NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 32e Jaargang No. 9753 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 26 MAART 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVER'TENTIËNi per drie maanden» Van 1—5 reêeIs Cts.j iedere regel meer 15 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1-20 JAKHaarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)-30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingi Franco per post door Nederland'«65 Jj© 7o) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. GÏÏsSd6ZoTd^Iad,'voor Haarlem loxiH Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post - »0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Uitgave der Vennootschap Lourens Cosfer. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buitenspadrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. Oc Verzekering der (per week) geabonneerden wordt gewaarborgd door „The Oocan" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZJIDEN. EERSTE BLAD. AGENDA VRIJDAG 26 MAART. Schouwburg: Uitkomst. Cinema-Palace: Voorstelling. Apolio-Theater: Biosc. voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- Wei ling. Veis er.Gemeenteraadsvergadering. Stadsnieuws Beoordeelingen van Haar- gmsche Winkels. Ten slotte drukken wij nog de twee bier volgende verklaringen af, waar voor wij aan de dames onzen dank beluigen. Mccrmiw Af. A. Sckreuders—Hagen: Gevolg gevende aan het tot mij ge zicht verzoek, deel ik U mede, dat de ervaring mij geleerd heeft, dat men door de Haarlemsche winkeliers vlug en uitstekend wordt bediend. Zij be ijveren zich steeds om het beste en nieuwste te leveren en geven voortdu rend blijk de concurrentie met andere steden Ln alle opzichten te kunnen doorstaan. Mevrouw Herbert Cremer Het is mij uangenaam U te kunnen melden, dat naar mijn meening de Haarleinsohe winkels in alle opzich ten aan de tegenwoordige eischeu voldoen. Militie. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de belangheb benden, dat het inschrijvingsregister en het daarbij behoorend alphabe- tiseh register, betreffende de jonge lingen die zich binnen deze gemeen te in 1915 hebben doen inschrijven voor de lichting der Militie van 1916, ter Secretarie dezer gemeente (2e af- deeling) voor een ieder ter lezing is nedergelegd van 26 Maart tot 3 April aanstaande, van des morgens 9 tot des namiddags 2 uur en dat tegen deze registers binnen genoemden tijd bezwaren kunnen worden inge bracht bij den Commissaris der Ko ningin in dezie provincie, door middel van een bij den Burgemeester^ ln te leveren, door de noodige bewijsstuk ken gestaafd, verzoekschrift op onge regeld napier en onderteekend door hem of haar, die ze inbrengt. Gaat nietdoor. De tweede Ileijermans-avond, die jxhi worden saamgesteM, door het bestuur van do afd. Haarlem der S. D. A. P., en waar voor de tweede maal „Óp Hoop van Z^gen" aom worden op gevoerd, zal naar wij vernemen, we gens gebrek aan deelneming niet plaats hebben. N e d. Chr. Geheel-Onth. bond. Zondagavond zal és afd. Haarlem van den Nederl. Chr. Geh Oath. boud haar ledenvergadering houden. Op do agenda komt o.m. voor: bestuursver kiezing wegens periodieke aftreding Van don heer Roggeveen en mejuffr. Verkruijsen, verkiezing van oen voor zitter, bespreking jaarfeest, benoe ming van een vaandrig en het houden van een openluc-hthijeenkomst op den 2en Pinksterdag. VOOR HET STEUNGOMBTé. De derde voorstelling van de met veel succes opgevoerde operette „Do Geisha'' ten bote van het llaarlemsch Steuncomité zal Woensdag 7 April a.s. plaats hebben. Van heden al zal met inteekenlijslen worden rondgegaan. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. an W. stelten voor de rekening en verantwoording van de Gemeente lijke Bank van Leening alhier over 1913/1914 goed te keuren, 't Veriies-saldo bedraagt ƒ2636.24 1/2. Daar op de begrootmg daarvoor slechts ƒ550 is uitgetrokken, moét dit bedrag worden verhoogd met 2086.24 1/2. Verder doen B. en W. in verband met de rekening eenige voorstellen van administratieven aard, namelijk om het bedrag van ƒ50 000, aan de Gemeentelijke Bank vai. Leening ver strekt, ni da gemeentekas te doen storten en als buitengewone ont vangst te verantwoorden op den dienst der gemeente-huishouding van 1915, cn om B. en W. te macht gen, om op aanvraag van commissarissen der Bank telkens zoodanig voorschot uit Je gemeente-kas te verstrekker., als de behoefte daaraan zal blijken te bestaan, met dien verstande, dat het i aan het einde van eenig kalenderjaar nog niet terug gestorte voorschot in de maand Januari van het daarop volgende jaar rnet de gemeente zal worden verrekend. Coöperatieve Woningbouw. B. en W. «teilen voor, om het uit breidingsplan voor de gronden ten Zuiden van de Amsterdamsche vaart te wijzigen in verband met de plan nen van de Coöp. Woningbouwveree- niging van gemeentepersoneel, om 77 arbeiderswoningen te doen bouwen aan de Zomervaart. B. en W. stellen voor, don heer H. H. van Asch weder te benoemen als schatter inzake de huurwaarde van de lokaliteiten waar vergunnings recht voor den verkoop van sterken drank in het klein is verleend. Woningbouw. B. on W. stellen voor to wijzigen het uitbreidingsplan van de gronden aan clen Harmemjansweg, in verband met het plan van de Woningbouw- vereeniging S'paoraoog, om op die gronden 52 arbeiderswoningen te bouwen. B. en W. stellen voor, de Jaarwedde van den bewaarder van de H. B.- School, P. G. Bonman, met 300 te verhoogen, nu de Burgeravondschool in dit schoolgebouw is gevestigd. Vroeger werd deze sal a ris verboo ging genoten door den bewaarder van dé sdhool aan de Nassaulaan, waar toen de school «revestlgtl was. HOOGER BEROEP. J. M. en F. O. beiden te Velson zijn in liooger beroep gekomen van het vonnis der Arr. Rechtbank alliter, waarbij zij zijn veroordeeld: eerstge noemde tot 2 maanden gevangenis straf ter zake van mishandeling! laatstgenoemde tot 14 dagen gevange nisstraf ter zake van opzettelijke be schadiging van eens anders goed. (Zie v volg Stadsnieuws op pag. 2). Binnenland DE VARKENSNOOD Naar wij vernamen heeft dezer da gen een conferentie plaats gehad tue- schen den Mïoister van I-andH>o;iw en het bestuur van den Ned. Slagers- bond. Bij dieee gelegenheid gaf de Mi nister ais zijn voornemen to kennen binnen kort voor do slagers tegen la- geren prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stel len, .ZExc. verzocht in verband hier mede opgave van het benoodigde aan tal. Deze opgave is den Minister toege zonden. Hoewel de prijs der varkens ook nadat de grenzen voor don uit voer gesloten zijn niet of niet noe menswaard is gedaald, heoft het be stuur van <te uitvoering van 's Minis ters voo memo a nog niets naders ge hoord. (Alg. Handelsblad). DE NEDERLANDSCII-INDISCHE LEENING. Naar 't Hbld. verneemt heeft het telegram uit Nederlandsdi Indié, mel dende liet juiste bedrag, dat aldaar op de Ned.