0 0 Aoht Stuivers joneenlratie van talrijke Engelsche troepen, bij de kust van KleSn-Azië, alsof die daar een landing gingen beproeven, werden geheel overrom peld. Hun eenige voorposten, 50 man tellende, gaven zich over, en een groote Engelsche troepenmacht was in staat, zes mijlen landinwaarts te trekken, alvorens iets vernomen werd van een opmarsch der gealli eerden. De Turken haddon in den loop van den dag inlichtingen aangaande de overrompeling ontvangen en brach ten nu in allerijl troepen aan. Aan weerszijden werkte men den gehee- len nacht in koortsachtige haast aan het aanleggen van loopgraven, welke arbeid werd afgewisseld door ver- ipreide gevechten. Geschat werd, dat de Turken ge- ÏUrende de duisternis 70.000 man laar de vuurlijn zonden. Bij het aanbreken van den dag he ron een ontzettende worsteling. De Turken vielen heftig aan, en de En- golschen deden even heftige tegen aanvallen. De hiite overdag was vreeselijk en de eenige bescherming duartegen boden kleine groepen struikgewas en ondiepe kleine ter reinplooien. De beide linies wijzigden zich den gtmschen dag door, maar geen van beiden werd doorgebroken. De En- geisöhe artillerie 'Sn vooral de mi trailleurs verrichtten doodelijk werk. De zandige ravijnen, in vestingen veranderd, worden veroverd en her overd, met ongehoorde doodsverach ting en moed. Massa's Turken be reikten soms de Engelsche loopgra ven cn don volgde er een bloedige worsteling met spaden, bajonetten en handgranaten. De nacht bracht veen verlichting en de mannen, die loopgraven aanlegden of herstel den. moesten ook blijven doorvech ten. want de Turken vielen onophou- iolijk aan, hoewel zij telkenmale werden teruggeworpen. De morgen vond de Engelsche 11- ïies onwrikbaar tegen den linker vleugel van deai vijand steunend en lier trokken de Turken eich dan >ok in wanorde terug, na onge hoord zware verliezen te hebben ge leden. Later oip den dag werd aan- Bluiting met de Australische troepen verkregen, hetgeen aan de Engelsche linie een lengte van twaalf mijlen verschafte. De verliezen der Turken bij deze gelegenheid worden op 27.000 man geraamd. Dwars door de nieuwe Engelsche linie loopt een van de twee voor naamste wegen voor de ravitaillee ring van de Turkse li© strijdmacht in het zuiden van Gallipoli. De andere weg, meer Oostwaarts gelegen, .s een minderwaardige verkeersweg en zelfs die wordt door het Engelsche geschut boheerscht. Maar ofschoon hun verbindingen bedreigd zijn, voorspellen do wijize waarop de Turken in allerijl troepen aanvoerden, en het bergachtig ter rein nog meer zwaren strijd, alvo rens de Engelsche linie dwars over hot schiereiland kan worden getrok ken. De Turksche staf deelt mede ,,De geallieerden deden een aan val op liet nieuwe front bij Anaforta, de Turken sloegen hen echter door °en tegenaanval geheel en ai terug on brachten hun zware verliezen toe. De geallieerden leden bij don aanval op 21 Augustus buitengewoon zware verliezen, voor een gedeelte der Turksche loopgraven telden do 'Jurken meer dan 500 dooden; boven dien namen de Turken een officier en een aantal soldaten gevangen. Vojr Ari Boernoe en Sedd-ul-Bahr gebeurde niets bijzonders. Aan het Irak-front vielen Turksche troepen een Engelsche afdeeling aan bij Akike aan den Euphraat, bradh- ten haar zware verliezen toe en maakten meer dan 200 geweren buit. Aan de andere fronten geen veran deringen." EEN TURKSCH TRANSPORT SCHIP VERNIELD. Do correspondent van de „Times", te Myfilene seint, d.d. 21 dezer: Een daad, die in het gewicht van iiaar gevolgen