel toegegaan was. Do kastelein was ziek en zijn zoon nam de affaire waar. Beklaagde veroor loofde zich een onschuldig grapje te maken, evenwel niet zoo onschuldig, of de jeugdige kastelein wilde den lastigen bezoeker uit z'n lokaal ver wijderen. Anderen zouden assistentie verl«enen, maar, hoewel ze van allo kanten aan hem trokken en sjorden, konden ze hem avalfs niet van z'n plaats krijgen, natuurlijk niet, de Rechtbank glimlachte en zo'.fs de 'kiranko vader kwam er aan lo pas. ,,llé, zei de beklaagde toen tot kaste lein Jr., wat beri jij een lafaard om je vader voor zoon kleinigheid uit z'n bed to halen". De president: ,,En heeft die zieke kastelem to6n ook aan je getrokken?" Bekl. k-au zich dat niet meer her inneren. Plots bemerkte hij, dot een vriend het buiten met dat veldwach ter to kwaad had gekregen. Ten einde niets van dit verkwikkelijk t con eel te missen, vloog hij bot caió uit en sloeg en passant nog een ruit in. Dat hij boen „Lafaard" tegen den veldwach ter heeft gez-agd, mosrat hij te mogen betwijfelen. De Officier achtte uit het verhoor van den veldwachter, die verklaarde, hetgeen in den aanhef van dit stukje to lezen staat, do schuld van bekl. voldoende bewezen, en, elschte f 15 bo~tc. subs. 10 dogen hechtenis. Bekl. vond hel wel veel. Momenteel is hij straatmuzikant en kan. met dut vak slechts f 8 per week ophalen. Lastig heer. De vangst van dien nacht {5 op 6 November 1914) wa3 binnen en de schipper en zijn personeel van een schip, dat in Edam thuishoort, on nu op de Zuiderzee aan het visschen waa geweest, begaf zich te 6 uur in den morgen naar kooi, om ©enige uren uit te, rusten, alvorens de dagtaak met fri33chen moed kon worden aangevan gen. Beter had rnen gedaan, nog eeni- gen tijd op te blijven, ten einde na te zien, of bij de gevangen soholletjes en botjes zich ook z.g. .ondermaatselie" visch bevond- L)ezo moet, zooals men weet, onmiddellijk weer aan het zilte nat worden toevertrouwd. Een boot, toebehoorende aan de In spectie van de Zuiderzeevisscherij. kreeg het schip in 't oog. In een sloep kwamen de inspecteur, de heer W. J. Jansseus, en de opzichter L. H. ten Hope op het schip af. Do matroos Iloman rooide en bleet in de sloep, toen inspecteur en opzich ter zich aan boord begaven. Spoedig was geconstateerd, dat er visch aan boord was, welke de maat niet had, die vereischt wordt. Do schipper berustte in den loop der dingen en gaf kalm zijn naam op. Maaraan boord was een knecht, Jan S., en Jan scheen zijn gestoorde nachtrust op beide vertegenwoordi gers van den Staat te willen koelen. Koelen is het goede woord, want plots voelden de mannen, dat een puts wa- ter over hen werd uitgestort. Even later werd Ten Hope, die trachtte zich van den emmer meester te maken, door S tegen de verschansing gewor pen. Natuurlijk moest van dezp mis handeling proces-verbaal worden op gemaakt, waartoe men naar '8maii3 i naam informeerde. „M'n naam schreeuwde do woe- dende visschersknocht, en hij pakte een vaarlxioni van 3 M. lengte, dio van een stevige Ijzeren punt was voor zien, en kWarn In zeer vechtlustige houding op de bezoekers toe „van lioord af, gauw 1 Of 'k steek je aan den haak j Ziende, dat er mot den dolleman toch niets aan to vangen was, verlie ten beide mannen hét vaartuig. Do matroos bevond zich natuurlijk nog altijd in de sloep on stond achter een z.g. kwakbooro. Gelukkig voor hem, Immers S., dio zijn drift nog altijd 1 niet moesten- was geworden, pakte op- 1 nfeuw den vaarboom en slingerde