-Indische leening is inge schreven. vertraging ondervonden, en zullen de toewijzingsbiljetten op de inschrijvingen hier te lande dien tengevolge waarschijnlijk niet vóór Vrijdag a.s. aan de inschrijvers kun nen worden toegezonden. Reeds kan worden medegedeeld, dat aam degenen, die om volledige toe wijzing hohben verzocht, ongeveer 65 op hun inschrijvingen zal wor den toegewezen, en aan hen, die dit verzoek niet hebben gedaan, onge veer 30 STOOMBOOT-MIJ. CARSJENS TE LEIDEN. In de aigemeene vergadering van aandeelhouders is tot liquidatie de zer maatschappij besloten. DE „ZEELAND". De mailboot van de Maatschappij .Zeeland" zal geen Engelsche, Fran- sehe, Russische en Belgische man nen van 18—45 jaar meer vervoeren. Bijzondere omstandigheden voor behouden, zul er weer vloesch wor den vervoerd. (N. R. Ct») VERKIEZING EERSTE KAMER. Men meldt aan de N. R. Ct., dat bij de verkiwvng van een h'd van de Eer ste Kamer, op Vrijdag a.s., in de Pro-- vinciale Staten van Zeeland mr. C. Lucasse, kantonrechter te Goea, de candidaat der rechtsche leden zal zijn. Mr. Lucasse heeft reeds enkele Ja- m voor Zeeland zitting gehad ln de Eerste Kamer. In 1913 werd hij vervangen door mr. A. J. F. Fokker. DOEN ZINKEN VAN EEN SCHIP. De schipper H. v. d. S., van het schip „Elza dat in den nacht van 11 Maart voor Mill in gen is gezonken, is Maandagnamididag in hechtenis geno men en in arrest gesteld. Hij heeft beleend, zelf een gat in 't schip te heb. bén gesiagen, waardoor het vaartuig tot zinken is gebracht. V. tl. S. was zetscliipper. Doel schijnt geweest to zijn de preauie te kunnen trekken voor zijn mobilair, dat voor f 1000 was ver zekerd. (N. R. CL) LEVEN SM IDDELEN-VRAAGSTUK. Er heeft Woensdag een conferen tie plaats geh.jl van vertegenwoor digers van de dagelijksche besturen van Amsterdam, Rotterdam en "s- Gravenhage met den minister Yan landbouw, nijverheid en handel, over het levensmiddelen-vraagstuk. DE VREDESBEWEGING. Notaris Brands, een der eerste on- dorteekonaars van een verzoekschrift aan de Koningin betreffende hel be vorderen vau den vrede, heeft het volgende schrijven ontvangen van den Minister van Buitenlandscho Zaken: „Door UEd. Gestr. en vele amieren is tot H. M. de Koningin een adres gericht, waarin aan H. M. verzocht wordt, wel Hoogstderzelver Koninklij ke bemiddeling aan de verschiliandb regeeringen der oorlogvoerende lan den te willen aanbieden, lol het slui ten van ieen wapenstilstand. het hou den eencr vredesconferentie of het troffen van zoodanige maatregelen als tot het totstandkomen van een spoe- ddgon vrede kunnen dienstig zijn. „Naar aanleiding van dit, dóór H. M. in mijne handen gestelde verzoek schrift, heb ik de eer u mede te dee- len, dat de regeering volkomen doelt in de daarin uitgedrukte gevoelens en den vursgen wensch koe-tert te ge legener tijd, voor zoovee! in haar ver mogen ligt, in het belang van den vrede en de eendrachtelijke samen werking der volken te kunnen werk zaam zijn". (Alg. Handelsblad). ONGEREGELDHEDEN IN UTREOHT. T Utrechtsch Dagblad schrijft dat Zondagavond te Utrecht ordeversto ringen hebben plaats gehad in den omtrek van het Centraal-station. Het betrof toen een botsing tusschen mili tairen en hun meerderen bij aan komst van late avondtreinen, waarbij {econstateerd werd. dat tal van mi- itairen waren uitgeweest buUen de gemeente zonder daartoe verlof beko men te hebben. '„Wij hebben over die standjes op Zondagavond met opzet gezwegen, omdat wij de hoop hadden, dat het misschien bij dien eenen avond zou blijven" zoo schrijft 't „U. D.", maar: „Dinsdagavond heb ben de ongeregeldheden, waarbij op nieuw militairen betrokken waren, echter zoo'n ernstig karakter aange nomen, dat wij het gepasseerde niet langer buiten onze kolommen kunnen laten." Over deze ongeregeldheden schrijft H „U. D." o.a. „Het begon