Er zijn drie bezwaren tegen dit ontslag: lo. Het ontslag is niet noo- dig; 20. indien het ontslag noodzake lijk svas. moesten de ontslagenen aan ee» andere betrekking geholpen wor den; 3o. liet ontslag had niet in dezen tijd mogen gegeven worden. Zijn &'.ze arbeiders overbodig ge worden? Vroeger werden de exhaus ters door stoom, nu door electriciteit gedreven. Deze verandering van aan drijving geschiedt al 8 maanden. De exhuu stor-machinisten waren al die 8 maanden nog zoo noodig bij de ma chines. Toen Wesselius 28 weken ziek was, moest ondanks de eloctrische aandrijving een plaatsvervanger aangesteld worden. Zelfs, wanneer een der machinisten twee uur of Óen uur verlof vrugen, moesten zij nog vervangen worden. De Directeur meende dus tot-nu, dat do electrisch aangedreven machi nes ;iict zonder toezicht mochten zijn. Dat die opvatting just is, bleek nog Maandagmorgen, toen een drijfriem brak en men op een oogenblik niet wist wat te doen. Wanneer nu de machinedr jvers er ïviet rneer zijn, wat zul er dan in zoo n geval gebeuren? Kan het niet tot ongelukken aanleiding geven, wan neer er geen geregeld toezicht op de machines is'' De Bond ageert nie>t tegen liet aan brengen van verbeteringen en tegen de machines, maar wel hiertegen, dat de arbeiders er de dupe van worden. Technische verbeteringen! Gocdl Maar dan ock zoo, dat ook de arbc-dera daarvan genieten, o.a- door verkor ting van den arbeidstijd. Het aanbrengen van technische vei beteringen, op deze manier, is iets speciaal Haarlemsch. Te Rotterdam is. toen de vuilverbranding zou in gevoerd worden, geen man ontsla gen. Men heeft daar al drie jaren te voren maatregelen genomen en de gopensionneerden niet vervangen door nieuw personeel. Te Haarlem had men ook zulk een geleidelijken overgang moeten toepassen. Ie Amsterdam ie de Gasfabriek- Zuid oen model-inrichting, die met 1/6 van het personeel werkt, dat aan de fabriek Amsterdam-West arbeidt. Maar in weerwil hiervan is ook daar geen man uit z'n betrekking ontsla gen. llier durft men lhet wel aan, om in zoo n geval arbeiders niet 10, 12 en 13 dienstjaren op straat te zetten. Volgens een opgaaf van den heer Blom waren ear op 107 vaste werklie den aan de Gasfabriek 25 tot 50 losse arbeiders. Er zou ibij deze verhoudin gen van los tot vast personeel gele genheid genoeg zijn, om althans de machinedrijvers in dienst te houden, daar menschen met 10 tot 13 dienst jaren toch zeker moeten gaan vóór nieuw aan te nemen los personeel, of zij, die drie maanden dienst hebben. Maar ook op andere wijze zouden de ontslagenen aan een betrekking kunnen geholpen worden. Zij zouden ook bij de muntmeter- lichters geplaatst kunnen worden, daar dezen ook reeds vóór de mobi lisatie hun werk niet of konden. Bij het ammoniak-bedrijf wordt gewerxt van des morgens 6 tot des avonds 10 uur. Er zou daar dus wel een ploe- genstelsei kunnen worden ingesteld en deze werklieden konden dan in dienst gehouden worden. Ook bij de Waterleiding is gebrek aan personeel bij de watermeter- controleurs, daar dezen het zóó vol- huudig hebben, dat zij liet werk niet af kunnen. Maar op alle verzodken, om de machinedrijvers in deze be trekkingen aan te slellen, is afwij zend beschikt. VN'at wil men nu? Wil men deze menschen op straat zetten De heer Van Hinte doet een beroep op het woord, gesproken door de Koningin die bij de instelling van het Konink lijk Nationaal Steuncomité heeft ge vraagd aan de werkgevers, om in deze tijden geen personeel te ont slaan. (Applaus). En wat gebeurt hier Een orgaan van den Staat, het Ilaailemsche Gemeentebestuur, slaat dezen oproep van de Koningin in den wind en werpt deze arbeiders op straat. (Applaus). Wat zullen de arbeiders van het Gasbedrijf nu doen? ïn staking gaan? Men weet wel, dat de Boud in dezen lijd niet zal adviseeren om tot sta king over te gaan. Maar nu van den wethouder en den directeur niets te bereiken ts, moet men guan tot oen Raad, die