Ze. een verzoekschrift van het ba aiuur der vereeniging „Tuindersbe- lang", om plaatsing van een overdek te hal ot loods dp de groentenmark; voor het houden van veilingen 3e. een adres van W. II. Ruigrok Jz inzake huur van grond aan den weg langs de Leidsche Vaart 4e. een schrijven van den Armen raad betreffende wijziging van de re kening en verantwoording over het jaar i914. C. Dat zijd ingekomen le. een adres van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Barbiers- en Kapperebond, om behan deling van de voorstellen inzake win kelsluiting 2o. een aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoe ming van oen leeraar 3e. een afschrift van 'het Koninklijk Bésluit van 10 Mei 1915, No. 47, waarbij het maximum van het'bij Ko ninklijk besluit van 22 October 191 i, No. 41. verleende voorschot voor wo ningbouw nader wordt bepaald op f 312.000 4e. verzoekscliriften van de Neder- landsche Vereeniging van Kermis gasten „Ons Belang", en de Ver eeniging „Onderling Belang" te Haarlem, afdeeling van den Neder- landschen Bond van Koffiehuis-, Res tauranthouders en Slijters, om het .voorstel van Burgemeester en Wet houders, om de kermis dit jaar niet te doen plants hebben, niet aan te ne men. (Te behandelen bij punt 13 van den oproepingsbrief). D. Dat door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land le. I. is ingetrokken zijne beschik king d.d. 20 Augustus 1901, waarbij de heer Dr. H. D. Kruseman is aan gewezen als voorzitter van bet Col lege van Zetters voor 's Rijks directe belastingen te Haarlem N. in diens plaats de heer J. de Breuk is aangewezen III. de heer L. Modoo is aangewe zen telkens m geval van ongesteld heid of ontstentenis van den heer J de Breuk, als diens plaatsvervanger; 2e. zijn benoemd a. tot lid van het College van Zet ter» voor 's Rijks directe belastingen te Haarlem, de heer Dr. H. D. Kru seman I). tot buitengewoon gemeente-veld wachter G. L. Gruiter c. dat door Burgemeester en Wet houders is benoemd tot 2e-klerk ter gemeente-secretarie H. J. van Kam pen. li. In verband mot eene Yraag van den heer Van de Kamp in de vorige vergadering zijn voor de leden ter lezing nedergelegd de stukken betref fende het onderwijs in het zwemmen en duiken. F. Dat door de Vereeniging „Haer- lem" aan Burgemeester en Wethou ders voor de gemeente is aangeboden een afslag in zilver van eone plaquet te. vervaardigd ter herinnering aan do voltooiing van den bouw-van den toren op het Raadhuis, en dat dit Beschenk door Burgemeester en Wet houders met bij zonderen dank is aanvaard. G. Dat Burgemeester en Wethou ders voorstellen in honden te stellen van de Commissie tot het ontwerpen en herzien van verordeningen, tegen welker overtreding 6traf is bedreigd, een verzoekschrift van het bestuur van het Plaatselijk ComRé der Ka tholieke Sociale Actie voor Haarlem en Omstreken, betreffende het in het leven roepen van eene verordening tot regeling van het bioscoop-bezoek door kinderen. II. Het verslag over hot jaar 1914 van hot St. Elisabeths- of Groote Gasthuis, van de Commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs, en van de Commissie van toezicht dp het Lager Onderwijs. I. Brieven van Gedeputeerde Stie ten der provincie Noord-Holland, ten geleide van a. een afschrift van het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1915, No. 30, waar- li ij tiet beroep, ingesteld door Burge meester en Wethouders van Haarlem, ter uitvoering van het besluit van den Raad dier gemeente van 18 Novem ber 1914 No. 3, legen net besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land van 11 November 1914, No. 50, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Raad der gemeente Haarlem van 16 September 1914 No. 9, tot het verleen en van eer vol ontslag, wegens Qiet aangaan van een huwelijk, aan Mevrouw M. A. Dik, geboren Vrijer, uit hare betrek king van onderwijzeres, ongegrond wordt verklaard en genoemd besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- ïfolland wordt ~ohandhaafd b. de door hen goedgekeurde raads besluiten van 19 Mei j.l. No. 10 en II, tot vaststel ling van eenen sitaat tot beschikking up den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1914 19 Mei j.l. No. 17, tot aanvaarding van geschenken 19 Mei J.l. No. 21, tot verlenging van den termijn van ontruiming van het onbtwoonbaarverklaarde perceel aan het Nieuwe Kerkspledn no. 12 2 Juni j.l. No. 4, tot aankoop van pandbrieven 2 JOtni j.l. No. 6, tot aankoop van grond 2 Juni j.l. No. 6, tol aankoop en verhuring van (het perceel Spaarne No. 42 2 Juni j.l. No, 11, tot uitgifte van grond in erfpacht. PUNT 11. J'ir. P. Gevaerts van Geerv©et, ge- pensionneerd kolonel der Cavalerie, wonende Frederikspark, deeli aan den Raad mede, dat hij eedert eenige ja ren emstigo schede en hinder onder vindt van het loof der vele ten Zu'den van zijn perceel slaande boomen, toe- behoorende aan de gemeente Haarlem en da} zijn pogingen om van B. en W. do noodige medewerking te ver krijgen om in dien hoe langer zoo be?\v aarlijker toestand verbetering te brengen, lot geen resultaat hebben gee'd. N'nodig is de opruiming van een iep en twee beukon. B. en W. schrijven naar aanleiding hiervan, dat Jhr. P. Gevaerta vam Geervliet zich in de Üaatste jaren her haalde malen tot liet College van B. en W. het verzoek richtte, om de boomen weg te ruimen. Mede op grond van do aan hen u't- gebrachte rapporten etn adviezen heb ben B. en YV, geen termen kunnen vinden, om aan bedoelde verzoeken te voldoen. In het adres aan den Raad word', gesproken van ,.de algeheels onder schepping van zonlicht, die van de aanwezigheid van een in den Zomer en het Najaar zoo ondoordringbaar bladergordijn het gevolg is". Deze om schrijving is niet vrij van eenigen zweem van overdrijving, merken B. en W. op, met verwijzing naar het geen de Commissie van Bijstand 'n het beheer en het onderhoud van dien Hout en de plantsoenen in haar ad vies opmerkt. McUde Oommissie van Bijstand zijn B. en W. van gevoelen, dat aan ven zoeken tot wegruiming van boomen alleen dan gevolg moot worden ge geven, als de aanwezigheid dier boo men zou kunnen leiden tot onbewoon- baarheid van een huis, of indien daar door op andere wijze aan de bewo ners van naburige perceélen ernstige hinder zou worden veroorzaakt. Vol kome!. deel en B. en W. in haar gevoe len dat van dergelijke omstandighe den ui deze geen rede is. Daarom stelten B. en W_ voor bet verzoek van de hand te wijzen. Do heor VAN STYRUM vindt het standpunt van B. en W. wat zonder ling. Zij schrijven, dat de boomen aMeen dan weggeruimd kunnen wor den, wanneer (door die boomen hot huis onbewoonbaar wordt. Dat is eenzijdig. Aan .liet oordeel van de Commissie van Bijstand hecht spre ker voel, maur alleen voor zoover dit zaken van do plantsoenen (betreft hier is hert oen zaak van hy giëne, w aarover de G izondheidscom- missic en de behandelende geneesheer beter kunnen oordeelen. Wat de welstands-argumenten be lieft. spreker zou zeggen er staan te veei boomen, maar wanneer de Plantsoenen-commissie zegt, dat 't nu mooi is, dan acht spreker het gepast, te zwijgen. De heer MERENS kent dit huis De kamer in quaostie is er een, die op liet Oosten. Westen en Zuiden ramen Jieeft en dus zon heeft overal waar dit kan. Spreker is In den laatsten tijd herhaalde malen gaan zien en merkte, dat liet 'huis, althans tus schen 9 en 6 uur, zon heeft. Maar steeds waren de jalouzxeêa gesloten. De geneesheer en do Gezondheids commissie hebben dus volkomen ge lijk, wanneer aij zeggen, dat de ka mer te weinig zon 'heeft, maar dit komt, doordatde jalouzieen te lang gesloten bleven. Do medicus schrijve dus in de eerste plaats voor de jalouzieen op Misschien alleen in 't najaar schijnt de zon weinig op den gevel. Maar dit moot men nog nagaan, als 't najaar is. De heer VAN ROSSUM wil aan