al vroeg, om een uur of zeven toen trok een reusachtige troep militairen, minde ren in rang. door het centrum van de stad, socialistische Lederen zingende. De bedoeling van dezen blijkbaar on verwacht in elkaar gezel ten optocht was te manifastceren voor de restau- rat'es, waar des avonds nog af eens officieren plegen te zitten. De enorin- lango stoet, natuurlijk in een omme zien nog aangegroeid door een bende nieuwsgierigen, meerendeds opge schoten jongens, die altoos bij ieder etraatrelletje aanwezig zijn, trok het eerst lange het café „Voorwaarts" aan de Oude Gracht bij de Hambur- gerbrug, waar men luide de Interna tionale zong. Op dat moment was er van een orde verstoring uog niet di rect sprakeer waren wel een massa menschen op de been, maar men mocht op dat oogenb'ik nog rnet zeg gen, dat er ongeregeldheden plaats hadden. Van de „Voorwaarts" trok men. luidkeels zingende, de Chooretraat in, den kant op van het Oudkerkhof en niet lang daarna bövond de men- schenmentgte, die den langen trein van militairen méér en méér omstuw de en als een ontzaglijk kluwen als het ware door de straten rolde, zich op het Vreeburg. Daar vielen toen voor het eerst wanordelijkheden voor; een troepje officieren, dat ter hoogte van l'Europe Rep, werd uitgejoeld en omsingeld en uitgejauwd. en de hou ding van de manifesteêrenden was weldra zóó dreigend, dat de officieren het geraden schenen te achten /Eu rope binnen te gaan, om erger te voor komen. Het was toen wel te zien, dat het cr niet bij zou blijven; er was in fidels een sterke politiemacht op de bom gekomen onder leiding van een viertal Inspecteurs, terwijl alle maré- chausseé's, hier ter stede gestatkm- neerd, waren opgeroepen om de po- l: te adsisteeren. Het eerste werk was, de menigte te verspreiden elk r te jagen, maar daar men stond tegenover eenige duizenden men schen, was d'ie verspreiding niet zoo gemakkelijk te bewerkstelligen. Met eenvoudige aanmaningen tot doorloo- pen en uiteengaan viel er niets uit te richten, iedere sommatie werd aan stonds beantwoord met gehoon en ge schreeuw en wanneer op eenig punt officieren werden gezien, rende de menigte in een ommezien naar dezen toe, om met gefluit en geschreeuw opnieuw te manifosteeren. De politie besloot van de wapens gdbuik te maken; agenten en maré- cMussées trokken de sabel en gum mistok en sloegen er op in, om de menschenmassa te noodzaken uiteen te stuiven. Dit had tot gevolg, dat de duizenden gillende en joelende naar alle kanten de wijk namen, de Elizabetlistraat ln, de Vie straat in, de Oude Gracht op, de Willemstraat in; maar telkenmale trokken de uiteen- gejaagden weer samen, probeerden zi! althans dit te doen, met de kenne lijke bedoeling voor de koffiehuizen weder te hoop te loopen, waar her haaldelijk officieren ln- en uitgingen. Toen dit telkenmale in troepen sa- menscliolon bleef aanhouden, werden charges met de blanke sabel gemaakt, waarbij geduchte klappen zijn ge vallen; de politie besloot in enkele straten het verkeer slochts im ééne richting toe te laten, zoo bijvoor beeld in de Viestraat alleen van.het Vreeburg naar de O. Gracht. Daartoe werd aan het eind di-er stra ten een cordon agenten opgesteld, op enkele plaatsen versterkt met maré- chaussées. Natuurlijk moesten, vóór dat deze maatregel werd ingevoerd, verschil lende straten, waar de monigte ieder oogenblik opnieuw aangroeide, wor den schoon geveegd, wat alweder met getrokken sabel moest geschieden; niemand mocht blijven staan, niet op het trottoir en niet in winkelportie- ken. Zoodra een stnant ontruimd was, werd zij