NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. ADRESSEN, DIE IEDER KENNEN MOET. 32e Jaargang No. 9699 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG i F BRUAFI t9'5 A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: Van 1—5 regels 75 Cts.; iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer /0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 JrfAdvertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 Jb eK' fV&J50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant. Oeiliustreerc? Zondagsblad, 'voor Haarlem* I I I I '.WH "«O**1» en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaaine 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Euitenlandrch Advertentie-Eureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Ce Verzekering c!cr (per week) geabonneerden werdt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. Als men voor bat Steuu-Comltti een celdalijka bijdrage wensebt of te renderen, riebte men zicb tot den penningmeester Jhr. F. Tedtng van berkhout, Haarlentscbe Bankvereaniglng. Wie voer bot Steim-Comlté kleederen. dekking ot schoeisel be schikbaar beeft, rlcbta rich tot het Trouwen-Comité, HoolmarktS. Voor alle asdsre raken bet Steno-Comité betreffende, weeds men slab tot bet Bnriau In de schouwburgzaal „De Kroon". IngaagSmede- itraat. telefoon no. 2800. Wie het Comité voor Vlacbteiiogeo (Belgische en andere) wil hel pen. met geld: wie ln zjjn bnla vluchtelingen wil opnemen, of op aaltra wjrelat Cimlté behulpzaam meent te kunnen zijn, wende zlcb tet bet Bnreaa van dat Comité, dat thans gevestigd Is in Hotel Beval (Stationskofflshuls) boek Siatloaspleln en Krnlaweg. Wie kleederen of dekking beschikbaar bsstt voor do vluchtelin gen, adresssera dlo aan bet lokaal in de Witte ïesrensteeg. wie Mejuffrouw Mary J. Fleischmannwllstennen in baren arbeid ten beboeve van militairen en gezinnen van militairen, wende zlcb tet baar depét aan den Kampersingel no. 68. Comité totontwikkeling en ontspanning ran Werkloozsni. G. BOES Kinderhuissingel 72, Algemeen Secretaris, die gaarne toezeggingen van ffnanciéela et andere medewerking ln ontvangst zat nemen. EUKSTË BLAD. AGENDA DINSDAG 2 FEBRUARI. Süc. Vereemgiiig: Uitvoering Clir. Ora torium-v ereeni ging. Brongelxru'.v: Braad- en bahdcanoQ- stratio. Apoilo-TIieater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor telling. Zandvoort: Gemecnterorulsvergad e- ring. Stadsnieuws Bestuurdersbond. De agenda voor de op 9 Februari te houden Jaarvergadering van den Haariemschen Bestuurdersbond, ver meldt o a. verkiezing van bestuurs leden, voor de periodiek aftredende beerenj. Swier, 1 en-penningmees ter, Chr. Weber, 2en-secretaris, F. j. Hariot, voorzitter (die zich niet her kiesbaar stilt). Tussc'aentijds aflroden- den zijn de heeren H. Meijer, 2e- voorzitter, en J, Cornet, 2o-penning- meester. Steuncomité. Maandagavond zal op ultnoodiging Var. liet Ilaarlemsch Stenncoinité een bespreking plaats hebben met de ge machtigden van de vfikverecnigingen, ter bespreking van de regeling om trent kinder- en huurtoeslag, naar aarleiding van het in den Baad aan genomen voorstel, om de genoemde toelagen niet meer over het Werkloo zen fonds, doch over het Steuncomité 1e deen gaan. „MIDDAGHOOGTE". Voor de Vereenig'-ng ..De Middag hoogte" zal op Maandag 8 Februari hi het Brongebouw optreden Dr. Fre- derik van Eeden met het onderwerp „Godsdienst en Wetenschap". Geslipt. De 18-jarifre loopknecht W. K., van 't Klein Heiligland, Is Zaierdia«mid dag onder liet viaduct aan den Kruis weg geslipt en onder een vrachtwa- en ui'. IJ mui der- terechtgekomen. Dr Ozinca constateerde eenige ont vellingen aan den linkervoet en een gekn. neden enkel. De jongen kon la ter !o'pende naar zijn wc nine terug gaan Een vreemde heer Zondagmiddag om kwart over tweer n kwam iemand op het Spaarne aanfietsen, slapte van zijn rijwiel, nam oen kei vnn de straat, wierp die door de ruit bij den heer R.. stapte wrr-r op zijn fiets en verdween. De politie zoekt naar dezen vreem den man. nm'rent wiens beweegreden men zich in g'ssingcn verdiept Leger des Heil s. Hedenavond zal de afscheidssamen- komet plaats hebben van den Adju dant on zijn assistent., die tinn 't hoofd hebben gestaan van de afdeeling in de -ol;tvche'straat Z'i. d'e deze officieren nog wen- schen te hooren of te spreken, dienen dus hedenavond de samenkomst bij Woensdagavond. 8 Februari, zullen de nieuwe officieren, adjudanfs Srnfts. bun intrede doen In hel korus. Prenten van Haarlem. Do derdo verzameling prenten en teekeningen uit den Stedelijken Atlas, die door den. archivaris, Jhr. Röell, in het Museum tentoongesteld is, be treft het Spaarne. W'e, het boven licht-zaaltje binnentredende, links be gint, zooa's wel iedereen doen zal, i vindt daar een verbleekte photo van I 'Teylcrs Museum,, die Jd één woord I afgrijselijk afsteekt bij de teekenhi- j gen. liet is wel mogelijk en wordt zelfs, bij onderlinge vergelijking van I de teekeningen, hoogst waarschijn- lijk, dat die teekenaars als het hun I beviel wat hebben gefantaseerd, maar alles is aangenamer, dan de doodsche koelheid van de mechanische photo. En toch zal er, naar wij zeer vreezen, een tijd komen ja, hij is er e'gen- I lijk al dat we ons van het v-erdwe- j nen stadsschoon alleen nog een denkr 1 beeld kunnen maken uiit (verschieten de) photo's. Want wel wordt van hot eene of andere merkwaardige punt in de stad nog een schilderij gemankt, maar aquarellen en teekeningen zijn zeldzaamwe zien ze niet meer. Zou niet de vereenigüng .Jlaerlem" elk jaar een soort van wedstrijd kunnen uitschrijven voor zulke teekeningen en daarbij de onderwerpen opgeven? Zoo kon zij een portefeuille vormen en de historie van Haarlem in beeld voortzetten. Daar is bij voorbee'd de Bakenes- sergracht, die, al mag bet nog een jaar of wat duren, stellig in naam van hei verkeer zal worden gedempt. Hoe die er vroeger uitzag kunnen we waarnemen op teekeningen van den ijyerigen Van Noorde, uit de helft van de achttiende eeuw, maar bezit ten we ook teekeningen van dit, merk waardige piekje van de laatste jaren en, zoo al, zullen die, u't de duister nis der particuliere verzamelingen, aan hot 'icht der openbaarheid ko men? De gemeentelijke verzameling is gemeengoed en de oolkct'e, die wij zoo gaarne door de vereeniging Haer- lem zouden zien aanlegden wordt stellig, in 't overhoopte geval dat die I vereeniging kwam te verdwijnen, aan i de stad gelegateerd. Wat het beteekent om levende, geen doode photographische, -afbeeldin gen van land en water in Haarlem te bezitten, blijkt bijvoorbeeld uit teeke ningen van een buitenplaats aan 'l I Noorderepaarne, bewoond door de fa- milie CamerÜnguit de teekeningen van de voormalige Ossenmarkt, d'e gdegen was in de buurt van den Scheepmakersdijkuit