ache deserteurs gevangen. In aihiero plaatsen langs de Isonzo, maakten de Italianen in het geheel meer dan 400 gevangenen. De Italiaansche verliezen zijn met irnstig. Krijgsgevangenen bevesti gen, dat de Oostenrijkera aanzienlij ke verliezen leden Oostenrijkslch stafbericiit: „Aan het Isonzo front zijn poffin gen van de Italianen om over de ri vier te trekken bij Plava, Gradtsca en Sagrado afgeslagen. In de streek van Flitsch (graafschap GOrz) en aan den Karnischen kam ten oosten van den Plöckenpas wordt verder gestreden. Ook de artillerie-ge vechten aan de Tiroolsche oostgrens duren voort- Een Itaüaanscihe aanval in het Tonalegebied (de Tonale ia een Alpen pas aan de grens van Tirol en Italië, provincie Brescia) werd door Oosten rijk 9cho troepen afgeslagen. Een der Oostenrijksche vliegerefjea- dril les wierp Woensdagochtend met 8ucc.es bommen op het arsenaal en de pyrotefchnische inrichting te Kragoe- jewatsj. (Servië, aan de rivier Lepe nica). Geconstateerd werd, dat op twee plaatsen brand uitbrak. De vlie gers keerden behouden terug". UU het Oostenrijksohe ooriogepers^ kwarüex wrdt aan de „KÖln. Ztg." gemeld: „ItaÜaansche troepen, ter sterkte van meer dan een divisie, zijn aan het lsonzofront bij een aanval op de Oosten rijksche positive bij Görz, Gra- di6ka en Monvoncone zwaar gesla gen. Hiermede is het eerste groote gevecht in den oorlog tegen Italië ten gunste van Oostenrijk beslecht. De aanval der Italiaansche infante rie werd door artillerievuur uit aUe calibers, welke Italië tot zijn beschik king heeft, begonnen. Door de flankeerende Oostenrijk sche artillerie, werd het oprukken der ltaüaansche troepen niet slechts tegengehouden, doch ook werd de ltaüaansche batterij, nauwelijks na dat zii begonnen was. gedemonteerd. De Italiaansche verÜezen worden op meer dan 4000 man geschat." Verspreid nieuws wen deoorlogsvelden DE VEROVERING VAN EEN VOORUITGESCHOVEN WERK. Havas seint uit Parijs: Een rapport van het front maakt molding van de verovering van een vooruitgeschoven werk van de Duit- schers door de Franschen bij Mou- lir.-sous-Toutvent, een zeer versterkt verdedigingswerk met een front van 1200 M. Het werd in een stormaan val veroverd. Een stelseimatig bombardement vernietigde den 6en Juni de bijwer ken. Na hervatting van de beschie- l»r-g verliet de Fransche Infanterie 's avonds ora ruim tien uur de loop graven en werd tot een stormaanval overgegaan, waaraan vier bataljons 'zouaven en Bretonsche infanteristen deelnamen. Niettegenstaande het Duitsche artillerie-vuur drongen do voorste troepen de loopgraven binnen. De Duïtsche reservetroepen rukten op, inaar de Fransohe veldartillerie nam ze onder vuur en 6'oeg ze u't- De zouaven snelden voort in do richting van het ravijn bij Toutvent waar een ijzerdraadversperring een werk beschermde, waarin drie stuk ken geschut waren opgesteld, waar van zij zich meester maakten. De Duitschèra, die tot dusverre in hoofdzaak met hun artillerie weer sta nd hadden geboden, brachten nu meer reserves in het vuur, maaj in korten tijd waren deze troepen gede cimeerd. Nieuwe Pruisische verster kingen, d'e per auto uit Roye waren aangevoerd, deden 'e nachts acht aanvallen, maar werden voortdurend door bet vuur afgeslagen. F.en nieuwe poging om in den vroe- f;on morgen door de verbindhigs- oppgraven naderbij te komen, werd verhinderd. Tweeduizend 'ijken van Duitschcrs zijn op het slagveld ge teld De totale verliezen van de Dutt- nc hers worden geschat op driedui zend man. De Fransohen hadden 250 dooden en 1500, in hoofdzaak lichtgewonden, en veroverden twintig mitrailleurs en een massa ander materiaal. Den bataljonscommandanten werd op plechtigew ijze het Ooriogskruis uitgereikt, de onderdeelen van 't fransche leger, die aan den strijd hebben deelgenomen, zijn in een le gerorder