zijn nota niet vóór <1© Inscheping ,van de troepen had doen tookomen. Voorts zou d© Servisch© regeering niet aan liet verzoek van Italic kun nen voldoen, aangezien voor een der gelijk ontruimingsbcslult geen aan nemelijke reden voor het volk te vin den zou zijn. UIT BULGARIJE. Wolff seint uit Sofia Radoslawof, de minister-president, heeft verscheidene leiders der opposi tie, die inlichtingen over don toestand kwamen vragen, afzonderlijk te woord gestaan en verzekerd, dat do rogoo- •ring geen avontuurlijke, politiek drijft, Indien er een heel uit moest worden genomen, zal do minister-president tevoren met de leiders der oppositie overleg plegen. DE DARDANELLES liet Turkecho hoofdkwartier meldt „De geallieerden hebben de sedert den Cden dezer gelande vijf nieuwe divisies in het vuur gebracht tegen de Turkschc stellingen, maar de aan vallen zijn, dank zij den hcldhaftigen tegenstand van de Turkschè troepen en hun tegenaanvallen, mislukt. De geallieerden hebben in deze gevech ten de helft van hun nieuwe strijd krachten, die zich nog alleen op de ocverheliingen staande houden, ver loren. Zondag hebben de Turken in de na bijheid van Anafortas oen aanval met aanzienlijke verliezen voor de geal lieerden afgeslagen. De Turken heb ben daarbij een kapitein en eenige soldaten gevangen genomen, twee machinegeweren en een groote hoe veelheid geweren buitgemaakt. Turkse he troepen bezetten thans overal stellingen, die de stellingen der geallieerden beheorschon. Turksche artillerie heeft voOr Ari Boernoe een torpedoboot getroffen, die zich brandend hooft verwijderd. Bij Sed-ul-Bahr hebben de Turken op hun rechtervleugel 2 it 3 M. vóór de linie der geallioerdejj oen mijn tot ontploffing gebracht, waardoor de stelling der geallieerden niet haar mijnwerpers en prikkeldraadversper ring ineen is gestort. De geallieerden hebben dit optreden den geheelen nacht met een tot niets dienende ver spilling van munitie beantwoord. Op de overige fronten niets van be lang." In een brief van een Britschen ser geant, die m»GallipolI vecht, vindt de N. R. Ct. de volgende uitlatingen over de Turken: „Onze troepen beschouwen de Tur ken als bewonderenswaardige vech ters. als 't ware geboren strijders die onder Duitsche organisatie en lei ding een vijand vormen, die niet ge makkelijk ie overwinnen is. lloe eer der iedereen in het Yereenigd Ko ninkrijk dat inziet hoe beter. liet is pijnlijk om te hooren van al de dwaasheden die thuis voortduren, terwijl de soldaten iji actieven dienst moeten doorstaan wat zij doen. Nie mand, tenzij hij het in werkelijkheid heeft gezien, kan beseffen, wat men- echelijke wezens kunnen doen en doorstaan wanneer zij er maar toe gedwongen zijn." Uit Engeland. DE REGISTREERING IN ENGE LAND. Reuter seint uit Londen Zondag, den registreeringsdag, was de geheele bevolking van bet Veree- nigd Koninkrijk bezig met liet invul len van de nationale regis\recrings- biljetteu», die ecu leger van vrijwilli gers verleden week had uitgedeeld en die Zondag werden opgehaald. De daarvoor aangewezen ambtenaren stonden voor tal van moeilijkheden, voornamelijk wat uangaat dc bewo ners van huisbooten, trekschuiten cn vrachtschuiten in de kanalen. Hier en daar hadden de ambtena ren moeilijkheden en zelfs physie- ken tegenstand te verdragen. li an man te Birmingham werd veroor deeld tot een maand gevangenis straf met dwangarbeid, omdat hij den politic-agent, die hom liet for mulier voorlegde, sloeg. Te Lurgain in Armagh ontving een man dé politie met revolverscho ten, hij barricadeerde zichzelf in zijn huis, waarin hij Zaterdag en Zon dag belegerd moest wordendeze man was reeds driemaal in cecn krankzinnigengesticht geweest. De Iersche maaiers koereien van Schotland naar Ierland