tegen do Turken strijdt. Hij veriest daardoor den mooien titel, die bem bi" liet uitbreken van den oorlog werd gegeven, dien van „generaal- pperhe- velbebber der Russische velHegers gedurende den oorlog van 1914 Hij gaat, en daarmede wordt voor J' e- land een nieuwe bladzijde In den we reldoorlog opgeslagen. In een proclamatie aan :eger en vloot heeft de Tsaar medegedeeld, zelf het hevel over de strijdende troapen te land en ter zee te hebben aanvaard. Wie als zijn chef van den staf '-p- treedt. is niet medegedeeld; waar schijnlijk zal het generaal A'oeje' zijn, die verleden week als opvolger van. Janoesjkewitsj werd beroemd. Alexejef was commandant-gen*. aal van het Russische leger aan het wes telijk front, en werd als zoodanig vervangen door generaal Alexis Evert. De toestand is dus thans waar schijnlijk, dat als opperbevelhebber optreedt de Tsaar; dat met het erm- mando over het leger op het westelijk front optreedt de generaal A'exi3 Evert, vroeger bevelhebber over het Siberische legerkorps, en dat als le gercommandanten optreden de gene raals Roessky, Evert, en' Iwanof. De gevolgen van zulk een jDèrsoons- verwisseling in de hoogste bevelvoe ring van het Russische leger, onder de moeilijke omstandigheden waarin Rusland verkeert, kunnen niet wor- rf- overzien. Het is een besluit van te verre strekking, de vervunging van den opperbevelhebber en van den chef van zijn Staf, om niet aan te nemen, dat daarvoor uiterst dringende en noodzakelijke redenen bestonden. Doch wij weten niet welke die rede nen zijn, en op vermoedens te cor- deelen gaat niet aan. Wij zullen dus nadere berichten daarover dienen uf te wachten. De Russische Pers. Reuter seint uit Petersburg Over het bericht, dat de Tsaar het opperbevel over zijn legermacht heeft aanvaard, schrijft de „Nowoje Wre- niya", dat de daad van den Tsaar Duitschland's hoop op vrede tot stof ineen doet vallen. ,,Er bestaat niet de minste kans, dat het Russische leger de wapenen zal neerleggen voor de eind-overwin ning behaald zal zijn. De tegenstan der zal nooit de ziel van het liussi- 6cho volk kunnen verpletteren." De „Nowoje Wrcmya" hrengt hul de aan den grootvorst, wiens naam altijd zal blijven leven in de harten dor Russische soldaten, llij heeft het leger eene diepe gene genheid en een grenzeloos vertrou wen ingeboezemd en het zal zich al tijd zijnen oud-aanvoerder waardig betoonen. De Duit8Che Pers. De N. R. Ct. verneemt uit Berlijn: Bij liet aftreden van groot voret Ni kolaas Nikolajewitsj geven alle Ber- lijnsclie bladen uitvoerige beschou wingen over de boteekenis van dit aftreden, niet alleen op militair, doch ook op politiek gebied. -Zij zeg gen daarin, dat de grootvorst, de ziel van de militaire partij en vau het Panslavisme, in critiek uur den zwakken Tsaar wist over te hulen tot het teekenen van het mobilisatie- besluit, zonder den Tsaar te wijzen op het feit, dat daarmede de laatste brug tot den vrede achter zich afge broken werd. zoodat de grootvoist feitelijk den oorlog deed ontstaan. De grootvorst vertegenwoordigt voor geheel Rusland, en eveneens voor de entente, de oorlogsidee. Londen. Ro me eu vooral Punjs. dart den groot vorst verafgoodde, verliezen den sterksten steun, waarop het entente gebouw opgetrokken was. Niettemin eeren alle bladen in den grootvorst een dapperen, eerlijkon tegenstan der. Doch ten slotte zijn het Russi sche wansysteem en wanbeheer ster ker dan zijn ontwijfelbare energie en militaire kennis. Daarom is het lot van dezen Romanof meelijwekkend. Mogelijk wordt hij no# eenmaal ge roepen als redder des vaderlands op te treden tegon den inwendigen vij and in Rusland. Wolff seint uit Berlijn aan de „N. R, Ct.": Naar aanleiding van liet schrijven Aan den Tsaar mui grootvorst Niko lai Nikolajewitsj zegt 'het „Berl. Tu- geJ>l." De toelichting tot de benoe