De Europeesche Oorlog. PERZIKBLOESEM TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD RIAANDAG 6 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. liet eerst officieel Fransch le gerbericht van Zaterdag luidt: „D? artillerieactie was vooral hevig lea noorden en ten zuiden van Aticuht sector Roclincourt eu Vailly- Bretencourt), evenals tusschen Oise en Aisne (in de streek van Quenne- vières en van Nouvron). De Fran- schen deden in de buurt van Van- quois verschillende mijnen springen, waardoor de Duitsche werken zeer werden beschadigd. IIet tweede officieel Fransch lo opbericht van Zaterdag luidt Op verschillende punten werd het trtiilerie-gevecht voortgezet. De Duit- ichers nebben 100 granaten op Reims afgeschoten. Gevecht met granaten in Cham pagne. Aan do westelijke grens van Argon- ne kanonvuur van beide zijden ten noorden van Flirey en bij Leintrey. Het officieel Fransch legerbe- licht van Zondag luidt Kanonvuur ten zuiden van Atrecht en in de buurt van Vailly, zeer hevig mijnecgevecht aan de oevers van de Somme in de omstreken van Frise. Beschieting van beide zijden met kanonnen en loopgraafmortieren in den sector QuennevièresVic et Nou vron. De F ranse he batterijen brachten op verschillende punten die van dr Duitschers tot zwijgen. Een vrij hevig bombardement in Champagne ten noorden van het kamp van Chalons. Door het optreden der Fransche liberie werd het hevig geweervuur der Duilschers voor de stellingen aan de Linge in de Vogezen gestuit. Het officieel Duitsch legferbe ric'. van Zaterdag luidt: Uit het groote Hoofdkwartier wordt gemeld: Do toestand is onveranderd. Het officieel D u i te c h legerbe richt van Zondag luidt Er gebeurde niets van belang. Op het Oostelijk Oorlogsveld. Het officieel D u i t s c h legerbe- r'icht van Zaterdag luidt: Legergroep-von Hindenburg. liet bruggehoofd Friedrichstadt werd in storm genomen; 37 officieren, 3325 rnan gevangen genomen, 5 mitrail leurs buitgemaakt. Aan beide zijden van de Wilija de- der de Russen opnieuw aanvallen zonder resultaat; zij lieten, behalve een zeer groot aantal dooden en ge wonden, nog 800 gevangenen in Duit sche handen. In en om Grodno werd nog gevoch ten. Doch in den nacht gingen de Russen, nadat zij overal verslagen waren, in Oostelijke richting terug. I>o vesting is, met allo forten, ver- meesterd. De terugtrekkende Russen worden vervolgd. Zes zware kanonnen, 2700 Russen werden gevangen genomen: Ook ten zuiden van Grodno ont ruimden do Russen de stellingen aan den Njemen. Tusschen Swislock en de streek ten N. O. van het bosch van Bjelow- jesh treedt het leger van Von Gall- witz offensief op. Tot nog toe zijn 800 gevangenen gemaakt. Legergroep-Leopold van Beioren. De strijd om de wegen door het moe rasgebied ten N. en ten N.O. van Proesjany duurt voort. Legergroep von Ma eken sen. De Russen houden nog stand In een bruggehoofd bij Kartoeskaja Beresa, (over de Jasjolda); verder naar het zuiden in den omtrek van Drogitsjin (60 K.M. westelijk van Pinsk, aan den spoorweg van Brest naar Pinsk; werden -!