Sport en Wedstrijden In Haarlem's Dagblad. «0ï*lOl5L©t Zwemmen IU t li t IJhri Roman,'zelfs daar waar onzljdtlgsn er bij betrokken zijn, op grond van het geen Duitschland beschouwt als do politiek en <lo praktijken der Engel: eche regeering in den huidigen oor log ten aanzien van den onzijdlgen handel. De Keizerlijke Duilsche regeering zal goreedelijk toegeven dat de regee ring der Vereenigde Staten over de politiek van de Engelsche regeering ton aanzien van den onzijdigen han del niet van gedachte kan wisselen, behalve met die regeering zelve, en do houding der regeeringen van an dere oorlogvoerende mogendheden be schouwt als niet ter zake dienende in een gedachtenwisseling met do Kei zerlijke Duitsche regeering aangaan de hetgeen de regeering der Vercenig. do Staten beschouwt als ernstige en niet te rechtvaardigen schending van de rechten van Ainerikaojischo bur gers door Duitsche marine - omm nn- dantsn. Onwettige en onmenschel ijke da den, hoezeer men ze ook te rechtvaar digen moge neb ten tegenover een vijand, van wien men gelooft dat hi] gehandeld heeft in strijd met recht en mensc-helijkheid, zijn klaarblijkelijk onverdedigbaar wanneer zij onzijdl gen berooven van hun erkende rech ten, vooral wanneer zij het recht op het !e\en zelf aantasten. Wanneer een oorlogvoerende mogendheid geen vergelding kan uitoefenen jegens een vijand zonder het leven of den eigen dom van c-Tizijdigen te krenken, be hoorden do ra en schel ïjkhcid zoowel als het recht en de eerbied voor de waardigheid van onzijdige mogend heden haar voor te schrijven aan haar wijze van optreden een ©inde te maken. Volhardt zij er bij, dan zou dit in dergelijke omstandigheden een on vergeeflijke inbreuk vormen op de souvereiniteit van den betrokken on- zijdigen staat De regeering der Ver- eenigde Staten is niet blind voor de buitengewone omstandigheden, door dezen oorlog in het leven geroepen, of de radicale veranderingen in de omstandigheden en wijze van aan val, ontstaan door het gebruik van wapenen in den zeeoorlog, waarmee de staten geen rekening hebben kun nen houden, toen de bestaande rege- - len van het volkenrecht werden vast gesteld. De regeering ia bereid op redelijke wijze rekening te houden met het nieuwe en onverwachte aanzien van de oorlogvoering ter zee, maar zij kan niet goedvinden, dat aan de voornaamste en fund amen teele rech ten van het volk afbreuk wordt ge daan, alleen wegens een verande ring der omstandigheden».De reefhten der onzijdigen in oorlogstijd zijn ge grond op beginselen, niet op utili- teits-overwegingen, en beginselen zijn onveranderlijk. Het is de plicht en de verplichting van oorlogvoeren den, de nieuwe omstandigheden aan die beginselen te accomodeeren. De gebeurtenissen van de iaalste twee maanden hebben duidelijk aan getoond, dat het mogelijk en uit voerbaar i6, de duikbooien in het z.g. oorlogsgebied in overeenstem ming met de aanvaarde gebruiken van een wettige oorlogvoering te doen optreden. De geheel e wereld lieeft met belangstelling en stijgende voldoening gezien, dat de comman danten van Duitsche duikbooten zulks hebben getoond. Het blijkt der halve mogelijk, om den geheelen duikbootoorlog te onttrekken aan de kritiek, waaraan hij heeft blootge staan. en de hoofdoorzaken, waarom hij aanstoot heeft gegeven, uit den weg te ruimen. Op grond van de erkenning door de keizerlijke regeering, dat onrecht matige daden zijn gepleegd, welke erkenning opgesloten lag in het plei dooi, dat zij vergeldingsmaatregelen nam, en de gebleken mogelijkheid, om de duikbooten in overeenstem ming met de regelen Yan een