ming van .den grootvorst tot onder koning van den Kaukasus zal nie mand in dwaling brengen over de are beieekenis van deze verande ring. Do grootvorst wordt verwij derd. omdat nij de verantwoordelijk heid draagt voor de Russische cata- sirophen in Polen en Galicic. en om dat na deze verpletterende tegensla gen zijn invloed is gebroken. De „Voss. Ztg." zogt liet is niet te verwachten, dat doze wisseling in liet opperbevel aan den uitslag van den strijd iets zal kunnen verande ren. Alle pogingen tot een gemeen schappelijke militaire overeenstem ming tusscnen üe geallieerden stoe ten af op de oituaiuurli/klieui van het verbond van de geallieerden, van welke ieder een an oer politiek doel nastreeft. Hieiaan zal ook de reor ganisatie van het Russische oj>per- bovel niets veranderen. De „Lokal Anzeiger" schrijft Naast de hooge iniiituire be toe ken is van de wisseling van liet opperbevel zal niemand de jioliticke beteekonis over liet hoofd kunnen zien. Met do ontheffing van den grootvorst van het opperbevel verliest do Russische regeeringapartij haar sterksten eteun, De Kóln. Ztg. betoogt, aldus wordt aan de N. R. Ct. geseind, naar aun- leiding vuu de legerorder van den Tsaar, dat deze de officieele erken ning uitmaakt vqj1 de tegenslagen, dio de Russische wapenen hebben onder vonden. Zij is een bekentenis, dat grootvorst Nicoldas de organisator van do Russische nederlagen is ge- wcesL Daarmee is de oorlog in eon van zijn belangrijkste stadia getreden. Het ontslag van 'den grootvorst uTt zijn ambt kan bij de bondgonooten niet anders dan een verpletterenden indruk maken. Het naar Tiflis sturen van den grootvorst Is een ontslag in optima forma. Wij mogen zoo vervolgt de Kölo. Ztg. echter niet in de dwaling ver vallen, dat de verwijdering van den grootvorst een eerste stap naar den vrede zou beteekenen. Maar in elk geval mogen onze aan voerders en onze onvermoeibare troe pen dit resultaat dat on een lijn te stollen is met hun overwinningen als een politiek succes boeken. De EngeUche Pers. De N. R. Ct. meldt, dat de Engel- sche pers over het algemem het be sluit van den Tsaar om zelf het op perbevel op zich te nemen als een aanwijzing van den ernst van den toestand beschouwt, maar tezelfder tijd als een bewijs van het onwrikba re besluit van de Russen om vol to houden. De Times zegt in een hoofdartikel: Als keizer Nikolaas zelf te velde trekt, geschiedt dat om tegelijkertijd de vij anden van Rusland in eigen land te overwinnen en de in slagorde ge schaarde vijanden die aan de binnen ste poorten de3 lands beuken. Het ge schiedt om zijn volk te bevrijden van den Duitschen dwang, die langen tijd zijn beste krachten gekluisterd' heeft, en om deze hun rechtmatige plaats in Europa te verzekeren, die de zegevie rende wapenen van Rusland en zijn bondgenooten voor altijd voor hen winnen zullen. De Daily Chronicle vindt het na tuurlijk dat de Tsaar in deze ernstige crisis in Ruslands geschiedenis het opperbevel over de strijdkrachten te land en ter zee op zich neemt, llij is de vader van zijn volk in een zin, die voor ons westerlingen moeilijk te vat ten is. Raadselachtig is de positie van grootvorst Nikolaas. Ondanks het hartelijke rescript van den Tsaar aan zijn neef, ziet het er naar uit, alsof die merkwaardige man voorloa- pig eclipseert. Nu de Tsaar het opper bevel over leger en vloot op zich neemt, was een verandering iu de po sitie van den grootvorst onvermijde lijk. Er kunnen niet twee opperbevel hebbers tegelijk zijn, maar zijn over plaatsing naar dan Kaukasus ves tigt eenigszins den indruk, alsof de grootvorst opzijgeschoven is en dat nog wel op het kritiekste tijdstip van Rusland's nieuwe geschiedenis. In zijn boodschap aan leger en vloot is er echter geen zweem van beklag o! een spoor van wrok. Zij is volkomen loyaal en pieit voor zijn