'van Binnenlandsche Zaken en een rapport betreffende een centrale drinkwatervoorziening in Zuid-Hol land, Noord-Holland en Ulreoht. Besloten wordt in handen van B. en W. te stellen om advies Het verzoek van de Gasgloellicht- mautschappij „Concordia", om vast stelling van den prijs van het gas, te gebruiken door de industrie. Een adres d.d. Juni 1915 van J. Bal- ke en J. C. Brouwer om goedkeuring van een bouwplan. (In verband met dit adres waren ter inzage gelegd twee ontwerpen van eon plan van uit breiding voor het Noordelijk deel der gemeente). Een adres van do Noord-Holland- sclio Vereeniging „Het Witte Kruis", afdoelïng Schoten, om stofversproi- ding tegen te gaan op den Rijks- Straat weg. De VOORZITTER deelt hierbij ma le. dat reeds eenige koeren gesproeid 'is. B. en W. willen nu d.en Rljks- itraatweg, voor zoover als de tram Rrekt met een stofbindend mlddei doen behandelen. Getracht zal worden vap het Rijk mi de tram bijdragen In de kosten te rerkrijgen. Een verzoek van de afdeeling Scho len van de Nederlandsche Vereeni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, om het maximum aantal der vergunningen te verlagen, en een dergelijk adres van de Natio nale Christen Geheelonthouders Ver eeniging afdeeling Schoten. B. en W. stellen voor om in handen van de gascommisele te stellen om advies, het voorstel, d.d. 8 Juni 1915 van den heer Verkooy tot het benoe men van een commissie tot onderzoek van het beheer der gemeente-gasfa briek. De heer VERKOOY neemt hiermee genoegen, waarna het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Ter inzage zullen worden gelegd Een overzicht van den stand der gemconte-financiën. Da heer HOOY constateert, dat in de eerste helft van dit jaar 30.0Q0 meer Is uitgegeven, dan is ontvan gen. De VOORZITTER merkt op, dat van den Hoofdelijken Omslag en de straat belasting nog niet3 is ontvan gen. Ook van de Rijksbelastingen, de Rijksbijdragen enz. moet nog veel over dit eerste half Jaar binnenko men. Eene niededeellng van do commis sie van bijstand iu het beheer der gasfabriek betreffende de ovens der fabriek. Eene mededeeling van den direc teur der Gasfabriek betreffende het verrichten van werkzaamheden in den tuin zijner ambtswoning. Do directeur deelt mede, dat ln den werktijd door een der werklieden pa pier in zijn tuin is opgeruimd, dat daar van hét terrein der gasfabriek ln gewaaid is. De hoeren VERKOOY, HOOY en POTH merken op, dat tijdens het le ven van den vorigen directeur beslo ten is, dat gemeentewerklieden niet in den tuin vai den directeur mogen werken. De heeren VERKOOY an SCHUUR MAN verklaren, dat de mededeeling van den directeur niet Juist is. Om uit te maken, wat nu van doze beweringen aan is, wordt besloten, ook dit schrijven in do handen van de Gascommissle te stellen om prae- advies. Nog is ingekomen een voorstel, om B. en W. uit te noodlgen te voldoen aan het verzoek, d.d. 5 Juni 1915, der Patroonsvereeniging van metselaars, enz., om het verleenen van hypothe ken ten dienste van het bouwbedrijf te bevorderen. Punt 1. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer in de gymnas tiek aan de openbare lagere scholen in deze gemeente komen voor de hee ren S. Hooy, te Zaandam M. J. Bie- kart, te Heeren veen C. G. J. de Ruiter, te Utrecht. Bij de eerste vrije stemming (de heer Hooy onthoudt zich van stem ming bij do beide stemmingen, we gens bloedverwantschap rnet den eerst voorgedragen©) verkrijgt de heer S Hooy 6 9temmen, de heer Biekart 5 stemmen en de heer De Ruiter 1 stem. Bi.