vermeld. AANVAL OP EEN ZEPPELIN. De correspondent van de Daily Chronicle in het Engelsche hoofd kwartier geeft een beschrijving van den aanval van een Engelschen vlie ger op een Zeppeün in de lucht tus- tchen Brugge en Gent. „Toen de Engelsche vlieger de Zep pelin opmerkte, begon hij dadelijk erboven zijn kringen te beschrijven. Daarna daalde hij en liet zijn bom men vallen. Hij was gelukkiger dan te verwachten was. gezien de geringe ticfkans. Voor het tijd had, om ver der omhoog te stijgen, spatten de gas houders van het luchtschip uit eL kaar en werd de aanvaller door den piotselingen schok uit zijn baan ge slingerd. De onverwachte draaikolk, dien hij zelf verwekt had, deed zijn vliegtuig, als eon veer op den wind, buitelen, liet was een oogenbhk, dat alleen de uiterste koelbloedigheid en bedrevenheid hem konden redden, en in geen van beide schoot hij te kort. litt vliegtuig beschreef een vollen cirkel door de lucht en na deze on vrijwillige loop vervolgde het nog een eind zijn weg. De buiteling had ech ter den benzlne-houder voor op het vüegtuig doen leegloopen. Er zat voor hem dus niets anders op, dan op vijandelijk gebied te landen en na zijn reservoir uit den reserve-voor raad. die altijd achter op het vüeg tuig wordt medegevoerd, gevuld te hebben, wear op te stijgen. Hij koos een verlaten p'aats voor de neerda ling, vulde haastig zijn reservoir «i vloog toen nog juist bijtijds op, om aan een vervolging door de Diftt- eohere te ontkomen. Zoo als men weet, keerde hij veilig in de Engelsche linie terug. EEN PANORAMA VAN 'T BELGI SCHE SLAGVELD. Aan een artikel van de „United Prees" opgenomen in de „Times" is het volgende ontleend „Onze auto bleef na een rit van een uur aan den voet van een heuvel stil staan. Naarmate wij voortgereden hadden, had het vuren steeds dich ter en dichter bij geklonken. ..Wij zullen dien heuvel eens oploo- pon en kijken, hoe dat er uit ziet," zei de dokter van het hospitaal, „van hier uit kunnen wij de geheole Brit- sche Knie overzien." Tien minuten later waren wij op den top. „Daar ügt Ostende." zeide de dok ter, ,,en het kanaal. Je kunt de wltto lijn van de branding zien. IDer ia Vperen on daar Arrnentières. Daar voor ons strekten zich 100 mij len gevechtslinie uit, Op een gedeelte, slechts 24 kilometer lang, werd de he vigste en grootste veldslag die in de geschiedenis der oorlogvoering be kend ls, tussohen de Engelschen en de Duitschers uitgevochten. Het was de eerste zomerse he dag. Een ge'u'd als van honderd stormen dreunde door de lucht. Wij beproefden het schouwspel in ons op te nemen en het in zijn groolsche beteekenis te over- zier., maar dat was onmogelijk hier en daar en overal rookwolken en het gedonder der kanonnen. Wij zagen en hoorden het wel, maar het was elders zoo grootsch, dat mijn geest onbewo gen bleef. Eerst toen wij v&reohiLlende punten begonnen te onderschelden en die in het oog te houden, werd ik mij er van bewu6t hoe geweldig dat alles was. ..Misschien zal ik 't beter begrijpen," dacht ik, „a's ik alleen op Vperen iet." Yperen, dat een paar mijlen van oii6 af lag was het boeiendste punt. In den zonneschijn scheen de ruïne van den lakenhal bijna wit. Toen 'k er n week te voren was geweest was 't slechts een door den tijd verkleurde ruii.e. Wij konden er plotseling witte wolkjes omheen zien te voorschijn komen. Dat waren shrapneM-grana- ten, die de bouwvallen van de stad teisterden Twee kerktoren-spitsen konden wij daar in den zonneschijn zien staan. Ook daaromheen zagen wij di wolkjes van de ontploffonde granaten. Deze drie metselwerken staken op uit een zee van witten rook. Ik begon te begrijpen. liet groote stadsplein van het prachtige, oude Yperen lag onder dien rookwojk de huizen, die langs de bochtige oude straten staan vlogen in stukken, leder oogenbl'ik zouden ook