uur atoomens van de kust door oen Duitsche duikboot aangehouden. De «luikboot vuurde twee schoten af die voor den boeg van de Iris voorbijgin gen en zond toen Iic-t schip luid ge stopt, een officier en eenige matrozen aan boord. lien passagier vertelt «kV. «en aantal pal'.ette'i, voor Rusland bestemd, over boord zijn geworpen. Do duikboot is daarop in zuidelijke richting verdwe nen. Uit Kopenhagen Duitsche torpedo- boolen hielden te,n zuiden van Drog- den het s.s. Tellus", u't Stockholm, en hot s.s. „Bollisted", uit Christior nia aan en zonden bo'de echopen des avonds naar het zuiden, door een Duitsche patrouilleboot begeleid. Reuter seint uit Londen: Lloyd meldt, dat het Engelsche Echip „Utopia" is getorpedeerdde bomaiming werd gered. Het Engelsche «/momechip Oak- wood" is getorpedeerd. De NoorweegBche bark „Morna" werd getorpedeerd de bemanning ia gered. De Engelsche visschersschepen „Chalutier", Young Admiral", „Geor ge Crabbe", „Iilusfrioué", „Calme", „Trevire" en „Welcome" zijn getor pedeerd. De bemanningen werden ge red. Uit den Balkan. DE DARDANELLES. Het W oüfbureau seint uit Kcm- stantinopel- „Ingevolge betrouwbare berichten over de landingen van En gelsche troepen op 6 en 7 dezer, kan medegedeeld worden, dat die krijgs verrichtingen niet do be toeken! s heb ben, welke Engelschen en Franschen daaraan willen toekennen. De lan ding bij Karetsj-Ali aan de noordkust van de Golf van Saros omvatte nau welijks 350 man, die, nadat zoal spoe dig op de schepen teruggeworpen wer den, ongeveer 20 dooden achterlieten. Een landing van meer bot eekenis had plaats in de Golf van Anavarta. Maar de ongeveer 15.000 man sterke Engelsche troepen zijn eveneens te ruggedreven. Het staat vast, dat er ook op «lit punt, dank zij de sterke Turksche re serve, die ter beschikking staat, geen gevaar is, dat de geallieerden «oor- u:t komen". De Turksche staf deelt mede „Op 10 Augustus hebben de Turken vier aanvallen op hun stellingen af geslagen De geallieerden verloren 3000 dooden bij een aanval op een Turksche dMs'e. Turksche troepen deden een tegenaanval, wierpen de geallieerden uit hun stellingen en na men 2 machinegeweren. Bij Sed-ul-Bahr lieten de geallieer den in den namiddag van 10 Augus tus voor den 'furkschon rechtervleu gel twee mijnen springen. Hun aanval werd met. verlies gekeerd. In den ochtend van 11 Augustus hebben do Turken een strijdmacht, naar schatting een compagnie sterk, die eon deel der loopgraven op den Turkschen'linkervleugel trachtte aan te vallen, volsagen vernietigd."' OVER HET TURKSCHE LEGER. Mr. Henry Wood, de correspondent van de United Press Association, heeft een interview gehad met generaal von der Goltz, den hervormer van het Turksche leger. Von der Goltz wees in liet begin van het gesprek dezen eeretitel af. Sedert den Balkanoorlog hebben de Turken volgens hem met groote voortvarendheid zelf de hand aan de hervorming van hun leger ge slagen en daarbij den steun ontvan gen van de Duitsche officieren. De geheele toestand is veel gunstiger dan voor den Balkanoorlog, want do beste troepen werden toen gebruikt om de vreemde volksstammen in Macedonië in bedwang te houden en het leger toonde geen eenheid. Thans echter was het geroepen tot een gemeen schappelijke, groote taak, die elk sol daat duidelijk was. Daarbij komt dat het is samengetrokken in een betrek kelijk kleine ruimte en niet versnip perd is gelijk vroeger. In geheel Turkije is hot gevoel ont waakt voor de onafhankelijkheid van de Osmanen. Von der Goltz achtte dit grootenrleels het gevolg van do di plomatieke gebeurtenissen gedurende en na den Balkanoorlog. Hij sprak vervolgens over de goede hoedanighe den van de troepen. De instelling der reserve-officieren is nog zeer jong. De hervorming van het leger ver keert in zooverre pas iu haar begin