•» Russen teruggeslagen. Het officieel D u i t s c h legerbe- richt van Zondag luidt: Legergroep van generaal-veldmaar- Bchalk von HindenburgBij Fned- richetadt en Merecz (aan den Nje men) is de toestand onveranderd, Ton oosten van Grodno zijn de Rus sen tot achter den Kotra-sector (ten zuiden van Jeziory) teruggetrokken. Het aantal der in de gevechten om Grodno krijgsgevangen gemaakte' Russen is geklommen lot meer dan 3G00 man. Bij en ten zuiden van Msiihow (ten zuidwesten van Wolkowysk) zijn de Russen opnieuw teruggeworpen door do troepen van generaal v. Gallwitz. Er werden 520 man krijgsgevangen gemaakt. Legorgroep van generaal-veldmaar- ochalk prins Leopold van Beieren De uitgang uit de moeras-engte bij en ten zuiden van Nowy Dwor teil noor den van Proesjany is geforceerd. Ook zijn vorderingen gemaakt in meer noordelijke richting. Er werden meer dan 400 rnan gevangen genomen en drie machine-geweren buit gemaakt. legergroep van generaal-veldinaar- schalk Von Mackensen Het brug genhoofd van Bereza is door de Rus gen onder den druk van den Duitschen aanval ontruimd. In de streek van Drohiczyn en ten zuiden daarvan boden de Russen Za terdag nogmaals tegenstand de aan val duurt voort. Zuidoostelijk oorlogstooneel Het leger van generaal graaf Bothmer heeft een aantal Russisohe vooruitge schoven stellingen aan den westelij ken oever van de Sereth bestormd. Het officieel O.o s t e n r ij k s c h legerbericht van Zaterdag luidt: De Russen boden hevigen tegeustand op het geheele front tusschen de Dnjestcr en den zuidelijken rand van de groot Pripjet-moerassen en poog den herhaaldelijk hun verdediging te steunen door tegenaanvallen. Aan den Beneden-Sereth en dicht bij de monding vatten Oostenrijksche troepen onder hardnekkige gevech ten voet aan den oostelijken oever van de rivier. Zij ontrukten den Rus sen een krachtig versterkte stelling op de hoogte Stoteria ten noordwes ten van Sinkof en namen twee officie ren en 1400 man gevangen. Voor Trembowla en Tarnopol (Oost- Galicië) was het betrekkelijk rustig. Ten noorden van Zalosce, ben oos ten van Brody, brak het leger van generaal Böhm-Ermolli op een groot aantal punten door de linies van de Russen. Er werden hier zes Russi sche officieren, onder welke een kolo nel, en 1200 manschappen krijgsge vangen gemaakt. In Wolhynië zijn de Oostenrijksohe troepen In gevecht ten westen van Dubno en bij Olyka. De tegenstand der Russen is nog niet gebroken. Bij de Oosten rij ksch-Hongaarsche troepen ten noordoosten van Pruzany ia geen verandering in den toestand gekomen. Hel officieel Oosten r ij k s c h le- gerberioht van Zondag luidt Do Russen bieden den Oostenrij kere bij hun voortdringen in Oost-Ga- licië en Wolhynië hevigen tegen stand. Een aanval der Russen aan do Besaarabische grens kwam tot staan voor de Oostenrijksohe versperrin gen Daarbij werden een groot aan tal Russische bataillons uiteengesla gen. Ten oosten \an de Sereth drongen de Russen met verkwisting van men- schenmateriaal een der Oo.'tenrijk- scbe loopgraven binnen. In een ge vecht van man tegen man werden zij teruggeslagen, waarbij zij een groot aantal dooden en gevangenen in Oos- tenrijksche handen moesten achter laten. Ten westen van Tarnopol namen de Ooetenrijksch-llongaarsche en Duit sche troepen Russische verschansin gen. Bij Zalocz veroverden de Oosten rijkers een Russisch steunpunt. Ten oosten van Brody en in Wolhynië vordert de Oostenrijtosche aanval langzamerhand. De in. den vestingdriehoek inrijden de Oostenrijksch-Hongaarsche troe pen hebben in de laatste dagen onge veer 30 Russische officieren en meer dan 3000 manschappen gevangen ge nomen. Het officieel Russisch richt van Zaterdag luidt: In de streek van Riga geen belang rijke wijzigingen. Bij het dorp Linden bemerkten do Russische troepen, na in den nacht van 3 September het plaatsje Terelsj te zijn doorgetrokken, een sterk op dringen van de Duitscliers. Bij Grodno werd op 3 September het hevig gevecht hervat. De Russische troepen drongen de stad binnen, na men acht mitrailleurs, maakten 100 Duitscliers krijgsgevangenen en stel den door dit succes de Russische