BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD KAMER NEGENTIEN 8!» Jaargang ZATERDAG 26 IDNI 19:6. No 9S30 DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. ADMINISTRATIE GROOTE HOUTSTRAAT 53. DRUKKERIJ ZUIDER BUITENSPAARNE 12. IN HAARLEM'S DAGBLAD ZIJN ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. tiaarfemsche Handelsvereenigiog Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 N'o. 29 en gewij zigd bij Koninklijk besluit van 21 Mei 1897. No. 58 en van 13 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telophoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter stede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen van hun handel of bedrijf to bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Indien eene vordering aan de Ver eeniging ter inning in handen gege ven, geheel of gedeeltelijk wordt vol daan, zal van het bedrag, waar het ook betaald is, 5 provisie worden geheven. Bij het in handen geven van een vordering op een buiten de stad woon achtig debiteur moet 10 oent porto worden betaald. Eveneens moet 10 cent porto wor den gevoegd bij elke vordering den rechtsgeleerden in handen gesteld. H.H. Rechtsgeleerden hebben liet recht In geval van gerechtelijke ver volging het door hen noodig geoor deelde voorschot te vragen aan den inzender der vordering. Ingekomen vorderingen van 1 Mei tol en met 31 December 1914. Totaal f 6204.12 1/2. De maand Augustus toonde het laag ste cijfer, nl. f 321.98. De maand No vember daarentegen toonde een ont- vangstcijfer aan van f 1615.74. Bovendien bebbein de leden recht op hun gratis te verstrekken advies van de rechtsgeleerde ad viseurs der voreeniging, do heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A H. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in prooeduren en faillissementen, gratis voor hein op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken die den handel of het bedrijf der leden betreffen. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging grati3 mondelinge of telephonische inlich ting-, verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor informatiën op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 6 ct. porto vergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitimatiekaarten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar- gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Inform, en Schuldinvorde ring-bureau x en Handelsvereenigin- gen aangesloten veroetnlgingen. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig dan bedragen do kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden betalen tot en met 31 December 1915 drie gulden en 50 cent contributie plus 10 cent voor Statuten en Reglement, Het is noodig er nog eens nadruk kelijk op te wijzen, dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, daar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Oinder alle koren is kaf. Vorengenoemde Bond, waarbij 19 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd, zijn uangeslolen, geeft uit eene tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wie men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt. Deze lijst, waarvan het geheim ongeschonden moet blijven, bewijst als waarschuwingsmiddel uit stekenden dienst. Voor al deze voordeelen en gemak ken is slechts f 3.50 jaarlijksche contributie een zeer bescheiden eisch, te meer daar al het opgenoemde niet het eenigo is wat de Haarlemsche Handelsvereniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge ijverd. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort te gaan. In verband hiermede zijn ln het be stuur drie commissiën gevormd. Van deze commissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incasso wezen, eene met algemeen© Middenstondsbe- langon en eene met Gemeentebelan gen. Alles te zomen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij veel goeds tot stand brengt verdient uw sympathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in le dental, des te meer kan de Haarlem sche Handelsvereenïging doen. Sluit u bij haar aan ten bat© van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. IÏET BESTUUR. liet Rljkè Natuurleven BIJ DE FORELLENVIJVERS AAN DE ZWAINENSPRENG. We hebben hier dicht bij ApeHdoorn een mooie, uitgebreide visclikweeke- rij. Hier is het een tijdelijk lustver blijf voor de delicate vischjee, die wel allen ten doode zijn opgeschreven, maar die in de enkele jaren, dat hun het leven wordt gelaten, toch ook worden behandeld als troetelkinde ren, voor wie het fijnste niet goed genoeg is. Nu in deze warme maanden is er in het broedhuis weinig te zien. Daar staan wel enkele bakken met groote forellen, die voor den verkoop gereed zijn, maar het meest interessante van het bedrijf moeten we van Novem ber tot Maart komen bewonderen. In do voorlaatste maand van liet jaar wordt don visschen de kuit afgestre ken, waarna die op zwarte metalen roosters wordt gehangen in bakken, waarvan het water voortdurend ver- verscht wordt. Met homvocht van de mannelijke dieren wordt door den kweeker met de eieren ai verbinding gebracht waarna het bevruchtings proces kan plaats hebben. Na een week worden, ze dan voor de eerste maal geschudtotdat op ieder en rooster die toch maar een drie (LM. lang en een 6 d.M. breed is ongeveer 20.000 eieren blijven liggen. Zoo kunnen in het broedhuis een millioen eieren plaats vinden. On,ge- veer zes weken na het eerste schuld- den is er in do eieren verandering merkbaar. Er wordt dan een donkere 'vlek zichtbaar, wat voor den kweeker een teeken is, dat de ontwikkeling goed verloopt. Op Spartaanse he wijze worden nu de zwakke individu's en de kuit, waar in zich geen leven heeft ontwikkeld, van de krachtig© eieren gescheiden, waarna deze weer veertien dagen on aangeroerd blijven. Dan is het mooi ste moment gekomen in het broed huis, dan breken de Jonge vischjes uit de eischalen en zwemmen ze rond in hun eerste miniatuurvijvers, de donkere bakken. Voedsel hebben ze dan in geen drie weken noodig. De natuur gaf aan ieder vischje een dooierzak mee, een voederzak waarin genoeg voorraad is, om enkele weken v aai te leven en ook te groeien. Is deze natuurlijke voeding geëindigd en hebben de visch jes meer hun gewone gedaante ge kregen, dan moet de kweeker te hulp komen. Het geheelc uiterlijk der forellen en vooral hun breede bek wijzen er op, dat het roofvisschen zijn. Ze moe ten dus met dierlijk voedsel worden opgekweekt en daarvoor neemt men het fijnste van het fijne nl. kalfslever of ook wed fijngewreven kalfshersons. Hiervan groeien ze zoo goed, dat ze na een paar weken, hel is dan ius half Maart geworden, in den eersten buitenvijver worden gelaten, waar ze natuurlijk geregeld moeten gevoerd worden. Kan mem geen hersens of lever krij gen, dan geeft men ook wel jonge ha- ingen of gedroogde garnalen en zoo gauw zijn de vischjes aan den mensch gewend, dat ze bij zijn nadering al aan den kant komen en een stok, die door het water wordt bewogen bij honderdon tegelijk nazwemmen. Zorgvuldig moet men in de vijvers de groote visschen van de kleine ge scheiden houden, want forellen zijn de eerste twee jaren van hun leven sterk geprononceerde kanibalen. Heel merkwaardig is liet zeker, dat een forel van b\. twintig of meer c.M. lengte zijn jongere soortgenootem niet alle eerbied behandelt, maar een van vijftien c.M. bv. acht zich altijd geroepen zijn kleine familieleden naar den forellenheme! te helpen. Angstig wordt er dus voor ge waakt, dat soort bij soort verblijft, want met de kweeker ij zijn kapitalen gemoeid. En dan de arme vogels, die ook graag een vischje willen mee happen en die maar nooit zullen leeren, dat de mensch bij het förelleneten geen mededingers duldt. Daar zijn ln de eerste plaats Je reigers. Als die per ongeluk tusschon de vijvers verdwalen en verstomd staan te kijken naar zooveel weeldt hier op de anders zoo schrale Veluwe, wordt het geweer