teekeningen van den vruchtbaren van Noorde van de Ca'hrimepoort, de Ilooimarkt en den Gathrimetorc-n en een hee'e ver zameling betreffende Spaarndam. Zeker, ze zijn niet alle even mooi. Menige teekenaar heeft ondervon den, dat zelfs het op papier brengen van een koe. één simpele koe, ieders werk nog niet is en het prent je, waar op de brand van den molen ,,Het For tuin" in 1831, vereeuwigd werd, heeft, iets kinderlijks. Maar er zit in al die afbeeldingen iets eigene, Iets persoon lijks dat het product van de camera noodwendig missen moet. Het zou wat vervelend worden om alles wat er ligt, te gaan opsommerv, zoodat wij hopen, dat dit weinige vol doende zal zijn. om het publiek te no pen. de verzameling te gaan zien. Zij moeten dan niet vergeten, een kijkje te nemen van een paar toeke nineen. d?e niet heelemaal bij de col lectie hooren, maar toch iets eigen aardigs hebben de afbeeldingen van de zaal in 't Diaconiehuis, waarin 15 September 1778 de zoogenaamde „Economische Tak", waaruit later de Maatschappij van Nijverheid voort-j sproot, voor het eerst vergaderde Er was al dadelijk bij de eerste bijeen komst van de nieuwe vereeniging een grief tegen haar, zoodat zij in de on aangename positie verkeerde van een zuigeling, die al vijanden beeft. Wat er aan schortte blijkt uit de eerste regels van het volgende rijm 't Huishoudlijk takje van oud (Haarlem's maatschappij, Beveelt ons ij ge stof tot siersel (en tot kleeding, Maar gaat in groot en haast (dien winkel ze'fs voorbij, Ons economise li goud voor (vreemde baaij besteden. Al'e banken en beschotten van de vergaderzaal waren namelijk, ejies ciaal voor deze gelegenheid, met bui- ten'ondsch baai bekleed. Dit verschil tnsschen zeggen en doen gaf den dichter van het rijm aanleiding tot de vraag Wat moet men wagten van decs (vroome patriotten? waarop hij met de openhartigheid van criliek, die deze tijden kenmerkt, zelf het antwoord geeft Dat se uit het aalmoeslvuys (verhuysen naar de sotten. Er blijkt uit, dat de tegenwoordige Maatschappij van Nijverheid de leu ze „Voor onze eigen Nederlandsche Industrie!" niet heeft uitgevonden, al waren blijkbaar de beeren van den Economischen Tak, haar voorgan gers, nog wat zwak in de leer Dat is tegenwoordig natuurlijk an ders l Maar als do bezoekers, na de teeke- ningpn uit den Stedelijken Atlas be wonderd te hebben, naar de Hals-ka- bi netten gaan, vinden zeeen daar van behangen met bulten lanrlsch pluche. Terwijl we de teekeningen bekeken leidde de directeur, do heer Gralama, een aantal werkloozen rond, voor wie heden een excursie naar het Museum was Ingericht. Vijftig werden cr ver wacht. achttien waren opgekomen denkelijk waren do anderen afge schrikt door de eneeuwbndtjes. Het Jubileum-Heljermana De meeste menschen, ook de man nen, die op 't punt van hun leeftijd veel coquetter zijn dan men wel denkt, totdat zij op hun zeventigste er op gaan bluffen, de meeste men- sclinn vertellen niet graag, dat zij vijftig jaar geworden zijn. Voor Heijermans is dit feit door vrienden en vereerders tot een jubi leum gemaakt, hij reist om zoo te zeggen met zijn halve eeuw do schouwburgen rond, vertoont die zelfs (wat hij tot dusver nooit deed) op de planken en is hei dus blijkbaar niet eens met de welwillende vrienden, die gewoon zijn een der hunnen, wan neer hij 50 jaar geworden is te be groeten met de mededeeüng, dat het