Seri naam van den Duitsohen consul, terwijl K. zich had toegeëigend de zich ten kantore van het coosul&at bevindende formulieren; K. had ze voorzien van den stempel van het consulaat. Door het O. M. werd uitvoerig na gegaan, dat de beklaagden zich schul dig hebben gemaakt aan het delict, strafbaar gesteld bij art. 225 van het W. v. S. Sinds de fraude ontdekt wee, «ijn de grensbepalingen verscherpt Tegen elk der beklaagden eischte de substituut-officier van justitie één jaar gevangenisstraf wegens valsch- heid in geschrifte. Vervolgens stonden dc beklaagden nog terecht voor andere feiten. K. we gens diefstal van de formulieren, en H. wegens heling. Do eisoh luidde te gen elk hunner één jaar gevangenis- VERBODEN UITVOER. De rechtbank te Assen veroordeel de Geert Wolters te Barger-Compas- cuum, wegens poging tot uitvoer van paarden, tot 6 maanden gov an gen ia- straf, en Thye Meijer, wegens mede plichtigheid, eveneens tot 6 maanden gevangenisstraf. Pera-QvenïeM DE BROCHURE VAN Mr. HEEMSKERK. „Het Centru m" heeft den in druk gekregen, dat het vooral gaat om een misverstand. Van principieelen strijd, of een ver schil, dat het diepste wezen der anti revolutionaire partij raakt is toch weinig te bespeuren, zegt het Kath. blad. Het geschil is niet zóó ingrijpend van aard, als het op 't eerste gezicht schijnen kon, maar ontleent zijn bo- teekenis vooral aan de omstandigheid, dat liet ontstaan is tusschen twee mannen van zoo hoog aanzien als dr Kuyper en mr. Heemskerk, terwijl buitendien de ervaring leert, dat juist de twistgedingen in een partij som wijlen het moeilijkst zijn bij te leg gen. Waar het hier eon interne aangele genheid der anti-revolutionaire partij geldt, waarbij dr. Kuyper uitdrukke lijk de qua est ie van het leiderschap naar voren heeft gebracht, spreekt 't wel vanzelf, dat buitenstaanders daarbij slechts de passieve rol van toeschouwers kunnen vervullen. Het recht van medespreken is hun ontzegd. Maar als bondgenooten van de anti revolutionairen koefteren wij natuur lijk een meer dan gewone belangstel ling voor al hetgeen, in die partij, voorvalt. Hare leiders behooren tot de voor aanstaande mannen ter rechterzijde en de geschillen tusschen, de leiders zouden ons indirect ook onze positie kunnen raken, voor zoover hun con flict van nadeeligen invloed werd op de kracht, die van rechts moet uit gaan. Wij mogen daarom wel de hoop uit spreken, dat deze pennestrijd in 't algemeen geen schade zal toebren gen aan de eenheid in de anti-revo lutionaire partij, noch uit hare gelede re strijders zal doen verdwijnen, die veteranen zijn geworden in den dienst der christelijke politiek. En onwillekeurig herinnert men zich weer de figuur van dr. Schaep- man, die ook in „crises" als deze de kunst verstond, Ix-middelend op te treden en het uitslaan van vlammen te voorkomen. „Het Huisgezin" schrijft, bij een kort overzicht van de brochure alleen Zij is ona veel sympathieker dan de kwetsondo aanval van den heer Kuy per. Het „Handelsblad" schrijft Dr. Kuyper zegt, dat mr. Heems kerk liegt, wanneer hij openlijk of persoonlijk aan dr. Kuyper verklaart, slechts volgens zijn „consciëntie" ge handeld te hebbent Laten wij direct verklaren, dal wij niet in dr. Kuyper'e zeer cynisoh oor deel over mr. Heemskerk deelen. Voor ons is dat oordeel niet een veroordee ling van mr. Heemskerk maar van dr. Kuyper zelf. En dat bedoelden wij, toen wij hierboven zeiden dat de brochure van mr. Hemskerk wel en kele nieuwe feiten, maar toch feite lijk geen nieuws bevatte. Wat blijkt er uit? Dat dr. Kuyper het uitgeslo ten acht, dat iemand tegen of voor eeriig regeerLngsontwerp stemt vol gens zijn eerlijke overtuiging. De ee- nigo leiddraad moet zijn cn kan slechts zijn: politieke machtstactiek. En wanneer dan een vooraanstaand antirevolutionair zegt„noen, maar ik heb in dit geval werkelijk gestemd volgens eerlijke overtuiging