hoog man nelijke karakter. Niettemin maakt de verwijdering van den grootvorst naar den Kauka sus een somberen indruk. Wij vree zen, zegt de Daily Chronicle, dal Ber lijn er zich over zal verheugen en dal de wereld er het bewijs in zal zion dat hij als opperbevelhebber gefaald heeft. Zulk een onderstelling zou ech ter zeer onrechtvaardig zijn tegenover ec. begaafd en onbaatzuchtig man. De Duitschers hebben op d© Russen groote voordeelen behaald, maar de grootvorst is niet in gebreke geble ven. De Russische strategie bij den opmarsch en op den langen terug tocht is niet verkedhd geweest. Uil de Vereenigde Staten DE ONDERSCHEPTE BRIEVEN. De „N. R. Ct" ontleent aan de „Times", dat dit blad uit Washing ton vernam, dot dr. Dumba's onder houd inert den secretaris van Staat, Lansing, naar aanleiding van den onderschepten brief nopens het plan tor bemoeilijking van de werkzauan- heden in de munitiefabrieken in de Vereen igde Staten, de zaak voor dr. Dumba niet moet hebben verbeterd. Mon denkt, dat de gezant getracht heeft, do verklaring te geven, dat de brief enkel was voortgevloeid uit in structies, hem door zijn rag&arimg pe geven en strekkende om Oostenrijk- scho en Hongaarsche onderdanen er voor te waarschuwen, dat op het werken in de fabrieken, waar oor logstuig voor de bondgenooten wordt gemaakt, zware straffen ge steld zijn door de Oostenr,jksch-Hon- gaarsche wet. Er wordt verteld, dat dr. Dumba er op heeft gewezen, dat de beoogde uitgaven ten deele bedoeld waren voor advertenties en ten deele voor filantropie. liet was zijn plan zoo wordt be weerd de opvatting van zijn re- geeruig in couranten te adverteoren, gedrukt in de landstalen van de be trokken Oostenrijksch-Hongaaisciie onderdanen. En niet enkel zouden er adver'.entie-onkosten zijn, maar ook zouden de Oostenrijk-Hongaren, die van het werken m de munitie fabrieken zouden zijn afgeschrikt, dienen te worden gesteund. Dit geldt ook voor de-bladen, die de adverten ties plaatsten. Want die zouden hun lezers verliezen. Er bestaat geen reden om aan te nemen, dat deze uitleggingen veel in druk hebben gemaakt op Lansing en zeker hebben zij op het groote pu bliek niet veel indruk gemaakt. Veelal wordt nog betoogd, dat Duinba zijn paspoort moet krijgen, en verscheidene lieden hier, die er zoo over denken, betwijfelen of de voorzichtige politiek, door president Wilson steeds voorgestaan, ditmaal nog wel langer raadzaam is. Hetzelfde blad ontleent aan de New-York World", dat toen Dumba hot plan opperde, om Oosten rij ksche onderdanen er toe te brengen het werk in de munitiefabrioken neer te leggen, Bernstorff reeds met eenzelf de werk onder do Duitse hors was aangevangen. Reeds gedurende een maand heb ben Duitsche arbeiders, in de mtuv- tiefabrleken werkzaam, kennisei vin gen ontvangen, behelzende, dat zij do Dultsclio wet overtraden en dat zij. die or mee doorgingen, de govol gen zouden moeten dragon. Bovendien waren overal in de Ver- cenigde Staten advertenties versche nen, waarin den Duitschens werd aangezegd, het werk neer te leggen. Hun werd beloofd, dat zij finan cieel zouden worden 'bijgestaan en dat hun goede posities zouden wor den verstrekt in „vreedzame" takken van bedrijf. Uit Dultsohiand. DE TOEKOMSTIGE HANDELS- EN ECONOMISCHE POLITIEK. Het Corr. Norden seint: Op 14 September begonnen te Ber lijn de beraadslagingen der economi sche commissie over de toekomstige handels, en economische politiek van het Duitsche rijk. Deze lieraadslagin- gen zullen ongeveer drie dagen duren. Volgens de plannen van de hoofdcommissie zal het doel van de Duitsche handelspolitiek moeten be staan in het verkrijgen van gelijke rechten op alle markten, in het bi^ zonder op de markten van de thans vijandelijke mogendheden. PRINSES ADALBERT VAN PRUISEN. Prinses Adalbert van Pruisen is op 4 September te