zoo niet in stoutmoe digheid van uitvoering ie vergelij ken is met wat luitenant Warneford (die uit een vliegtuig een Zeppelin vernielde! heeft gedaan, is, naar ik hoor, den 12en door vliegluitenant Edmonds in dc-Dardanellen verricht Terwijl hij in een watervliegtuig over de zeeêngte vloog, zag hij een Turk6ch transportschip met troepen, recht aankomende op de plaats waar hij heen ging. Hij daalde laag genoeg om zware bommen midden op het dek to kunnen laten vallen. Het schip werd vernield en zonk, zoo gelooft men, met alle troepen aan boord. Uit Duitsohland. TEGEN ANNEXATIEPLANNEN. De Zwitsersche correspondent van de .Jlumanité" publiceert den tekst van een petitie, welke den 2óen Juni is toegezonden aan den Duilschen rijkskanselier door de besturen \an de eoc.-democratische partij (onder- teekenaar Ebert) er» de socialistische Rijksdagfractie (onderteekenaar Scheidemann), en die tot dusverre door geen enkel Duitsch blad is open baar gemaakt. In het begin van die petitie wordt - naar we in 't Alg. Handelsblad le zen ernstig geprotesteerd tegen een Strooming die op annexatie aanstu ren wil. O a. wordt geschreven „Maur tegenover den steeds duide lijker wordenden drang oin aan den oorlog het karakter te geven van een veroveringsoorlog, aciiten wij het on ze plicht te herinneren aan hetgeen wij gezegd hebben in de Rijke dagzit ting bij het begin van den ocriog: ij wenschen eon vrede, welke een vriendschap met de nabui rge volken mogelijk maakt." Do bewering, dat Duitschland be hoefte heeft aan gebiedsuitbreiding in het oosten en het westen, wordt weerlegd door de 6Ciiittcrer.de econo mische ontwikkeling, welke wij heb- oon kunnen vaststellen, binnen de grenzen welke het rijk tot dusverre had. Onze economische betrekkingen met België waren vóór den oorlog uiterst vriendschappelijk. Geen enkele moei lijkheid werd in den weg gelegd «ftfh do activiteit en den ondernemings geest van de burgers van ons rijk. Elk denkbeeld om België geweld aan te doen, hoe dan ook, zou de op lossing van de coalitie tegen on6 op mogelijk maken, hetgeen ons hoofd doel moet zijn. De annexatie van Bel gië zou Duitschland isoleoren en de coalitie tegen ons versterken, de vre de moet ons geen nieuwe vijanden, maar veeleer vrienden brengen Dit is des te meer noodig, omdat sommi ge kringen in Nederland, die niet al leen voor de handhaving van de neu traliteit hebben geijverd, maar zich •welwillend over Duitschland hebben uitgelaten, de vrees hebben geuit, dat ten gevolge van de Duitsche politiek tegenover België, Nederland ook nog in den oorlog zou kunnen worden be trokken. Aangezien de gezant te London de Engelsche rc.gieering den ten Aug- 1014 hoeft verzekerd, dat wij geen Belgisch grondgebied zouden kunnen annexeeren zonder in conflict le ko men met Nedorland, zou elke afwij king van die verzekering noodzake lijk Nederland tot de overtuiging brengen, welke onze vertegenWfordi- gor zelf eruit had getrokken. Door het in elk geval op te nemen voor ie autonomie en onafhankelijkhe d van alle volken en tegen elke annexatie politiek, zijn wij overtuigd ons volk don grootsten dienst te bewijzen." OVEiR BELGIë. De Keulsche correspondent van „Do Tijd" schrijdt over de vraag, of bij Duitsche regeeringskringen, en met. name bij de Centrumsfractie, al dan niet het plan bestaat, België bij Duitschland in te lijven, o.a. Ieder, die met de bovengenoemde politieke kringen eenige voeling on derhoudt, heeft de onwankelbare overtuiging, dat er niet de minste sprake zal zijn van annexatie, zelfs niet van