| de tweede vrije stemming ver krijgen de heeren S. Hooy en M. J. Biekart elk 6 stemmen. BIJ loting •wordt nu de heer Biekart, No. 2 der voordracht, benoemd. Op de voordracht ter benoeming van eene onderwijzeres aan school A komen voor de dames S A. E. Anto- nisse te Haarlem, C. Kokkelkoren te Haarlem, en J. M. C. Adrlani te Sehagen. De eerste stemming wordt ongeldig verklaard, omdat één stembiljet meer Is ingeleverd, dan het aantal leden bedraagt. Bij de volgende stemming verkrij gen mej. Antonisae en mej. Kokkel- koren elk 6 stemmen en mej, Adrlani één slem. Bij de nieuwe vrije stemming wordt mej. Kokkelkoren, No. 2 der voor dracht. gekozen met 7 stemmen. Mej. Antonisse verkreeg 6 stem men. Punt 2. Naar aanleiding van een verzoek schrift, d.d. 14 April 1915 van do Mu- ziekvereeniging „Crescendo" te Haar lem, om een subsidie van ƒ100 ter be strijding van de kosten, verbonden aan het geven van eon 6-tal concerten, doelen B. en W. mede. dat door eenl- ge hier ter plaatse gevestigde muziek- en zungvereemgingen aan hun colle ge is verzocht voor rekening van en op een terrein dor gemeepte een mu ziektent te bouwen. Mede in verband met de tijdsomstandigheden hebben B. en W. de afdoening van dit laatste verzoek voorlooplg uitgesteld. Het was echter hun voornemen te overwegen, of tot den bouw van een verplaatsbare muziektent kan worden overgegaan en te onderzoekon welke plan's binnen de gemeente daarvoor het meest geschikt is. Om verschillende redenen hebben B. en W. aan dit voornemen nog geen uitvoering kunnen geven, en zij stel len derhalve voor, tn ufwaebting van dit voorstel, de afdoening van het ver zoek der vereeniging „Cresceudo" aar: te houden. Aldus wordt besloten. Punl 1 Besloten wordt, om op een ver zoek der directie der Noord Zuid- Hollandsche Tramweg Maatschappij een gestort bedrag van veertig gulden wegens huur van gemeentegronden terug to betalen. Punt i. Op een verzoek van T. L. Leeman, om terugbetaling van kosten, voort spruitende uit het vaststellen van de rooilijn van de Lucas Meijerstraat, stellen B. en W. voor afwijzend te be schikken en over te gaan tot intrek king van het raadsbesluit d.d. 6 Mei 1915, vaststellende de rooilijn voor de bebouwing van de Oostzijde der Lu cas Meijerstraat Na eenige discussie stélde de heer HOOY voor, om aan den heer Loe- man de veroorzaakte schade te ver goeden voor zooveel als de werkelij ke schade heeft bedragen. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen, die der heeren De Vries, Van Steen, Cabelens, Hooy, Wolff en De Graaff. De heer HOOY trekt nu zijn voor stel in. De Begraafplaata Punt 5. Aangaande een voorstel van eenlge raadsleden betreffende de uitbreiding der Haarlemsche begraafplaats, dee- len B en W. het volgende mede Het was ons bekend, dat reeds vóór da indiening van het -voorstel van 27 Januari 1915 van de heeren Hooy, Verkooy, Cobelene en De Vries tot Ge deputeerde Staten dezer provincie het verzoek was gericht, om te beslissen, dat ingevolge de wet van 10 April 1869 S. 65 de voorgenomen uitbreiding 'door de gemeente Haarlem van hare begraafplaats aan de Kleverlaan, is verboden. Een afwijzende beslissing is thans afgekomen. Het komt B. en W. voor. (lat er nu geen aanleiding meer bestaat, op deze aangelegenheid verder in te gaan. Betreffende de verkeersbelangen, welke bij de uitbreiding der begraaf plaats zijn betrokken, deelen B. en W. mede, dat het gemeentebestuur van Haarlem zich bereid heeft ver klaard mede te werken tot bet tot stand brengen van een verbindings weg tusschen de Kleverlaan en de Hoogerwoerdstraat. Voorla brengen zij onder de aan dacht, dat de beslissing van Gedepu teerde Staten inzake de Begraaf plaats tengevolge heeft, dat een op pervlakte van pl.m. 450 M2. niet als bouwterrein mag worden gebezigd, doch door Gedeputeerde Stalen daar toe alsnog toestemming kan worden verleend. De heer HOOY zegt, dat de voor stellers zich thans bij het voorstel van B. en W. neerleggen. Heit geeft Ti iels meer, om van de beslissing van Ged. Staten in hooger beroep te gaan, maar spr. blijft het een wan toestand noemen, dat de Haarlem sche begraafplaats hier wordt uit gebreid; terwijl alle gTOOte steden thans haar begraafplaatsen ver bui ten de stad brongen, maakt Haarlem hier een nieuw gedeelte van heit kerk hof bij een bebouwde kom. Punt 6. Op een verzoekschrift van de afdee ling Schoten van den Ned. R.