Wil'héhn.slhaven bevallen van een dochtertje, dat kort na de geboorte overleed. De toestand van de prinses is be vredigend. Uit Italië. DE PAUS EN DE VREDE. Do „Temps"-correspondent te Rome meldt d.d. 5 Sept.: Ln katholieke kringen alhier, zoo gaat de „Temps"-correspondent voort, is men van meening dat kardinaal Gibbons alleen aan pres. Wilson don welbekenden oproep van den paus „tot de volkeren en staatshoofden der oorlogvoerende mogendheden" heeft overhandigd, welke openbaar ge maakt is op den verjaardag van de oorlogsverklaring, welke oproep wel licht vergezeld ging van ©en particu lier oigenliandig schrijven van den paus. In Turkije. DE STRIJD AAN DE DARDA NELLES Wolff seint uit Konstantinopel Het hoofdkwartier meldtln don sector van Anaforta zijn, gelijk kon worden vastgesteld, op 8 dezer door de uitwerking van het Turkscho te gen de stellingen der geallieerden ten zuiden van Aymakdezo gerichte artillerievuur ontploffingen van mu nitie en granaten veroorzaakt. Hij Ari Boemoe wierpen de geallieerden hommen met vergiftige gassen, togen den Turkschen linkervleugelzij hadden echter geen succes. Bij Sedd- uI-Bn.hr alleen een zwak weder eijdsch vuur. Aan de andere fronten geen wijzi ging. Uit Griekenland. OMKOOPINGSZAAE. Wol ff seint uit Berlijn Naar aanleiding van de gevangen neming der beide Franscho journa listen Papas en Marion verneemt het „Berl. Tagebiatt" uit Athene het volgende Uit het onderzoek bleek, dat de spionnage op veel uitgebreider schaal werd bedreven dan eerst sclieen. In Mei werden 90 telegram men van het Duitsclie gezantschap ontvreemd, vijf vau hel Russische, negen van de Grieksehe regeering, vijf van het Russische gezantschap, twee van bet Oosteurijksch-Hongaar- sclie gezaiuschap in Juni werden in het geheel 286, waaronder 200 van het Duitsche gezantschap, gestolen, in Augustus 38. Uit tien Balxan. DE HOUDING VAN BULGARIJE. Wolff seint uit Berlijn De „Süd-Slavische Correspondenz' verneemt uit Sofia liet orgaan der Bulgaarsche regeering, de „Narodni Prava", publiceert een verklaring over den toestand, die in politieke kl ingen het grootste opzien baart en levendig besproken wurdt. Daarin toch wordt gezegd „Zoodra allo middelen van vrede liovonde overeenstemming niet meer baten ziel, een staat, die zijn naLlo- nale bestemming wil bereiken, zich genoodzaakt tot gewapend optreden over te gaan. Voor de openbare mee ning in Bulgarije wordt het steeds duidelijk-er, dat onze vroegere bond genooten voor nieLs ter wereld zui len ophouden het ongelukkige Mace donië te knechten, zoolang üe Bul- gaarsctie macht mot aan het woord komt. De Buigaarsciie ïegeering, die aiie middelen, zei Is die van directe bemoeiing van de Ememe-iiiOgeiKi- heden ter bereiking van overeen stemming tusscheu de Baikanslaten aan wendde, lieeit nu nog slechts één middel, «en zeker en werkzaam mid del, om het nationale Bulgaursche ideaal, waarvoor duizenden zich heb ben opgeofferd, te verwezenlijken.' DE HOUDING VAN GRIEKENLAND- Wolff seint uit Rome De correspondent van de „Ideo Na zi onale" geeft den Italianen den raad zich geen illusies te vormen over de houding van VenizeJos. Deze zal alles doen, om in Albanië, in de Aegeische Zee, in Klein-Azië den Italianen den weg te vensperren; hij is een verstan diger en practischer man dan Goona- ris en weet preeies wat hij thans kun bereiken en wat niet. Allerlei. EEN NIEUW SOORT BEDROG. To Southend stond dezer dagen een man terecht, beticht van brand stichting. Uit de getuigenverhooren bleek, dat hij zijn huis had in brand gestoken, zoodat dit tot den grond ttfbrundde, terwijl hij zelf beweerde, dat het huis door een brandbom uit een Zeppelin getroffen was. GEEN GEMEENTERAADSVERKIE ZINGEN IN BELGIë. Koning Albert heeft een besluit geteekend, waarbij de gemeente raadsverkiezingen. die in den gewo nen, loop