het kleinste strookje Bel gisch grondgebied. De keizer heeft bij het uitbreken der vijandelijkheden voldoende duidelijk gezegd „Wij voeren geen veroveringsoorlog." En Duitschland. gevoelt ook bij de schitterende overwin nimren van het oogethblik aan geheel ieds anders bft h oef te dan aan lid', onder 't juk bren gen van andere volken en bet knech ten van nationale aspiraties, we.'ko tyrannie volgens hot jongste pauseli.l ko schrijven opnieuw haat van ge slacht tot geslacht zou zaaien. Met zijn trouwen bondgenoot aat Duitsch land alleen in dezen oorlog, on wat nok sommige ul-lhiitschers moge bo weren, onze siaatsiioaen hebben juist door de schier algemeens vijandschap van de overige v.oreld ingezien, -.Lat oen sobere iioliuek hei richtsnoer moet zijiiL en chauvinistische vcrlun gens moeien worden ingetoomd. Goeoi blijvende vijanuen van boden en zeker geen nieuwe vijanden moe ten gekweekt worden, wil Duitsch land zijn wereld-positie handhaven on niet den wrauhroep van het „Vae Soli" ondervuiden in een tragi- schen ondergang, doe op den duur moeilijk zou kunnen uitblijven. Te bevoegder plaatse is dit zeer wel ingezien, en al heeft nog pas de re geering in den Rijksdag tegenover de al te brutale vraag van Liebknecht oen rechtslreeksche verklaring over annexatie-plannen ontweken, om al dus bij de onvermijdelijk naderende vredesonderhandelingen zoo sterk mogelijk te staan, alle welingelichten twijfelen niet aan de verzoenende houding, waarmede Duitschland straks de vriendschappen zal Iruch- ten ie verwerven, waaraan het zoo zeer behoefte heeft. Wat inzonderheid België betreft, men herinnere zich slechts de Duit- salie regeeringsYorklaring aan Enge land, dat Duitschland niets zou heb ben aan een annexatie van België zonder tegelijkertijd hetzelfde met een deel van Nederland te doen, om te be grijpen, dat Antwerpen niet in don Duitschen greep kan liggen. Zelfs zal België ondei vinden, dat het „goed maken (door den rijkskanselier be loofd) van de eventueele oorlogsscha de in België, ook nog zal gelden onr danks zijn verzet, al zullen ook de En- teute-machten aan dit „goedmaken" moeten meedoen. Het Duitsche rijk heeft echter te ze-er ondervonden, hoe de inval in België bij de neutrale vol keren van de oude en nieuwe wereld is uitgespeeld, om niet de behoefte te gevoelen aan een grootmoedige han delwijze jegens België, welke een ge pleegde, zij het dan noodzakelijke fout van Duitschland goed zal makan. Duitschland en de Vereenigde Staten. Reuter seint uit Washington „Minister Laaising heeft den am bassadeur der Vereenigde Stalen te Berlijn telegrafisch gevraagd, of de Duitsche regeering reeds een offici eel rapport omtrent cLe „Arabic" heeft ontvangen. De autoriteiten beschouwen de be richten als „zoer fragmentarisch"." De „Times"-correspondent te Washington 6eint Het eenige vaststaande nieuws is, dat President Wilson besloten heeft om, als hij alle mogelijke in lichtingen uit bronnen in Engeland zal hebben ontvangen, Duitschland de gelegenheid le geven door bemid deling van den Amorikaanschen am bassadeur te Berlijn zijne rechtvaar diging van den aanval op de „Ara bic" uiteen te zetten. Dal beteekent, dat liet eenige da gen zal duren vóór de crisis haar hoogtepunt heeft l>ereikt. Maar daar om is de quaestie niet minder ur gent. Men gelooft niet, dat Berlijn het gebeurde zal afkeuren of iets dragelijks te zijner rerdedigirw zal kunnen aanvoeren. Uit Engeland. Uit Londen wordt aan de „N. R. Ct geseind In de pers woedt de 6trijd over den dienstplicht met steeds