NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaargang No. 9873 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 16 AUGUSTUS 19)5 A HAARLEM S DAGBLAD ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cis. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer f 0.20. Reclames 30 Cts. per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, elke regel meer 10 Cts. a contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Vorzekering der (per woek) geabonneerde!! wordt gewaarborgd door „The Ocean" Rokin 151, Amsterdam. - ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Zaterdagavond"f 1.50 Franco per post door Nederland2. Afzonderlijke nummers0.05 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.377* n a de omstreken en franco per post. 0.45 Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 17 AUGUSTUS. Buitensociëteit: Concert IlaarL Mu ziekkorps. Orgelbespeling in de Groote Kerk. Cinema-Palace: Voorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor- «telling. Schouwburg: Quo Vadia Duin en Daal, Bloemendaal: Concert. Stadsnieuws Zin kd 1 ef stal. Van een perceel in het Frederiks- park worden vermist twee stukken zinken afvoerpijp en een koperen traan van een tuinslang. De politie stelt een onderzoek in. Mishandeling. Zaterdagavond is bij een vecht partij op de Groote Markt een sol daat, J. V. genaamd, mishandeld door een burger, J. II. van D., die hem met een gebroken, bierglas drie snij wond en aan de rechterwang toe bracht. Tegen Van D. is proces-verbaal op gemaakt, ofschoon hij alle schuld ontkent. Examens. Iloofdacte L. O. Te Amsterdam slaagde voor het examen Hoofdacte L. O mej. E. G. Vorhorst, van IJ- muiden. Teekenen M. O. acte M d. Te Rotterdam slaagde voor het examen teekenen M. O. onze stadgenoot de heer W. C. L. Robbers. Men meldt ons: D-> heer A. ven Linden Tol, bij Ko ninklijk Besluit van 2 Augustus j.l. No. 69 benonmd tot reserve le Luite nant der infanterie, is heden naar Moasslu's vertrokken, om aldaar op te treden als commandant van de hij de glasfabriek werkzaam gestelde ge- Interneerde Belgen. •GEREFORMEERDE KERK A. Zondag is aan de gemeente der Ge reformeerde kerk A (Ged. Oude Gracht) mede ged eed, dat Ds Bon man, te Hoogeveen, voor het beroep bedankt heeft. Dit is thans de derde predikant die voor het beroep bij deze gemeente be dankte. BinGEMEESTER A. GRAVESTEIN. Mon schrijft van Urk aan „De Ne derlander" Gowconl::ic is er van ons landje in dc zee niet heel veel nieuws te mel den Urk leeft stil, al is dat in den laalsten tijd ook «enigszins anders go- worden, sinds het ocji internee: ings- oerd .word Ook is de communicatie met don vasten wal alweer verbeterd, en varen er thans 3 etoonibooten van er. naar ons eiland. Maar er gebeurt toch wel eens iets, en van zulk een gebeurtenis hebben we nu to berichten. Het is n.I. de her benoeming van. onzen burgemeester (of burgervader, zooals men hier lie- \er zegt) die aanleiding gegeven heeft let een hartelijk huldebetoon aan <Jen hee- A. Gravcstein, die, toen hij hier vóór 6 jaren kwam, ons eiland niet kende, en het eiland hem evenmin. Maar wat is er sindsdien al niet veel gebeurd I In dc bijeenkomst, die ter huldiging van den burgemeester ge houden werd, getuigden daarvan ver se beidene sprekers. Dat er een alge meens bestrating en rioleering kwam, dat het onderwijs zich naar nieuwe eischen kon inrichten, dat de visch- fcfslag tot grooten bloei geraakte, het Is hl voor een groot deel aan den hoer Gravcstein te danken. De bevolking bo< den burgemeester dan ook, als bl'jk van waandeoring