al op hen aangelegd en do groote routine, die de kweeker heeft in het neerleggen der gevleu gelde visschers, bewijst wel, dat er meer dan eenmaal in het jaar zoo'n levende schijf voor zijn geweer komt. Pardon kent men niet In het Naar dermeer is men overgelukkig met de purperreigers. Ze worden zoo heel zeldzaam. Il.er heeft men dagem ach tereen op een exemplaar geloerd, dal op zijn ronxkzwen ingen bij de goed gevulde vijvers belandde. Toen de vogel eenmaal het luilek kerland had ontdekt, scheen hij het plan te hebben gevormd, om maar voorgoed te blijven. ,.Pang", daar tuimelde hij op een avond uit de hoo rnen en het maagonderzoek wees uit, dat hij heel wat moorden op zijn ge weten had. Iloe durfde nu ook een purperreiger het wagen, forellen te eten. Het onderzoek heeft aange toond, dat reigers in één nacht tot bij 'ijflig visschen kwamen kapen en we kunnen het deai kweeker niet kwa lijk nemen dat hij dubbel geniet, als hij aan een reigerhorst zit te smul- m. En dan die gevaarlijke paaltjes bij lederen vijver. Hier e:i daar ston den er de verraderlijke klemmen nog op en jaarlijks worden daarin heel wat mooie Ijsvogeltjes gevangen. De grootste romp die den kweeker kan treffen is intusschen noch een reiger- noch een ijsvogel-invasie. Het is een vreeeelijk© ziekte, die ontstaat, als de visschen het te goed hébben. Worden ze to sterk gevoed, dan ontstaat een ingewandsziekte, furuncolose genaamd, waaraan dui zenden visschen te gronde kunnen gaan. Heel eigenaardig was het, den over gang te zien, van de miniatuur visch jes tot de groote soorten van drie A vi»r KG. Deze laatste liebbe» heel wat vam hun jeugdvertrouwen ver loren. maar doordat het weer begon te dreigen, echenon zo onrustig te worden, zoodat we er heel wat hun vreemde sprongen tot ver boven het water uit zagen maken. Etr zou nog veel over deze merk waardig© lekkernij voor de hoogére standen zijn te vertellen. Het is zoo'n sprookjesviuch, die forel en hij doet zoo denken aan heldere heekjes in bergachtige streken, Idyllisch en vol natuurschoon. Hier bij de vijvers is alle© meer op gieldelij'k voordeefl (beirtekend, fa aar de visschen dartelen er niet minder lustig 'om in het frissch© Veluw-e-wa ter. H. PELSENS. Rubriek voor Vrouwen EEN WEIELDE-MODE-ART1KEL. Als zoodanig moeten we toch nog altijd beschouwen do struisveer. En daarom is het misschien niet onaar dig om eens Iets te weten van de ge schiedenis der veer zoh-e en vaat don vogel die ons dit kostbare artikel le vert, den hoogsteigennardigen struis vogel. In het eerst meende man nog al, dat deze dieren ontembaar waren en nu kunnen ze in de omheinde kampen in Zuid-Afrika wel zóó tam zijn dat ze op de stem van den meester komen aanloapen. Reeds in de dagen van Nimrod moe ton dd struisvogelveren als versie ring gedragen geworden zijn. Eerst in 1862 is er in do Knap e>e>n begin gemaakt mot de fokkerij; drie jaar later waren eir toch echter nog maar dertig tamme vogels ln de kolo nie, maar in 1875... eventjes niet min der dan vijftig duizend, terwijl de uitvoer van veerein Ln dat jnarr vier honderdduizend dollare opbracht en drie jaar later een millioen dollars. De uitbroeding van de struisvogel- eieren duurt ongeveer 42 dagen, of tweemaal zoolang als die van de kip peneieren; de verhouding in grootte is dan ook als van 1 24 De schillen zijn goed zes milimeter dik en dus rij sterk. Bij de kunstmatige ult- broeding, die meest wordt toegepast, kan men het jonge dier duidelijk 'n het ei hoor en ademhalen, als het eertig dagen aan een gelijkmatige warmte is blootgesteld geweest. Ook hoort men liet pikken tegen de schil en als het dan eindelijk uit het ei gekomen is, zit het neergehurkt in de wereld rond te kijken en verloopen nog wel twee dagen eer het zich goed bewegen kan. Op den derden dag begint het behoefte aan voedsel to krijgen en gebruikt het voorloopig gras en insecten, tot het in staat is hagedissen em grootere dieren te verslind on. Na verloop