grooter fel heid. Het valt bijna samen met oen I strijd tu&schen liberalen en conser vatieven. De unionisten van Lan- cashire, onder leiding van Lord Der by. hebben zich nu openlijk voor den dienstplicht verklaard. Er wordt een veldtocht voor goopend, met open bare vergaderingen. Uit Rusland. Ilavas seint uit Petersburg: Er heersefht een buitengewone geestdrift m Rusland. ITet Russische volk ver klaart vastliesloten te zijn tot den strijd tot lret uiterste en wil zich de grootste opofferingen getroosten ten einde de overwinning te verzekeren, het nog steeds met onwrikbaar vertrouwen tegemoet ziet Uit Zuld-Afrika. Officieel wordt uit Londen medege deeld, dat de Emgelsclie regeering hot aanbod van 100.000 tons steenkolen, gedaan door den Bond van eigenaars van kolenmijnen in Transvaal, dank baar heeft aanvaard. Over vrede. OVER EEN .AFZONDERLIJKEN VREDE. 't Telegraafagentschap meldt nog uit Petereburg over de verklaring die de Russische minister van buiten- landsohe zaken Sasonof deed tegen journalisten Sasonof verklaarde, dat het ont staan van geruchten over een afzon derlijken vrede uitsluitend het gevolg was van do herhaalde pogingen van de tegenpartij om zoowel in Frank rijk als in Rusland besprekingen in te leiden over een afzonderlijken vre de, echter zonder resultaat. „Even vruchteloos blijft de poging van den vijand om wantrouwen en oneenighcid te zaaien tusschen de ge allieerden, wier verhouding echter 6teeds beter wordt, evenals ham we- derziidsch vertrouwen in de wijze, waarop de gemeenschappelijke actie zich ontwikkelt. Indien men over de bedekte pogingen van Duitschland wil spreken, dan verdienen de Duit sche plannon betreffendo Polen de aandacht. Alles wijst er op, dat de Rusaisdbe Polen zonder toegeven de hun opgelegde zware beproeving zul len doorstaan, voor de toekomst uit sluitend hun lioop in Rusland stel lende. Een, Poolsah blad, te Wilna ver schijnend, zegt, dat het Duitsche plan om een onafhankelijk Polen te stich ten met Dantzig ais zeehaven, op de Russische Polen een vermakelijken indruk maakt. Op een congres van verschillende organisaties in Poolsohe steden, te Moskou gel vonden, met het doel hulp te brengen aan de Poolsche bevol king, die uit het oorlogsgebied is ge ëvacueerd, betoogde de president, dat zich ruime vooruitzichten openen voor Polen, hetwelk zich thans ge weldige opofferingen getroost. Thans zoowel als vroeger stellen de Polen hun vertrouwen op Rusland, dat on getwijfeld in de grootst mogelijke mate hulp zal brengen aan de vluch telingen." Letteren en Kunst NIEUWE UITGAVEN. Van beide fronten, maar van 't Oos telijk toch 't meest, zijn weer kiekjes opgenomen in de aflevering van „Het Leven" van deze week. 't Meest ac- tueele nieuws buiten dat van 't oor logsterrein is eveneens in beeld -ge bracht, het ongeluk met den Ierachen mailtrein, om iets te noemen. De vorige week werd Louis Bouw meester afgebeeld. Ditmaal komt van Mevrouw Mann een fraaie foto voor, ter gelegenheid van het herden ken van haar dertigjarige tooneel- loopbaaji en baar benoeming tot hoofdloerares aan de TooneelschooL Sport en Wedstrijden Cricket. Een Rood en Wit-cornbinatie zal Woensdag a.s een wedstrijd spelen tegen oon 's-Gr. C. C.-combinatie op hel terrein van de Haagsche. Donderdag speelt dezelfde ploog te gen een H H S.