den wen sell van adressant tegemoet ko men door een minnelijke schikking te treffen, anders vreest hij, dat de adressant de over zijn grond hangen de lakker, afkapt. Dan wordt er da toestand leelijk. Men moet niet ver geten, dat de boomen door het groeien in de laatste jaren vee 1 voller en hoo- ger zijn geworden. Do lieer HEERKENS THUSSEN heeft wel eens geklaagd, dat er te weinig stukken in de portefeuille la gen; maar nu vond hij een rapport van de Gezondheidscommissie, dat hij niet verwachtte. Rij vraagt waar om d.t rapport is overgelegd. Is dit advies door B. en W. gevraagd? De heer KLEIJNDNBERG zegt, dat de Gezondheidscommissie eigenlijk iiiets te maken heeft met deze zaak. Daarom was spr. er in de Commissie ook tegen, dat advies werd gegeven. Maar er zijn altijd van die menscken, die iedereen in beweging weten ie brengen, om hun -belangen te beharti- geu. Wanneer men aan alle verzoeken om boomen te rooien voldeed, bleef er in heel Haarlem geen boom meer over. Een voorbeeld is 't Florapark. De eene helft der bewoners wil daar boomen hakken, terwijl de ander dreigt de stad te zullen verlaten, als 't gebeurt (gelach). De heer SLINGENBERG zegt, dat het advies door de Commissie is uit gebracht, omdat de adressant ge vraagd had, of zij do zaak eens wilde onderzoeken. De heer Kleijnenberg heeft daartoe niet willen medewer ken. Spr. erkent, dat de Gezondheids commissie, die in April is gaan zien, niet geheel juist ln haar advies was. Zij heeft het perceel in April gezien, toen kon er geen zon op den gevel schijnen, ook in het najaar kan dit niet. In dezen lijd echter weL De zon kon er alleen op schijnen, wan neer zij hoog staat. De lieer BREGONJE merkt op, dat de Commissie in Maart niet kon spre ken over een „ondoordringbaar bla derdak want toen waren er geen bladeren. Ook deze spreker is tegen wegruiming der boomen. De heer NAGTZAA-M heeft met ge noegen gehoord, dat de Geeondheids- comm. zich op verzoek van belangheb benden met dergelijke zaken bemoeit Hij hoopt, dat de Commissie dit stand punt zaJ handhaven. Want er zijn heel veel ingezetenen in Haarlem, die niet hygiënisch wonen en die nooit zon In hun huis krijgen. Hij wfl met plelzier de Gezondheidscommissie eens attent maken op verschillende punten in de stad. De heer SLIN'GEN'BERG- Gaarne! De heer HRF.RKF.NS THIJSSEN' heeft geen critiek willen uitoefenen op de Gezondheidscommissie, maar al leen gevraagd of de Commissie dit ad vies heeft uitgebracht op advies van B. en W., omdat hij een dergelijk advies in zoo'n zaak niet gewoon 1?. De VOORZITTER erkent, dat de Plantsoenencommlesie m'inder des kundig is op hert gebied van de hy giëne, dan de Gezondheidscommissie, maar zij heeft meer ervaring op hot gebied van liet omhakken van boo men. Zij stelt zich op dit standpunt, dat alleen de boomen zouden moeten weggeruimd worden, war.neer die (n het algemeen het huis onbewoonbaar maken. Maar niet moet dit geschie den, wanneer één persoon eigen schappen bezit, waardoor de boomen hem hinderen, lu zoo'n geval gaat men verhulzen. Om te demonstree- ren, dal het huis inderdaad zon heeft, laat de voorzitter foto's rondgaan, die laten zien, dat op 26 Juni, om 1 uur 's middags, het huis volle zon heeft. Op de foto zijn de blinden gesloten. Het voorstel van B. en W. om j3e boomen te laten staan wordt aan genomen met 21 togen 6 stem men, die der hoeren Van Rossum, Lasschuit, Slingenberg, Van Styrum, II eer kens Thijssen en Van de Kamp. PUNT 12. De heer H. J. Burgera, Schoterweg 6, verzoekt den Raad, hem schadeloos stelling te willen toekennen voor schade, aan zijn huis, perceel Scho terweg no. 4, toegebracht. Een boom is in den nacht van 23 op 29 Decem ber gedurende den storm omgewaaid en op het dak van genoemd perceel terechtgekomen, hetgeen adressant, in zijn meening gesteund door plant- soenarbeiders enz., wijt aan het ver wijderen van een aantal groote, ster ke wortels, waardoor