g0'. Binnenland Verstrekking van goed- koope groenten. Zooafs we roods Zaterdag met een enkel 'woord meedeelden worden er maatregelen genomen om te zorgen dat er goedkoops groente verkrijg baar zal zijn. De „Staatscourant" van Zaterdag avond bevat het Kon. Besluit van 18 Aug., waarbij me>t ingang van giste ren 21 Aug. is verboden de uitvoer van witte kool, pronksnijbooncn, apercieboonen en Heinrich Reesenboo- nen. De Kroon behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te heffen of in bij zondere gevallen daarvan ontheffing tc doen verleen en. Door middel van 't ITaagsche Cor respondentiebureau wordt meege deeld: De bedoeling van dit uitvoerverbod is geenszins den geheel en uitvoer van deze groentensoorlen stop te zetten, want de productie daarvan is zoo ont zaggelijk veel grooter dan het gebruik hier le lande, dat indien zulk een maatregel werd genomen in de eerste plaats de prijzen ver beneden de pro ductiekosten zoutden delen, dat feite lijk een groot deel onverkoopbaar word en dat het onmiddellijk gevolg zou zijn, dat wat de boonen aangaat, goon enkele tuinder zijn boonen- moer zou plukken, maar zo lijp zou laten worden voor zaadwinning, terwijl buitendien een overgroot gedeelte van den oogst eenvoudig zou verrotten. De bedoeling is dan ook slechts eene re geling van den uitvoer, nl. een ge deelte van den oogst, lozen normalen pri in het land te houden, ten einde dez.c-n winter vol tornde vatgroeiiten to hebben. Deze groenten zullen onder toezicht verwerkt worden in de fabrieken van ficbrs. Spover te Geertruidenberg en indien do gemeentebesturen voldoen de medewerking verleen en, dezen herfst en winter tegen normale prij zen verkrijgbaar jvorden gestelid. Voorloopig zullen van deze beschik baars' elling vrijgesteld zijn de witte kool, omdat de tijd voor het inmaken van zuurkool nog niet dringt, bene vens een paar soorten van spercieboo- n. ti. welke in normale jaren altijd Ui!s!u:t?nd voor uitvoer bestemd zijn. De uitvoering van deze. regeling woixH opgedragen aan den secretaris van den Ncderlandsclien Tuinbouw- rnnd en op de verschillende stations, welke voor inlading ten uitvoer door den Minister aangewezen zijn, wor den controleurs van den groenten- uitvoer te werk gestedd, die het*meer directe toezicht zullen uitoefenen op dn rich tien ""voering van de ministe rieel© .beschikking. Voorloopig zullen de exporteurs ge houden zijn voor elke honderd K G. waarvoor zij consent aanvragen, vijf- Me K.G. ter beschikkintr te stéllen. Voor de uitvoering dezer regeling wordt door den secretaris van den Tu.nbouwraad veai centraal bureau voor de distributie van groeuten inge richt in de onmiddellijke nabijheid vnn het kantoor van den raad en wel Pieter Bothstraat 17 te 's-Gravenha- Verwacht wordt, nu .door deze maat ree don denoodige greonten. voor win tergehruik voor ons laud beschikbaar zuilen blijven, dat de gemeentebestu ren in ruime mate ge*ruik zullen ma ken van de hun door den Minister thans geboden gelegenheid hun zelf werkzaamheid te toonen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters een circulaire verzonden, waarin o.a. staat: „Het maakt bij mij een punt van overweging uit, welke maatregelen noodig ziin om te zorgen, dat de Ne- dcrlandsche verbruiker van artikelen ais aardappel on, peulvruchten en en kele groentesoorten, welke 'hier in ruime mate w or don voortgebracht, doch die in gewone tijden nok worden uitgevoerd, tegen matigen prijs den noodigon wintervoorraad kan ver- krij - n. Mijn aanvankelijke meenmg is, dat daartoe naast beperking van den uitvoer en wellicht vaststelling van maximumprijzen, een regeling tot beschikbaarstelling in natura