nu voortaan bergafwaarts gaan inoet. Die bewering is ook maar dwaas heid, omdat een mensch niet zoo oud is als zijn jaren aangeven, maar zoo oud als hij zich voelt. Toch, wanneer Heijermans in zijn tweede halve eeuw niets meer voortbracht dat de moeite waard was zou er reden we zen om nu een jubileum aan te rich ten. want hij beeft veel merkwaar dige dingen gedaan. Op het gebied van de journalistiek on van het to<> neel. En met de eerste bedoelen wij met zijn verslaggeverswerk aan de Telegraaf (wij hebben hem nog eens te Alkmaar ontmoet toen hij daar een Koninklijk bezoek „versloeg") maar de welbekende Falk'andjes later naarstiglijk in bundels verzameld en uitgegeven. Uit den aard van de zaak heeft hij daarmee evenwel niet zooveel menschen bereikt, als met zijn tooneelwerk. Ghetto en Op IIoup van Zegen waren van de eenste en bleven de besievan de volgende stukken is Schakels, de droeve historie van Pancras Duif, het meest geprezen, maar er zijn er ook geweest, die bij de première al aan kondigden, dat zij het niet lang zou den maken AVie daaruit wil afleiden, dat Heijermans' talent ongelijk 's, niet glad en gedegen als marmer, maar ruw en brokkelig als graniet, krijgt gemakkelijk geüik De tegen stelling In zijn werk blijkt bijvoor beeld uit het zonderlinge feit. dat hij het onmogelijk-inoppige kluchtje Ro- bert en Bertram schreef. Misschien was het vooral de tooneeldirecteur, niet de tooneelschrijver, die dat grapje samenstelde 'men kan aan 't theater soms pijnlijk om een stuk ver'egen zitten) en als dat Inderdaad zoo is, dan gaf het publiek hem een aardig lesje, want de opvoeringen van Robert en Bertram zijn geslaakt en nog altijd komen de menschen Op IIoop van Zegen zien. Heijermans' 6tukken, op de kluch ten na, zijn „des pièces A tbèse", be toogen over een bepaald thema, waar van het gevolg is, dat zij naast be wonderaars ook groote tegenstan ders gekweekt hebben. En nog oen tweede resultaat: dat ze hier en daar tirades bevatten, d'e misschien wel noodlg zijn voor het betoog, maar soms lee'ijk in hotsing komen met de kunst. Intusschen is het niet van pas over tekortkomingen to «preken bij een jubileum, te meer daar er zooveel voortreffelijks te vermelden valt, De kunst van typeeren, van een toe stónd ineens met een paar woorden in een fel licht te zetten, die andere groote kunsi, daarmee verbonden, van een levendigen dia'oog te schrijven en daarbij een kijk op en een erva ring van het loon eel als bijna geen ander, ziedaar drie voorname be- sianddeelen voor Heijermans' tooneel- scffirijftalent- En wanneer hij van avond, voor het eerst van zijn leven geloof ik, achter het Haarlemsche voetlicht voor do toeschouwers zicht baar wordt, zullen ongetwijfeld deze kostelijke eigenschappen herdacht worden. DE BOKSMATCH-!.AHAISE—VAN RIJN. De heer Ilenri van Rijn zendt ons een ingezonden stuk, gericht t&t den heer LahaLe. Wij achten het onge schikt voor plaatsing, maar ontkenen er eenige feitelijkheden aan. De heer Van Rijn betoogt ten eer ste, dat de winner alle onkosten, be treffende scheidsrechter, ring, zaal enz., moet betalen. De uitdager of de ondernemers hebben te zorgen dat alles voor de match in orde is. Wordt in het buitenland gebokst om een prijs, uitgeloofd door de onderne mers of de boksers zelf, dan wordt na afloop 2/3 aan den winner gegeven, ep 1,3 is voor den verliezenden bok ser, om eventueele