De Europeesche Oorlog. Hmmlem's Dagblad Armorel. TWEEDE BLAD Woensdag 27 Januari 1915 Iets over Landverhuizing Ergens m het, gebouw van 't Depar tement van Lomlbouvv, Nijverheid en Handel zetelt do heer J, Maurer, d< directeur van hot bureau der Ned. Vereeniging „Landverhuizing". Dat bureau is op 1 Januari pus geopentl, en het is in ons land eonig in z'n soort, wat schrijver dezes aanleiding gaf om een kranten gesprek" niet den di recteur te gaan voeren. Do Leer Maurer is op „het gebied der landverhuizing een in letter lijken en figuurlijken zin uitgebreid terrein! - wél thuis. Ecnige jaren ge leden, toen hij nog te Haarlem geves tigd was. schreef li j reeds een brochu re onder den titel: „Do Nederlandsche boer tegenover de landverhuizing". Dut was het resultaat van een zeer uitgebreid onderzoek naar het emigra tie-probleem. 't Had den heer Maurer 'tot do conelusio gevoerd, dat de vesti ging in Nederland van een bureau, dat onpartijdige adviezen in emigratiezaken zou geven, een nood zaak was. Hij ijverde voor do oprich ting een er vereeniging, die onder voor zitterschap van don oud-minister Ds. A. S. Talma, met Prof. Dr. L P. de Vooys als vice-voorzilter en den heer S. I. Feenstra als secretaris, tot stam kwam. Adviezen inzake landverhuizing wei den al sinds jaar en dag in ons land verstrekt. Maar 't geschiedde of door tusschenpcrsonen der „emigratielan- detf', of vanwege in die landen geves tigde maatschappijen. Die instellin gen voerden dan meteen een op eigen belang gegronde propaganda voor de emigratie naar hun land. Dat nu doet het nieuwe bureau niet. Het geeft z'n adviezen in 't al gemeen, ais zich geen abnormalo om standigheden voordoen gratis, en liet is vrij van alle particuliere belan gen bij de landverhuizing. Het Rijk subsidieert de instelling; op de begroo ting van Landbouw voor 1915 is er tienduizend gulden voor uitgetrokken, en datzelfde bedrag is reeds over 1914 uitgekeerd. De vereeniging heeft het overigens met de stichting van baar nuttig in formatiebureau slecht getroffen, want de oorlog heeft op de emigratie na tuurlijk ook een zeer ongunstigen in- vlced. Evenwel is het waarschijnlijk to achten, dat daarna een groot aan tal functies in liet buitenland niet alleen in overzeeseho staten, maar ook in Europa te vervullen zijn; al we ten we in 't geheel niet, hoe de toe stand in die landen dan zal wezen. Voor het vervullen van plaatsen in het handelsleven, door den oorlog open gemaakt, zal men toch in ieder geval do zekerheid moeten hebben dat het ciediet hersteld is, dat verplichtingen kunnen worden nagekomen. Op het oogenblik worden adviezen inzake emigratie naar Europeesche landen 't meest verstrekt door de Cen trale Arbeidsbeurs. Evenwel is men in Holland voorzichtig met het bevorde ren van werk-zoeken in landen, dio in oorlog zijn. Als een aannemer om Hollandsch werkvolk vraagt, zou het kunnen wezen om militaire werken uit to voeren, en dnarorii wordt dit uitzenden niet bevorderd. Uit do statistiek -van 1911, die do heer Maurer toonde, bleek dat, in dat jaar een kleine tienduizend Hollanders naar Overzcesche landen (Canada, Argentinië, de Vereenigde Staten, Brazilië en Australië) trokken. Ju vergelijking met do getallen van andere landen is dat weinig, maar in zuivere verhouding lot de bevolkings cijfers is de Holiandsche emigratie met onbelangrijk. Landverhuizers dienen zich meestal den landbouw tot taak te stollen. Zijn zo geen landbouwers, clan worden ze bet wel in "t nieuwe land. Canada bv. laadt zeer bepaald af om met een an der doel dan Jnndbouw-arbeid daar te immigreeren. Ook in de Vereenigde Staten, waarheen de groote meerder heid der emigranten trekt, is ;t niet raadzaam. Veel bezwaren worden den menschen in den handeldrijvenden en lödustnöelen middenstand in den weg gelegd. Het vreemde land is er niet happig op, heeft er geen behoefte aan, Den