-K. Ge meente werklieden bond van de afdee ling Scholen van den Ned. Federatie ven Bond van Gemeentewerklieden van de Vereeniging van Hoofdambte naren, ambtenaren en beambten in dienst der gemeente Schoten, alsmede een voorstel van de heeren De Vries en De Graaff, om toeslag op het loon, stellen B. en W. voor, om aan de ge huwde hoofdambtenaren, ambtena ren, beambten en werklieden, in dienst der gemeente Sohoten, die op 1 Juni j.l. langer dan 6 maandeu in haar dienst waren, van 14 Juni tot 31 December wekelijks een toeslag op het loon te verstrekken volgens de na volgende regeling De toeslag bedraagt voor hem, die een inkomen geniet van ƒ14 of min der fö.V) voor Ieder kind van 11.01 tot en met 15, 0.30 voor ieder kind; van 15 01 tot en met 16. 0.20 voor ieder kind. Voor de berekening van het aantal kinderen blijven die van 14 jaar en ouder buiten aanmerking. B. en W. te machtigen het bedrag van den toeslag te verminderen, of met het verleenen daarvan te eindi gen. indien of naarmate de regeering uitbreiding m©£lit geven aan de ver strekking van levensmiddelen tegen prijzen, gelijk aan die. geldende in normale tijdsomstandigheden. Aldus wordt na eenige disoussto be sloten. Dé Gemeentesecretarie Punt 7. Nu de commissie, benoemd ln de vergadering van 19 November 1914, tot het onderzoeken van de door B. en W. ingediende verordeningen betreffende het personeel ter gemeen te-secretarie en den Burgerlijken Stand, ondanks herhaalde uitnoodi- ging daartoe, haar rapport na ver loop van een half jaar nog niet heeft uitgebracht, achten B. en W. den tijd gekomen, om afgescheiden van do Commissie en haar rapport de ver ordening andermaal bij den Raad in behandeling te brengen. De toezeggingen, door de commissie gedaiui, om haar rapport spoedig te zullen indienen, hebben B. en W. reeds te lang opgehouden en de nood- stand ten aanzien ven het personeel ter secretarie dwingt B. on W. uls het ware. tot deze handelwijze hun toevlucht te nemen. Tot hun leedwezen kunnen zij den Raad dus niet in de gelegenheid stel len van de meening der corouiissio kennis te nemen, eu hebben zij ook met haar eventueel uit te brongen advies geen rekening kunnen tem den. B. on W. vertrouwen, dat de Raad zal billijken, dat zij"de afdoening van een aangelegenheid, die urgent is, niet langer wenschen te vertragen door te wachten op een rapport, dut na een half jaar nog niet verschenen, misschien nogmaals zoo lang zal uit blijven. Mocht de vergadering thans nog niet kunnen besluiten, de verordenin gen in behandeling te nemen, dan moeten B. en W. mat nadruk verkla ren. dat zij zloh niet langer verant woordelijk kunnen stellen voor een ge regel den en behoorlijken gang van zaken ln de administratie der ge meente en de uitvoering van wetten en voorschriften, zooale die aan de gemeentebesturen wordt opgedragen; te meer niet nu sedert Augustus 1914 een voortdurende toeneming van ad ministratieve werkzaamheden heeft plaats gehad. De heer BOERéE stelt voor, om de Commissie t« verzoeken om het rap port vóór 1 Juli in te dienen en de be handeling van het voorstel van B en W. aan te houden. De VOORZITTER neemt daarmee ge noegen,-" al9 de Commissie "kan ver klaren). dat het rapport vóór dien datum inkomt. De Leden der Commissie legg'vn die verklaring af, waarbij de lieer SCHUURMAN de Commissie verde digt tegenover B. en W. en uiteen zet. hoe het vele andere Commissie-werk en familie-omstandigheden verhin der! hebben, ooi het rapport vast te stellen. De heer DE GRAAFF deelt mede, dat het rapport reeds een week of zes ter vaststelling gereed ligt, maar de Commissieleden hebben uog geen tijd kunnen vindon om bij elkaar te ka- De VOORZITTER erkent, dat aan de Commissie geen verwijt van de