troe pen en de Russen die zich in een te ver vooruitgeschoven positie bevonden ten aanzien van do algemeene IronD lijn, in staat zich terug te trekken. Op het front van Grodno, meer naar het Zuiden toe, tot aan de bron van de rivier Jaselda, bestreden de Russische achterhoeden alleen op 2 en 3 Septem ber de Duilschers. Aan den linkeroever van de Dwtna werden de Duitscliers teruggedrongen van de rivier, waarop een hevig ge vecht volgde. Bij Friedrichstadt trokken de Rus sische troepen ouder den druk van de Duitscliers, die versterkingen hadden gekregen, en onder liet vuur van hun artillerie terug naar den rechteroever. De Duitschers trachten vooruit te trekken meer ten zuidoosten van Frie drichstadt in de richting van Jacob- stadt. Tusschen de Swenta en de Wilija worden de gevechten eveneens voort gezet Op het front tusschen Wilija en Njeinen blijft de toestand onveran derd. Aan den rechteroever van den Styr, aan het front Derajno-OIyk, Mlynof, gingen de Russische troepen op 3 September met succes over tot het of fensief. In de streek van Radziwilof sloegen j d'e Duitschers terug, die in deai ochtend van den 3en September ge tracht hadden tot den aanval over te gaan. In Galieia, aan liet front van de Sn reth-riyier, slechts gevechten \an minder belang. De Russen namen in den loop van den 2den en 3den Sep tember op het front bij Derajno tot aan den Dnjester in het geheel meer dan 60 officieren en 3500 soldaten ge vangen en maakten eenige mitrail louses buit. Aan den Dnjestr, in de streok van Zaleszyki, deden de Duitschers op 2 en 3 September eveneens een reeks aanvallen. De gevechten duren voort. Uit do ontvangen rapporten blijkt dat de Russen hun succes in de ge vechten van 30 \ug. aan de Strypa in de streek van den spoorweg lvozof- Tarnopoj aan Russisihe geblindeerde automobielen, voorzien van mitrail leuses, te danken hadden. De man schappen veroorzaakten door hunne zelfopofferende acti© groote wanorde onder de Duitsche troepen en brachten hun ernstige verliezen toe. IN DEN KAUKASUS. Een oficieel Russisch legerbe richt van Zaterdag meldt omtrent Kaukasië. Den len Sept. mislukte in het kust gebied een poging van de Turken om de Russische detachementen te ver drijven. Door granaatvuur werden de Turken bij Mian 'op de vlucht gedre ven. In de richting van Olty forceer den de Russische patrouilles een lurksche postenketen bij het Akhiz- ghe-mecr; zij maakten zich met de bajonet meester van hun loopgraven, doodden ruim 200 man en veroverden veel krijgstuig. Bij Melazghc-zt en Wan schermutselingen tusschen pa trouilles. In de kuststreek geweervuur en ka- nonnade. Geslaagde operaties van Russische verkenners. In de richting van Moliazghert hadden hotsingen tusscihen vooruitgeschoven afdeelin- gen van beide zij don plaats. Op het overige front geenerlci actie. Op het Zuidelijk Oorlogstooneel. Het officieel Oostenrijksch legerbericht van Zondag luidt: Zaterdag ontwikkelden do Ilalianen op do hoogvlakte van Dobordo een verhoogde, maar totaal vruchtcloozc bedrijvigheid. Nadat enkele punten door hun artillerie hevig waren be schoten, deden zij roods 's voormid dags verschillende aanvallen aan den weg ten westen van San Martino. De- zo werden echter alle afgeslagen. De Oostonrijkeché artillerie richtte groo te verwoestingen aan onder de terug trekkende Italianen. Tegen den avond nam het geschut vuur toe daarop volgden weder en kele aanvallen door de infanterie, die alle met groote verliezen aan dc zij de der Italianen afgeslagen werden. In Zuid^-Tirol werden twee Itali- aaneche compagnieën, die dc Oosten rijksohe