afgesloten en mocht zij slechts van éénen kant worden inge gaan. Bij een dier charges in de Viestraat was het gedrang van schreeuwend- vluchtende menschen zóó hevig, dat op den hoek vnn het Vreeburg een «ter groote winkelruiten in hei per ceel van de firma Schoonhoven werd ingedrukt; mén werd er eenvoudig doorheen geduwd. De firma Hagen, op den anderen hoek, was toen ook benauwd geworden voor de ruiten van haar sigarenmagazijn, en liet de ze in allerijl met planken beschermen, wel'k voorbeeld door andere winke liers werd gevolgd. Het ls bij een dier charges, waarbij het opdringende pu bliek met geweld moest wordern uit eengedreven, gebeurd, dat een in spect eur van politie, de heer Kloekers, overhoop werd geloopen door een bende jongemannen; de inspecteur kwam te vallen en eer agenten kon den toeschieten om hem te helpen, was de opdringende horde over hem heen geloopen. waarbij de op den grond liggende ambtenaar op het hoofd werd getrapt. Men droeg den Inspecteur binnen bij een der bewo ners van de Viestraat, waar bleek dat de heer Kloekers ernstig was ver wond; hij werd por rijtuig mar zijn woning gebracht, waar geneeskundi ge hulp werd ingeroepen. Het afzetten van de Viestraat was voor het publiek natuurlijk uitermate lastig, 'omdat men op weg naar het station, zich plotseling genoopt zag, een groot eind om te loopen, óf door de Jacobijnesteeg óf door de Drieha- ringstraat En waar de maréchaus- sóes gewend zijn nog al héél gauw forsch op te treden waarvan ook Dinsdagavond de staaltjes werden gezien was het. te begrijpen, dat de stemming op straat niet bepaald een vriendal ijke was. Even na tienen was het ergste voor bij. Wel werden toen nog eenige charges op het Vreeburg uitgevoerd en moest de menigte enkele malen door de Willemstraat worden terug gejaagd maar het avond-appèl voor de militairen in de kazernes deed na tienen een ontspanning intreden, al bleef het In het centrum der stad na tuurlijk woelig en druk. Nog Iieel lang werd gepatrouilleerd, speciaal rondom het Vreeburg, waar nog oen enkeion keer een Vroep rustverstoor ders door de mar'chaussées tusschen de Beursgebouwen werd uiteengedre ven. En nu de ooi-zaken van dit alles? Men hoort verschillende dingen noe men: groote ontevredenheid in liet garnizoen over hrt weigeren van één- daags verlof (o.a, op den jongsten Zondag) aaai militairen, die te Rot terdam woonachtig zijn; ontevreden heid over de voeding; en ook verna men wij klachten over de houding v^n meerderen tegenover de minde ren. Hoe dit lies zij al deze din- gzullen natuurlijk wel door de militaire autoriteiten worden ondc-r- zo-ht en zéker, nu de ongeregeldJie- <kr een zóó ernstig karakter hebben aangenomen als Dinsdagavond aan den dag is getreden. TWEEDE KAMER. De discussie over paragraaf 2 van art. 1 van het wetsontwerp tot wijzi ging der Wet op de vermogensbelas ting en de daarop voorgestelde amen dementen nam gisteren nog eenigen lijd in beslag. Het amendement-Kooien, om den vruchtgebruiker aan te slaan als voor 4/5 eigenaar, werd door den Minister van Financiën overgenomen. Het amendemeait-Patijn, om lijfrenten, die het karakter van pensioen hebben, als deze vrij te stellen, vond bij den Minister absolute bestrijding, om de misbruiken, die er, ook ten aanzien van het successierecht, uit konden voortvloeien. Overigens wilde de heer Patijn hout, op stom staande, als niet in geoogste vruchten vrijstellen en de heer Van Nispen (Rheden) onder steunde dit, nu er geen voorstel was te doen om kaprecht ln te voeren maar dat ging, volgens den Minister, niet op het zou heel