mees tien is het trouwens om on dergeschikte baantjes te doen; zij, die in Holland een eigen bedrijfje hadden cri daarin faalden, trachten in den vreemde in loondienst te komen en ne men liever geen risico's meer op zich. Menschen met eigen kapitaaltjes eini- greeren zelden. Voel goeds wordt gedaan door het leger dea Heil», dat den emigranten bij de uilzending werk garandeert al wordt er met bij gezegd, wélk, en moet u en dat afwachten en in En geland zijn wel een 30-lal vereenigin- gen op het gebied der landverhuizing rkznom. Zij betreffen verschillende bevolkingscategorieën, en vormen een gansch systeem, dat grooten en be langrijken arbeid verricht. Er zijn af zonderlijke instellingen voor vrou wen-, kinderen- en weczon-emigratie, en ook voor de reclassecring van ont ogen misdadigers wordt veel ge daan. Bijna ieder jaar neemt het aantal der landverhuizondo Hollandere toe. De heer Maurer hoeft een aanvraag formulier voor adviezen ontworpen, en in de verschillende rubrieken, die dat telt, kan de aanstaande emigrant een zeer uitvoerige beschrijving van z'n levensomstandigheden, bekwaam heden enzbovoorts geven. IIij kan liet niet alleen, maar hij möet het ook doen, in z'n eigen belang. Wc zagen éen ingezonden lijst van een Hollan der. die blijkbaar gedocht had: „wat hebben jullie ermee te maken?'* en dientengevolge hot grootste deel der gestelde vragen rustig onbeantwoord had gelaten. Anderen daarentegen ga ven een uitstekend en volledig over zicht van wat het hunne was. ,,'t Seizoen voor landverhuizing' zal binnen eenige maanden eerst aan vangen. Nu hebben de boeren in het verro land geen mannetjes noodig, maar dim zuilen ze er weer heen trek ken, al is het misschien In eenigszins kleineren getale dan do laatste jaren. Op alles en iedereen geldt de Invloed van den oorlog. In elk geval zal dan toch kunnen blijken, van hoeveel nut do nieuwe in stelling der vereeniging „Landverhui zing" is. Met plan is om de menschen, die «migreeren willen, zooveel moge lijk in clubs samen tc brengen, die reizen onder leiding van het bureau of van do instellineen, die er mee monwerken- Een belangrijk ding het zeer zeker, dat men in de landen over de zee naast de Italianen de Hol landers het moest als werkkrachten waardeert. Van de Itaüaansche emigratie die gróót, zelfs t e groot is nog dit typische staaltje, ontleend aan brochure van den heer Maurer „In 1902 ontving een Xtaliaansch burgemeester den minister Zanar- delli niet de woorden Ik groet u uit naam van mijn 8900 inge schreven burgers, waarvan 3000 naar Amerika zijn vertrokken en do overige 5000 zich gereed maken om te volgen." Dit is wel héél kras En bij ons, waar het zooveel minder is, zijn er toch ook gemeenten, waar meer dan 2 en 3 procent der bewoners jaarlijks wegtrekken 1 Dat wijst duidelijk uit, van hoeveel belang de regeling der en voorzie ning i n do emigratie-toestanden is! ROBERT P. OP hes Westelijk Oorlogsveld. De D u t s c h e staf deelt mede „Do geallieerden hebben Maandag naar gewoonte Midtte-kerke en West- emlebad onder vuur genomen. Een rij groot aantal inwoners ran beide plaatsen is door da.' vuur gedood of gewond, o.a de burgemeester van Mlddelkerke. De Duiteohe verliezen zijn Maandag gering geweest. Aon beide kanten van het konaal van La Bassée (naar Rélhune) hebben de Duitschers de stellingen der En- ge'schen aangevallen. Terwijl de aanval ten noorden van het kanaal, tuissöhen Givenchy en het kanaal, we gens de sterke flankdekking niet tot verovering <3eir Engel scho stelling loiddie, heeft de aanval der Beieren ton zufidten van het kanaal volkomen succes gehad. Daar zijn de EngeJsche stellingen, ter breedte van 1100 M. stormenderhand genomen, twee ster ke steunpunten veroverd, 3 officieren en 110 man gevangen genomen, een kanon en drie machinegeweren bu't gemaakt. De lingelschcn hebben tever geefs getracht de