B. en W. moet controlee ren. De lieer Van Hintte 'herinnerde aan de conferentie van het hoofd- en af- deelinRSbestuur der organisatie met de sociaal-deanocratische Raadsfrac tie en aan het eveneens door ons meegedeelde feit, dat de heer Joosten reeds aan B. en W. heeft gevraagd, om hem gelegenheid te geven in de eerste Raadsvergadering vragen te slellen, om meer inlichtingen over dit ontslag te verkijgen. De heer Van Ilinte wees er verder op. dat dit ontslag, gegeven even1 vóór de Raadsverkiezing, bij en stembusstrijd kan dienen, omdat iuen den candidnten eens kan gaan vragen, of zij zulk een ontslag geoor loofd vinden. Eeu particuliere werkgever zou zoo iels met doen wat bier de gemeente thuns doet en waarmee zij wil door- guan. Men voert nu het sys teem der Kamerovens in, waur- door meer arbeiders overbodig en dus ontslagen zullen worden. In dit verband haalde de heer Van Hin- le een mededeeüng uit Ilaarlo n s Dagblad aan, namelijk dal aan orfze reductie was medegedeeld, dat de heer Mouoo had gezegd, dal bij de invoering van meer techniadie -e: - boteringeu nog meer personeel zou kunnen ontslagen worden, waaruit «te heer Van Hinte afleidde, dat een desbetreffende bewering op het strooibiljet geheel wordt bovestigd, en dus meer ontslagen zijn te er- wachten. Bij de wijziging vun het Werklio- denroglement, moet daarom voor alle gevallen van ongevraagd ontslag eeu scheidsgerecht ingesteld worden. Nu i's ongevraagd eervol ontslag niet in strijd met, liet Werkl. reglement. Voorts moet bepaald worden, dat wanneer een ongevraagd eervol ont- slas niet kan achterwege blijven, wachtgeld moet vorleond worden, b.v. voor een jaar. Dat hebban 'de arbeiders te Zaan dam. In Delft en andere plaatsen heb ben zij 2/3 van het loon gedurende een jaar. Wil men dat niet, dan moet men de Commissie van beroep de bevoegdheid geven, om te bepalen hoelang het wachtgeld moet worden toegekend. Want de eene ontslagene zal moeilijker een betrekking vinden 'dan de andere. Hier heeft men machinedrijvers, die in jaren niets dan dit werk hebben gedaan, hun machine-bankwerken dus niet hebben bij kunnen houden en daarin niet zoo gemakkelijk een betrekking zullen kunnen vinden. In e'k geval moet het later worden dan nu. De arbeiders, die nu ontsla gen zijn, kregen ontslag met een maand en krijgen uitbetaald voor elk dienstjaar een halve week loon, dus arbeiders met 12 dienstjaren ontvan gen 6 weken loon. Ten slotte wekte de heer Van Hinte tot versterking der organisatie op. Hij weet het nu-gebeurde voor een deel aan de arbeiders zelf, omdat zij de organisatie zwak laten, ja zelfs bedankten voor hun vakvereoniging, toen de contributie in geringe mate verhoogd werd. Er zijn thans van de 300 man nog maar 170 aangesloten. Onder de toespraak klonk er meer malen applaus. Een eigenlijk debat werd niet ge voerd. Een der bestuursleden klaagde over het niet-verleenen van den vrijen Zaterdagmiddag. Men werkt bij de Waterleiding dan tot 7 uur, bij de Gemeente-reiniging tot half 7, zei een ander. De heer Overbeek verklaarde, dat de Chidst. Organisaties dit ontslag ook niet kunnen billijken en daarom aan B. en W. hebben geadresseerd, om in elk geval aan de ontslagenen wacht geld toe te kennen. Een ander zeide nog, dat de Water- gasstolcers in de Gasfabriek langer moeten werken dan voorgeschreven is, terwijl de heer Van Hinte nog opmerkte, dat nog steeds de Zondags rust aan de Gasfabriek niet afdoen de is geregeld. Hierna sloot de heer Bilderbcek met een daukwoord de vergadering, die werd bijgewoond door do Raads leden De Braai, Elffers, Schram en Bregonje. De heeren Van de Kamp en Poppe hadden bericht van verhindering ge zonden. N. A. O. R. De afdeeling I-Iaarlem van den Ne- derlandschen Anti Oorlog-Raad heeft Dinsdagavond in „De Nijverheid" vergaderd. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, de heer mr, A. IC. von Saher, mede, dat de Raad momen teel meer dan 21.000 leden telt903 vereemgingen zijn aangesloten. Haarlem gaat eveneens op den goeden weg. In Januari telde de af- deeiing 200, en thans 865 leden met 15 aangesloten vereenigingon. In het geheel on tv big de af deeling tot dit oogenblik 426.771/2. Financieel staat men er niet zeer schitterend voor. doch de voorzitter was om trent deze quaestie nogal blijmoedig gestemd. Tenslotte deelde hij mede, dat de afdeelingen Heemstede en Benne- broek door do afdeeling Haarlem op gericht waren. Het hoofdpunt van den avond was hierna aan de orde Bespreking van de Landstormwet. De voorzitter zette ln het kort do bedoeling van deze wet uiteen. 'Het valt niet te ontkennen, dat in uit breiding van onze weermacht een sterke oorlogszuchtige tendenz is, al ■wordt door velen beweerd, dat juist iu legeruitbreiding een voorwaarde voor neutraliteit ligt. De groep Rotterdam van den N. A. O. R. heeft een motie aangenomen, waarin zij zich tegen alle leger- uitbreiding verklaarde. Het hoofd bestuur zelve diende een motie in, met betrekking tot %»n motie, die door den Bond van Muider Marine personeel is aangenomen en waarin geageerd wordt tegen het ontwerp. Het hoofdbestuur verklaart, dat men zich wel moet wachten iu Neder land. strijd in eigen, kring aan te kwee-kon. Wanneer het evenwel zou blijken, dat de uitbreiding van het leger do neutraliteit in gevaar zóu brengen, dan moet dadelijk de strijd tegen dit gevaar begonnen worden. De heer Poppe verklaarde, dat hij, nu dö N. A. O. R. eenmaal beperking voorschreef, zich er tegen moest verzetten, al6 de Raad zinh niet te gen liet ontwerp van wet verklaarde. De heer Van de Kamp vond 'tniet goed, dat in den Raad zaken van strikt politieken zin aan de orde ge steld werden. Dr. K. E. de Jong verklaarde zich voor het ontwerp, waartegen de heer J. Westendorp stelling nam. Z. 1. kan niets (ten voordeele van, liet ontwerp worden ingebrachteen van «le eer ste lessen, die ons als kind reeds in geprent worden, is, dat wij den broe dermoord als iet3 af sc hu wel ij lts moeten beschouwen. Kwalijk is ditto 'rijmen, met alles, wat aan 't begrip leger vastzit, dus ook uitbreiding vart heit leger. Zoolang de wereld bestaat heeft de broedermoord voor iets misdadigs ge golden. Dat was in flagrante tegen spraak met het legersysteem. Laat daarom de N. A. O. "R. getrouw aan zijn beginselen zijn en zich tegen het ontwerp verzetten. Mevr. Thiol zeide, dat aan pacifis ten zoo vaak verweten wordt dat zij theoretiseeren. Welnu, hier een echoo- ne gelegenheid om liet gevoelen van den Bond in daden om te zetten: door ten sterkste to protesteeren tegen het wetsontwerp. De hoer Poppe beantwoordde cenige sprekers en ontwikkelde de denkbeel den van Mevr. Thïel en den heer Wes tendorp verder. Na nog eenige besprekingen voerde 4a voorr.tter het woord, oni als zijn meening Kenbaar te maten, dat de Raad de organen mist, om uil te ma ken, in welk opzicht wetsontwerpen e. d. gevaarlijk voor den staat zijn. De beantwoording van zulke vragen late men aan de politieke partijen over. .t Gaat trouwens niet alleen om dit wetsvoorstel, maar om het begin sel, en tevens, omdat door meer dan een dagblad of periodiek m een niet gewenschte richting geijverd 'wordt. j Ten slotte stelde hij voor, aan het Hoofdbestuur te verzoeken op 1 Au gustus a.s. een groote meeting uit te schrijven, waar de beginselen van den Raad u-og eens helder in het licht zullen worden gesteld. Reeds zijn voor dc op 7 Juli te hou den alg. vergadering drie moties in gekomen. llij achtte het dus juist, den afgevaardigden op le dragen, aan de vergadering kenbaar te maken welke besprekingen te Haarlem gevoerd, zijn. Aan het bestuur werd machtiging verleend, een landdag te organisee- ren, zoo mogelijk in samenwerking met de afdeelingen. Tot afgevaardigden voor de verga ring van Hoofdbestuur en afgevaar digden, wolkó bijeenkomst heden, Woensdag, lo s-Gravenhagc gehouden wordt, werden benoemd Mr. A. E. von