NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. - Opgericht 1883. 33e Jaarpancf No. 9891 Verschijnt dagelijks, behaive op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 6 SEPTE1, BER 1915 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^an b regels 75 Cts.iedere regel meer 15 Cts. Builen het Arrondissement Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Haarlem vanl5regels/l.—.eikeregel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cts. per regel, is (kom der gemeente) met het Letterkundig Weekblad „De Bi] Abonnement aanzienlijk rabat. Zaterdagavond"f 1.50 (T& Advertentiën van Vraag en Aanbod, van 1—5 regels 40 Cts. per plaatsing, Franco per post door Nederland2. *|P|ijjpg|pej^e rCgej meer jq Cts, contant. Geïllustreerd Zon^gsbUd, 'voor Haarlem' oS'/. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. n de omstreken en franco per post. 0.45 IntercommunaaITeIefoonnuramerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lonrcns Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. De Verzekering der (per week) geebonncerden wordt gewaarborgd door ,|Tho Ocean" Rokin 151, Amsterdam. DIT NUMMER BES'l'AAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 7 SEPTEMBER. Biosc. Theater, Barteljorisstraat: Voorstelling. Schouwburg: Schellevis Mie. De Kroon: Emile Hullebroeck: Bios coopvoorstelling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stel! ing. Cinema Palace: Voorstelling. Stadsnieuws H. S o 11 e. Op den leeftijd van 56 jaar is, na langdurig lijden, alhier overleden do heer 11. Selle, sinds Mei 1911 lid van het Burgerlijk Armbestuur voorts was hij gemachtigde van (te Nederd. Herv. Gemeente en lid van het be rt uur der anti-revolutionaire kies- verecniging Nederland en Oranje. De ter aarde bestelling is bepaald op Woensdag te 12 uur, op het oude gedeelte der begraafplaats aan den Schoterweg. Predikant. Li do laatst gehouden vergadering van de gemeenteleden van Kerk A., Gedempte Oude Gracht, is met alge- meene stemmen gekozen Ds. J. L. Schouten, te Arnhem. Jubileum. Den 15den dezer maand zal de heer A\ T. H. Reijnen, hoofdconducteur aan het station dier 11. IJ. S. M. al hier, den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst trad. Civiele zitting. Ter civiele terechtzitting der Arr.- Reclitbank alhier van 7 September 1915, de eerste na de vacaulie, ko men niet minder dan 166 zaken in behandeling. DR. H. D. KRUSEMAN. Hedenmiddag wordt de laatste ver gadering van B. en VV. gehouden, waaraan Dr. II. D. Kruseman als wethouder deelneemt. DERDE STUURMAN. Bij besluit van den Minister van. Koloniën is J. J. Galjart, te Haarlem, gesteld ter beschikking van den G.-G. van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot derde-stuurman bij de Gou- vernements-marine. (St-Ct.) VERZOEK OM TEGEMOETKOMING. Door de afd. Hoveniers van den. Ned. Bond v. Arb. in het Landb., Tuinb. en Zuivelbedrijf is aan het be stuur der Bloemisten-vereeniging „Haarlem'" te Haarlem e. o. een adres gericht waarin betoogd wordt, dat door de duurte van alle levensbe hoeften de werklieden ook in het Ho veniersbedrijf niet in de dagelijksche behoeften van hun gezinnen kunnen voorzien en daardoor ln kommervolle omstandigheden dezen winter te ge- moet gaan. Daar het bedrijf niet zoo zeer onder de huidige omstandigheden te lijden heeft gehad, verzoeken de werklieden, vereen igd in bovengenoemden bond, aan de patroons hunne werklieden eenigszins tegemoet be willen komen door het geven van eenigen toeslag