-elftal op 't terrein van de zwarten. Waterpolo. H. V. G. B. II— U HL Om 7 uur waren er van II. V G. B. II slechts 4 spelers, terwijl IJ com pleet ls. Daar IL V. G. B. niet meer op 't ranglijstje stijgen kon en IJ niet meer dalen, gaf H. V. G. B. den wed strijd gewonnen en werd oen vriend schappelijke wedstrijd gespeeld, waar bij 3 spelers van H. V. G. B. I het 2o versterkten. Als scheidsrechter fungeerde de heer N. Corllever, daar de bondsrefe; niet verschenen, was. H V. G. B. II stelt zich als volgt op: C. D. Bremer, W. Otto, J. Siphes, F. Mahhnan, L Brossois, R. Rommel to, P. Mulder. H. V. G. B. valt 't eerst aan, doch voorloopig zonder succes. Ook 't IJ kan de H. V. G. B.-aehterhoede niet ontzwemmen en het net vinden, niet tegenstaande eenige eohotcn van Biune. De keeper van H. V. G. B. houclt zijn doel schoon, zoodat met 0-0 gedraaid wordt Na rust is het Mahlman die den IJ-keeper spoedig het nakijlkea geeft, 1-0. Do IJ-vOorhoede roert zicih geducht en bezorgt Ötto en Sipkes veel last. Eenige schoton op Bremer verwerkt deze voldoende en de bal belandt langs een omwegje bij Mulder, die den stand op 20 brengt. Dat is T IJ te bar. Eenigo malen zijn de ]J-voorhoedespelers hun bewa kers te vlug af, en trachten de eer te redden, doch Bremer is onverbidde lijk Woer valt H. V G. B. aan, Eeni ge keiharde schoten van Reiomells ver-werkt de IJ-keeper keurig. Zoo nadert 't einde, als na eon scrimmage Mahlman nog een gaatje vindt en er 3—0 van maakt. Dan is '1 tijd en hoeft H. V. G. B. dezen zeer aangenamen wedstrijd, welke slechts matige publieke belang- stelling trok met 3—0 gewonnen. Allen speelden een goede partij. kosten Sn HAARLEM'S DAQBLAD nu de AdveHentiën van Vraag en Aanbod. doch de beide verdedigingen mogen met eere genoemd worden. Is 't echter wel een excuus om de bovenstaande redenen van een oom- petitiewedstrijd zonder moor een vrieiidschappcl ijki partijitfie te ma ken, ook al 'hooft de uitslag weinig in vloed op den stond dor betrokken clubs? We willen tevens opmerken, dat de scheidsrechtera aan de Hanrlemsche sj)elers al een heel 6leclit voorbeeld hebben gegeven gedurende dit sei zoen. Do heoren 6chijmen zich om de Haarlemswhe Watersport weinig te bekommeren. Hoeveel malen toch ander dan dc door den Bond aange wezene moest invallen als arfntor, is moeilijk na te gaanl Pers-Overzicht DE REDE VAN DEN RIJKS KANSELIER. We lezen in 't Alg. Handelsblad: Het Wolff-Bureau te Berlijn seint ons: Het Berliner Tagefol att publiceerde Maandagavond een uittreksel uit het alarm eerend artikel van. het Alge*- meen Handelsblad omtrent de rede van den Rijkskonselier en zegt dat naar zijn inzien het Amsterdamsche blad uit deze rede veel gedistilleerd beeft wat er heeiemaal niet in voor komt. „In tegenstelling met opvatting van hot Algemeen Handelsblad leest de Kopenhaagsdhe National Tidende In de kanseliersrede heel duidelijk het voornomen tot bevrijding van Polen zegt. „met bijlandere bahmigstel ling zal men in de kleine staten zijn aandacht wijden aan dien passus van redevoering volgens welken Duitsch land de onafhankelijkheid der neu tralen wil beschermen en bewaren". Wij hopen van harte, dat het Berli ner Tageblatt en Politiken gelijk heb ben en wij ongelijk. Maai' wij hebben, naar wij meenen duidelijk, uiteenge zet, waarom wij de rede van den Rijkskanselier niet "anders konden le zen en begrijpen, dan door ons ls ge daan, De eenvoudige mededeeling van het Berliner Tageblatt, dat in die rede niet staat wat wij er in vinden, hoe moedgevend zij moge zajm, is geen ar gument en kan ons niet overtuigen. Evenmin het betoog in do Frank furter Zeitung naar aanleiding van ons artikel, dat Duitschland er niet aan denkt Holland's onafhankelijk heid aan te tasten en dat wij het recht missen aan de