de torons kun nen verdwijnen, zooals een licht dat uilgaat, of de oude toren weggevaagd van zijn plaats in 'a wereld» k'e'ne 6C hal kamer van prachtige architec tuur. F.r kon nog maar weinig zijn b'ij- ven leven In Yperen. Daar stond de stad in het zonlicht, als een plaats van dood en vernieling hare steenen, met moe'te lot huizen opgemetseld, hare woningen, hare kerken, alles wat geslachten van zwoegende Be1- gon hadden opgebouwd gedurende de langzaam voorbijgaande eeuwen, werd daar voor onze oogen vernield. En toch was Yperen nog maar één plek in het landschap. Daar was nog Poperinghe, zes mij len van Yperen. Dicht erbij zag ik de projectielen vliegen. Een dichte zwar- ie wolk kwam ergens In de voorste den uit den grond opstijgen. Dat bo- teekende dat daar een 42 c.'M.-granaat was ontploft. De bewoners van de stad waren allen gevlucht, na al de verschrikkingen en al het leed te heb ben doorstaan, die ook de bovolking van eet. klein stadje daar in de buurt waar wij dien ochtend waren ge weckt. hadden geleden. ,,Daar gaat een Jaok Johnson *n Yperen," zei er een van het gezel schap. Wij zagen weer de zwarte wolk van een DuMschen 42 c.M.-granaat op slaan dicht bij den toren van den la kenhal. Waar wij ook heen keken in dien ha'ven cirkel van Vlaanderen's grond, dien wij overzagen, overal ontploften projectielen. Toen gingen wij rondzien waar .brand was Over een afstand van 22 kilometer zagen wij zes dikke rook zuilen oj>siij.gen. Dat waren geen huizen, de brandden, maar geheel e dorpen. Ver weg was ook nog een geweldige brand te zien zwarte vlam men sloegen door de gele heen. Dat was eer. groote distilleerderij, waar heen jarenlang landbouwers mijlen ver hun graan gebracht hadden die nu in v'ammen opging. ,D'e zwarte rook beteekent, dat de a'.cohoi-reservoirs ontploft zijn." zei de dokter. Die groote brand van de distilleer derij en de brandende dorpen waren ook maar stipjes in het reusachtige panorama. Dicht bij ons vloog een Engelsche aerc-plaan, achtervolgd door de witte wolkjes der 'ontploffen de Duïtsche shrapnells, die zioh op zoo regelmatige aSstanden vertoon den, ateof het lampions waren, die aan eer schuin afloopend koord hin gen. ,,lk vraag me af. wat Julius Caesar of Napoleon van dien strijd zouden zeggen," zei de dokter kalmpjes. Ter Zee. ENGELSCHE OORLOGSSCHE PEN GETORPEDEERD. 't Wolff-bureau seint uit Wennen „De onderzeeboot No. 4 torpedeerde oonsdag bij San Giovanni di Mo- dua (-en Engelschen kruiser type „Li verpool", die, beschermd door zes torpedojagers, daar voer, en deed dat schip zinken," (De kruisers van het type „Liver pool" zijn in 1903/1910 van stapel go- loopen, meten 4900 ton en hebben oen gepantserd dek en een gepantserden commandotoren. Zij loopen ongeveer 26 uiijl en zijn gewapend met 2 stuk ken van 15.2 c.M., 10 van 10.2 c M. en 4 van 4.7 c.M. Zij voeren een beman ning van 376 koppen). De Engelsche Admiraliteit bericht, dat de Engelsche torpedobooten „No. 10" en „No. 12" door een onderzeeër in dei. grond zijn geboord. De torpedobooten opereerden aan de oostkust. 31 geredden zijn aan land gebracht. ENGELSCHE HANDELS- EN VIS- SCHERIJSCHEPEN GE TORPEDEERD. Reuter seint, dat getorpedeerd zijn de Engelsche trawlers ..Tunisian Cos- tor", „Nottingham'', „Velocity" en „Saturn", alsook de Engelsche schoe ner „Express" en hex stoomschip „Erna Boldt". De bemanningen zijn gered, uitgezonderd van de „Ex press", waarvan nog een gedeelte ver mist wordt, want slechte 3 man zijn daarvan gered. De equipage van de „Velocity" heeft 52 uur in sloepen op zee rondgedre ven. I>e „Erna Boldt" was vroeger een Duitsch schip, dat door Engeland prijs verklaard was. DE KAPITEIN VAN DE „PRINZ EITEL FRIEDR1CH". Reuter seint uit Algeciras Een Engelsche kruiser in de Straat van Gibraltar arresteerde aan boord van een