voor dit alles, een franien haard aan, waarvoor de hoer Gravcstein hartelijk dankte, daarbij zijn beste wcnschen uitende voor den bloei der gemeente. De burgemeester, die reeds voorzit ter is van het fonds „Hulp en Steun", Is thans ook benoemd lot Voorzitter van de Zeevaart-onderlinge en tot lid van toezicht van het Hoofdbestuur. Mogu hij in zijn verschillende func ties nt lang tot heil van Urk werk zaam zijn. DE POLITIE In een vervolgartikel „Noodtoestan den bij de politie" vinden wij in het nummer van 23 Juli 1915 van „De Po litiebode" eenigio mededeelingen over Haarlem. Daaraan wordt ontleend: Voor Haarlem wordt een minimum salaris van ƒ1000 noodig geoordeeld in deze tijdsomstandigheden. Welnu, dan behoeft het geen verder betoog, dan is daar in Haarlem terdege van armoede onder het personeel sprake. Bijna alle vrouwen moeten er bij uit werken gaan, wordt ons gemeld, en ook zouden er gevallen voorko men, dat er eebuld gemaakt wordt. Treurig. Waar blijft de eer en goede naam der politie?" Daarna volgen eenige voorbeelden. Aan een vrouwtje ried de dokter versterkende middelen aan, veel melk drinken, wandelen builen de stad. Maar 't kon niet, onvdat ze er bij uit werken moet gaan. Een tweede moest haar voorkamer tje. dat haar trots was, verhuren. Een derde moet wekelijks 6 dienst- bodenwasschen doen. Een agent, die in zijn vrijen tijd op oen in den vrijgezellentijd gekochte fiets nog wel in den omtrek uit toeren ging, moest die verkoopen omdat hij eer nieuw pak kleeren noodig had. KON. NATIONAAL STEUNCOMITÉ 1914. Onder de vijftigste lijst van ingeko men bijdragen van 25 t/m. 31 Juli 1915 lezen wij nog de volgende giften: Haarl Machinefabriek v/h. gebrs. F.. Haarlem, ƒ1000. Zusters gesticht Moeren bergSantpoort, ƒ14. Haarl. Katoenmaatschappij f 2700. Mevr. I. W.( Aerdonhout, 100. J. A. I., Aer- jenbout, 60. (Zij vervolg Stadsnieuws op pag. 2). Git de Omstreken heemstede. GEMEEN iERAAD. Openbare vergadering van den Raau der gemeente Heemstede op Donderdag 19 AukuoIuo 1S15, u«» avonds om 8 uur. Agenda 1. Onderzoek dei* geloofsbrieven van nieuw inkomende leden. 2. Vaststelling notulen. 3. Adres van den heer P. J. Staal, om eervol ontslag als lid der Com missie tot wering van schoolverzuim. 4. Adressen van J. A. de Vries en A. Meilink, om vergunning bouw schuitenhu.s en ligplaats voor schuit met ontwerp-beslmten onttrekking gedeelten dei- Leidsche Vaart aan den openbaren dienst en verhuring bedoelde gedeelten vaart. 5. Voorstel tot aankoop Houtvaart c.a. van den heer II. II. Beels, van Heemstede. 7. Voorste] tot deelneming in de Onderlinge Kolen reserve Maatschap pij. 7. Advies betreffende opknappen gedeelte voetpad langs Leidsche- vaartwez tusschen Pijlslaan en Ko gelstraat. 8. Aanbieding der rekeningen van de gemeente, liet Burgerlijk Armbe stuur, de Gas-, Duinwater- en Elec- triciteitshedrijven over 1914. 9. Mededeeling volgens art. 5 der Bedrijfsvei'ordening van de tabellen van afschrijving op de bezitting van de gemeente Gas-, Duinwater- en ElectriciteitSbedrijven. 10. Voorstel betreffende vergoeding voor waarneming bij ziekte van de betrekking van gemeente-ontvanger. 11. Uitloting van aandeelen in een geldleening. 12. Voorstel betreffende uitbetaling gedeelte trectement assistent aan de gemeente Gas-., Duinwater- en Elcc- trieiteitsbedrijven tijdens de mobi lisatie. 13. Voorstel om het aantal com miezen ter secretarie met een uit te breiden. 14. Vaststelling Reglement Ge meentelijk Werkloozenfonds. 15. Voorstel tot het verleenen van een crediet. voor de viBchvoorziening. 