uit hoorde men nog wat artillerie- gevecht, en bij het dorp rnoesteu wij «eer in tirailleurslinio verder rukken. Wij hoopten in het dorp kwartier te krijgen. Maar wij moesten verder, rechts een berg op. Reeds groeven wij ons in. toen het bleek,"dat wij den verkoerden weg genomen hadden. Wij moesten naar het dorp terug, links af slaan en een eteilen, hoogen borg op in tirailleurslinie. Tot de knieen in de sneeuw. Kerst tegen den morgen komen wij, half dood van uitputting, op den kam aan, sliepen tot den middag tusschen de dennon en toen ging het drie kilo- inctor bergaf, tot S. Nu kan ik eohter niet meer, moet een paar dagen uit rusten. Ku nu hen ik in het huis van „Maitka", die me lekkere, warme melk bracht Stel je voor, warme melk met hrood er in Ik lag uren lang op de bank voor de kachel en dacht na over mijn geweldig geluk... DE HEROVERING VAN DE BOEKOWLNA. Het Oostanrljksche oorlogspera- kwartier heeft nu en dan levendige beschrijvingen gegeven van de her overing der Boekowina door liet le ger van generaal Plfanzer. De cor respondent te Weenen van de N. It Ct, ontleent daaraan het volgende: Hoewei vele bewoners nog niet naar de hoofdstad Czernowitz zijn terugge keerd, begint het leven er weier vroo- Jijker uit te zien. De Duitsche boe rinnen (hier Sohwaben genoemd, om dat t land door boeren uit Schwaben gekoloniseerd is) zijn weer op de markt verschenen om groenten, eie ren, kippen en bloemen te verkoopen. Langs liet stadhuis met den toren, waarop vroeger de Oostenrijksche adelaar prijkte, maar die door de Russen was weggenomen, wandelen soldaten van -allerlei regimenten. liongnarsChe, Honveds, Roemeensche landstorm en cavaleristen. Zij koo- pen bloemetjes en steken die op hun- r.e pot'en. De maanden lange gevech ten in de bergen schijnen hun zin v kieuren nog niet verminderd te hebben. Zij komen uit een land,, waar men m gewone tijden vreugde had in het leven en waar v»e>I wijn groeit. Kn wijn doet ^jngen. Solda- ki:-li ede ren klinken over de markt. De oorlog In de woest» bergachtige en weinig bewoonde streken der Boe- kowina is niet van poëzie en roman tiek ontbloot. D:e er aan deolnemen zij het krachtige slag menschen uit die provincie, die aan een moeilijk en bescheiden leven gewend1 zijn en hun geboortegrond verdedigen togen bei Russisch reveld. Het is een berg- oorlog in h'et genre'van dien, welken Andreas Hofer in Tirol gevoerd heeft, een guerilla die veel vrijheid aan don soldaat laat en vol avonturen is. In fnl'i-ke dornen Ineen de in soldaten veranderde boeren in looocravrn tot verdediging van have en goed. Ik rac. zoo vertelt de correspondent, in de dorpen Mohnne en Razancze hoe fn het gewoel van he» gevpcht de boe rinnen aan hunne mannen naasch- brcoden en honte eieren brachten, en ze samen opaten. Het was een too- neol ie als in de oude lijden, toen de vrouwen zich in het strijdgewoel" be ga.' om hun mannen tot moed en volharding aan te sporen. De kinde ren hielpen ammunitie dragon. De troep bestond uit huisvaders, waar- ouder velen van over de 50 jaar, met grij'e baarden. De kommandant Par>p zei tot mij: Elk van hen is een held, het zijn prachtige kerels, dia hunne ha a rd-deden verdedigen. Zoo is het fn do Bof-kowina. In Zuid-Oost Galicic is het weer an- fli.'i s, Dio streek hoeft meer van do Russen te lijden gehad dan de Boeko- Een deel van Oost-Galicië lot aan Kotomea en StanisJau is nu weer van dv-i vijand gezuiverd en de bevolking dc t inet schrik terug aan den tijd, toén de Kussen er waren. De bevrijding van dit brok en ook vail de Boekowina ia te danken aan liet beleid van generaal Plfanzer- Behin. Einde Januari begon deze ge neraal den veldtocht, die de verdrij ving rler Russen heeft tengevolge ge had. Hij moest vechten over