stadium. Met bewonderenswaardige eensgezindheid hebben zich echter menschen van alle mog«ïIijke beroe pen, zooals doctoren, leeraren, advo caten, kooplieden enz. voor den offi- eiersdienst opgegeven. Men heeft van de soldaten beweerd, dut zij niot zoo intelligent zijn als die von de tegen partij. Zij bezitten weliswaar niet die algemeen© ontwikkeling, maar licha melijk zijn zij de meerderen. De Fran- ftclic en Engelsche soldaten zijn door hun bijzonder beroep in het burger lijk leven, lichamelijk eenzijdig ont wikkeld, maar de Turksche soldaat is Lu dit opzicht door zijn vrije levens wijze veel harmonischer ontwikkeld. Bovendien is hij volstrekt trouw en heeft slechts geringe behoeften. Von der Goltz meent, dat het eervolle ver loop van den oorlog veel zal bijdra gen om het aanzien van Turkije te versterken. DE BARBAROS HAIREDDIN. De Britsche admiraliteit maakt be kend. dat een En gelee he duikboot, die bij de Dardanellen opereert, in den ochtend ran den 8sten dezer een Turksch slagschip bij den ingang van de Zee van Marmara Ln den grond heeft geboord. Bovendien zijn de Turksche kanon neerboot „Birki Satoet" en oen ledig transportschip door een Engelsche duikboot in de Dardanellen getorpe- (liet gezonken slagschip waa de „Barbados Hairedd'n", waarvan het verll&s uit een Turk'scli communiqué reeds bekend was. De kanonneerboot „Bïrki Satoet" komt in het vlootboek niet voor. Mis schien is de „Barika Zafer" bedoeld?) DE GESCHIEDENIS DER „HAIRED DIN BARBAROSSA". De Telegraaf schrijft: Zooals wij reeds schreven, waa het Turk6dhe slagschip Haireddin Bar- barossa, dat dezer dagen dioor een En gelsche duikboot werd' getorpedeerd, oorspronkelijk een Duitsche oorlogs bodem, welke den naam Kurfürst Friedrich Wilhelm droeg. In 1891 van stapel geloopen, behoorde het tot de Brandenburg-klasse, welke ook het schip van dien naam, benevens de Weissenburg en de Wörth telde. Deze schepen (zegt A. Wienholdt in de Lokal-Anzeiger) behoorden in dien tijd werkelijk tot het eerste klas ma terieel. Von Köster heesch de admï- raadsvlag op de Kurfürst Friedrich Wilhelm, welke met de andere sche pen van de Brandenburg-klasse zijn triomftocht in 1900 maakte, toen de keizer in verband mot de verwikkelin gen in China last gaf, dat die schepen naar het Oosten moesten vertrekken. Een onderneming van betoekemis, om-1 dat de slepen gebouwd waren voor de gematigde zóne en niet voor de tropen. De schepen doorstonden die vuurproef uitstekend en na hun te rugkeer nam do Kurfürst Friedrich Wilhelm zijn plaats als vlaggeschip weer in, totdat het, door het in dienst stellen van nieuwe oorlogsschepen, naar de reservo overging. Langen tijd hoorde men daarna niets meer van het schip, totdat het eindelijk met de Weissenburg den tocht naar Turkije aanvaardde, welk land de beide schepen had aange kocht. EEN RUSSISCHE KRUISER BE SCHADIGD? Uit Boekarest wordt aan de „Vossi- sche Zeitung" geseind .Sedert hel begin dezer maand be vindt zich in de buitenhaven van Man gana (aan de Roemeense he kust) de zwaar beschadigde Russische gepant serde kruiser „Sinoj>e", die sedert lang deel uitmaakt van de Russische Zwarte Zee-vloot. De kruiser heeft op 29 of 30 Ju'i deelgenomen aak een aanval van een Russisch eskader te gen de Turksche Zwarte Zee-kuet, is op een mijn geloopen en heeft zich slechts met de grootste moeite in de onzijdige haven Mangaüa in veilig heid kunnen stellen. Tot dusver zijn geen aanstalten gemaakt om het schip te interneeren. De overheden trachten het heele voorval zooveel mogelijk ge heim te houden." Over de houding der Balkanslaten. Uit Rome wordt aan de „Daily Te legraph" geseind De Tribune" heeft Woensdagavond een interview met, RistHs, den Servi- echen se.zant, ojienbanr gemaakt. Zijn overtuiging is, dat de sleutel tot de Balkan-zaken niet moet