16. Vaststelling staten van af- en overschrijving en 2de suppletoir® bc- grooting dienst 1915. 17. Ingekomen stukken en mede deelingen. Zand voort. Aangekomen vreemdelingen. G. Alxte, Amsterdam. StaMonsstr. 3 1 pers. Mevr. Wed. ten Ka'e, Am sterdam, 7eestraa' 9, 4 pers A. For. tuin, Amsterdam, Nieuwstraat 25, 4 p. Fam. Meinesz, Doetinchem, Pen sion Buekmami, 3 pers. Fam. Hirschfeld, Bloemendaal, id., 3 pers. Fam. Jonas, Amsterdam, id., 3 pers. D. Visser, Amersfoort, id., 3 pore. Fam. de Bruin. Amsterdam, id., 3 per. Mevr Gotz, Haarlem, Gr. Kochc 21, 24 p^rs. E. A. Jansen, Utrecht, Kostver- kwenstraat 74. 5 pers. G. Breman, Amsterdam, Van Ost.adestrat S, 1 p. J. P. Fescvïa id., Haltestraat 39, 4 u. J. Leostamaker, id., Kerkstraat 22, 2 pers. Fam. Hertog, id., Kostverlo- renstraat 11, 5 pers. Fam. Zeldenrust, id., id., S pers. Fam. Mendes de Corta, Amserda.ni, Perseveranca, 2 pers. Dames Bcsman, Amsterdam, id 2 p. Fam. Meijhoom. Ootmarsum, id., 5 p. Mevr. Rfimmon, Berlijn^ id.1 pers. Fam. Quanjor, Amsterdam, id., 3 p. Dames van Collum, id., id.. 2 pers. H. J. Wegerif, id., id., het Witte Huis 8 pers. P. van Zoelen, id., Zandv. laan 47, 4 pers. Dr. Brongerama, Bloemendaal, Zeestraat 16, 5 pers. J. H. Altcna, Amsterdam, Pension Henrietta, 5 pers. H. Koning, id., id., 7 pers. G. R. K. Klotte, id., id., G pers. AL G. Oudkerk, id.. Zeestraat 06, 8 p. A. van Tooren, Amsterdam. Hooge- weg 36, 7 pers. Wed. A. Schuffer, id., Dorpsplein 1, 3 pers. G. Schwieten, id., Zandv.laan 1, 4 pers. Fam. van Dam, Groningen, Pens. Seinpost, 3 p. Fam. Jurgens, A'dam, id., 2 p. J. P. Jansen, iiL, Kerkdwursstraat 1, 4 p. C. Niewalter, id.. Stationsstraat 22, 6 pers. A .van Balen, id., Bakkerstraat 4. 4 peis. H. Verhey, icL, id., 2 pers. H. van Engel, id., Brederodestraat 10, 6 pers. J. Meester, id.. Heemskerks'.r. 5, 12 pers. L. J. Jacobs, Watergraafs meer, Koningstraat 9, 5 pers. Fam. Goediand, Amsterdam, Vredelmi3 p. Door den vrachtrijder S. uit Haar lem, werd Zaterdagmiddag een twee wielige kruidenierswagen, gevuld met boodschappen van den heer R., al hier, aangereden, met het gevolg, dat de waren over de straat rolden. De schade werd vergoed. Zaterdag- en Zondagavond ivcrd in Olyiyipia Palace door de Kon. Veree- niging „Het Nederl. Tooneel" opge voerd „Pygmalion", komedie in vijf bedrijven van Bern. Shaw. Vooral den eersten avond was het circus goed be zet en de bezoekers genoten van het goede «pel. Binnenland ALS EEN PHFVTX UIT HA AP ASCH. De Haagsche redacteur van „De Te legraaf schrijft Zaterdagavond zijn de leden der Tweede Kamer en allen, wier werk met den parlementairen arbeid in verband staat, uit hun zomerrust op geschrikt door een dikken 6tapel stuk ken. Deze bleek te bestaan uit het ver slag (en de daarbij behoorende be scheiden) der commissie van voorbe reiding in zake de wetsontwerpen tot regeimg der administratieve recht spraak. Wie dacht nog aan deze eer bare wetsontwerpen? Wie waande ze al niet bijgezet in <le verzameling van de vele, die kwamen en gingen? Het is dan ook eenigszins komiek, onder den titel van dit verslag, hetwelk al leen reeds 157 bladzijden telt, te le zen. dat vroegere stukken zijn ge drukt „onder nummer 159 der zitting 19041905 en nummer 63 der zitting 1905-19C6". Tier jaar geleden du« Het afdeelingsonderzoek van deze wetsontwerpen had plaats in Februa ri en Manrt vtjn het jaar 1906. Daar op werd in Juni 1907 het verslag aan minister Van Raalte gezonden. Het antwoord der regeering aan de com missie van voorbereiding kwam ruim vier jaar later. En nu, weer vier jaar later, wordt