oen front van 250 kilometers (ongeveer do nfstand van Rotterdam naar Keu len De Russen hadden Boekowina nagenoeg veroverd en verschansin gen in de (vergen gegraven. De sneeuw lag o' manshoog. De taak van eene raal Plfanzer was om den vijand te verdrijven. Dit is liern na veel moeite gelukt, llli joeg de Russen uit Jako- hony, Kirlihaha, Klmpolumr en Gura- htimoria en bereikte Czernowitz. Het tweedo tijdperk wordt geken- teekond door dc operaties om Sta- nislau. Dp vijand had enorme verstor- kingen laten aanrukken. Een hevige slag van 10 dagen lang, In de omge ving van Nadworna en Stanislau was daarvan het gevolg. Er werd met af wisselend go!uk gevochten en het eind 'va3, dat de 0.-11. troepen zich in die etreek konden handhaven. Het lukte aan dezen, om zich op de lijn Jezier- zany-Dfijcster-Bcssarahiscbe grens staande te houden. Herhaalde ma len poogden do Russen or door te l>r»kon. iicvigo en herhaalde gevech ten ui dc omstreken van Zaleszyhi waren ervan h»t gevolg. In deze ge vechten waren de Kroatische regi menten vooral zoer dapper. Na afloop van het gevecht hij Oltenya werd ge meld, dat de lijkenlucht van de voor bil Zo versperringen gesneuvelde Rus sen onverdrugdijk was. maar dat mon ze niet kon be -aven, omdat do vijand steeds op de manschappen, die dil werk wilden verrichten, bleef schieten. Er schoot niet anders over dfth om een brandspuit te haten en do lijken, die in de rijen van draadver sperringen Wiiren blijven hangen, met ongobluschte kalk te bespuiten. Na do ontruiming van Czernowitz zocht generaal KltsJInko over Sa Ja- gora de O.-H. stelling aan te vallen, maar hij ward na drie aanvallen te ruggeslagen. Sadagora werd her overd. Kort daarna was de geheele Boekowina bevrijd. RUSSISCHE VLIEGERS IN OOST- PRUISEN. 't WoJffbureau meldt uit Allenstoin: „Bij don vliegeraanval op Neidon- buw deden de Russen zichzelf veol meer kwaad dan aan de Neidoabur- gors. Volgens do Aliensteiner Zei- tung" zijn die bommen nl. op het marktplein gevallen, waar Russische gevangenen juist bezig waren met liet opruimen van puin. Drie gevangenen werden gedood en drie gewond. Bovendien werd nog een oude vrouw gekwetst. In de buurt van het station brand de een leegstaande loods uf'. VROUWEN-SOLDATEN IN FRANKRIJK. De (Parijsclie) „New-York Herald" publiceert eenige nadere bijzonder heden over de vorming van een Pa- rijsch vrouw eiireg:ment, waarin Fnin- sche en Belgische vrouwen als vrij willigers kunnen dienst nemen. Het denkbeeld is uitgegaan van de weduwe van een officier, mevrouw Arnaud. Het plan is de koningin oer Belion tot cere kolonel te benoemen. Een medewerker van do ,,N. Y. Herald' heeft een onderhoud geliad in het „hoofdkwartier" met een der adjudanten van mevrouw Amanda. De vrouwen zullen geheel op mili taire wijze gedrild worden, onder lei ding van gewone officieren. Het vrou welijke kader zal soldij ontvangen. Do soldaten worden gekleed in Kha- ki-uniform&n en zullen een sohietcur- sus moeten volgen. Voor de inlijving heeft keuring plaats. Reeds moeten vele vrouwen zich hebben aangemeld. De oefeningen zullen plaats hebben op een militair ootenirigs-terreiu althans, wanneer de militaire overheid haar toestem ming en steun verleent aan de or ganisatie. GARROS. Een correspondent van de Tele graaf seint: Personen, gewoonlijk gooi inge licht, verzekerden me, dat Garros niet gevangen zou zijn. Het beschoten vliegtuig, dut eeni-j gen tijd nog in de lucht bleef, maar- eindelijk daten moest, kwam neer tus- schem Iendetele en. InigelmnosU*-, een achttal K.M. van Kortrijk. Bij het landen waren daar ter plaatse geen militairen. De luchtreizigers maakten liuu vliegtuig onschadelijk en verborgen zich afzonderlijk. Een vrouw, zoo luidt liet verhaal, ver klapte