niet geheel achterwege kan blijven. Daar over pleegde ik reeds overleg met ver tegenwoordigers van land- en tuin- bomvvereenigii'gen die tot medewer- king geneigd bleken, alsmede met de besturen van enkele groote gemeen ten en met de besturen der Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten en der Vereniging van kleine Ste delijke en Plattelandsgemeenten in Nederland. Het komt er das op aan vast te stelle», of de beschikbaarstelling in natura voor de verschil'end e gemeen ten noodig is en zoo ja, tot welke hoe veelheden. Daartoe roep ik Uw© me dewerking in. ik stel voorop, dat het mijn bedoe ling is alleen maatregelen te nemen, (voor zoover men zich niet op de ge wone wijze kan redden c-n verder om, ■indien beschikbaarstelling in natura noodig is, die zooveel mogelijk te doen geschieden door fcusschenkomsf van den gewonen handel. Mijn eerste vraag is dus: kunnen naar Uw oordeel in Uwe gemeente de verbruikers zelf of de handelaren voor hun klanten, voldoende voor do voorziening van de artikelen in quaes- tic zorgen? Is dit het geval, en dit zal, meen ik, bij do meeste plattelandsge meenten zoo zijn, dan kunnen verde- ro maatregelen achterwege blijven. Ik ontvang echter in elk geval gaar ne bericht Uwerzijds. Mocht U vorengenoemde vraag niet bevest gend kunnen beantwoorden, en mocht bij U twijfel bestaan, of de ver bruikers zelf, resp. de handelaren voor hun klanten, wel in de behoefte kunnen voorzien, dan geef ik U in overweging overleg te plegen met do vereen i.gingclu defr handeLaVem, zoo die in Uwe gemeente bestaan, o* met de voornaamste handelaren. Mocht U bij dat overleg blijken, dat or bij dein handel twijfel "bestaat, of het wel mogelijk zal zijn in de behoef ten tegen matigen prijs te voorzien, dan zoudt U aan de verschillende handelaars kunnen verzoeken op to goven, welke hoeveelheden zij behoe ven en welke prijken zij kunnen beste den, om bij den verkoop aan het pu bliek een matigen prijs, te Uwer be oordeeling, niet te overschrijden. Het r esu tja at van dit overleg vernoem ik dan gaarne. Bij mijn bovenstaande beschouwin gen heb ik in het bijzonder het oog op verschil ienlde groentesoorten, waarop ik nader terugkom. Wat aardappelen en peulvruchten betreft, meen ik, dat voorshands kan worden volstaat met het bestaande uitvoerverbod, dat ik mij voorstel voorloopig streng te handhaven en waarvan ik ook later zeker geene ont heffing zal verleen en, dnn nadat ge bleken is, dat de binr.eoilandsche con sumptie tegen billijke prijzen in vol doende mate bediend wordt. Moclvt het blijken, dat er in een aantal gemeenten im. eonigezins be langrijke mate behoeft© bestaat aan beschikbaarstelling van groenten in natura, dan stel ik mij voor met die gemeenten im nader overleg to tre den over de regeling van de distribu tie, aan de hand van de denkbeelden, vervat in een schrijven van dkan 'Nc derlandsclien Tuinbouwraad Van de plaatselijke omstandighe den zal liet afhangen of hot mogelijk zal zijn de distributie van de door dén Tuinbouwraad beschikbaar te stollen groenten geheel aan particuliere han den over te laten, dnn wel of.de ge meente zelf, zooals bij den visohv er- koop, naast dan particulieren handel zal moeten optreden. Deze punten kunnen, zooals gezegd, nader met de burgemeesters der ver schillende gemeenten overwogen wor den. Ik teekem intusschen reeds hierbij aan, dat alleen dan mijnerzijds .zal kunnen worden medegewerkt tot be schikbaarstelling in natura ten behoe ve van de bevolking cener gemeente, wanneer de distributie in die ge meente behoorlijk is geregeld onder toezicht van den burgemeester of van het gemeentebestuur'. In bovenbedoeld schrijven