door de Duitschers dadelijk voor hun doei ingerichte stellingen te hernomen. De Eijgel- sclien zijn met zware varliezen voor ben teruggeslagen de Duót-che ver liezen waren betrekkelijk klein. Op de bieuve'fl van Graonne (ten zuidoosten van Laon) hebben Duit sche troepen met goeden uiitslag ge vochten, In het zuidelijk -deel der Vogiezien zijn alle aanvallen dor Franse-hen af geslagen. Meer dan 50 gevangenen j Re.Tgëh vorderingen hi de streek xn PervySe. Bij het aanbreken van den dag heb ben dc Duitschers, ter sterkte van een bataljon, een hevigen aanval gedaan op de schansen der geallieerden ten oosten van Yperen. Die aanvat Is af geslagen en 300 gesneuvelde Duit schers, onder wiie een compagnies commandant, zij» op het terrein blij ven liggen. De aanval der Duitschers moest worden gesteund doo-r compag nieën van do tweede linie, die echter ondier liet zeer goed gerichte vuur van do artillerie der geallieerden niet uit hun schuilplaatsen hebben kunnen komen. Bij La Baesëe, Givenchy ('ets ten noorden van het kanaal Bêthune - T.a Bessée) en Quinchy (iets ten zuiden van hetzelfde kanaal) hebben de Duitschers rijf aanvallen gedaan op de Enge'scÜXe stellingen. Na eeltige vorderingen te hebben gemaakt zijn de Duitschers teruggeslagen en heb ben tal van dooden op het gevechts terrein laten liggen. De Ènge'schen hebben 60 gevangenen gemaakt, on der wie 2 officieren. Deze aanval góng gepaard met pogingen der Duitschers om de geallieerden op verscheidene punten van liet front af te leiden. Tusschen den weg Böthime—La Bassée en Aiix Noulette is een Duit sche afdse'ing. die getracht bad nifc haar loopgraven te komen, oogen- blikke'iik gestuit door het vuur van de infanterie en artiltenie der gealli eerden. Op het overige deel van het front tusschen Le-ie en Oisc zijn artillerie- gevechten getevercL Tr-n wes.ten van Graonne hebben d> Duitschers achtereenvolgens twee buitengewoon hevige aanvallen ge- dnan. De eerste is afgeslagen, bij den tweeden zijn de Duitschers 'n Fran se lie loopgraven doorgedrongen, doch door een kraehtigen tegenaanval heb ben Fransche troepen bijna het ge- hee'o verloren terrein herwonnen. De strijd duurt nog voort om een nog door do Duitschers bezet deel van een loopgraaf. In Champagne heeft, de Duitsche artillerie minder bedrijvigheid aan den dag gelegd dan vorige dagen, ter wijl Fransche batterijen met vrucht de Duitsche stellingen beschieten. In Argonne. hebben de Fransehen in de streek van St. Hubert Duitsche pogingen om tot den aanval over te gaan, door vuur ra rijde'd. In den Elzas gebruiken de Du't- sclwrs naarstig bommenwerpers te- 'gen Fransche stellingen oo den Ilart- inannswei!er-Kopf, waar geen nc-u- we gevechten zijn geleverd. De Duitschers hebben Thann, Lcm- bach en Sennheim gebombardeerd." Uit Engelsche bron wordt of ficieel gemold: „Maandag hebben de Duitschers in de nabijheid van La Bassée op do eerste divisie der En^elscBgn ver scheidene hevige aanvallen gedaan, die met aanzienlijke voi'liezen hen zijn afgeslagen. Op één punt van den weg van La Bassée naar Béthune hebben de Duit- schers 390 dooden en 55 gevang 0. w. twee officieren, verloren.^ Een aanval der Duitschers op de stellingen der Framclion bij Ypei is ook met groote verliezen voor de aanvallers afgeslagen". De militaire deskundige van 't Aig. Man dekblad wijst or op dat. in de laatste dagen hevig gestreden werd 1.n liet gebied van den Boven-Elzas, haoeen en Colmar een uitval wihen doen. Het is duidelijk dai de Duitsche le gers slechts ongaarne de Frarischen in dit Duéteche gebied het eenige dat tot nog toe door de vijandelijke •egora bezet is zich laten handha ven. En geregeld hebben, dan ook ge vechten plaats in diit gebied, waarbij om allerlei terreinvoo-rwAlpen, bos- echen, hoogten en riviertjes gostre- dien wordt. Voor do zesde maal, Sedert de Fran- scheji zich daar hebben