op het loon, bv. 1 gulden per week. TUINBOUW HN PLANTKUNDE. De afdeelïng Haarlem en Omstre ken van de Nederlancteche Maat schappij voor Tuinbouw en Plant kunde houdt een vergadering op Woensdag 8 dezer, in Café Brink- ffiann. De agenda vermeldt o m. de ver kiezing van afgevaardigden naar de algemeeme vergadering, de bespreking van den Beschrijvingsbrief van de eerstvolgende algemeene vergadering, het stellen van candidaten voor leden van het hoofdbestuur, een bespreking over „Het houden van lezingen in het b.s. seizoen" en de gebruikelijke on derlinge tentoonstelling. Onderwijs. Tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. te Zandvoort (hoofd de heer Schumacher) ie be noemd de heer J, C. van der Bilt, al hier. Teekenen M. O. AkteM. B. Geslaagd te Rotterdam de heer M. P. J. van der Weiden, van hier. Do Kamer van Koophan del. Morgen, Dinsdag, houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier haar eerste openbare vergadering. W ij hebben zóó vaak op openbaar- beid barer bijeenkomsten aan ge- drongen, dat wij dit feit met inge nomenheid begroeten. Niet omdat wij verwachten, dat nu voortaan alles aan de groote klok zal worden gehangen verschillende aangek genheden zullen voor open bare behandeling nog niet rijp zijn en dus met gesloten deuren worden, besproken. Maar van openbaarheid der vergaderingen is meer belang stelling voor de Kamer te wachten van 't publiek, zij zal aanleiding geven tot gedachtenwisseling en dus den bond vusschen dit College en de burgerij, die zeer los was, te ver sterken. De Kamer van Koophandel heeft zich voor verschillende zaken veel moeite gegeven en daarvoor niet al tijd waardeering gevonden. Haar ouderwetsche manier van beraadsla gen was daar mee schuld aan. Ter wijl in steden als Amsterdam en Rotterdam de vergaderingen der Ka mers publiek zijn, maakte men er in Haarlem een onderonsje van en gaf alleen openbaarheid aan het verhan delde door uit den aard van de zaak ietwat dorre communiqués, die niet geschikt waren om de belangstelling voor haar werk te vergrooton. Dat zal nu beter worden en dit Is van des te grooter belang, omdat mei het in beginsel besluiten tot het stich ten van een haven en de uitbreiding der nijverheid, die daarvan verwacht wordt, de taak van de Kamer zeker zal uitzetten en dus belangrijker worden. Onze redactie krijgt door de open baarheid van deze vergaderingen natuurlijk meer werk, maar daar ziet zij niet tegen op, want zij ls er niet voor haar gemak, maar om de belangen van Haarlem te bevorde ren. En die worden door die open baarheid, naar haar stelligo overtui ging, gediend. Pa Raadscommissies. Door het uittreden van vele leden oi ltd! a an natuurlijk in dc vaste Raadscommissies verschillende vaca tures,' die aangevuld moeten worden. Om morgen niet te tobben met tal van stemmingen, waarbij dan allicht nog niet eena de meest geschikte per sonen gekozen worden, zijn er door Raadsleden afspraken gemaakt, ten gevolge waarvan die stemmingen vlot kunnen afloopen Van de nieuwe Raadsleden komen in de Com missies, behalve dc heer Koen, omdat hij accountant is, de heeren Wontholt en Hoog, die de aangewe zen personen voor de Commissie voor den Hout en de Plantsoenen zijn den heer Lastchuifc zal het lidmaatschap der Commissie voor publieke werken worden vereerd en de heer Jonck- bloedt zal worden gekozen in de Comm. voor de overdekte bad- en zweminrichting. DE VOLKSZANGER. Tien uur sloeg het op de Groote Kerk. Een groot aantal menschen stond op de Groote