de boom de kracht miste, om zich staande te hou den. Het dak werd zwaar beschadigd en werd gerepareerd, wat den eige naar op 1 91 kwam te staan. Ilij meent cecht te hebben op vergoeding van de gemeente. Naar het oordeel van B. en W. is er voor schadevergoeding geen aanlei ding, daar van schuld van de gemeen te niets gebleken is. De heer LASSCHUIT ste't voor, om aan adressant een behoorlijke schadevergoeding te geven. De VOORZITTER wijst op het ge vaarlijke van het precemient. Het on geval geschiedde niet door de schuld van de gemeente of haar personeel. De heer BREGONJE licht dit toe. Was bv. een boom bij 't omhakken omgeval!e-n, dan was bet ongeval geschied doo«r schuld, nu is dit niet het geval. De worte'is waren slecht; maar niemand wist dat. De gemeen te treft dus geen schul'd. Do heer LASSCHUIT houdt vol, dat dat de gemeente schuld had, omdat de wortels slecht waren. Het voorstel van den heer Las schuit wordt verwierpen met de stemmen van do lieeren Ribbius, Lasschuit, Modoo, Popipe. Joosten, We'sena-ar en Van de Kamp vóór. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen De heer LASSOHUIT verklaart zich tegen. De Kermi9. PUNT 13. B. en W. schrij ven aan den Raad: „In uw spoedeischeude vergadering van Maandag 3 Augustus 1914 wer-1 besloten om, ouder den druk van .ie buitengewone gebeurtenissen, die gshsch Europa in ixeroering 'brach ten, cfe T aarmark t of kermis dat jaar niet te doen doorgaan. De vraag, of er gronden aanwezig zijn om u voor te stellen de kennis ook niet in 1915 te doen houden, is door ons College ampel overwogen. Wij meencn, haar bevestigend te moeten beantwoorden, op grond van de economische crisis, welke, door het nog Btecds voortduren vain den £u- ropeeschon oorlog, ook ons land on volk in niet geringe mate treft". Daarom stellen B. en W. voor de kermis in deze gemeente ook voor iit jaar niet te doen plaats hebben. De Ifaarl. Jonge)ingavereeniging „Prediker 12 vs. 1 a", verzoekt om de kermis dit jaar niet te laten door gaan. De Nederl. Vereen, van Kermïs- vakgenooten „Ons Belang" en de Vereen. „Onderling Belang", afd. Haarlem van den Ned. Bond van Kof fiehuis-Restauranthouders en Slijters verzoeken de kermis wel te laten door gaan. Den heer VAN DE KAMP heeft dH voorstel onaangenaam. verrast. Uit 't ..Berliner Tagobiatl" toont spr. aan, dat te Berlijn tingeltangels toegela ten worden en dat men zelfs in dit zwaar getroffen land kerm'ssen toe laat. Er wordt getuigd, dat die ker missen een goed verioop bobben ge had, Zelfs in Beljgiö, dal toch wel het zwaarst getroffen land is, orgam'- seeirt men nog kermissen. Voorts gaan in Luitschkmci en Oostenrijk de coursen door. De boog kan niet oJtijd gespannen blijven, daarom is liet goed, om de kermis te doen doorgaan. Hij wijst op Deventer, waar de waarnemend voorzitter "en Commissaris van poli tie aan spr. hebben geschreven dat de kermis daar een zeer gunstig vecr- 'oop heeft gehad. De heer v. d. Kamp wijst er op, dat de kermisplaatsen reeds verpacht zijn, de pachters hebben het geld daarvoor moeten opnemen tegen hooge rente. Het zou spr. zeer aan hel hart gaan, wanneer die rnenschen teleurgesteld zouden worden. Willen B. en W. en koio inrichtingen weren, willen zij het sluitingsuur vervroegen, goed, maar laat men de rnenschen niet op.deze wijze benodeelen. Spr. hoopt, dat de principieels vraag m dit debat niet zul ter sproke gebracht worden. Niet alleen do caféhouders, maar ook and eren hebben schade. Eén per soon heeft mei de schade van verleden jaar n ee f 300 verlies, als d9 kermis dit jaar niet doorgaat. En dit is geen caféhouder. Do heer KLEUNEN BERG zegt, dat hij vooratander van hot behoud van de kermis is, maar nu zou het onge past zijn kermis te houden. Men ont trekt het geld aan do rnenschen, die liet 't minst kunnen betalen. Want de beter gesitueerde werkman gaat vaak uiet meer iviar de kèrmia. Het Steuncomité moet nog