BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD. KAMER NEGENTIEN 33a Jaargang ZATERDAG 24 JULI 1915 No 9854 DE ZATERDAGAVOND LETTERKUNDIG WEEKBLAD, ttaarïeinsche Ilandelsvereeniging Boedgekeurd bij Koninklijk Besluit .van 12 Nov. 1892 No. 29 ©n gewij zigd bij Koninklijk besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 10 Juli 1909, No. 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon Ne. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter slede opgo- /ioht met het doel de belangen der lo den op allerlei gebied te l>ehartigen, doch allereerst de belangen van hun handel ol bedrijf te bevorderen en wel speciaal door bet verstrekken van information en het incassecrcn Van dubieruse vorderingen. Indien ecne vordering aan de Ver- cenigiDg ter inning -in banden gege ven, geheel of gedeeltelijk wordt vol daan, zal van het bedrag, waar het ook betaald is, 5 provisie worden geheven. Bij het In handen geven van een vordering op een buiten de stad woon achtig debiteur moet 10 cent porto worden betaald. Eveneens moet 10 cent porto wor den gevoegd bij elke vordering don rechtsgeleorden in handen gesteld. II. II. Rechtsgeleerden hebben het Vecht in geval van gerechtelijke ver volging het door hen noodig geoor deelde voorschot te vragen aan den Inzender der vordering. Ingekomen vorderingen van 1 Mei tot en met 31 December 1914. Totaal f 6204.12 1/2. De maand Augustus toonde liet laag ste cijfer, nl. f 321.98. De maand No vember daarentegen toonde een ont- vangstcijfer aan van f 1G15.74. Bovendien hebben de leden recht op hun gratis to verstrekken adwi' van de rechtsgeleerde ad viseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de liaan llugonholtz en A. Q. J. Merens, Spaarne 94 alhier, die desgewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hen op treden, natuurlijk echter alleen voor zaken die den handel of het bedrijf der leden betreffen. Over in de stad woonachtige per- Bonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of telephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor information op buiten de stad wonende personen f O.GO pl.m. 3 ct. portovergocding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn zoupons 10 ct. verkrijgbaar, waarop men aan het bureau van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitlmatiekaarten, waarop zij persoonlijk ïnformatiën kunnen vra gen, in andere plaatsen bij de daar- gevestigde esn bij den Ned. Bond van Onderl. Inform, en Schuldinvordo- ring-bureaux en 1 land elsvereeaiigin gen aangesloten veroonigingen. Deze informatïën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge geven. Is een nader onderzoek noo dig dan bedragen de kosten daar van 20 cent. Nieuwe leden betalen tot en met 31 December 1915 drie gulden en 50 cent contributie plus 10 cent voor Statuten en Reglement. Het is noodig er nog eens nadruk kelijk op te wijzen, dat goed infor- raeeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is Feuilleton Uit het Engelsch van FLORENCE WARDEN. 51) En ben jo er al dien tijd onder gebleven? Heeft niemand gemerkt dat je in di.e coupé was, Dibs? Neen. Niemand heeft er iets van gemerkt, en het duurde heel lang voor er iemand 'n kwam en toen heb >k beel stil gelegen. En toen de trein ijl Londen aankwam wist ik dat 't Lon den was omdat iedereen er u't stapte en omdat er zoo'n lawaai was. Toen heeft een conducteur me ontdekt en me meegenomen naar een warme ka mer en daar lachten zo me allemaal uit, en toen heb ik ze verteld waar >k heen wilde en toen heeft de agent me hierheen gebracht. Ik geloof dat ze wisten dat ik zou komen, Mabin, want