terug door een bijgeloovige vrees voc* de regis- tpeering dit leidde tot oproerige tooneelen te Greenock, waar troe pen vrouwen de binnenkomende treinen opwachtten en de aankomen de maaiers naliepen en volgden tot dat zii aan boord waren. Do ..Glasgow territorial fetee As sociation" vaardigde een proelaima- tie uit, waarin word uiteengezet, dat de laatete kans van de jonge man nen, om te beletten dut hunne na men voorkomen op de speciale roode biljetten, waarop de namen van alle mannen op militairen leeftijd 'ge plaatst zuilen worden, was zich voor Zondagavond voor den dienst aan te melden de recrutecu'ijigs-bureaux te Glasgow bleven daarom den geheo- len Zondag opon. Een dichte menigte stond daarvoor. Honderden namen dienst. Een aantal jonge mannen traden Zaterdag nog in liet huwelijk voor den magistraat te Glasgow, voordat zij de regislrceiingsibiljetten invulden. DIENSTPLIGHTV Uit Londen wordt aan de „N. R. Ct." geseind In enkele ochtendbladen was een oproep verschenen voor een bewe ging ten gunste van natlonalen dienst, onderteekend door een aan tal bekende mannen. In „Times" en „Daily Mail" werd deze oproep in hoofdartikelen gesteund. Men gelooft thans, dat deze opioep de kern zal vormen van een krachtige beweging der voorstanders van dienstplicht en verwacht dat zij hun voordeel zullen doen met de inschrijving in het na tionale register. Liberale bladen verzetten er zich tegen. De „Star" spreekt van een nieuw complot. Do „Westminster Gazette" wijdt er een heel artikel aan. om te bewijzen dat alleen de regeering tot dienstplicht kun beslui ten en dat die een ernstig kwaad zou kunnen blijken. „Evening News" en „Globe" varen uit tegen het ver meende plan, om van de uitkomsten der registratie gebruik to maken ten behoeve van een nieuwe werfcam- pagne Zij noemen zulks onbehoor- l lijk. Uit Zuid-Afrika. De „Volkstem" overweegt, ten aan zien van Duitsch Zuidwest-Afrika's toekomst, drie mogelijkheden. Enge land en, zijn bondgenooten winnen den oorlog en kunnen 'Jiun vijanden de vredesvoorwaarden opleggen. Zou de Engelsche regeering, die indertijd het voorbehoud heeft gemaakt, dat zij zou beschikken over door de Unie veroverd, Duitsch gebied, Duitsch Zuidwest dan voor zich opeisclien? De „Volkstem" acht het na de offers, die Zuid-Afrika gebracht <m de krachten die het ingespannen heeft, zoo gex-d als ondenkbaar. In alle geval zou Z.- Airika hel niet andors dan onder protest verdragen. Dan de mogelijkheid, dat de Engel sche regeering het land aan Duitsch- laod zou willen teruggeven. De Volk stem wil dienaangaande voorloopig slechts dit zeggen het volk van Z. Afrika wil heek ver gaan in gunstige overweging van het rijksbelang, „maar", vervolgt het blad, ,.©r zal buitengewoon veel overredingskracht toe nOOdig wezen. 0111 ons publiek te overtuigen van de noodzakelijkheid voor een overwinnend Engeland, om onzen staat te beroóven van. do'recht matige vrucht va.11 z'n militaire be drijvigheid een bedrijvigheid, naar verhouding véél grooter dun die van eenigen anderen Britschen kolonie- slaat! „De derde en, onzes inziens, eenigst mogelijke bestemming van D.Z.W. ingeval het Britsche Rijk als overwin naar uit den oorlog treedt - is dat t wordt toegevoegd aan '1 gebied van de Unie van Zuid-Afrika. „De Krijgswet waaronder dit ar tikel gepubliceerd wordt verbiedt," gaat dc Volkstem voort, „om in 't openbaar do mogelijkheid te onder stellen dat dc vijand van het Britsche Riik zal zegevieren. Bovendien -wor den pessimistische beschouwingen over 't resultaat van den wereld-oor log als verschrikkelijke verkeerdhe den gebrandmerkt. We zullen dus niet ingaan op do vraag weikon ver pletterenden indruk 't op Zuid-Afrika zou maken, indien tengevolge eener voor de