vertraging treft. Dat de zaak ver traagd is. komt ook doordat de Com missie zich natuurlijk niet zoo ge makkelijk op de hoogte kan stellen. Daarom waren B. en W. tegen de Commissie. B. en \V. waren de eoi i- gen. dte het secretariewerk good, kun nen beoorJeelen. Het voorstel van B. en'YV. wordt aangehouden. PUNT 8. In de verg-j«lering van 6 Mei j.l staakten de stemmen over het m orstel van den heer Hooy, om te be sluiten tot horopening der discussies omtrent art 27 van het werklieden- reglement 1915. Teneinde de eindstemming oveor bet reglement in die vergadering niet te boeven uitstellen is met goedvinden van den voorsteller besloten om het door hem op art. 27 ingediend amen- crnment luidende: „Tijdens zijn werk heeft hij (de werkman) zich ordelijk te gedragen en zich te onthouden van het spreken van Godslasterlijke- en onzedelijke taal", te beschouwen als een nieuw voorstel tot wijziging van hel werklieden-reglement, hetwelk m een later te bonden vergadering kan worden behandeld. Uit de discussies bij da behande ling van het reglement is de ziens- v ijze van B. on W. omtrent dit voor stel van den heer Hooy voldoende ge bleken. Zij stellen daai ook voo>r de ver lengde wijziging niet aan te brengen. De heeren SCHUURMAN, VER KOOY en de VOORZITTER wijzen er op. dat de oontrOle zoo moeilijk zal zijn. Bovendien noemt de één reeds een vloek, wat anderen nog in t geheel niet daaronder rekenen. De heer HOOY zegt, dat hij wil voorkomen, dat rnen bepaalde jgods- lasterliike taal bezigt. Het opnemen van een verbod in het werklied «re glement kan in elk geval ten goede werken. WorcDt er een onjuiste straf opgelegd, dan kan het scheidsgerecht, dat zal worden ingesteld, dèz© fout verbeteren Het voorstel van den heer Hooy wordlt verworpen met 7 tegen C stemmen. Vóór stemden de heer-en Van Stoen Cobelen-, Hooy, Wolff, Dj Graaff en De Vries. Punt 9. B. en W., er op wijzend, dat het billijk is om het dienstver band te regelen van den werkman J. F. Snoeks, stellen voor: te bepalen, cat met ingang van 1 Juni 1915 we kelijks door het gemeente-gasbedrijf aan hem zal worden uitbetaald een bedrag van f 4, welk )>edrag zal wor den verminderd met hetgeen hij even tueel geru et aan uitkeering krachtens eenige wettelijke bepaling; de hoofden van takken van dienst te mujchtigeii om in afwijking van de bepalingen van het weikliedenregie- ment 1915 indien daarvoor gelegen- 1 eid bestaat hem werkzaamheden iu hun tok van dienst op te dragen tegen een door hen vast te stellon weekloon verminderd met hetgeen hero krach tens de bepaling hierboven genoemd zal worden betaald. B. en W. verder er op wijzend* dat krachtens het bepaalde iD art. 54 van hel algemeen warkhedenneglernent 1915, dit regiement niet van toepas sing is op de reeds langer dan een jaar in dienst der gemeente zijnde werklieden J. Smit, W. Koelhuis en J. Springveld, stellen voor te benoe men voor het jaar 1915: bij het gas bedrijf tot stoker aan de gasfabriek W. Koelhuis, bij de gemeentereinigiiig J Smit, bij den straatherstellings- denst tot straatmoker-handlanger J. Springveld. Voorts om te bepalen dat alie be staande regelingen voor hun dienst verband worden geacht met ingang van 1 Januari 1915 te zijn vervallen, en vast te stellen een reglement, als bedoeld in artikel 55 van het alge meen werkliedenreglement 1915. Na eenige discussie wordt besloten dit voorste' aan te houden tot het Werklied en regiem ent in druk is ver schenen. Vergunnijigsre cht. PUNT 10. Burg on VVeth deelen mede. dat het in de vergadering van 6 Mei j.l. om advies in hun handen gesteld verzoekschrift van 8 April 1914 van de afdeeling Schoten van den N'e- derlandschen Bond van Koffiehuis houders in nauw verband staat tot de 21 ingekomen bezwaarschriften te gen den aanslag in liet vengumrings- icchi 1915/16, daar de beweegreden namelijk de tegenwoordige omstan digheden, zoowel aan