worden ge zocht te Nisj. evenmn te Athene, maar te Sofia. Hij wist niet wat Pasjits aan de viervoudige entente had geant woord. maar wel wist hij dat Bulga rije vast besloten was werkeloos te blijven. Onze tegemoetkomingen zijn nutteloos verzekerde P.istfts zelfs indien wij heel Servië, Belgrado inbegrepen, afstonden, zou Bulgarije nosr een voorwendsel vinden om af zijdig te blijven. Ristits geloofde dat slechts één gebeurlijkheid alle Bal- k au sta ten in beweging zou brengen ten gunste van de viervoudige enten te. namelijk een Oostenrijksch-DuU- eche poging om door Servië heen Turkije te hulp te komen. Alleen een dergelijke handelirig zou Roemenië en Bulgarije bowegen om bij te sprin gen, daar een dergelijke poging het bestaan van alle Balkanstatein in ge vaar zou brengen. Het Servische Pers-Bureau heeft, een officieel bericht verspreid nopens de nota's, door de viervoudige enten te te. Nisj, Athene en Sofia aangebo den. Er blijkt uit zegt het bureau dat de vier mogendheden aan Servië en Griekenland hebben gevraagd om concessies in Macedonië en het ge bied van Kava'a doen teneinde de medewerking van Bulgarije te verwer ven. Inderdaad ie het bekend dat Bul garije «Jen afstand van de linie Enos Midia als onvoldoende beschouwt en een waarborg verlangt inzake zijn aanspraken in Macedonië Het Pers bureau verklaart dat indien deze waarborg al een noodzakelijke voor waarde voor medewerking van Bul garije zij. er niets is dat Servië voor 't oogenb'.ik kan bewegen om dien waarborg te verle«yien. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. Ct." gemeld De geheele Balkanpers staat vol wil de geruchten omtrent den in/houd der jongste nota van do Enten,te-mogend- heden aan Bulgarije. De bijzonderhe den zijn ombekend, doch de hoofdlijn is, dat Bulgarije ten koste van Ser vië en Griekenland bevredigd za* worden e>n Servië en Griekenland ten koste van Oostenrijk en Turkije. Ter loops worden dan de goede diensten der entente aangeboden voor een ver zoening tusschen Bulgarije en Roe menië. De Servische militaire partij, waar van Pasjite geheel afhankelijk is, zal alles liever doen, dan aan Bulgarije een enkel dorp iu Macedonië afstaan. Een spoedige beantwoording der n<>ta is nie: te verwachten. Bulgarije wil afwachten wat Servië en Grie kenland zullen doen en deze doen weer hetzelfde tegenover Bulgarije. Voorloopig blijft «le zaak zooais zij waa Vast staat, dat de politiek van Bulgarije zich niet tegen de centrale mogendheden richt. 't Bureau Norden seint uil Berlijn Naar men in politieke kringen te Athene verwacht, zal, indien geen overeenstemming tusschen Venizelos en Goenaris verkregen kordt, do Ka mer, die 16 Augustus bijeenkomt, ont bonden of verdaagd worden. In ren hoofdartikel órer den slap der geallieerden bij «ie Balkanstaicn, zegt de „Da'ly Mail" Do poKüek der Duitsche mogendhe den in het Europeesche oosten is eon politiek van aanwakkering der onee- nighoden, van handhaving der histo rische geschillen die de Balkanstaten ln oen toestand van blijvende ver zwakking moet houden door oneenig held tot alles rijp en verrot 's. Als Duitschland en Oostenrijk regevie- rend uit dozen oorlog komen zullen zij dan de vereeniging van alle Roo- meniërs onder een echepter bevorde ren zouden zij een grooter Servië dulden, dat de zege der geallieerden van zelf zou verzekeren? Zouden ze zelfs maar eon oogonbük aandacht «schenken aan Bulgarijo's wenschen ten aanzien van Macedonië of elders? Zouden zo maar eonige aanmoediging geven aan do expansie van Grieken land in Kle'n-Azie of de Acgeischo Zee? Wij weten natuurlijk dat zo dit niet zullen doen en dat een Toutoon- sche overwinning die om hoogstreven de staten van de kaart 20U doen ver dwijnen of hen zou terugbrengen in een hopeloozo onderwerping aan den wil van Konstantinopel en