posten te Marca aanvielen, op de vlucht gedreven. Het officieel Italiaansch le gerbericht van Zaterdag luidt: De Oostenrijkers bezetten het woes te majieg van den Monte Chidenes en Monte Avanga bij Porlyba, maar werd later weer verdreven. Alle tegenaan vallen werden afgeslgaen. Bij Sei Bu- si veroverden de Italianen door een handige manoeuvre Oostenrijksohe loopgraven zonder weerstand. Ecu vlieger bombardeerde de Oos- tenrjjksche kantonnementen aan den weg Rostanje Vica en Voiscica. Verspreid nieuws van de oorlogsvelden Een offioieel Wolff-bericht uit Ber lijn meldt Het „PeterJburgsche Teiegraaf- agentschap" heeft een uitvoerige me-- dedeelmg over den toestand verspreid, waarin o.a. die culmineerde in de zinsnede dat militaire kringen en de militaire medewerkers der bladen 't recht hebben eiken twijfel aan het feit, dat er een ommekeer heeft plaats gehad op het oostelijk oorlogstooneel, af te wijzen. De toeschouwers bij de gebeurtenissen op het Russiache oor logstooneel, zegt het Wolff- bericht, zullen het verstandigst doen door zich te houden aan de fei ten, als de val van Grodno, de ver overing van het bruggehoofd van Friedrichsstadt aan de Duna en de overwinningen in Uast-Galicie, ge beurtenissen, die alle plaats hadden op den dag, dat de Runsische verkla ring werd gepubliceerd en die daar- med slecht in overeenstemming zijn te brengen. BRUG IN DE LUCHT GEVLOGEN. Wolff seint uit Stockholm Een onlangs hier uit Finland aan gekomen persoon deelde aan de re dactie van de „Aftonposten" mede, dat de spoorbrug over de Pajoviken bij Ekenaes (havenstad aan den ingang van een diep fjord aan den noorde lijken oever van de Finsche Golf), die sedert het begin van den oorlog ondermijnd was, door een bliksem slag, die de mijnen deed ontploffen, vernield is. De ontploffing was vree- eelijk. De wachtpost werd onmiddel lijk gedood. Qroote brokken steen vverden tot in de stad geslingerd. De brug was 300 M. lang. HOB. PéGOUD SNEUVELDE. De Parijsche correspondent van „De Tijd'' meldt het volgende Reeds sedert enkele weken werd in de i sector, waar de vermaarde vlie ger Pégoud opereerde, die reeds ver scheiden Duitsche vliegtuigen naar beneden had geschoten, op hem ge loerd. De vijand wist met welken mees terlijken tegenstander hij te doen had, want I'égoud had de gewoonte, na wapenfeiten, waarin hij als overwin naar de lucht had behouden, met een zijner sierlijkste buitelingen zoowel vriend als vijand in de loopgraven in bewondering te zetten. De Duitschers duidden hem algemeen aan als den „op d'.n kop loopenden luchtduivel". Het succeyvolle aanvalssteLsel van Pégoud berustte op zijn kennis der Duitsche vliegtuigen, aan wier boord de mitrailleuse zoo is geplaatst, dat zij voor een verticaal schot van de hoogte naar de laagte zoo goed als niet kan worden gebruikt. En zoodra hij, na onder Taube of Aviatik te zijn doorgevlogen, de kans schoon zag haar te overvleugelen, placht hij het oliereservoir of het stuurrad onklaar te schieten, zoo het hem al niet lukte den beiAuurder te dooden. Na tegenover den gevaarlijken te genstander allerlei trucs te hebben beproofd, wisten de Duitschers hem te verlossen door het in de vaart brenger van een vliegtuig, waarin de rnitr.illeuse zóó was geplaatst, dat zij locdrecht naar de laagte kon schie ten. Op deze veranderde tactiek had Péeoud niet gerekend, en nadat hij reeds vorige week Zaterdag met door schoten benzinepijpeu van een ver kenningstocht was teruggekeerd, heeft hij thans zijn koenheid met den dood moeten bekoopen. De Aviatik, da e.vjiresselijk om hem uit te dagen, over zijn