de.i méconieu, die in een gracht tusschen struiken zut en ge vangengenomen werd. Garros zou echter in burgerkleeren ontsnapt zijn. De toekomst zat weldra leereri of we liter mot eeu waar verhaal of een ;e- gende te doen hebben. Afaar onze tijd is romantisch genoeg om een vergis sing der Duitschers moge.ijk te ma ken. Op Zee. DE DUIKLGÜTEN-OORLOG. De Londer^che correspondent van de Telegraaf schrijft: Do Schotschc trawler „Fuchsia" bracht Vrijuagmorgen vroeg te Aber deen aan wal, den kapilmu en acht man van den traw ler „Envoydie den vorigen avond, terwijl hij zielig van Aberdeen naar het vischwater begaf, door een groote Duitsche duikboot hevig was beschoten. De kapitein deed van die gebeurtenis het volgen de verhaal. Na de -Schotsche haven to hebben verlaten, g.ngeu zij Oostwaarts. Op aanmerkelijken afstand van Aberdeen wierpen zij hunne netten uit en gin gen visschen. Kapitein Smat'cy was om half vijf des avonds benoden, toen een, dei manschappen van do „En voy" hem kwam waarschuwen, dot er een onderzeeër in de buurt was. De kapitein, die snel aan dek kwam za? do duikboot op 1 1/2 K.M. afstand liggen. Hij concludeerde, dat het een vijandelijk vaartuig was, maar dacht dat de commandant dor duikboot, als die deii trawler wisde vernietigen, in ieder geval vooraf zou waarschu wen en voldoenden tijd goven, om de.i trawler ta verlaten. Deze meening bleek echter onjuist. De kapitein was nog maar even aan dek geweest, loon een rookwolk je van don oauerzeeer opsteeg, ge volgd door het fluiten van oen giu- naat, die over den trawler heen vloog on aan de ur.dere zijde het water hoog deed opspatten. t Werd ons tamelijk warm ge maakt, vervü.göe de kapitein. Iedere paar seconden werd er een granaat op ons afgelaten; sommige bereikten ons niet, andore vlogen over de mas ten ,of dwars over den trawler heen. Mijn mannen lieten ijlings de kleine reddingsboot tc water. Terwl.il zij daarmee bezig waren, vloog een bum over onze hoofden heen. Do negen visschers rooiden ten eindje van hun schip weg, in de hoop, zich in voiliglioid te kunnen bergen, maar nu geschiedde iets onmenache- lijks Het reddingsbootje was onge veer 100 M. van den trawler verwij derd, toen het door de duikboot onder vuur werd genomen. Twee shells wer den afgeschoten, maar die schoten misten gelukkig hun doel. Na 25 gra naten to hebben afgevuurd, hield liet schieten op. Kapitein Smalley gaf daarna zijn mannen last naai een andore ntrawler ie roeien die vijf mij ten verder gezien werd. Daar werd de bemauning aan boord genomen en veilig naai nuis gebracht. Slechter verging het de bemanning van oen trawler „St. Lawrence", van Grimsby. Naar de „iluJl Daily Mail meldt, werd deze Donderdagavond >p de Noordzee uoor een Duitsche duik boot getorpedeerd, waarbij twee der negen visschere aan boord gedood worden, üe underen werden gerul dror den trawler „Queenstown". die tijdens liet reddingswerk door den onderzeeër beschoten heet te zijn. DE ELLISPONTOS. Uit Athene wordt aan de Kóln. Zlg. gemeld, dat de Duitsche regee- ring aan de Grieksche rogeoruig ver zocht heeft de offloieele Grieksche gegevens nopens hot in den grond' boren van het Grieksche stoomschip Ellispontos door een (Duitsche?) duik boot over te leggen. Op grond van hetgeen tot nu toe is gebleken schijnt men met een ongelukkig toeval te doen te hebben. Duitschland legt er nadruk op, dat do bedoeling verre is geweest een Griekffch stoomschip to vernielen en belooft, nadat de fei ten bevestigd zijn, behalve een betui ging van leedwezen, ook de betaling van een schadevergoeding. DUITSCHE VLIEGTUIGEN EN EN- GELSCHE SCHEPEN, 't Wolffbureau meldt uit Berlijn: „Van bevoegde zijde vernemen wij, dat Duitsche marine-vliegtuigen in den laatsten tijd herhaaldelijk