zo zeiden ,,Dat is de jongen." Hoewel het verhaal onvolledig was, begreep Mabin toch wel ongeveer hoe hij hier gekomen was. Toen de jongen er weer toonbaar uitzag en haar verleid had dat hij S^en erge honger had, omdat hij den geworden, daar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle koren is kaf. Vorengenoemde Bond, waarbij 19 vereenigingen in de voornaamslo plaatsen van ons land gevestigd, zijn aangesloten, geeft uit eene tweemaan- delijkscho lijst van namen van per sonen omtrent wie men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt. Deze lijst, waarvan het geheim ongeschonden moet blijven, bewijst als waarschüwrngsmiddel uit stekenden dienst. Voor al deae voordeelen en gemak ken is slechts f 3.50 jaarlijksche contributie een zeer bescheiden eisch. te meer daar al het opgeuoemde met het eenigo is wat de Haarlemsche Ilandelsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za- ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof fen en altijd heeft zij daarvoor ge ijverd. Het zou te ver voeren alles op lo noemen, waarvoor zij opkwam, al leen diént nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach tig voort te gaan. In verband hiermede zijn in het be stuur drie commission gevormd. Van deze oommissiën bemoeit eene zich met het Informatie- en Incassowezen, eene met algemeens Middenstandsbe- lan-gen en eene met Gemeentebelan gen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij veel goeds tot stand brengt verdient uw sympathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. lloe sterker zij is in le dental, des te meer kan de Haarlem sche Ilandelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Het Rijke Natuurleven GOUDSBLOEMEN EN BLAUWE DISTELS. Als ze zelf niet er voor zorgden, door groeikracht en kleureffecten, dat ze niet over het hoofd worden gezien, zouden de goudsbloemen groot gevaar loopen, iu het vergeetboek te geraken, want al lang behooren ze niet meer tot de gezochte planten en eigenlijk is dat heel jammer. Nu ja, één enkel ro zenblaadje is vaak sierlijker en altijd leeuxler van bouw, dan de krachtige, vi stijve, alles trotseerende gouds bloemen in hun geheel, maar een fe.t is het, dat ze toch nog altijd de trots uitmaken van heel wat buitentuintjes en dat ze voor al die goede gaven niets anders eiscben dan een verge len hoekje en een weinig licht. Ze stellen zich mot alles tevreden. Zet rneui ze, zooals ik hier vaak zie doen, ais vulling tusschen de aardbeien, om bloeaneai le hebben, aJs de sappige vruchten hun tijd hebban gehad, dan groeien ze met een spontaniteit, alsof ze het meest uitgelezen plekje van don tuin hadden gekregen en nu de aardbeien aan niets anders meer den ken dan aan het vormen van ver zich verbreidende uitloopers, komen de goudsbloemen met hun frissche kleu ren boven de afgewerkte aardbeibla deren uit. Toen deze licht- en zonne stralen noodig hadden, konden ze die volop krijgen, want de goudsbloemen waren nog pas in opkomst. Met hun zware oranjekleur bedierven ze niet hot teerwitle der aardbeibloemen, heel en weg over in den trein koekjes had gegeten die hij van den kru'de nier sjongen giekregen had, nam ze hem mee naar de huiskamer. De dokier had de werkvrouw uitge zonden om een verpleegster le zoeken on Giprian moest op de sofa bl ij'ven liggen tot zij kwam. Ja maar, dokter, denk toch aan dat meisje. Ik wil 'haer niet blijven, zcide Ciprian. Waarom niet, als zo het zelf wit? zcide de dokter. Ais u ndet hier bÜÖjft en in dei, mist uitgaat en nog eens kou vat dan is u in eon week dood. Dat zou ook verreweg liet boste zijn, mompelde Ciprian. Ja, daar kan