Itahaansch stoomschip den kapitein van den hulpkruiser „Prinz Eitel Frledrich", die, als kok ver momd, uit de Vereenigde Staten was ontsnapt. DRIE NOORSCHE SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. We leien in de.Telegraaf- Zooals wij reeds gemeld hebben, is het Nooreche stoomschip „Trudvang op de Noor<lz-e tot zinken gebracht. Het blijkt, dat Noorwegen op der.zelf den dag twee andere schepen als ge volg van den duikbootenoor og heeft v.rloren, nl. de „Qlittertindvun Christiania en de „Superb" van Chrrs- tiansand. Kapitein Hansen van de „Gl:Ver tind" en de bemanning van 13 kop pen, werden door een trawler naar de Tyne gebracht. De „Glitterxind een schip van 300 Ion, was met timmer hout op weg van Zweden naar Hart lepool en Maandagmiddag zag men op ongeveer vijf mijl afstand eon on derzeeër. Het s4hip deed een poging om te ontkomen, maar werd achter volgd eoi spoedig aangehouden.. Do „Trudveng was met ijzer-erts op weg van Pomaron, in Portugal, naar Dublin. De kapitein verklaart, dat de duikboot-commandant 20 mi nuten tijd gaf om het schip te ontrui men. De baxk „Superb" voerde een la ding graan van Buenos Aires rrar Queens town en werd door de Duit echo duikboot .,U 34" met ontploffings middelen tot zinken gebracht,. De 17 leden der bemanning werden to Ca- h'irciveen aan land gebracht. Uit den Balkan. MINISTER CHURCHILL EN DE ACTIE AAN DE D \RD ANELLEN. We lezen in 't Alg. Handelsblad: „Dezer dagen maakte een Lteuter- tïlegraru melding van een redevoe ring van minister Churchill te Dun dee. waarin deze o.a. zoude hebben gezegd, sprekende over de Darinnel len- „Wij staan voor een overwin ning, zooals in dezen oorlog nog niet is gezien en die ons schadeloos zal stellen voor al onze verliezen". Hot mocht eenige verbazing wek ken, dat een Britsch minister zich aldus zou hebben uitgelaten en bij het doorlezen van de uitvoerige ver- s'-izon in de Engelsche bladen van Churchill's redevoering blijkt dan ook. dat Reuiei den minister onrecht h-oft gedaan. De heer Churchill heeft volstrekt niet gezegd, dat een overwinning aanstaande was, maar hij hoeft zijn hoorders er op gewezen, dat hel hier bij de Dardanellen ging om con over winning die als ze werd behaald oen zeer ver strekkende beteekenis zou hebben, dat zij een feit kon zijn van bea'.issende/n invloed op het lot der naties en tot bekorting van dien oor- logsrtuur zou kunnen bijdragen. Ach ter die enkele mijlen van rotsen en struiken waar nu omze soldaten, onze Fransche kameraden, ouzo dappere Austra.liuru en ,omzp. Niio-uwZeojlaiwl- sclie brooders vechten, ligt de onder gang van een vijandelijk rijk, de ver nietiging van eon vijandelijk leger en een vijandelijke vloot, de val van oen wereldberoemde hoofdstad en wellicht liet ingrijpen van machtige bondge- nooten. De worsteling zal hevig zijn, de gevaren zuüèn tairivk zun de ver- Hezen gruwel ijk maar de overwin ning zal, als ze komt. dit alles goed Aldus de minister, die nog verder betoogde, dat door dfe Dardanellen en over de bergruggen van Gallipoli de kortste weg leidt naar een zegevieren den XTede. Dat is dus wel iets geheel anders dan Reuter der. minister in den mond gaf. Hij wees slechts op de beteokénis van een oveiwiijiuig aan de Darda- nelk-n. maar wel verre van die aan staande te achten, legde hij juist deri nadruk op de groote offers cie zulk een zegepraal hier zou kosten. DE STRIJD OM DE DARDANELLEN. De Turksche legatie deelt het vol geilde mede: ,,De Engelsch-Fransche communi qués trachten hun laatste nederlagen bij Sed(riul-Bahr te verbergen. Zij verklaren, dat zij vierhonderd gevan genen hebben gemaakt en dat zij al thans een gedeelte loopgraven bezet ten, dat zij eveneens stormenderhand zouden hebben genomen. Dat alles beantwoordt in het gelioel niet aan de werkelijkheid. Het alge- nieene offensief