veel steun verleenen. Daarom is het niet gewenscht de kermis te houdeok Het bericht van do üeventöreche kermis heeft spr. ook gelwon, maar het maakte op hem den indruk, dat men het kennis houden wilde excuseeron. De moeilijkheden nemen eiken dag toe- de prijzen der levensmiddelen worden voortdurend noogor. Zelfs willen werklieden, die vacantie krij gen, i.n doorwerken, om mei hel loon de noodige uitgaven te kunnen doen. Niet aIIoer. vergunninghouders, ook vorlofhouders hebben groote schade bij 't niet <b i"-r-gaari van de kermis. Spr. weet dit, maar toch meent h.j, dat het algemeen belang vordert, dat do kermis n.et doorgaat. De heer DE BRA AL spreekt zijn te vredenheid er over uit, dat de heer Kleijnenberg, een vooratander van de kennis, thans heeft gesproken te gen het doorgaan der kermis. De heer BREGONJE wijst er op, dut het Gemeentebestuur van Deven ter 14 dagen na de kermis groenten moest koopen, om onder de armen te verdeden. Deventer heeft dus niet trots te zijn op het houden der ker mis De arbeiders kunnen hun geld heter gebruiken en hoeven het niet onnut uit te geven. De heer JOOSTEN bestrijdt de op vattingen van den heer Bregouje. Hij is van meening dat rnen den armen het weiii* gje genot r.iot l>ehoeft te onthouden, omdat zij ook geen geld hehixm. om voedsel te koopen. Dan treft men hen dubbel. Arbeiders, die geen vacantie willen hebben, zijn er altijd. Als er maar geld tc verdienen is, z en zij over 't hoofd het belang, dat vocantio voor hun welzijn heeft. De heer POPPE vraagt, of de ker missen in: DuitSÓhilarid niet worden gehouden, om het volk wat over het leed, dat de oorlog brengt, heen te helpen. En worden in België de ker missen niet georganiseerd door de Duitschers. vraagt spr., om do lucht hartige Belgen te lijmen? Voorts bestrijdt hij den heer Joos ten en zegt, dat er wel andere gelegen heden zijn. om los te komen, zooais de heer Joosten het noodig vindt l>at o.* toestand ernstig is. blijkt wel hier uit, dat spr., na één week afwezig te zijn geweest, 40 aanvragen om uitstel vuii betaling wegens onvermogen, vond liggen. De lieer SCHRAM betoogt, dat de economische toestand wel ernstiger is gcwoüxlcii, dan toen men verleden, jaar besloot do kermis niet te laten doorgaan. Lvr is dus geelt reden dit nu wel te doen. l'o VOORZITTER, die geen tegen stander van d-e kermis is, hééft nu meegewerkt, om voor to stellen de kennis niet te doon doorgaan en wel li erom, dut het niet aangaat, dat men gelegenheid' geeft, om geVl op een dergelijke manier uit te geven, ter- wijl de overheid den ingezetenen aan contanten en levensmiddelen moet helpen. In normale tijden wil spreker de overheid zoo weinig mogelijk in ite handfcBingen der ingezetenen doen ingrijpen, maar nu is 't wat anders, omdat het hier betreft geld, dat uit de staatskas vloeit. Hierna volgt de stemming. Het voorstel van B. en YV. om de kermis niet te doen doorgaan, wordt nu a a n- g on o m o n met 25 tegen 2 stemmen, die d'er lieeren Van de Kamp en Joosten. De kermis gaat dit jaar dus niet door. PUNT 14. B. en W. stellen Jn verband met de inwerkingtreding van het Ambtena ren regement de instructies voor de boekhouders der bedrijven te wijzigen of vast te stellen. Aldus wordt beslolon. PUNT 15. Doordat eenige vroeger algemeen erkende Christelijke feestdagen thans niet meer als zoodanig worden be schouwd, werden eenigo wijzigingen gebracht in verschillende gemeente verordeningen. Do Rechtsgeleerde Commissie is thans van meaning, dat de consequentie van deze zienswijze meebrengt, dat ook eenige wijzigin gen worden gebracht in do verorde ning op het Openbaar Slachthuis en stelt daarom voor, vast te stellen, dat, in afwijking van do thans bestaande regeling het Openhaar Slachthuis ge opend zal zijn voor de aanbieding van le keuren vleesch, in het afhalen van vleesch uit het koolhuis. Op den Nieuwjaarsdag, den twee den Paaschdag, den Hemelvaartsdag, den