van zeer weinige dagen heeft het de grootte ee« gewone kip bereikt, maar hei is veel levendiger en vlugger. Hei heeft vriendelijke, diepliggen de donkere oogjes en een slanken hals van een mooie bruine kleur met zwarte vlekjes. De rest van zijn lichaam ls dicht bedekt met bruin gele veoren, op den rug en aan de zij' den vermengd met zwarte, witte en bruine haren stijf als van een stekel varken. Wanneer de jonge struis vogel ongeveer twee weken oud )s wordt hij aan de zorgen van een jongen hoeder toevertrouw*!'; hij gTeeit zeer snel en Is na verloop van een maand zoo groot als een volwassen kalkoen. Het dons, dal eerst, zijn li chaam bedekte, goat over in veeren, die langzamerhand een fraaie grijze kleur aannemen. Na zes maanden Is al het bruin en de stekels verdwenen; de kleur is effen, dof g-rijs. Een man an middelbare lengte kan nu onder zijn kop staan. Wanneer weer zes maanden verloopen. zijn de veeren volgroeid en geschikt om afgdknipt te worden. Rij een vrouwelijke vogel zijn de veeren donker grijs en de uiteinden der witte veeren komen van onder vleugels en staart te voor schijn; is het een mannelijk dier dan zijn de veeren uitgezonderd enkele van staart en vleugels zwart- Als ze een jaar oud zijn, rijm de struisvogels volwassen, zo groeien niet meer. De mannelijke vogel heeft de lengte van een man, de vrouwelij ke is bijna zoo groot, maar minder zwaar gebouwd. Gewoonlijk broedt een struisvogel tweemaal in het jaar, maar bij kunst matige opkweeking kunnen zij wel vier keer broeden mits de vogel zijn krachten niet heeft te gebruiken tot verzorging en bewaking der jonge dieren. Het gemiddeld aantal Jaren dat een struisvogel kan leven is tegen de vijftig. In do ontwikkelingsperiode zet zich jaarlijks slechts één laag voeren, maar de fokkers kunnen in twee jaar. drie keer goede veoren knippen, want als de dieren een jaar en acht maanden oud zijn ontnemen ze hun de veeren en trekken de overblijven de schsk-hten uit het lichaam, wam neer die verdroogd zijn. Zoodra de veeren geschikt rijn om afgeknipt te worden, brengt men ie der afzonderlijk in een klein hok, of ook wel, drijft men verscheidene tege lijk in een zeer eng© ruimte, waar ze zóó dicht op elkaar staan, dat er geen plaats is tot vechten, of weer stand' bieden. Nu lean men hen vei lig de veeren afknippen, en eerst na. twee maanden worden de overgeble ven stukken der schachten met een nijptang uit het lichaam van den struis getrokken en niet meer met de bloole hand, wat veel pijnlijker was. Uit de vleugels van den manmelij- ken struis komt een rij van vier en twintig sneeuwwitte veoren; die der vrouwelijke vogels zijn niet zoo groot- Zuid Afrika .levert de meeste struis vogel veeren van alle landen ter we reld Het verzendt veeren voor een vaarde van twaalf millioen terwijl Egypte slechts voor twee millioen uitvoert. Die uit Egypte en Barbarije zijn kostbaarder, maar toch worden de Kaapsche veoren bij het bleeken. veel zuiverder wit van kleur Een van de grootste schoonheden der veeren bestaat hierin, dat ze naar den top fraai omgebogen zijn. Dat de veeren van de wilde dieren fraaier zijn, ls slechte verbeelding. MARIE V AMSTEL. Parijsche Brieven DE KUNST EN DE OORLOC. Nu ziiju er iweer nieuwe scliilide- r i jen tentoonstel 1ngen geopend. En d'at lijkt iets buitengewoons voor de genen, die, als wij, te Parijs aanwe zig toen het groote gevaar het in de eerste week van September bedreig de, de wilde lucht inademden van zijn gewijde eenzaamho d, waarin elke herinnering en als-het-war© eike mogelijkheid van profane bezigheden op den achtergrond geraakten. Doch déze tentoonstellingen, diie gansch Parijs hoopvol gaat bezoeken, met 'n zekerheid van overwinnen tevens, die grooter' wordt met de zonnewarmte ze hebben heur ontstaan aan ten gansch vrome gedachte te danken. Men zou er niet de gebruikelijke uit drukking „Salons" voor kunnen bezi gen. die steil.g zonderling misplaatst zou zijn om, bijvoorbeeld deze