genesteld, hebben de Duitschers göpoogd de Fransohcn te verdrijven en Thann te hernomen vandaar de gevechten om den Harimanngweiterkopf en den Hïr- zenstein. Het beziit van deze be'de heuvels en de daarvoor gelegen Gros sen Be te hen die 1423 Meter hoog is geeft gelegenheid een positie 'n te richten, dte Weiier. ten noordwes ten van Thann, beheersebt. De Fran sche pogingen, om den Hartmanns- weüerkopf te hernemen, zijn in de laatste dagen niet groote krac-iit on dernomen, maar werden afgeslagen. Een correspondent van „De Tijd schrijft uiit België „Reeds een weak geleden maakte ik or melding van, dat de nieuwe En gelsche troepen in Frankrijk ge'and werden. Blijkbaar hechtte men toen nog n'iet veel geloof er aan. Thans komen verschillende bladen het be richt bevestigenIk kan nu ook nog mededoelen, dat liet overbrengen reeds geschied is en voorJoopig niet op groo te scliaal vervolgd zal worden. In her gehcoi zijn 720.000 man geland, welke liet nieuwe leger vormen, dat eerst tin het voorjaar door een tweede gevolgd wordt." De Tijd-corrospondent meldt dat Pa uschendriele door de geallieerden ontruimd en weer door de Duitschors bezet is. De geallieerden moesten dit dorp Opgeven daar ze door den slechten toestand der vegen daarheen geen kanonnen konden vervoeren om 't bombardement eter Duitschers te be antwoorden. Van 't Oostelijk OorlojjsCooneel. In een Duitse h staf bericht leest men: „Ten noordoosten van Gumbinnen hebben de Russen tevergeefs aanval len gedaan op de stellingen dor Duit sche cavalerie. Aan het noordelijke en oostelijke front zijn hevige artilicriegovechten geleverd. Kleinere gevechten ten noordoosten van Wloclawec zijn gunstig voor de Duitschers uitgevallen. In Polen ten westen van den Weicli- sel en ten oosten van de Piliea is niets van belang gebeurd". Do in Krakau verschijnende „Na- przod'' bericht dat de lanes de linie Czenstochow a—Wostowo staande Duitschers en Oostenrijkers Kielcs zijn binnen scvukt- De oorlogscorrespondent van de Lokal-Anzelge-r verneemt van een of ficier van het front: „De Duitschers en Oostenrijkers gev.cn de Russen in do buurt van Tarnow duchtig klop. DOilscliers en Oostenrijkers hebben wel met het terrein mee, maar daar entegen winnen zij het met hun ar tillerie. Do Russische stellingen stij: Thann en Ce-ma y en de Duitschers voortdurend aanvallen doen, om de Fransche ver-stenkingen' in dat gebied te nemen. De Fransche stelling, die zij in de Sundgau, in het gdbted voor Belfort hebben Éngericht, heeft op Duitseh geb'ed deze beteekenis, dut zij gele genheid kan geven voor een nieu wen inval in het Rijndal. Maar de Duitsche vestinggordel b.edt daarte gen een even kraehtigen tegenstand, als de Fransche vestinggordel tegen een DuUschen inval. Bij Thann hebben de Franschen- zicli dadelijk na het uübreken van den oorlog vastgezetd-.t is een ge bied, waar de groote zijdnlan in het Rijnland uitkomen, die geheel door do FransChoh zijn bezet, waar zij «iv.i/n' geschut hebben opgesteld, en groote troopenafdeelingen zijn, rging moeilijk wordt zoo de o-,—oD..tierVO-. zijn daar in Duitsclio handien gevat-1 bcffgipassen dlipMg-esneeuwd zijn. Zij Ion." bobben er dus het grootste belang bij den rand der Vogezen, in de 'ijn In 't Fransche communliqué Lcnnheiui—Gebweiier te bezetten, om- leest men i dat d't ook een noodzakelijkheid 's, ..Op hot front aan de Yeer maken zoo dc Fransche legers tegen Muhl- liiigxn, die bij de Ticsten in het comi- kers di'ïe hoogte eoift vc-e! verder ten Westen van de rivier bereikt wordt, Het lusschengelcgen land ligt geheel open en geeft een goed overzicht. Daarentegen hebben de Duitschers en Oostenrijkers voor Tarnow een even sterko als talrijke artillerie verza meld. die de Russen volkomen in be dwang lioudt." Voorioopig setiijnt dc aandacht op het oostelijk oorlogstooncel voor een belangrijk deel gevestigd te moeten