tweeden Pinksterdag, do heide Kerstdagen en de dagen, waarop hot Slachthuis door B. on W. ia gesloten doch niet wanneer éen dezer dagen valt op Zondag: a. Voor zoover deze dagen vallen tusschen 1 April en 30 September voor hot afhalen van vleesch des voorm. van 67 uur en voor het keu ren van viocsch des voorm. van 7—8 uur. b Voor zoover deze dagen vallen tusschen I October en 31 Maart voor alio werkzaamheden des voormid- dngs van 7 tot 8 uur. Voor het verrichten van werkzaam heden in den tijd, gedurende welken het Openhaar Slachthuis Is gesloten, wordt een bijzondere schriftelijke vergunning van den Directeur ver- el&ht» Het verrichten van noodslaehtin- gen on het stallen vun slachtvee kan tc allen tijde ook op Zon- en feestda gen, geschieden, mits de belangheb bende, indien liet Slachthuis geslo ten is, een uur tevoren aan den por tier van zijn voornemen kennis heeft gegeven. Wordt goedgekeurd. PUNT 16. Wo m hebben onlangs reede meege deeld, dat de Kamer van Koophandel adv beerde tot opheffing van de kaas markt. B. on W. stellen nu voor daar toe over te gaan. Zij schrijven o.ra. aan den Raad „Zooais aan Uw College bekend zal zijn verkeert de Haariemsche kaas markt sinds langen tijd ln kwijnenden toestand. In de laatste jaren nam de achter uitgang in groote mate toe. De aan voer daalde van 506 staphs kaas met een gewicht van 182.570 KG. in 1904 tot 50 stapels met een gewicht van 12.655 K.G. in 1914. In 1918 werd aan hert bedienend Personeel f179.— uUbetaaW. terwijl de weegrechien slechts f ."1.3? op-' broeiden. In 191 i waren d.e cijfers on derscheidenlijk 177 en I 42.50. Vun 1 Februari 1915 tot 12 Mei 1915 werden 2 stapels kaas aangevoerd aan weegloon werd ontvangen f 1.33 en aan werkloon uHhotaa d bi 50. Uit het vorenstaande b ijkt, dat de kaasmarkt geene betóokenis meer hoef Dat zij in de toekomst nog eeni ge berteekenis zal krijgen, kan niet met ceotgen grond worden verwacht. Onder deze omstandigheden zijn wij met de Kamer van Koopliandel en fabrieken van oordeel, dut de kaas markt kan worden opgeheven." Wordt goedgekeurd. PUNT 17. De Haarlemsche Stichting tot Wo ningverbetering verzoekt haar over eenkomstig het bepaalde in par. 7 der Woningwet, een voorschot te willen ver!eenen bedragende f 231.972, voor de stichting van 85 eengezinswonin gen, benevens een kantoor voor den administrateur, een en ander op een terrein tusschen den Harmenjans- weg en den Ouden Weg. B. en W. schrijven in hun advies o.rn.: „Danr in deze gemeente nog behoefte aan goede arbeiderswonin gen bestaat, zijn wij van oordeel, dat elke poging om in die behoefte te voorzien, behoort te worden go- steund, zoo althans togen de ontwer pen plannen geen overwegende 1-e zwaron bestaan. Tegen de bij het verzoek overgeleg de plannen bestaan dergelijke bezwa ren niet. Alleen meenen wij ons de vrijheid te moeten voorbehouden, oin aan de in voorwaarde b van na te noemen ontwerpbesluit bedoel te plannen onze goedkeurii>g tc onthou den, indien daarin begrepen is het aanbrengen van voortuintjes. Onder dit voorbehoud bestaat er bij ons geen bezwaar L' voor te s'-el- len. aan het verzoek der stichting te voldoen". In het ontwerp-Raadsbcsluit zijn gelijke voorwaarden opgenomen ais genoemd in het besluit van 27 Mei 1914, waarbij aan verzoekster een voorschot van f 298.000 werd verleend voor den bouw van de huizon m bet Amsterdamsche kwartier. De heer LASSCHUIT heeft de be grooting niet bij de stukken aange troffen. Hij zou het beter gevonden hebben, dat men met den bouw van deze bui zen had gewacht tot do eerste serie hu.zen bewoond was, dan liad men kunnen zien, of er nog huizon noodig zijn. De heer WELSENAAR vindt het ongewenscht. dat de begroeting le kend wordt. Dat is niet in t' belang der zaak. De heer SLINGENBERG merkt op, dat er nog zooveel aanvragen zijn, dat men gerust deze woningen kun laten bouwen, vooral omdat doze wo ningen goedkooper deux