onkosten van trai ning enz, te dekken. Serieus trainen kost veel geld. De heer Van Rijn is gereed voor de match, als de uitdager maar zorgt dat alles ervoor in orde is. De scheidsrechter moet met zijn goed vinden worden aangewezen, en hij vraagt den uitdager om maar zoo gauw mogelijk voort te maken. HAARLEMSCH F, BESTUURDE RS- BOND. Uit het zooeven verschenen jaarver slag Aan den Haarlemschen Bestuur dersbond blijkt o. a., dat het bestuur dit jaar was samengesteld uit de hee ren F. J. Hariot, voorzitter A. Koe man. secretaris, J. Swier, penning meester ii. Meier, tweede voorzitter Chr. Weber, tweede secretaris J. Cor net, tweede penningmeester, en J. A. Krijnders, commissaris. Einde December 1913 scheidde de afoeeliug iluariem der S. D. A. k'. zich al en werd de naam van Haar Ionisch Arbeiders-Secretariaat veranderd in klaart. Bestuurdersbond. Aangestoten bij den Haai'l. Bestuur dersbond waren dc volgende afdeelm- gen Bouwvakarbeiders, 60 leden bakkers, 45 leden Dronkbereiders, 26 ledenGemeentewerklieden, 156 le den Handels- en Kantoorbediendan, 45 leden Metaalbewerkers, 4'/U leden; Meubelmakers, 126 ledenKleerma kers, 70 leden Alg. Ned. Postbond, 11 leden; Sigarenmakers, 78 leden; Schil ders, 107 leden Spoor- en Tramweg personeel, 217 leden Slucadoors. 72 leden Timmerlieden 178 leden Typo grafen, 330 leden Zuivelbewerkers, 70 leden Textielarbeiders, 114 leden Huispersoneel, 9 leden Fabrieks arbeiders, 37 leden; Transportarbei ders, 25 leden; Litho-, Foto- en Chemi- grafenbond, 141 ledenAlg. NedorL Ambtenaarsbond, 32 leden; Hoveniers, 56 ledenBlocmbollenarbeiders, 101 leden. liet ledental bedroeg 1 Januari, aftrek van het ledental der afdeel in g Haarlem van de S. D. A. P. (400 leden), in totaal 2098 leden, en thans op 31 December 1914 bedroeg dit 2526 leden, hetgeen dus een vermeerdering met 428 leden beduidt. Dit jaar werden als nieuwe nfdee- ling bij den Bestuursdersbond aan gesloten o a. de werklieden in het Wasschenjbedrijf, welke groep z:ch aansloot bij de bestaande afdeeling var. de Fabrieksarbeiders. Pogingen werden aangewend tot aansluiting van de geëmployeerden in het Hotel- en Koffiehuisbedrijf, en bij de Rijtuig- en Carrosseriebewerkers, evenwel nog zonder succes. Was er moer tijd en gelegenheid, dan viel er nog zeer veel propaganda te maken onder de nog niet aangeslo ten organisaties, doch tijd ontbreekt, zegt het verslag. Ook werd nog een poring gedaan om de Post-, Tele graaf- en Telefoonbedienden te ver sterken. evenals de afdeeling van de Transportarbeiders. Steun werd verleend aan de actie voor vervroegde winkelsluiting van den Kantoor- en Handelsbedienden- bond. Tot steun nnn „ons"' muziekkorps „Vooruitgang" werd bij den aanvang van het boekjaar besloten, een bedrag ad 25 te subsidieeren, dat later werd verhoogd tot f 40. De 1-Mei-betooging, dit boekjaar ge houden, had plaats met krachtige hulp van de afdeeling ilaanem der S. D. A. P. Het pogen, orn deze vergadering overdag te houden, nag als geslaagd worden beschouwd. De avond-demon stratie was een succes. De stoet was grooter dan jaren daarvoor. Een bedrag ati 20 werd uitgetrok ken voor subsidie aan het Volksge bouw. Voor het College van het Gemeente lijk Werkloozenfonds werd een candi- daat gesteld de gemeenteraad kon zich evenwel nog niet zoo hoog plaat sen (aldus he: verslag), dat een lid der moderne organisatie werd verkozen. Herinnerd