het verslag openbuar ge maakt, en komt het met allerlei on gezellige wetsontwerpen en allerlei verschrikkelijke bijlagen, op wreed- aardigo wijze de zomer-rust versto ren var- hen, die met het parlement reilen en zeilen. Maar onze «chrik heeft, wij komen er recal voor uit, niet lahg geduurd Want, terwijl w ij de tienjarige schoo- i c fee der administratieve recht spraak een hartelijk welkom toeroe pen bij haar weder-in trede in het le ven, zijn wij er vast van overtuigd, dat er w el weer tien jaar voorbij zul ten gaan alvorens zij in het parlement naar triomfen viert. Na welk woord van welkom wij zoo ongalant zullen zijn, de foe voorloopig maar weer te verge te» VERNIETIGING VAN EEN BE SLUIT VAN B. EN W. Bij Koninklijk besluit van 27 Juli j.l. is vernietigd, wegens strijd met het algemeen belang, het besluit van B. en W. der gemeente Heiloo van 31 December 1914, lot toekenning van eervol ontslag aan den ambte naar ter secretarie K. Blankestijn met 1 Januari 1915. Het Koninklijk, besluit overweegt, dat hij Kon. besluit van 15 April 1914 (Staatsblad no. 175) liet besluit van den Raud der gemeente Heiloo, d.d. 24 December 1913, w aarbij het salaris van den ambtenaar ter secretarie was ingetrokken, wegens strijd met het algemeen belang werd vernie tigd dat aan dien ambtenaar bij beslnit van B. en W. van Heiloo d.d. 31 De cember 1914 ongevraagd en eon der vermelding van reden eervol ontslag ife verleend met ingang van 1 Ja nuari 1915 dat blijkens eene schriftelijke ver klaring van den Burgemeester dier gemeente, d.d. 16 Januari 1915 ge noemde ambtenaar ruim acht jaren ïq die betrekking tot groote tevre denheid is werkzaam geweest en in alle opzichten zijn plicht heelt ver vuld dat derhaüve voor het verleenen van gemeld ongevraagd ontslag geen gegronde reden bestond en (het ge meentebestuur van Heiloo blijkbaar beoogde door dat ontslag de strek king van het voormeld Koninklijk besluit d.d. 15 April 1914 (Staatsblad no. 175) te niet te doen dat het verteerifen van ongevraagd ontslag aan een ambtenaar zonder gegronde reden in strijd ie te achten met het algemeen belang. („St.-Gt."). EEN* ERNSTIGE WAARSCHU WING. Men meldt uit Arnhem aan de ,.N. R Ct.": Weder dreigt een gevaar, dat een van de mooiste landgoederen van ons land voor het publiek gesloten zal wroden, ditmaal niet omdat de eige naar geen vreemden meer op zijn landgoed wil toelaten, of omdat het landgoed onder den hamer komt, maar thans treft de schuld het pu bliek. Sedert vele jaren heeft baron Van Pallandt op werkelijk vrijgevige wij ze kaarten beschikbaar gesteld, om ook anderen te doen genieten van de heerlijke pracht van het schoone, daor geheel Nederland bekende land goed Rosendael bij Velp. Duizenden en duizenden zijn daardoor in de ge legenheid geweest dit landgoed, dat kan gereken worden tot de prachtig ste landgoederen van ona vaderland te bezoeken, doch zooals we vernemen beetaat bij baron van Pallandt bet ernstige plan, om iederen bezoeker den toegang tot zijn landgoed te ver bieden. bare bron vernamen, omtrent het schandelijk optreden van het publiek, lijken bijna ongelooflijk. Het plantsoen wordt vaak onder de oogen van den eigenaar ver nield, de wandelwegen op schande lijke wijze bevuild. Op vermaningen van het personeel wordt geen acht geetegen, ja, erger, men drijft vaak den 6j>ot met hen. Het is reeds zoover gekomen, dat de eigenaar en zijn familie op de uren, dat publiek In het park wordt toegelaten, zich daar liefst niet meer vertoonen, om niet aan onhebbelijk heden bloot te «taan of getuigen te zijn van