liet verzoek als aan de bezwaarschriften ten grond slag ligt. Is deze reden juist don zal inder daad de gevraagde maatregel om tot verlaging van Ket vergunningsrecht over te gaan, aan de bezwaren tege moet komen, zonder dat het onder ling verband, hetwelk tuesohen d« aanslagen in het vergunningsreéht be staat, wordt verbroken. B. en W. hebben echter reden om aan de juistheid van de beweegreden te twijfelen. Immers de zeer groote slapte ge lijk adressanten zeggen thans in het bedrijf te gevoelen rnoet zich af spiegelen in den omzet van het gedis tilleerd. Waar nu de inslag m 1914 in totaal pl.m. 1000 liter lager was dan in het daaraan voorafgaande jaar, komt het B. en W. voor, dat de tijdsomstandigheden niet dien In vloed op het bedrijf uitoefenen, wei ken adressanten voorgeven. Van de 21 becwaarinbrengere heb ben 19 het reeds hiervoor genoemde motief aangehaald en is hetgeen voor het verzoekschrift der vereenl- g.ng geldt ook van toepassing op de individueele bezwaarschriften. Wat betreft de twee anderen, heeft de een meer ingeslagen dan in het jaar 1913 en de inslag van den ander is gelijk gebleven, zoodat voor ver mindering van recht geen termen aanwezig zijn. Naar aanleiding van liet adres van voornoemden bond, strekkende tot liet inbrengen van bezwaren tegen de wijze van schatting en het verzoek om toepassing van artikel 6 der ver ordening op de heffing van het ver gunningsrecht, namelijk beslissing door den Raad na voorliohting door een deskundige, hebben B. en W. afgescheiden van den inhoud van het verzoek overwogen of er aanlei ding bestaat den aanslag te herzien. Dit is echter niet het govaL Daar 't bier geldt een beslissing in beroep, bestaat er bij B. en \V. geen bezwaar tegen de aanwijzing van een deskundige door den Raad. De heer HOOY stelt voor, om de re clames te stelten in handen eener Commissie, die Commissie te doc-n bij staan door een deskundige, de be'oo- n'i'g van dozen deskundige te steilten op I 2 per schatting en als deskundige te benoemen den heer M. J. Enze- rink, deskundige voor de gemeenten Ve'.seu en Haarlem. Besloten wordt eohter hei voorstel van B. en W. c-n de reclames eerst in x-tting met gesloten deuren te be handelen. Rondvraag. De heer BOERéE brengt hulde aan B. en W. voor de voortvarendheid om trent de inrichting van den vischver- koop. Hij vraagt inlichtingen over hot Rog-eer'ngsbrood. Do VOORZITTER dooR mede, dat er 1500 aanvragen ingekomen zijn. Men verwacht er nog wel 1000. Het ligt ir- het voornemen 22 Juni te be ginnen met de venstrekk'ng van het brood. De heer WOLFF dringt aan op de bestrating van den Vergierdeweg vóór de hooibouw begint De VOORZITTER zal dit overwe gen. Verbreeding van den geheelen weg wondit overwogen. De bezitters van do aangrenzende landerijen heb ben door den tijd gemeente-eigendom in beslag genomen. Dit wijlen B. en W. nu weer zien terug lo krijgen. Vor- breeding zal echter pas geschieden, wanneer er aan den weg gebouwd wordt. H-ema gaat de Raad over in z't- ting met gesloten deuren. Na heropening der openbare ver gadering werd het hierboven gemelde veorstel-Hooy inzake de schattingen van het vergunningsrecht aangeno- Aan B. en W. werd iu verband hier mede een crediet van f 50 verleend. HEEMSTEDE, Raadsvergadering. Donderdagavond vergaderde de Heemsteedsche Gemeeutaraad. Afwe zig was de heer Dr. Droog. De notulen van de vorige vergade ring worden, nadat de Voorzitter, Jh'r. Mr. D. E van Lennep de verga dering heeft geopend, goedgekeurd. Als eerste punt op de agenda staat de vaststelling van een lijst van pen sonen die voor een benoeming in het stembureau in aanmerking komen. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat gedurende een tijdvak van twaalf inn:uiden, ingegaan op 15 Mei 1915, in aanmerking komen voor eene be- noemig tot lid of plaatsvervangend bd van het stembureau voor de stem ming of herstemming voor een lui van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai, voor die leden van de Provin ciale Staten of voor leden van den Gemeenteraad, de navolgende inge zetenen, tevens kiezers in deze ge meente: Eerste Stcmdistrict: G. N. Aberscm, W. A. van Amstel, W. H. van Arkel, C. A. \V. B. Braam, Jhr. J. L van Citters. Tli. van Dril, N. H. Eldering, J. A. Hoekendijk, G. b'. H. llouben, C. W. Jnnseai Hen driks, J. H. Kersten, F. H. de Kojck van Leeuwen, Jac. Molenaajr, A. A. Swolfs, P. van Teuteni, J. J. Uiten- daal, E. Vedder, N. Vos. Tweede Stcmdistrict- H. M. van Bemmelen, M. Bertels, Mr. A. A. Diemer Kool, Jhr. Dr. G. J. EJias, Mr. F. A. van Hall, Jhr. Mr. R. O. v. Hollhe tot Echten, E Lngerman, J. II. Keijzer, P. Kuiper Jr., P. J. M. i-oerwenberg, A. van Lith, G. IL van Meer, Jhr. R. W. P. F. von Mülileo, J. Ruya, Jhr. Mr. A. F. de Savoniin I-ohman, J. F. M. Sterck, J. W. Stoutjesdijk, J. Tates, Mr. Dr. IL H. Bairon de Vos van Steenwijk, C. A. Willcmse. De voorgestellen worden benoemd. E en W. stellen den Raad voor, om de volgende stembureaux voor 1915 te benoemen: Eerste Stcmdistrict: Plaatsvervan gend Voorzitter: H. J. M. Peeper- korn. Leden Jac. Mo!>nuar en J. J Uftondaal (Voorweg 37 Plaatsver vangende leden: A. A. Swolfs, N. Vos, N. ÏI Eldering en P. van Teutem. Lid bedoeld bij art. liter der Ge meentewet: G. F. IL Hou ban. Plaatsvervangend lid bedoeld bij ldorn: E. Veddcr en TE van DriL Tweede Stem district: Voorzitter: H. A. Waller, Plaatsvervangend Voor zitter Mr. P. G. v. Tienhoven. Leden: J II. Keijzer en 6 K van Meer, Plaatsvervangende leden: C. A. Wil lemse, P. Ku per Jr., Mr. F. A. van Hall en J. F. M. Sterck. Lid bedoeld bij art liter der Ge meentewet: M. Bertels Plaatsvervan gend lid: bedoeld bij idem: A. vain Lith en J. Tatea. Ook bij detze voordracht gaan de Raadsleden mot B. en W. mede. Een staat behoorende tot de af- en overschrijvingen uit den post onvoor ziene uitgaven 1914 wordt vastge steld tot een bedrag van f 6563.96, en hierna de suppletoir© begrooting dienst 1914 tot ean bedrag van f 5434.82. Aan de orde is vervolgens een adres van R. Dijkstra In verband hiermede stellen R. en W. aan den Raad voor, aan den heer R. Dijkstra Hzn. te Bloemendaall een gedeelte water van de Ixiidsohevaart bij de Zand voortschol aan te verhuren tot ligplaats voor een sjchuitenlruis voor f 12.40 per Jaar. Het voorstel van R. en W. vrordt aangenomen. Ingekomen is een verzoek van J. IL H. en P. J. J. v. d. Putten te Heemstede, om den projcctieweg No. 330 van bet uitbreidingsplan nabij de Korklaan een wemtg in Oostelijke richting aan te leggen. Deze wijziging kan alleen geschie den bij een herziening van het Uit breidingsplan Daar tegen de ge vraagde wijziging geen bezwaar is, met het oog op de verdere ont worpen strate-n van hel uitbreidings plan, stellen B. en W. voor tot her ziening van genoemd pion over te gaan. Aldus wordt besloten. Bij punt 7 (waar men binnen een kwartier vergaderen reeds aan toe i3), stellen B. en W. voor, de jaar- lijkschs rente, die door de gemeeaite- gus-, duinwater- eu electoriciteitsbe- drijven zal moeten worden betaald aan de geiiieente over de in 1914 verstrekte gelden, te bepalen op 5 1/4 pet. Geen der leden heeft tegen dit voorstel iets in te brengen, zoodat het aangenomen wordt, evenals het vol gend voorstel, om een loagapan- ningskabeJ te doen aanleggen in de Eindenhoutstra at voor te lamen f 500, om te kunnen voldoen aan de ver zoeken om aansluiting van eigenaren van woningen om electrischen stroom. Men gaat uu over tot de benoe ming van een hoofd der O. E S. De voordracht luidt: No. 1. J. de Jong, hoofd der 4-hool te Oosuaan, uo. 2 H. P. A. J. Buys, hoofd der school te Papendrecht, no. 3 J. T. P. Kalk man, onderwijzer te Amsterdam. No. 1 wordt met 10 stemmen be noemd. De heer Buys krijgt twee stemmen. B. en W. stellen den Raad met ver- wijziging naar een adres van de \\o- niiii-:\ereoniging „Berkenrode voor, goed te vinden dat door de Woning- vorecniging Berkenrode te Heemste de de Eikenlaan ter breedte van 12 M. aan de gcmc-oiite zal worden over gedragen. 