dien naar II. Met do Ijzeren punt kwam het gevaarlijke werktuig in den kwak boom terecht. Al3 do richting even ge wijzigd was geweest, had H. zwaar lichamelijk, zoo niet doodelijk letsel opgeloopen. Zoo spoedig mogelijk maakte men ztoh natuurlijk uit de voeten. In den flegrnatieken jonkman, die Donderdag in Edammer vlsschers- kieedij gestoken, in het beklaagden bankje zat, zou men moeilijk den driftkop hebben herkend, die zich zoo dolzinnig hoeft aangesteld. Voor de balie had hij weinig te vertellen. Hij was driftig geweest, dat erkende hij, maar het verhaal van den vaarboom vond hij sterk overdreven. Do mishandelde en de beide andere getuigen van het gebeurde kwamen hun getuigenis afleggen, wat echter weinig nieuws bracht. De substituut-officier van justitie noemde de houding van den beklaag de een verzet tegen een belangrijk or gaan, door den Staat ingesteld, dat ieder dus den noodigen eerbied te be wijzen beeft. Hij eischt een gevange nisstraf van 2 maanden. Beklaagde heeft een ouden vader en een oude moeder te onderhouden. Daarom vroeg hij een lichtere straf. Benadeelingvandon f i s c us. Ten slotte stonden terecht J. G. P- en D. J. de B., beschuldigd, dat zij op 5 Januari 1911 te Edarn door den al daar kantoorhoudenden Notaris P. de Grient Dreux hebben doen opmaken een noiarieelo acte van koop en ver koop, welke acte „in geval van opga ve de koopsom van de waarheid en juistheid dier koopsom mocht doen blijken", zooals de dagvaarding het uitdrukt, in welke acte J. G. P. als kooper verklaarde te hebben gekocht van D. J. de B. en De B. verklaarde te hebben verkocht aan P. een perceel weiland, genaamd „De Kotter" gele gen aan den Broekgrond in den Zuid polder, gemeente Edam, groot 2 II. A., 40 A. en 50 c.A., onder verklaring van beide voornoemde partijen P. en De B., dat deze kcop en verkoop was ge schied voor een koopsom groot f 4000, terwijl de opgave van gemeklen koop prijs valsch en in strijd met de waar heid was, aangezien de koopprijs in werkelijkheid f 6940 bedroeg en de bei de beklaagden handelden met het oog merk, om die auldienaeke acte door gebruiker of door anderen te doen ge bruiken ato ware de-in die acte gemel de opgave omtrent den koopprijs in .overeenstemming met de waarheid, zoodat uit dat gebruik acnig nadeel kon ontstaan. De beide beklaagden bekenden het hun ten laste gelegde. Zij hadden de gevolgen van hun daad niet kunnen voorzien en hadden gemeend, dat het passeeren van de notarleele acte daar door goedkooper zou worden. Zij had den er niet aan gedacht, da'l de regis tratie ook haar deel verlangde, zoo dat het Rijk benadeeld weoxl voor f 54. De notaris legde zijn verklaring, die niets nieuws opleverde, af. Op een vraag van den verdediger Mr. Thiel, deelde get. mede, dat beide beklaag den te Edam, waai- ze beiden wonen, zeer gunstig bekend staan. Bekl. De B. is er zelfs raadslid. De ander is een algemeen geadht winkelier. Een eventuccle veroordeeling van beklaagde, zoo zeide Mr. Bauduiu in zijn rejuisitoir, zou moeten rusten ap art. 227 W. v. 6., dat luidt: Hij die in een authentieke akte een valsche opgave doec opnemen aan gaande .een feit, van welks waarheid dc akte moet doen blijken, met het oogmerk om die akte te gebruiken of door anderen te doen gebruiken ais warn zijn opgaven in overeenstem ming met de waarheid, wordt, indien ufo dat gebruik eenig nadeel kon ont staan, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar. Spr. ging na, of uit de bedoelde no- tarieele acte moet