f 3 per weck znMen zijn. I>e lieer LASSCHUIT stelt aanhou ding voor tol de begrooting is overge legd. D t wordt verworpen met 21 tegen 4 stemmen, die der hoeren Kruseman. Lasschuit, Modoo en Van den Berg. De lieeren VAN ROSSUM en KLEIJ NENBERG, hebben do vergadering verlaten. Bij do verdere behandeling stelt de heer Slingenberg voor, om aan de stichting te vergunnen voor 18 per- ceelen vóórtuintjes aan te leggen. Tegonover de bezwaren van B. en W. belooft spr. dat het vdbr de stich ting, na het verzet van B. en W., na tuurlijk een eerezook is, dat de tuin tjes goed worden onderhouden. Spr. wijst ook op do meaning van deai heer Wenrtink, die deze voortuintjes aanbeveelt. Dat de tuintjes ln de Saenredamstraat niet goed onderhou den zijn, erkent spr. Maar lüer is het heel iets anders Men heeft hier een stichting, die voor deze zaak zorgt en de tuintjes worden dus niet aan par ticulieren overgelaten. De hoer DE BREl'K (wethouder, bestrijdt liet voorstel-Slingenberg. Hij wijst op andere punten in de stad, o.a. de straten op den Amsterdam sehen straatweg uilkomend, waar de vóórtuintjes slecht worden onder houden. Ook elders ,o.a. in Den Haag aan den Loosduinschenweg, ruimt me ndie tuintjes op. Mon spreekt van hygiene, maar de practijk loert, dat men niets aan die stukjes grond heeft. Het worden verzamelplaatsen van modder en vuiL De heer WELSENAAR zegt ook, dat de voortuintjes weinig nut hebben. De beer DE BRA AL begrijpt dit niet van den heer Welsenaar, want die zit dikwijls heel prettig in zijn vóórtuintje (gelach). Wat de Saenredamstraat betreft, dttar is het wat anders. Het zijn daar geen eigenlijke voortuintjes. De bouwer, die was gaan bouwen vóór de rooilijn bepaald was, ging zoover naar achteren bouwen, dat hij in elk geval binnen de rooilijn bleef. Daar door zijm stuken open terrein geko men voor de huizen. Dit terrein heeft men met een liek van de straat afgescheiden. Tuinen zijn het daar dus niet. De heer VAN DEN BERG ergert zich ook dikwijls aarf het slechte on derhoud van de vóórtuintje». Waar om hebben rnenschen, die tuinen ach ter hun huls hebben, die vóórtuintjes nu noodig? De heer SLINGENBERG zegt, da', de gemeente, die aelf niet bouwt, doch anderen laat zorgen dat de wo ningnood vermindert, niet tegen den zin van het bestuur moot beslissen. Vergelijking met voortuinen in an dere straten gaat niet op, «laar men dan de tuintjes van particulieren ver gelijkt met tuintjes van een stichting. De eenigo vergelijking, die men ma ken kan is met de tuintjes van èen andere stichting voor woningbouw. En hoe die er uitzien bewijst spr. door plaatjes te lateaa clrculooren uit hef boekje voi. don heer Wentink. Het voorstei-SIingonberg, om rl« voortuintjes toe te laten, wordt ver worpen met 13 tegen 12 stemmen. To gen stemde de heeren Ribbius, 7>e Breuk. Kruseman, Modoo. Looses. Hüiswit. Timmer. Joosten, Wolso- naar. Van den Berg, Krelage, Van Styrum en Heerkens Thijssen. PUNT 18. Door A. Ruas. pachter van het recht van aanplakken op de gemeen telijke aanplakborden en zullen, is een vierledig verzoek tot den Raad gericht lo. Om na afloop van de legenwoor dige pacht het recht van aanplakken te hernieuwen 2o. om op het Stationsplein, zijde Jansweg, een zuil te doep plaatsen en in verband daarmede bet aanplak bord op liet Kennemerplein te ver wijderen 3o. om te doen verplaatsen een zuil op den Schoterweg nabij de Kenne- merbrug, of den boom te doen weg ruimen, die oorzaak is. dat bedoelde zuil moeilijk te zien is 4o. om op een vijftal aangegeven plaatsen zuilen of borden te plaatsen. Wanneer bet laatste deel van zijn verzoek wordt ingewilligd, is de adressant bereid, een iets hoogcre pachtsom te betalen. B. en W. stellen voor, do verzoeken onder lo. en 2o. genoemd in te willi gen, doch prae-adviseeren afwijzend op de beide laatste verzoekenzij vreezen voor eventueelo klachten van de zijde der bewoners van den Scho