naar 's lands belang" dan neemt hij van die woorden geen de minste notitie, gelooft geen oogenblik aan de op rechtheid van den man die dit zegt, en die zijn geestverwant ia. Het is. alsof hij zeggen wil „kom nu niet bij rnij aan met zulke verklaringen. Ik heb ünmers ook altijd slechts „om der consciëntie wille" alles gedaan. Maar ik heb wat mijn consciëntie wil de steeds weten aan te passen aan de politieke taotiek van den dag. Een goede consciëntie wil geen elechte tactiek. Twee joden weten wat een bril kost." Maar, vragen wij, is daarmede eenig nieuw licht op de politieke psy che van dr. Kuyper geworpen? Im mers neenl Eenig belang heeft de brochure als een nieuwe slag in den strijd ln do antirevolutionaire partij, ln den voortdurenden strijd, dien dr. Kuyper voert om de absolute macht in deze partij. Of, zooals prof. Fabiue het uit drukte „om het persoonlijk machts- regiment, dat coteriezin en serviliteit uit eigenbelang aanziet voor trouw." Wanneer men de nederige woorden van mr. Heemskerk leest, die zegt op het oogenblik buiten de politiek te 6taan cn geen politieke plannen te hebben, dan zou men zoo zeggen, dat dr. Kuyper den strijd weer eens glans rijk gewonnen heeft. Maar de onder danige taal van mr. Heemskerk heeft een bekenden klank, die ons, het doet ons leed dit te moeten zeagen. even aan "de oprechtheid ervan deed twij felen. „Ik sta d,r. Kuyper niet in den weg, ik zit aan den weg. En al hebben de driestarren ergernis bij mij gewekt. Ik koester geen wrok. Wetende, dat voor ons allen, ook voor mij, verge ving het leven is, ben ik tot verge ving bereid. Volhardt hij in zijn on recht, dan hoop ik hem geen bitter woord toe te voegen. Dat heet den vijand met de eigen wapens bestrijden. „II et Volk" concludeert De politieke beleekenis van dit ge val moet niet onderschat worden. Het is meer dan een persoonlijke ruzie tusschen de beide leiders, al moge het ook zoo schijnen uit deze brochure, die ieder ingaan op principieele pun ten zorgzaam vermijdt. Zien wij de zaak juist, dan vinden wij in dit ge schil een ernstigen ondergrond. Het loopt over de vraag, hoe de in don lan de zoor geschokte reputatie der anti- revoluiionnaire partij het best her steld kan worden langs den weg der gemoedelijke methode die in- mr. Heemskerk's lijn ligt en die de „in- telleotueelen" in de partij verkiezen, dan wel in den uitdagenden trant van dr. Kuyper, die meer in den smaak der „kleine luyden" valt Inmiddels verzwakt deze twist de politieke kracht der partij zonder twijfel aanmerkelijk. Dat daartoe de leiding in. de coalitie van zelf meer naar den kant van christelijk-histori- schen en katholieken ombuigt, is dui delijk. In zooverre heeft het geval ook nog algemeene politieke beteekenis. „De T Ij d" schrijft er over: Indien dr. Kuyper den oprechten toon, vooral aan het slot van dit ver weerschrift, hetwelk geen partij-ge schil maar een persoonlijk geschil uitvecht, in gelijke oprechtheid ver staat, dan heeft hij hier een uitmun tende gelegenheid, om edelmoedig te zijn. Inderdaad bestaat onder twee zoo eminente mannen als de heide an- ti-revolutionnaire gewezen Ministers aan niets zoozeer behoefte dan aan de tegemoetkoming, die spoedig een geschil tot oplossing zou brengeu.dat uit menschelijke onvolmaaktheid en misverstand geboren werd. „De Nederlander" merkt op: Voor sommige penvoerders in de kleine anti-revolutionaire pers, die reodb, als gewoonlijk afgaande op 's leiders gezag, den oud-Minister Heemskerk in 't ongelijk stelden, wordt het nu een haohelijke zaak. Dr. Kuyper in 't ongelijk te stellen, is uilgesloten. Maarde feiten! „De Nieuwe Courant" zegt, dat mr. Heemskerk's brochure is ge- irchroven in een toon van echte ver ontwaardiging, zeer scherp soms, maar nergens kwetsend en zelfs, hoe zeer aan de mogelijkheid van verzoe ning twijfel te kennen gevend, tot vergeving bereid. Het valt dengene die