blijken, dat de koo- pers voor een zekere som een overeen komst zijn aangegaan. De Uooge Raad heeft zich in dezen zin uitge sproken, dat een notarieele acte hier voor geen bewijs hoeft bij te brengen en het O. M. was het hierin met den lloogen Raad eens. De notaris con stateert, dat twee lieden bij hein ko men en verklaren, gekocht en ver kocht te hébben. De authentieke acte stolt vast, dat ze een prijs hebben be dongen. Of hetgeen als de prijs wordt genoemd, het juiste bedrag ie, daar mede heeft de acte zich niet te be moeien. Ontslag van rechtsvervolging moet in deze dus geëischt worden. Mr. Thiel sloot zich bij het beloog van hert O. M. aan. Uitspraak 28 Jan. a.a Binnenland VREDE DOOR RECHT, Dezer dagen hield de Algem. Ned, Bond Vrede door Recht te 's-Graven- hage een buitengewone aigeineene vergadering van huiehoudelijken aard, ten einde enkele punten van beleid voor de naaste toekomst te be spreken. In de druk bezochte voi-g.idering werd door het hoofdbestuur uitvoerig mededeeling gednan van hetgeen zij nerzijds is geschied in do spannende dagen van Juli 1914 en welke de mo tieven zijn geweest, die het hoofdbe stuur er 'lOö hebben geleid om het ini tiatief te nemen en zoo krachtige me dewerking te verleenen tot de oprich ting van don Nodorlandseh.en Antl- Oorlograad. De positie van Vrede door Reoh'i den Anti-Oorlograad werden breed voerig besproken. Het hoofdbestuur zal deze quueetio nader ln de afdee- lingen brengén. Een voorstel van een» der afdeelsa gen om hot denkbeeld der internatio nale pol! Ho vloot weer op te vatten werd door hot hoofdbestuur in dezen zin geamendeerd, dat In 'de tijdsom standigheden een motief aou worden erkend, om opnieuw belangstelling voor dat plan te wekken, liet hoofd bestuur had voor de buitenlands-ohe pacifisten een rapport omtrent het voor en tegen van dit denkbeeld ge reed, welk rapport nu aan do afdee- lingen van den Bond zal worden toe gezonden, terwijl tegelijkertijd aan prof. Van Vollenhoven zal worden ge vraagd in hoeverre hij na de gebeur tenissen de uitvoering van zijn denk beeld voor verwezenlijking vatbaar aohlta Het aldus verkregen materieel zal de afdeellngen opnieuw in Siaat stellen, de discussie over dit denkbeeld te openen. To verm word besloten dat Vrede door Recht met het Statenbondcomité onder leiding van jhr. dr. N. van Suchtelen ln overleg zal treden, ten einde de propaganda voor de actie der VereenLgde Staten van Europa na der uitgebreid tot een denkbaren Sta tenbond ln het algemeen tor hand te nemen. DE STAATSLEENING, De groole staateleen'ing to zoo verneemt de ,,N R. Ct." van de best •ingelichte zijde geheel liter te lan de geplaatstniet slechts zijn de ge ruchten, als zou het buitenland een deel daarvan soor zijn rekening ge nomen hebban, volkomen ongegrond doch ze!4s uit Indië is niet voor een noemenswaardig bedrag ingeschre ven, hetgeen dan ook geheel met de opvattingen der rageerirng strookt, die immens met de mogelijkheid eeraer eiigen Indische leaning had rekening 1e houden. Eerlang zal een, statistisch over hebt gegeven worden, waaruit za' kunnen blijken, hoeveel In de groote sleden en in andere de©'en van ons land is ondergebracht en hoe groot het aantal inschrijvingen is. Echter mag reeds titans aangenomen wor den, dat het werkelijke cijfer der in- schrij'vimgen het eindcijfer dier sta tistiek aanmerkelijk zal te boven gaan, aangezien ongetwijfeld ver- schülenidio commission ates 4a effec ten gemakshalve een aantal kleinere 'r.