ontroe rende tentoonstelling aan te duiden, die door den president der Republiek is ingewijd op een der terrassen der Tuiierieên, in de zaal der Jeu-de- Paume. Want het betreft slechts werken der kunstenaars, gestorven op het veld van eer gewond, krijgsgevangen of verdwenen of die ten minst© den dood in do pogen kijken n do eerste linièn van den strijd. Laten wij er öadeLjk aan denken, dut do Ecole des Beaux-Arts acht-en-veertig leerlingen heeft verloren, en dat in deze zaal van het Jeu-de-Paume wer ken zijn tentoongesteld van 21 ge- do ode, 15 krijgsgevangen en 5 ver dwenen kunstenaars; en dan treden wij er binnen, als in een tempel. ge wijd aan den roem en liet teeder' me delijden. Men heeft gewild, dut liet ■gevoel van den roem zou ©verheer- Gcheu. Zoodia men binnen kornt. is wat men als een soort van opwinding inademt een trillend, hitter en gepe perd laurier-aroma: de muren zijn. overal versierd met lauweren, echte lauweren, in onsterfelijkheidsguir- ■landts.... Dadelijk wordt de aandacht getrokken door een portret op de eereplaats, het portret van den gene ralissimus Joffre, door den schilder II. Jacquier. Mooi werk, waarin wij. het energiek en tegelijkertijd vader lijk gelaat terugvinden, dat elke sol daat met een soort van vereering .n zijn geheugen ziet Het karakter dezer tentoonstelling wordt op die wijze dadelijk uitge drukt. Het zim hier werken van schil ders, die tevens soldaten zijn zoo- dht. die jiritiok zich wdlstandshulve niiet zou kunnen uiten. Zie die solda ten gegroepeerd om hun groote» Le geraanvoerder verscheidene, zelden Feuilleton Uit het EngeJsch van FLOR FN CE WARDEN. 28) Ze was zóó verdiept in haar ang stige beschouwingen, dat ze zich met een kreet van schrik omdraaide toen ze ccnig geluid achter zich hoorde. Ze zag, dat kapitein Dalmaine nu dicht bij haar stond en haar nauw lettender dan ooit gadesloeg. Daarop liet ze alle voorzichtigheid varen en liep naar builen. Juist op dat oogenbhk kwam Lady Moorhampton weer van achter de struiken te voorschijn en MabU was dankbaar, dat ze blijkbaar niets ont dekt had. Maar Lady Moorhampton was er nu nog meer van overtuigd, dat ze bedrogen was, met opzet, door Dal maine, en ze kwam binnen, koud en in een vreeselijk slecht humeur. Heb jo iemand kunnen vinden? vroeg hii met. een onschuldig ge zicht, terwijl hij haar tegemoet kwam. Natuurlijk niet, enauwde Lady Moorhampton. Er was niets te zien. Mabin was dankbaar, dat zij blijk baar aan haar woede ontsnapte, want Lady Moorhampton was baar zonder een woord to zeggen voorbij- geloopan. Terwijl dit gesprek door ging. bleef zij bij de deur staan. Misschien was het een landloo- per opperde bij. Ik zeg je immers dat er nie mand was. Misschien de wind in de boomen. zeide Dalmaine. Zo wierp hem oen vernietigenden blik toe en wendde zich toen plotse ling tot Mabin Als u zoo zenuwachtig bent, juf frouw Wrest, zeide ze op ijzigen toon, dan lijkt het me beter, dat u niet in de gangen rond blijft loopen. Als u dadelijk naar uw kamer ge gaan was, toen Lord Moorhampton u niet meer noodig had, zou u ook niet zoo geschrokken zijn. Mabin kookte van woede over deze beleedigende woorden, maar ze bleef kalm. ter wille van den kleinen jon gen, die onder haar hoede stond, en ook omdat ze Heath Hill niet wilde verlaten voor ze de geheimzinnige gebeurtenis van dien middag had kunnen onderzoeken. Maar zc had een gevoel of 't oogen- blik niet ver meer was, dat ze de bru taliteiten en stekelige opmerkingen van Lady Moorhampton niet langer zou kunnen verdragen. Zonder een woord te zeggen liep ze haar en kapitein Dalmaijie voorbij de laatste wierp haar nog een troos- tenden blik toe, niet vermoedende hoe boos ze op hem was. Vlug liep Mabin de hal door, en de groote trap op naar de tweede verdie ping ze sloot zichzelf op in baar ka mer en ging er niet een luid klonpend hart ritten peinzen over de nieuwe geheimzinnigheden. Gewoonlijk werd de thee 's middags in do kinderkamer