eerlijkheid van de verzekeringen daaromtrent le twij felen. Immers wij twijfelen niet aan de eerlijkheid van die verzekeringen en hebben dat duidelijk gezegd. Waaraan wij twijfelen is aan de mogelijkheid, dat, heeft Duitschland eenmaal de volstrekte en ongebreidelde machtspo sitie in Europa, waarom, naar d'e Rijkskanslier thans gestredlen moet worden, toekomstige re reorders van Duitsahland in alle voorkomende gevallen dezelfde opvatting als wij van onze onafhankelijkheid zullen hehben. Kerk en School KARDINAAL VANUTELLL Een teiegnun uit Rome aan 't Alg. handelsblad meldt den dood van kar dinaal Serafine Vanutell>het oudste lid van het Heilig College. Ne het overlijden van Paus Leo XIII was Va- nutelli een ernstig candidaat voor de pauselijke waardiaheid. Na de verkie zing van Paus Pius X trok kardinaal Vanutelli zich wegens zijn hoeren ou derdom geleidelijk terucr Op het laatst van zijn leven hij was reborwn 1S34 was hij bijna geheel blind. Biircenisad MINISTER LOUDON. Do Telegraaf meldt: Het zal den 2Sen October a.s. 25 jaar geleden zijn, dal jthr. dr. J. Lou don, onze tegeuwoord.se minister van Euitenlandsche Zaken aan de Leid- sclie Hoogeachool promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen op een proefschrift over „De drie rege len van het tractaat van Washing ton." De heer Lóudon (zoon van den vroegere® gouverneur-generaal van Indièj, vervulde na zijn promotie uigen tijd een functie aan het depar tement van Buitenlandsolie Zaken en werkte daarna aan onze gezantschap pen te London en Rome. Na vervol gens in het vaderland chef van het kabinet te zijn geweest (ouder minis ter De Beaufort), wend hij achtereen volgens geplaatst in Paking, Londen, Parijs on Tokio. Eindelijk, in 1903, ivenoemdo men hem tot gezant en ge volmachtigd minister te Washington. Als zoodanig was hij werkzaam, toen hem in 1913 de leiding van het depar tement werd opgedragen. SCHILDERSGEZELLEN. Te Utrecht is een bui'ten|gewöne aJ- gemoene vergadering gehouden van den Nede-rl. Scliildersgezellenbond ter bespreking van de oprichting van een werkloozenkas. Alle 51 af dodingen en vertegenwoordigd door 92 af gevaardigden. In zijn openingswoord merkte de voorzitter, de heer Dooyes op, dat de Bond de crisis pradhtig heeft door staan; hel ledental, dat 1914 3301 met 76 ad spirantijl eden bedroeg en dat op 1 Januari 1915 eerst teruggekropen was tol 3244 en 63 adspirantleden, was op 14 Aug. l.L weer geslegen tot 8530 leden en 55 adspiruntrloden. In beginsel werd besloten tot de oprlohtiiiig van een werkloozenkas. KATOEN ALS ABSOLUTE CON TRABANDE. We lezen in het Alg. Handelsblad: Wij liebben meegedeeld, dat de En- gelsciie regeering katoen tot absolute contrabande heeft verklaard. Het leek ons van belang te informeeren, of dit besluit van invloed zal zijn op onze nijverheid. Te bevoegder plaatse ver nomen wij, dat het verklaren van ka toen tot absolute contrabande hoogst waarschijnlijk geen verandering zal brengen in de® toestand, wat ons land betreft. Door bemiddeling van de N. O. T. toch wordt in de laatste maan den de katoen, benoodiigd voor de spinnerijen in Nederland, hier te lan de aangovoend. De N. O. T. garan- deeit, dat de katoen uitsluitend voor gebruik hier te lande is be stemd. In dien toestand zal na de verklaring van katoen» tot ab solute con tra ban de geen wijziging ko men, te minder waar de N. O. T. juist oorspronkelijk is opgericht met het doel om den aanvoer voor gebruik hier te lande mogelijk te maken van goe deren, die absolute of oonditioneole contrabande