Saher en Mevr. Thiel Wehrbein. Mevrouw Thiel stelde ten slotte nog vooronder de batlgasten te Zandvoort propaganda te maken. Haar voorstel zal in overweging worden genomen bij liet bestuur. De vergadering werd hierna geslo ten. DE NIEUWE WONINGEN. Wie «en paar jaar niet heeft gade geslagen, wat al geschiedt 111 liet stadskwartier buiten de Anvsterdam- scbe Poort, staat verbaasd, heel ver baasd, als hij opmerkt, hoe do laat ste huizen van Tweede Vooruitgang- straat, 'i weede Zuidpolderstraat e. a reeds lang opgehouden hebben, het eindpunt yuji het „Anislerdain- sche" kwartier te zijn. Tal van lange straten zijn daar in enkele jaren ge komen. l>e grens van Haarlemmer - hedo en Spaumwoude hebben de bouwers reeds lang overschreden. Zou 't op die manier nog king du ren, dat '-t mooie gezicht op de wei den langs den weg vervangeu zal zijn door het uitzicht op gevels van huizen? Do vervulling van die gedachte ligt waarlijk niet in zoo verre toekomst. Dat zal ieder toegeven, die ziet hoe veel grond noodig is geweest om de, gélukkig zich steeds uitbreidende, Haarlemscho bevolking aan wonin gen te helpen. Men schijnt, nu men zoo vlak bij het natuurschoon aan 't bouwen is gegaan, iets van de poëzie te hebben willen bewaren; in navolging van Amsterdam is een 3lratencomp!ox ge komen, waarmee de herinnering aan tal van dichters is verbonden Bus ken 'Huel-, Adriaan Loosjes-, Potgie ter-, Tollens-, Hazebroek-, Hofdijk- straat, Hofdijkplein, etcOns dunkt, dat er geen bezwaar zal zijn, eens te gaan denken over een Von delpark klein formaat. En wanneer wordt de Amsterdamsche Vaart lier- doopt in Dr. Schepers- of J. B. Schuil- kade Maar dat is allemaal toekomst muziek. Beter is bet, zich te itouden aan dingen, waarbij men zeker is van zijn zaak. Aan de 107 woningen bij.voorbeel«l, die door de Ilaailem sche Stichting voor woningverbete ring gebouwd worden en ten deele, op n kleinigheid na, hun voltooiing iceds genaderd zijin. Over veertien dagen immers kunnen 33 .huisgezin nen hum intrek nemen in do nieuwe huisjes. Uv<u één oi twee maanden komen er weer een kleine veertig ge reed en. zoo voortgaande, zal 'i niet veel later dan October ziju, als alle 107 woningen zijn afgeleverd en even zoovel3 gezinnen vriendelijke, gezon de huisjes hebben gekregen inplaats v«nenfin, zoowel hnjx als eiders valt op het gebied van woningverbe tering nog heel wai ie doen. Indertijd hebben- we ai bcel wat over de huizen zelf gezegd en vol staan kam dan ook worden met de volgende bijzonderheden leder huis heeft beneden een kamer van 16 M2. oppervlakte, een kleiner vertrek, een keukentje, 'n uitgebouwd water closet on een stukje grond niet een scliuurtje. Boven zijn twee slaapka mertjes en een z-oldarlje. In de ver trekken is electrisch licht aange bracht, dut met behulp van een muntmeter in werking kan worden gestel«L Men kan begrijpen, dat or genoeg liefhebbere voor deze huizen zijn, die pur week 3.2ü mocteu opleveren. Van de drie-en-dertig, die ovor veer tien dagen geneed zijn, is er tenmin ste niet één meer disponibel en reeds dagen velen op, die over één of (twee maanden gaarne een huisje zouden villen betrekkon. De Haarlcmsche Stichting voor Woningbouw kan er dan ook zeker van zijn, zeer velen aan zich ver plicht te hebben. Mogen ze spoedig de huizen, dio onder leiding van den heer J. v. d. Baai hun voltooiing na deren, toetrekken kunnen I HOTEL DUIN EN DA AU TENTOONSTELLLNG SCHILDE RIJEN. Reeds meermalen bood het hotel Duin en Daal aan verschillend© kun stenaars de gelegenheid, tot expositie hunner werken en wederom, thans voor de maanden Juli en Augustus is in zijn lokaliteiten een tentoonstel ling gerangschikt van meer dan hon derd inzendingen, nu van tien Haar- lem-scho schilders en een sclulderea. Als vroeger zijn natuurlijk ook he den, de wanden van ontvang- en eet zaal voor de expositie gekozen, doch bovendien is daar de breede gang aan toegevoegd, die ons voor hot doel