Weenen. Dit ijzn overwegingen die ten leste en uit het eerste besef van eigenbe lang de Balkanstaten zullen dwingen hun individuecle geschillen onderge schikt te maken aan den vitalen eisch van de verdediging van hun toekom-st, van de vrijheid om te leven en te bloeien. Uit Engeland, AANMAAK VAN MUNITIE. Minister Lloyd George heeft aan den Londenschen correspondent van do Temps verteld, dat de aanmaak van munitie in Engeland' deai 15on Juli 50 maal zoo groot was als in Sept. 1914. Tegen 't eind van Au^jijus zal de vervaardigde hoeveelheid 100 maal zoo groot zijn en van, dat tijdstip nog met verrassonde snelheid stijgen. 12.000 vakarbeiders, die aan het front waren, zijn teruggeroepen, om in de nieuwe fabriekc-n, 16 in getal, te weaken. In particuliere fabrieken zijn bovendien 40.000 vakarbeiders aangenomen om munitie te maken» ENGELAND EN HET KATOEN- VRAAGSTUK. Een talrijke vergadering in Queen's Hall te Londen, voorgezeten door Sir Charles Moeara. heeft een besluit aangenomen, waarin er bij de rAgee- ring op wordt aangedrongen katoen tot contrabande te verklaren. Uit Londen wordt nog aan de N. R. Ct. geseind: „Op de vergadering in Queen's Hall vertelde Sir W. Ramsay, dat hij een brief had gelezen van een Zwitsersch koopman aan eesn anderen. Zwitser, waarin hij er zich op be roemde een fortuin te hebben ver diend met den invoer var. katoen uit .Nederland in Duitschland. De Nedierlamlsche Overzee-Trust, zei Ramsay vorder, verbindt zich, niet naar Duitschland weder uit te voeren. Dat doet ze ook niet. Ze verkoopt aan Zwitserland, en vandaar vindt het katoen zijn weg naar Duitschland". UIT BRlTSCH-INDIë. Reuter seint uit Ottawa Maharadja Kapurtala, een aan zienlijk Indisch hoofd, dat hier met. ziin jongs ten zoon de gast is van den hertog van Connaught, heeft aan een Canadeesch persman over de trouw van Britsch-Indië gezegd Indiè is Rritsch in hart en nieren. Machten van buiten af trachten op stand te verwekken in het Britsch. Indïscho rijk. Zij loopen te pletter tegen een rots. Duitsche drootuen van Indiache ontrouw zijn niet uit gekomen en zullen ninvmer uitko men. Het votk van Indié beseft zoo goed als het volk van Canada, dat deze oorlog tot eiken prijs tot een goed einde moet worden gebracht. Uit Dultsohland DE DUITSCHE KOLONIëN. In een schrijven van hertog Al'brecht van Mecklenburg, gepubliceerd dooi de „Süddeutsche Monatshefte", spreekt 'de minister van ko'oniën, dr. Solf, over het lot der Duitsche kolo nies. Hij gaat daarbij uit van de ko loniale aanwinsten onder Bismarck, en zet uiteen „Bismarck was er van te voren van overtuigd, dat deze gebieden in een oorlog met Engeland niet te verded'- gen zouden zijn. De gedachte was, dat dc bescheming der koloniën door Duitschland's macht op de slagvelden van Europa moest geschieden. Wan neer derhalve in dezen oorlog, deeien van de Duitsche koloniën dpor over machtige vijandelijke etrij«3krachten werden veroverd, dan moet dit smar telijke on beklagenswaardige feit a's in het bereik der mogelijkheid wor den aanvaard. Een tegen de Engel sche aanvallen afdoende militaire be waking van de koloniën zou strijd krachten uit het moederland hebben vastgehouden, die voor de beslissing in Europa onontbeerlijk waren. Wij moeten daarom vasthouden aan de gedachte, dat de bescherming der Duitsche kolonies door het op Eu- ropeesch gebied strijdende Duitsche leger moet geschieden. In dit opzicht kunnen wij, met het oog op de hier bestaan do successen en het bezetten van gedeelten van de vijandelijke landen, met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. EEN NIEUW OORLOGSCREDIET. Wolff seint uit Berlijn ln het door den Bondsraad goed gekeurde wetsontwerp tot vaststel ling der suppletoir© rijksbegrooting van binnenlandsche zaken voor hei jaar 1915 wordt een nieuw crediet