-sclLriib'ingen a's één preferente in schrijving van f 10.000 hebber, aan gegeven. Met belangstelling wordt de eerste Bankstaat na 8 Februari afgewacht, die waarschijnlijk de beantwoording van menige (hans gestelde vraag zal vc-rgemakkei ijken. GOED AFGEI.OOPEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag oun 1 uur kantelde te Zoa terwioude een roeiboot met zevea per sonen, waardoor Allen in dén Rijn ge raakten. Gelukkig werden allo dren- kel-ragen gered. Maar bij een ervan duurde het ruim drie uur Yoer een toekeu van teven werd gegeven. GEEN CARNAVAL. De militaire overheid heeft het hou den van Carnaval in de Noordbrabant- sche, Geldersche en Limburgsche ge meenten verboden. („Geld."). VERLOF VOOR MILITAIREN. De „N. R. Ct" meldt In velband met het groote aantal verzoeken, die den taatoten tijd wor den aangeboden om verlof voor mili tairen, dieiin gewone omstandigheden eigenaar zijn van een zaak, belast zijn met het beheer van een zaak of met de administratie van een of an der bedrijf, en ten einde deze m1'- taferen in staat fee steilten do balans op te maken of oirde te stellen op hun administratie, heeft de opperbevel hebber van land- en zeemacht be paald, dat in de maanden Januari en Februari, door de korpecommandan- ten om bovengenoemde rederten een verlof van ten hoogste 8 'dagen kan worden verleend. Ten efeinle voocr dit verlof in aan merking te k.amem, to het moodig, dat de dienstplichtige door den burge meester van dc gemeente, waartoe hij behoortdo riood'zakelijkilkid van een dergelijk vertef kan doen staven. Het is noodzakelijk, dat do verlo ven zoodanig voor de ver-schil ten do aanvragers geschokt worden, dat de dienst daardoor zoo wdin% mogelijk bezwaren ondervindt. MIJNEN. Dinsdagmorgen 11 uur is te Colijns- plaat een mijn ddcht bij da kom der gemeente tot ontploffing gebracht. Om half elf had de omroeper gewaar schuwd, deuren en ramen open te zetten. Bij de ontploffing vlogen er scherven over het geheele dorp, en door den ©normen luchtdruk to er aanzienlijk© schade aangericht. Hon derden ruiten zijn verbrijzeld. In de bijzondere school werd e«n jongentje door glasscherven aan het hoofd ver wond. Een half uur later werd een tweede mijn tot ontploffing gebracht. („N. R. Ct."). Gemengd Nieuws DE KONINGIN VAN SPANJE ZIEK. Dé Koningin van Spanje, haar kin deren, prinses BeeSrix en prins Jaina en de infante Beatrix van Saksen-Co- burg zijn lijdend© aan roodvonk. Ver moedelijk hebbeh do koningin en do infante bij een bezoek aan de armen te Madrid die nu door de oorlogs- erlsls ook hebben te lijden de be smetting opgedaan, die daarna op de kinderen overging. Prinses Beatrix van Saksen-Coburg een dochter van den hertog van Edinburg is zeer ernstig ziek. DE AARDBEVING IN ITAI.Ië. De correspondent van het Alg. Haiv delsblod te Rome schrijft nog De berichten werden ernstiger, Al ernstiger uit de streek, waar do ge leerden op grond van hun waarne mingen het middelpunt zochten van de aardbeving. De lijdingen kwamen zoo laat, omdat er niemand geweest was ze te brengen. De treinen van dien kant bleven uit. Eindelijk kwam er een, door het statlonsoersoneel van Avezzano samengesteld, bozet met oenige overlevenden cn gewonden. ZH vertelden, flat aüe stations en wacht huisjes op do lijn tusschen Avezzano en den kam der Apennijnen verwoest zijn, overal gewonden den trein wachtten. Van Avezzano stad van tienduizend inwoners wisten ze niets. Hun verhaal bevestigde zoo doende een telegram, door een ge wond politie-inspecteur