ik natuurlijk niet over oordeelen. Maar juffrouw Wrest is daar in ieder geval allesbehalve op gesteld on ik goloof dat het beter is a's u haar haar zin geeft. Ach. doktor, u weet niet wal er gebeurd is. U kunt hot niet begrij pen. Ik weet wel waarom ze zoo lang wegblijft eai wie er daarnet hier ge komen ie, zeilde Ciprian. O ja, weet u dat? Weet u dat heusch? zeide do dokter lachend. Ik zou durven wedden dat u het -heero ma al mis hebt. Verbaasd keek Ciprian hem aan. Is er dan goen agent van politie gekomen? Ja, rnet nog iemand andere, zei de dokter. Als u heel kalm blijft zal maar nauwelijks waren de vruchten gezet, of de stengels schoten vlug om hoog en nu is het bed der geurige, sappige voorjaarsvruchten veranderd in een groen veld, waarboven de oranjekleurige bloemhoofdjes prijken. Onze gekweekte goudsbloemen zijn oorspronkelijk bewoners van Zuid- Europa. Wel komt hier in ons land, o.a. in Zuid-Limburg, een wilde gouds bloem voor, maar dat is toch niet de stamvader onzer gekweekte variëtei ten. Opmerkelijk is het zeker wel, dat in slechts weinig boerentuintjes de gouds bloem ontbreekt. Daar geven de krachtige, willige planton kleur en vroolijkheid; daar brengen ze poëzie te midden, van het drukke, praclische zomerleven en voor al hun goede ga ven eischen ze zoo weinig zorg, dat de werkzame buitenman nooit zijn kostbaren tijd behoeft te verdeel en tusschen hen en de landbouwgewas sen. Aan deze laatste kan hij zieli geheel geven, terwijl de goudsbloemen onge vraagd zijn leven opvroolijken. Nu staan ze overal in vollen Woei. Hun krachtige knoppen ontwikkelen zich nog dagelijks tot kleurige bloem hoofdjes en als na weken de eerste bloeitijd voorbij is, vormen zich de stevige halvemaanvormige vruchtjes, die zich zelf uitzaaien en voor verde re generatic-s zorg dragen. Ook de blauwe kruisdi&tels zijn nu op turn gloriepunt gekomen. leder kent de zeokruisdistels, die in onze duinen meer en meer tot de zeldzaamheden gaan behooren. Wa ren do artikel 4G1 bordjes niet zoo rijk gezaaid in de golvende heuvel rijen, die ons land bewaken, dan zou er vermoedelijk in het wild geen en kele kruisdislel meer worden gevoae- j den, als gevolg van te groole liefde, vooral van do Zondagsmensclien, voor deze mooie planten. Nu zien we ze hier en daar nog staan als ,.een beold van alvermogen" gewapend nis ze'zijn van de onderste blaadjes af tot aan hel uiterste punt je der blauwgrijze bloenipjes, maar ze beginnen in liet wild tot de zeldzaam heden te behooren. Een vreemde sprong van de gouds bloemen naar dc krutsdistels, maar eigenlijk heb fk meer de gekweekte soorten op liet oog en die bloeden nu ook m den tuin. Wie in het voorjaar voor een kwart je oen kruisdistel bij zijn bloemist koopt, bv. ©ryngium olivarum, die boel prachtige bloemen levert, heeft jaar op jaar tegen half Juli een krachtig bloeiende plant, die vodral in het tweede jaar flinke stengels omhoog zendt, ieder getooid met de stekelige, staalblauwe schoteltjes, waarop de bloemhoofdjes staan. Zoo op het eerste gezicht zie je er goen schermhloem in, zooals scheerling, hanepoot, bereklauw enz,, maar bij nader ondorzoek blijkt het schoteltje het omwindsel to zijn, terwijl de bloemschermen wat zijn vergroeid. Imsi paar weken kunnen de bloe men een sieraad zijn van den tuin. Do blauwe kleur wordt steeds dieper en de hc-eie plant wint dag nan dag nog in schoonheid, doordat ook de- kleinste bloemen uitgroeien. Hebben we er dan lang genoeg van genoten, dan kunnen wo alle bloei takken afsnijden en als we ze dan om gekeerd te drogen hangen, hebben we een kleurig winterbouquet, dat met een paar