Markt te wachten op het orgel der vereeniging tot ver betering van den Volkszang, dat Ne derland doortrekt. Vijf minuten later reed het, getrokken door een gemoe delijk zwart paard, met een wit en blauwe pluim op den kop. de Markt op en vatte post bij de verhooging. De koetsier 9tapte af en sloeg het regenkleed op, waardoor hot orgel zichtbaar werd: het voorgedoelte ge lijkt op dat van andere orgels, doch is bescheidener, niet versierd met stijve poppen. Onderaan de bekende voorstelling van een spelenden trou badour. J>e begeleider, in blauwe uni form, deelde boekjes uit en ioen vatte de koetsier den slinger en begon. Natuurlijk met het Wien Neer- landsch Bloed en het Wilhelmus. Voor de ramen van de burgemeesters kamer zaten Jhr. en Mevrouw Sand- berg en luisterden aandachtig toe. De orgeldraaier leende zijn taak. hield in de voordracht een gelijkmatig tempo en was ook blijkbaar onderriitht over de Juiste snelheid. Natuurlük zijn niet al d*> liedjes die gespeeld erden van gelijke waarde (het eene ligt meer in *i gehoor, dan 't andere') maar toch mag gezegd worden, dat het een ver zameling aardige liederen is, gemak kelijk te onthouden on eenvoudig ge schreven. De draaier droeg elk lied tweemaal voor en ging dan spoedig tot oen ander over, zoodat het geheel© programma ongeveer in een half uur geëindigd was. Voor de boekjes was veel liefhebbe rij, maar van meezingen door 't pit bliek ia niet gekomen, zelfs niet toen dat allerpopulairste van onze vader- landsclie liederen, Piet Hein, ten bes te gegeven werd. t Is waar, de plaats was daarvoor ook niet bijzonder ge schikt. Telkens kwamen toelevende auto's, bellende trains en knallende motorfietsen voorbij: wie zou graag tegen zoon chaos van bijgeluiden op zingen? Dat zal, vertrouwen we, in een stiller© buurt wel beter gaan. Het publiek, ul zong het dan niet mee, toonde wel belangstelling; wij merkten o.a. den heer Jac. de Jong op, componist van een der voorge dragen liederen. Nadat de volksliederen weer ge speeld waren zette het orgel zijn rond reis voort. Stellig met de beste wen- schen van ieder, die voor verbetering van den volkszang gevoelt. De politie, onder toezicht van twee adjunct-inspecteurs, handhaafde de orde op de Markt en vergezelde ook verder het orgel. Omstreeks kwartier voor twaalven kwam het in de Groote Houtstraat, vatte post voor ons bu reau en bracht daar het geheele twaalftal liedjes ten gehoore, onder groote belangstelling van 't publiek. Hel zijn, behalve de volksliederen, Ons Lied van Reekers, Voetballied van Ogier, de Vroolijke Jongen van P. Kallenbach, In de Lucht, Naar Huis en Prinsesselied van ongenoemden, de Zilvervloot van J. J. Viotlo, Lim burg mijn vaderland, van Hcnri Tijs- sen, Huzarenlied van Galesloot en Schoenlappertje van onzen stadgenoot Jac. de Jong. De klank van het orgel is goed, de stemming zuiver. Als middel tot pro paganda voor beteren volkszang schijnt het ons voortreffelijk toe. ZWEMSCHOOL. Do temperatuur van het water is heden 59 graden. INBRAAKJE. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is ingebroken in het kantoor van de firma Gebr. Nobels aan Ge Spaarn- wouderstraat. Door middel van een vaische sleutel is men aan do achter- aijde binnengekomen. In het kantoor is geprobeerd, om de bra.mdku.st te for. oeeren, wat echter niet gelukte. Er wordt niets vermist. A PP ELENDIE F. Zaterdagnacht om half 3 hiefd de politie een 16-jarigen jongen aan, die met een zak op den rug op een fiets reed. ln den zak bleken appelen te zijn en het kwam uit, dat die aan den Binnen weg gestolen waren uit d*>n tuan van den heer J. B. Ronzen. VEEL WATER. Gisteren (Zondag )is door de polder, watermolens gemalen kunnen wor den, wat dan ook aigemecn geschied de; tegen den avond echter ging de wind weder liggen en ook hedenmor gen was er geen molenwind. Intus- schen blijven die polders in het na- deelig bezi'. van te veel water. Door de in de Vereenigde Groote en Kleine polders te Zuid Schalkwijk ingestelde motorbemaling zijn giste ren en heilen ook twee aanliggende polders vx>or zoover zulks mogelijk was geholpen, door die daarin te doen afwateren. DE EXCURSIE VAN „HAERLEM". De leden van „Haerlem" weten, hoe aantrekkelijk de excursies zijn, die ieder jaar worden georganiseerd door het bestuur. Dat bleek wel uit 't groot aantal deelnemers, 30 dames ch hoeren, die Zaterdagmorgen met den trein van 9.27 naar de Hofstad vertrokken. Men zou dien dag de gast zijn van de Haagsche vereeniging „Die Haghe", waarvan de leden voor eenigen tijd onze stad bezochten. De vereeniging had voor deskundige lei ding gezorgd, waardoor men verze kerd was, de verschillende beziens waardigheden van onz© residentie te bezichtigen. Te 's-Gravenhage aangekomen, werd het gezelschap ontvangen en verwelkomd door een bestuurslid van „Die Haghe". Het eenste bezoek gold de nieuwe kerk, een van de fraaiste voor den Protestantschen eeredienst gebouwde kerkgebouwen, een schepping van Noorwits. O.a. zijn in deze kerk Johan de Witt en Spinoza begraven. Van hier toog men naar het Stad huis, waar men zoowel 't architecto nisch schoon als de gebeeldhouwde gedeelten aan de buitenzijde bewon derde, om vervolgens tot de bezichti ging van Mauritshuis en Gemeente- Museum over te gaan. In het Stadhuis was het Dr. H. E. van Gelder, en in het Mauritshuis Prof. Dr. W. Martin en Dr. C Hof stede de Groot, die de bezoeker® op merkwaardig© schilderijen en nieu- aanwirisien wezen. In het Ge meente-Museum toonde Mej. Peelen een fraaie collectie oud poroelein. Nadat in Hotel Central het koffie maal was genuttigd, werd onder lei ding van niemand minder dan van den rijksbouwmeester den heer D. E. C. «Knuttel het aloude Binnenhof be zichtigd, do stichting van Willem II (12S5—1256) die door diens vader Flo- ris V omstreeks 1290 werd voltooid en waarop men thans de gebouwen van Eerst© en Tweede Kamer vindt. Voor dit bezoek werden eerst echter de gra felijke zalen bezichtigd. De heer Knuttel is de man, onder iciij leiding het departement van Binnenlandsche Zaken in de laatste jaren is opgetrokken. Hij leidde dan ook het bezoek aan het departement De excursie was hiermede ten ein de, en men stapte in eenige gereed staande rijtuigen, die de bezoekers na een rijtoer van bijna een uur naar de Visschershaven te Scheveningen brachten, waar op den Strandboule- -ard werd uitgeklapt. Geruirnen tijd 'ertoefde men op de badplaats, doch tegen 6 uur was men, wanneer men 't middagmaal niet missen wilde, ge noodzaakt, per tram zich naar hotel ,^De witte brug" te begeven. Een zeer gezellige maaltijd besloot den dag. i Met den trein van 9.18 vertrok men uit Den Haag en arriveerde te 10.14 weer te Haarlem, vol bewondering over al wat ons oude Den Haag bezit en vol dankbaarheid jegens „Die Ha ghe", welke vereeniging „Haerlem" door 'haar goede zorgen zeer aan zich verplicht heeft. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Joh. Kater, Oranjestraat 124, een handschoen; P. V. Egwoud, Soutinan. straat 40, een broche; A. de Vries, Smedestraat 22 rood, een portemon- naie mei inhoud; G. Bouweus, Klerk- steeg 8 rood, een duimstok; G. Bijns- dorp, Kinderhuisvest 47 r., een porte. monnaie met inhoud; Ch, Droog, KI. Heiligland 62, een kruis; A. J. Loerak ker, Lange Poellaan 3, 1 pak kousen; P. Bos, Beeksleeg 15, een postduif; H. Heijboer, Esschilderstraat 35, een horloge; P. Kaptijn 2e uidpolderstr. 48. een zweep; mevr. van Dusseldorp, Wagenweg 40, een groengeel vogeltje; A. ten Hoven, Jan HurgensLraat 1, een lapje met centen; H. van Dam, Am sterdam straat 14, oen broche; J. Vol kers, Kruisweg 48, een insigne; J. v. d. Burg, Holsteijnstraat 5, een hond; C. Ruik, Parklaan 40 r., een medail lon; W. Kok, Gasthuislaan 111, een broche; A. Wildschut, Kampervest 25 een zwart glacé handschoen. (Zie Terrolg Stadsnieuw» op pag. 2). (Jii de Omstreken K«emslede. B. en W. stellen voor, met Octo ber den prijs van het gas door den gewonen motor met een cent te ver- hoogen. Dit wordt gemotiveerd met het Raadsbesluit tot deelneming in liet kapitaal dei' Onderlinge KoLen Re serve Maatschappij, „waardoor de verbruikers zouden betalen de in hun belang genomen maatregelen." Als de gemeente een cent meer voor haar gas moet hebben, zullen de verbruikers dat wel moeten be talen, maar van de maatregelen bo vengenoemd te zeggen, da,t zij in hun belang genomen zijn, schijnt ons minder juistdie maatregelen strekken in 'liet belang der ge meentelijke ga-siabriek. Wij vinnen m den considerans ook nier vermeld, dat dit een tijdelijke maatregel is. Bedoelen li en W. dus, dat de prijsverhoogang defini tief is, niet wordt ingetrokken wan neer betere tijden aanbreken? B. en W. stellen voor, een laag- spanningskabel in den Achterweg te doen aanleggen, voor f400. De aan vrager heelt een verbruik van min stens ƒ60.— per jaar, voor zes jaar, gegarandeerd. B. en W. stellen voor, hen te machtigen tot het aangaan met het Pensioenfonds voor de gemeente ambtenaren te 's-Gravenhage van een geldleening groot ƒ220.000, tegen een koers van 99 1/2 procent en een rente van 5 procent. Doze leening moet dienen tot af lossing van kasgeldieenlngen, aange gaan voor do betaling van gronden, benoodigd voor aanleg van ©en ka naal, kosten der inrichting van het electriciteitsbedrijf en kosten der uitbreiding van het gasbedrijf. Zandvoort. Zandvoort's Feestcommissie. Zaterdagavond kwam dit comité, onder voorzitterschap van den hoer I' H. Meyer, in algemeene vergadering in „Het Wapen van Haarlem" bij een. Rapport werd uitgebracht aan gaande de Inzameling van gelden voor een schoolreisje, welke inzame ling bevredigend bleek. Besloten werd nan het gemeente bestuur te verzoeken de leerlingen der hoogste klassen van de iagere scholen in de gelegenheid te stellen, met het onderwijzend personeel, zoo mogelijk op as. Woensdag, een uit stapje te maken naar Amsterdam. Hoofdzaak zal zijn een bezoek aan Ar lis. IJmalden. Benoemd. Bij K. B. is inet ingang van 15 No vember de heer C. v. Gel deren t© Wa- geningen benoemd tot opzichter eleo- tricien bij de Rijkselectriciteitswerken te IJmuiden. Voor het examen hoofdakte slaag de te 's-Gravenhage de heer C A de Bruyn, uit IJmuiden. Binnenland GERED. Kapt. a. Ribbens, gezagvoerder van het Nederl. stoomschip „Prof. Buys", van Huil te Harlingen gearriveerd, rapporteert dat op 2 September des voormiddags 5.30 eene sloep in 't zicht kwam. De inzittenden zwaaiden mot een riem, waaraan een doek was be vestigd, om attentie te trokken. De „Buys' eette direct koers naar