de daarbij zeer terloops tot mij: „Och wil je me het genoegen doen, dit brief je af te geven aan den heer Burian te Ween en". Ik had geen reden te ver moeden, welke gewichtige en snoode geheimen er In het onnoozele en niet gelakte of verzegelde briefje waren verborgen en ik stak het briefje, dat er uil zag als een eenvoudig notatje, bij mijn andere paperassen. Ik nam van den bozwarenden in houd pas kennis, nadat de Britsche autoriteiten te Falmouth het mij met al mijn andere paperassen hadden afgenomen. U begrijpt toch wel, dat, indien ik den inhoud gekend had, ik het briefje vóór mijn aanhouding had vernietigd of verbrand? Ook was mij bij bet afscheid te New-York niet bij zonder op het hart gedrukt, groote geheimzinnigheid met den brief te be trachten. Ik heb dan ook te Falmouth geen oogenblik geweigerd juist dien brief af te geven. Wilt u beter bewijs hebben voor mijn onbekendheid met den inhoud?" „Kende U Dr. Dumba en Bcrns- torff persoonlijk?" vroeg de intervie wer. „Beiden", antwoordde Archibald, ,,en zeer goed. Ik kwam zeer veel op de Duitsche en Oostenrijksche ge zantschappen en Ik onderhield reeds jaren zeer goede betrekkingen met hen. Dit dateert reeds vttn tien jaar geleden, toen ik vele heeren van do Oostenrijksche legati© 1e Weenen heb loeren kennen". „De Duitsche militaire attaché Pa per kende u ook?" „Waarom zou ik dit ontkennen? Ik ontmoette hem zeer dikwijls, ik had als journalist, die voor ©en veertigtal Amerikaansche bladen naar het ter rein van den oorlog ben getrokken, hun aanbeveling en steun zeer noodig en zoo kwam het," verklaarde Archi bald, „dat de Engelschc autoriteiten op mij een zeer leelijk schrijven gevon den bobben van Bemstorff. Deze vroeg mij nJ. of 't niet noodzakelijk zou zijn een soort aanbeveling te geven en zoo kreeg ik een brief ondertekend Bernstorff, getypt in kapitale letters en waarin verklaard was, door den Duitschen gezant, dat Jame9 Archi bald een Amerikaansch journalist was, die de Duitsche zaak buitenge woon vriendelijk was gezind en dan ook als een vriend der centrale mo gendheden kon worden beschouwd. Ik kreeg den brief hoofdzakelijk, op dat ik met mijn vrouw in. Dultschland en Oostenrijk reizende, onmiddellijk als men ons als Engelsch sprekenden zou lastig vallen, bv. in tram, trein of op straat, mij met Bernstorffs ver klaring zou kunnen rechtvaardigen „Waren de bladen, welke u verte genwoordigde zoogenaamde Duitsch- Amerikaansche bladen?" vroeg de terviewer. „Neen, het particuliere persagent schap, hetwelk lk tijdens den oorlog opzette, belde geen enkel Duitsch- 'Amerikaansch blad onder xtjn ahon- „Bcr.t u reeds vroeger naar Euro pa gekomen?' „7a, in het begin van den oorlog, ongeveer elf maanden geleden". „Bent u toen met «enigerlei op dracht van Weenen of Berlijn weer naar Amerika vertrokken?' Hierop antwoordde Archibald: „Ik verklaar u en mijn Amerikaansche medeburgers, dat ik niets met de Duitsche of Oostenrijksche plannen uitstaande héb. Ik ben het slachtoffer geworden vaji de slimme wijze, waarop men mij als overbrenger van e<m compromitteerend document heeft gebruikt, lk ben dan ook van mijn voornemen, om wederom nanr het Oostenrijksche front of waar ook te gaan, teruggekomen en heb gister middag Graaf Kuhlmann, den Duit schen gezant, medegedeeld, dat ik zijn aanbeveling en zijn paspoorten niet meer noodig heb, daar ik mij onver wijld naar New-York terug wonsch te begeven, om, nu deze zaak zulk een opzien heeft gebaard, vnlledigen tekst en uitlegging aan mijn medeburgers te geven. Voorts had ik op de Duitsche legatie te 's-Gravenhags nog slechts eenige persoonlijke aangelegenheden In orde te maken voor het dienstr meisje, dat ons vergezelde en die een geboren Duitsche is. In Duitschland kon ik moeilijk een dienstbode van andere nationaliteit aannemen. Dut ik aan de Oostenrijksche en Duitsche zijde werkte, is een bloot toeval, da een collega van hetzelfde agentschap aan de zijde der geallieerden krijgsverrichtingen volgt," Stadsnieuws Het derde Badhuis. 