't Laatste puilt wordt goedgekeurd. Bij Ingekomen Stukken en mede- deel ingen vertelt de burgemeester, dat door jhr. Ch. F. v. d. Poll, de aan de gemeente verscliuldiigde som, voor den aankoop van 't landgoed Bosch- wijk die la ier termijnen kou afge dragen worden, reeds nu is l-etaaid. Voorts, dut te Heemstede 800 brood kaarten en 200 mee! ka ar ten zijn aan gevraagd. De gemeente heeft de la-schikking gekregen over 2 maal 4000 EG. tarwe en 2500 K G. rogge. De mededeelingen lietreffendc vischivei-kjoop van geuieeutoweize en 't vertrekken van goedkoop var kei isvleesch, die wij reeds te wren publiceerden, worden hier nog eens ter kennis van de leden gebracht De heer Tromp vraagt, of de be woners vaa h:-t Noorderkwartier van Heemstede ook in de gelegenheid zijn, om aan goedkoop varkensvle.-sch te kom on. De Voorzitter zegt, dat bewoners van het Noorderkwartier waarschijn lijk bij Haarlemsche slagers hunne inkoopen doen en daar tegen dezelfde prijzen als ir. liet Zuiderkwartier gel den, 't vleescb kunnen verkrijgen 't Voorstel-Droog, dat in do vorige vergadering is aangenomen en een duurteteeslag aan hel gemeente per soneel regel:, bevat ren bepaling, krachtens welke men onder de hui dige omstandigheden zou moeten vaststellen o', er zoo ja op we ken datum men den toeslag zou beëindi gen daar van Regeeringswege voor goedkoops levensmiddelen is ge zorgd Daar deze levensmiddelen voorziening nag van te jongen datum is, om nu reeds op feiten of resultaten te wijzen, meenen B, en W„, dat de tijd nog niet is aangebroken, om nu ree ls een voorstel te doc-n. Bij da Rondvraag informeert de heer Van Tienhoven hoe 't staat met de besproeiing? Vooral op den llee- renweg (op andere wegen trouwvns ook) is de stof plaag zóó hevig, dat de Inwoners deuren en veneters moeten sluiten De Voorzitter antwoordt, dat u t een oogpunt van zinnigheid men heeft moe*eii afzien van die maatre gelen, diie ln de laatste 3 jaar getrof fen zijn. Doch men zint op andere plannen. Reeds heeft men op den Van Merlenweg een zg. koolteerproeJ genomen. Die proef is geslaagd. Men zal vragen, of ook voor den Rijks straatweg eon dergelijke stofbesirij- din<? door do Regeering zou worden op prijs gesteld en bij een bevestigend antwoord op een billijke vergoeding aandringen. De Vooralte- deelt nog mede, dat met water sproeien in dezen du ren tijd geen aanbeveling verdient, 't Zou dit Jaar op ongeveer f 109') komen! Tusschen den heer Van Meeuwen en den Voorzitter ontstaat een discus sie over den toestond van don Rijks straatweg tusschen Haarlem en de ZandvoortscheJaan, waaruit blijkt, dat ruiter- en voetpad langs dien weg in minder goede conditie verkceron. De heer Van Meeuwen dringt er op aan, dat men 't Rijk za! wijzen oo dit gedeelte van den weg. wa-irtcyen- over de Voc-rzitt r opmerkt, dat mm in Den Haag volkomen op de hoogte van don toeslnnd von den weg in De Keer Tromp wil inlichtingen over oen onlsiugen en een aangeno men gemeentewerkman vragen, doch stelt op advies ven den Voorzitter zijn verzoek tot de volgend vergnd-- rl.ig uit. De licor Waller zou gaarne een ge deelte van de Lendsshevaart nabij de Edisonstraat willeu laten bestralen. De Voorzitter zegt overweging van dit verzoek tos. Daaraa wordt de vergadering, die nog geen volle drie kwartier g.xluurd heeft, ge&loten. binnenland TWEEDF. KAMER. Na de verdediging van het tijdelijk gezantschap bij den Paus door den Minif.ter van Buitenlnndsclie Zaken, weerlegde ook de Minister van Bin- nenelandsche Zaken de daarf-ccn in gebrachte bedenkingen. Beide Ministère en na hen ook de loer Nolens deden uukomen, dat de missie ©ene van tijdelijken aard was, met