de sleep. Toen die langszijde was ge komen, gaven de inzittenden te ken nen aan boord te willen komen, daar de zee ruw was, de boot water maak te en zij reeds zee uren rondzwier\vn. Het waren 11 opvarenden van de equipage der steamtrawler „Dorando" die eene sleep begeleidde naar Lon den, doch des nachts te 12 uur op liet llasboroughsand los was geraakt en 15 minuten na de stranding vol water was geraakt, zoodat zij het vaartuig moesten verlaten. Na ongeveer een uur passeerde de ..Buys" een sleepcnd Marine-vaaK tuig, waaraan zij de equipage overgaf. EEN GERED NEDERLANDER. Te Wildervank (Gr.) heeft zijn fa milie geheel onverwacht bericht ont vangen, van den oadei» matroos Jan Sluiter, vroeger vrachtrijder van Veendam op Hoogezand, dat hij be hoord heeft tot de bemanning van 't door de Duitschers getorpedeerde En- geische stoomschip „Lusitania". Na drie uren in zee te hebben rond gedreven, was het Sluiter gelukt in een reddingsboot te komen. Daarmee heeft de bemanning nog 18 dagen in zee rondgezwalkt. De anders niet teer. gevoelige zeeman schrijft dat liet een wreeden aanblik opl^erde te zien, dat binnen enkele minuten 1400 nien- schen in de golven hun graf vonden. Na aankomst in Engeland is de man in het hospitaal te Liverpool op genomen, waar hij nog verblijven moet als een gevolg van hetgeen hij bij de scheepsramp heeft moeten lijden. NEDERLANDERS IN VREEMDEN VERPLEGINGSDIENST. De vreegere schaakredacteur van het Hbi., doctor Esser, is thans als clief-chirurg verbonden aan het hos pitaal te Brünn in Moravië. Uit een brief aan een stadgenoot, blijkt dat in die inrichting groote eischen aan den verplegingsdienst worden gesteld, daar er plaats is voor 3000 patiënten. Doctor Esser werkt met twaalf arisc-n en heeft ook vier Nederlandsche ver pleegsters, van welk corps hij de lei ding heeft Mevrouw Esser vertrekt met een tweetal Nederlandsche verpleegsters half September eveneens naar Brünn. UITWISSELING VAN ZIEKE GEÏNTERNEERDEN. Dinsdag zullen met do niaiiboot uit Engeland te Vlissipgen aankomen on. geveer 50 zieke geïnterneerde Duit schers, die uitgewisseld worden tegen Engelsche zieken, die lieden verwacht werden. DE GEMEENTELIJKE STANDAARD VLAG VOOR NEW-YORK De standaards lag voor New-York is thans voltooid. Het geschenk van de gemeente Amsterdam is van de Rijksschool voor Kunstnijverheid overgebracht naar het Stedelijk Mu seum te Anifterdam, waar de drie kleur in een der nog ongebruikte za len is neergelegd om dezer dagen naar de overzij van den Oceaan te worden gestuurd. B. en W. van .Amsterdam hebben Zaterdag het kostbare geschenk be wonderd. DE AUTO-GESCHIEDENIS. Uit Assen wordt gemeld Vrijdagmorgen bood de 25-jarige W. E een gouden ketting met horloge hij een goudsmid te koop aan. Aan den ketting bevond zich een tijgernagel Het viel den goudsmid op dat de ketting en tijgernagel over. conkwamen met een beschrijving van de s'oorwerpen, gestolen bij de auto aanranding in de Soerensche bos- echec. De politie werd door hem ge- arrchuwd, waarop het jongmensch, dat werkzaam wae te Mueselkanaal, werd opgespoord. Bij het onderzoek bleek dat hij van Zondag- tot Don derdagavond niet In zijn betrekking was geweent. De patroon wilde hem bij zijn terugkomst niet meer in dienst nemeu, waarna hij zijn intrek had ge nomen in een hotel. Toen de politie te Musselkanaal aankwam, kwam hij per fiets van Stadskanaal. Hij werd gearresteerd Op hem werd ge vonden een horloge, portefeuille cu andere voorwerpen. Lit de brieven, die zich in de portefeuille bevonden, bleek zeer duidelijk, dat de aangehou dene ba Apeldoorn is geweest. Hij be kende dan ook dat hij geruimen tij.l een auto had bestuurd, maar dat de eigenaar zoo dronken was dat de verdachte de auto had verlaten. Do diefstal van het horloge werd door hom ontkend. Hij beweerde dat hij een en ander in Dedem.