wettige oorlogvoering te doen optreden, is de regeering van do Vereenigde Staten overtuigd, dat de keizerlijke regee ring niet zal weigeren de moedwilli ge daad van den gezagvoerder, die verantwoordelijk ls voor de vernieti ging van de „Lusitania", af te keu ren en vergoeding te geven voor de omgekomen Amerikaansohe burgers, voor zoover het mogelijk is vergoe ding te geven voor de noodelooze vernietiging van menschenlovens door die onwettige daad. De regeering der Vereenigde Sta ten, ofschoon niet onverschillig voor den vriendelijken geest, waarin het is gedaan, kan het voorstel vau de keizerlijke regeering, oin zekere schepen aan te wijzen, die vrij zou den zijn op de onrechtmatig buiten de wet geplaatste zee&n, niet aan vaarden. Als zulk een vergelijk tot etand kwaru, zou daarin opgesloten liggen dat andere vaartuigen aan onrechtmatige aanvallen zouden blootstaan. Dat zou een verkorting en mitsdien een prijsgeven zijn van de beginselen, die de regeering der Vereenigde Staten voorstaat en die jn kalmere tijden ieder volk als van zelfsprekend zou aanvaarden. De regeering der Vereenigde Sta ten en de keizerlijke Duitsche regee ring hebben lang samengewerkt voor de beginselen, wier handhaving de regeering der Vereenigde Staten nu met zooveel nadruk bepleit. Bei den streven zij naar de vrijheid der zeeën. De regeering van de Vereenig de Staten wil dat blijven doen en zal krachtig en wat het ook moge kosten opkomen tegen i6dere schen ding, vanwaar die ook moge komen. Zij vraagt daarvoor de medewerking van de keizerlijke Duitsche regeering op dit oogenblik, nu samenwerking het meest kan bereiken en dit groote en gemeenschappelijke doel het best kan worden verwezenlijkt. De keizerlijke Duitsche regeering heert de hoop geuit, dat dit dool tot op zekere hoogte zelfs voor liet einde van den huldigen oorlog moge wor den bereikt. Dat is mogelijk. De re geering van de Vereenigde Staten gevoelt zich niet alleen verplicht, ter bescherming van zijn eigen burgers, voor het beginsel van de vrije zco op, te komen tegen ieder die liet schend! of niet in acht neemt, maar zij stelt er eveneens groot belang in, dat de oorlogvoerenden te dien aanzieti tot een praktische oplossing komen. Zij ls als gemeenschappelijke vriend te alien tilde bereid daaromtrent een voorstel In overweging Ie geven. Inmiddels vestigt de fegeering der Vereenigde Staten, juist om de waar de welke zij hecht aan de langdurige, ongestoorde vriendschap tusschen de beide regeeringen en volken, do aandacht der keizerlijke Duitsohe regeering zoo plechtig mogelijk op de noodzakelijkheid, om de rechten der onzijdigen zoo nauwgezet moge lijk in acht te nemen. Dit is een kritiek geval. De vriend schap zelf noopt de regeering der Vereenigde Staten, aan de Keizerlij ke Duitsche regeering te verwittigen, dat bij herhaling van daden, die in breuk maken op de rechten van on zijdigen, zij deze, voor Giet geval zij Amenkaoascho burgers betreffen, als opzettelijk onvriendschappelijk moet beschouwen. (w. g.) LANSING. UIT DE VEREENIGDE STATEN. Reuter seint uit Washington „Na de openbaarmaking van de n<jta aan Duitschland is bekend ge worden, dat president Wilson aan de hoofden der departementen van oor log en marine rapporten pmtrant de landsverdediging heeft gevraagd. Af gescheiden van de hangende geschil len, Is Wileon reeds sedert eenigen tijd bezig met liet ontwerpen van een doeltreffend vlootprogram, dat hij bij het Congres zal indienen. Eenerziids wenschende, dat de vloot elke andere vloot In sterkte zal evenaren, bereidt Wilson alch er an derzijds op voor in zijn