lakken van judaspenning een aardige herinnering kan zijn aan den zonnigen zomertijd, want hoe meer zon de distcis hebben gehad, hoe intenser hun blauw is, hoe krachtiger hun stengels zijn ontwikkeld. De plant, die zoo is bewerkt met ik u vertelden wie dat was. Maar ClpAan had hot al geraden. Dokter! riep hij opgewonden uit, hebben ze... hebben ze mijn kind ge- vonden? De dokter knikte, Blijft u nu maar heel kalm, zeide hij. Andere kan ik u niet toestaan hem te alen, dan moet hij ineens naar bed. Ciprian lachte. U kunt me zooveel verbieden a's u wilt, zeide hij vroolijk, maar ik vree6 dat er op d't punt we'nig kans ie dal ik u zal gehoon/amen. Zoo, zooen nu vindt u het zo- kor ook maar boter om nog een poosje te blijven leven, is 't niet? Jn, antwoordde Qprion. En toch Er was nog Iets anders, iets wat hij niet kon vertellen en waarover hij zich nog ongerust maakte. Hij was nog altijd niet zeker van de gevolgen van wat er dien morgen op Heath lli'l gebeurd was. Maar zelfs deze sombere gedachten wogen niet op legen het geluk over de terugkomst van I>.bs. Wat er nu ook met hem zc&f mocht gebeuren, zijn kind was veilig en zou door Ma bin wel goed verzorgd worden. Toen Mabin met Julius beneden kwam mochten ze naar bénnen nadat ze beloofd hadden zoo kalm mogelijk te zijn. Zo vonden d«n zieke in een het snoeimes, houdt altijd nog genoeg groen over, om de onderaardsche doe len van een ruimen voorraad reserve- voedsel te voorzien en als ze in den winter een lichte bedekking krijgen zijn ze in liet voorjaar ai weer heel gauw klaar om voor den zomertijd aan het werk te slaan. H. peusens. vragenbus. VRAAG: Er is meeldauw in mijn rozen. Wat te doen? Uw rozen hebben vermoedelijk ,,liet wit". Restuif ze met zwavel poeder. Geen bloem van zwavel dua Herhaal die bestuiving een enkele maal. VRAAG: Wanneer moet men gcra- niums stekken. Kunnen ze Jneel den winter worden overgehouden in een niet verwarmde kamer? Het stekken kan vooral good ge schieden in het voorjaar, in Maart, bv. en in October, ofschoon het tus- schen dien tijd ook wel lukt. Snijd met oen scherp mes een vlak ke snede onder een knoop of blad. Neem krachtige scheuten, kort voor den bloei, laat do wond drogen en zet de stek in enkel zand, z.g.n. etekzand of in zondigen blad grond. ii. peusens. Rubriek voor Vrouwen HOE EEN SCHILDERIJ HET BF.STE UITKOMT. Daarvoor zijn de kleur en de versie ringen der wanden van veel gewicht en vooral de kleur, daar er altijd een bepaalde lint is, die een bepaalde schilderij beter zal doen uitkomen dan een ander. Een fijn uitgewerkt schilderijtje ver eischt een broeden achtergrond, orn alle bijzonderheden, des te beier te doen uitkomen. Het plaatsen onzer schil dorij en staat in nauw verband met do kleur van ons behangsel, dol niet hard. van kleur mag zijn, of een in het oog-loopend patroon hebben, en wanneer liet al te moeilijk is om iets te vinden dat voor alle geschikt is, dan blijft ons nog een hulpmiddel over om eenige stukken op een scherm te hangen, dat met oen effon kleur is beplakt, en ver genoeg buiten de lijsten komt, om een achtergrond te vormen. Tot datzelfde (loei kan men ook draperieën bezigen. Er valt echter nog meer in acht te nemen bij het ophangen van schilde rijen; namelijk de verhoudingen in grootte tusschen het stuk en het ver trek en de hoogte waarop men het zien moet Dit wordt bepaald door de richting, de sterkte en de soort van het licht en door dein omvang der schilderij: Een klein en fijn schil derstukje hangt slecht in een proote kamer, aan een breeden wand, in het volle licht; in een klein vertrek met het licht van eene zijde