Verbondenen ongunstige op lossing der oorloge-crisis uit Downing Straat aau onze regeenng het verzoek mocht worden gericht om D.Z.W. te ontruimen! „De rijks-regeering heeft Haar voor nemen te kennen gegeven ®m geen vrede te sluiten zonder voorafgegane raadpleging met de eerste-ministers der kolonie-staten. Onze Unie zal dus in de gelegenheid worden gesteld om 't Zuid-Afrikaansche aspect op het Zuid-Afrikaanscho gedeelte der alge- meene oorlog-situatie aan 't gouver nement te Westminster kenbaar te maken en te wijzen op de ver-reiken de gevolgen ooncr vredee-sluiting, waarb'>; de gevoelens der Unie-bevol king zouden gekrenkt worden." Uit do Voroenlgde Staten DUITSCHE INTRIGUES? Router seint uit New-York: De „World" bevat 0011 uitvoerig verhaal over de Duitsche intrigues om onlus ten to verwekken in de Vereenigdo Stalen. Hel Wad beschuldigt den rijkskanselier. Bernstorff, kapite.11 Papen en anderen daarbij betrokken te zijn. De „Providence" zegt, dat de re geering te Washington het afdoende bewijs heeft van de schending der neutraliteit s wetten door do ambtena ren der Duitsche ambassade en an deren, en dat zij op het punt staat over te gaan lol oen daad, welke tot opzlenibarerudio onthuliingen zal lei den. Deze onthullingen betreffen voort- durende schendingen van de neutra- li beits wetten door de ambtenaren der Duitsche ambassade en anderen. Het blad zegt, dat een tasseh vol documen ten is gevonden in het bezit van een- geheimen Duitsehftu agent.; uit den inhoud blijkt, dat de fraude mot pas poorten te New-York en elders recht streeks het werk was van kapitein Boy Ed, den Duitschen marine atta ché. Tevens bevatte dó tasch een lijst met namen van Duitsche reserve- officieren, die naar Europa waren te ruggekeerd met valsche paspoorten, voorzien van den naam van kapitein Horn, die bepi-ooM heeft de brug bij Yanceboro op do Canadeesclie grens te vernielen. Horn heeft een verkla ring ge toe kond, voigens welke een hooggeplaatst Duitsch ambtenaar in de Vereenigdo Staten bij de zaak be trokken is. Het blad meent, dat do regeering van de Vereenigdo Staten niet langer kan blijven zwijgen wegens het ge weldig groote aantal bewijzen en »de pogingen om arbeidersleiders om te koopen, somen spanning uit te lok ken onder de bankinstellingen onder invloed van Duitsah-Amerikanen; oin paarden en muil-ozels te New-Or -leans te vergiftigen, om de Ver eenigdo Staten in moeilijkheden te wikkelen met Mexico, om stakingen en opstand te verwekken door liet vormen van tg. vnxlesvereenigin- gen. De „World" meldt nog, dat de voornaamste agenten waren Bern storff, kapitein Papen, dr. Albert, eon voornaam Duitsch financieel agent en eenige welbekende bankiers te Bellijn en Frankfort. Naar schat ting werden wek el ij us twee mil Hoen dollars uitgegeven om stakingen uit t© lokken, bladen to subsidieeren, sprekers en schrijvers to betalen. Hot blad verklaart ten slotte, dat do Duitsche regoering, terwijl zij- protesteert tegen den uitvoer van munitie naar de bondgenooten, thans feitelijk in liot bezit is van een maat schappij, welke in hot geheim in de Vereenigdo Staten munitie werkplaat sen bouwt. Het blad verzekert, dal deze maatschappij nu onderhandel in gen voort voor de levering van mu nitie aan Engeland en Rusland, of schoon zij niet van plan is deze af to leveren. HET ANTWOORD DER VEREENIG- DE STATEN OP DE NOTA VAN OOSTENRIJK- HONGARLJE. Reuter seint uit Washington In haar antwoord op de nota van Oosten rij k- Hongarije zegt do regee ring der Vereenigdo Staten 0. m., dat Duitschland en Oostenrijk tijdens den Zuid-Afriknan3cl1e.11 oorlog mu nitie aan Engeland hebben geleverd. Toen heeft Duitschland, niettegen staande ©en dor oorlogvoerenden van den overzeeschen handel