in derdaad nog niet de minst geschikte ruimte lijkt; de feestzaal loch is stee-da te duister, de eetzaal niet rustig ge noeg. Alle deelhebbers aan de tentoon stelling zijn voor Haarlem meer of minder bekend, waarom wij ons, bij deze korte bespreking, houden aan de rangschikking van den catalogus, een duidelijk maar leelijk stukje druk werk typografie is ook een kunst mijne heeren! Boot is uitgebreid vertegenwoordigd en te apprecieeren in zijn knappe toeken-, schilder- en aquarelkunst. Wel wat lioog geprijsd maar kapi taal is zijn „Atelierhoek" een Sneeuw- balbloemschilderij; maar sympathie ker nog is on3 „Distels" dat als het beeldje op No. 6 hijzonder als aqua rel is. Ook thans weer trof ons het blonde en cordate in de olieverf- schets De Waag. Men bezie verder zijn teekeniugen en betreu re met ons zokere smakeloosheid, die de schilder te veel in de keuze zijner ceramische modellen en zijn cadrementen toont Van mejuffrouw Boumon's beperk te inzending noemen wij „Pot met distels'. De landschapkunst van Brandt is zeer goed gerepresenteerd. Zij heeft een deftige harmonie en fijnheid in opvatting en weergave die in vele in térieurs ongetwijfeld goed zal passen; met zekere loodachtige kleurvisie zal echter rekening moeten worden ge houden. „Woning en Landschap te Blari- cura" zijn de meeat complete werken. Groolens inzending is nogal ver- scheiden. Daar Is iets leegs en glads in eenige zijner landschappen dat niet bekoorlijk is. Somwijlen echter bereikt hij toch een merkwaardig de coratief effect, dat aan Japansche ideëen herinuert „Tegen den Avond". „Zomerochtend". Zijn kennis der ino- notypie e. v. ru. zal hier wel van in vloed zijn. Nog zij genoemd Oogsttijd. Kamp's teekening heeft doorgaans iets fijns, zooals ook thans weer klei nere figuur- en landschapschetsen getuigen. Kloek van allure echter doen liet Negerprofiei (pastel) en de charmante studie van een ouden man (olieverf;. Ook Kruyder toont verschillende werken die reeds elders goed figuur maakten. Zoo zijn „Koeien op Stal" en zijn Belgische schetsen. „De goede oogst" is een oorlo-gsschilderij, dat treft door zijn symboliek. Oger heeft waterverfstudies van Duingezichten, niet alle waar van vi sie, dacht on3: daarnaast figuurschet- sen Ln zwart en kleur krijt Kracht en gloed is in de Geranium-schilde rijen van Van Riet Stern sleit ook hier weer „paard"- composities ten toon met daarnaast landschapstudies, terwijl Wesseling mede door landschupschilderijen o.a. een fraaie Namiddag figuur stukken maar vooral ook door belang wekkende kleine portretten waarbij bepaalde gelijkenis moet geconsta teerd is vertegenwoordigd. Doncker besluit de reeks met enkele zijner bekende Shakespeare verluch tingen, op welken tihistratieven ar beid wij ree«ls meermalen de aan dacht vestigden. En wij besluiten dit opstel met te memoreeren liet komisch en sprekend j affiche op het terras aangeplakt dat in sobere kleurstelling en goede leiter de aandacht vraagt (Kamp). Daar is in Hotel Duin en Daal ver scheiden, goede en vriendelijke kunst te beschouwen en vaak zeer billijk te bekomen, G. KERKHOFF. Rubriek voor Vragen GeaboDiieerden bebben hei vooiucht, Vragen op varaohi tiend gebied, mils voor banr.twoording ratbanr, in te xendeu bij de Reduotio van Haarlem's Dagblad, üroote Houtstraat &S. Alle antwoorden worden geheel koatelooa gegeven on zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet vt>Uedig na.