't Heeft wel wat tang «eduuxd, diit «roet erkend, voordat liet der do douchebadhuis in Haarlem gereed was. maar "i ie, zooals de voorzitter en de secretaris van 'het Witte Kruis afd. Haarlem gisteren zeiden Als er met één stichting tegenslag beleefd Is. dan ia dat wel het ge\ al geweest met dit fraaie gebouw, dat vandaag. Donderdag, voor liet publiek ge opend ia 't Zal ruim twee jaar goleden zijn. dat in de vergadering van bot Witte Kruis besloten werd tot den bouw van een derde Volks-douchebadhuis. Jlet was gebleken noodig to zijn. Vooral in een buurt waax vele ar beiders wonen en eeui dergelijke in richting wat ver uit do buurt is. na melijk ihet Scholerkwartier, was er behoefte. Daarom toog het 'bestuur aan den arbeid. Eerst diende natuurlijk ter rein te worden gevonden. Gemakke lijk ging dat niet». Enfin, na veel moeito kreeg het eetn stukje terrein naast liet Stads Armen- en Zieken huis op den Schotefroingel. Het terrein was er dus, maar ■vóórdat liet tot bouwen kwam. ging nog een ice tlkl heen. Do fmnm-ieelo quaestio kwam op het tapijt. Do vo- rige badhuizen hadxlen leder 20.000 gekost, maar do tijden wvotch veran derd, duurder geworden. Het nieu we badhuis heeft 80.000 gekost: een onaangenamo ervaring, als 't blijkt h« do begrooting met 10.000 over schreden moet worden. Het bestuur li ad evenwel kans gezien, voor ƒ20.000 te zorgen, en ook met vermeerdering van 50 pCt. van d> kosten kwam rncoi tenslotte oerk need. "t Behoeft niet gezegd te worden, dat 'het moeite kostte verlodon Jaar, toen mot den bouw zou worden aan gevangen. het bonoodigde kapitaal los te krijgen. Gelukkig echter werd ook dit laatste groote bezwaar over wonnen en kon me«i 'beginnen. Zoo gauw en goed als men kon word ge werkt. om klaar 1e komen, greep men. dat de vastgestelde ter mijn wel niet een paar maanden oversell roden zou worden. Zelfs een leek begrijpt wel, dat in dezen tijd de bouw van een inrichting vertra ging ondervindt, die andora niet voorkomt Zoo ging 't ook hier. Maar deze weck is bet gebouw dan toch gereed gekomen. Woensdagmid dag hebban we op vriendelijke uit- noodiging van het bestuur onder leiding van don voorzitter van de af- deeding, Dr. H. van d'en Borg, een wandeling door het gebouw mamkt, van den kelder, wuaT do stoomketels zijn geplaatst, tot op (ie zolders, waar de rekken staan do handdoeken to drogen. Een aardig geveltje heeft, liet ge bouw. Wie 't niet weel, kan hoven den ingang lozen, dat hier het derde Volksdouchebadhuis is gevestigd. Lieden, die op hun rijwiel zijn geko men, hoeven niet 't hoofd lo toreken met de vraag, waar ze hun fiets rullen siallen vóór het gebouw (dat zou op den stillen Sehotorsingel al te gevaarlijk zijn) of in het gnngelje, dat niet geschikt is voor rijwiel stalling. In den tuin is een flink fietsenhok gebouwd, waar het eigen dom van den wielrijder even goed bewaard en verzorgd ia als bij hero thuis. Wanneer men nu binnengaat, staat men 6poedlg ln «en gangetje, waar men zich aan twee loketten van een kaartje voorzien kan. Wie zich de luxe kan permitteeren, een 1ste klas bad te nemen, gaat links af en vindt daar een wachtkamertje, dat op den Schotersingol uitziet, en hij, die voor de luttele som van zes ten een douuhdbad bekomen loopt de gang door ziet misschien recirts wel do massa handdoeken, die ln kasten opgestapeld liggen ei: •bevindt zich dan spoedug in ©en rui me zaal, de wachtkamer voor dc tweede klasse baders, waar tevens de 20 badhokjes ln uitkomen. Ruim, ja, dat is do zaal, ruim, frJech bovenal. Do parketvloer en dv gewitte muren bieden natuurlijk weinig stof tot beschrijving en zou den 't gciheel ook een Al te Stemmig aanzien geven, wanneer niet de deu nen van de vertrekjes zoo'n aardig kleiurtje brachten in de wilt© muren, 't GeeJ en green geschilderde triplex livut ie bijzonder gelukkig gekozen. Natuurlijk Is voor licht in voldoen de mate gezorgd. Overdag treedt het daglicht ruimschoots toe, terwijl voor de avondverlichting vier clectrische lampen zorg dragen. Wat de vertrekjes nu betreft, de le klasse kamertjes verschillen van 2e klasse hokjes, doordat in do