blijven op de actie :n dc Karpathen en de fteckow mi. De „Az Est" meldt ust Oengkwar, „dat de Oostennjkseh Ilongaarsche troepen, dóe in het Uengdal vroei'O'U. weder eenige voordeden heb ben behaald. De voorposten van het centrum trokken voorwaarts en stie ten op Russische voorposten en pa trouilles, die vluchtten met achterla ting van dooden en gewonden. De Russen dio krijgsgevangen ware^ ge mankt, werden naar Oengkwar voord. Verschil5ende Russische afd-^> laat Oengar varen binnengedrongen, rooceten ton gevolge van do door de Ociitcnrijkscli-Hongaarsche troepen behaalde voordeel en zoo snel mogelijk teragtrekken". Verspreid Nieuws van de oorlogsvelden EEN GEVEOHT IN DE LUCHT. Met eon enkel woord Is reeds mel ding gemaakt van liet bezoek dat Duitsche villagers boven Duinkerken brachten en dat Engelsche vliegers brachten boven Zeebrugge. Do tocht der Duitsche vliegers boven Duin kerken leidde tot een gevecht in de lucht, waaromtrent de correspondent van de Times" het volgende mee deelt ..Duinkerken is Vrijdag op nieuw door Duif6che vliegers aange vallen dot is de derde maal dus binnen een maand lijds. Op de stad en de voors-biden worden 66 bommen geworpen. Negen burgers werden ge dood, onder wie een oud vrouwtje, en veten gewond. Twee der Duitsche vliegtuigen wierden omlaag gescho len. Van het eene wae het reservoir door een schot van een Britsch vlieg tuig uit doorboord. ILet kwam bij Ghijvold neer. Do beide offioieren van het vliegtuig, die khaki-pettc-n droe gen, werden gevangen genomen. Het toestel, dat in uitstekenden Blaat is, werd naar Duinkerken gebracht. Het andere Duitsche vliegtuig werd door een granaat uit een. luchtkanon troffen en kwam te Bray-tea-Dunes neer De inzittenden werden gedood. De raid begon Vrijdagmorgen tegen tien uur Hot was kalm, he'der en koud w eer. Men zag dat zes aeropla nes hoog m de lucht van de richting der Belgische grens naderden. On middellijk bestegen Fransciie en B tet se he vliegers hun vliegtuigen om de Duitschers tegen te houden en slag te lc-veren. Maar de vliegers verander den hun route en verdwenen uit liet gezicht. Men vermoedde dat ze hun aanslag op de stad hadden opgege ven, Ziende dal men op hun komst was voorbereid. De opgewondenheid die bij hun verschijning was ont staan, bedaarde dan ook spoedig weer. Maar 's middags zag men op nieuw een Duitsch vliegtuig naderen, weldra door anderen gevolgd, '/-ij wa ren blijkbaar 'smorgens in de rich ting van de zoe gevlogen om zich aan waarneming te onttrokken en nader den nu uit do richting van Greveün- gen. Zoodra ze op schootsafstand kwamen, openden de luchtkanonnen het v-uur en Fransche en Brdsche vliegers stegen op ter vervolging. Drie kwartier lang werd er in de luolit he vig slag getoverd, met het reeds ver nielde gevolg, dat twee Duitsche vlieg tuigen werden neergeschoten De lucht was bespikkeld met de witte wolkjes der uiteenspattende kartet sen. Het was een boeiend schouwspel, n vele stedelingen, onbekommerd oor de rollende bommen, bleven op _'raat om hol te zien. Niettegenstaan de de bcseh-elng der kanonnen en het vuur van do vliegers der geallieerden vlogen de Duitsche aeroplanes in brceue kringen over de stad en wier pen vele bommen, waarvan enkele vuurbommen waren, die o a. een ka- toenpakiuï's in brand staken. Drie bommen troffen de consulaten van de Vereenigde Staten, Noorwegen en Uruguay. Op de voorsteden werden dertig bommen geworpen. Daarna verdwenen dc Duitsche vliegers; maar te drie uur 's middags keerden ze te rug en wierpen opnieuw bommen. Za terdagmiddag werd Duinkerken op nieuw door een Duitschen vlieger be zocht, d'e vuuirbommen liet vatten op de werf (Chartiiers en France). De hierdoor ontstane brand was echter spoedig gebluscht," EEN SAPPEN-AANVAL. Aan een brief van een genie-soldaat ln de Argonnen ontleent de ..NordiL Aüg. Ztg." do volgende beschrijving van