van de geallieerden, is geëindigd met een bloedige neder laag. Geen gevangenen werden door de geallieerden gemaakt, geen enkele loopgraaf werd veroverd. Meer dan vijfduizend dooden van geallieerden bedekken reeds het slag veld. Zeventien machine-geweren w erden door de Turken buit gemaakt. Donderdag deelde de Turksche staf nog mede: „Woensdag is aan het Dar dan ellen front niets van belang voorgevallen. De Anatolische batterijen beschoten bij Sedd-ul-Babr mei succes de infan terie- en de artillerie-stellingen der geallieerden en brajohten c-en houwit serbatterij tot zwijgen. De verliezen der geallieerden in het laatste gevecht bij Sedd-ul-Bahr wor den gc-f hat op 15000 man. De geallieerden hebben een groot gedeelte der gesneuvelden nog niet kunnen begraven en lieten ze bij den Turkschen tegenaanval, door welken zij in hun oude stellingen werden te ruggeworpen, liggen. Van de overige oorlogstooneelen valt niets te berichten". IN DEN KAUKASUS. Russisch stafbericht: „Op 8 Juni deden de Turken een aanval op de stellingen bij Zinatsjora, die door de Russen genomen waren. Zij werden echter teruggedreven. Bij het Toertoera-me&r heeft een fu sillade plaats. In de Oltytsjai vallei namen Rus sische kozakken eau Turlcsdh trans port. Hel escorte werd in de pan ge hokt. In de andere richtingen geen verandering." GRIEKENLAND EN ITALIë. 't Wolffbureau meldt ui-t Athene: Volgens de „Acrapolis" richtte de Grioksche ministerraad een nota aan Italië en ci^chte daarin ontslag van wederrechtelijk bij het Italiaansche loger Ingedeelde staatsburgers. Uit Zu d-Afr ka. HET PROCES TEGEN DE WET. Reuter seint uit Bloemfontein „Donderdag is hel proces begonnen legen generaal De Wet wegens hoog verraad, subsidiair opstand. Gene raal De Wet verklaarde zich onschul dig aan hoogverraad, maar erkende schuldig te zijn aan opstand. Na eenige onbeleekenende getui- genverhooren werd de behandeling verdaagd." Ailorle!. EEN MINISTERIE VAN MUNITIE IN RUSLAND. In Rusland zal, zoo meldt het „bu reau-Norden", naar het voorbeeld van Engeland een ministerie voor amniu- tie in hot leven worden geroepen. Alle niet voor andere doeleinden noodza kelijke fabrieken zullen in munitie fabrieken worden herschapen. Reeds nu is de munitieprpductie in Rus land zesmaal grooter dan bij hel be gin van dit jaar. MUNITIE IN ENGELAND. Uit Londen wordt aan de „N. R. Ct." geseind „Bij hot debat over het wetsontwerp tot instelling van een ministerschap i van munitie liet minister Curzon in liet Engeleche Lagerhuis nog eens uitkomen, dat Engeland op groole schaal ook munitie voor zijn bondge- nooten rnaakt. Twee lords, die aan het front wa ren geweest, spraken over de schreeu wende behoefte van het Engelsche le ger aan meer munitie. Lord Stanhope zeide Ik hoop niets te zeggen wat niet elke Duitsche staf officier weet. maar in het algemeen kan ik verklaren, dat de Franschen zich in hun loopgraven handhaven ruet weinig geweren en den steun van hun prachtig 75 millimetergescbut, en wij met ons geweervuur. De Franscho manier is kostbaar in munitie, de on ze in mensohenlevens." VERZEKERING TEGEN BOMMEN- SCHADE. Te Londen worden de lezers -van een groot halfpenny-blad verzekerd logen-bommensehade. Tot nog toe zijn er reeds 101 uitkecrlugen aan verzekerden gedaan, waaronder drie wegens schade voroorzakingen dooi den luchtaanval, ille de vorige week plaats had. Dat het schieten op vijandelijke luchtschepen voor beide partijen ge vaarlijk kan worden, blijkt uit het feit, dat bedoelde verzekering zich ook uitstrekt tot „schade, veroorzaak' door onze eigen anti-luchtschepen- artillerïe". Tegen zulke schade kan men zich verzekeren tot een maximum van 25 pond en voor de schade, door lucht schepen veroorzaakt, tot een bedrag van 250 pond. DE 11EER VAN GHEiEL GILDE- MEESTER LN AMERIKA. De „Nieuwe