van zaken den derden Zon dag van October in alle gemeenten des lands moeien plaats hebl>en, uit gesteld worden. GEEN AFZONDERLIJKE VREDE. Uit Parijs wordt eau de „Times" geseind De verjaardag der onderteckening van de overeenkomst lussehcn de ge allieerden, orn geen afzonderlijken vrede te sluiten, geeft aan de Fran- sche per3 gelegenheid om nog eens nadrukkelijk te verklaren, dat Frankrijk zich trouw aan die ver plichting zal houden. De woorden, door Viviani en Poincaré geuit waarin werd aangegeven op welke voorwaarden Frankrijk alleen zou willen vrede sluiten, worden door het geheel© land beaamd. Om die reden gevoelt men, dat de wcnsch van zekere neutralen, om een belangrijke rol te spelen bij de vredes-onderhandelingen weliswaar wettig, maar tevens gevaarlijk is, wanneer de betrokkenen niet uiterst voorzichtig te werk gaan. NAAR DUITSCHLAND OVER GEBRACHT. Wolff seint uit Brussel: Mr. Thöodor, deken van de ordo der advocaten te Brussel, verbood oen advocaat zich bij de waarneming der belangen van oen cliënt te beroepen op de huurverordening van den gou verneur-generaal van 10 Febr. 1915 en speciaal op de beslissing van het Hof van Appèl te Brussel, dat de rechts geldigheid van deze verordening er kent. Daarmede maakte de deken z.ich schuldig aan overschrijding zijner bevoegdheden ten nadoel© van het rechtzoekend publiek en van de ad vocaten. Hij zondigde tevens tegen art 87 van het besluit van 14 Decem- l>er 1810 betreffende de advocaten, volgens hetwelk dozen liun ambt tot verdediging van het recht en de waar heid vrij moeten uitoefenen. De gou verneut-gignaiaal heeft daarom inr. Theodor naar Duitschiand Jaten over brengen, waar llij lol na afloop van den oorlog zal blijven. BEZUINIGING OP VERLICHTINGS MIDDELEN. De commandeenende generaoil in Brandenburg heeft een bevel uitge vaardigd, waarbij ïiet veifood van het aansteken van lantaarns op me: paarden bespannen wagens in vele gom een ten tot 15 October verlengd wordt. Deze maatregel is indertijd inge voerd ter bezuiniging op Verlich- Ungsmi cidelen. Stadsnieuws Haarlem In 1914. (Vervolg.) Het personeel van het Gomeenlelijk laboratorium voor Pathologische Bac teriologie werd uitgebreid met dr. A. IT. Vorstman wiens aanstelling voorna meb"'; een gevolg is van de wensche- lijkheid, om het resultaat van onder zoekingen liefst binnen 24 uur aan de betreffende medici te kunnen mcc- deelen. In bet geheel werden 2696 onderzoe kingen verricht, 2198 voor Haarlem en 498 voor de omliggende gemeenten. De gezondheidstoestand was over 't algemeen in de gemeente bevredigend, en met uitzondering van roodvonk is het aantal gevallen van besmettelijke ziekten in 1914 gering geweest. In 1914 kwamen de volgende geval len van besmettelijke ziekten te Haar lem voor: Roodvonk 93 (tegen 111 in 1913), Diphtherie 32 en Febris typlioi- dea 13. Vau het abonnement van haven en kaaigeïd is door schippers van 222 vaartuigen gebruik gemaakt. In 1914 is ontvangen met inbegrip van abonnementsgelden f 23293.93, dat is f 156488 minder dan in 1913. De bruggelden brachten op f3124.10. De marktgelden leverden op: Groen- tenmarkt f 912.20, bloemenmarkt f 96, vischmarkt f 879.25, Botermarkt f 874.92 1/2, oud-ijzerwarenmarkt f 1S4 80, paardenmarkt f 277.50 en weegioonen f 42.56. Bouw- en Woningtoezicht deelt me- dfi, dat vergunningen zijn verleend voor den bouw van 67 nieuwe pereee- len, verbouw van 135 perceel en en 72 andere vergunningen.Daarvan werden er onderscheidenlijk uitgevoerd 32, 103 en 63. Gabouivd weiden 131 nieuwe perceo- lon, verbouwd 85 perceelen, terwijl 91 kleinere werken werden uitgevoerd. Onderzocht werden 387 woningen, waarvan 317 werden verbeterd. De schoolarts deelt ten slotte mede, dat de leerlingen van de beide Doops gezinde Scholen en de Belgische vluch telingen mede onder het toezicht zijn