eerstvolgende boodschap aan het Congres een voorstel in te lasschen omtrent een uitbreiding van het leger door een voldoende militaire oefening van de burgers, in overeenstemming met de Amerikaa.nsche traditieste dien aanzien moeten in bet. algemeene plan der landsverdediging reeds eenige zeer besliste beginselen zijn aangenomen." Uit New-York seint Reuter De Arnerikaansdhe bladen in het heele land zijn algemeen van oordeel dat de Vereenigde Staten het laatste woord in do duikboot-quaestie heb ben gesproken en dat thans het slot woord aan Duitschland is. De toon der nota wordt algemeen geroemd en het vertrouwen wordt uitgesproken, dat de natie achter den president zal staan, wat de gevolgen ook mogen wezen. De New-York Herald" zegt: „De ze plechtige waarschuwing zal Duitschland niet doen ontkomen aan de gevolgen van een nieuwe „Lusi- tania"-cfaad. Aan Duitschland staat slechts éón weg openzijn daden van wetteloosheid en geweldenarij te staken en zijn duikbootoorlog te voeren volgens de beginselen van het volkenrecht." De „World" vindt, „dat zelfs de krankzinnige militaire autocratie van Berlijn geen verontschuldiging heeft voor een misverstaan van de ernstige en gematigde woorden der nota." Het „Journal of Commerce" schrijft„Het heele stuk draagt het karakter van een slotstuk. Er schijnt geen ander antwoord dan een in stemmend antwoord te worden ver wacht." De New-York Times" zegt, „dat Wilson en Lansing moedig en flink aan de innige overtuiging van het Amerikaansche volk uiting hebben gegoven." UIT DUITSCHLAND. Het Bureau Norden seint De „I.okai Anzeiger" en de „Deut sche Tageszeitung" schreven Zater dagavond reeds hun oordeel over de nota. Terwijl de „Lokal Anzeiger" van zienswijze ls, dat de nota ten veile aan de verwachtingen beant woordt en een basis geeft voor nieu we onderhandelingen msi Washing ton, ziet de „Deutsche Tageszeitung" m dat antwoord een gladweg afwij zen van het Duitsche standpunt, en <zegt dat de Britsche invloed in Washington zelden zoo merkbaar is geweest als in het onderhart ge ge val. Indien de Duitsche regeering zich op liet Amerikaansche standpunt stelt zegt hel blad dan zou daarmede het doodvonnis over de werkzaamheid 'der duikbooten uitge broken zijn. Het is duldolijk, dat er dan geen koopvaardijschip meer zou varen waarop zich niet een Ameri- kaansch burger zou bevinden. Het blad vindt de Amerikaansche nota ngoh vriendschappelijk, noch noodig in liet Amerikaansch belang, noch naar den geest neutraal. Er wordt met beginselen geschermd om door weigering van de praktische, tege moetkomende en verzoenlijke voor stellen van Duitschland diens vijan den te bevrijden van den duikboot oorlog. die hun steeds schadelijker wordt en voor Duitschland derhalve een stijgend succes beteekent. 't Wol ff bureau deelt mede: „IX> nota van president Wils ai wordt door de Zondogocliteudbladen in het algemeen zeer onbevredigend genoemd. De bladen geven onomwon den te kermen, dat de nota het hoofd punt van de geheele quaestie buiten beschouwing laat en er in het geheel geen notitie van neemt, dat Duitsch land in eoD strijd om ,ziju of niat- zijn" gewikkeld is. Men vindit het onbegrijpelijk, dat alle tegemoetkomende voorstellen van Duitschland botweg worden afgewe zen en dut van dit land wordt verlangd dat het in dezen strijd om zijn bestaan van het volledfig gebruik vau al ri.jn krachten aal afzien. De pers is algemeen van meening, dat Duitechlaud gaarne in vriend schappelijke betrekkingen mc-t de Ver. eenigde Stalen wil blijven, maar dat het deze niet tot eiken prijs zal hand haven, dat nog meer