een geslaagden 6appen-aanval „Wij begonnen met drie sappen voor ons front uil te graven, die zoo diep zijn, dat men er gebukt in kan loopen Toen wij met een sappe on gel eer lot 8 M. van de loopgraaf van den vijand genaderd waren, lieten de Frarischen aan den anderen kant een stuk van wel 10 M. in de lucht vlie gen. Gelukkig zonder iemand te de ren, Wij liicten ons echtor utet ont moedigen, maar zetten ons werk met verdubbelden ijver voort, om nieuwe aanvallen to voorkomen. Op den 19en waren wij zoo ver, dat wij konden ho pen, tegen den avond onze 'adiDgen in de sappe te kunnen plaatsen. Het lukte boven verwachting. De bestor ming was op den. 20sten 's ochtends ojn 7 uur 45 minuten bepaakl. Het regende dat hel goof. Daar gaven wtj met om, alleen was het ten gevolge van het sombere weer Langer donker dan op ander.; dagen. De bestorming moest in de ochtendschemering, bij wijze van ovorrompeiing van den vij and, geschieden. Om 7 uur 50 minu ten kon ik melden, dat altes k|aae was. Do kleine vertraging was een gevolg geweest van het lang donker blijven en van de wairtigo ruimte, die er in de loopgraaf was. Men wachtte tot het nog wat lichter geworden was. om beter te kunnen zien. Daar op vlogeix om kwart over achten do drie mijnen door een druk op den knop van het electrische ontsteking»- toestel met een donderend geraas in de lucht. Steenen zoo dik ate een vlogen honderden nieters ver. Wij hadden ons zei ven door het af dekken van de loopgraven daartegen beschermd. Slechte één van onze oschajipen kreeg, teen hij door een steen werd getroffen, een bezwijming, maar kwam weer «jioedig bij Nadat do mijnen ontploft waren, renden de etormkolonnes uit de sappen to voorschijn. Pioniers, zooate altijd, me» handgranaten vooraan. De vijand was volkomen verrast en onder den voet gvloopen. De loopgraaf vail den -fijiand, die geducht versterkt was, ras in ongeveer een kwartier Ln ons Bezit, daarna gingen wij den vluch tenden vijand, achterna cjx de hoogte werd: geheel bezel. Wij kwamen on geveer 1 K.M. vooruit eri maakten 290 gevangenen, onder wie 4 officie ren, 1 kapitein, namen 4 machinege weren, ecu revolverkanon, een schansmortier, enz. -Onze infanteris ten waren opgetogen over liet succes eji de hulp van dc genie. Ook ik was trotsch op het eucces, daar het slagen ran de bestorming vooral \an het ela- gen van de ontploffing afhing. Uit een onderzoek bleek, dat de Fran- echen reeds contramijnen hadden aangelegd en onze loopgraven in de lucht hadden willen Laten vliegen. Maar wij konden het weer eena béter en zijn hun voor geweest." AVONTUREN VAN EENIGE OOS TENRIJKERS. De geredde matrozc-n Wagner en Stuchlik, die aan boord van de „Zen- ta" waren, toen deze Oostenrij'kschö pantserdekkruiser door de Fransche vtoot in den grond is geboord, die daarna 'n Montenegro krijgsgevan gen hebben gezeten en onder vete be zwaren naar Albanië zijn gevlucht, hebben uit Skoetari aan den „Reichs- posi" over hunne avonturen geschre ven Zij vertellen „Dadelijk na het uitbreken van den oorlog krec-g de kleine kruiser „Zen- ta" order om met nog eenige andere schepen de Montenegrij'nsche kust (e blokkeer en en de haven van Antivari te beschieten Dit was op den 8en Au gustus. en wij vernielden de draad- looze telegraaf, het spoorwegstation, de kade, de kazerne en eeitóge pak huizen. Op 16 Augustus waren we weer naar Antivari gestoomd. Wij waren dicht bij genoemde stad, toen de „Ulaan". het oorlogsschip, dal ons begeleidde, in de verte rook- pluimen ontddtte. Wij besloten daar op dadelijk naar Cattaro terug te keeren. uiaar zagen onderweg, heel er van ons, talrijke Fransche oor logsschepen. De vijand, de ons ook gezien had, volgde, en begon ons op een afstand van 8000 meters te be schieten. Maar zij schoten slecht, zoa dat de talrijke granaten voor of aclx- ter ons schip neervielen. Het hoogopspringende water