vandalisme. De toestand is thans van dien aard, dat baron van Pallandt ernstig over weegt zijn buitenplaats voor bet pu bliek to sluiten. Slechts de gedachte aan de groote nadoelen, die 'n dergelijk besluit voor Velp. en de andere dorpen in d« buurt van Arnhem, die in het zomerseizoen in hoofdzaak van het vreemdelingen verkeer bestaan, zal medebrengen, houdt den eigenaar thans nog terug van dezen strengen maatregel. Komt echter binnenkort geen ver andering in den tegenwoordigen on- houdbaren toestand, dan is sluiting van het landgoed Rosendael zeer spoedig te wachten'. NEDERLAND IS NEDERLANDSCH- GEZIND. We lezen in het „Algemeen Han delsblad" In het „Berliner Tageblatt" tref fen wij een artikel aan van den Am- sterdamschen correspondent Paul Raché, waarin zeer juiste opmerkin gen worden gemaakt. De woorden: „Nederland is Neder- landschgezind", zoo vangt bet aan, kunnen het eerste ooeenblik een slechte grap of minstens onnoodtg schijnen. Maar dan toch alleen in het eerste oogenblik. Het is raad zaam, dat wij in Duitschland Neder land zien zooals het werkelijlk is en zooals het zelf wenscht te worden gezien en niet zooals menigeen sinds twintig jaren gewoon is bet te zien door een bedriegelijêcen bril. Dat is zoowel in ons belar.g als in dat van Nederland. Maar al te vaak Iwudt men bij de beoordeeling van Neder land en de Nederlanders nog vast aan de oude Leuze, die zoo van harte goed gemeend ie, dat velen zich er over verbazen als men ze in Neder land koel en met wantrouwen aan hoort. Die leuze van het „stamver wante" kleine Holland, met zijn „eigenlijk Duitsche" taal, dat au fond zoo goed als I>uitsch voelt en niet al zijn opvattingen naar Duitschland neigt, den grooten broer, bij wien het graag bescherming en steun zoekt deze leuze van meer phantastisch aangelegde dan ter za ke kundige politici moet nu einde lijk eens als afgedaan worden be schouwd. Men kan de Duitsche zaak hier in Nederland geen grooter kwaad doen dan den Hollander steeds opnieuw, zooals tegenwoordig dagelijks geschiedt, voor te houden, dat hij „eigenlijk bij ons hoort." Wij zuilen, zoo vervolgt de correspon dent, eerst dan tot Nederland in een betere verhouding komen en Neder land zal ons eerst dan vrijer en vlot ter naderen, wanneer wij ons er aan gewennen meer dan tot dusverre den Nederlander ais zoodanig te zien en te behandelen en niet als een N ederduilscher. Dat zal ons misschien niet gemak kelijk vallen, maar het is noodig, aangezien het uit politiek oogpunt de aangewezen weg ie. Vervolgens waarschuwt de schrij ver zijn lajidgenooteflj op hun woor den te passen. Wat in Duitsche ooren aangenaam klinkt, doet dit niet in Nederlandsche ooren. Juist in dezen tijd, schrijft hij, waarin ons nationaliteitsgevoel zoo sterk ontwikkeld is, moeten wij grooten eerbied hebben voor hef nationali teitsgevoel van anderen. Zeker, Ne derland is niet Engetech-, en even min Franschgezind. Maar het is ook niet Duitsch-gezind. Nederland is 6lechts Nederlandse h- gezind en dat in hart en nieren. Men moet don Nederlander kennen met zijn vastgewortelden trots op zijn grootsch verleden en zijn be schaving men inoet weten hoe sterk ook thans nog zijn nationaal zelf bewustzijn is ontwikkeld, om in te zion. dat hij niets anders is e n ook niets anders zijn wil dan Nederlander. Juist omdat Nederland goen rol meer «peelt in d-a wereldpolitiek, is hij spoediger geraakt wanneer men Item onzacht er aan herinnert, dat de wereld veranderd is. Wij moeten, willen wij meer ver trouwelijke betrekkingen doc-n ont staan, elkaar beter loeren