concessies een dteeniocdijing van Duitschland zou den beteekenen en dat die onderzeeërs- oorlog vendor zijn gewonen gang moot gaan. Hel ,.Berl. Tu-gebi." zegt: „liet door de Duitsche regeering in haar laatste nota gedane voorstel wordt bote vau <ia hond gewezen. Wanneer do Vereenigde Staten principieel niets van dergelijke voorsteilen willen hoo- ren, toonen ?Jj dat het hun niet tc doen is om beveiliging hunner bur gers maar om belemmering van 't op treden der onderzeeërs. „Men moei als vanzelf sprekend aannemen, dit do onderzceersoorlog op de gewone wijze wordt voortge zet". In de „Vrss Zei4.." wordt geawgd: „De eisch van Amerika boteeként een verzwakking van Duitschland ten gunste van zijn vijanden. Wie der gelijke bedoelingen koestert 13 niet meer neutraal, maar kiest partij te gen Duitschland e:i voor de vijanden van dit land. Wij hebben toeoegeven zooveel wij konden. Zelfs een kleinig heid meer zou het Duitsche volk als een vernedering gevoelen". De K reuzee itur. 2" wijst eveneens de. oischen van Amerika af. De „Tagliche Rundschau" ver klaart: „Amerika houdt zich aan zijn recht "volgens de letter". De „Morgenpost" schrijft: „Er is een grens aan de tegemoetkom end head van Duitschland. Deze grens ligt ln den eerbied voor zich zelf en de zucht tot zelfbehoud van het Duit sche volk". De „Borl. Börsenizeitung" verklaart: .Boven de handhaving der rechten van andieren gaat onder alle omstan digheden het eigen bestaan". Do „Deutsche Tageszeitung" zegt: „Voor liet Duitsche Rijk moet in de eerste plaats gelden: „De onderzeeërs, oorlog wordt voortgezet" en wel zoo- dat hij alle middelen benut, die zijn doel rechtvaardigen". De ,Post" laat zich als volgt uit: „Op die jor.gste note van Wilson valt geen ander antwoord te g°ven dan een eenvoudig „neen". Wanneer de Duitsche regeering dit geeft, dat de heldere stem van het geheele Duit sche volk uit haren mond weerklin- Uit Zuid-Afrik», NAAR EUROPA. Reuter seinuit Pretoria dat de eer ste brigade van het Z.-A. contingent voor Europa gecommandeerd zal wor den door generaal Luk lm. STRAF KWIJTGESCHOLDEN. Officieel wordt uit Pretoria medege deeld, dat de nog niet verstreken straf van 355 man, die militairen dienst geweigerd hebben, kwijtgescUiOl. den is. Het waren burgers die be zwaar hadden gemaakt om gecom mandeerd te wonden Voor don. veld tocht in Damaraland. BOTHA'S ONTVANGST IN KAAP STAD. Da correspondtent van die „Times" te Kaapstad seint een uitvoerige be schrijving van de ontvangst van Ge neraal Botha daar ter stede, waaraan do volgende bijzonderheden ontleend zijn: Burgemeester Parker bood hem een eeresabel aan en hield een toespraak, waarin zijn verdiensten hoog werden geprezen. Botha antwoordde in het Hollandsch dat deze dag voor hem eon onverge telijke dag was. Met aandoening sprak hij over het einde van den Boe renoorlog. waarbij hij besloot, nooit weer hot zwaard te trekken. ..Maar", zeide hij, „mijn plichtsgevoel gebood mij het toch te doen, toen een min derheid van de oud -ren zulk een ver keerden stap deed Ik heb miin volk van ganscher harte lief en ik deed de zen stap om zijn eer en goeden naam te redden". Na. huidie gebracht te hebben aan de officieren en manschappen aan wier moed, iKfawaamheid en trouw het succes voor eem groot deel te dan ken was, legde hij er nadruk op, dat dit de 1ste maal was, d&t aan 'n offi cier, die aan 't hoofd staat van n Zuid Afrikaansch «leger, dat uit mannen uit alle vier provincies bestaat, een öfflcieele ontvangst wordt bereid. Oudrminister Merriman, wees qp de waarheid van de „twee-stroomen" po litiek en ook Sir