was afgesloten, aan Engeland, den ande ren oorlogvoerende, honderdduizen den K.G. ontplofbare stoffen, kruit, kogels en wapens verkocht, terwijl Oostenrijk eveneens, hoewel in ge ringer hoeveelheid, dergelijk oorlogs tuig aan denzelfden kooper heeft ge leverd. De nota gaat vergezeld van een staat, waarop de verkoopen van Duitechland en Oostenrijk aan Enge land gedurende den Zuid-Afrikaan- schen oorlog zijn aangegeven. De nota geeft te kennen, dat in dien Duitschland en Oostenrijk had den geweigerd wapens enz. (e ver koopen aan Engeland, „omdat zulk een verkoop feitelijk inbreuk zou maken op den geest van de neutrali teit", de Ooslenrijiksch-llöiigaarsche regeering thans met. meer recht van spreken en krachtiger haar tegen woordige ©telling zou kunnen hand haven. LEVERING VAN MUNITIE. Een bijzondere Wolff-eorresi>on- denl seint draadloos uit New-York: Ik-t Hearet-blad New-York Ameri can publiceert oordeelvellingen van Congresleden e. a., die de stichting van een bond van onzijdige staten ter behartiging van de rechten van onzijdigen, hun medewerking bij liet sluiten van den vrede en een verbod van uitvoei van wapenen, voor staan. Voorts doet de New-York Ameri can in een hoofdartikel een beroep op president Wilson, om zijn per soonlijken en ambtelijkcn invloed aan te wenden,'om den uitvoer van wapenen te doen ophouden. Het blad publiceert ook een lange, lijst van Amerikaansche firma's, die bestel lingen van oorlogstuig, ten bedrage van 13'.) millioeu, hebben geweigerd. Bij navraag is het blad gebleken, dat het aantal firma's die, om den oorlog niet te verlengen, dergelijke bestel lingen weigeren, toeneemt. Do Katoon-quaesiSo. Zoouls we reeds in 't kort mold- den verneemt de „Times" uit Wash ing-ton, dat, naar de „Newyork He rald" meldt, hooge ambtenaren en- kenden, dat bij liet Departement van buitenlandschc zaken belangrijke be richten ontvangen zijn uit Londen, strekkende om mede te deelen, dat katoen op de Engel ache lijst van 0 o rl o gscon tra bande zal worden ge- plaatst De correspondent heeft redenen om aan te nemen, dat de mededoeling juist is, doch dat zij aanvulling be hoeft, wijl vam Frankrijk verwacht wordt hetzelfde besluit te zullen ne men. Do Amerikaanaclte amhtetnaren ontvingen de mededeelLng met vreug de, en hun eenige wensch is nu, dat Engeland de officieele mededeel ing zoo spoedig mogelijk zal doen, opdat do katoen-handelaars officieel zul len weten, waar zij aan toe zijn en de A merikaansch-Engel sohe han- delsquaestie duidelijk zal wonden, voordat de nieuwe Amerikaansche nota zal worden op gestel (L Ecu meer of minder ernstig protest is mo gelijk, doch het gewicht daarvan zal worden, opgewogen door de aJgemce- ne meening, dat Engeland wettelijk gerechtvaardigd is, tot het doen van dien stap, en door de overtuiging, dat Engeland waarborgen zal geven, aan de katoenmarkt tegen al te krachtige depressie. Slechts moet Engeland zich wach ten voor het opstellen van een plan, dat aan Duitsche propagandisten, gesteund door welwillende, maar slecht ingelichte politieke tinnegie ters, gelegenheid zou geven, de Ame rikanen te beschuldigen van het „eorneren" der katoenmarkt of ven het voortdurend beïnvloeden van de koersen. De economische toestand zal het betrekkelijk gemakkelijk maken zul ke vergissingen te voorkomen. Ov«r Vrede. tlE/T EINDE VAN DEN OORLOG VAN ENGELSCH STANDPUNT. In het bekende Engelsche tijd schrift „New Statesman" Jieeft de Camibrldger geleerde G. Lowes Dickinson een artikel geschreven, waarbij hij zich keert tegen de be-' schouwing van Sir Harry Johnston, dat de geallieerden bij overwinning de Duitsche kolonies «ouden moeten behouden. Een dergelijke politiek zou, meent Lowes Dickinson in te genstelling met Sir-Harry