-m en woonplaats vsn^ don inrender vermelden VRAAG; Hoe is het ad ree van een kantoor van koop en verkoop van zaken te Amsterdam? ANTWOORD: Wij -begrijjx-n uw vraag niet heel goed. Wend u tot een makelaar in onroerende goederen. Verdere adressen kunnen wij u n'et opgeven. VRAAG: Op hoeveel wordt mijn verd'enste geschat als ik in Haarlem woon en voor vier maanden aange slagen toon naar een belastbaar Inko men van t 150. Het bedrag van den aanslag ad 5.4 is dus f 2.70. ANTWOORD: Op f 650. VRAAG. Hoe is het adres van den directeur-generaal van arbeid te Den Haag? Wanneer is hij voor dienstaangelegenheden te spreken? -Moet ik dit schriftelijk aanvragen? ANTWOORD: Directeur-gene raal van arbeid is de lieer H. A van IJsselsteijn. Den Haag, Zwarleweg 77/78. U doet het best even vooruit aan te vragen. Den lieer F. R. alhier. Een vraag over vacante van kinderen eener bijzondere school' is niet ln ons bezit K.komen. Wil dus de vraag herha- Hn. Den Heer F. V. te Schoten. Uw vraag is niet voor beantwoording vat baar. (Onderstaan de berichten zijn reed» gedeeltelijk in ons vorig nummer op genomen). HAARL. STICHTING VOOR WON LNG VERBETERING. Dertig van de woningen, die «'oor de Hnariemwdie Stiditing voor Wo ningverbetering worden gebouwd in het Amsterdamsche Kwartier, zijn tliaus gereed en zuilen deacr dagen opgeleverd worden. ONDER EEN ATAX. Een 4-Jarig kindje W. Blunken3toin, is Maandag in de Gierstraat door Atax no. 56 aangereden. De Atax reed in da richting van 'de Groote T7oufstra.it. Tie stnwr.ler moest uitwijken voor een sproei-va gen in de straat en toen de auto na» aserde, kwam liet kind achter den sproeiwagen vandaan en w erd omver geworpen door een spatbord van de auto. Het kind werd bij den beer Do Vleeshouwer binnengebracht. Dr. Kuenen verleende hulp. Het bleek, dat hel kind eenige niet ernsti ge wondjes aan het hoofd bad go- kregen. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Dinsdagmorgen te half 12 opende de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. A Röell, de zomervergadering van de Provinciale Staten van Noord- Ho'land in de Statenzaal aan het Prinsen hof. Na het uitspreken van het gebed, werl overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Hierna werd mededeling gedaan van een'ge ingekomen stukken, voor 't meerendeel Kon. besluiten ter gc>ed- keuring van bestuiten van Provinciale Staten. Besloten wordt om een brief vcui Prof Dr. D. van Emlxlen, houdende nadere toelichting tot zijn voorstel in zake wijziging van de instructie van de Ge-dep. Staten, henevens een aantal adressen houdende adhesie-betuigmg tor het voois tel-Van Embden, o.a. van het N. 0. G. en den Bond van Nederl. Onderwij wis te beha u-delen bij het voorstel van Gedep. Staten te dezer zake. Besloten wordt o. m. om subsidie verzoeken voor een watergemaal op Man-ken, van B. en W. van Spaam- dain voor eene gemeentelijke water leiding te Spaarndam, van B. en W. van Haarlem om verlenging van subsidie voor «le Handels-avond school en de Handelsschool te Haar lem, om verhoogd subsidie voor de Huishoud- en Industrieschool te Haarlem, om verhoogd subsidie voor de Visscherijschooi in de ge meente Velsen, Ln handen van Gede puteerde Staten te stellen om prea- advies. Ingekomen waren nog ben aantal nieuwe subsidie-aanvragen, we)ko eveneens in hande-n van Gedeputeer de Staten om advies werden gesteld. Nadat de verschillende agenda- voorstellen commissoriaal waren ge maakt, werd de zitting verdaagd tot Dinsdag 20 Juli, des morgens half 12 (Jit de Omstreken Sehottn. DE OPENBABF. SCHOOL EN DE A.S. GEMEENTERAADSVER KIEZING. De heer P. K. Peerlkarop, onderwij zer te Zaandam, trad gisterenavond in de zaal van den heer Slot voor een talrijk gehoor op met bovengenoemd onderwerp. Te ongeveer 9 uur opende de voor zitter van de afdeeling Schoten van den Bond van Nedert. Onderwijzer-s, de heer P. van Gessel, onder een woord van dank voor de opkomst, do vergadering, die belegd wae, omdat «Je verkiezing voor den Raad deze week plaats heeft en de samenstelling van d'en Raad zoo moei zijn, dat de behangen van het onderwijs goed hartigd zuBen worden. De heer Poertkarnp schilderde den toestand van de openbare school onder hnksch en onder nechtsch bewind. De openbare on derwijzers, daarin gesteund door de linksche Staatspartijen, wenschen de neutral'teit te handhaven. Deze neu traliteit is een onderdeel van do op voeding, d'e de laatste jaren bij de arbeiders meer en