Thomas Srnartt zei- de, dat Generaal Botha's triomfante lijke terugkomtt den doodsteek geeft aan de ras-verschitleu. Ook Generaal Smuts on (ving zijn deel van de ovaties en eerbewijzen. P.eruter seint uit Kaapstad ,0p het feestmaal ter eere van Bo tha verk aarde deze, dat de belang wekkendste ontdekking die hij tn Duitech ZuUiwest-Afrika had gedaan, een kaart was geweest, vervaardigd door een ontwikkeld Duitecher, op den grondslag van de verondcrdtsBing, dat de vrede te Rome zon warden ge sloten. Op de kaart was geheel Zuid-Afri- ka beneden den equator aangegeven als een groot DfatsOh rijk met een klein gedeelte als „boer reservation". Ook uit andere kaarten bfaken soortgelijke plannen der Duitse hens ten opzichte van de Zind-Afrikaanscilie Unie. Botha doelde verder mede, dat hem gebleken was, dat de gouverneur een correspondentie had gevoerd niet den Keizer, die in één dor brieven had gezegd „Ik zaïl niet a'Meen de onaf hankelijkheid van Zuid-A£rika erken nen, maar ze zelfs waarborgen, mits onmiddellijk een oproer uitbreekt. Botha gewaagde met geestdrift van de aanstaande uitzending van een Zuid-Afrtkaausch contingent naar Europa, dat, naar hij verklaarde, zou loonen, dat Zuid-Afrika ook op het ooriogstooneol in Europa zijn phcftit wil doen en aan de wereld doen blij ken, dat het pal staat voor de verde dig ing van vrijheid en reolitvaardig heid. .•kan een feestmaaltijd ter eere van Botllio, ze.de generaal Smuts, dat wan neer een vreedzame ontwikkeling van Zu'd-Atrika gewensciit was, men moest vasthouden wat uien gewonnen, had en iedereen in de wereld moest duidelijk maken, dat men daartoe be sloten was. Het was eenvoudig de piücht van. dc Unie om aan den Euro- peosöhon oorlog dool te nemen. BOTHA E.N SMUTS GEHULDIGD. De universiteit te Kaapstad hooft deu graal van doctor 'n de rechten verleend aan Botha, en Smuts. Ecu Hollandsch en ItegeLsck publiek 1-f'. bij deze plechtigheid zijn instemming betuigd. BoUia vroeg in een redevoering Win neer zag men Hollander en En gelse hm an muist elkander 2itten op éón bank? Wie in Zusd-Afrika zou 'zulk oc-ri vriendschap willen verb re ckon? Eén volk in één land, d;t sped gduk. Irlcket Do regen verhinderde den wed strijd Rood en Wit's-Gr. C. C., rnaar V. R. A.Hilversum kon we gens den goedem toestand van het Sportpark-veld doorgaan. V. R. A. stuurde Hilversum met -11 innings-nederlaag naar huis. V. R. A., dat nog naar het kam pioenschap dingt, speelt a.s. Zondag een zeer belangrijken wedstrijd te gen Rood en Wit met haar sterkste elftal 0. m. met RLncker, Schröder en Healy. Ajax werd kampioen der Zuidelij ke tweede klasse. In de tweede klasse kon „Haarlem" geen overwinning behalen. De stand ls nu le klasse. 's-Gr. C C. 6 1 -4 1 11 Rood en Wit 5 1 3 1 9 V. R. A. 6 13 2—: 9 Hermes 6 2 4 4 Hilversum 7 4 S —3 Noordelijke 2e klasse. Haarlem 7 4 2 1 16 V. V. V. 8 8 3 2 15 Albion 4 1 1 2 3 R. en W. TI 8 1 2 3 2 5 V. R. A. Ila 6 1 - 2 3 0 V. R. A. Ilib 5 1 1 3 1 „Eendracht" had ditmaal vrij. Wij plaatsen nu de verschillende gemiddelden. Met het slaghout maak ten venscfiii-'lende spelers goedo scores, terwijl de beide bowlers tot dusverre Rums) 11S. In. NMO. Gom. 1. D. Hout'coopar 69 45 4 1 23 2- W. J. v. Kassei 135 53 7 0 19 28 3. C. v. Hemert 102 36 7 1 17 4. A. Bosch 66 21 11.0. 7 2 13.20 5. H. v. Beaumont 76 24 6 0 12.67 6. IL Angenent 37 17 4 0 9.25 7. J. v. Waard 44 12 7 0 6.28 8. J. Kuilt 36 13 6 0 5— Alfa. 4 innings. Mfa.. Gom. 5. Bowlen O. M. R. W. Gom. 1. W. J. v. Kassei 67 4/6 23 129 3-4 3 -80 2. IJ. Dik 66 25 111 20 3.83 (Als secretaris van „Eendracht" is thans opgetreden W. J. van Ivessel, Houtmarkt 61 a rood.) Eerste klasse. V. R. A.