uit de onge lukkige stad aan een nabij gelegen station opgegeven een telegram, dat lakonisch meldde „Avezzano en de omliggende plaatsen zijn met den grond gelijk gemaakt. Men rekent, dat nauwelijks achthonderd menschen ge red zijn, het meerendee! van deze is gewond." Op het ministerie van post en tele graaf had men ook reeds iets ernstigs vermoed, omdat, geeri der kanto ren uit de provincie Avezzano per draad te hereiken bleek. Een trein met geneesmiddelen en soldaten was reeds in den loop van den dag afgezonden, Hij kruiste den trein der ontsnapten en gewonden dicht bij de meest geteisterde streken. ir kwam pas ln Avezzano aan, toen de nacht gevallen was. In dien nacht trokken er ook de dagbladcorrespondenten op uit, por trein of in automobielen. Van deze- laatste bereikte er geen enkele het doel. Ze bloven allemaal die van de krantenschrijvers en die van ongerus te particulieren in de sneeuw ste ken op den pas van den Monte Bovc. ir de weg ver boven de duizend meter komt In het bergland is het gruwelijk koud, de bewoners van de verwoeste boerderijen en wachthuisjes warmen •zich om groote vuren. Ook dorpelingen uit niet verdelgde plaatsjes bivakkee- ren om rossen gloed. Over Avezzano hadden de eerste berichten slechts ver meld wat er gebeurde op het slation en in de nabijheid daarvan. Een spoorwegbeambte vertelde ,,lk wachtte 's morgens op den trein naar Rome Ik keek op d<? klok, hel was 7.25. Een paar minuten later hoorde ik een geweldig gerommel, ©ei st ver, cn toen dichter bij. De aar de begon te leven. Ik kon niet meer op mijn beenen staan. Ik snelde uit de loods, waar ik in stond, tot midden op de lijn, dat korle stukje wankelend als een dronken man. Do loods viel vlak achter me in elkaar toen alle gebou wen van het station." Een koetsier, die een reiziger naar liet station reed, vertelt „We waren pas buiten de stad, toen opeens het paard stil bleef staan, met den hoef op den grond krabde, en niet vooruit fe krijgen was. Tegelijk lioor- de men een hevig gerommel- Dé reizi ger dacht, dat het de trein was, maar een verschrikkelijk tooneel vertoonde zich voor onze oogen. Op de plaats, waar we stil stonden, zijn rechts cn links steen- cn pozzolaangroeven. Die begonnen, alsof ze door een reuzen- houweel bewerkt werden, in te stor ten. Een oogenblik later bereikte ons het ontzettend gekraak van vele wo ningen, die zich als in een groote wolk hulden." Van de stad vernam men eerst later iets. Daar is alles verwoest. Er staat geen muur meer hooger dan ander- halve meter boven het puin uit. Do meeste bewoners waren in het vroege morgenuur nog niet op straat, alleen oenige hondertien boeren, meest ouden van dagen, waren al op liet pad. Dm zijn gespaucd gebleven, van de ande ren slechts enkelen. In de kazerne waren de 83 soldaten toevallig langer dan gewoonlijk bin nen gebleven, omdat er inspectie zijn zou en ze dus hun uitrusting poetsen moesten. Zeventig werden op slag ge dood, de dertien overgeblevenen be vrijdden elkaar van ;hct puin en be gonnen dadelijk het reddingswerk. Voorloopig waren zij de ©enigen. Do kranten zijn vol lof over wat zij deden. Ze ilebbeu honderden slachtoffer? ge red. Den heelen dag van den 13den werkten ze onafgebroken, brachten den gewonden eten, legden hen neer op dekens, droegen water aan, brand den vuren. Ifun eigen eten gaven ze den geredden. Den tweeden dag ge leidden ze de nieuw aangekomen sol daten, hielpen weer gewonden dragen. Eindelijk kregen zo om twee uur tics middags