was voor ons zeer hinderlijk, omdat wij daardoor don vijand moeilijk treffen konden. Onze kapitein beval dat do „ÏHaan" (een zeer snel varend schip) zou trachten om naar Caftaro terug te stoomen, terwijl de „Zenla" be sloot om door te vechten In de gege ven omstandigheden beteekenóe dit voor ons den ondergang van 6chip en manschappen. Onze kapitein, d'e op de brug stond met een agaret in den mond en den verrekijker voor zijn odgen, gaf doodkalm zijn orders. Een van de eerste treffers was door onze machinekamer gegaanaan den een en kant er in. en aan den anderen er uit. Wij konden ons daardoor niet meer bewegen en ons soh'p lag als een schijf. Door dal eene echot waren van de 75 man, die in de machine-ka mer beatg waren, dadelijk 63 buiten gevecht gesteld. Do Laartste woorden van den matroos Schuz waren „al les voor hel vaderland". De Fran- schen schoten daarop met brandgra- naten, zoodat ons schip vuur vatte. Wij hielden hn in dten ongelijken strijd maar een kwartier uit, toen de „Zenta" roeds begon te zinken. Ie- F e u i 11 e ton Uit het Engelech van WALTER BESANT. 9) Juist, juist. Zij wandelt lang- iaam den heuvel of, antwoordde Dick onbewogen. Ik heb haar den geheel en nacht vóór mij gezien. Ik heb mij omtrent dat meisje allerlei onmogelijke din gen door het hoofd gehaald. Zij is, om mede te beginnen, volstrekt niet van bnrgerlijko afkomst. Zij is Zij is nog maar een kind, Roland, wees Een kind waarom zou zij geen kind zijn? Ik mag toch wel een mooi kind bewonderen Wil je te kennen geven, dat je denkt, dat ik haar het hof ga maken Wel, mannetje, dat doo jc im mers bijna altijd. Het was gisteren avond niet zoo donker, dat men niet 2ug, dat zij heel mooi is. Zij ziet er uit nis een meisje van achttien jaar, maar onze vriend verzekerde gisteren- nvond, dat zij nog geen zestien is. Een beeldschoon metste! Geregelde trek ken en een kopje voor een schilder. Zij is donker ais een Spaansche. Waar schijnlijk een Zigeunerkind. Zij heet natuurlijk Stanley of Smith. Loop naar de maan met je Zi geuners Wie heeft ooit gehoord, dat er Zigeuners op Sorting wonen. Dan zou je daar even goed een orgeldraaier kunnen zoeken. Neen, Spunnsch bloed vloeit haar door de aderen I Castili- aansch bloed van de donkerste kleur. En dan die oogen 1 Heb jo gelet op hare oogen Ik was to hongerig. Bovendien moest ik, evenals altijd, het werk doen. Het zijn zwarte oogen De Wallachijsclie stammen heb ben zwarte oogen dwalende, wree- de, vermetele, slechte oogen. Neen, hare oogen zijn zacht en donker. Niet wreed. Het zijn van die fluweelen oogen, die licht kunnen verdragen. O, Dick, ik zou die oogen zoo gaarne schilderen 7.ie, zij kijkt naar ons bootje. Ik zie, dat zij hare hand opheft om haar oogen te bescha duwen. Ik wenschte, dat ik dio oogen schilderen kon op het oogenblik ais zij linar hart weggeeft. Dat zou jij niet kunnen, Roland omdat er bij die belangwekkende ge beurtenis niemand mag tegenwoordig zijn dan de man aan wien zij haar hart schenkt. En die man mag jij niet zijn. Och, DiCk, wat ben jc toch altijd vervelend Als ge die oogen schilderdet, ter wijl zij haar hart weg gaf, kon dal leiden tot het schilderen van een an der lieeld, en wel dat van het meisje ais zij haar humeur toont. Oogen, die liet licht kunnen verdragen, zijn ook tegen het vuur bestand. Ge zoudt door dien bliksemstraal gedood of er min stens door verblind worden. Pas op Ik word liever door overmaat van licht gedood, dun de wereld door to gaan zonder het licht te zien. Wat is het leven zonder liefde Niets, antwoordde Dick droog, maar toch moeten de meesten on zer zorgen, dat zij aan den kost ko men, voordat zij aan zulke dingen mo gen denkon. Do lezer heeft zeker reeds begrepen, dat deze jongelieden twee categorieën van menschen vertegenwoordigen. Wij zouden te ver gaan ais wij ver klaarden, dat de menschheid uit deze twee soorten