van 10 milliard mark aangevraagd. U!t de VereenfQde Staten DUITSCHLAND EN DE VER- EENIGDE STATEN. De „Manchester Guardian" schrijft: De correspondent te Washington van do New-York World seint aan zijn blad, dat do autoritei tem aan het Ministerio van Binnenlandsche Za ken zicja bezorgd maken, omdat zij vree zen, dat Duitschland niet zal ant woorden op de laatste "Smerikaanscïie nota inzak© d© „LusiUuiia". Het ls bijna drie weken geleden sedert die nota in Berlijn is afgegeven. lib World-correspondent zegt, dat er geen aanwijzging is omtrent de gedragslijn, die de Vereenigdo Sta ten zullen volgen indien Duitschlöind niet mocht antwoorden, maar de al gemeeno opinie is, dat als het ant woord niet binnm een redelijken tijd mocht zijn binnengekomen, een saher- pe herinnering aan Duitschland zal worden gestuurd, waarbij oen ken nisgeving zaJ worden gevoegd, dat de Vereen. Staten tot actie zullen over gaan Indien nog meer Ameriknansche burgers zouden worden gedood. Men neemt echter aan, dat de nota, dadelijk gevolgd door het besiuit van de Vereenigde Staten can leger en vloot te versterken, Duitschland wel er van zal terughouden om Amen- kaansche burgers te dooden, of schoon de duikbooten-oorlog zal wor den voortgezet als vroeger. Het 20u zeer moeilijk zijn de Amei-Lkaaiischo oorlogsgezindheid in te toornen, in dien er nog meer Amerikanen op zee het leven mochten verliezen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Geabonneerde» hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden b(j' de Redactie van Haarlem's Dogblad, Qroole Houtstraat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vernielden wordt geen aaudacht geschonken. VRAAG: Is men verplicht een dienstbode bij het in dienstlieden een godspenning te geven? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Hoe oud moot ik' zijn, om, zonder toestemming van mijn ouders, te trouwen? ANTWOORD: Zoolang gij minder jarig zijt hebt gij minstens do toe stemming van een uwer ouders moo- dig en kan die van den anderen ou der door een verlof van den kanton rechter worden vervangen, Meerder jarigen hebben tot hun dertigste jaar eveneens do toestemming hunner ou ders noodig een moeten, als ze die niet krijgen, de tusschenkomst van den kantonrechter inroepen. VRAAG: Een werkvrouw werkt ruim twee jaar bij een familie. Do fa milie is nu voor 14 dagen uit de stad. Hoeft ze in dien tijd recht op loon? ANTWOORD: Als haar niets gezegd is, ja. VRAAG: Twee echtgenoot en hebben bij testament bepaald: wie bet langst leeft alles. Is deze bepaling ook gel dig voor de wet? Kan de overblijvende bij testament vermaken aan wien (hij. zij) wil? ANTWOORD De bepaling, wie her langst loeft alles, is alleen geldig als er geen bloedverwanten in de opgaan de of nederdalende linie zijn (dus ou ders of grootouders, of wel kinderen of kleinkinderen). Insgelijks kan de overblijvende al leen dan rechtsgeldig over zijn geheel bezit hescliikkion, als hij geen nadere verwanten heeft dan broeders of zus ters. VRAAG: Is men verplicht ecu juf frouw voor de huishouding een gods- penning te geven? ANTWOORD: Neen, dat is tot dus verre alleen voor dienstboden gebrui kelijk, d. w. z. voor meisjes, die zich onder de benaming dienstbode, keu kenmeisje en dergelijke verhuren. VRAAG: Ik wasch voor een dienst bode, welke por 3 maanden betaalt. Zaterdag jl. heb ik het geld ontvan gen. Don daarop volgendon Zaterdag kroeg ik berhxht, dat ik de wasch niet meer behoefde te doen. Heb ik recht op waschgeld over de drie maanden? ANTWOORD: Neen. Uit de Omstreken Sshoton. RAADSVERGADERING. Donderdagavond heeft de Öchoten- sclie gemeenteraad vergaderd. Door den heer Führhop, Burgemeester, werd do zitting ongeveer half acht ge opend, Afwezig waren de herren v. d. Steen, Do Graaff en Boxs. De notulen van de vorige