meer van de ouders verhuisd is naar de school, om«Iat de moeders dooi de uitbreiding van de industrie steeds meer het huis ver wisselen met de werkplaats. Het bijzoniier onderwijs wil de neu trale school niet. Het hoofddoel vun de bijzondere school is onderwijs iu de dogma s van den een of anderen gods dienst. De bijzondere school betrekt de jeugd ui den religieuzen strijd. Hierbij gebruiken de rechtse he par tijen een leger van propagandisten. De openbare onderwijzers aoliten deze wijze van opvoed'-ng verkeerd, omdat het kinderlijk verstand te zwak is. om de znöLiiijke godsdienstige dog ma's te bevatten. De openbare achoo. neemt als uitgangspunt van hare op voeding het kind zij vraagt„Wat wil het kind?", niet„Wat vraagt de partij-groep?' De -kerkelijfken bew«>ren, dat de openbare eobool niet aan art. 35 van de Wet voldoet, n'et tot Chris telijke deugden opleidt. Nu, zij leidt niet op tot speciaal Katholieke of An ti-revolutionaire deugden, a's die er zijn. maar wel tot waarheidsliefde, gemeenschapszin, medelijden met den ongelukkige en dergelijke. Er wordt gezegd, dat in de Staats school geen eerbied wordt gokwookt \vor wet en orde. Dit 's taster, ook •.egenover den republ-keinschgez-in- den onderwijzer, omdat ook die ge voelt, dat hij zijn propaganda niet moet voeren in de school, omdat ze daar misplaatst is. Bij de kinderen moeten de fondamenten gelegd wor den voor later zelfstandig oordeel. Vooral! tegen «lal zolfsUuulig oor deel-hebben do kerkel ijken bezwaar. De Savornin Lobman heeft in „Do Nederlan«ier' gezegd, «jat men luj rechts wel de allures aanne«Mnt. nis- of de ouders invloed hebben, maar dat dit slechts een vorm is. Men hectt hem voor deze woorden met bedankt. In Schoten hoeft men «Je 9 caudi- dateJi voer den Raad de vraag ge- stehl: „Zijl gii voorstanders van neu traal en kosteloos openbaar onder wijs?" De vijf rechtschen hebben ont kennend geantwoord, «ie vier link- sqhen bevestigend. Wat hebben wij te wachten van een rechtsehe meerderheid in den Schotenschen Raad. tan opzichte van het onderwijs. Hetzelfde, wal andere rechtsehe gemeenteraden deden, lo. verhooging van schoolgelden, 2o. ver koop ©n verhuring van <1© scholen aan de kerkelijke jxirtijen, 3e. talmen niet noodzakelijk scholenbouw. 4o. de leerlingen zoo vroeg mogelijk van- «le school sturen. 5o. niet tijdig benoe men van onderwijzers voor vacante plaatsen. Spreker somde hierbij tel kens plaatsen op, waar éen of meer van deze feiten waren voorgevallen. ..Wilt ge «leze rampen voorkomen e« 1 uvre kinderen meegeven in hot loven, wat ge eenigsrua» kunt, stemt «lau a.s. rijdag op «!e linksche candid» ten' Met deze opwekking, door ap plaus onderstreept, besloot de heer Peerlkamp. I)aar zich n .-mand voor debat op- gaf, dankte d© voorzitter den spreker en lioopte. -lat lie aanwezigen ock vrienden en kennh-son zouden wijzen op de belangrijkheid voor het on«!er- wijs Var do a.s raadsverkiezingen. Zandvoort. Aangekomen vreemdelingen Familie A. van Walcheren, Amster dam, Pension Beau Sejour, 2 pers. Mej. Slis, Middeniurnis, Pension Beau Sejour, 1 pers. c Ni je, M'ddelharnia Pension Beau Sejour, 2 pers. J. Streich. Amsterdam. Pension Qulsiea- na, 1 pera. F. Wijnands. Nijmegen, idem, 2 pens. J. Crefeld, Amsterdam, idem, 1 pers. J. Benjamins, idem. idem, 1 pers. T. Wijnands, Nijmegen, idem, 2 pers. Familie De Wilde, Am sterdam, Hotel Driehuizen, 2 jiers. Famriie Kropveld, idem, idem, 5 pers. Familie Van Raaile, Idem. idem, 5 pere. Famlie Riesouw, idem, idem, 2 pers Famüie S. de Wit, Zaandam, idem, 3 pers. W. de Vlaming. Amster dam, Hotel Groot Badhuis, 1 pers. A. C. Sterba, idem. idem, 2 pers Dames Hartogs, Rotterdam, idem, 2 pers. Pers-Overziciit KUYP15K EN HEEMSKERK. De Standaard driestart ..Nog op ééne ons gedane vraag verzuimden we het bescheid. Waarom, zoo 'u'dt de vraag, spraakt ge wel van conflict met den gewezen Minister-president, en niet van gelijk conflict met