sector kwam vliegen, wist hem'voor een tweegevecht te doen op stijgen Maar nauwelijks wilde liij vnii zijn gewone tactiek gebruik ma ken, 'ol de mitruilleuse, welke de Duit- sc'ie luchtvaarder thans in de ge- weaechtc richting kon hanteeren, schoot hem een kogel dwars door het hoofd. Op Zee. DE „HESPERIAN" GETORPE DEERD. Reuter seint uit Queanstown-. De Engelsche paketboot „Hesperian" met -600 passagiers aan boord i3 Zaterdag avond ter hoogte van Fastnot Rock (ten zuiden van Ierland) getorpedeerd. De boot is niet gezonken. De reeders van de „Hesperian" ver klaren. dat niemand bij de ramp het leven heeft verloren. De kapitein en twintig man bleven aan boord. De passagiers en een ge deelte van de equipage zijn te Queen- stown aangekomen. Er is hulp uitgezonden, naar de paketboot. Men hoopt haar naar de haven te kunnen slee pen. De passagiers deelden mede, dat het prachtig weder was, toen het schip getorpedeerd werd. Velen hadden zich na het diner op het dek begeven, wa- zij spraken over de aangename reis in de meening, dat zij builen de gevaarlijke zone waren. Plotseling werden de deksboelen door een hevigen schok omver gewor pen. Daarop volgde de ontploffing. Een groote waterzuil, hoog als een mast, steeg omhoog en viel daarna neder op het dek, zoodat allen door nat werden. De kapitein die zijn koel bloedigheid bewaarde, liet met groo- ten spoed de booten neer, waarin eerst de vrouwen en kinderen en ver volgens de andere passagiers plaats nariren, terwijl de kapitein en de offi cieren aan boord bleven. Daar het bijna donker was, was de onderzeeër natuurlijk niet gezien. Het as. „Hesperian", groot 10920 br. ton en gebouwd in 1908, behoort aan do Allan Line S.S. Co. Ltd., te Glasgow. Uit den Balkan. DE RUSSISCHE GEZANT TE SOFIA. Wolff eeint uit Boedapest Het Rassisch-gezinde blad „Doe- ma" bericht, dat de Russische gezant Savvinsky terug is geroepen en ver moedelijk door Hulkiewitz, hoofd van een nfdeeling van het ministerie van buitenlandsche zaken, zal worden op gevolgd. DE ENTENTE-MOGENDHEDEN EN GRIEKENLAND. De Agence d'Athéne meldt: Het handels- en scheepvaartverdrag tus schen de Entente-mogendheden en Griekenland is geteckcnd. - Griekenland neemt de verplichting op zich den handel in contrabande- artikelen door wetgevende maatrege len te verhinderen. De Entente-mogendheden zullen den vrijen uitvoer van tabak em ro zijnen binnen de perken van de tot dusverre- naar verschillende landen Uitgevoerde hoeveelheden niet meer belemmeren. De uitvoer naar Griekenland van alle uitsluitend voor binnenlandsch gebruik in Griekenland bestemde goe deren uit Engeland wórdt toegestaan. De overeenkomst heeft ten gevolge, dat Grieksche schepen op weg van de eene haven nanr de andere niet meer doorzocht zullen worden. Do „Tiraos" meldt uit Athene dat zekere organen der oppositie van het antwoord van Griekenland en Servië ten aanzien van de terntorialo tege moet komingen aan Bulgarije, spie keu als van een uitdaging aan Ser vië. De officieuse „HesUa" merki nu op, dat integendeel de Grieksche ter klaring die hot tractaat en verbond niet Servic bekrachtigt, oe waarbor gen voor het handhaven van den yrede versterkt tegen elke poging van oen anderen staat om liet evenwicht in den Balkan verstoren. Do pers is zeer voldaan aan over de handelsovereenkomst tusschen Griekenland en Engeland, die den ©n- eestoorden handel met de Europee sche en Amerika ansche havens moge lijk maakt. DE HULP VAN GRIEKENLAND. Wolff seint uit Milaan: De Atheen- schc correspondent van de „Corriere (lelIn Sera" deelt mede. dat de hulp. die