door Engelsche koopvaardijschepen met geweren en kanonnen beschoten zijn, zonder dat door de vliegers op hen een aanval was gedaan, eenmaal door een groep van vijf trawlers, een an der maal door Engelsche handels schepen. In antwoord op deze aanvallen wer den bommen op de schepen gewor pen". DE „ST. LAWRENCE", 't Wolffbureau meldt uit Berlijn: „Bij de vermelding, dat de Engel sche trawler „St. Lawrence" door een Duitschan onderzeeër op 23 April in den grond is geboord, doelde de „Ti mes" mede, dat de commandant van den Duitsohen onderzeeër niet heeft willen toestaan, dat twee man van de equipage van den trawler, die over boord waren gesprongen, gered zou den worden, zoodat deze mannen ver dronken waren. Te dezer zake wordt ons van be voegde zijde medegedeeld: Do Duitsche onderzeeër kon uit de wijze van doen van den trawler, die eerst met groote snelheid op de boot aanhield en toen zwenkte, afleiden, dat hij een schip voor zich had, dat als voorpostboot dienst deed. Hij noodzaakte het vluchtend schip der- luiJve door kanonvuur tot stoppen, waarop het grootste gedeelte der be manning zich in de booten begaf. In- lusschan lieten drie man. die aan boord waren gebleven, poetduiven op en wenkten toen hun booten nader te komen. Toen deze iu de nabijheid waren, sprongen de mannen over boord. Slechts een hunner word door do booten gered, de beido anderen verdronken. Do onderzeeër, die op dat oogen- blik op 250 M. afstand van den traw ler lag, heeft het reddingswerk der booten in geen enkel opzicht bemoei lijkt. De bewering van do „Times", die intussöhen ook door liet station voor drandlooze telegraphic te Poldhu ver der is verspreid, is derhalve onjuist". Uit den Balkan. DE ACTIE TEGEN DE DARDANELLES Reuter 8eint uit Londen: De correspondent van een Lou- densch blad, die zich bij do vloot voer do Dardanellen bevindt, schrijft van 12 April, dat het forcoeren van de Dardanellen onmogelijk is zonder coin groot leger; geen vloot is in staat in liet engere gedeelte van de zee straat door te dringen eer hot mijnen veld is opgeruimd en dat wordt belet door de zware, coed verborgen, ka nonnen van de Turken en hun lichte verplaatsbare geschut. Als een leger geland zou worden, zou dit verplicht zijn de Turksche stellingen door een aanval in den rug door eigan inspan ning te vermeesteren en dan zou men wellicht door do bezetting van het schiedeiland Gallipoli in staat zijn de zeestraat schoon, te vegen, daar de noordelijke oever den zuidelijken oever heheerscht. De Admiraliteit bericht, dat oen le ger van de geallieerden ontscheept is op verschillende punten van hot schiereiland Gallipoli. Hot Persburenu te Londen bericht: „De algemeene. aanval op de Darda nellen door vloot en leger is Zondag hervat. De ontscheping van het le ger begon, onder dekking van de vloot, voor het opgaan van de zon op verschillende punten van het schier eiland Gallipoli en slaagde uitstekend, ondanks den emstigen tegenstand van de Turken in hun sterke ver schansingen. beschermd dr.tr prikkel draad. Voor de avond aanbrak, was een sterke legermacht reinstalledrd op het strand. D; ontscheping van het leger en de oproarsch duren nog voort". A!lor!e<. GEBREK AAN KLEURSTOFFEN IN ENGELAND. Een der gevolgen van don oorlog is. dat de Engelsche textiel-industrie «■ebrok begiru' te krijgen aan kleur stoffen, voor hrt verven van de ver schillende geweven goederen. Sedert jaren was de fabricatie van kleurstof fen door Duitsche fabrieken voldoen de voor hot gebruik dor geheele we reld Om een nieuwe k;eurstoffeu-iu- dustrie ui Engeland te vestigen zal jaren van arbeid kosten. In de „Daily Teleur.' wordt nu 'n beroep gedaan op liet publiek, in oe eerste plaats op de vrouwen, om gedurende oen ge jaren ongekleurde, ol slechts in enkele kleu ren geverfde stoffen te dragen; dit zou eer. opoffering zijn. inaar het zou Engeland in staat stellen, geleidelijk eeu geheele nieuwe kleurstoffen-in dustrie te verkrijgen. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Lenden. Geslaagd voor hot artsexa men eerste ger.eelt© mejuffrouw M. van Elzetinsen. - Geslaagd. Voorbereidend kerke lijk examen de heer F. C. de Vries. Utrecht. Bevorderd tot arts: D. van Meetoren an J. Woliers; tot semi-nrts. P W". v. d1. Broek on J. J. de Kat An gel mo. UI. D.") Stadsnieuws Het Tooneel „HET NEDERLANDSCHE TOONEEL." Simon Lusskin, een comedie van het New-York-Ghettodoor lierman Scheffauer. Vertaald door Ed. Coenraads. Bouwmeester te zien in een nieuwe creatie, 't is op zichzelf een gang naar den Schouwburg overwaard. Hij be hoort tot do gelukkigen, wier aanra king minderwaardig metaal in zuiver goud doet verkeeren en die, waar het minderwaardige met goud ver mengd is, dat goud naar boven weet te halen om het te schenken aan wie het ontvangen wil. In de figuur van Simon Lusaljin, den Joodschen pandjeshuisbaas, ligt bet goud der zuivere karakteromlij ning niet voor het grijpen, met veel troebels en slaps is het vermengd; toch geeft Bouwmeester zulk een prachtige uitbeelding van de figuur, dat wij in den man gaan gekloven en mede-voelen met zijn tragisch lot. Ten minste in de drie eerste bedrij ven. Het stuk wordt aangekondigd ais „Comedie", dooli door de eerste bedrijven heen, worden wij meier en meer in liet drama gevoerd en aan 't eind van het derde bedrijf zijn wij midden in de tragiek. Die rechtschapen man, die, Russi sche Jood, van origine, ook in het land der vrije gedachte, Amerika, vasthoudt aan het geloof zijner va deren, die liever zijn dochter ver stoot dan haar met een ongeloovige te zien trouwen, die ontdekken moet dat zijn zoon een speculant en frau deur is, die zijn voel jongere vrouw- van hem heen ziet gaan, omdat hot volle leven daarbuiten haar lokt 't is w ei een mensch in een der meest tragische situaties, die men zich den ken kan. We denken aan Sachel in Heijermans' Ghetto en aan de „Ver latene" van Carry van Bruggen. En we verwachten dem ondergang in leed van den eenzame. Doch 't is of de schrijver zich hier plotseling is gaan herinneren dat hij eigenlijk een „Comedie" wilde schrij ven, en do vierde acte brengt een akelig slappe, aigemeene verzoening, waarin van Lusskins koppige kracht en onvervaard rechtsgevoel, dat wij in de vorige bedrijven hebben loeren kennen, maar een bedroefd beetje overblijft, Een slap, goedig mannetje is hij geworden, anders niet. Zelfs Bouw meesters spel kon hier de figuur niet redden; me dunkt, Bouwmeester kan niet zon dei' weerzin dien plotseling en overgang van het tragische naar het blijde einde meegemaakt hebben. De goediglieid waarvan Lusskin aan t slot blijk geeft, komt tevoren een oogenblik tot uiting, waar hij aan een arme, ziekelijke vrouw, die haar trouwjapon komt beteenen, vijf dollars geeft, al is het pand niets waard. Maar dit onkel» goedighcidje verklaart nog niet de algeheele in schikkelijkheid aan 't slot. Ook Emma Morel, die als Rebecca, de dochter, heel den avond in de angsten on wanhopige uitingen liarer bezwaarlijke liefde had verkeerd, stond er aan 't slot wat vreemd bij met haar fleurige japonnetje en la chende wezen. En ook zij moest zoe ken naar de tonen, die hier pasten. Overigens niets dan lof voor haar warm sympathiek spel, waarbij zij oen goeden partner vond in Reule als Leonard Scliribner, haar geliefde. Hij wist, overtuigend jong to zijn, een incarnatie van do jeugd, die leeft on kel voor wat haar lief is. Sam, Lusskin's Zoon, verbeeldt jeugd van een ander gehalte; de eer zuchtig» jeugd, die geen plaats