vergade ring werden voorgelezen en zonder op- of uanmerkiiigen goedgekeurd. Dc volgende stukken werden voor kennisgeving aangenomen Een schrijven van Gedep. Staten be treffende belastingreclames en een schrijven van hetzelfde college hou dende goedkeuring van het Raadsbe sluit tot deelneming Ln de kolenreser- vemaatfichappij. Een voorstel van den heer De Vries, betreffende aankoop van levensmid delen werd in handen van B. en W. gesteld oin praeadvies. Ingekomen ie een schrijven van de heeren De Graaff en Boxs. De eerste kan wegens familieomstandigheden, de tweede wegens ernstige ongesteld heid de vergadering niet bijwonen. Als punt 1 staat op de agenda de aanbieding van de rekenng van de gemeente, van het gemeente-gasbe drijf en van het Burgerlijk Armbe stuur over 1914. Vermeld zij, dat de gemeente-rekening do volgende cijfers vertoont Inkomsten, gewone 12K578.50 1/2, buitengew. 130558.03i totaal 253136 53 1/2. Uitgaven: ge wone 141904.72. buitengewone f 70837,8112, totaal Zf2742 53 1/2. Batig saldo /40394 Wat de winst en verliesrekening van het gasbedrijf betreft deze sluit met een batig saldo van 8822.28 1/2. Evenwel zullen de afschrijvingen be dragen 19989.14 1/2. Zoodat een verlies is go- leden van ƒ11166 86.Wanneer de gemeente' nog uitbetaald zou krijgen de retributie ad 15000.—, dan zou hef verliescijfer bedragen 16166.86.—. Dit cijfer ad 11166.86 moet vermin derd worden met het cijfer van het reserve-fonds ad 1577.80, zoodat het verlies bedraagt ƒ9589.06. Wanneer 't jaar 1914 normaal ware geweest, dan zou er een netto-winst zijn geweest \am 28637.13 1/2, vermindert met 24986.141/2 is 3650.89.— Tot leden der Commissie tot nazien von de genoemde drie rekeningen worden benoemd de heeren Verkooy, De Vries en Boeree. In de Commissie voor de bezwaar schriften tegen den hoofdei ij ken om- slag, dienst 1915, worden gekozen de heeren Verkooy, Boe ree en Wolff. B. en W. stellen voor, een go'dlee- ning van f 10.000 aan te gaan, en wel om de volgende redenen: Vernieuwing meel plaats nebben van eenige openbare straten en plei nen en een plan den moet warden aangelegd' nabij de Ged. Schalkbur- gergracht en Spaansche Vaai'istraat; in het stadsgedeelte der gemeente moet een gedeelte der rioleering wor den vernieuwd; vernieuwing is noodzakelijk van eem' gedeelte der walJiescheidirig van de Paul Ki-ugerkade; Voor den dienst der gomeentereirul- ging moeten een paard en vuilniswa gen worden aangekocht; de voetbrug over de Delft moa. wor den vernieuwd1; het is ncodig om eenige verande ringen aan to brengen in het Raad huis. De kosten vnn al deze veranderin gen zijn geraamd op f ÏO.O'.G, die B. cn W. voorste)len, 5 1/2 pOt. ie 1 ce llen tegen een met hot juur 1917 te be ginner. jaarlijksche aflossing van minstens f 1Ü00. Do betaling van rente en aflossing zullen moeten geschieden ui: de ge wone inkomsten der gemeente. De heer HOOY is niet tegen de geld- leening, maai' maakt bedenkingen te gen de manier van aflossing llesze legt een al te bczwaai lijk? last op de gemeente. Toegegeven moet worden, dat, ook almet het oog op de werk loosheid,' dkïze werken zijn getorceer«L Daarom schijnt het hem wel oen r-e vlugge aflossing. Hij stolt voor, de som over 20 dienstjaren af te lossen. De VOORZliTEK antwoordt, dat hij geloo.Hi, dat Ged. Staten wet in zulk «ien voorstel zullen bewilligen. Do heer VERTON spreekt van de urge-riiae van de voorziening in ver schillende toes tan dien. Wanneer niet spoedig verbeteringen worden aange- brachit, za! 'I verkeerd' loopen. De heer 1IOOY handhaaft zijn voor ste! on verzoekt, zijn amendement te motiveer en bij Ged. Staten, wanneer hei wordt aangenomen. Het vooraf el Hooy wordt verworpen met 46 stommen. Zoïwler hoofdelijke stemming wordt liet voorstel van B. en W. uangeno- men. B. en W. stellen den Raad voor, ter voorziening in de bijzondere on kosten, die in dezen tijd noodzake lijk zijn gebleken, eene geldleening aan te gaan van hoogstens 18.000, tegen eene rente van niet moer daD 5!