Johnston, niet bewonderenswaardig, maai- on- heilvol zijn. Lowes Dickinson schrijft 0. a. „Engeland ging ten oorlog ter ver dediging van Belgié en Frankrijk en. zooals ons steeds gezegd is, om Duit sche plannen voor een wereldrijk te verijdelen. Aan den anderen kant, gingen de Duitschers ten oorlog -- ik 6preek van het volk, niet van de Re- gecring in het geloof dat hun on afhankelijkheid bedreigd was dooi en ernstigen aanval van de Tnple Entente. Bij het voortgaan van den oorlog is het algemeen voorgesteld door Duitsche schrijvers in kranten en brochures, dat Engeland den oor log op touw zou hebben gezet uit jalouzio op den Duitschen handel en met de bedoeling, de Engelsche poli tiek von wereld-beheersching. die dit land steeds aoor de eeuwen heen zou heblx'ii gevolgd, door te zetten en te voltooien." Ix»wee Dickinson gelooft, dat <le Engelsche lezing juist is, maar de volkeren zullen geoordeeld worden en terecht niet door wat zij zel den toen zij ten oorlog trokken, maar door wat zij doen wanneer zij er uit komen. Dc geschiedenis zal de woor den uitwisschen en de feiten laten Ix-slissen, en wat de geschiedenis vinden zal, Indien de politiek, die Sir Harry Johnston voorstaat, ge volgd wordt, zal zijn dat Engeland, dat verklaarde alleen ten oorlog te trekken om den status quo tegen Duitsche eerzucht voor wereldbéheer selling te verdedigen, de overwinning gebruikte, om zijn toch reeds zoo heel groot- Rijk te vermeerderen en aldus voortaan den handel van zijn belangrijksten mededinger te kun nen lienadeelen. Wij zullen dan nog maals gebrandmerkt worden met (Jat dubbele teoken van huichelarij en gewetenloosheid, dat de buitenland- echc kritiek altijd aan onze politiek heelt toegeschreven en er zal geen reden zijn voor een gelukvvensch 111 de oogen vanjedexen Engelschman. dio gesteld is op de eer en den naam van zijn land. Maan- ten tweede, als de voorgestel de politiek gevolgd wordt, zal dat lieteekoneji een zeer lange oorlog, twee. drie, misschien tien jaren, wie zal het zeggen? Moet wie dergelijke koloniale vermeerderingen bepleit, daartegenover ook niet'rekening hou den niet. wat dit Engeland en Frank rijk kost? Men praat gemakkelijk over een verpletteringsoorlog, maar wat beteek ent dit eigenlijk? liet he- teekent niet alleen de vernietiging van het door de eeuwen verzamelde kapitaal, niet alleen de vervanging op ongekende schaal van productie- ven in niet productieven arbeid, niet alleen een mate van armoede na den oorlog, die het voor altijd onmogelijk zal maken eenige oplossing te vinden van die sociale vraagstukken, dio de voornaamste zorg zijn van alle vol keren, niet slechts het dooden van millioenen van inenschen in de kracht van hun leven met al het on berekenbare lijden daarbij inaar liet beteekent bovendien, dat oen ont zaglijk aantal van deze mannen geen kinderen na zullen- laten. Met andere woorden dat het geheele Europeesche geslacht voortdurend en onherstelbaar hieronder lijden zal; want het zijn de besten, die gedood worden, niet de minsten. Laat het proces lang genoeg doorgaan, dan doet het er heel weinig toe, wie den oorlog wint of verliest, want do Eu ropeesche beschaving zal dan in ieder geval ten doode zijn opgeschre ven. Dit zou het eenige zekere en on vermijdelijke gevolg van den oorlog zijn. Maar Sir Harry Johnston schijnt te denken, dat de regeling, dio hij verlangt, een waarborg zai zijn voor een toekomstigen vrede, daar zij de Duitsche intriges in Afri ka cn elders zal onmogelijk maken. Ooi-logen echter ontstaan niet uit, in triges, zij ontstaan uit de omstandig heden, die intriges uitlokken, en deze omstandigheden zijn, wat Duitsch land bttreft, in de laatste jaren ge weest de behoefte aan en liet verlan gen naar koloniale markten. Sir llariy Johnston stelt voor, dat voortaan de toegang van Duitsch land tot zulke markten geheel afhan kelijk zal zijn van den goeden wil of do gril van zijn oude vijanden. 