gunt aan gevoel en gevoeligheid en zich zelf weggooit m de jacht naar bezit. Jan C. de Vos Jr. maakte niet veel van zijn rol: er zat geen karakter in zijn spel. Mevrouw do Vos wiet het onbevre digde van Luskin's tweede vrouw goed tot uiting te brengen, maar zij was weinig Joodsch. Jan C. de Vos Sr. ,di» de regie voerde, had voor zich de rol van den ouden Schribncr gehouden; men kan niet zeggen, dat hij daarmee aan zich zeif 't besto deel bad toegewezen: het rolletje is ondankbaar cn daarbij slecht geschreven. Trouwens de ge heele dialoog is van een bedenkelijke slapte, waar alleen een aantal ty pisch Joodscho uitdrukkingen kleur in brengen. Het décor van kamer en winkel was goed in toon, maar dat van den winkel miste stemming. Weer verge leken we onwillekeurig met don uit dragerswinkel in lleijermana' „Ghet to" en voelden dat wij te kort kwa men. Neon, „Sinion Lusskin" schenkt ons niet meer dan wij reeds beza ten in N'ederlamlsche stukken uit ty pisch Joodsche omgeving We don ken bv. oak aan „De Violiers" Maar "t schonk ons een nieuwe creatie van Bouwmeester, waarvoor wij dank baar hebben te zijn. Zoo dacht blijkbaar hot pubhek ai ook over, dot vrij goed opgekomen na elk „doek" hartelijk applaudisseerde. Aanstaanden Donderilagavond komt de hoor A. Faassen Sr. in on zen Schouwburg zijn gouden jubi leum herdenken. Het aiuk, dat het gezelschap Royaards dan opvoert, „Abt Cou- stantijn" heeft van vroegere vortoo- ningen, Jaren geleden, vriendelijk» herinneringen nagelaten. En niet minder vriendelijk zijn de herinneringen, die Faassen fn zijn lang artistenleven aan velen heeft geschonken en nog bezrg is te wnem- ken. Alles wat hij geeft, eLk» figuur die hij uitbeeldt, is „af"; in fijne trekjes weet Faassen t karakteristieke van den verbeelden persoon naar buiten ie brengen: 't ligt er nooit dik op, maar is niettemin zóó weilizaani, dat de toeschouwer een compleet beeld krijgt van den man, dien de acteur voorstelt. Moge Donderdag een uitverkochte schouwburg getuigenis afleggen van de waardoering, die onder de Haar lemmers en „omstrekenaars" voor Faassens spel gevoeld wordt. ANNA VAN GOGH— KAULBACH. AVONDSCHOOL VOOR HAN DELSONDERWIJS. Eerste klasse: Bevorderd naar de 2e klasse: J. H. Bosse, B. Cornet, W. de Knijff, H. Munniksma, C. J. H. Pop- pe, J. C. Takkenberg, W'. F. v. Hon- schooten. F. Boelen, Wilh. J. J. Beil- schmidt, F. Berkemeier, A. Bfemond, B. Biersteker, K. Blauw, Ch. Boeree, J II. Bouwens, J. F. Buissink, A. v. Diemen, L. J. Anderson, H. A. Bank, F. A v. Braam, J. H. v. Dijk, C. v. d. H-eijda, Jolia. Chr. Keijzer, A. F. v. Kooten, B. A. II. W, Reckmann, Ma ria ,1. W. Verhagen, J. Verhoem, IT. I. P. Voor en, A. Warnar, A. J. de Witte, C. A. Dreijer, e.v. D., Ch. Drack, M. J. Felix, J. Ferner, J. Sehreur, e.v. Enig. Grietje H. Dijkstra, G. v. d. Have, .1. P. van Hamert, A Hendriks, Alida Kam- nieljer, H. C. v. Keulen, C. B. de Iaat, J. Meyer, C. Muijs, Chr. Noor- da, A. G. Duiverman, S. Jacobsom, W. A. v. Zadel, G. J. Peschar, G. H Proper, Maria P. Rees, h. RJadetnan, h. v. Riet, Mar tina Smit, G. Snijders, Maria A. Spleet. Geertje Ticrie, R. J W. Tu ning, J. Verton J. C. Verton, J. P. Vroom, A. C. Witlam, R. v. Zoelen, W. Hart, Tweede klasse. Bevorderd naar de 3e klasse: VV. J. Clavoaux. M. Ch. de Graaf, J. J. Aufderheijde, F. G. L. Botti, A. Brandon, Anna E. de Bruijn, Anna Dekker. J. v. Essen. P. J. A. v. d. Heide, C. Kaptijn, J. J. Antonisse, K. G. v. d. Haak, C. Kwontes, W. Land man, J. Vonk, J. Wensink, Rosette de Vnies, J J. Kramer, G. J. Kuijken, Petronella Langerhuiszen, D. van Leeuwen, Chr. VV. M. Lobrij, Beren- dina E. Metz, Jacoba Meijnhout, Grietje Reirealda, Neeltje Smit, J. Beyk, Karolina Breebaart, B. II