en niet te hoog van den grond, komt liet tot zijn recht De lijst eischt ook veel overleg. Sommige schilderijen zijn zoo dof van lint, dat ze een bijna geheel zwarte lijst noodig hebben,.terwijl an dere zulke warme kleuren hebben, dat goen lijst hoo schitterend ook, ze kan temperen. Het is ecm kwestie van vorm, grootte en tint, en alles moet geheel in overeenstemming zijn met de kleuren dor schilderij; twee of drie verschillende tinten van goud verhoogen soms het effect Men gebruikt aan een breede lijst ook wol eens gekleurde flu woelen ran den, maar tooit daarmee meestal de lijst ten koste van de schilderij. Er zijn drie vormen van lijsten: do luien stool hij had een hooge k-leur. maar zag er overigens kalm uit. Zoo, kleine baas. begroette bij den jongen, die zoo kalm mogelijk naar hem toe kwam. Ik hoor. dat je de spoorweg-maatschappij teel ijk af gezet hebt. Mabin heeft beloofd dat ze mor gen 'betalen zal, zeilde D'bs een beetje verontwaardigd. Eji ze zegt dat ik u meel zoggen dat hé', me spijt dat ik weggeloopfji ben zonder het u te ver tellen. Maar ik wist niet hoe ik het moest doen, papa, want u was op gesloten door juffrouw Lowndes. Ik vergeef het je, Dibs, zc.de Ci prian. Hij drukte dén jongen etijf te gen zich aan en streelde hem met zijn hand. die beefde van aandoening lk vergoot jo a-*es omdat jo zoo verstan dig geweest bont van mij weg te loo pen naaren hij kook over zijn hoof'l ondeugend naar Mabin, naar juffrouw Wrest. Julius keek zijn vader aandachtig aan. Papa, zeide hij, waarom vraagt u toch niet of Mabin bij ons komt wonen, voor altijd? Ciprian wendde zijn oogen lang zaam van Dibs naar Mabin, en hij keek haar zoo vol verlangen aan dat Mabin zich omkeerde, en ontroerd de kamer uitging. Tot één ding was z<- vastbesloten r ze zou dadelijk aan lord Moorhamp- platte, de bolie en de holle, ze kunnen echter ook vereenigd en op allerlei wijzen versierd worden; men mag ovenwei nooit liet karakter der schil derij uit het oog verliezen. Ronde en ovale lijsten zijn mecstai niet voordeelig; maar in sommige ge vallen eischt de toekening een cir kelvormig of ovale omlijsting; maar dan moet de buitenrand toch vierkant zijn, daar men onmogelijk de schoon heid van gebogen lijnen kan waan deeren, wanneer zij niet afeteken bij loodrechte en waterpaslijnen. In het algemeen zijn platte lijstern onvoldoende voor olieverfschilderijen omdat zij die te onmiddellijk in aan raking brengen met de muurvlakte, terwijl een bolle lijst door de scha duwen nuanceering in het. verguldsel teweeg brengi en zoodoende het -ffect verhoogt. Hetzelfde is omgekeerd het geval met de holle lijst en het hangt meer van de omgeving af dan van het schil derij, welke van die beide men kiezen moet. Bij het omlijsten van fotografieën, gravures en etsen is het niet kwaad om oen getinte bossing (schuin afge werkte rand paneel), tusschen het on derwerp en de lijst aan le brengen, daar de onmiddellijke nabijheid van de zwarte lijst te veel zou afsteken bij de kleurlooze plaat en die te vlak zou maken. Witte bossings r.ioeten echter ver meden worden, daar die liet xvit in do pancelen lienadeelen. In sommige ge vallen zijn gouden bossings aan te bevelen, maar d.i kan alleen bij een zeer donker of tien hijzonder schitte rend behangsel. Somtijds maken twee, ja drie bossings van verschil lende grootten en die dikwijls in ©en dichte, vergulde iijel, een zeer goed effect; doch ©lk onderwerp moet op zichzelf behandeld worden. In alle gevallen moet de lijst echter smal en plat zijn, 't zij van hout of verguld, "L zij eenvoudig of met versieringen. Bij waterverfteckeningen zijn