klaar gezet voor Julius, en Mabin ging daar dan ook altijd heen, om een wakend oog op Dibs te houden en tegelijkertijd de rest van het gezin te vermijden. Door gaans kwam een van de kindermeis jes haar waarschuwen als alles klaar 6tond, terwijl een van de andere be dienden Dibs int de bibliotheek ging halen, en hom mee naar boven nam, .ojn zijn banden te wasschen. Dus toen er na een poosje op de deur geklopt werd. riep Mabin „Bin nen en verwachtte een van de km- dermoisjes te zien. Tot haar groot© verbazing kwam de huishoudster binnen. Ze had een paar kaarsen in de handen en zette er één op den schoorsteenmantel. Ik weet niet, of u ooit een kaars noodig zult hebben, juffrouw Wrest maar ik hei- ook maar een voor u meegebracht. Mabin keek haar verbaasd aan. Om te beginnen werden dergelijke dingen gewoonlijk door de kamermeisjes ge daan en bovendien zag juffrouw Lowndes er opgewonden en onrustig uit. heel anders dan gewoonlijk. Onwillekeurig riep het meisje uit Wat is er gebeurd Een oogenblik scheen het alsof de huishoudster haar alles zou vertellen Haar lippen trilden, haar oogen schitterden met moeite scheen ze de woorden m te houden, die haar over de lippen wilden komen. Na een paar seconden kon ze zich weer beheer- schen en zeide met een ©enigszins on vaste stem Niets, niets Toen keek ze bet meisje onderzoe kend in t gelaat en zeide U ziet bleek, juffrouw Wrest. Is er iets met u gebeurd Gebeurd Waarom vraagt u dat? Ik vond dat u er uitzag alsof alsof u geschrokken was, of Ja. dat is ook zoo. Ik weet niet of ik een geest gezien heb, maar door de ruit van de deur aan het eind van de gang. die langs de bibliotheek loopt, hqb ik het gezicht van een man gezien. Een man Wie? Het scheen Mabin toe, dat juffrouw Lowndes niet erg verbaasd was. U weet er meer van, riep Mabin, bijna uitdagend. Maar de huishoudster hield vol, dat ze niets wist. Mabin bleef op haar letten en ging voort Ik heb een gezicht gezien, heel bleek, en het schoen meer dood dan levend. De oogen waren wijd open en staarden angstig in de verte. Ilij ha l geen baard, en toch geleek zijn gelaat op dat van den man, dien ik voor Ciprian, den zoon van Lord Moor bampton. houd. 't Is vreeselijk, reide juf frouw Lowndes. -- Dat is al heel vreemd Ik geloof niet aan geesten, maar als ik het deed djtn zou ik h'eusch gelooven, dat u den geest van dien armen mijnheer Ciprian gezien hadt Want ze zeggen, dat die geesten altijd, terug komen op de plok, waar zij in hun jeugd gewoond hebben, te bet niet 1 En als hij geen baard had, wel, dan was het natuurlijk do geest van meneer Ciprian, toen hij nog co a kleinen jongen was. Mabin keek haar aan. Ze was on gerust Was het wel een geest, of een spook zeide ze. Of was het een man Ik zou het u heusch niet kunnen zeggen, maar om u de waarheid te zeggen, geloof ik, dat het geen van beiden geweest is. U bent zoo voort durend in spanning geweest, sinds u hier is, dat u ziek bent van opgewon denheid. Daardoor hebt u natuurlijk in uw verbeelding iets gezien, dat er heeleinaal niet was. dat gebeurt iedereen in zoo'n geval. Mabin vond wel veel goods in deze redeneering. Haar hoofd bonsde ze was door haar kleine wandeling in den tuin koud geworden ze wils wer kelijk geneigd aan te nemen, dat de huishoudster gelijk had en dat ze ziek zou worden als ze niet oppaste. En toch als juffrouw l.owndea en zij maar op vertrouwelijke» voet gestaan hadden, dan zou zo er op doorgegaan zijn. dan zou ze haar ze- smeekt hebben, haar alles toe tev;r- trouwen. Want Ln haar hart was Mabiji er van overtuigd, dat de huis houdster er meer van wist. Maar sedert hun gesprek op den avond van den eersteo dag dat Ma bin op Heath Hill was, toen 't meisje haar verteld had waarvan ze Joe Wright verdacht, en toen juffrouv Lowndes ten zeerste verontwaardigd was geweest over dezen aanval op de eer van do familie, hadden ze niet meer samen vertrouwelijk gepraat. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 13