kennen, schrijft de heer Raché verder. Wij Nederland en Nederland ons. Het eindelijk te zien zooals wij zijn, ter wijl liet zich moet bevrijden van een dwazo annexatie-vrees en de toe-ge stoken hand met vertrouwen moet aannemen. Wij hebben steeds harte lijker gevoeld voor den Hollander, dan deze voor ons. Het is misschien van pas, te herinneren aan de Duit sche geestdrift voor de Boeren tij den» hun onafhankelijkheidsoorlog. Wij hebben toon n.b. zeer tot ver wondering van de Nederlanders de zaak der Boeren tot de onze se maakt en hebben met de grootste sympathie den strijd van generaal Botha gevolgd, van denzelfdep Bo tha, die zich thans door Boerin en En gelachen laat huldigen als de veroveraar van Duitsch Z. W. Afri ka. De oorlog heeft o> veel geleerd en heeft one in bet zonder ge toond, hoe ver wij met onze gevoeis- politiok gekomen zijn. Deze erken ning is misschien ook voor onze toe komstige verhouding tot Nederland niet geheel zonder nut Dan wijst de schrijver cr op, dat zijn landgenooten de teleurstelling over de houding van Nederland in dezen oorlog ook te danken hebben aan hun onvoldoende kennis van hetgeen in Nederland leeft. Holland is, schrijft hij, wat de massa aan gaat, met Duitschgezind, zooale het ook nooit en dat wordt steeds we der in Duitschland vergeten uit gesproken Duitsehgezind is geweest. Ik kan stecir.s herhalen de Neder lander gevoelt veel te veel uitslui tend Nederlandsch om met zijn sym pathieën en anti-pathieën naar deze of gene zijde over te hellen. Volko men terecht merkt de corresr>oudent op, dat men werkelijk geen diepere beteekenis er aan moet hechten als de Hollandsche straatjongens „Tip- perary" op de draaiorgels meeflui- ten. Tenslotte zegt hij, na de correct^ houding in alle opzichten van het Nederlandsche volk en de Neder landsche regeering recht te hebben laten wedervaren „Oorloppsowchtig Is de Nederlander nooit geweest, een eigenlijke „oor logspartij" bestaat in Nederland niet, al werd er wel eens van gesproken Over de wenechelijkheid van een ge wapend ingrijpen door Nederland wordt niet meer gerept. Men bereidt zich voor op de toekomst In Duitschland acht men het vanzelf sprekend, dat na don oorlog toena dering zal ontstaan van Nederland tot Duitschland. In Holland echter is mon daarvan nog niet zoo over tuigd. maar men zal zich er aan moeten gewennen Duitschland met ruimeren blik te beschouwen dan tot dusverre. Evenals w ij, Duitschers. ons er aan moeten wennen dat kan niet vaak genoeg betoogd wor den dan Nederlander meer als Nederlander te zien en zijn verlan gen en 6treven, zichzelf te willen zijn en blijven, te begrijpen." Prof. mr. J. A. van Hamel vult ln hot „Handelsblad" een enkele zin snede van dit artikel door eon woor delijke vertaling aan. Deae luidt „In Duitschland acht men het van zelfsprekend, dat na den oorlog Hol land toenadering zal zoeken met Duitschland. In Holland is men vau deze vanzelfsprekendheid nog niet zoo doordrongen, maaj men zal er zich niet aan kunnen onttrekken. Men zal er zich aan gewennen moe ten, Duitschland met minder voor oordeel te beaien dan thans. WILDE ZWIJNEN. Men schrijft uit Voortihuyzen De landbouwers, wonende tus schen den driehoek Voorthuyzen— Putten-Garderen, ondervinden thans out zet lend en las-t van een of meer wilde zwijmen, die zich des daags in de boeschen hij het landgoed Groot- Spriel schijnen op te houden en des nachts rooftochten ondernemen. De beteten doen zich vooral te good aai» de haver en verwoesten veel. In één naoht worden aardappelvelden ala het v.are omgeploegd. Reeds een vijftal