eerste een electrisch licht is aangebracht en de vertrekken geen gemeenschap met elkaar hebben. In de tweede klasse zijn de scheidingsmuren niet geheel doorgetrokken en worden de kamer tjes van het wachtlokaal uit verlicht. De inventaris van de 20 2e en 7 eer ste klasse badvertrekken is ongeveer dezelfde als die van de beide andere badhuizen: stoel, krukje, spivgel, enz. Achter de kamertjes van de eerste klasse-afdeellng bevindt zich het ke telhuis. In een ketel wordt stoom ge produceerd, die door spiraalvormige buizen worden geleid. Deze buizen bevinden zich in een tweede ketef, die met water wordt gevuld. Door stoom wordt dit water verwarmd en daar na naar de badhokjes geleid. O.m. wordt hierdoor het aanzetten van ketelsteen voorkomen. Men verwacht van dit z.g. Boiler-systeem veel goeds. Dit alles betreft de badinrichting zelve. Vergeten mag niet worden de aardige woning voor den badmeester, den heer Brandt, en de zolders, die zeker voor verschillende doeleinden zullen gebruikt kunnen worden. Wij twijfelen er niet aan, of het nieuwe douchebadhuis zal zich in een en druk bezoek kunnen verheugen als de zuster-gebouwen. Ook voor de mogelijkheid van schoolboden is ge- z-orgd. Alle hokjes krijgen dan water van één te voren vastgestelde tempe ratuur. Het geheel is een succes voor den architect, den heer J. v. d. Ban en den aannemer, den heer H. Lon don en een gelukwensch aan liet be stuur van de Haarlemsche ofdeeling van. het Witte Kruis mot dit belang rijk stuk vrerk op t gebied 'der volks gezondheid, is zeker hier op zi>n plaats! TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Do afdeeling Haarlem van de N'o- derlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde kwam Woens dagavond wederom in vergadering bij een in de achterbovenzaal van „Do Kroon". Er waren minder leden tegenwoor dig dan in do laatste vergaderingen het geval was. Verleidelijk pronkte op een der ta fels eon rijke verzameling peren. Met een aantal planten vormden ze de onderlinge tentoonstelling. Nadat de voorzitter de heer Joh. de Breuk de vergadering geopend had, werd mededeeling gedaan, dat da groote nojaarskonrlng dit Jaar in Don Haag gehouden zal worden, Het bekende adres van de afd. Haarlem van den Nod. Typografen bond werd voor kennisgeving aange nomen. Breuk en J. F. CIi. Dix en als plaats vervangers J. L. Bouwer en Ph. Teu- nis. Hierna werd de beschrijvingsbrief voer de aanstaande algemeene verga dering voorgelezen en liesproken, waarna overgegaan werd t<>t het stel len van candidaten voor ledon van '1 Hoofdbestuur. Hiertoe weiden verko zen de heeren Von Franck, Muyan en Hiebendaal. Bij de bespreking over het houden van lezingen in het a s seizoen, merkte de Voorzitter op, dat het wel in den rvnaak der leden zou vallen, evenals 't vorig jaar weer lezingen te hooren. Een paar leden onderschre ven dit. De vergadering meende dat 't onderwerp„Bloementeelt" wel het ©erst in aanmerking mocht komen voor een lezing. Voor de keuring van de bloemen werden benoemd do heeren Van Has selt, Bolderdijk en Van Cruyningen Jr. en voor de keuring van do vruch ten de heeren -. Schoot, Hendriks en Muyen, Ingezonden, waren door C. van Blankensteyn, een verzameling tafel- peren; door den heer Wallenburg, 1 exemplaar Pourretia Mexicano en 5 potten Streptocarpus, door den heer P. JlêTwlriksen, afgesneden bloemen van Zomer-Chrysantemuinis en afge sneden bloemen van Kniotrofia (Tu- toma), Starof Baden Baden on Rufa en G. J. SchutCattleya (Iris) en Odlontoglossum (Var.). Alle inzendingen verwierven 5 pun- den, met uitzondering van de afge sneden bloemen van den hoer Hon driks, aan wie een dankbetuiging werd toegekend. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op den a.e. winter te hou den teekencursus. e vergadering werd' hierna geslo ten AFSCHEIDSAVOND EMIEL HULLEBROECK. De laatste avond hier ter stede, vóór zijn vertrek naar Indie, was voor den toondichter niet minder succesvol dan de vorige. De gezellige Kroonzaal was geheel bezet, en zijne liederen maak ten ook nu weder diepen indruk. Hu- lebroeck begon met zijn iiuiigcn dank uit te spreken voor de wijze, waarop hij steeds is ontvangen, hij beschouw, de Nederland dan ook als zijn tweedo Vaderland. Zeer treffend waren ook nu weder zijn: „Brief uit Frankrijk", „Brief uit Vlaanderen", ,,'t Liedje van den Beiaardier" en de „Noord zee". Na dit laatste lied ontving de kunstenaar een praehtigen krans. Na de pauze, waarin natuurlijk do uoodi- aanvragen tot hem waren geko men, kreeg men een reeks vroolijke nummers, .waarvan de nieesten oude bekenden waren, en toch zoo gaarne gehoord worden. Dat er dapper meegezongen werd is biervoor hef beste bewijs. YV© noemen hiervan: ,,ln 't klavergroen", „De Bic. tebouw", „Hemelhuis" en „Lapper Krispijn", welke laatste twee zoo'n ■dig contrast vormen en dan zijn schoone wedergave van „Het Boorlinsken". De bijval, waarmee al de voordrach ten werden ontvangen, gaven genoeg to kennen, dat men Emiel Hullebroeck nood© ziet vertrekken en we zullen dezen afscheidsavond dan ook maar beschouwen als een-, waarop heft weér- zien spoedig volgt. Schrijver dezes, die vele jaren de kunst gediend heeft in Ned.-Iudië, is ervan verzekerd, dat Hullebroeck ook daar hm lelijk zal worden verwelkomd en als hot hem gegeven mag zijn, de indrukken van het land in een nieuw© serie liederen wéér te geven, zal ook in het ven Oosten zijn roem gevestigd worden. O» veelvuldig verzoek werd beslo ten met „De Vlaamsche Leeuw", welk temperamentvol lied staande werd aangehoord en meegezongen. Den getoeelen avond hebben we den schoenen klank van den vleugel lol wonderd en deze kwam toch heusch niet van Amsterdam, maar van een firma hier ter plaatse. ANTWOORD: Voor Haarlem vangt deze keuring der landstormlich ting 1914 den llen September aan. De indeel ing heeft plaats de eerste da gen van October a s. Uit ds Omstreken Tot afgevaardigden naar de eerat- r - - -volgende algemeene vergadering wer- eenige tud heen. De financieel©1 den verkozen de heeren Joh de T1LIA 11 ILL. De sopraan-zangeres Tilia Hill er Louis Robert rullen eenige Kerkcon- certen in ons land geven, te beginnen op 12 Sept. a.s. te Deventer. Verder te Arnhem, Utrecht, Leeuwarden), Groningen, Zwolle, Almelo, Enschede, Naaf den en Haarlem. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben liet voorrecht, vragen op vorscbillcnd gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Kedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden gebeel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig Daan woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken, VRAAG: Mijn dochter is met Au gustus in betrekking gekomen en beeft haar dienst opgezegd. Zij is per 3 maanden gehuurd maar ontvangt niet goedvinden van Mevrouw maande lijks haar loon. Kan Mevrouw den godspenning van haar loon afhouden? Heeft mijn dochter recht op een ker- inisfooi? ANTWOORD: De godspenning kan worden ingehouden als de dienst, betrekking korter dan 3 maanden heeft geduurd. De kermisfoei moet worden uitbe taald. VRAAG: Ik ben in betrekking als dienstbode alleen. Mevrouw heeft lo gés en heeft nu een hulp ©r bij geno men als tweede meisje. Deelt deze ook in het verval? Zoo jn, hoeveel? ANTWOORD: Deze deelt in het ?rval, als zij inwonende dienstbode is en wel voor de helft, als geen an dere afspraak is gemaakt. VRAAG: Ik werk voor mijn pol troon in Dordrecht op vast weekgeld. Wegens ongesteldheid ben ik verleden week twee dagen naar huis geweest. Kan mijn patroon dte twee dagen loon van mijn geld afhouden? Ben Ik ook verplicht zelf mijn reiskosten to beta- len, toen ik wegens ziekte naar huis Sing? ANTWOORD: De patroon kam uw loon niet inhouden. Gij moet zelf uwe reiskosten betalen. VRAAG-. Wanneer moet de land- storuilichting 1914 opkomen en wan neer wordt deze gekeurd' Kairl«mmarme#r GEMEENTERAAD VAN HAARLEMMERMEER. Onder voorzitterschap van den Bur gemeester, Mr. A. Slob, \ergaderde Dinsdagmorgen de Raad deoer ge meente. Allereerst na de opening der vergadering werden <1© nieuw gekozen Raadsleden, de heeren Suidgeest. Ver- kuyl. C. v. d. Heuvel, G. G. A. Knaap