—HILVERSUM V. R. A. le innings Extra's 19; 235 voor 7 wickets. Bowlfagcijfers HBversum v. d. Lindo 4 voor 18 Vam Booven 1 voor 44v. d. Merwe 1 voor 55Naudé 0 voor 8Khngenspoor 0 voor 15Bo'- lée 0 voor 17 Joubert 0 voor 18 Keet O-voor 46. Hilversum le innings Extra's 1 totaal 39. Bowlfagcijfers V. R. A. Hisgön 3 voor 13Rfacker 7 voor 25. 2e inmings: Bowlfagciju"ens V. R. A. Rfacker 0 voor 21 Hlegen 4 voor 20 Bouw meester 5 voor 16. V. V. V.—HAARLEM. Evenals aan den Schoterweg hooft Haarlem zich slecht tegen V. V. V. gehouden. Werd die vorige maal maar op 't rondje af verloren, nu hebben de bewoners van de Kruislaan beter gedaan en de kampioenen met, oen nederlaag naar huls gestuurdHaar lem maakte een totaaltjo van -43 runs, Smeinck en Van der Lee, <Ye tegen Rood en Wit II toch uitstekend luid den gespeeld, faalden absoluut even ais de anderen. Over het verloop van dezen on-inte- ressanten wedstrijd liet volgende: V. V. V. verliest den toss en wordt naar de. mat gestuurd Reeds met Sineinok's eersten bal wordt V. V. V. s beste batsman Nieda gebowld. Doch daar de xunpire even te voren voor n.o.-ball geappelleerd had, werd dit wicket geannuleerd. Als er 13 runs in '1 sooringboek staan komt een hevige donderbui den wedstrijd storen. Eerst om huif tv. ee wordt de innings voortgezet. Zaagsel zeer noodig voor een doorweekte natte mat, niet te verkrijgen. De bowlers moeten zich mc-t zand dot weldra in modder ver andert behelpen. Het bowlen liad hieronder natuurlijk zeer veel te lij den. Vooral Brake!gleed onder zijn aanlooj) voortdurend uit. Hel totaal van V. V. V. wordt 78. Een schitte rende vang van The Painter, met de oogen dichl, dient nog gememoreerd te wordlen. Kost was met 21 topscorer, waaron der een zes. Als Haarlem begint te batten, heeft het zonnetje intusschen mat en veld doen opdrogen, waardoor Groot- meijer en van Klaveren mei bowlen zeer boffen. De tweede bal van Grootmeijer haalt Kruseman ongelukkig in zijn wicket. Van der Lee wordt door een laagblijvenden bal verschafkt. terwijl Maas zich öcor een nonchalanten slug door Van Klaveren gevangen ziet. Smeinck en lleye houden eenigea tijd stand. Vooral de laatstgenoemde staat keurig te spelen, doch ook hij let! liet of, a!s hij evenals Kruseman. den bal ongelukkig in zijn wicket haait. De rest \c-rdwijnt als sneeuw voor de zon. Brakoi en Sterf gaan door on oordeelkundig runnen von J. v. d.Berg run out, zoodat het totaal 43 wordt en Haarlem haar eersten wedstrijd met 35 r3ns verliest. Van Klaveren met 5 voor 20 had uitstekend gebowld. Hij js een zeer moeilijk te bespolen effect 1 bowler. Hier volgen do scores V. V. V. la Innings: Nledo. b. Smeinck 8 Slag b. Smeinck 14 W. Grooüneijor e. van Buren Smeinck 4 J. Grootmeijer b. Brakoi 4 Heimich run out 0 Kost c. «n b. Brakel 21 v. Klaveren, v. d Lee, Brake! 2 Oudheuoden run out 1 Engelgeer Lb.w. Brakel 3 Pelser 0. v."d. Berg b. Brakel 12 Barendsen not out 0 Extra's 9 Totaal 78 O. M. W. R. SmedncE 18 10 4 24 Brakel 17 4/6 3 4 45 Val wickets: 1—13. 225, 3-25, 4-29, 5-38. 6-59 761, 8-62, 9-72, 10-78. Haarlem's le Innings: Kruseman played on Grootmeijer 0 Heye bowled Grootmeijer 8 v. cl Lee bowled v. Klaveren 6 v. d. Berg runt out 12 Maas c. and b. v. Klaveren 4 Smeinck bowled v. Klaveren 10 Thomas bowled v. Klaveren 1 Dapper bowled v. Klaveren 0 v. Buren c. Pelser, Grootmeijer 1 Brakel run out 0 Sterf not out 0 Extra's 1 Totaal 43 O. M. W. R Grootmeijer 15 6. 22 3 v. Klaveren 14 3/6 3 20 5 Val der wickets: 1-0, 2-9. 3-17, 4-22, 5-36, 6-38, 7—42, 843, 9—43. 