Griekenland, wanneer het aan den oorlog mocht deelnemen, aan de En tente-mogendheden zou kunnen ver- leenen, slechts zeer gering zou zijn. Bovendien heeft Venizelos met vele moeilijkheden te kampen om de ge schokte rijksfinanciën to verbeteren. AAN DE DARDANELLES Het officieel Turksch bericht luidt Aan de Dardanellen in het front bij Anaforta vernielde de Trksche artil lerie ten zuiden van Azamkdere een Engelsche mitrailleur. Uit Frankrijk. EEN MUNITIE-KNOEIERIJ. De „Times"-correspondent le Parijs seint, dat een geheim onderzoek door de politieautoriteiten te Cannaux tot de arrestatie van den directeur cn drie hooggeplatoste beambten van «1e munitiefabriek te Sant-du-Tarn heeft geleid. De drie ambtenaren worden eenigen tijd geleden door de ministeries van oorlog en marine van militairen dienst vrijgesteld, teneinde in de bedoelde fabriek, waar 3000 man werken, toe zicht te houden. Naar beweerd wordt hebben zij van den directeur sommen gelds aangenomen, onder voorwaar de dat zij minder hooge eischen voor de munitiefabrlcage zouden steileD. Uit Rusland. MINISTERRAAD. Donderdagavond is te Sarkoje Selo ministerraad gehouden. De ministers keerden na middernacht te Petera burg terug. Uit Italië. OVERSTROOMING TE BARI. De Italiaansche stad Bar! is Vrij dagnacht hevig geteisterd door over strooming. Het water stond op som mige plaatsen vijf voet diep. He» sporwegverkeor is onderbroken. Ei zijn dertien menschen omgekomen eu elcn zijn gewond. Minister Salandra gaf 10.000 lire ter ondersteuning van de slachtoffers. NIEUWE LICHTINGEN OPGE ROEPEN. Uit Rome wordt aan de „Times" be richt, dat tuaschen 10 September en 31 December n.s. do roeraten van df lichting 1890 zich moeten aanmelden. Tusschen 11 en 30 October moeten al le vrijgestelden van de lichtingen 1892 '93, en "94 en ook zekere catego rieën van mannen van de lichtingen 1890 en '91 zich aan eerie herkeuring onderwerpen. In Turkije. AANSLAG OP EEN SPOORWEG BRUG. De Engelsche bladen bevatten een bericht uit Athene, meldende, dat varleden week een Engelsche onder zeeër aan de kust verscheen bij Kret- zou. in de golf van Ismid, en daar eenige matrozen aan land zette, die poogden met dynamiet de spoorweg brug bii Guebzc (46 K.M. van Kon- etantinopel, aan den spoorweg liai- darpasja-Ismid) te doen springen. Zij slaagden er echter niet in, do brug te vernielen. Japan. JAPANSCHE MUNITIE- INDUSTRIE. Volgens een „Reuter" -bericht wor den nu ook de particuliere machine fabrieken in Japan voor den munit.e- aanmaak .gemobiliseerd De Japan- sehe regeerings-arsenalen werken al van het begin van den oorlog met vol' kracht, maar om de productie te vergrooten, zullen die voortaan met de particuliere industrie samenwer ken. Duitschland en de Vereenigde Staten. DE VREDESPOGINGEN. Een mededeo'ing, die te Wusning- ton gepubliceerd is, zegt, dat de bood schap van den paus me>'. zal worden gepubliceerd door de Amerikaansche regeering, ofschoon de regeering geen bezwaar er tegen heeft, dat kardinaal Gibbons tot de publicatie overgaat. Van den inhoud is echter voldoend bekend om te weten d'at Oostenrijk. Duitschland en Turkije er niets tegen hebben om over den vrede te onder handelen. Over vrede. VREDESVOORWAARDEN. De „Times"-correspondent te New- York geeft het volgende lijstje van Duitsche vredesvoorwaarden, zooals dat in Chicago „Tribune" wordt mede gedeeld door iemand die in nauwe betrekking slavt tot de Duitsche am bassade: De oprichting van een cnafiumke- lijk koninkrijk Polen als bufferstaat tusschen Duitschland en Rusland. De afstand van een deel van, of misschien van geheel Koerland door Rusland aan Duitschland; De instelling door Rusland van do autonomie van Finland; De verdeeling van Servië tusschen Oostenrijk en Bulgarije, terwijl mis schien ook een deel aan Griekenland zou worden afgestaan; De afstand van Belgisch Congo aan FEUILLETON Uithet Engelsch van W. A. MACKENZIE. 