K. Kistenmaker en van Man sum bé- öedigd en geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken en me dedeelingen was o.m. mededeeling van den heer Los, dat hij wegens on gesteldheid de vergadering niet kan bijwonen. Adres van eenige bewoners van de Oostzijde van de Hoofdvaart te Hoofddorp waarin zij aanvoeren dat bij zware regen heft waiter voor hunne woningen blijft staan, zoodat zij de gemeente verzoeken tot riolce- ï-Lng over te gaan. B. en W. stellen voor adressanten to berichten, dut de gemeente niet in staat is directe ver- Iwteringen te geven, doch dat zij adressanten in overweging geven een venzoek te ridhten tot liet, Polderbe stuur om de zware boomen, die toch binnen korten tijd verdwijnen moeten, te rooien en de jong aan te pionten boomen zoo te zetten, dat een even- lucelc rioleering er geen binder van zal ondervinden. De heer Knaap zegt dat dit geen goed advies is. De heer Verkuyl wil dat eerst de commissio van Gemeentewerken daarover go boord zal worden. De voorzitter zegt, dat er zijnerzijds geen bezwaar l>e- staat eerst de commissie te raadple gen. zoodat tot aanhouding wordt be sloten. Adx-es van de vereen, tot afschaf) fing van alcoholische dranken om een gelegenheid te willen aanwijzen waar- deze vereeniging haar vergaderin gen zouden kunnen houden. B. en W. stellen voor om als een exceptie aan deze vereeniging een lo kaal van school No. 4 te Hoofddorp toe te staan tegen een© vergoeding van 50 cent per week voor vergoeding van vuur en licht en voorts op de ge bruikelijke voorwaarden. Do heer van Mausum Is voor het advies van B. en W., doch knoopt hier tevens een be schouwing aan vast om te komen tot een gelegenheid waar dergelijke ver gaderingen kunnen worden gehouden. Vooral nu van de zijde van den keu- rlngsraad bezwaren worden gemaakt om het tegenwoordig keuringslokaal, in Hotel de Landbouw, langer als zoo danig te bestendigen, terwijl ook de cursussen, die van weg© heft Roode Kruis zullen worden gehouden, moei lijk in een der lokalen van dio schoei kunnen worden gehouden. D© heer Suidgeest meent dat de vereeniging, hier bedoeld, reeds alle moeite in het werk heeft gesteld om een vergader lokaal te krijgen, 't liefst natuurlijk binten een herberg, doch het is niet mogen gei ukken, zoodat spr. het ver zoek zou willen toestaan. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verzoek van een aantal inwoners dezer gemeente te Vijfhuizen om straatverlichting, waarvoor adres santen verschillende goede motieven aamoeren. B. en W. stellen adressanten te berichten, dat zij even als dit reeds in andere gedeelten van de gemeente bestaat, een comité voor verdchting der wegen benoemen. In samenw erking van B. en W. en onder do bestaande voorwaarden zou dan naai dit comité de gebruikolijko subsi die van f 8 per lantaarn en per sei zoen kunnen worden toegekend, zoo- als dit op meer buurtschappen reeds langer of korter tijd in werking is gebracht. Ook daar wordt door eigen initiatief eenig 'geld bijeengebracht, waaruit de meerdere koeten aan de verlichting verbonden, worden be streden. Conform het voorstel von B. en W. wordt besloten. Adres van den Bond van Gemeente Politiebeambten in Nederland, waar- In wordt verzocht naar aanleiding van een door dien bond aangenomen resolutie, bij de behandeling der be- grooting wel te willen overwegen of de salarissen van de politiebeambten in deze gemeente wel in evenredig heid zijn met de tegenwoordige tijds omstandigheden, daar het thans een zeer dure tijd is om te leven van het tractement dat in gewone omstandig heden al niet al te wel toereikend lsan worden genoemd. Op voorstel van B. en W. zal dit bij de begrooting worden behandeld. Adres van de vereeniging van Hoof den van Scholen in deze gemeente om hun maximum-salaris te brengen van f 1400 op f 1800 per jaar. Zal op voor stel van B. en W. eveneens bij de be grooting worden behandeld. Adres van de afd. van Het Witte Kruis houdende het verzoek dat de gemeente zich zal aansluiten bij het Bacteriologisch Instituut te Haarlem. Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. om preadvies. Op ver zoek van den heer van Maneum zul len B. en W. zich verstaan met den heer van Mansum als medicus, opdat het college deskundig zal worden voorgelicht. Daarna wordt aan de orde gesteld do verkiezing van de leden der vaste commissies. Als leden der commissie van finan ciën worden herkozen de heeren A. Rombout, J. A. Oveimeer en G. A. A. Knaap, terwijl in de vacature van Reeuwijk wordt gekozen de heer v. d. Laan. De heer J. van Zijverden dio werd herkozen doch als zoodanig be dankte, zag zijn plaats ingenomen door den heer Slooten. Als leden van de commissie voor plaatselijke werken werden do heeren K. Kistenmaker, J. Suidgee6t, J Ver kuyl, L. van Andel en L. van Heen- wijk allen herkozen en aanvaardden hurune benoeming. De gemeente rekening, die door de commissie van financiën en door B. en W. was onderzocht had geen aan leiding gegeven tot opmerkingen, zoo. dat zij thans onveranderd werd vast gesteld evenals de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, beide ovei 1914. Eemlge financieel© regelingen wer den goedgekeurd zooals dio door B. en W. werden voorgesteld, waarna door den voorzitter de rondvraag werd gedaan. Deze leverde geen biji- zonderheden op, waarna men over ging tot een geheimo zitting tor be spreking der reclames tegen aansla gen ln den Hoofdelijken Omstag. Velsen. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. De herkozen leden de heeren R- Brink (S. D. A. P.), W. Baron van Tuyll van Serooskerken (C. H.) en F. P. Vermeulen (A. R.) en de nieuw ge kozen leden, de heeren D. F. G. Schil, ling (S. D A. P.), J. v. d. Steen A. H en M. Uijtendaal (R. K.) worden geïn stalleerd. Afwezig zijn de heeren W. Polder man en H. Sant. Tot wethouder wordt herbenoemd de heer F. P. Vermeulen (A. R.) met van de 15 stemmen. Voorts waren uïtgebradht op den heer Landeweerd 2 stemmen, up de heeren Handgraaf en Netscher 1 stem en 2 stemmen blanco. De heer Vermeulen neemt die horbe noeming aan. Daarna gaat de Raad over In beslo ten zitting. Aan de heeren G. Schouten te IJ mul- den en J. Melgerd te Beverwijk wordt, na opening der vergadering, op zoek eervol ontslag verleend als schat ters voor de Inkomstenbelasting. Met het voorstel van B. en W. om den Bloemendaalschen straatweg te verbeteren en daarvoor f 5000 te leo- nen, mits de wazoommissie 5 jaar lang f 250 per jaar voor heft onderhoud ergoedt, kan zich de wegcommis- ie niet vereeaiigen. Zij wenscht slechts f 145 per jaur te geven, doch de gemeente geen vrijstelling ran tolhef fing voor publieke diensten t© verlee- De heer Netsclier wil de commissie der wegen maar geheel vrijstellen van betaling. Een voorstel van den heer van Tuyll n den post van f 5000 te verminderen met f 1000 en de wegverbeteriug te doen vervallen, wordt verworpen. Daarop wordt het voorstel van B. en W. aangenomen, gewijzigd naar de bezwaren van de wegcommissie. De verlenging der aanstelling van den tijdelijken hulpboekhouder, welk oorstel van B. en W. Ln de vorige zitting zooveel stof heeft opgejaagd en ten slotte werd aangehouden, wordt thans goedgekeurd, reu ook de finan- ciee'e commissie gunstig over het voorstel heeft geadviseerd. Goedgekeurd wordt de bijdrage voor 1915, in verband met de werkloosheid, d f 390, welk bedrag reeds is ultgege. cn, met een gelijk bedrag te verhoor gen. Besloten wordt aan do commissie van particulieren, die flGO hebben bij eengebracht voor het stofvrij maken van den Rijksstraatweg te Santpoort, een tekort van f 40 te vergoeden. Besloten wordt het werkliedenroglc- ment zoodanig te wijzigen, dat het den gemeentewerkman ln vasten dienst verboden is voor derden ar beid te verrichten. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van den, gepensionneerden ge meente-veldwachter G. Woltering, om een toeslag op zijn pensioen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen lot lid van den Raad van Beroep voor de Ambtenaren benoemd de heer Mr. J. H. Thiel te Haarlem, in de vacature-Prof. Embden. Tot leden der schouwoommissie voor het middendeel der gemeente worden benoemd de heeren Uiten daal i v. d. Steen. Besloten wordt tot openbar© aanba steding van de vernieuwing van de brug over de Delft. Bij de rondvraag dringt o.m. het nieuwe lid, de heer Schilling (S. D. A. P.), aan op verhooging van don loontoeslag aan gemeentewerklieden •n politieagenten 2e klasse. I-Jmuiden. LOONACTIE IN VERBAND MET HET MIJNENGEVAAR. Men meldt ons uit IJmuiden In antwoord op het verzoek van do afd. IJmuiden van den Aig. Ned. Zee mansbond en van de afd. Machinisten van dien Bond, om in verband met het mijnengevaar en de toeneming der werkzaamheden aan boord van de etoomvisscherijschepen, wegens de buitengewone vangsten, waarmedo de groote besommingen gepaard gaan, een loonsverhooging to mo gen ontvangen in den vorm van een verhoogin-g der procenten van de be sommingen, hebben de reeders twee voorstellen aan de zeelieden gedaan A. de gevraagde prooentenverhooging te geven, doch met vervalling in dat geval van de tegemoetkoming in do voeding ad 5.per maand en dc oorlogspremie ad 5 per maand B. indien de zeelieden genoegen nemen met de helft der gevraagde procen- tenverhoogng, dan zullen de genoem de vergoedingen bovendien uitbetaald blijven worden. Over deze voorstellen ie Dinsdag door de zeelieden vergaderd, zij heb ben voorstel A. aanvaard, onder voor behoud van een nadere regeling in zake de inhouding van de voedings- ergoeding. Pers-Orenicht DE BROCHURE VAN MR. HEEMSKERK. „Voor de tweede maal op de knieën," schrijft „Het Vaderland" boven het artikel, waarin het over de brochure an inr. Heemskerk ©preekt. „Zijn verzet (n.l. van Mr. Heems kerk) kon niet anders dan in het tee- ken van den uitersten deemoed staan, omdat hij het juiste oogenblik heeft laten voorbijgaan om den principiee- lcn strijd tegen dr. Kuyper's leiding aan te binden. Dat ogenblik was daar, toen Heemskerk bij zijn optre den bleek de man te zijn, die in dc politieke conjunctuur van dat oogen blik the right man was on the right l'lacc, en dat te meer, waar hij zelf zeer goed irnzag, wst het land behoef- d. w. z. geen Kuyperianisme, r een regeering in gematigden en verzoenenden zin. En toen was 't oogenblik daar voor Heemskerk om pal te ©taan, om eon, strijd aan te gaan, die dc continue©-vlugschrift terug. ring van het Kabinet in 1909 lot In- zot zou hebben gehad, en waarbij dr. Kuyper, als hij het spel had gewon nen, do volle verantwoordelijkheid zou hebben gedragen voor den val van hel derde Rechtschc Kabinet, Heemskerk heeft het niet gedurfd, en Het alles over zich heen gaan, zelf* de mets ontziende uiting van den I>m. der. dat, ale in 1909 de meerderheid in de Tweede Kamer rechts zou worden, het echte wagenschot naar buiten zou worden gekeerd eerst nu, 7 jaar na dato, vernemen wij uit de brochure, dat hij dit een .jspeldeprik" vond. Hij dorst niets zeggen over het feit, dat dr. Kuyper, trots allen aandrang, niet in de Kamer wilde terugkomen hij ging wel naar hem toe om hem te srneeken de candidatuur in Snoek te aanvaarden, maar het hielp niet, we lezen uit de brochure „dat dr. Kuy per hem een afwijzend telegram dic teerde" (het ie een van de wonderen van dreasreur van den van God gege- ven Leider, dat hij voor werk, waar voor een ander een klerkje neemt, den eersten dienaar der Kroon ge bruikt) hij laat over zich heen gaan, dat dr. Kuyper den zetel in Ommen accepteert met een brief aan de kies- vereenlging aldaar, waarin urbi et orbi verkondigd wordt, dat Heemskerk de gewenschte zwenking naar Rechts hoeft begaan, en blijft op zien. komen spelen. Zoo op zien komen, dat hij zelfs in 1909, toen het logische gevolg van de stembus-uitspraak zou geweest zij", dat hij zijne portefeuille en iiio van zijn ambtgenooten weer ter be schikking van de Kroon had gesteld, om als zijn advies was gevraagd, dit te doen luiden, dat, waar de groote overwinning door Rechts behaald, 't gevolg was geweeet van het scherper vooropstellen van de anti-these dan ooit, dr. Kuyper de aangewezen man was om een nieuw Kabinet te foraiee- ren, hij dit achterwege liethij hield zich van