Dik, H. Ditmar, J. v. Gooien, Clir. Klerk, J. H. Koch, Maria C. Kuijken, J. Max Anna v. d. Molen, L. J. A. Pielage, D. Spaargaren, A. P. Suurendonk R. Vellinga, N. v Vliet, J. Horsmeier, J. J. Schild, S. Smit, C. Spaargaren Chr. C. Stuttcrheim. H. Uittenbosch, Elisabeth Voorn, J. A Voss, Elisabeth J. de Vries, J. W. van Wapeningen, Anna P. M. Wesselink, C. J. Westera Arendje A. v Wouden, Joh;», van Zanten Derde klasse. Bevorderd naar de ide klasse W. p. Klaver. Helena Baaij. Cor nelia van Bilderbeek. H. J. Bordes. Franc'nu C. Bos. Maria C. Cramer. VV'. G. Dreyer. C. A. van Dijk. II. W. van Dijk. Chr. Eib-nk. Arie Engels. J. A Engcte. K. L. Etmik. E. A. Ge1- dorp. K. Groot. F. J. Heeres. J. G. Hos. Lena Lebeau. Geertrubia Wcs- echnk. a Blok. D. van Dokkum. J. Chr. Fort got as. W'Üemina de Koter. J. A. Sunter. A. L'it er wijk. Martina de Koter e.v. Philomena D. Sweerts e.v. F. A. Brocrsma. P, Dekker. L. L. Pleysant. 11, Scbornagel. G. L. P. Sikman. F. W. Vermeer. Chr. IL Vosshard. VV. Vreoken, Vierde klasse. Bevorderd naar de 5de klasse Th. J. Rozenheek. G. P. Duineveld. II. I. Glas. VV. de Graaff. J. C. Hog»- boom v. Buggenuju. S. Hoogland. Adriana Ivors. E. d. Kort. P. C. Laugeveld W. van Leeuwen. Catii. J. Meerebocr. W. TA v. Muijden. W. J. A PieJoge A van Putten. J H A. Sweerts. J. B. Wesselink. P. C. YVes- tera. G. van Zorge. Catli. B. Maas &v. DE HEKS VAN HAARLEM. Voor de derde maal is Maandag Fredcrik van Eodon's faooneetepëi hier ter stede opgevoerd. Een publiek, dat vooral op de betere rangen good vertegenwoordigd was, volgde mot zoer voel belangstelling, liet zeggen van de verzen, terwijl 't vaak zeer te loven spel op <ie juiste waarde zal ge schat zijn. Willem Royaurd' spoelde den schout van Haarlem voortreffelijk, Saalborn was do dweper, zooals de schrijver zic'i deze figuur moet hebben voorge steld Estella liet vooral in haar ster ven ontroerend mooi spel zien. Welk een heerlijke groepeering tevens aan 't slot van 't tweede bedrijf terwijl Balfoort den cclit 17e eeuwschen krop man voorstelde. Onnoodig Ie zeggen, dat Jan Musch de heksfiguur op niet te verlretcren svijze vertolkte. Applaus klonk na ieder bedrijf. Niet op een wijze echter, dio overeen te brengen was met de qualiteit van 't spel. Hartelijk klonk 't niet De onzekerheid, die ook aan de andere zijd- van 't voetlicht zich deed mer- kan'.' Een schipbreuk. Mon schrijft o>i9: Maandagnamiddag zeulde lustig over de walerer van het Zuidcr Rui- tenspaurrie een zeilschip .dat geen vlag voerdo, nuiar liet naamcijfer Burgwal 27 op den boeg vertoonde. Plotseling docd tor hoekte van de Bakkerstraat een rukwind het vaar tuig kapsijzen en verdween de bo- inanoing Ln de golven. Gelukkig ver stond de equipage de edele zwemkunst zooals aan goede zeelieden betaamt en verscheen weldra de gezagvoerder zoowel als zijn stuurman waaruit do bemanning bestond aan de oppervlak te en wisten het veege lijf to boi'gen op het tot half onderzeeër gepromo veerde zeilschio. De setup|>er van een, op cenigon af stand in hei kiolzog van de .Burg wal 27" varende ijzeren tjulk begaf zich ijlings ln zijn boot en redde de schipbreukelingen, die daarna wer den overgenomen door een boot. be mand met 2 hoeren wonende aan liet Zuider Buitcnspanrne tegenover <1<» Slachthuisetraat, die tevens den hnlf- onderzeeer op sleeptouw meevoerden naar den steiger voor de lakfabriek. Hier werd de omgeslagen boot weeft in haar vorigen sland teruggebracht, en in plaats van mast en zeil een paar roeiriemen als voortstuwings middel gebruikt; en met bohiilp daar van voeren de schipbreukelingen in de richting van dpn Burgwal op. Do schipbreuk bracht nogal onlroe ring teweeg onder hen die liet ouheil zagen gebeuren. Bond van Deurw aarde is. Zaterdagavond iiad te Huarloui ia de boveiKiua. van café Brinkmanu i» algemeene vergadering plaats van den Bond van Deurwaarders der Ge- meo'itelKiaslingen in Neder-aud. Besloten werd o.m. eeuiieid ie ver krijgen m de aan dat ambt verbonden werkzaamheden en opvatting daar- Als penningmeester werd herkozen de lieer N. C. A. Ockhuysen te Haar lem. terwijl in plaats van den heer Oudheusdeu (den Haag) tot bestuurs lid werd benoemd de heer L Har» hagen to Bussuin. Do overige bestuursleden werden allen herkozen. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Gigen- gack, N. Groenmarkt 7. <4 leesboeken, J. v. Eingelem, 2e Zuid-Polderstraat 22, een R. K. kerkboekje. H. Theunia, Voorlxelmsti'aat 15, een hond (pin- scher). N. Wit, Mr. v. Heemskerkstr. 73, een dameshandschoen. G. van 't Hull, Saenredamstraat 08 rood, oen soldatenmuts. W. Damiaans, Da Cos- tastraat 34, een armband. J. de Vries, Santpoorterstraat 32, een port»mcn- naie met inhoud. Mevr. YVod. Over de Linden, Schoterweg, een dames- liorloge. J. Lasscliuit, Gierstraat 44, een sleutel. J. van Gei deren. Gen. Both astraat 96, een wagenmoer 1L Bosman, Cruquiusstraat 12, een arm band. J. Knechtjes, Reguüerstraat 30, een bril. M. Duineveld, Polgie- terstraat 31, een rozenkrans. M. Geutskens, Oranjestraat 89, een jon gensjas, L. Leijen dekkers. Leid- schestraat 102, een das. G. van der TaafT Rozenpriee-lstraat 38, een arm- band met horloge. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben liet voorrecht Vragen op rorsohiltend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in to zendou b(j do Jioduetio van Huarlem'a Dagblad, Orooto Houlutrual 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig nauru ea woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Welk soort olie of vet is liet minst waterhoudend? ANTWOORD: Wat bedoelt U hiermee? Geen olie of vet mag water bevatten. VRAAG: Hoe wordt tegenwoor dig de grondbelasting berekend voor een perceel te dezer stede? ANTWOORD: De belastbare op brengst maal f 0.086508. VRAAG: Een dienstbode is op verlangen vaa Mevrouw Zondag avond 1 November in dienst geko men. Zij heeft haar dienst tegen Mei opgezegd, wanneer mag zij vertrek ken? ANTWOORD: 3 Mei des voorrnïd dags. VRAAG: Ik ben dienstbode, dien - voor dag en acht, ben per maand ge buurd en word por maand betaald. Ik heb geen godspenning ontvangen en f5 nieuwjaarsfooi. Begin Maart heb ik mijn betrekking opgezegd te gen 1 April. Moet ik mijn nieuwjaars fooi teruggeven? Hoe Iaat mag Ik vertrekken? ANTWOORD: Gij moet de nieuw jaarsfooi teniggeven. Uw» opzeg ging is niet tijdig geweest, had uiter lijk 1 Maart moeten ge«ohieden. \H Mevrouw er cemoeren neemt, kunt gij 1 April vertrekken des voor- middags. VRAAG: Eer. dienstlmde gaat 3 Mei tiit haar betrekking Hoe laat mag zij vertrekken? ANTWOORD: Des voormiddags. VRAAG- Ik hen werkzaam op oen zeepfabriek. Ml in patroon beeft mij verleden week Donderdag wegens slapte naar huis gestuurd e:n Zater dags werd mij de week uitbetaald, 's Maandags moest ik komen booran, of ik weer komen kon. Er was ech ter geen werk, ILëb ik reelit, op deze week loon? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een dienstbode is 4 weken ziek gewoest en thuis verpleegd. Op hoeveel kostgeld heeft ze por week recht? ANTWOORD: Zij heeft recht op loon en op de kostou van verpleging. VRAAG: Kan iemand van 25 jaar zonder toestemming van zijn ouders trouwen? ANTWOORD: Ja. mits hij toastem- ming van den kantonrechter heeft verkregen. Uit de Omstreken IJmulden. Aanhouding. Tweo patiënten uit het gesticht te CasU'icum, die Zondagmorgen wis ten t» ontvluchten zijn de» middag» to IJiiuuden aangehouden, waarheen zij zich j»er spoor begeven hadden.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6