do witte bossings aan lo bevelen, niet scherpe vergulde hoekendicht bij de leëkentng. Maar alles hangt niet alleen af van het onderwerp, maar ook van het licht en liet behangsel, liet komt alles aan op de harmonie, die mem verkrijgt door overeenkomst., of door tegenstelling of soms door beide. Mem moet zich altijd wachten om twee schilderijen precies hetzelfde te omlijsten, omdat zij van dezelfde grootte zijn. Aaa zulk een symme trie mag een kunstwerk niet opgeof ferd worden. Indien een stuk waard is om opgehangen, te worden, is het ook waard, oni met verstand omlijst en geplaatst te worden en men kan wel aJtijd. een lijst lieden ken die hel op zijn voordeeligst doet uitkomen. MARJ.E VAN AMSTEL. Naar het Oosten van Duitschland, (Part correspondentie). De vriendelijke uïlnoodiging, uit gaande van het ministerie van Bui ten landsehe Zaken, onder deskundig geleide, een tocht naar hel uiterste Oosten van Duitschland te maken, oni de streken waar Von Hinden- burg's Rroote veldslagen tegen de Russen geleverd werden, de dorpen en steden, die onder de Russische ipvasie te lijden hadden, en tenslotte het leven in eenige groole vestingen, zooals Künigsberg, Thorn en Poeen in oogeoischouw te nemen, meende ik niet te mogen afslaan. Tw ee redenen noopten mij tot het toesluit, aan de reis deel te nemen de persoonlijke nieuwe- en weetgie righeid van den journalist, die een ton lelegrafeeren dat Julius veilig en wel bij haar aangekomen was. Ze besloot niets over Ciprian te triegra- feeren. Zo was e,r zeker van dat lord Moor- hamplom dadelijk na ontvangst van het telegram naar Londen zou komen en als hij eenmaal hier 'n huie was zou ze hem wel alles vertellen. Mis schien viel alles nog wel mee en was hot niet zoo erg ais zij vreesden. In ieder goval was Ciprian veilig zoolang hij ziek was en in dien tusschentijd zouden ze raad in kunnen whmen c.n z'ch gereed kunnen maken hem te verdedigen. Ze wist dat hij beschuldigd kon worden van doodslagmaar als de omstandigheden bekend werden waaronder het gebeurd was, zou hij zeker n'-et zwaar gestraft, waarschijn lijk zelfs vrijgesproken worden. Maar niettegenstaande dit allee roeide ze rich heel ongerust over hem en ze besloot den vo'gendcn dag eor.rt eens met lord Moccrhampton de zaak te bepraten vóór deze Oiprian gezien had. zed fa vóór hij ontdekt had dat Ciprian in hetzelfde huis wasdan zouden ze misschien oen plan kunnen opmaken, in ieder geval zouden ze dan weten, hoe zc or voor stonden. Ze ging zelf naar het telegraafkan toor, waar men haar vertelde dat liet telegram den volgenden morgen vroeg op J.Iealh Ili.ll bezorgd zou \vor- bijzondeie kane, om kennis van streken, toestanden en mensclien op te doen, niet wil laten ontsnappen, en de wensch, een schoone land streek, die twe-e malen weken ach tereen getuige van de verschrikkin gen des oorlogs was, nader te bren gen tot de belangstelling en 't mede gevoel van Nederland. Oost-Pruisen ligt ver van ons land, doch ook ver van Duitscliland's cen trum. En zoo is het geen wonder, dat de meeste Berlijners die streek niet kennen en er niet veel meer van weten dan dat de meisjes uit Ooel- Pruisen de gezochtste dienstboden zijn en men er een gemoed el ijk breed dialect spreekt, waarin allerlei bons-mots" in Berlijn de ronde doen, terwijl de meeste tarwe en een groot deel der in Duitschland gepro duceerde Zwitserschc kaas voort brengselen van dien bodem zijn. Sedert Augustus 1914 heelt het woord Oost-Pnnseu ook in Berlijn een zeer reóelen klank gekregen. In liet onverwerkte Oost-PruÏ6en, welks grens tegen Rusland, den goeden na buur, mei wien men steeds in