een speciaal doel sa menwerking met den Paus bij even- tueele pogingon in liet belang van den vrede. Zij meenden, dat ons na tionaal belang eisehte. dat wij daar toe medewerkten vooral wanneer het tot vredesplannen komt, waarbij we groot belang kunnen hebben voor Moedt^land en Koloniën. Er was geen sprake van een blijvend© missie of van oen poging om het gezag van den Paus te versterken niet het belaDg van eenige kerk stond voorop, maar dat van het land en der mensch- held. De Regeering ware niet verant woord door iets te verzuimen wat in die richting kon worden beproefd zij liet ook m©t onzekere kans von succes. De Paus was door zijn invloed nog altijd ©en der meest aangewezen machten om voor den vrede op te ko men. Van diensten aan ©enige partij was geen sprakede Katholieken werden geenszins door di; voorstel bevredigd eer het tegendeel. En de Godsvrede ken niet worden verstoord door o:n poging voor den vrede. De opgewekte gevoeligheid was overdre ven. de toomeloozo onverdraagzaam heid, van enkele zijden aan (ion dag gelegd, niet genoeg af te keuren. De beide Ministers verklaarden, dat verwerping der voordracht een be wijs van wantrouwen zou zijn in bet buitenlandsch beleid, waardoor de Regeering zou worden verzwakt lot schade van 's lands belang en dat van den vrede. Na deze veixk-diging hield de heer Kerdmans zijn bezwaren vol, doch verklaarde de heev Tydeonm de Reg. geeu hinderpaal in den w-r? te wil len leggen en dus vóór te zullen stem men. De heer Duys, onzeker in zijn opinde, na de Regeering te hebben ge hoord, zou zich van stemming ont houden en verliet de zaal En zoo werd het voorstel ten slotte met 82 togen 10 stemmen a a nge- nomen. Tegen stemden de heeren Eerdnians, Biciton. Helsdingen, Heert-s, de Mu- ralt Van Raalte, Gerliard. Mend els. Spiekman en Lieftinck. Na deze beslissing werd de discus sie hervut over de interpeJIutie-vin Vuuren. over de Indische leening. Minister Pleyte trad in een uitvoo- rige uiteenzetting van de voorgeschie denis, dL van de pogingen die hij te voren overal had aangewend om de Ieeiiing geplaatst te krijgen. Hij' schetste den loop van de onderhan delingen met 't consortium on be toogde dat de bij dc overeenkomst ge maakte ontbindende voorwaarden geenszins in 't belang van de ban kiers. maar van het land waren. Hedenmorgen zette li j zijn rede voort, ter beantwoording van de vra gen van den interpellant. De Kamer hoeft, na kort debut tus schen de heeren Duvmaer van Twist ©n Trotlstra besloten om de volgen de week-(niet óór Woensdag) oen reeks van ontwerpen in de afdeoliu- iten te onderzoeken, waaronder do uitbreiding van den landstorm, die de lieer v. Twist reeds vandaag in de secties wilde brengen om de urgen tie. GETROFFEN DOOR HET ONWEER. Eer hevig onweder woedde boven het IJ horst erveld. De landbouwer Braamskamp, die met twee zonen be zig waren turf te graven, werden ge troffen en eloegen ter aarde. De oud ste zoon was direct dood, de anderen kregen geen letsel. Bii het onweer van Woensdagavond is aan den weg naar Terhorr:.; de on gehuwde. Joost Boekema door den bliksem gedood De getroffene was afkomstig van Wartena en werkzaam als machinist op de stoomboot „da Telegraaf". („Leeuw. CL") Te Gasthuis-Remden (L.) zijn bij een lievig onweder twee meisjes, dis op het veld werkten, door den bliksem gedood Te Heiloo zijn van den landman Verduin vijf koeien en vier pinken door het hemelvuur gedood OVERREDEN. Men nvoldt ons uit Amsterdam: Woensdagochtend is aan de Wees- perzijde ter hoogte van de Deti-Brou- werij een zesjarig knaapje door een vrachtwagen overreden. Hij werd in doom's wekkend on toestand naar het O. L. V. gasthuis overgebracht. KERMIS TE ALKMAAR. De gemeenteraad van Alkmaar be sloot met 9 tegen 6 stemmen (tegen T voorstel van B. en W. iu) om dit jaar de kennis te laten doorgaan.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7