zijn toenma lige ambtgenoot en van Landbouw en van Koloniën. Hierop zij geantwoord, dat we voor December 1907 evenmin ooit met Mr. Heemskerk iu conflict geraakten. Veeleer was onze samenwerking van 1874 af steeds aangenaam en harte lijk. Eerst na December 1907 ontstond or verwijdering, niet alleen in de po litiek, maar, tot ons leedwezen, ook persoonlijk. Niettegenstaande we bei den in dezelfde stad en vlak bij el kaar woonden, bracht ik mijn laatste liezoek aan Mr. Heemskerk reeds op 9 November, en wachtte ik van 9 No vember tot heden 4 Juli nog steeds op nadere ontmoeting. Ook gedurende de 51'2 jaar van het vorige bewind moest :k mij spenen aan schier elke samenspreking over politieke aange legenheden. Dit nu was in die mate noch niet den heer Tabna, noch met den heer De Waal Malefijt het geval. Met den laatste had ik het geding, dai Afge perst uitlokte, maar het gewone ver- koer herstelde zich toch. Niet anders was het met mijn vriend Tafma. Juist dit maakte, dat ik mij onthou den kon van al'e speciale bespreking ten hunnen opzichte. De heer Ta'ma onthieid zich zelfs van 't zoeken van een onderkomen in Do Rotterdammer Haddon ook de beide andere heeren dit maar gedaan. Wie iets tegen De Stand had, moest wat hij had, aan ons b'ad hebben ingezonden, erj niet aan een blad ïn de stad aan de Maas. Zoo «Joet men op de hoogere sport van 't leven niet. Ook had de Rott zich hiertoe nimmer moeten leenen. Juist in d»en samenhang van da proclamatie, mot de Rotterd.. en dan in de Rotterd. met de juridische fa culteit, broeide het kwaad. Het was geen complot noch con- epiraüe, maar het naderde ooms den schijn ervan. Van daar dat ook nu de vraag niet was te ontwijken Zoo de heeren op scheuring en afscheiding mochten aansturen, moest dan niet ook de juridische faculteit met dc an- tirevolutionnaire partij breken. Gelukkig schijnt 't nu daarop niet te zullen u'tloopen, en daarvoor zal niemand danklbuarder zijn dan schrijver dezes. De Vrije Universiicit is nu eenmaal zijn enfant chéri." Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. AiiiSlerdaxn, Met g*>ed gevolg is af- ge'eg-I het camHdaatsexamcn in «U geneeskunde door den heer M S. Gerbracdy. Bevorderd tot arts de heeren A B. F. A. Pondman, geboren te Nieuwer- Amstei. E. W. Walch, geboren te Schiedam geslaagd zijR voor het eer ste godeeito van liet arts-examen de heeren M. I. Boas, J. A. Blók en D. J. van Rijn. Amsterdam. (Vrije Universiteit). Geslaagd voor hot cand. ex. rechten do heeren J. IL Dieleman en J. C. Tjessinga; voor het doet. ex. rechten de heer C. M. Kegge; voor het prop. ex. godgeleerdheid de heer W. M. i© Coin lie. Delft. (Technische Hooegschool). Ga slaagd voor scheikundig ipgentoui mej. S- J. Abel. S. H. Bertram (nvjt lof), A P. Drost. S. D. C Evermaun, T. Th. iiandriksze, mej. A. J. H. Kom, A H. K'.-retjeus, mej. A. G. Kroece, mej. C. Rambonnet, J. G. Laruelte, P. Schut. Ges'aagd voor het cantfcdaatscxa- men soheik-uridig ingenieur J. i. Bo- ned<ctus. J. Tli. W Bosman, mej. A. H. van Ilaaftcn, M. Hannik, L. W. Hansen, J. II. van der Have (mot lof), 0. Janssen van Raay, J. I'. N. J u Hi en. Chr. van Loon, J. A M. Mad'eLcr, de Pater, W. L. Uter- mark Jr (met lof), II G. van der Waals, S. de Waart. Geslaagd voor het candidaatsexu- m«u bouwkundig ingenieur -M. Th. ThJenian, mej. G. W. E. Wolffenspor- ger. Leiden. Gestaagd theoretisch exa men. geneeskunde, mejuffrouw F. I. de Vink. Pracitsch apothekersexamen twee de gedeelte de dames J C. van 't Sar.t en J K. van de Zande Groningen. Geslaagd -eerste nu- lin»rk. ex. de heer F. W. A. L. van SUa. Utrecht. Ges'aagtk Cand. rechten: A A. H. VuU'mgh-fe; propaeil. genees kunst.- mej. E. J. Rozensteen en mej- S. El'horst; Doet Scheikunde: H. L.' v. d. Sande Bafclvuyaen; Cand. plant en dierkunde: C». J van Oordt; Thoc-r. Geneeek. 2 A P A Hey nok van Pa- pendreclit. C. F. Arend-;. A. L. G

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7