gekomen. Alle nieuw ingeschreven leerlingen werden onderzocht Van de reeds aanwezige kinderen werden alleen d.e uit de le klasse op gehoor- en gezichtscherpte onderzocht De overigen werden A vue uitge zocht en voor zoover noodig, behan deld. Een onderzoek leerde, dat de mees te schoolgebouwen zich in goeden staat bevonden. Bioscopen. Ook dezen winter zullen weer in de „IKleine Veremiging" bioscoopvoor stellingen gegeven worden door de Directie van de „Centraal Bioscoop". Zuterdagavond wordt de openings voorstelling gegeven, die, we twijfe len er niet aan, de eerste zal wezen van een reeks succesvollo voorstel lingen. Dat voor goede explicatie en verdienstelijke muzikale begeleiding zal worden zorg gedragen, lijdt geen twijfel. Wat er te zien zal zijn, kon men in een advertentie in dit num mer lezen. EEN NIEUWE MOLEN IN EEN OUDEN POLDER. Vorig jaar is te Zuid-Schalkwijk de Groote Molen afgebrand en nu werd door het bestuur der Vereenigde Groo te eu Kleine Polders het denkbeeld overwogen om een motor te plaatsen, daar waar eens de Groote Molen stond, of wel een motor te brengen in den Kleinen Molen. Aan de Inge landen werden plannen voorgelegd en ze verwierven de goedkeuring. Zater dag had de officieele beproeving plaats van de motor-installatie met centrifugaalpomp, die bij oen opvocr- hoogte van meer dan 1 25 M. 35 M3 per minuut kan uitwerpen. Loet van te veel water zal men nu niet meer hebben. Al was de Groote Molen nog zoo goed, er kon alleen bij wind ge werkt worden. Wat een verschil met vroeger eeuwen I ZooaLs onze lezers weten ligt Zuid- Schalkwijk-in de gemeente Ilaarlcm- merlicde en Spuarnvvoudc, maar vormde vroeger met Vijfhuizen en Nieuvveikerk aan de Drecht een af zonderlijke gemeente. Zuid-Schalk wijk vormde eertijds een afzonder-1 lijke ambachtsheerlijkheid. Twee polders waren er, n.l. de groo te en de kleine polder van Zuid- Schalkwijk, die samen het grondge bied der oude gemeente Zuid-Schalk wijk vormden. De Groote Polder van Zuid-Schalk wijk paalt in het Noorden aan Noord- Schalkwijk, oostelijk aan de ringvaart van de Haarlemmermeer, zuidelijk aan den Kleinen Polder en westelijk aan het Spaarne. Deze poldef beslaat volgens het kadaster een oppervlak te van ruim 225 buivder, lelde 60 jaar geleden slechts 6 boerderijen. Door een sluis op het Spaarne wordt zo van het overtollige wator ontlast. De! Kleine Polder van Zuid-Schalkwijk grenst aan den Grooten Polder, ton oosten cn ten zuiden aan do Ring vaart en ten westen aan het Spaar ne. Hij is slechts ruim 48 buDders groot en wordt door één sluis van 't overtollige water op den Grooten Pol der ontlast. We kregen nu den tweeden polder in onze buurt, die voor bemaling geen windkracht en geen stoomkracht gebruikt. De Waarderpolder, voorbij onze gasfabriek, werkt met ©lectri- eche kracht en is daartoe met onze gemeente-centrale verbonden. BRANDSTOFVOORZIENING. Het pei-soneel der Haarlernsclie Ka toenfabriek, gedachtig aan de moge lijkheid dat de brandstof wel eens duur zou kunnen worden, benoemde een commissie bestaande uit de boe ren Covers, Blokker en van Kampen, om te trachten, dat door de Directie anthraciet, steenkool en cokes ver krijgbaar zou worden gesteld tegen niet te hooge prijzen. Nadat eenige malen oen onderhoud had plaats gehad, zoowel met den bbekhouder, als met. de Directie, was het resultaat dat het personeel anthra ciet kon betrekken voor f 1-80 A f 1.90 steenkolen A f 1.40 en gascokes f 0.80 per mud Tevens had de firma de vriendelijk heid genoegen te nemeai mot afbelar ling in wekelijksche termijnen. Dat deze maatregelen op prijs wer den gesteld mag wel blijken uit het feit, dat ruim 1400 H.L. brandstof door het personeel werd betrokken. Arr. Rechtbank Drie Zaandamsche werklieden ston den terecht, beklaagd van diefstal van 5 stukken lood op het terrein van de