wordt aan de in 1914 ge voerde acties. De Commissie voor Arbeidersont wikkeling heeft door de crisis niet veel kunnen doen. Negen leden- cn 25 bestuursvergade ringen werden gehouden, benevens vele vergaderingen van het d&ge- lijksch bestuur. Een begin is gemaakt met de vor ming van een archief. Een kort overzicht van de crisis, en an wat de bestuursdersbond deed, vordt nog vermeld. In verband met de drukke werk zaamheden van den Ilaarlemscben Bestuurdersbond met deze crisis wordt een woord van dank gebracht aan den heer A. Nagtzaam, die een berg werk hielp afdoen. Aan het sa menwerken van den Ilaarleptschen Bestuurdersbond en do Sociaal- Democratische Raadsfractie is 't groo- lendcels lo danken, dat de steun van het Steuncomité over den Ilaarl. Be- stuv.rsderbond ging. Hun, die steun ontvangen van hot steuncomité over den Haarl. Best- Bond, wonleu ook levensmiddelen vera trekt, waï een besparing geeft 30 op bet bedrag wat zij ont vangen. Een groote gift aan tabak en siga- in kwam in van de Vereenigde Ta- bak- en Sigarenhandelaars, om te ver doelen onder de werkloozen. Een paar gevallen van woninguil- zetting werden den Mini?,.er medege deeld. Cursussen werden gehouden voor de werkloozen, geleid door da beeren A. Nagtzaam, Westerveld en Jonk mans. Éveneens werd den werkloozen op oen middag een feestelijke bijeen komst aangeboden. Het financieel verslag van hei Werk- loozenfonds van den Haarl. Bestuur dersbond. vermeldt een bedrag aan ontvangst van contributie van f 270, aan bijslag van Haarlem en Schoten van f 510, terwijl hei saldo op 31 Dec. bedroeg f 12-81. In dit fonds waren 33 werkloozen met 1303 werkloosheids- dagon. Uit de rekening efn verantwoording van don penningmeester blijkt, dat de ontvangst totaal bedraagt f 3083.3Ci, waarbij f 2308.83 1/2 aan gelden voor de staking te Zaandam en Almelo. De uitgaven sluiten met een bedrag van f 3083.36 1:2, waarvan f 83.57 1/2 als kassaldo. Ui? het wsrslag van het Bureau voor Arbeidsrecht, behoorende bij den Haarl. Bestuurdersbond, blijkt c.a.. dat 269 personen om raad kwamen. Daarvan waren (zegt bet verslag! 113 georganiseerd in bij den II. B. B. aangesloten organisaties, terwijl 156 niet- of verkeerd georganiseerd wa ren. Verder zijn "de aantallen aange geven in de vakgroepen, o.a. 54 hout bewerkers, 17 bloemisten enz. 4 gevallen betroffen een collectief contract, 147 arbeidscontract. 8 aan neming van werk, 3 echtscheiding enz., 8 'testament- en erfrecht. 5 kin derwetten en voogdij, 22 huur- en der gelijke. 6 'Militiewet, 20 belastingge vallen. enz. enz. In 155 gevallen werd mondeling of schriftelijk advies gegeven, in 30 ge vallen werd uieer of minder uitge breide correspondentie gevoerd. Het geldelijk succes belie?) een be drag van f 545.99. (Zie vervolg Stadsnieuws op pag. 2). leen en •-an 25%. „Er werd door on ft zoo lezen wij iu 't manifest aan getoond, dat, door de onvrijwR'igo werkloosheid, d-:e gij, zeelieden, Tji bet najaar van 1914 moest doontta- ksn, een ernstige achteruitgang en ftnancieele uitputting uw gezinnen ten deel was geworden. Daarnaast hebt gij te dragen den scherpen druk der tijden, d'e zich uit in hooge prij zen der levensmiddelen. Maai bovendien, het toch reeds zware en moeilijke werk dat gij heb' te verrichten, is, sedert de oorlog uit brak. nog uiterniate verzwaard. Wij konden schrijven, dal de Scheepvaart-Vereeriging te