Courant" schrijft: Reuter seint opnieuw aan eenige bladen geruchten over de beweerde vredesactie van den heer Van Gfaeel Gtldenieester in Amerika. Wij kun nen uit de beste bron verklaren, dat deze beweringen niet op den gering sten grond van waarheid berusten, dat de heer Van Gheel Gildemeester uitsluitend voor particuliere zaken in Amerika is en alle plannen, die hem worden togedicht, even onjuist zijn als de overige Reuter-oommentaren in bedoelde telegrammen. DE AMERIKANEN IN DUITSCH- LAND. „Sinds het begin van de maand hoeft de stroojn van Amerikanen, die uit Duitschland in Italië aankomen, groote afmetingen aangenomen", schrijft de correspond ent van de „Daily Chronicle" uit Chiasso. „Do moesten gaan direct naar Ge nua. waar zij zich inschepen aan boord van een der booten, die van daar wekelijks naar Amerika ver trekken. Bijna allen zijn jaren lang lid ge weest van de eens zoo talrijke Ameri- kaansche kolonies te Berlijn of te Munchen en hebben Duitschland slechts verlaten omdat de diplomatie ke verhoudingen tusschen Duitsch land en de Vereenlgde Stalen zoo ge spannen zijn Velen hebben groote zaken in Duitschland. Tillen zijn het er over eens, dal, or schoon hun toestand reeds lang min der aangenaam was. wegens de op winding door de levering van muni tie door de Vereenigde Staten aan de geallieerden ontstaan, deze nu volko men onhoudbaar is geworden." Stadsnieuws Arr. Rechtbank Belediging van den Duitschen Keizer. De eerste zaak in de middagzitting betrof een beleediging van den Keizer van Duitschland. Beklaagd hiervan was J. K., brood- cn koekbakker te Zaandijk, die in de plaats zijner in woning in een openbare vergadering, sprekende over de vredesbeweging en de tegenstrijdig/heden, die hij meende te constateoren in verschillende rede voeringen van den Duitschen Keizer, dezen, volgens de dagvaarding, een Jniichelaar had genoemd. llot verweer van den beklaagde luidde, dat hij niet had gezegd, dat bedoeld Staatshoofd een huichelaar Is, maar dat hij gevraagd had aan zijn auditorium, of hij uit al wat hij bier had medegedeeld, niet gerech tigd was om te zeggen, dat tyer van een huichelaar mocht worden ge sproken. Twee der rechters merkten op, dat beklaagde's woorden, of ze bevesti gend of ontkennend zijn gebezigd, maar één, en wel voor den Kei zei; van Duitschland beleedigende strek king hebben. De beklaagde was het daarmede niet eens, en betoogde nog, dat wel niemand zoo dwaas zal zijn, in het bijzijn van twee politieagenten een overtreding te plegen, waarop straf wis en zeker zal volgen De subst. officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat, of de uitdruk king in bevestigende of in vragende bewoordingen geschiedde, de beleedi gende strekking bleef bestaan. Het heele betoog was beleedigend voor het hoofd van een bevrienden Staat, Z.E.A. eischte 25 boete subs. 20 da gen hechtenis. Beklaagde zeide ten slotte, dat bij er in 't geheel geen belang bij had. den Keizer te beleedigen, zoodat van opzet niet kon gesproken worden. Uitspraak 17 Juni a.s. M i e h a n d e l i n g. 9 Mei j.i. lieeft inen ten huizo van W. J. de G. te Beverwijk ruzie ge maakt. De oorzaak van den twist was eon huishoudelijke quaestie, doch de gemoederen wonden zich zóó op, dat de zoon des huizes een revolver nam, eerst dreigde en vervolgens zekeren A. W. met het wapen op hel hoofd sloeg en flink toetakelde. Die mishandeling zal De G., die zich op de zitting zeer onverschillig aanstelde, op 14 dagen gevangenis straf komen te staan, als de Recht bank niets verandert aan den eisch van Mr. Bauduin. Ruiten stukslaan. Op 14 Mei heeft een dronken sto ker. die in IJmuiden aan t .passagie ren was. oen winkelruit Ingeslagen, natuurlijk zonder eenige aanleiding. Dat berokkende den eigenaar onge veer f 19 schade. De stoker houdt er eigenaardige principes