zijn- UIT DE BLOEMBOLLENSTREEK. Man schrijft uit dc bloembollen streek nan De Telegraaf: De verzending Ls iu vollen gang groote massa's kiften met bloembol len worden nu eiken dag naar het buitenland gestuurd. Voorloopig gaat de verzending nog naar Amsterdam en Rotterdam, la ter eerst komt de verzending per spoor naar Duitschland, Oostenrijk, enz. Hoewel bij het bogin va® den han del door de verzenders een slechts middelmatige kooplust werd getoond en daardoor de prijzen niet hoog wa ren, blijkt hoe verder we in den ex- porttijd komen, dat cr ontzaglijk groo te hoeveelheden verkooht zijn. Naar hel schijnt is er zelfs meer verkocht dan in normale tijden. Het gevolg is, dat de binnenlandsoho kweeker, die zich niet zoo spoedig ongerust heeft laten maken, doch eerst wat met het erkoopen gewacht heeft, de beste za ken doet, daar de prijzen met den stijgen, en deze nu roods van eenige hoofdsoorten honderd procent hooger zijn -dan in het begin van den han delstijd. Ook nu blijkt weer duidelijk, dat de bloembollen niet alleen» luxe-artike len zijn, doch eene bepaalde behoof to. De bloemen,winkels blijven ook bij ons, evenals in alle oorlogvoerende landen, nog verkoopen en handelen, en zoo zij bloemen, vooral in den win ter, hun druksten handelstijd, willen hebben, dan moeten ze bij onzebloem- bollonhandelaren terechtkomen, daar dit bijna de eenige bloemen zijn, die in groote hoeveelheid en voor billijke prijzen kunnen in bloei gebracht en verkocht worden. Daarbij komt nog, dat Fransche en Itatiaansche bloemen, die steeds per spoor en per-snelste gelegenheid moe ten verstuurd worden, oin in frieschen toestand de plaats hunner bestem ming te bereiken, in dit jaar wel in hel geheel niet verzonden zullen kun nen worden, terwijl azalea's en lo- lietjes-van-dalen, twee 'boofdartikolen voor den win terverkoop on die hoofd zakelijk uit België en Duitschland komen, slecht naar het buitenland kunnen verstuurd worden, en naar sommige landen, zooals Engelend, Frankrijk en Rusland, in het geheel niet, wat natuurlijk ten goede komt aan onzen bloembolle»ihai'.dci. Dagelijks komen dan ook bestel lingen en aanvragen om bloembollen, waardoor de vraag nog steeds stijgt en we zijn nu nog slechts in het be gin van het seizoen. Door onderlinge samenwerking is men er ook in geslaagd eeu betere ver binding met Rusland te verkrijgen, daar door twintig exporteuns een boot direct naar Finland ia gechar terd, die voor Finland en Rusland ongeveer 7000 kisten zal inladen, waardoor het groote oponthoud in Stockholm voor uit- en inladen daar ter stede vermeden wordt, terwijl ook in de ringvaart van de Haarlemmer meer eenige zeilschepen, bij wijze van proef, met bloembollen geladen wor den, oen met directe bestemming naar Finland, en een diirect naar Stock holm. Wanneer doze proef slaagt, zou dit een groote kostenbesparing en vergemakkelijking van het vervoer he teekenen. Uit een en ander blijkt, dal de ener gie hier nog niet verflauwt en niet tegenstaande de oorlog aan alle zij den woedt, onze bollen is bloemen, a.s. winter allerwege in het buiten land weder ter markt zullen zijn, oti zonder twijfel hun koopers weer even grif zullen vinden als dit verleden jaar het geval was. DE INBRAAK TF. ROTSTER- HAULE. Op aanwijzing van V., die bekend heeft de dader té zijn van de inbraak en den manslag op Buitenveld te Rotsterhau'le, zijn door de politie op- gevisolit in een sloot, op 20 minuien afstand van B.'s woning, het geld beursje, dat B. hem op zijn eiscli ,,.Te geld of je leven 1" overhandigde, en bet