terweg en zijn niet overtuigd van <te wenschelijkheid, om vijf nieuwe zui len of borden te doen bijplaatsen. De heer VAN DE KAMP vraagt of de zuii aan den Jansweg geplaatst wordt op de verhoogmg bij 't station. Spr. is nog steeds van meen:ng, dat die grond aan de gemeente hoort De heer DE BREUK (wethouder) zegt, dat het nu uitgemaakt is, dat de grond aan de gemeente hoort, maar omdat de H. IJ. S. M. den grond nog in gebruik heeft, moet men haar de vergunning voor 't plaatsen von de zuil vragen. Da heor VAN DE KAMP is er to gen, dat dit gevraagd wordt De VOORZITTER zegt, dat bij de aanvraag de clausulo zal gebruikt worden, dat de gemeente zich hoor rechten voorbehoudt Het voorstel van B. en \V. wordt goedgekeurd. PUNT 19. Stemuistnct B. (School no. 3, Frio- De sleinbareaux voor de eventueelo stemmingen en herstemmingen voor 11 leden van deiiGemeenteraad to hou den op Vrijdag 9 Juli 1915 en Woens dag 21 JuJi d.a.v, worden samenge steld als volgt: le Kiesdistrict: Stomdistr.ct A. (Hóófdstembureau Raadhuis, waarvan de Burgemeester Voorzitter is): Johs. de Breuk, Wei houder, plaatsvervanger van den Burgemeester, le lid: Mr. Dr. II, R. Ribbius, 2e Ld- P. F. de Bordes, 3o lid: M. Luct. Plaatsvervangende ledenS. C. J. Bertram, Mr. Dr. YV. P. Y'is, A. BCSSo, Th. H. A. J. Lobman on J. Cadc-rius van Veen. Stemdistrict B. (School Spaarnwon derstraal no. 12!Y'oorzitter: II. van den Berg, le l d: F. H. Smit, 2e lid: C. H. Middeldorp, 3e lid: P II. Bag german. Plaatsven-a ogende leden: II. M. E» van üebben, K. van Eden, U. J IC Versfeit, 11. Th. J. A Coeberg on J. VV'. G. Droste. Steir.district C. (School Haarloni- merliedeslraat no. 29): Voorzitter- L J. C. Poppo, le lidTit. H. I'eitenbut g, Lid: E. A. A Liera. 3e lid: YV. Stolp Jr. Plaatsvervangende loden: S M. Mok, J. F. van der Vaart, J. C. A. Croin, A. A. Ris en J. H. Lembock. 2e Kiesdistrict: Stemdisirict A. (Hoofdstemburoau, Schooi voor U. L. O. lett ,B Nassau- loan no. 37): Y'oorzitter: YV. A. J. van de Kamp. le lid: J. Joosten, '2e lid: J. J. Beijnes, 3e lid: It. D. Baart de la Faille. Plaatsvervangende loden: J C. Burkoos, F. L. Nix, J. P. van den Eijkhoff, S. Hermanides, on J. ten Hove. sche Y'arken markt no. 22): Y'oorz tier: M. de Braai, lo lid: C. van Niol Czn.. 2e lid: It. J. van Dieren Bijvoet, 3e lid H. A. L. Beuns. Plaatsvervangende loden: D. Bro- mer, G. J. Braakhuis, G. J. van Gas- teren, H. G. Burkunk en C. J. Cra mer. Stemdisirict C. (School no. 2. Scha- terstraat no. 2): Voorzitter: Mr. H. Andreae le Lid: A. A. M. Bruning, 2e lid: M. Jacobson, 3e ii<lli. N. Mul. Plaatsvervangende leden: P. A. Monshouwer, J. M. Noback, J. M. YV. A. Tbxineer. YY'. J. Angenent en Mr. J. YYr. Kool. 3e Kiesdistrict: Stemdisirict A. (School no. 5, Leid- sclie Plein no. 36): Y'oorzitter. E. 11. Krelage. le lid: J. L. E. I. Bredi Kleijnenberg, 2e lid: N. Groustra. 3o lid: II. Fikkert. Plaatsvervangende leden: O. 1). Emrik, K. Kroon. J. H. van Boem, B, Davidson en G. Hagen. Stemdisirict B. (Iloofdslembureuu, School no. 6, Tempeliersstraat no. 1); Voora tter: Mr. J N. J E. HeorkoiU Thijssen, lo üd J Schroudcrs, 2e lid: J. van den Ban, 3o lid: Mr. A. 11 Baas. Plaatsvervangende leden: P. C. Bruijn, M. Scheer, F. L. van Animcn», P. H. Craaiidijk en J. IL C. Th. Lint- perg. Stemdistrict C 'Schooi no. 10, Bak kerstraat no. 1!. Y'oorzitter J II. Bregonje, lo l d.- Joan Rahuaen. 2« lid: A. Ratelband, 3e lid: M. J. F. Bul derdijk. Plaatsvervangende leden- J. W, Daudeij. Mr. li. 11. J. van der Meu- len, C. Eekhout. J. C. Geijl. L H. P. Hen san. Stemdisirict D. (School voor U. L. O. lett. A, Klein Heiligland no. 12): Voorzitter: J. B. Lasschuit. Je lid. C, A. M. Joückbloedt 2e üd: S. K. Sy- brandi. 3o üd: J. YVillems I Plaatsvervangende leden J J. I Göppinger, J. 11. Aibers. Mr. A. A. Stheeman. YV. M. ten Houte de lang» en Mr. G. Bakker.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7