van den Ned. Tuinbouwraad lezen wij o.a.: Reeds vooraf had liet centraal be stuur zich natuurlijk vergewist van de medewerking der verschillende tuinlouw-centra en van die der voor mannen onder de Nederlandsdhe groente-exporteurs en -inmakers. De hiervoren bedoeido regeling om vatte uit don aard der zaak slechts stapclproducten en wel: a. kool, uien, winterpeen, knolra pen en bieten; b. ingemaakte groenten. Wat de onder a genoemde produc ten aangaat, had de raad reeds do volle medewerking van de talrijke tuinbouvv-organisaties in de kool- streek verkregen, alsmede die ven de daar gevestigde amen te-exporteurs en zou het mogelijk zijn die gemeenten, die telkens tijdag zouden opgeven, over welke hoeveel lieden zij zouden wonschen te beschikken, van de hier- voren genoemde prodructen te voor zien. Tot October zouden de prijzen van roode en gele kool te Broek on Lan gend ijk, Noord-Sch arwoude en War- menhuizon op f 4 pn van witte kool op f 2.50 per 100 KG. worden gesteld, terwijl de prijzen van zz. bewaarkool uit den «aard der zaak nog nader mice- ten worden vastgesteld, al zijn er geene redenen, om aan te nemen, dat deze niet eveneens zeer normaal zul len zijn. Dcra gcedkoope kool is van prima kwaliteit, zooals ze anders uitsluitend naar het buiten-land wordt verzonden en wordt eenvoudig uit de ter veiling aangebrachte export-kool, tot de go- wenschte hoeveelheden, uitgeschoten en beschikbaar gesteld. Er dient dus bepaald te worden, dat bepaalde producten niet uitgevoerd mogen worden, indien niet een zeker percentage tegen door de regeering vast te stellen prijs beschikbaar ge steld wonli. Uit dit percentage kunnen, voor zoover noodig, dan de reeds eerder genoemde producten, ter beschikking van de gemeenten worden gesteld, die daartoe den wenseb te kennen gaven, terwijl daaruit ook de fabrieken van pronksnijbcoiusn, spercieboonen mi witte kool voorzien kunnen worden, die belast zullen worden met- den in maak dezer vafgroenten voor latere beech i kbaarste! ling. Op deze wijze behoeft er dus in het geheel geen vrees te bestaan, dat ge zonde groenten niet in voldoende hoe veelheden beschikbaar zullen blijven. Het centraal bestuur geeft Uwer Excellentie daarbij zeer ernstig in overweging, de beschikbaarstelling uitsluitend tot do genoemde stapel- producten en ingemaakte groenten te bepalen, want de distributie, ook van andere artikelen, zal zulke ontzetten de moeilijkheden met zich brengen, dat zij in de meeste gevallen zelfs onuitvoerbaar zal blijken te zijn. Do aanvoer der stepe'.producten heeft men toch vrijwel in de hand en dat kan niet gezegd' worden van die der meer zachte groenten, als ver- sche boonen, andijvie, spinazie, sla, postelein, enz., die geheel afhanke lijk is van. de weersgesteldheid, welke, menschel ijkerwij ze gesproken, op do productio der hiervoor onder a be doelde artikelen geen invloed meer vermogen uit te oefenen. Desnoods zou Uwe Excellentie voor directe levering aan de gemeente bloemkool beschikbaar kunnen laten stellen en indien mocht blijken, dat er in September of October veel vraag voor het buitenland naar an dijvie zou zijn, ook deze groente, doch dan uitsluitend voor levering aan de fabrieken, die met den inmaak daarvan zullen worden belast. De in de fabrieken voor de regee ring ingemaakte boonen, kool en an dijvie worden dan later voor den boe tenden prijs ter beschikking van de gemeenten, voor gemeentelijke distri butie, en. van den kleinhandel geste id en het behoeft geen betoog, dut het dan tevens dringend noodzakelijk is, maximumprijzen vast te stellen, waar boven die ingemaakte groenten niet verkocht zullen mogen worden. In dit geval