bestaat, maar toch lijdt het geen twijfel of wij zien hen altijd en overal om ons heen. De eerste is de jonge man, die stil en bescheiden zijn weg gaat, plichtmatig de hem aange wezen taak volbrengt en dankbaar ai het goedé aanneemt, dat hem door het lot geschonken wordt. De tweede is de jonge man, die zich verbeeldt, dat de acheele wereld en alles wat daarop Is, voor zijn genoegen is geschapen Voor hem maken de lieve meisjes zich mooi voor hem vereeren zij tie bai- zalen met hare tegenwoordigheid voor hem vertoont do tooneelspeelster huur dramatisch talentvoor hem worden de feestmalen aangericht en do flesschen ontkurktvoor hem rij pen do vruchten aan de bflomen en voor hem laat de zou haar licht schij nen. Tot de eerstgenoemde categoric behoord o Dick Stephenson; tot de laatste Roland Lee, Kunstenaars be lmoren doorgaans tot de laatste. Hun temperament brengt dat mede. Kijk nep dc schilder uit, zij ziet ons. Zij komt den heuvel af. Nu kunt ge haar toch zeker wel zien. O, welk een lichte, veerkrachtige tred! Niets Ln de wereld is zoo schoon als dc lichte, veerkrachtige tred van een meisje. Maar toch kan ik dat nog niet op het doek weergeven. Misschien, later zal ik Zijn woorden werden onsamenhan gende uitvallen. Die afbeeldingen van Grieksehe meisjes, welke aan het strand bal spe len, behagen mij niet, riep hij uit. Alleen heel jonge meisjes mogen met den bol spelen en springen, maar volwassen vrouwen niet. Zij mogen wandelen of huppelen, maar zij moe ten niet springen en ook niet hard loopen. Ais zij eens wisten hoe leelijk het do meesten maaktArmorel is nog slechts een kind, maar toch, hoe bevallig, hoe sierlijk zijn al hare bewe gingen. Zij was thans zelfs voor bijziendeu zichtbaar, terwijl zij met lichten tred den heuvel aftrippelde. Al loopende ■zwaaide zij met hare armen, om bij het stappen van den eenen steen op den anderen haar evenwicht te hou den. Ook zong zij, maar de in T bootje gezeten mannen konden haar met hooien en voordat het huikje het zand rankte, was haar lied geëindigd. Zij bleef aan den oever hun komst afwachten, met haar ouden hond Jack naast zich, een welkomstgroet in hare oogen en een helderen blos op haar door de zon beschenen wangen. Ik dacht wel, dat gij hedenmor gen kouien zoudt, sprak zij. Ik ben den heuvel opgeklommen en heb daar uitgekeken, totdat ik een bootje zag. Ik zie dat gij u niet weder alleen op de golven hebt gewaagd. Goeden- morgen, Roland Lee I Gocdenmorge», Dick Stephenson Zij noemde hen bij hun voornaam, niet uit gemeenzaamheid, maar ais iets dat vanzelf sprak, en omdat zij, wanneer zij uitgipg, dat wil zeg gen, wonneer zij in den Zondagmid dag naar de kerk te Bryher ging, iedereen bij den voornaam noemde. En toen gaf zij hun met een vriende lijk iaohjo de hand. Doch Dick merkte op, evenwel zonder jaloèzie, dat zijn metgezel zich de lachjes voor hen bei den toeëigende. Zal ik u Samson laten zien? Hebt gij de eilanden reeds bx-zichtigd Neen, zij waren sleciits voor twee dagen gekomen en hadden plan, den volgenden dag weder te vertrekken. Veten doen dat, zeide het meis je. Zij blijven hier een paar dagen en zien nagenoeg niets. Waarom zouden wij morgen ver trekken vroeg de schilder. Ik zie niet in, dut dit noodzakelijk Is. Ik gu, omdat mijn tijd om is en omdat Somersethouse mij terug ver wacht. Gij, mijn vriend, antwoord de Dirk voolbeteekenemi, gaat, om dat go uw werk moet hervatten en omdat gij hier uw tijd niot moogt ver beuzelen. Roland Lee begon te lachen. Wij zijn in de eerste plaats hier gekomen, sprak hij. zich tot Armo rel koerende, om u onzen dank te betuigen voor O, dat hebt gij gisteren reeds ge daan. Bovendien was het Peter Neen, neen, ik wil Peter niet als onzen redder erkennen. Nu, laten wij er dan niet meer over spreken. Kom met mij mede. (Wordt vervo'gd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 9