de wet Illusoir maken voor wat houtaanplantlngen betreft. De Minister verduidelijkte echter de wet, zoodat alleen vrijge steld worden on geoogste vruchten, die ten minste eenmaal per jaar worden geoogst. Het voorst el-Ter Spill, om bosschcn en buitenplaatsen met „vrije wande ling" buiten de belasting te laten, werd langdurig en veelzijdig bespre ken. Do heer Bos wees op buitengoe deren die, in de nabijheid van steden gelegen, voor de uitbreiding dier ste den aangewezen zijn om bouwterrein te worden en de heeren Schaper en Heisdingen vroegen wat „vrije wan deling" is. Bij het verleenen van toe- gang op enkele dagen per week Op toegangskaarten Onder geleide, waarvoor men fooien geeft? Ook de Minister bestreed dit amendement, al thans op practische gronden, al er kende hij de sympathieke gedachte In den k-op van het verder debat beperkte de heer Patijn zijn amend, nopens de» lijfrenten tót die welke te zanien niet meer dan ƒ1200 per jaar bedragen en verkregen zijn door ge lijkblijvende premkn, gedurende ten mmete 10 jaren betaald. Do Minister liet toen de Kamer vrij om deswege te. beslissen. Het amend.- Ter Spill bleef hij evenwel a's ge vaarlijk, ook voor de toepassing der personeels belasting, bestrijden De heer Ter SplÜ trok het daarop in. Overigens wijzigde de Minister het art. nog op een wenk van den heer Patijn wat aangaat de niet-ingeoogste vruchten, die ten minste eenmaal per jaar worden ingeoogethij maakte er met het oog op de meekrap ten minste eenmaal in de 3 jaren van. Het overgebleven amend.-Patijn werd ten slotte met 61 tegen 14 stem men aangenom en. Op art. 1 par. 1 dat nu volgde, 6lelde de heer Kooien voor vruchtge bruik met 4/5 van de elgendoms-waar- de te blijven belasten, zooais thans. En de Minister nam dat over. Op verzoek van den heer Patijn bracht hii nog een wijziging aan. waardoor alleen „ingegane" lijfrenten belast- ba ar worden. Toen volgde par. 8, met de amen dementen. De heer Kooien stelde voer om bij taxatie van onroerende goederen de verkoopwaarde met den bestaanden multiplicator óf naar aangifte van een eigenaar facultatief te laten en de las ten die er op rusten, te doen aftrekken en bij onzekerheid de verkoopwaarde van soortgelijke goederen of rechten a'.s maatstaf te nemen. De heer Ter S-pill wensch te voor erven, tuinen, parken en bossehen bij de waarde-bo- pahng tot grondslag te nemen 't ste!- len van den eisch om den aard of de bestemming in 10 jaren niet te ver anderen. Eindelijk stelde de commissie van rapporteurs voor om bij twijfel om trent de verkoopwaarde, waarnaar onroerende zaken worden belast, ei- eendommen. goederen ot rechten wel ke daarmede in soort en omstandig heden overeenkomen, als maatstaf te nemen. De verschillende vooretellers gaven uitvoerige toelichtingen, waarna de heer Bos 't amend. Kooien nader bestreed, evenals de heer Vliegen, terwijl zij reede nu opkwamen tegen elk- poging om 't invoeren van liet nieuwe set "'llngs-systeem te ver schuiven, De heer Bos kwam ook doch alleen wat de redactie betreft, tegen het amend, der Comm. van rapp. op; het had zich tot schatting naar de koopwaarde onder normale omstandigheden moeten beperken; de toevoeging in gevallen van twijfel zou tot misbruikon leiden. Het amend.