Ro".r- dam aan onze Vereeniging reeds ic>a- zegging had gedaan „Aan de zee lieden in de geregelde kustvaart lus- schen havens aan de Oostkust van Engeland, Fransche Kanaalhavens en Nederlandsche havens onderling, van 1 December af oen gratificatie te ver leer. en van 25 der maandgage", terwijl deze gratificatie ook werd \er- leend door de Stoomvaart-Maa'achap- pij ..Zeeland" to VHssirigen en da Noorcf-N'edegl. Schec-pvaart-Maalsch« te Hariingen. En wat deze rccders ter Koopvaar dij betaalden, konden ook de reeders te IJ/nulden doen. omdat te IJmni- den, door de reedere, zeer schitteren de zaken worden gemaakt. In de laatste tien jaren zijn de reus achtige besommingen \an thans üoo'-i te IJmuidcn bereikt." Tot zoover 't manifest, waarin ten slotte nog aangedrongen wordt op een spoedige toestemming van t gt- vraagde verzoek door de readers. Naar wij vernemen zal 'i antwoord der readers binnen enke'e dagen ver wacht kunnen worden. HAARLEMMERMEER. ,,Dö Meerbode" verneemt, dat da officier van Justitie te Haarlem goe\ termen heeét gevonden, orn in de zcu'i van den burgemeester van Haarlem mermeer contra den wethoudur Eve- lein, in zake het „vervalscheti" van stukkeu, betrekking hebbende op de inkwartiering en het aannemen van eon valsche hoedanigheid, ril. die van waarn. burgemeester van Haarlem mermeer, 'tot een vervolging over te gaan. Een viertal op deze zaken be trekking hebbende processen-verbaal is terzijde gelogd. BENNEBROEK. Volkszang. Zondagavond werd door het pro- pagandakoor voor volkszang (efd. Heemstede) ln het R. K. Vercenigiags- gebouw alhier eene uitvoering gego- en voor de afd. Bonnebroek Door den Zeer Eer w. Hoor Kabel, pastoor al hier, werd deze uitvoering geopend met een toepasselijk woord, waarnv door het koor de volksliederen wer den gezongen. Onder leiding van den heer Jac. de Jong, directeur, wond ver der menig lied ton beste gegeven, zoo- da't het voor de aanwezigen oen wel geslaagde bijeenkomst mag worden genoemd. Eenige nieuwe leden sloten zich aan. HEEMSTEDE. DS. J n. WOLTERS. Naar wij vernemen heeft Ds. J. II. Wolters, predikant alhier, op medisch advies besloten om met jngarg van 1 Mei a 6. emeritaat te vragen Hem is voor herstel van gezondheid een langdurige rust voorgeschreven. De leden der Hervormde Gemeente zul len met leedwezen hun vriendelijken en hulpvaardigen herder en leeraor zien vertrekken en zeker zullen allen hem toewenschen dat dei voorgeschre ven rust hem een volledig hers'. moge schenken. UILLEGO M. Algemeen Regent. De heer J. C. Baas oihier benoem..! tot algemeen regent ran het DIaco niehuls. Uit de Omstreken IJMU1DEN. Het bestuur der afdeeling Umuiden van de Nederlandsche Zeemansveree- niging „Volharding" heeft aan de zeelieden een manifest rondgezonde», waarin wordt medegedeeld dat de af deel' ng voor een zestal weken aan de reedersvereeniging te IJmiiiden ver zocht on de races een to Letteren en Kunst EEN VLAAMSCH DAGBLAD. Een groep Vlamingen, ir. Nederland verblijvend, heeft besloten een dag blad „De Vlaamse he Stem" geheeten, uit te geven. De redactie bestaat uit de heeren; Mr. Alberik Deswarte. mr. Arthur Buy990, Cyriel Buysse, René de Clercq André de Ridder, mr. Eggen, e a. Al de modewerkers zijn bekende po litieke mannen (zonder onderscheid van partijen), letterkundigen en Jour- nalBton uit Vlaamsch België.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1