«vaart had ge kocht voor de som van 25. Ilij gevankelijk naar Assen overgebracht, waar het onderzoek zal worden voort- ge zet. Op de Zaandamtche kennis us Za terdagnacht de 32-jarige F. L. in n twist door eon Belg, die tijdelijk to Westzaan werkzaam was, met een mes in den onderbuik gestoken. Zijn toestand is zoor zorgelijk, De dader,- die volledige bekentenis heeft afge legd is aangehouden. OPENING DER STATEN-GENE- RAAL. De „Nederlander" meldt goede re den te hebben om te vermoeden, d t de Koningin ook ditmaal (op Dinsdag 21 September) weer m persoon do zitting der Staten-Generaal zal ope nen, zij het met beperkt ceremonieel. VALSGHE ZILVERBON. Wij hebben medegedeeld, dat on langs door een onbekend persoon hij een winkelier te Burnevc-ld een \al- 6che zilverbon van ƒ2.50 ter betaling aangeboden en dat door de politie to Haarlem iemand, van dit feit ver dacht, aangehouden en naar Barne- veld overgebracht wae. Deze persoon werd echter niet herkend. Zaterdag werd nu door de politie een nog jeug dig Amsterdammer naar Barnevold getransporteerd, die door verschillen de huisgenooten san den winkelier zonder aarzelen herkend werd als.de persoon, die met een valschen zilver bon geprobeerd had te betalen. DE AMSTERDAMSCIIE WATER LEIDING. Bij de gemeentelijke waterleiding te Amsterdam is, naar de „Tele graaf" meldt, een gezngs-quaestie ge rezen. waarvan de oorzaak is te zoo- ken in uiteenloopend© opvattingen van de directie der gemeente-water leidingen. de heeren J. M. K. Pen- nink en P. A. M. Har list roh. eener-, en den lieer G. J. Hoogesteger, hoofd ingenieur, leider der technische <f- deeling, anderzijds, over het niet spoedig genoeg uitvoeren van water- leidingwerken door den hoofd-inge nieur en liet plegen van overleg tus- schen directie en hoofd-ingenieur. De heer Pennink moet thans heb ben te kennen gegeven, dat hij niot meer de verantwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de ge volgen. die het handhaven van den tegenwoordige» toestand voor de ge meente zal hebben. De burgemeester zal pogen de zaak in 't reine te brengen. PAS OP DEN SCHIPPER. Pastoor Van Zanten echrijft In „De Tijd": In de lantste dagen vertoont zich aan de pastorieën een Belgisch schipper. Gewoonlijk zoekt hij eerri aanknooping in don biechtstoel. Daarna komt hij aan do pastorie, hai gt een deerniswaardig tafereel op van zijn twee broers, die aan het front gesneuveld zijn, en eind- li.:h van zijn leed, van vrouw en vijf kin deren, die honger lijden enz. Zijn schip „Tereesche", anders altijd in de vaart, ligt stil; geen werk. geen geld, geen eten. Een paar dagen la ter komt hij terug; hij is naar „Haer lem" geloopen, kan den volgen rk-n ochtend laden, maarhet sloep- gold, om hem naar Haerlem te bren gen! Voor 25 gulden. 20 gulden, mis schien, zal de 6leeper hem barmhar- tic zijn, en het voor 10 gulden d.ien.' Morgen laden, na een paar dageq lossen, geld terug brengen, en fiea huisgezin gelukkig 1 Weersta eens nnn zoo'n voorsjiio» geling I Het geld wordt gegeven, dankbaar ontvangen; maar na een J paar dagen hetzc-lfde bedrog aan eer andere pastorie.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 1