pistool, waarmee hij dreigde. Het mes is nog niet gevonden. Hot bebloede vest, dat hij onder den vloer verstopt had, was reeds door zljs moeder verbrand. POSTVERKEER MET BELGIë. Het Duitsche gezantschap deelt het volgende mode: Tot het postverkeer met- Nederland zijn in België tot dusver alleen de steden Brussel, Luik, Venders (deze drie met.voorstleden en nlaatsno in de onmiddellijke omgevhtig), Antwerp en, Hasselt en WOlkenraedt toegelaten. Voor mededeelingen van persoonlij" ken aard zijn al toen briefkaarten, voor zuiver zakelijke mededeeJinajen brio- ven Van hoogstens twee bladzijden omvang en de daarbij behoorende bij- lagen (van zake!ijken aard) geoor loofd. Daar bet overige van België niet tot het postverkeer roet Holland is toegelaten, is voor schrif telijke mededeelingen van Holland uit, welke aan een tusschenpersoon in een van genoemde steden 1 w ver dere verzending naar andere plaatsen van België zijn gericht, geen uitzicht op doorzending en bestelling. EEN DUISTERE GESCHIEDENIS. Zaterdag ia uit de Koningshaven te Rotterdam opgehaald het lijk van een 22-jarigen koksmaat van het stoomschip „Noordam". Sporen van geweld werden niet op het lijk ge- vonden, doch omdat de man geen schoenen aan had. werd er dadelijk can gedacht, dat dit vermoedelijk de man kon zijn, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de Willems brug te Rotterdam beroofd is. In verhand met die berooving had zich reeds bij de politie gemeld de kleermaker II. Goebel, verblijf hou dende in een logement van hel Leger des Heils in den Oppert. Deze kleer maker heeft uit wraak, omdat hem van den buit niets werd medege deeld. ter kannis van de politie ge bracht, dat hij met nog twee andere personen den koksmaat, toen deze beschonken in de Boompjes liep, was gevolgd, de Willemsbrug op. Op die brug hebben zij hen» met hun drieën beroofd van een rijksdaalder, waar toe ziin vest met een zakmesje werd opengesneden, en van zijn verlakte schoenen. Die schoenen zijn later ln de Sehildersteeg beleend. Uit verklaringen van verschillende jversonen, sedert dien gehoord, bleek, dat de verdronken koksmaat ver lakte schoenen aan heeft gehad, dat men hem, gevolgd door drie man nen, in de Boompjes heeft zien loo- pen en dat men hem ook met drie mannen in een nis op de Willems brug heeft zien zitten. Ingevolge deze verklaringen is nog aangehouden een recidivist, ia het zelfde logement in den Opi>ert ver blijf houdend. Hij en de kleermaker H. G. zijn herkend ais twee van de drie mannen, die den koksmaat in de Boompjes volgden. („N. R. CL"). COMMISSIE VOOR IIET KEUREN VAN FILMS ÏE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam hebben benoemd 'tot leden der commissie, die, ingaande 1 September, tot taak zal hebben hot keuren van de films voor lichtbeeldciivertooningen, welke voor kinderen bestemd zijn dr. W. W. van der Meulen, lid van den ge- moenteraaU, voorzitter der conunia sie J. Aaltsz, hoofdinspecteur van politieW. van Brouwershaven, on derwijzer dr. H. Cannegieter Fzn., leeraar aan het gymnasium; NL Franzie, arts dr. II. E. van Gelder, gemeente-archivarisL. J. J. llnge- raaits, rector van het Roomsch-Ka- tholiek Weeshuismevrouw H. J. HofstedePous Koolhaas II. P. van Nieuwenburg, directeur van do Nutsschool z mej. R. Picrson C, B, van Sdhra vend ijk, onderwijzer; me vrouw K. F. Spa ru aayKeus da A. J. A. Vermeer, Ned. Herv. predi kant; W. de Vletter, oud-directeur der Rijksnormaallessen, en mevrouw A. C. A. van Vuuren—Timmerman.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6