Gemeente-gasfabriek te Zaandam. Tegon twee hunner werd 9 maanden gevangenisstraf geèirehl, terwijl het O. M. van den derde den diofstal niet bewezen achtte en vrijspraak vroeg. Achter op dekar. ,,"k Heb al in heel wat plaatsen ge reden," zei R., een voerman uit Zaan dam. die zich te verantwoorden had wegens mishandeling van den 13 ja rigen D. E., „maar nergens heb ik zóó'n la-st van de straatjongens als in Zaandam." Hij deelde dit mede in antwoord op de vraag van den President hoe de zaak zich had toegedragen. In Zaan dam houdt de straatjeugd er blijk baar al bijzonder van, den achterkant van den wagon vast te pakken en zich dan te laten meerijden. Dat gebeurde ook voor eonigen tijd. R. reed met zijn wagen Zaandam door en achterop zaten een paar Zaandam- sche jóngens, die den voorman uit lachten, toen hij ben beval, van den wagen af te springen. Toen hij zag, dat bedreigingen niet hielpen, sprong hij zelf op den grond, om de bonigels van zijn kar af te jagen. Natuurlijk waren de jongens toen ook gauw op den beganen grond. Do voerman echter, die ze met z'n zweep een klem souvenir aan dit ritje wilde schenken, raakte bij ongeluk oon der jongens met don zweep tegon liet hoofd, zoodat 't linkeroog nogal be schadigd werd. Mr. Bauduin kon zich heel goed bo- grijpen, dat de voerman een zweep had opgepakt, om den kwajongens schrik aan te jagen en een tik te ge ven. Te betreuren was het dat de i-lag zoo ongelukkig was aangekomen. Een lichte straf scheen Z.Ed.A. echter ge- wenscht Hij vroeg 5 boete eubs. 5 dagen hechtenis. Deschrikvan debuurt. Ten slotte kwam Donderdagmiddag in het beklaagdenbankje zekere NV., een inwoner van Rijpwetering zoo op 't oog een gemoedelijk man, m$ar, naar ui', het getuigenverhoor bleek, een eerste plaag eu schrik voor zijn omgeving. Hardhandig is hij in hooge mate, niet alleen tegenover wien zich niet hem bemoeit en verscliil van mee ning krijgt, maar zelfs zijn 23-jarige zuster staal hij niet toe, dat ze haar aanstaande bij 2ich ontvangt. Dat heeft A. N. R. tot zijn schade ondervonden. Op zekeren avond kwam die met zeer vredelievende bedoelin gen 't erf op, doch werd gewaar schuwd, dat W. met een dolkmes op hem loerde. R. er van door! Maar W. was in "t l>ezit van oen rijwiel en per fiets zette hij den man achter na, die in doodsangst een hek van een boerderij binnenvloog, over een paal viel en toen een gemakkelijk© prooi was voor W., die hem met een boksbeugel bewerkt© en bloedend ver wondde. In de Rechtszaal loochende W. al les, doch maakte op de rechters een niet zeer gunstigen indruk. Ook de getuigen konden weinig in 't voordeel van bekl. zeggen, al durfden ze blijk baar evenmin veel kwaads van hom vertellen. Een jongeman, die bij de mishan deling tegenwoordig was geweest, legde zijn getuigenis af. „Ook al eens met de zusier van l>e- klaagde verloofd geweest?" informeer- de de President, Stevig schudde de getuige 't hoofd. „O ja", herinnerde Mr. De Marcos zich, dat is waar. 't Ging nog al moei lijk, verkeering met haar te krijgen, niet waar? De mishandelde, die achter in da zaal zat, lachte als de bekende boer cn welde naar zijn hebokst hoofd. Het O. M. geloofde, dat bekl. zich in zijn omgeving een toon aanmatigt, die hem niet past Zeker komt het niet te pas, dat hij den aanstaande van zijn zuster op zulk een hardhandige ma nier de deur wijst, als hij nu gedaan heeft. Geëïscht werd 1 maand gevangenis straf. GEHEELONTHOUDING. Donderdagavond vergaderde de af deel in g Haarlem van de Ned. VereenL ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken in huishoudelijke ver gadering in het gebouw „Voo-ullf gang". Medegedeeld werd door den voor zitter, den heer M. H, Groenen da al. dat sympathie was betuigd aan hei voorste! van dein Anti-Oorlogsraad, inzake het verzoek door dezen gericht tot de Regeering om reeds