zullen particulieren zich ook niet met het inmaken dier groenten behoeven bezig te houden. Wal de in andere, dan daartoe aan gewezen fabrieken, ingemaakte groen ten aangaat, deze zuilen niet ten uit voer mogen worden toegelaten, wan neer door den fabrikant of handelaar niet een zeker percentage van den uitvoer tegen een door Uwe Excellen tie vast te stellen prijs ter beschik king van de regeertng zal worden ge steld. De prijzen der aan de gemeenten to leveren vatgroentcn zouden, loco fa briek, exclusief vat, moeten worden gesteid voor: pronkenijbqonen, netto 200 KG. oji pl.m. f 19: dubbele spersie- boonen, 150 KG. op pl.m. 15: enkele spercieboonen, 150 KG., op pl.m. f 20; zuurkool, 200 KG. op pl.m. f 9; andij vie (heele kroppen) op pl.m. f 9; andij vie (gesnedenJ op pl.m. f 12, De vaten worden dan. voor f 5 in rekening gebracht en zullen bij fran co terugzending aan de fabriek vóór 15 Juli 1910 voor f 2.50 teruggenomen worden. Wat de leveringsprijzen van andoro artikelen aoingaat, deze zouden moe ten zijn op de plaats van afzending voor: uien f 2.50 pea- 50 KG.; Zeenw- sc-he en Flakkee'sche peen f 1 per IlL; andere soorten peen f 1.80; knolrapen f 2 per 100 KG.; Geldersehe knolrapen f 3 per 100 KG bieten f 2 per 100 KG.; Zwijndrechtsche en Overmansche bieten f 3 per 100 KG.; andijvie f 1 per 100 struiken. Letteren en Kunst Het Tooneel STADSSCHOUWBURG AMSTER DAM. „liet Kind van de Liefde", tooneelspel van llenry Ba tail ie. „Het NederlandseJi Tooneel", dat als „najaars-VToegeiing" onder de AihsterdanisChe tooneelgezeisoiiap- pen elk jaar T eerat liet nieuwe sei zoen inluidt, opende begin Augustus niet: „Een faillissement" van Bjornson. In zooverre wij het begin van het seizoen als een belofte mo gen beschouwen voor wat de winter brengen zal, was dit begin verheu gend èn wat keuze van stuk én wat voorstelling betreft. De première van llenry Balaille's tooneelspel Zaterdagavond bracht verheuging van anderen aard. Me vrouw Manh herdacht het feit, dat zij dertig jaar aan het Nederlandscli Tooneel verbonden was. Et was geen feestcommissie, die officieel do vie ring voorbereidde alleen enkele bla den plaaisien een opwekking tot een spontane huldebetuiging. En die spontane hulde wis er. In den Stadsschouwburg bleef geen plaats onbezet, tot hoog in den engelenbak zat het publiek, verlan gend om onze groote tooneel speel ster te zien en toe te klappen. Dat was het eerste verheugende van den avond, die groote belangstelling van bet publiek op allo rangen, ofschoon liet eigenlijke toojieeiseizoen nog niet begonnen is en de tijdsomstan digheden weinig nopen tot uitgaan. De tweede verheuging kwam toen het scherm rees en de jubiiaresso verscheen, in haar gracieus toilet, met do wuivende witte aigrette :n tiaar coiffure zóó jong en bevallig waren haar voorkomen, en bewegen, alsof de tijd voor die uitverkorene zijn loop had ingehouden. Dezer dagen meldden de couranten dat mevrouw Mann aan de gereor ganiseerde Toonoelschool les za) gevenmogen vele jonge actrices van haar loeren, hoe zich op het tooneel te bewegen, zóó, dat elk ge baar vrij schijnt, doch in werkelijk heid gebonden is en beheerscht. Bij haar eerste opkomen, dadelijk bij den aanvang vun liet stuk, had mevrouw Mann de hulde van het pu bliek in ontvangst te nemen, eer zij als Liane Orland haar eerste woor den sprak. Na elk van de vier be drijven werden bloemstukken aange dragen en in kleurige feestelijkheid rond de jubilaresse gezet geduren de de pauze sprak de heer Gom- perts namens den Raad van Beheer haar m intiemen kling toe. Het 6tuk van Bataille bracht te leurstelling. 