nachten zijn zes boeren jagende geweest, om zich van die lastposten te bevrijden. Eeu groot exemplaar werd aangeschoten. De kogel scheen echter slechts wei- nig uitwerking te hebben, hoewel de schootsafstand slechte pl.rn. 40 meter bedroeg. RECHTSPOSITIE GEMEENTE- POLITIE-BEAMBTEV Door -G. van Putten te Le.den en K. Frugte. te Hoofddorp, reep. voorzittei en secretaris van den Bond van go- meentepolitiebeambten in Nederland, gevestigd te Leiden, is in opdracht van dezen Bond een adres gericht aan de Koningin met het verzoek ver betering te brengen in de rechtsposi tie, waarin de geheele gemeentepoli tie in Nederland verkeert. Zij zeggen o.a. in dit adree „dat deze rechtetoozo positie in hoofdzaak haar ontstaan vindt in het geen in art. 191 der Gemeentewet rechtspoeUie van den politiemotor- handen van één persoon, den burge meester, wordt gelegd „dat toch zeer zeker moeilijk het rechtsgevoel van den politieman kan worden bevredigd wanneer den bur gemeester ale hoofd dc-r politie het recht van straf toekenning wordt go- geven en tevens slechte als de eenige persoon -wordt aangewezen, bij w en men Sn hooger beroep kan komen van een opgelegde straf Verder wordt in het verzoekschrift gezegd dat de Bond in 1907 een actie voor het verkrijgen eener betere rechtspositie heeft gevoerd, welke ac tie een negatief resu'laat heeft ge had en den Bond heeft gesterkt in de meening, dat de rechtelooze toestand niet eerder za' ophouden, dan nadat het bewuste art. 191 nader is gewij zigd geworden. In ©en uitvoerige toelichting in bro churevorm. aan het adres toegevoegd, noemen adressanten tal van voor beelden, waarjjt h deze rechteloo- ze toestand kam blijken. DUURTETOESLAG RIJKS-.AMB TENAREN. Zaterdagmiddag ontving de Minis ter van BJnnenlandeche Zaken aan zijn Departement in audiëntie het „Uitvoerend Comité der samenwt-r- kor d- Rijksambtenaren-organisaties da', kwam verzoeken a'-snog een duur- te-toeslag op de tractemenien toe te staan, gelijk in zijn adres was go vraagd. Nadat de voorzitter, de heer J. E. Tuininga, uH Utrecht, het verzoek had toegelioht en den toestand had ge schetst, waarin de ambtenaren ver- koeren en zuilen komen te verkeeren, verklaarde Z.Exc., dat een vaste som op de begrooting was uitgetrokken en de Regeering wegeDs den financieo- len toestand niet verder kon gaan. Op een vraag van den heer Th J Wij- nands, secretaris van het comité u-t Rotterdam, of het in de bedoeling lag van de Regeering, de beschikbare som te bestemmen voor die groepen van ambtenaren, die aanvankelijk op de vorige begrootmg voor ealarisverhoo- glng waren voorgedragen of dat dezo som beschikbaar werd gesteld voor a.le ambtenaren onder c-on zekere norm, door de Regeering te stellen, antwoordde de Minister, dat dH laat ste in zijn bedoeling lag. doch nog nader in den Ministerraad zal worden beehst. Op een nadere vraag of, zoo de Regeering daartoe eventueel mocht overgaan, moest worden aangeno men, dat de nieuwe salarisregelingen dan zouden worden uitgesteld, ant woordde de Minister bevestigend. Door den voorzitter van het comité werd voorts den Minister er op gewe zen, dat indien de begrooting haar gewone verloop had, de betrokkenen «orst in April van hel volgend jaar de hun toegedachte verhooging zouden kri'gon, en met klem werd er op aan gedrongen, dat de Regeering nog vóór de winter intrad den lageren ambte naren te liu'p zou komen, waarop Z Exc antwoordde, dat hij voor dit denkbeeld zeer veel gevoelde en dit nader in ernstige overweging zou ne men.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1