15) Toon zag hij den Man en do Vrouw aa u komen. Gij zult nu missohien nog niet be grijpen wat zij met de geheimen van -Dawling Hall uit to staan hebben maar zij hebben toch deel uitgemaakt van die geheimzinnig© geschiedenis, en daar ze juist op dit noodlottige oogenblik verschenen, moeten wij hen wel in het oog hebben. Ho© vaak zijn we hen niet tegenge komen op een landweg hij, de heer en meester, slordig, met glurende ©ogen, somber, ongeveer twintig meter voor haar uit slenterend zij, do slavin, borustend, toch met tegen zin, onverschillig. De handen in de zakken, de leeg© pijp in den mond, de eohouders naar voren gebogen, zóó loopt hij door, altijd maar verder zij sleept er achter aan hun wereldlijke bezittingen op haar rug een paar wandelstokken, eon verzameling blikjos, wat oude geraamten van j>a raplules, en... altijd, zonder uitzon dering, een gedeukten emmer, zwart geworden door de honderden vuur tjes die ze gemaakt hebben. In tegen stelling niet de Zigeuners hebben zij geen sleep kinderen bij zich zo heb ben kinderen gehad, maar zij zijn vei lig bewaard in bestedelingenhuizen van ongeveer een half dozijn ver schillende districten. De Man is ze heelemaal vergeten de Vrouw denkt alleen aan hen als de drank haar teeder en gevoelig heeft gemaakt. Maar deze Man en Vrouw waren anders Hij liep voor iemand van dat soort buitengewoon vlug. Iiij sleepte niet, hij werd vooruit gedreven. Als men naar de oorzaak hiervan zocht, ont dekte men de vrouw, blootshoofds, met een hard, onmeedoogond gezicht, grijs haar en flet68 oogen. Toen ze bij het raam gekomen was, hield ze stil en schreeuwo iets tegen den man, die stilstond en tegen een telegraaf paal aanleunde, starend naar de plassen. De Vrouw ging de herberg binni Wallace hoorde haar door do gang schuifelen, en toen haar stem Een half pintje, in mijn emmer, juffrouw Grimwade Het bier werd in den emmer gego ten, maar juffrouw Grimwade zeide niets. Hefc je geen goed woord voor een arm menschT Ook goed, zwijgen is een deugd. Maar je zal toch zeker wel dank je zeggen als je het geld krijgt. Het geld werd op de toonbank ge legd, Ik zal je dat beetje bier maar voor niets geven, Jane Coseter, zeide juffrouw Grimwade. Het is vandaag een koude dag. Maar ik zal jouw geld niet aannemen. Neem je kopergeld als 't je blieft van mijn toonbank af. Koper? Zie je dan niet dat het goudgeld is? 't Kan wel zijn, antwoordde juf frouw Grimwade, maar ik wil er niet naar kijken en het nog veel minder aanraken. Neem het maar weg, ver der verlang ik niets van je. Zit er soms bloed aan? Misschien, zeide juffrouw Grim wade, maar daar zeg ik niets van. Neem het nu maar weg. Dat Ls alles. De Vrouw lachte spottend. Zoo, zeide ze, ik ben niet zoo mal als jij, Kate Grimwade, cn ik zal m'n geld houden, en jij je bier. Als ik aalmoezen noodig heb, zal je er me eerst wel om hooren vragen. Jij met je bier! Wallace hoorde een geluid alsof het bier op den grond gegooid werd, toen een schreeuw en het daan van een deur! O, zeide Jackson, Jane Coster altijd Tajo'n vreeset ijk men ach. ge- weest. Ze heeft nu zeker dat koste lijke vocht over Kate hoon gegooid. Ze zal er nog wel eens naar ver langen dat ze het maar aungenomen had voegde Eve er bij. De Vrouw, verscheen weer op den weg. Ze schreeuwde en wenkte