mr. Heems kerk in het openbaar waarneemt, al tijd ietwat moeilijk, medelijden met hem te hebben hij draagt de ver drukking oogenschijnlijk zoo gemak kelijk en is te wereldwijs voor de rol van boleedigde onschuld. Toch, wat dr. Kuyper hem aandoet, le ongehoord en wij kunnen de stemming zeer goed begrijpen die uitkomt in het woord op blz. 17 der brochure „Zoolang dr. Kuyper zijn voorstelling omtrent 1907 niet heeft prijsgegeven heeft hij er geen aanspraak op dat ik hem om trent eer.ig punt te woord sta Merkwaardig, deze twee „geestver wanten" die elkander zoo absoluut niet verdragen. Hoewel wie heeft, uit de anti-revolutionaire partij, hoo- ger dan tot de door den leider gewil de hoogte mogen opkomen, naast de zen? Mr. Heemskerk behoort blijk baar tot de broederen die hem het meest hebben dwars gezeten op be scheiden, niet-opzeltelijke, alle uiter lijke vormen etipt in acht nemende wijze, maar daarom vooral niet min der hinderlijk voor des leiders zelfge- voeligheid. De anti-rev, „Rotterdammer" schrijft Op waardige en afdoende wijze heeft hij (Mr. Heemskerk) zijn pro- lest doen hooren tegen hetgeen, waar van hij openlijk en bedektelijk werd beticht. Alle rhetorische franje Is versmaad: in forschen maar streng zakeiijken toon worden de zaken behandeld. Hij zoekt zijn kracht niet in klacht over onaangename bejegeningen, die hem gerechte reden tot verontwaardi ging konden geven, maar gaat regel recht op de hoofdzaak in en vermijdt personaliteiten. Mot name over den gang van zaken bij de kabinetscrisis in 1907. waarom trent allerlei sinistere verhalen in omloop kwamen, wordt helder licht verspreid- Voor de geschiedenis onzer partij is het bezit van mr Heemskerk s ge schrift onmisbaar en natuurlijk moet worden verwacht dat die bladen, wel ke dr. Kuyper's grieven opnamen, ook aan dit protest aandacht zullen schenken De schrijver eindigt zijn boekje al dus „Ik sla dr. Kuyper niet in den weg, ik zit aan den weg. En al heb ben de driestarren ergernis bij mij gewekt, ik koeeter geen wrok. Weten de dat voor ons allen, ook voor mij, vergeving het leven is, ben ik tot ver geving bereid. Volhardt hij in zijn onrecht, dan hoop ik hem g-en bitter woord toe te voegen." Verzoening is aldus mogelijk en op haar blijven wij hopen. Sport en Wedstrijden Voetbal. V. R. A. (Amsterdam) speelt Zon dag te Utrecht een vriendschappelij- kon wedstrijd tegen Hercules. GYMNASTIEK HET N. G. V. EN DE N. A. U. In de jongste vergadering van het bestuur van liet Nederlandsch Gym- nastiekvert>ond werd behandeld het schrijven van het bestuur van de N. A. U. omtrent samenwerking. Na uitvoerige bespreking werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen ..Het bestuur van het N. G. V., hot van belang achtende, dat in zake de lichamelijke opvoeding van het Ne rf erl an d&cho volk, overeenstemming heereche tusschen de verschillende bonden, welke zich deze ton doel el ellen, besluit na nader overleg samenwerking in dezen te aanvaar den, zonder zich daadbij aan eenige beperking te verbinden." Uit de mededeelingen omitrent den stand van zaken in de verschillende gewesten bleek de toestand, in ver band met de tijdsomstandigheden, vrij gunstig te «ijn. Waar onder de opzeroepenen voor de diverse jaar klassen voor den landstorm ook vele turners zijn, werd besloten, pogingen te doen dat deze turners ook in hun ne respectievelijke garnizoenen gele genheid hebben de gymnastiek te (blijven beoefenen. Besloten werd de mogelijkheid te onderzoeken van het 'houden der bondsuitvoering in 1916 te Arnhem welke uitvoering dit jaar door de mo bilisatie werd uitgesteld. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cta. per rege' Noodzakelijk gevolg. De slapte van het bloed gaat de maagziekten vooraf en bevordert die. Om hun onophoudelijk werk van spijsvertering te vervullen, zijn de maafg en de verschillende andere daartoe bestemde organen verplicht gesteund te worden door de rijkste bestanddeelen \an het bloed. Daarom kan men, zonder gevaar zich te ver gissen, zeggen dat bij allen wier maag van streek'is, het bloed niet zoo rijk en zoo zuiver is als het moet zijn. Het beste en snelste middel om t; gene zen, is dan ook het bloed te verrijken door de behandeling met de Pink Pil len te volgen. Beproef d°ze methode en gij zult spoedig erkennen dat on der den invloed der Pink Pillen, die met iedere pil bloed geven, het geheele lichaamsgestel oen soort van herle ving ondergaat, die des te gevoeliger is voor de zieke organen. iDe eetlust vermeerdert, de spijsvertering is ge makkelijk, men put altijd nieuwe krachten uit een volmaakt opgenomen voedsel, men ondervindt een groot ge voel van welzijn, kenmerk van ge zondheid. Meermalen hebben wij zie ken gezien die. door hun maag slecht gevoed, vele jaren lang geleden had den en tot den laatstcn graad van zwakte, van verval en van magerheid waren aangekomen, tot dien toestand waarin de zieke, geheel van weerstand ontbloot, reeds bij voorhaal aange wezen is als een slachtoffer ontvan kelijk voor een of andere voorbijgaan de epidemie. Zulke zieken hebben wij in weinig tiid door de Pink Pillen genezen gezien. De Pink Pillen zuiveren en verrij ken het bloed en versterken het ze nuwstelsel: dus geven zij altijd uit muntende resultaten in ziekten voort komend uit slapte van het bloed en verzwakking van het zenuwstelsel, als bloedarmoede, bleekzucht, algemeeno zwakte, maagpijnen, zenuwuitputting, neurasthie, rheumatiek. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar f 1.75 per doos, en f 9 per zes doozen bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam; J. J. Göppinger, Haarlem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alle goede apo theken en drogisterijen. INGEZONDEN Van ingebonden Btukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegoven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 9 Sopt. 1915. Geachte Redactie. Onder,geteekende verzoekt beleefd plaatsing van onderstaande regelen. Heden is ann de werklieden der Werf Conrad bekend gemaakt, dat zij Zaterdag toeslag zullen ontvangen en kort geleden is aan het personeel 1 cent loonsverhooging gegeven. Ziedaar een mooie daad. Nu Is mijn vraag: waar blijft d»? Gemeente voor haar personeel? Of is die van gedachte, dat haar arbeiders het niet noodig hebben? Ik kan U ver zekeren van wel. Al de artikelen voor het dagelijksch gebruik zijn enorm de hoogte in gegaan, maar het loon van het gemeente personeel blijft steeds lietze fde. Ondergetekende doet hier mede een beroep'op de welwillendheid \an het college van B. en W. en den Raad, om, zoo zulks nu«elijk is, het Icon van het personeel to verhoogen en zoo het niet anders kan een flin- ken toeslag to willen geven, waarvoor het personeel dankbaar zal wezen. U, mijnheer de Redacteur dankzeg gend voor de plaatsing teeken ik mij een G EM EENTE WERKMAN. Binnenland HOFBERICHT. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin het beschermvrouw-schap aanvaard over het onlangs tot stond gekomen Nederlandsche Steuncomité, in het bekken Luik. DE REGEERINGSVARKENS. Te Amsterdam is een zeer drukbe zochte vergadering gehouden, uitge schreven door den „Nederlandsche Slagersbond". Besproken werd de be kende circulaire no. 13 van den Mi nister van Landbouw, ln zake de dis tributie van rftgeQringsvarMens. De penningmeester, de heer H. J. B. Dungelman, hield een inleiding waarvan de conclusie luidt in algc- meenen zin den minister te verzoeken de grenzen te sluiten voor den uit voer van varkens en varkensvleesch totdat de varkens in inkoop een prijs zullen hebben van 70 cën' per KG. levend gewicht zonder distributie van 70 ct. per KG. en bij koop volgens de bepalingen van circulaire no. 13 van den minister. Naar aanleiding hiervan werden breedvoerige besprekingen gevoerd. De