vriend schap geleefd had, bijna onver- sterkt was, vielen de Russische le gers (binnen. Monden dduizendtn vluchtelingen stroomden, have en goed in den steek latend om het bloote leven te reddeo naar de hoofdstad des rijks cn tot in het voor jaar toe was liet de taak van vele helpende handen en hoofden, bet lot dezer nienschen te verlichten. Maar de provincie Oost-Pruisen was ook het tooneel van Von 11 inden- burg's fcchuterende strategie en de op sterfelijke namen Tannenberg en HoEènslein zijn daarmee verbonden. Zoo werd Oost-Pruisen tot de streek, waar de diepste belangstelling en het innigst meegevoel van Duitsch land haar uitgaat, tot de streek, over wier verwoeste steden en dorpen groot© Duitsclie steden als Berlijn, Frankfurt a. M. en Dresden hot peet schap op zich namen, om-ze in vollen bloei weer 1© «loeu verrijzen in vre destijd. Nog ligt alles in asch en puin daar. ginds, al is sedert maauden de be dreiging met de Russische stoomwals tot een holle phrase geworden. Doch de taaie, offervaardige, vaderlands lievende geest der zoo vreedzame be volking dier streken, waarin de in vloed der Hollandsche kolonisatie d.e onder Fredorik den Groole begon, in bouwtrant, enkele uitdrukkingen, en vele namen nog merkbaar is. heeft wonderen gewrocht. Niet als het kleinste wonder is het te beschouwen, dat 'n kersversch uit Amerika geko men en niet van tevoren partijdig Duitsch gezind journalist aan het eind onzer reis stond te trappelen van on geduld omdat hij in liet Duitsch niet krachtig genoeg zijn sympathie en bewondering kon uiten, dat. een nnoh ter Nederlander een aangrijpende speech hield onder den indruk van den geest in die streken Maar ik. ioop ai te zeer op onze reis vooruit. liet reisgezelschap bestond uit een dozijn journalisten uil neutrale sta ten. eenige filmoperateurs en photo- grafen. Bovendien bevonden wij ons in de waren zin des woords onder ge wapend geleide, (laar de plaatsxer- vangende generale staf ons twee offi cieren had meegegeven, op wie, daar wij zoowel in het gebied der etappe, in bezet gebied van Russisch-Polen en in vestingen zouden korneii, aö ver antwoordelijkheid voor onze legitima tie en onzen ongehinderden doortocht rustte. Tegen den avond van den eersten dag onzer tiendaagsche re:s kwamen wij in Mariënburg aan dat in 'n zeer vruchtbaar gedeelte van Weet-Prui sen ligt en beroemd is door het uit gestrekt© slot, een stad op zichzelf van dcnzelfden naam uit den tijd der ridders der Duitsclie orde die in 1192 in Syrië gesticht werd, bij do kruïs- den. Toen z© we©r thule kwam, was ju iet de verpleegster gekomen en Ci prian was naar bed gebracht, in de kamer van mevrouw wrest. De dok ter was naar huis gegaan. Kleine Julius lag op de sofa in de hukskamcr te slapen, on toen z© hem opnam en naar boven droeg, werd hij net genoeg wakker om zich zonder te veel moeite te laten uUkleeden en in bed te laten leggen. Don volgenden morgen kreeg Ma bin antwoord op haar telegram. Het was van lord Moorhampion zelf. en er stond in dat hij op weg naar Lon den was. Intusschen had de verpleegster haar al verteld dat Ciprian ©en goeden nacht gehad had dal zijn tempera tuur godaa'd was tot even boven da normale en dat hij naar zijn zoon gevraagd had. Maar Julius was blijkbaar nog ver moeid van zijn vreemde re's en riïep door tot midden op den dag. Toen lord Moorhampion kwam, zal Mabin alleen in d© huiskamer. Ze was heel zenuwachtig, toen ze hein tegemoet ging. maar tot- haai f roote voldoening zag hij er vriende- ijk uit. Hij was heel ernstig, maai maakte haar geen verwijten. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 9