bevel, een konvooi gekwet sten naar Rome to begeleiden. „Zij het waren allén mannen uit Brescia, Ln 't Noorden van het land gedroe gen zich gedurende, de zes uur van de reis als de meest liefderijke pleeg- zusters. Drie van hen steunden uren lang ieder een gewonde vrouw, die bij eiken schok van den trein een kreet van pijn slaakte. Al dien tijd zaten do soldaten op den grond, de vrouwen I11 dc armen houdend alsof ze hun moe ders waren. De anderen zorgden op de stations voor water, cn de lielue, waarmee ze het aan die armen toe reikten, deed ook hen, die de gruwelen van Avezzano zagen, wecnen. ,In M-sol i pas gaven vele persom-n Ilesschen melk, wijo, cognac, he- werkten, raakten geen beschuitje aan, namen geen glaaaje cognac.^ Alles ga ven ze aan de gewonden Italië mag trotscl) zijn op zuiae "V.n trolsch mag hel ook zijn op zijn koning. Den eersten dag reeds verscheen hij in dc geteisterde landstreek. Met in den omtrek van Avezzano waar schijnlijk wist hij. dat de hooge berg pas voor automobielen ontoegankelijk was maar, aan don zuidkant van bet gebergte, waar de verwoesting niet minder is. Aon dio zijde liggen echter alleen kleinere plaatsjes, wor den dus minder groote getallen ge- liejfvan die dorpjes heet Torre Caje- tani. Het telde vroeger een zevenhon derd inwoners. Velen zijn nu dood of gewond. Hier kwamen "a avonds eenige jour nalisten toevallig op hun onderzoe kingstocht in den omtrek en verna men er tot hun grooto verrassing, dat d© eenige, dia hen vóór geweest was, de koning was. Al3 een gewoon ntensch had hij de puinhoopen be klommen, de dooden en gewonden be zocht, den levenden moed ingespro ken en. naar het schijnt, zijn ontevre denheid niet verborgen over de volko men zorgeloosheid der autoriteiten te» opzichte van hulpveriocning aan het zwaar getroffen dorpje. Twintig uur later was de vorst per trein in Avezzano. Do bevolkimr '"4- vlng hem ineï gejufeh, maar hij were die hulde af. Toch Klonken to!k»nn weer spontaan bet: „Dank, hartelijk dank. Sire het„leve onze edele Koning Een gewonde staat op, gaat juichend don Koning tegemoet, valt dan flauw. Deze koning is zoo ooht mensch: Op een gevaarlijk punt glijdt oen majoor der carabinieri uft en valt. De ko ning strekt dc handen uit om hem op te heljïen, maar de majoor staat dado- lijkop en zegt ,.'t Is niets, Sire 1" Hij is getuige van schoor© helden daden- In een diepen kuil ligt een vrouw begraven. Een karabinicr Perrone uit Trevfso in Noord-Italië bindt de voeten een touw, dat geslagen is om het middel van drie van zijn makkergen laat zich zoo met 't hoofd r beneden in het gat zakken. Hij reikt daar de vrouw zijn honden en probeert haar op te trekken. Maar bet puin brokkelt af en verstikt hem bij na. Dan liet hij zich even optrekken met opengekrabt gezicht, maar keert dadelijk weer tot bet gevaarlijk werk terug. Een oogenblik vervangt een kameraad hem, maar Perrone mag ten slotte do voldoening smnken de •ouw naar bovon te brengen. De Koning was getuige van dit roe rend toonrel en pree? den dapperen soldaat met de warmste woorden. Een tweede tafereel, nog roerender. „F.en dappere Jongeling, met name Zucclioe-na, had al veel gewerkt in do bouwvallen. Nu zoghii dooreen soloot beneden ln de diepte een meisje onge deerd tusschen twee groote brokken muur. Het kind, ©en v'-'f jaar oud, bad met gevouwen handjes. 