heer Bille, voorzitter van den Bond, wees er op, dat het ideaal zou blijven ongelimiteerde sluiting der grenzen tot de zaak genormr 'seerd Is. Dit kunnen we thans niet berei ken; wel kunnen we ons neerleggen bij het besluit van den minister, dat al3 wij 100 KG. koopen, wij er 300 KG. bij moeten koopen van de regeering. De doorsnee-prijs mag daarvan ech ter niet hooger zijn, dan wanneer al le varkens van de regeering zouden worden betrokken. Eenige persnnen gaven als hun rnee- ning te kennen, dat de distributie niet beantwoordt aan haar doel; andervn wezen er op, dat het volk goedkoop vleesch noodig heeft. De prijzen zijn te hoog, dat is het meest in de volks buurten te merken. In overweging zou gegeven kunnen worden de varkens voor een zoodanigen prijs beschikbaar te stellen, dat het publiek het kar. be talen. De resolutie werd ten slotte onder applaus aangenomen. Aan 't eindo der vergadering werd nog de vraag besproken, of, indien maximum-prijzen vastgesteld worden voor levend vee, 't dan mogelijk is, dat de regeer,ng beslag legt op 't le vend vee. (Tel.) DE „VENEZUELA". Donderdag werd met gunstig ge volg op de Noordzee de proeftocht ge houden met het stoomschip „Vene zuela", een stalen vracht- en passa- giensstoomschip, voor rekening van den Koninklijken West-Indischen Maildienst to Amsterdam gebouwd door de Nederlandsche Solieepi'bouw- Maatschappij te Amsterdam. De boofdafuietingen zijn lengte tusschen 1.1. 380"0" grootste breed te 48"—6" holte 35'—3". Replacement bij een gemidd. diepgang van 22 0" 8»10 Eng. tons. Het schip is geheel van staal ge bouwd en kan 111 passagiers le klas- ae in 57 hulton vervoeren. Het schip is gebouwd onder toezicht van den hoer M. A. Cornelissen, scheepsbouwkundig ingenieur te Am sterdam. GESTRAND. In Marinekringen te 's Gravenhage is bericht ontvangen, dat liet sïoom- sciiiji Johanna, metende 1120 ton, töe- behoorende aan de reederij „Jos de Poorter" te Rotterdam en vermoede lijk geladen mot zinkeu ts, Woensdag nacht op circa 2 mijlen benoorden den Nieuwen Waterweg vastgeloopen is. Men hoopte gistermiddag mot hoog water 't sohip met eigen kracht vlot te krijgen. BESTENDIGING VAN DEN STAAT VAN BELEG. Een gedeelte des Rijks is in staat ,vnji beletg verklaard, ten einde den smokkelhandel in paarden, welke aldaar plaats vindt, op doeltreffende wijze te kunnen tegengaan. Aangezien do omstandigheden no pen dien staat te doen voortduren, en voorgeschreven is, dat onverwijld een voorstel aan de Statan-Generaal moet worden gedaan orn dat voort duren bij de wet te bepalen, is een daartoe strekkend wetsontwerp in gediend. ONTSLAG. Vernomen wordt, dat de Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der Zeemacht, Dr. C. T. llunime,, om ge zondheidsredenen met ingang van 1 November e.k. eervol ontslag aange vraagd beeft. CONGRES MIDDENSTAND. (Slot). Na de pauze iieetie de voorzitter eerst welkom mr. Eveiwijn, referen daris aan het Depananient van Han del, Landbouw en Nijverheid, ver tegenwoordiger van eten Minister, en dr. D. Bos, lid van do Tweede Ka mer. Do „Nederlandsche Kruideniers- bond" bad hdt volgende voorstel ge daan A. „Dat do Nederlandsche Bond van Vereen. d. Handeldr. en lnd. Middenstand zich uitspreLe over hol vastleggen van prijzen, die het be staan der neringdoende middenstan ders bedreigen, meer bedoeld in den laatslen door den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel genoem den prijs in oen schrijven van 10 Juli j.l. aan de Commissie van ad vies in zake de suiker, waar de Minister zegt, dat de verkoopprijs moet gehandhaafd op 1 55 per 100 Kilogram en de maxi mum-inkoopprijs op f 52 per 100 Ka netto met 11 1/2 pCt. voor contant. B. dat door de Regeering, hoe goed bedoeld, geen abnormale toe stand behoort te worden geschapen, zoodat de eeiie branche wordt ach tergezet door het verleeuen van voor- deelen boven andere. Dat zooveel mogelijk