op na. Volgens hem was hij niet strafschuldig, omdat een dron ken mensch nu eenmaal tot alles in staat is, zoodat hij ook niet voor de gevolgen aansprakelijk kan worden gesteld. Het O. NL dacht er anders over, en eischte veertien dagen gevangenis straf. Desertia Eenige muanden geleden hebben twee stokers, S. J. en H. J. G., dienst genomen op een IJmuidensc-hen stoomtrawler voor één reis. Ze had den blijkbaar niet veel begrip van de verbintenis, die ze waren aangegaan, want toen ze een uur op zee waren, vertelde J., en G. sloot zich bij het betoog van zijn kameraad aan, zeiden ze, dat de kolen niet deugden en ze daarom niet verder konden werken. Het hielp niet, of de schipper on de machinist hun al aan het verstand poogden to brengen, dat met wat flink aanpakken de reis heel goed vol bracht kon worden, men was genood zaakt, naar IJmuiden terug te kee- ren en ander personeel te zoeken, na tuurlijk ten koste van een vrij groote oom, die de Maatschappij door deze vertraging schade leed. De schipper en de machinist kwa men gistermiddag verklaren, dat de steenkolen zeer goed voor het ge bruik geschikt geweest waren. De beklaagden bleven ex bij, dat ze onmogelijk hadden kunnen volbren gen wat van hen geëischt was. In zijn requisitoir hekelde de subst. officier van justitie de zeer vrijzin nige wijze, waarop onder 't scheeps volk met verbintenissen e. d. wordt omgesprongen. Een sprekend voor beeld moge hier afschrikwekkend werken op anderen. Tegen J., den hoofdschuldige, eischte 2.E.A, een gevangenisstraf van drie maanden en tegen G., die meer meegedaan heeft met zijn makker, veertien dagen. Verlof Drankwet. B. en NV. brengen ter kennis, dat i« ingekomen een verzoekschrift van P. Faber om verlof tot het verkoopen uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in. de kamer achter den winkel van 't perceel aan den Wagenweg no. 108. GO NGE/RTVE'REBNI GIN G „HAARLE'M's MUZIEKKORPS". Oiwler voorzitterschap van Dr. Van Linden van den Hou veil hield deze vereen iging Donderdagavond een goed bezochte jaarvergadering in „De Nij verheid". Alvorens d» agenda af te handelen, herdacht de voorzitter in een korte, docih treMonde rede den overleden secretaris, den heer RinJoema. Staan de hoorde de vergadering den taat- eten afscheidsgroet aan den afgestor vene aan. Het woord was nu aan den heer Ca derlus van Veen ,voor het uitbren gen van het jaarverslag over 1914. Meegedeeld werd, dat het ledental was teruggegaan van 517 Iec'eD tot 496, waaronder 344 houders van hoofd kaarten en 152 van bijkaarten van li.-. De so'irten hadden dit jaar gratis of geer billijk hunne medewerking vericend. De korting op het salaris van den directeur en do orkestleden, door be langhebbenden uit eigen beweging aangeboden, behoefde niet geheel aanvaard te worden. In den aanvang was vooral de vraag hoe de financiën te verster ker? Het aantal leden breidde zich niet uil ook niet dat der donateurs. Rendabele concerten waren eveneens weinig In aantal. Slecht6 „Polyhym nia", Christelijke OratoriumvereenL ging en „Zang en Vriendschap" en gageerden „Haarlem's Muziekkorps" bij 'het geven van uitvoeringen. In het geheel werden gegeven 1 i3 uitvoeringen, waarbij 108 in de stad. waaronder 50 voor de gemeente, 22 buiten de stad. 13 opera-begeleidin gen. 300 keer repeteerde men. De wereldramp, begonnen in Au gustus, had ook het hare bijgebracht tot den slechten Ünanci&elen tóestand van die vereen'ging. Leden bedank ten en bijna all® pogingen om steun te verkrijgen faalden. Het- bestuur beraadslaagde over ontbinding, totdat directeur en orkest leden, om bet korps in stand te hou den, toezeiden 25 van bun salaris te laten vallen. Do heer Croin, mede namens de heeren Van Santen en Modoo, ver klaarde dat de rekening en veranb woording van don penningmeester over het jaar 