7uci-h»<'nn begon met huln vr.n twee soldaten bet moeilijk reddingswerk, maar toen dit bfjna gelukkig volbracht was, vlei een muur om cn bedolf liet arme kind. De koning had, als alie omstanders, tra nen !n de oogen." Ontzettend moet het zijn op die na twee dagen nog versolt© puinhoopen. Een journalist vertelt „Een officier, over do puinhoopen gebogen, luisterde en sprak met iemand, die er onder begraven lag. Kun je me verstaan Ja, haast je wat. Ben je alleen Neen, liier naast me liggen mijn man en mijn zonen. dood. Ik heb dorst. Wacht, ik zaf mijn veldflesch neerlaten. Na drie uur hard werken werd de vrouw, die nog leefde, gered." Men hoort het meest van de hoofd plaats, de berichten uit de plaatsjes in den omtrek komen eerst later. Zo zijn zoo moeilijk te bereiken. Ver van den spoorweg, dikwijls hoog op heu vels zonder goede toegangswegen. Capelle bijvoorbeeld ligt aan deui trein, het laatste station vóór Avtzza- no, als men van Rome komt. Dus weet men, dat het volkomen verwoest is, dat van de vijftienhonderd inwoners dertienhonderd bedolven zijn. Men weef hel, en de tweehonderd overle venden kunnen rekenen, dat z© nlot in honger behoeven te sterven. Maar wat weet men van Alba F li cense, dat daar boven Capelle ligt op een afgeplatten heuvel, die eens een der sterkste Romeinsche vestingen droeg men moet de streek, waar een ongeluk gebeurt, een beetje kennen om werkelijk mee te kunnen voelen Alba gaat schuil in een van de hoekjes der antieke omwallingwat v-rder staat een klein kerkje, met een won derlijk bevallig koorhek uit de dertien de of veertiende eeuw. Zou het nu ook verdwenen zijn, met het dorp? Wie weet liet Een krant schrijft: „Van Alba Fu- oense is op zijn heuveltje niets cnccr over. E«n hoopje steenen. Niemand moet er gered zijn. Maar zeker weet men het niet. Niemand is naar boven geklommen, maarook niemand Is an boven naar hier gekomen Wat is er van Rosciolo, het -> riondo- lijk gehuchtje vlak aan den voet v:ui den reusuchtig groeten Velino gewor den Wat van zijn lief kerkje Wut van Santa Maria in Valle Porem,nota, do abdij, die „nationaal gedenktee- ken" is, lieflijk als het. kerkje bij Al ba? Van Avezzano wisten ons de juin 11a listen al te verhalen, dat de kerken instortten, dat het in 1490 gebouwde forsche kasteel der Orsini aan de schokken geen weerstand bieden kon. Ook het geweldigst kunstwerk, «lat vóór den bouw van den Mont-Cenis- tunnel ondernomen werd, het afwate- rigskanaal, dat het meer van Fucino droog legde, schijnt schade geleden to hebben. Stoomvaartberichten STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Het st Rotti (thuisreis) vertrok 20 Jan. van Port-Said. Het st. Karimata (uitreisi vertrok 20 Jan. van Genua. De st. Karimoen en Ivrakatciu (iliula- reis) arriveerden 20 Jan. te Suez. Het st. Ni as (thuisreis) vertrok 20 Jan. van Port Sold. Het st Boeton, van Santos, naar Amsterdam, passeerde 18 Jan. Fer nando Noronha KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Atlas arriv. 20 Jan. van Am sterdam te Barcelona. Het st. Danae vertrok 20 Jan. van Garth ageno. naar Amsterdam. Het st. Iris, van Amsterdam naar Carthagena, to 20 Jan. Dungcneas ge- passeerd. Het st Mercurius, van Amsterdam, naar Swansea, Is 20 Jan. Deal ge passeerd. Hei st. Pluto, van Amsterdam naaf Swansea, Is 20 Jan. Dungeness ge passeerd. Het St.. Stella, van San Nicolas jnaar is 20 Jan. St. Vincent (K. V.) gepasseerd. ROTTERDAMSCHR LLOYD. Het st Kediri. van Santos naar Am sterdam, vertrok 20 Jan. van Rio Ja neiro. KON. PAKBTVAART MIJ. Het st Houtman vertrek 19 Jan. Vfip Brisbane naar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7