7iet dit er als een vredeswaurborg uit Mij schijnt het eenvoudig onmugelijk dat een zoo sterk, zoo productief en technisch zoo volmaakt georgani poerd volk als het Duitsche ooit in oen zoo vernederenden en onzekeren toestand zou berusten. Zulk een Duitschland zou een voortdurend middelpunt van onrust in Europa zijn. Alle hoop op de vermindering van bewapening en op vernietiging van liet militarisme zou verdwijnen. Wij zouden terugkeeren tot het 011de moeras van bondgenootschappen en tegen-bondgenootschappen en men zal wel zeer overmoedig moeten zijn, wn met. vertrouwen te voorspellen, dut Duitschland nooit een bondge noot in het oosten, noch een gelegen heid zou vinden om te heroveren die „plaats onder de zon", die meer aan ooit het onderwerp van zijn politiek zou zijn. De volkeren van Europa, geloof ik ik spreek niet van de journalisten of de regeeringen wenschen oprecht een vrede, dio al len oorlog in de toekomst zal onmo gelijk maken. Zulk een vrede moge onbereikbaar zijn, maar er is een weg, waardoor gehoopt mag worden, liet doel althans te naderen. Die weg is, dat alle voornaamste volkeren elkander wederkeerig steun beloven tegen een eventueeie verstoring door geweld van een algemeene schik king, die zóó zal moeten zijn, dat daarbij de meest mogelijke voldoe ning wordt gegeven aan de nationale en economische wenschen van ieder der verschillende staten. De verove ringspolitiek, die noodzakelijkerwijze gevolgd wordt door boudgenooi- schappen, om elkander de veroverin gen te waarborgen, is het direct te genovergestelde er van. De geheele toekomst van de westersche bescha ving hangt, aldus eindigt Lowes Dickinson, hiervan of, welke va.11 deze twee richtingen tem slotte de overhand zal hebben. Allerlei DE JODEN IN POLEN. Uit Berlijn wordt aan de „N. B. Ct." geseind In liet „Berliner Tageblatt" schrijft Kaplun Ivogan over de inneming van W'arschau. Dat wapenfeit maakt naar hij betoogt het vraagstuk van de toekomst der Joden tot <en der voornaamste quaesties van ue Duitsche politiek. Warschau i6 op één na het grootste Joodscb© cen trum ter wereld. In 1910 bedroeg het aantal Joden daar 300.000, of 30 pCt. van het geheele inwonertal der stad. Warschau is het hart van" het judaïs me. de metropool van de Joodscho beschaving. Dadr vinden de Joodscae letterkunde en wetenschap haar drijfkracht. Er bestaat een aanzien lijke Joodsche middenstand en cok in do hoogste klassen zijn de Joden talrijk vertegenwoordigd. Zij hou den vast aan de beschaving en de literatuur van hun raa De Jodon van Polen, die thans van het Russische Juk verlost zijn, zijn met hoop op een betere politieke en sociale toe komst vervuld. Rel ls in Duitsch- land's belang, hiermee rekening te houden. Welke constitutioneelc rech ten voor de toekomst aan Warschau zullen worden geschonken, het zal zaak zijn, er de rechten van Joden en van Duitschers te waarborgen. Daarvan hangt >et welzijn van de stad af. Na hel lijden, tengevolge van de Russische onderdrukking en van het wreed© lot, dat door den oorlog over Polen is gebracht, daagt thans voor de Joden daar een een nieuwe tijd. De Joden in Polen spreken een Duitsch dialect, waaraan zij met hardnekkigheid, de eeuwen door, hebben vastgehouden. Het huidige oogenblik opent uit gestrekte mogelijkheden voor de Duitsche belangen in Polen. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN h. 30 Cts. per regel. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Qeabonneerden Lebben bet voorrecht, vragen op vorscbillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, iu te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den Inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Heeft een officier-ma chinist bij de marine toestemming van hooge re autoriteiten noodig ojn te trouwen? Om welke (redenen zou zulk een huwelijk geweigerd kunnen worden ANTWOORD: Voor liet aangaan van een huwelijk heeft de officier machinist de koninklijke toestem ming noodig. Hoogst zelden wordt deze toestemming geweigerd. De ver schillende oorzaken eener weigering zijn moeilijk op te geven. VRAAG: I'k ben van de lichting 1910 en heb vrijstelling wegens broe- derdienst. Ben ik dienstplichtig bij den Landstorm? ANTWOORD: In 1916 wordt gij dienstplichtig woon- den Lands te 1 .1 en vermoedelijk. i.u dat jaar gekeurd, wanneer de tegenwoordige toestand zoo blijft. VRAAG: In 1910 ben ik voor den vrijwilligen dienst afgekeurd en in 1914 door broederdien&t vrijgesteld. Behoor ik tot den Landstorm? ANTWOORD: Gij behoort dan tot de jaarklasse 1914 van den land storm en zult binnenkort wel voor keuring in gelegenheid worden ge eteld. VRAAG: Wanneer moeten de landstormplichtigen win 1916 opko men? ANTWOORD: De landstormplich- tigen, lichting 1916, worden in dat jaar voor den landstorm bestemd. VRAAG: Een dienstbode van 18 jaar ls bij mij in betrekking van half acht tot 3 uur. Valt zij in de termen voor belasting? Zoo Ja, voor hoeveel"? ANTWOORD: Neen. VRAAG: —Mijn moeder is wedu we en verhuurt kamers. We zijn met twee kinderen waarvan een onge trouwd, welke bij moeder in huis is. Mijn moeder wil dat, ik gedeeltelijk voor haar zal zorgen. Ben ik daartoe verplicht? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Een dienstbode is met Februari in bekrcklking gekomen en verlaat die met November. Heeft zij recht een kermisfooi te ontvangen? ANTWOORD: Ja, de kermisfooi staat, naar onze meening, niet in «er- band met verlenging der dienstbe trekking. Een uitspraak van den kantonrech ter ls hieromtrent echter nog niet ge vallen. VRAAG. Ik woon iin Haarlem en heb grond gehuurd in de Haarlem mermeer. Van dien grond 'heb ik een deel moeten afstaan voor de mobili satie. In welke gemceni© moet ik mij daarvoor vervoegen om schadever goeding te ontvangen? ANTWOORD. Gemeente Haar lemmermeer. VRAAG. Heeft een meerderjari ge dochter uit e>en eerste huwelijk recht op een deel van de erfenis, wanneer haar eerst© vader komt te overlijden en geen boedelscheiding heeft plaat© gehad? Welk deel? Wan neer de tweede móéder komt te over- lijd»en dan ook? ANTWOORD. Do dochter heeft aanspraak op een deel van de erfe nis van haar wettigen vader en moe der. Het dc-el der erfenis, waarop zij aanspraak heeft, hangt af van het aantal kinderen en een testament VRAAG. Een jongen verdient f 1.10 per week. Hij verlaat zijn be trekking. Kan zijn patroon f 0.G0 van zijn loon afhouden omdat hij een ruit gebroken ANTWOORD. Neen, als het bij ongeluk is gebeurd. VRAAG. Eon dienstbode dient voor dag ©n nacht cn hoeft oen gods penning ontvangen. Heeft zij recht op een kermisfooi? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Op 11 Augustus deelt een patroon aan zijn knecht, die per week gehuurd is, mede, dat hij 15 Seplc-mlicr kan vertrekken. 16 Augus tus krijgt do knecht een aanbieding om 1 September ergens anders in dienst 1c treden. Mag de knecht den termijn 11 Aug.