10-43. AJAX—s-GR. C. C. II. 's-Gr. C. C. II 63. Van der Pot 29 Eigeman 12. Gunning bowlde 3 voor 30. Eige- an bowlde 7 voor 28. Ajax 203. Gunning 53, Eigeman 47, Van dor May 41, Jansen 25. Van Inar bowlde 3 voor 43. Everts bowl de 4 voor 61. Van der Pot bowlde Ajax wint dus met 140 runs en is hiermede kampioen harer afdeelfag. ALBION—ROOD EN WIT IL Dezo wedstrijd fa door den slech ten toestand van de pitch, die door den ragen geheet onder water stond, en door een misverstand van het bonasbesiuur. niet doorgegaan, en tot nadei datum uitgesteld. EEN JEUGDIG CRICKET-GENIE. Bij een in Engeland gehouden cricketwedstrijd tusschen twee echo len. bracht een 12-jarig speler hei, tot 103 runs. Bovendien nam hij negen wickets voor 20 runs en bezorgde hij den tienden batsman oen run-out I („Tel."). Zwemmen. Bij de Zondagmiddag in de zwem inrichting aan de Mauritskade ïe VGravenlhage gehouden wedstrijden voor zwemanderwijaens(ossen) fa Ne derland, had het nummer 200 M. borstzwemmea heoren het volgende resultaatle prijs L. Pozie, Amers foort, 3 min. 18 2/5 sec. 2e pr. A. La- hafae, Haarlem, 4 min. 11 sec. Aantal deelnemers 5, teruggetrokken 3. Waterpolo. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Te Rotterdam werd de eenige eerste kfasse wedstrijd gespeeld tusschen R. Z. «n het IJ, uH Amsterdam. De A01- etoidamsohe combinatie bleek ver de meerdere van de Rotterdameohe te zijn. Het resultaat was dan ook een >-0-overwinning voor het IJ. De stand in de eerste klasse is thans: Yiitlal DE SPORT EN DE STEUNBEWE GING. Door den Nederlandschen Voetbal» bond is kort na het uitbreken van de crisis een navolgenswaardig voor- heeld gegeven door een fonds onder den naam van N. V. B. Fonds 1914 te stichten, waarin gestort wordt een gedeelte der opbrengst van de door den Bond in het seizoen 1914/15 geor ganiseerde competitie-wedstrijden, met het doel, die opbrengst aan de steunbeweging hier te lande ten goe de te doen koincn. Een deel van dit fonds is geetort in de kassen van ver schillende plaatselijke sieuncomilé's. Bovendien werd een belangrijk be drag, zijnde f 8031.26, heden door den penningmeester van den N. V. aan het Koninklijk Nationaal Steuncomi té afgedragen. Tel. Gemengd Nieuws Het IJ 5 5 0 0 10 35 0 D. J. K. 5 4 1 0 8 25 7 A. Z. P, C. 5 2 3 0 4 12 20 Maas 6 2 4 0 4 10 RZ. a 505003 26 Do u'tslagen zijrn Eerste klasse Rotterdam R. Z. C.—IJ Tweede klasse Amsterdam D. J. K. II—A. Z. 0—7 Dolfijn—Triton 0—2 Derde klasse Amsterdam Dolfijn IIA Z. II 30 Vriendschappelijk spel Amsterdam: Dolfijn adsp.A. Z- adspirasdon 41 Dolfijn-adsp.—IJ-adsp. 4—1 Wielrijden TOERISME. DE A N. W. B. De jaarlijkscho algemeene vergade ring van den A. N. W. B. wordt Za terdag, 21 Augustus a.s., in de omge ving vam Arnhem gehouden. 12 UURS TOCHT. De 12 uurs-fietstocht door Zuid Hol land is door 532 vam de 555 deelne mers geheel ten einde gebracht. Er was O'.exal veel belangstelling. HULDIGING VAN JAAP EDEN. In aensfaiting met «x-n schrijven, om Jaap Eden ter gelegenheid van zijn 25-jarigo sportbeoefening te hul digen, opper. „l)e Fiets" het denk beeld afa datum vam feestviering te bepalen 19 Octobor a.s.. Jaap Eden": v u-jaardag. Scheepsramp, Reuter seint uit Chicago: Een plaW zierhoot is op de rivier omgeslagen. Er zijn reeds 500 lijken gevonden en men vreest dat het aantal dooden wel 1200 bedraagt. In de hutten moeten zich vree se lijke tooneelen hebben afgespeeld. In de gangen zijn stapels lijken van vrouwen en kinderen gevonden, dio blijkbaar wahopige pogingen luidden gedaan om eten uitweg te zoeken. Eer. particulier