1913 in orde was. De penningmeester doelde in zijn rekening en verantwoording over 191 i mede, dat er een tekort was van f 892.50. Dit valt moe, want de rar rrüng was 13450. Men heeft echter het Steunfonds moeten aanspreken. De gemeente-subsidie is nu een vas te tost geworden van f15000 'sjaars. De inkomsten bedroegen ƒ32900 73, de uitgaven 33793.23. Ia de verificatie-commissie nemen plaats de heeren Weill, Scheer en Henning De penningmeester deelde bij de be groeting over 1915 mee, dat de finan- cióele toestand slecht ie. De inkomsten zijn geraamd op ƒ28.700. de uitgaven op ƒ32.900. zoodat er een tekort zal zijn van -1200. Gelukkig bevat het Steunfonds nog 2800. Komt daar niets bij, dan is deze spaarpot leeg. De loonderving van 25 voor di recteur en musici'i6 gebracht op 15 G&ame zal ook d't verlies, groot 380Q, vergoed worden, «is de kaa het toelaat. Maar dan zal het 'eden- tal van de verëenlging minstens ver dubbeld moeten worden. Er zijn nu 383 leden, die 12.50 be talen 138 die 5 en 127 die 1-50 bij dragen Dit moet meer worden, wil de vereeniging verder kunnen bestaan. De begroeting wordt goedgekeurd. Art 9 van het huishoudelijk regle ment wordt zoo gewijzigd, dat er nu staat, dat het bestuur uit m i n- stens 9 leden is samengesteld 9 leden is te kort. omdat het wensohe- lijk is. dat op aUe concerten steeds minst ens twee bestuursleden aanwe zig zijn. Het bestuur etelt voor, arL 17 zoo te wijzigen, dat vreemdelin gen, die 's zomers een concert kunnen bijwonen voor 1 en 's winters voor 1.50 per persoon, dit nu zullen kun nen doen respectievelijk voor 0.50 en 1.Men hoopt hierdoor meer bezoek te krijgen. Dit wordt aange nomen. Dr. Van Linden van den Heuvel', die periodiek aftreden moest, wordt a's voorzitter herkozen met op 1 na algemeens stemmen. Daar drie bestuursleden vertrokken zijn, worden nu vijf nieuwe benoemd, n.i. de heeren Dr. II. D. Kruseman, W. Stokhu'zen, Mr. J. HL J. Simons, B. Groenewegen en Dr. J. Timmer. Bij do rondvraag werden verschil lende plannen geoj>perd, om de' meer dan leege kas te stijven. Men neemt't voorstel van den heer P. A. T'er aan, dat inhoudt, dat nieuwe abonné's voor 1916 gratis de nog te geven concerten ■n 1915 kunnen bijwonen. Daar niets meer aan de orde is, sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de trouwe opkomst. Rubriek voor Vragen Geabonnoerdcn hebben het voorrecht, Vrugen op verschillend gebied, mits voot bonutwoordiug vutbanr, in te zenden bij do Rodaclie van Haarlom's Dagblad, Groot# Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kostelooi gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden woedt gcon aandacht geschonken. VRAAG: Hoe is het adres \an den secretaris van do Nat. Chr. Ge heel O! 11 houders vereen iging? ANTWOORD: Secretaris (an do Ned. Chr. Geh. O. V. is de heer 1L Visser te Sneek, \an de afdeeling Haarlem is secretaris de heer J. G. Hoffmann, Spaarne 44. VRAAG. Waar is de vrouwenkli niek voor minvermogenden gevestigd en wanneer is die geopend? ANTWOORD: Daar U Uw vraag niet nader omschrijft doet U het best te informeeren aan de koste looze po likliniek van het St. Elisabeth's gast huis, ingang Groot Heiligland. VRAAG Is mijn huisheer erplicht mij nieuw behangsel te geven7 ANTWOORD: Als het behangsel beslist vernieuwing vereisoht, ja. Uit de Omstreken SohotSD. RAADSVERGADERING. (Donderdag 10 Juni). De Raadsvergadering was Donder dagavond geheel volledig. Ingekomen stukken. Besloten wordt o. a. voor kennis geving aan te nemen Eene uiededeeling van de Vereent- ging „Het Groene Kruis", betreffende het ontsmetten van op de scholen ge bruikt wordende leerboeken. Een verzoek van J. Koning en an deren, om verplaatsing van het ter rein der Gemeente-reiniging. Een schrijven van den Minister

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6