-j pCt. per jaar met een jaarlijksche aflossing van minstens ƒ6000, te be ginnen met jaar iyi7, en de betaling van rente en aflossing elk jaar te doen uit de gewone inkomsten der gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat de hooge aflossing een gevolg is van het doel der leening, die voortge sproten is uit den oorlogstoestand. De heer HOOY persisteert bij zijn zooevcn geuite meening en stelt voor in plaats van ƒ6000 te lezen ƒ900. llij begrijpt niet waar 't met de ge ril eente-fi.nanctën heen moet, als (leze Leening en misschien nog ande- ro loeningen er bij, in zoo'ii korten tijd moeten worden afgelost» Do heer VERKOOY is liet met den heer Hooy eens. Tevens acht hij het gewenscht, dat gemeenten als Scho len bij het Rijk kunnen aankloppen ter voorziening in haar financieele nooden. Bij de stemming over het voorstel- Hooy staken de stemmen, zoodat de stemming tot de volgende vergade ring wordt verdaagd. l>e eerste suppletoire begrooting over 1915, in ontvangst en uitgaaf Ixïdragende 175.806.66, wordt hier na vastgesteld. Met betrekking tot een verzoek d.d. 4 Augustus 1915 van A. Ileijn, om vaststelling van de open ruimte, wel ke zich moet bevinden achter het perceel Cronjéstraat no. 14, nadat dit perceel zal zijn verbouwd, stellen B. en W. den Raad voor, in te trek ken het raadsbesluit van 1 Juli 1915, en de open ruimte, welke zich moet bevinden achter voormeld jiorcoel, nadat het zal zijn verbouwd, vast. te stellen ter lengte van 6 Meter, zijnde de volle breedte van den achtergrond van lug. gebouw, en ter diepte van 2 Meter, onder voorwaarde, dat op den thans bestaanden achtergrond niet hooger worde gebouwd dan 3Vii Meter. - liet voorstel van B. en W. wordt met 8 tegen 2 stemmen aangenomen. Aan, de orde is hierna het meerma len in bespreking gebrachte ontwerp- s\erkliedenreglemenl en de behande ling van het adres van 23 Juli van de afd. Schoten van den Ncd. Federa tieven Bond van Gemeentewerklie den met voorstel tot wijziging van den staat, genoemd in art. 3 a van het algemeeo werkliedenreglament 1915. Bij de bespreking laakt de heer HOOY het, dat het orgaan van den Federatieven Bond op voor den be trokkene zeer onaangename wijze de handelwijze van den heer Verton critiseerde, Tevens deelt hij medo, dat, doordat aan den werkman Springvold een an dere titel is gegeven, diens uitzicht op bevordering verkeken is. De heer VERTON beantwoordt den heer lloey. Wat het laatst opgemerkte betreft, bij B. en W. heeft geen oogen- blik de gedachte voorgezeten, den be doelden werkman in zijn carrière te dwarsboomen. Wanneer dan ook Springveld in aanmerking komt voor de betrekking van stratenmaker, zal hij niet vergeten worden. Het reglement regelt de pensioen regeling o.m. aldus: Door de gemeen te wordt op hetgeen de" weduwe van een overleden gemeentewerkman ont vangt, een toeslag gegeven van f 1 per week per kind, dat nog geen 15 jaar is. De hoor SCHUURMAN stelt voor, de pensioenregeling voor twee werk lieden zoodanig te wijzigen, dat een gulden per kind zal worden uitge keerd, zoolang, totdat het jongste kind den leeftijd van 15 jaar bereikt heeft. Het amendement wordt ondersteund door den heer Verkooy en bestreden door den heer Vorton. Het wordt verworpen met 6 tegen 4 stemman. De heer Hooy stelt voor in plaats van 15 jaar te lezen 18 jaar. Bij de stemming hierover staken weer de stemmen. Ten 6lotte gaat oien over tot de vaststelling van «en reglenion't, be treffende het dienstverband van in lossen dienst zijnde werklieden. Na dat dit na ©enige discussie is aange- nomen, wordt tot rondvraag overge gaan, waarin evenwel geen