pogingen in 't werk te stellen voor een- vredes- l>e\veging; oveneens dat een adres van sympathie was gericht tol bet gemeentebestuur, inzake het voorstel van het Centraal Drankweer Comité, betreffende verplaatsing der vee markt. Het verslag der algemeene verga dering word onder dankzegging aan den heer Ploeg goedgekeurd. Door de Commissie inzake Open lucht Samenkomst, werd l>:j monde van den heer S. J. Vester, voorgesteld dit jaar er geen meer te houden. Als lid van hert Hoofdbestuur zal gesteld worden de heer A. Don te Rot terdam. De aftredend© leden van het l>eètu ir de lieeren M. H. Groenendaal, 2e voor zitter, H. Ploeg Jr., Secretaris, cn L. Kroon, commissaris, werden met al gemeen© stemmen herkozen. Na de pauze kwam in behandeling een motie gesteld door een der leden, dat de afdeeling zich uitsprak (lat door haar niet werd deelgenomen aan de verspreiding van een circulaire door eenige geheelonthouders in dis trict I bij de laatste verkiezing. Na ruime bespreking en discussies werd een daartoe strekkend© motie aangenomen met een kleine meerder heid van stemmen. Bij de bespreking der winterweek- zaamheden werd aan liet bestuur op gedragen, de noodige slappen te doen. noodig voor het houden van een. 4-tal gezellige bijeenkomsten en een 3-tal zoogenaamde oonvereatie-a vonden, behalve de gewone huishoudelijke ma andelij ksche vergaderingen. Rubriek voor Vragen Geabonnoerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG Ik heb een hennetje dat bij 't loopen telkens in elkaar zakt. Wat kan ik hiertegen doen? ANTWOORD Dit wijst op zwakte. Zonder dit hennetje van de andere af en geef licht verteerbaar voedsel, als gekookte rijst, vleeschafval, oud bakken. brood geweekt in zoete melk en draag zorg voor een droog hok met een dikke zandlaag. VRAAG Kunnen zij die in het be zit zijn van een acte M. O. in het eon of ander vak geplaatst worden als leeraar aan een Rijks- of Gemeente IT. B S., of moet.dan nog aan andere voorwaarden voldaan worden? ANTWOORD: Een acte M. O. is daarvoor voldoende VRAAG Waar kan ik een toegangs bewijs bekomen ter bezichtiging van hot crematorium? Welke zijn de kos ten hieraan verhonden? ANTWOORD Wond u tot den heer J. B A. Saeys, Badhuisstraat 8. VRAAG Bestaat er voor een jon gen van 10 jaar en P.G. gelegenheid een degelijke kost re hooi te bezoeken, zooals de R.-K. te Oudenbosch, tegen billijken prijs? ANTWOORD Dergelijke adressen kunnen wij u niet opgeven. VRAAG: Ik heb een pensioen van f 223 per jaar. Ik ben naar een belast baar inkomen van f 100 aangeslagen, waarvoor ik f3.— moet betalen. Is dit juist? In 1914 was ik voor f 3.aangesla gen voor een belastbaar inkomen van f 150, in 1915 heb ik twee maanden in Schoten gewoond,, van 1 Jan. tot 17 Febr. Voor die 2 maanden ben ik aan. geslagen voor f 1.25, naar een belast baar inkomen van f 250. Mijn loon be droeg toen f 11.per week. Is deze aanslag te hoog? ANTWOORD: Dero vragen kun nen wij zonder nadere gegevens niet beantwoorden. Indien U uit Schoten vertrokken is moet U afschrijving vra. gen. Op de Secretarie te Schoten zal men U wel nadere inlichtingen willen geven. Rechtszaken VAL9CHE PASSEN. Een eigenaardige zaak werd Woens dag aan het oordeel der rechtbank te Maastricht onderworpen. Terecht Blonden zekere L. H., uit Heer en J. K., geboren te Echt, wonende te Maas tricht, beiden gedetineerd, oud-bedien den ten kantore van den Duitschen 'consul Heijer te Maastricht, wegens het verstrekken van Duitsche passen, welko niet do handteekening des con suls droegen. Beide klerken waren reeds uit den dienst van den consul ontslagen, omdat de werkzaamheden gaandeweg verminderden. II. had twee passen verrtrekt, om zich naar België te kunnen bege ven één voor zichzelf en één voor een weduwe. II. onderteekende met

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6