—15 Sopt. verkorten tot 1 September? Als de knecht 21 Augustus opzegt tegen 1 September, kan hij dan vol staan. met, aanbied ing van 2 weken loon? ANTWOORD. Indian de knecht per-week betaald werd, kon ihij op 21 Augustus den termijn tot 1 Septem ber verkorten, en behoeft dan geen loon aan te bieden. VRAAG. Kan ©en man echtschei ding eischen, op grond' dat zijn vrouw hem zes jaar achtereen heeft verlaten? Moot hij haar onderhou den? Aan wien. worden in geval van echtscheiding de kinderen toegewe zen? Zijn aan oen en ander kósten verbonden of is er kans. dat de man pro deo recht? ANTWOORD. Kwaadwillige ver lating gedurende meer dan vijf jaar is een reden tot Echtscheiding. In dit geval behoeft de man de vrouw niet te onderhouden. De rechtbank beslist afzonderlijk over do vraag wie de kinderen krijgt. Op een bewijs van onvermogen kan do man gratis procedeeren, VRAAG. Mijn dochter is met Mei in betrekking gekomein. Mevrouw heeft haar nu tegen November don dienst opgetfbgdL Hoeft het meisje reolit cup e»en kermisfooi? Zij heeft al haar geld nog niet ont vangen. Mag ze daarom vragen? ANTWOORD. Zij hüoft recht op de kermisfooi ©n mag gerust het haar toekomende opvragen. VRAAG. Ik heb veel last van mieren In mijn kast. Wat kan ik daartegen doen? ANTWOORD. U zult niet eerder van dezen last bevrijd zijn, voordat ge het mierennest hebt opgespoord en vernietigd of vervoerd. RAAG. Kunt u mij ook zeggen, hoe ik rabartier, roode bessen en snijboonen in flesschen met schroef- sluiting moet inmaken. ANTWOORD. Voor elk van ge noemde spijzen moet een afzonderlij ke methode gevolgd worden, die u het best kan worden opgegeven door den leverancier van het model fles schen, dat door u genoemd is. COOnRESPONDENTIE. Den heer P. W. Uw vraag is ons niet ge heel duidelijk. Wij meenen evenwel, dat u 't best zult doen, eens te infor- meeron ter griffie van het kantonge recht, Paleis van Justitie, alhier. Letteren en Knnsi Zaterdagavond, 21 Augustus a.s., zal de declamator, Albert Vogel, in het openlucht-theater van Mevrouw Amy Grothe-Twiss te Hilversum, ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité bij fakkellicht voordra gen, Shakespeare's tragedie „Cori-j- lanua" in de Nederlandsche verta ling van Edward Koster. Stocraivaartberlcliten STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Het st. Nias vertrok 15 Aug. van Amsterdam naar New-York. KON. NED. STOOMB. MIJ. Het st. Pomona arriveerde 13 Aug. van Amsterdam te Swansea. Het st. Vemus vertrok 14 Aug. van Carlhagena naar Amsterdam. Het si. Diana vertrok 15 Aug. van Suffi naar Carthagena. llet et. Stella vertrok 15 Aug. Yan Arica naar Iquique. liet. st. Triton arriveerde 15 Aug. van Huelva te Savannah. Het st. Minerva arriveerde 15 Aug. van Rotterdam te Pensacola. ROTTERDAMSCIIE LLOYD. Het st. Arakan arriveerde 15 Aug. van Java te Rotterdam. Het st. Insulinde (thuisreis) ver trok 15 Aug. van Padang. Het st. Kawi (thuisreis) passeerde 15 Aug. Wight, Het st. Onliir (uitreis) is 15 Aug. Dover gepass. Het st. Menado (uitreis) passeerde 14 Aug. Sagres. Het st. Morauke (uitreis) passeerde 15 Aug Purim. Het st. Rindjani (uitreis) arriveer de 14 Aug. te Batavia. HOLLAND AMERIKA LIJN. liet st. Andijk, van Rotterdam n. Antofagasta, passeerde 14 Aug. 1 u. 10 narn. Prawlepoint. Het st. Noord am arriveerde 16 Aug. van New-York te Rotterdam. Het st. Nieuw Amsterdam, naar New-York, is 15 Aug. Dover gepasa Het st. Rotterdam arriv. 15 Aug. van Rotterdam te New-York. Het st. Soes'.dijk arriveerde 15 Aug. van Newport News te Rotterdam. Het si. Veendijk, van Rotterdam n. Philadelphia, passeerde 14 Aug. 7 uur nam. Scilly. KON. HOLL. LLOYD. Het st Etna arriveerde 13 Aug. v. Amsterdam te Buenos Ayres. Het sL Gelria (thuisreis) vertrok 15 Aug. van Pernarnbuco. Het st. llullandia (uitreis) vertrok 13 Aug. van Santos Het st. Kennemcrland (thuisreis} pas.-eerUc li Aug. I.ydd. Het st. Norfolk arriveerde 15 Aug, van Amsterdam te Bucnos-Ayres. Het st. Rijnland (uitreis) arriveer, de 14 Aug. te Rio Janeiio liet st. Zeelandiu (thuisreis) ven trok 15 Aug. van Falmouth,

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6