belang rijke zaken meer besproken worden. De burgemeester sprak eenige woor den van afscheid tot de vertrekkende raadsleden Cobölehs en De Graaff; eerstgenoemde dankte den voorzitter. D© Voorzitter sluit 'dan te kwart voor elf de openbare vergadering. Binnenland VEREENIGING TER-BEVORDE RING VAN DE BELANGEN DES BOEKHANDELS. (Vervolg). Uit de verslagen bkek dat het le den al dit jaar stec-g van 716 tot 735. Tot eerele«tou werden benoemd de heeern W. A. G. Proost, dr. D. F. Scheurleer en J. W. Enschede. Van H. M .de Koningin was een ge- lukwensch per telegram ingekomen. Tot bestuurslid werd gekozen de heer H. B. Sehaafsnia te Leeuwarden. Verder werden nog tot bestuursle den gekozen de hoeren A. B. v. Hol- kema en, Allert de Lange. Tot pen ningmeester werd de heer Holkema aangewezen. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van hulde gezonden. 's Avonds werd in Artis 't feestdiner gehouden. Ongeveer 250 leden der Vereeniging hadden ln de met vlag gen gedrapeerde zaal plaats geno men. Als .gasten waren verschillende autoriteiten aanwezig. Aan de hoofdtafel had rechts van den voorzitter dor vereeniging, den heer Vincent Loósjes. plaats geno men de Minister van Landbouw. Nij verheid en Handel, de heer Posthu- ma. Links zat- de Commissaris der Koningin in do Provincie Noord-IIol- land, jhr. Rfiell. Verder zaten o.a. aan de ste'.1 ingeommandaat van Am sterdam, generaal Onhorst en de bur gemeester. de heer Tellegen. De aanwezigen wérden welkom ge- heeten door den voorzitter van het bestuur, den heer Vincent Loosjes. Spr. herinnerde hoe ook voor honderd jaar ons vaderland in moeilijke omstandigheden verkeerde. Toen was juist het Fransche juk af geschud en deed Koning üièin I zijn intiée iu ons land. Honderd jaar zijn sedert voorbij gegaan en we zijn gebleven oen vrij voik, levende in een vrij land, ui voorspoed en 'wel vaart, steeds onder de regeering van een telg van het Oranjehuis. Daarom: „Oranje boven, leve de Koningin!" Met luide toejuich in gen en het zin gen van het Wilhelmus stemden de aanwezigen met het gesproken© in. Minister Posthuma verklaarde do uitnoodiging om dit diner bij te we nen onder voorbehoud te hebben aan genomen. Men kan nooit weten of de buitengewone omstandigheden nog buitengewoner worden! Maar, i9 het een zeldzaamheid wanneer een per soon honderd jaar wordt, zeldzamer nog is liet wanneer een vereeniging haar eeuwfeest viert. Wenscheüjk is ook dat alles zooveel mogelijk zijn gewonen gang gaat en, wanneer men, ondanks de omstandigheden, toch meent een feest te moeten organ isee- ren, dan kan spr., wanneer men niet in uitersten vervalt, daartegen niet hebben. Toch voelt spr. zich eenlgszins als in een vreemd huis, hoewel hij wel door heit Gedenkboek eenigszins ver trouwd is geraakt met dat huis. Wan neer spr. na den oorlog oens met ver lof, of, wie weet, met pensioen is (gelach), zal hij het nog eens rustig doorlezen! De Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, jhr. Röell, maakte dc opmerking, dat er in 1815 wel plannen zijn geweest voor de op richting der Vereeniging, maar dat deze toch blijkbaar eerst in 1817 in wezen is gekomen. Dat bliikt ook uit hot eerste jaarverslag dat in 1818 uitkwam. Laat dit feest dus een pre ludium zijn van «te feestviering over twee jaar. (VroolSjkheid). Ten slotte herinnert spr. aan het feit dat het heden. 12 Augustus, juist 132 jaar geleden is dat de heer Ix>os- je-s, de overgrootvader van den tegen- woordigen voorzitter der Vereeniging, te Haarlem ziin proefstuk afleerde tot opneming in het boekhindorsgilde. Daarna voerden nog vele personen hot woord, o.a. burgemeester Telle- gon. De speeches werden afgewisseld met eenige feestzangen. Een ca baretvoorstel 1 i iw besloot, het feestdiner

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6