den domme, en moet bepaald wel in zijn onverbeterlijk optimisme gedacht hebben, dat de decoratiezaak don lasftigen voogd voor goed tot een toezienden zou degradeeren. Indien deze veronderstelling, waar oor alle® pleit, juist is. dan is het wel een bewijs hoe weinig Heems kerk eigenlijk ooit in de partij golr©fd heeft, hoe slecht hij op de hoogte was van de geestkracht en het karakter van den Leider en van de groote aan hankelijkheid van de partij'van dezen, meent het blad. Dat alles heeft zich bitter gewro ken. Na 1909 zijn de vernedcriruzen steeds crescendo gegaan, het ultima tum in zake de ouderdom?vcrzeke- Ping, en de executie op den dag van het afschuwelijk misverstand, en niet minder de wijze waarop die executie plaats had, behooren in onze politieke geschiedenis tot liet niedagewesencs. Heemskerk heeft het goede oogen blik verzuimd om een strijd aan te binden, die in de anti-revolutionaire partij niet kan uitblijven, en waar voor hij. de aangewezen man was. Dat wreekt zich thans bitter. Daardoor ia deze brochure, die had moeten zijn een principieele inzet van den strijd over de partijleiding, niet anders ge worden en kon ze niet andere worden dan eene poging om strijd te vermij. ilen, een deemoedig srneeken om her stel in de gunst. Eeno vergadering over de partij, leiding is thans dan ook meer dan ooit onnoodig geworden, tenzij er in de partij zijn, die bijzonder op too nvel voorstellingen zijn belust. Maar nu Heemskerk verzuimde op tijd to spreken, had hij ook thans beter ge daan te zwijgen, dan ware het ten nnnste niet voor gansch de Neder- landsche natie duidelijk geworden, dat hij ten tweeden male op de knieën la gebracht. „Do Standaard" laat zich als volgt uit over de brochure De titel deed meer verwachten dan deze brochure geeft. In de 53 drie starren toch die bier bedoeld zijn, werd in den breede en tot in de klein ste bijzonderheden ter sprake ge bracht al wat het ontreden en de be- •windvoering van het KabineLHeems- kerk in verband met het verleden, met do organisatie en met de toe komst der Anti-revolutionaire partij, te overdenken gaf. Deze reeks drie starren bedoelde, gelijk duidelijk en van meet-af werd uitgesproken, de vraag onder de oogen te zien, hoe we tegen Juni 1917 weer alg één man voor den grooten stembusstrijd go- reed zouden staan. Dit alles echter laat de geachte schrijver van dit vlugschrift geheel rusten, om zich schier geheel te con- centreeren op deze eene quaestic, of in December 1907 door het Kamerlid Heemskerk opzettelijk bedoeld zij al dan niet, het in het leven roepen van een niinisterieele crisis, waarvan de leiding in zijn hand zou berusten. Minister Heemskerk heeft reeds in 1908, terstond na zijn optreden, er zich even stellig op toegelegd, om zoo pertinent het kon, te betoogen, dat er hoegenaamd geen politieke toeleg van wat aard ook, in December 1907, bij hem bestaan heeft. Het heeft hem dan ook blijkbaar zeer gedaan, dat desniettemin zijn toenmalig optreden met een politiek schema in verband is" gebracht. Niel enkel door ons, maar ook in de pens van liberale richting. Met leedwezen ontwaarden we dan ook. hoe dit politieke addertje hem nog altoos 200 schier eeniglijk bezig houdt, dat geen enkele vingerwijzing van hem uitgaat, op vredeeheretel te gen Juni 1917 aan te sturen. Natuurlijk zal er, althans in onze Anti-Revolutionaire partij, wel nie mand zijn, die er ook maar aan denkt te vermoeden, dat hetgeen Mr. Heemskerk nu nogmaals zoo perti nent mogelijk verklaart, klaar cn be wust tegen zijn beter weten in zou gaan. Daar denkt niemand aan. Als Mr. Heemskerk zich zoo pertinent, als hij 't ook thans weer doet, uitspreekt, ne men ook wij volgaarne aan, dut biji het neerschrijven van deze verklaring oprechtheid ook hier zijn pen be' stuurde. Alleen maar, hiermee zijn we n0| geen «tap verder. Doen en bedoelen worden door der loop der dingen zoo vaak twee. wij voor ons aanvaarden dezo uiV spraak van zijn zelfbewustzijn vol' gaarne. v Toch komen we allicht nog 00 dij

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6