Reuter-trilogram meldt nog: Het omgeslagen stoomschip is de „Eastiand" er waren minstens 2500 menschen aan boord, 500 lijken zijn reeds aangebracht, hoofdzakelijk uit den gezonken scheepsromp. Mon heeft gaten in de zijwanden gehakt. Ontzettende tooneolen hebben zich afgespeeld, toen liet schip begon over te hellen. Van Itón, die zich aan dek bevonden, en d:e zich aan do boven liggende zijdo van het schip vast klampten, zijn velen gered door voor bij varende schepen, maar de passa. glers in de hutten, moeren deels vrou wen en kinderen, konden niet gered worden. Brandweerlieden, die met 't bergen van do lijken zijn be'asl, heb ben ze in de hutten opeengestapeld gevonden a!s bal<*n koopwaar. Uit do houding van de lijken mankt men op. dat de menschen allen tecreliik naar de uitgangen zijn gesneld. Getuigen van de ramp verklaren, dat alles bin nen vijf minuten was geschied. De 1 ijken, zijn met sleepbooten aan land gebracht, vanwaar ze in wag gons naar do Morgue zijn vervoerd. Bij den lijkschouw bieek, dat veel vrouwen krabhen op het laaf hohben on verscheurde k'eeren, een bewijs, dat er met vertwijfeling is geworsteld om een uitweg te vinden. Toen de eerste 500 lijken Opgehaald waren, zijn de duikers voortgegaan met hot doorzoeken van het schip on hebben nog tal van lijken gevonden, die er met touwen uit werden ge trokken. Officieel wordt nu het aantal dooden op meer dan duizend geschat. Do verklaring, dat de menschen zich al len aan één kant hadden verzameld en dat daar door het schip was gekan teld, wordt onbevredigend geacht. De plaatselijke autoriteiten, die kapitein en stuurlieden hebben doen arrestee- ren, hebben nu voor het eerst vemo men, dat de Eastland reeds minstens bij één vroegere gelegenheid blijk had gegeten van onvast1.••id en bijna was gekapseisd. De Eastland was een stalen boot, 300 voet lang. De heele bemanning heeft zich kan ren red den, door naar land te zwemmen. Bij een onderzoek, door de scheepsmspeo tie Ingesteld, bleek, dat de waterbal- last uft het raam was gepompt, toen passagiers aan boord kwamen, om meer passagiers te kunnen vervoe ren. Een ander vermoeden is, dat het schip in de modder Is blijven steken en niet meer los kon komen, toen de machines, bc-gonwen te werken, waar door het slagzij hoeft gekregen, ter wijl de groote menschen massa aan boord het overhellen nog bevorderde waardoor het schip zich nu meer kon opheffen. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS, Nieuwe Gradht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 70 timmerlie den, 2 machinale houtbewerkers. wagenmaker, 4 meubelmakers. modelmaker, 63 metselaars. 32 op perlieden, 20 stucadoors. witters, 6 machinebankwerkers, monteurs, 7 grofbankwci kers. metaaldraai ers, 1 vuurwerker, ketelmaker. burgersiueden, 4 machinisten, 1 sto ker, 3 electricians, instrumentma kers, 1 koperbankwerker, 1 koper slager. 4 loodgieters, 3 schoenma kers, 1 zadelmaker, 2 kleermakers, 21 schilders, 4 behangers, stoffeer-, ders. 2 bloemisten, -tuinlieden, 13 grondwerkers, 1 bakker, banket bakkers, slagers, 2 kruideniersbe dienden, kellners, 16 mugazijn- knechts, 15 loopknechts. 2 huis knechts, sigu ren makers, 10 kan toorbedienden, 2 boekdrukkers, 2 let terzetters. 1 lithograaf, 1 binder. 35 loss© werklieden, 2 dienstboden, 31 werksters. 6 naaisters, 1 kookster, 6 huishoudsters, 5 vrouwelijke kan toorbedienden. udspirant bouwk. opz.6 steenhouwers, 4 voegers, 4 koetsiers en voerlieden, boeren knechts. 10 chernigrofeu, 4 kindor- juffrouwen. 2 winkeljuffrouwen, 1 strijkster.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7