den man. Langzaam beantwoordde hij haar geraas. Hij liep weer met haar mee, zooals een gctlagen hond zijn rnees'ter volgt, kruipend, zonder kracht. Ze gingen op het natte gras bij de greppel zitten ouder de drui pende hoornen. En uit een zak van haar versloten rok nam ze oen flesch, voor meer dan driekwart gevuld. Ram, zeide Eve, zooiets heb ik nog nooit gezien. Zoo iemand heeft altijd behoef te aan slechte, verkeerde dingen. Het zal m haar lichaam branden. O, er is in deze streek geen man, vrouw of kind, die niet dankbaar zul zijn als ze voorgoed van deze aarde ver dwijnt. Dat is zoo, zeide Eve. Kijk ze nu eens! 't Is tuch vreeseüjk! Dave heeft er van langs gehad, hij ligt met zijn gezicht in het gras. Miaschien heeft hij nog een klein beetje schaamtege voel over maar zij ze is zoo ver hard, ze hoeft niet meer gevoel dan een vlceschme3. Kijk eens hier, meneer. en be grijp me nu niet rerkeerd, zoi Jack son, we zijn heusc'n geen menschen die van iedereen het kwade willen zien en we kunnen heel wat van ec-n ander verdragen. Er :s hier In de buurt al zooveel gebeurd. Alle gebo- cn zijn met voeten getreden, van het eerste tot het tiende, allemaal. Maar er zijn toch dingen die we niet door de vingers kunnen zien en een van die dingen hebben Jane Coster en haar inan gedaan. .I.ickson keek Wallace vaat aan en Wallace wist dat er nu geen ontko men meer aan was. Hii glimlachte en knikte tegen het noodlot moet men niet brommen Die Dave daar, die met zijn neus in "t gras ligt. was eens blikslager in Kastminister. Hij had een aardig winkeltje en kende zijii ambacht vrij goed ook. Ilij was een volgzame man, makkelijk onder den duim te houden de gevolgen ziet u hier voor u. Nu dun, hij trouwde da-ar met haar. Zij was oen Laver uit Steeple, trotsch, neen maar, wat droeg ze haar hart hoog, alleen maar omdat ze kame nier geweest was. Zij schijnt het hu welijk doorgedreven te hebben, ten- minke dat denkt iedereen hier! Hoe 't ook zij, ze trouwden En zij öe->d niet hem wat ze wilde. Al tien dagen na hun huwelijk kon ie dereen dat zien. Geld was haar afgod, oin zoo te zeggen en ze was krenterig hoort Daar kan ik u staaltjes van vertellen. Ik had een olielantaarn die gerepareerd moest worden en z© vroeg zestig centen voor een karwei tje van drie stuivers, en toen heb ik haar die lantaarn maar laten bftb©«- den. Met datzelfde ding heeft ze la- ter de politie voorgelicht, toen ze dat vreeselijko gedaan had! Zit nu niet te geeuwen, meiioer! De broer van Dave, Phil, was klerk op het station te Eastminister, en hij woonde natuurlijk bij Dave in huis. Het scheen niet erg goed te gaan tus schen Jano en PhiL En zoo, op eon goeden avond, heel laat. reed Phil weg op de fiets. Het heole land reed hij door. Meer dan eigens anders kwam hij in Dillinghain. voor Phebo, het dochtertje van juffrouw Corner, van de „Gouden Leeuw". Een aardig, knap meisje was het, en ze had aan bidders bij de vleet Maar om nie mand gaf zo iets behalve om Phil, zegt men. Ze heeft zich later opge hangen. Op een Woensdagavond dan, ging Plu» iuiar Dillingham en John Gales, uit Asheldham, was er ook. Phil cn hij kregen natuurlijk ruzie om Phebe. En Phebe, die in een plagerig© bui was, gaf Jolui gelijk. En Phil werd w-iock-nd en zeide op een oogenblik „Eeri van ons beiden iy hier te voel en ik wil hier geon ruzie maken, Phebe, ter wille van je vader, dus ik ga w g. Maar, John Gates, als jij cod man bent zul je me niet ver alleen la ten gaan en me gauw verantwoor ding van je daden komen geven." En weg wae hij. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5