't Is als zoovele der moderne Fransche tooneelspelen maakwerk een reeks van toonce- len, waarin ieder der hoof d vertol kera zijn scèno faire krijgt en waarbij het meer om die speelscènes te doen schijnt, dan om diepere karakter- (eekening of logische ontwikkeling der dramatische gegevens. In het programma stond een uitvoerige commentaar afgedrukt, die de schrij ver na de generale repetitie in Pa rijs aan de „Matin" gaf. In dien commentaar belooft de auteur- heel wat meer dan wij met den besten wil uit zijn werk kunnen halen. Het leven wil hij geven, in zijn diepte coorschouwd, doch wat wij krijgen is do oppervlakte. Daar woeden stormen en worden wonden geslagen, maar omdat ons do kijk ln de diepte onthouden wordt, raken ons de stormen weinig en lijkt het schreien over de wonden ons senti menteel en onecht. En we blijven on- ontroerd, zelfs in onze bewondering voor liet bewogen spel van mevrouw Mann en Van Kerckhoven, die vooral in de heftige scènes er flink „uit" kwam en natuurlijk spel te genieten gaf. Hij gaf goed overdacht weer liet gevoelige, ongeëquilibreerde in dit ,,kind van de liefde", dat altijd als 't ware in de schemering leeft, ter wijl zijn Jiart hunkert naar hei volle licht en de warmte van het leven. De schrijver heeft dien Jongen Maurice een zwaren last van senti mentaliteit meegegeven, waaraan Van Kerckhoven zich niet wist te ontworstelen en die ons bij «ogen blikken vooral in het laatste be drijf eenigszins een gevoel van zeeziekte bezorgde. Mienlje Kling nu mevrouw Van Kerckhoven wist Lief-eenvoudig te zijn als Aline, Maurice's troost- „in den schemer"Gimberg hield den onverbiddelijken Raniz zóó strak, dat men paf stond over zijn omkeer in de laatste acte. Die omkeer is trouwens door don schrijver ook niet gemotiveerd. Schulze was een gezellige huis knecht; Mien Vermeulen trachtte vergeefs het romantische ininisters- doóhtertje aannemelijk te maken. Aan de nankleedtng van het stuk was de zorg besteed, waaraan wij de laatste seizoenen bij het Neèr- landsch gewoon zijn geraaktde werkkamer van den minister vooral was van een heerlijke rust voor de oogen, niet de matblauwe wanden het heftig-geèmotionneerde spel van mevrouw Mann werd er schrijnen der door. We voelden als 't ware den afstand tussciheri die vrouw en den man, die deze 'kamer bewoont. ANNA v. GOG1I—KAULBACH. Stadsnieuws VERLOF DRANKWET. B. en W. van Haarlem brengen, overeenkomstig art. 37 der Drank wet, ter openbare konnis, dat i3 in gekomen een verzoekschrift van E. J. Klop, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verkoop en van alco holhoudender! drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat se rail verkoop in liet. perceel aan den Kleverparkweg no. 1. Examens. Hoofdacte. Voor het examen Hoofdacte slaagden te Amsterdam de dames A. Boersma en J. W. Ger- bards. Onze vroegere stadg&noote mej. Joziena A. van Paassen, te Drieber gen, slaagde te Amsterdam voor da Hoofdacte I.. O. TechnLsche Hoogeschool. Voor hét tool a ti n gs-ex am en tot de Techni sche H oogeschooJ slaagden, q. m. G. F. J. Kervel en W. de Groot, bei den te HaaiièJii. Boekhouden M. 0. De heer J. H. Textor van Haarlem slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Boekhouden M. O. Schoonschrijven M. O. De heer G. J. Willering legde te Utrecht met goed gevolg liet examen Schoon schrijven M. O. af. Rubriek voor Vragen Geabonncerden hebben bet voorrecht, i «ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vntbnar, in te zenden bij de Redaclio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden wordeD geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig niogeljjk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht gcscbonkcn. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om geplaatst te wonden als vrij willig militair-avialeur? ANTWOORD: Vraag inlichtingen aan de Hoofdwacht, Gr. Markt alhier. VRAAG: Wanneer mijn zuiver in komen f 1221 bedraagt, wordt het be lastbaar cijfer voor do gemeentelijke inkomstenbelasting dan f 700 of 800? ANTWOORD: f 700. VRAAG Mijn dochter maakt mij, die ziekelijk ben en mij niet verweren ken, het leven, ondraaglijk. Goed schiks kan ik haar de deur niet uit krijgen. Wat kan ik in dit geval doen' ANTWOORD Indien zij meerder jarig is, kunt gij haar door de politie de deur laten uitzetten. Is zij min derjarig, dan zijn er misschien ter men om haar in een tuchtschool te doen plaatsen. Wend u in dat geval tot den Voogdijraad. VRAAGWanneer gedurende zes jaar een vrouw telkens haar man verlaat, nu eens voor drie, dan voor vijf weken, doch telkens weer terug keert, bestaat er voor den man reden tot echtscheiding? Aan wien worden de kinderen in geval van scheiding toegewezen? Zijn aan de scheming kosjen verbonden? ANTWOORD Deze verlating is geen reden tot echtscheiding, wel tot scheiding van tafel en bed. De reent- bank beslist afzonderlijk over de kinderen. Met een bewijs van onver mogen kan de scheiding zonder kos ten geschieden. VRAAGMet Mei ben ik in betrek king gekomen. In Augustus heb ik opgezegd tegen November. Ileb ik recht op doe najaarsfooi? ANTWOORD Ja. VRAAG Mijn dochter was als win keljuffrouw in betrekking en werd per week betaald. Een paar weken geleden werd mijn vrouw zeer onge steld, waaiom ik verzocht, of mijn Jochter een paar dagen uit haar be trekking mocht blijven ter assisten tie Men geloofde niet, dat dit nood zakelijk was, waarom ik een verkla ring van den dokter kreeg, dat mijn doe*"tor moeilijk kon gemist worden. Nog kon mijn dochter geen vrijaf krij gen, waarom ze weggebleven is. Ze heeft den verzuimden tijd niet uitbe taald gekregen en is daarom uit haar betrekking gegaan. De patroon oischt echter onder bedreiging tot vervol-; ging over te zullen gaan^ ƒ3.—. Heeft hij daar recht op? 1 ANTWOORD Nu uwe dochter blijk baar zonder inachtneming van den opzeggingstermijn, de betrekking beeft opgezegd, heeft de patroon in derdaad recht op schadevergoeding. VRAAG. ln een kosthuis is de prijs voor het pension vasl gesteld op I 28 jier maand. Heeft men het recht, midden m de maand die som te ver- hoogen ANTWOORD. Neem. VRAAG. Een kostganger be taalt per week; hij gaat drie dagen op reis en weigert voor die drie da gen kostgeld re betalen. Heeft ihij daar recht toe ANTWOORD. Neen. VRAAG. Wanneer iemand in De.n llaag woont en te Amsterdam een 'betrekking krijgt, mag het huur contract dan verbroken worden ANTWOORD. Neen. VRAAG: Ik ben mot Mei in betrek king gekomen en ontvang mijn loon per 3 maanden. Mevrouw heeft mij tegen 15 September opgezegd. Heb ik recht op de najaarsfooi en moet Me vrouw mij niet tot November uitbeta len? ANTWOORD: Gij hebt recht op de najaarsfooi. De opzegging tegen 15 September is onrechtmatig, kan eerst tegen 1 November geschieden. VRAAG: Ik ben met Mei in betrek king gekomen. Als ik tegen Novem ber den dienst opzeg, hel) ik dan recht op miin kermistooi? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Heeft een dagmeisje, dat voor halve dagen dient, recht op loon en kostgeld, als Mevrouw uit de stad gaa:? ANTWOORD- Zij heeft wel recht op loon, maar niet op kostgeld. VRAAG: Wie is consul van Argen tinië in Nederland. ANTWOORD: C. F. Saguier, Oost- eindo 13 te Amsterdam. VRAAG: Hoe lang bestaat d© fa briek van de firma Petrus Regout te Maastricht? ANTWOORD: Ons onbekend. De Di rectie van de fabriek zal u dienaan gaande wel kunnen inlichten. VRAAG: Wanneer men lid is van de Vcreeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer, heeft, men dan vrijen toegang tot de verschillen de du in,gronden? Hoeveel bedraagt de contributie? ANTWOORD: Als lid va.n deze ver- eeniging heeft men wol toegang tot eenige buitenplaatsen hier in den' omtrek. Tot de duingronden geloovon we echter niet. De contributie van' de Vcreeniging tot bev. van hot Vreem delingenverkeer bedraagt f 2.50 per jaar. VRAAG: Wie is de bezitter van de duingronden, gelegen tussclien den spoorweg Haarlem—Zandvoort in het Zuiden en Duin en Kruidborg in het Noorden? ANTWOORD: Dat is Rijksgrond. VRAAG: Heeft men vrijen toegang tot deze gronden? ANTWOORD: Sommige gedeelten zijn voor het publiek toegankelijk. Voor liet grootste deel geldt evenwel *t luikende artikel 461 uit liet W. v. S. VRAAG: Zoo neen, zijn er dan mis schien toegangskaarten voor vorkrijg- baai? Op welke wijze en bij wie? ANTWOORD. Ons niet bekend. VRAAG: Ik heb twee minderja rige zoons, die tamelijk goed geld verdienen. Zij willen daarvan echter des Zaterdags niets afgeven. Is hier iets aan te doen? ANTWOORD: Zij zijn verplicht hunne ouders levensonderhoud te verschaffen, indien dezen behoeftig zijn. VRAAG: Iloe lang moet iemand, die tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld, in het buitenland ver toeven, om genoemde straf te ontloo- pen'? -\NTWOORD- De duur hangt af van den aard van het misdrijf. Vennoedel ijk is het acht jaar. Uit de Omstreken Santpoort. In den nacht van Vrijdag op Zater dag zijn bij W. in de Noorderdorp- straat alhier uit een schuurtje twee hoerenfietsen gestolen. Het ©lot werd bij het openen niet in het minste be schadigd. Een der rijwielen is Za terdag in den vroegen morgen in een zijlaan van het dorp onbeheerd door iemand gevonden en aan den eige naar' teruggebracht. Sloten. D> zrasgroei was deze maand neg van dien aurd dat thans nu voor den hoöii'oouvv de tijd te ver gevorderd is, onder deze gemeente nog veel gras wordt gemaaid en Ingekuild. Zandvoort. Onveilig strand. Den 24slen, 25sten en 2&sten Au gustus zal van des voormiddags 10 uur tot de© namiddag© 1 uur het strand in de richting van IJmuiden onveilig zijn, daar er alsdan schiet oefeningen zullen worden gehouden. Olympia-Palace. Zaterdag en Zondag was de op komst druk in het Olyrnpin-Paluce, Den eei-sten avond gaven de Hag he speiers „De Duivel", den tweeden avond word door het Rotterdamsehe Tooneelgezelschap ,,De Spaonsche Vlieg" vertoond. Beide stukken, hoe uiteenloopend ook, vielen zeer in den geest, zoodat na elk bedrijf eenige malen gehaald moest worden. Stoomvaarfbsridifeii STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Banda vertrok 21 Aug. van Amster dam naar Java. Billilon (uitreis) vertrok 21 Aug. van Genua. Java (thuisreis), vertrok 21 Aug. van Colombo. Koningin Emma (thuisreis) vertrok 21 Aug. van Singapore. Het st. Roepat (uitreis) arriv. 19 Augustus te Batavia. Het et. Kangeun (uitreis) arriveer de 21 Augustus te Port-Said. Het st. Koningin der Nederlanden (uitreis) arriv. 20 Aug. te Singa pore. Het et. Prins der Nederlanden (uitreis) is 20 Augustus Gibraltar ge- passeerd. liet et. Ambon (uitreis) arriveerde 19 Augustus te Sabang. Het st. Batjan, van Java n. Vla- divostock, arriv. 19 Aug. te Dalny. Het et. Oranje (thuisreis) vertrok 19 Aug. van Genua. KCXN. NED. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Calypso vertrok 18 Aug. van Gibraltar naar Savona. Het st Mercurius, vertrok 18 Aug. van BuenosiAyres naar San Nicolas. Het st. Pollux, van Sfax naar Rot terdam, passeerde 16 Aug. Gibraltar. Het st. Tellus vertrok 18 Aug. van Livorno naar Napels. Het st. Themis vertrok 18 Aug. van Barcelona naar Amsterdam. Het st. Vcsta arriveerde 16 Aug. van Totuan te Malta. Het st. Jason, van Rotterdam naar Port Sagres, pass. 18 Aug. Deal. Houtman vertrok 19 Aug. van Bris bane naar Batavia, Mara vertrok 21 Aug. van Amster dam naar Kopenhagen. N'ep' u ius arriv eerde 22 Aug. van de Levant tc Amsterdam. Pomona van Swansea naar CasaL bbincx, erriveerde 19 Aug. bij Fal mouth. Hot st. Triton vertrok 18 Aug. van Savannah naar New-Orleans. Het st. Adonis vertrok 16 Aug. van Savona naar Cartagena. Hel st. Diana vertrok 19 Augustus van Carthagena naar Lissabon. Het st. Helena, van Amsterdam n. Genua, passeerde 17 Aug. Wight Het st. Juno vertrok 19 Augustus van Montevideo naar Las Pabnas. llet st Orion, van Amsterdam n. Bermuda, passeerde 18 Aug. Wight. llet st. Sirius vertrok 19 Aug. van Bucnos-Ayres naar Snnta-Fé. Het st Zeus vertrok 19 Aug. van Gibraltar naar Valencia. Het st. Amor vertrok 20 Augustus van Port of Spain naar La Plata. Hot st. Leda vertrok 20 Aug. van Gibraltar naar Amsterdam. Het st Niolfo arriveerde 21 Augus tus van Kopenhagen te Amsterdam. llet st. Titan arriveerde 20 Aug. v. Kopenhagen tc Roborlsfors. Het st. Uranus vertrok 20 Augus tus van Messina naar Palermo. Het st. Jason, van Rotterdam naar Port Sagres, passeerde 18 Aug. Bo- vczier. Het st. Apollo arriv. 20 Aug. van Kopenhagen te Roborlsfors. Het st Mercurius arriv. 19 Aug. v. Rotterdam te San Nicolas. Hot st. Pluto, van Amsterdam naar Swansea, passeerde 19 Augustus Bo- vezier. Hot st. Tellus arriveerde 19 Aug. van Livorno te Napels. Het st. Venus, van Palermo naar Amsterdam, is 20 Augustus Ouessant gepasseerd. llet st Clio arriveerde 21 Augustus vau Rosario te Amsterdam. HOLLAND—AMER1KA-LIJN. Het et. Samnanger arriveerde 20 Aug. van Rotterdam te New-York. llet st. Sloterdijk arriveerde 20 Aug. van New-Orleans te Rotterdam. Noordam vertrok 21 Aug. van Rot terdam naar New-York. Rijndam urriveerde 21 Aug. van New-York te Rotterdam. Het st. Esparanca arriveerde 18 Aug. van Rotterdam te Rosario. Het st. Mesna, van La Plata naar Amsterdam, vertrok 18 Aug. van Las Pa I mas. llet st. Poeldiijk, van La Plata naar Rotterdam, vertrok 18 Aug. van St. Vincent. Het st. Ambra vertrok 18 Aug. von Rosario naar La Plata. Hot sL Nieuw-Amsterdam, van Rot terdam naar New-York, bevond zich volgens ontvangen draadloos tele gram 18 Aug. 12 u. *s middags op 361 mijlen W. van Scilly. Het et. Loch Tay arriveerde 20 Au gustus van Buenos-Ayres te Rotter dam. ROTTERDAM^CH ELLOYD. liet st. Menado (uitreis) passeerdo 19 Augustus Malta. I-Iet st. Ophir (uitreis) passeerde 19 Augustus Gibraltar, Het st. Palembang (thuisreis) ver trok 20 Augustus van Padang. Beeoaki vertrok 21 Aug. van Rotter dam naar Java. Tambor.i vertrok 22 Aug. van Rot terdam naar Batavia. KON'. HOLL. LLOYD. Het st. Rijnland (uitreis, vertrok 13 Aug. van Santos. Hot st. Salland (thuisreis) vertrok 19 Augustus van Buenos-Ayres. Het st. Zaanland (uitreis) vertrok 18 Augustus van Pernambuco. Het st. Tubantia 1 uitreis; arriveer de 20 Augustus te Falmouth. Het st. Tubantia (uitreis) is 11 Aug. Bevezier gepasseerd. KON. WEST-1ND. MAILDIENST. Het st Prins der Nederlanden (uit rei9j arriveerde 19 Aug. te New-York. Het st Prins Willem V arriveerde 19 Aug. van Amsterdam te Parama ribo. Het st Commewijne (uitreis) pass. 17 Aug. Bevezier. Hot st. Oranje Nassau (thuisreis) vertrok 20 Augustus van Madera. KON. PAKETVAART-MIJ. Roggeveen vertrok 22 Aug. vau Rot terdam naar Batavia. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. Het et, Laertes arriveerde 18 Aug. van Liverpool te Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 8