-Ter Spill werd door de hoeren Bos cn Vliegen bestreden ook met liet oog op de gronden, die volgens de Woningwet aangewezen schenen om voor bouwgronden te worden bestemd. Nadat de heer Kooien t amend, der Commissie in beginsel verdedigd maar de redactie gccriiiseorrl had, werd het ve: Ier debat verdaagd cn in de Avondzitthrg te 8 uur onder pre sidium van den hoer Troelstro ge opend, voortgezet. De heer De Monté Ver Loren vente» digde do amend -Kooien en Ter Spill uit practiscb en billijkheids oogpunt. Daarentegen bestreed hij evenzeer hel voorstel des Min. als dat der Commis sie van rapp. dat hooger aanslag dan de werkelijke waarde zou bevorderen. Door den heer De Meester wvjrlen 'nog eenige opmerkingen gemaakt over de taxatie der waarde van effec ten volgens de door den Min. vnn Fin. uitgegeven lijst voor de succes sie-belasting, of naar de laatst beken de gegevens. Do lijst is voorloopig zeer onvolledig. Hoe zal men don de koersen bepalen? De Min. late eene lijst vaststellen door het comité voor de uitvoering van de beurswet. De Minister verklaard", tnxatio naar da verkoopwaarde allren billijk en juist achtende, het amend.-Kooien, dat daartegen ingaat, onaannem -Y Ook 't amend.-Ter Spill ontraadde do Min. En wat dat van de comm. van rhpp. betreft, opperde hij tegen do redacdo bezwaar en h j verklaard© zich bereid het nrt. nog te wijzigen, zoodat onroerende goederen naar de bestemming worden geschat volgens de koopwaarde in normale omstan digheden. Voor do taxatio van effecten vond de Min. do laatst bekende gegevens dat zijn alle officialise koersen vol doende. Na ropliekcn en bestrijding door don heer Tydeman van de redactie, die de Min had aansegeven en van 't amend, dei- commissie. ontraad de de heer Do Meester namens do commissie de amend.-Kooien Cn Ter Spill en verdedigde hii nader 't anion- dement der rapporteurs. De Minister dupliceerde nog korte- lijk en nam daarbij het amend, der commissie over. Toen ping men tot stemming over. He>t amend.-Kooleo werd met 4'J togen 21 stemmen, het amend.-Ter Spill rr» »t 47 tegen 14 stemmen v e r w o r p e n. Met goedkeuring van de verdere on- derdeeien van nrt 1—3. kwam nu in behandeling art. 4 met 't amend, drr comm. van rapp. om, terwijl de wi t 1 Mei 1915 In working treedt, art. 7 letter A der wet fart 1 par. 3 van dit ontwerp) eeret 1 Mei volgende op hrt jaar, waarin art. 10 al. 2 van do Beurswet 1914 tot stand komt. Do heer De Meester lichtte dit amend, toe. dxl beoogt do taxatie van onroe rend goed uit te stellen tot dat nor maio toestanden zullen zijn terugge keerd Do heer Teenstra had er bezwaar tegen; 't was nadeellg voor de schat kist en al zijn <lo omstandigheden ab normaal, de schatting :s zeer wel mogelijk. Ook de heer Bos kwam pc twen op om den grond, die nu de grootste voordeelen trekt van do om- Mondigheden, voor ombepaalden tijd vrij te stellen van de hoc ge re belas ting. Minister Treub vond 't amend. Nor- keerd om de verwijzing naar de zekere herroeping van de beurswet- De oorspronkelijke redactie was beter. Do commissie herstelde nu dc vroe gere redactie overlating der invoe ring van de wiet op dit punt aan cett nader k«n. besluit. Daar kwam de heer Teesistra nog sterker tegen -op; de Minister echter liet de beslissing nu aan de Kamer over. ltet amend, werd met 38 tegen 21 stemmen aangenomen en daarop ook' het wetsontwerp met 43 tegen 18 stem man. Na aanneming zonder debat van de wetsontwierpen tot wijziging van art. 35 der wet van 2 Oct. 1893 (St.bl. no. 149). tot heffing eener belasting op bedrïjfs- en andere inkomsten: onteigening van eigendommen, noo- dig voor Let verbrceden van do kadi langs de Keizersgracht te Lecuwur den: en onteigening ten behoeve van uit breiding van het s'.ationsemp'ac.» ment Rijssen; werd de vergadering te half 11 tol heden verdaagd. D» oedsauaeetw is nu aan de orde.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1