gelijke rechten worden ge -waarborgd. De Minister verstrekt den slagers spek voor 8U oerrt per Kilo, zoo-ia; oezen voor f 0.52 en f0.50 per hall Kilo kunnen veritoopen, terwijl dit nu d«e inkoopprijs is voor de winke liers, die niet worden geholpen door de Regeoring." Do hoer Fiodeldy Dop stelde voor, het bestuur op te dragen een com missie te benoemen, welke ten spoe digs to gegevens zal verzamelen bij de besturen van de vukvereenigin- gen van den Middenstand eon audiëntie aan te vragen bij den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en llandel en aan te dringen bij dcD Minister om bij de distributie ge bruik te maken van den handel ter plaatse. Na eenig debat werd het voorstel van den boer Fiedeldy Dop aangeno- L)e voreeniglng „Handel en Nijver heid" te Amersfoort stelde voor, tot oprichting over te gaan van een vor- eiMiiging in den middenstand tot liet bijeenbrengen van kapitaal ter ver betering van een goedkopere mid- denstandscrediet- en hypotheekbank. De voorzitter waardeerde het voor stel van den inleider, doch thans kan de vergadering nog geen beslis sing nemen. Laten wij de zaak door een commissie laten bc-studeeren. Aldus werd besloten. Aan het slot van de vergadering zeide mr. Everwijn, dat liet den Mi nister onmogelijk was, de vergade ring bij te wonen. De critiek, op de vergadering geuit, was spreker erg meegevallen. De Middenstander zit feitelijk tusschen den hamer en hot aambeeld en krijgt nogal duwen. De Regeering zal al het mogelijke doen cm dit te verminderen. IM is de be doeling van de Regeer-ng, dat de quaesiie van do maximum prijzen in de eerste plaats aangaat de burge meesters dozen moeten ook allo klachten meedeelen aan de Regee ring. Als er over de prijslijst of de toepassing van de wet wat op te mer ken valt, kunnen de Middenstanders eich tdt den burgemeester wenden. Er izijri thans plannen in bewerking om do behandeling dor klachten 6neller ie doen Maats hebben. In een der circulaires, betreffende de groenten voorziening is ook er op ge wezen, dat de burgemeesters gebruik moeten maken van don plaatselijke» handel. Er is gesprokoh over den prijs van de suiker or is gezegd, dat deze volgens het ontwerp 52 cent wordt. De prijs, die vastgesteld wordt, zaïl den heeren echter nog wel meevallen. De voorzitter dankte mr. Everwijn voor zijn tegenwoordigheid, waarna do vergadering op de gebruikelijke wijze werd gesloten. BOND VAN NED. SCHILDERS PATROONS. De Bond van Nederlandsche Scbil- derspatroons ving gisteren te Dord recht zijn tweedaagsche algemeene vergadering nan. De bondsvoorzitter, de heer W. C. van As, van Sommelsdijk, wees er in zijn openingswoord op, dat de schil ders ook geleden hebben door den oor logstoestand. De Bond bestaat thans 35 jaren. Dank zij het des-kundig be heer hebben de financiën den schok der tijden goed doorstaan. De secretaris deelde mede, dat den Minister van Oorlog is verzocht den bondsleden, die gemobiliseerd zijn, twee maanden verlof te geven voor seizoenwerk 'Op dit verzoek wend1 ge antwoord, dat geen collectief verlof wordt verleend, doch elk geval afzon derlijk wordt behandeld. Van den Minister van Binnenland- sche Zaken was bericht ontvangen, dat f 1050 Rijkssubsidie is toegestaan voor de patroonsleergangen 1915. De voorzitter merkt op, dat naar allo waarschijnlijkheid van dit voorstel geen gebruik kan worden gemaakt, omdat Alkmaar en Noord-Holland geen subsidie willen verleensn, wijl geen gezellen tot de cursussen worden toegelaten. Tot lid van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeresi L. do Groot te Rotterdam, T. Manak te Assen en J. C. Cramer to Haarlem. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel-Alkinaar om bij de Regeering of do betrokken takken van dienst welke betrekking hebben op het aan besteden vun Rijkswerk, aan te drin gen op herziening van de eenheids prijzen in de bestekken voorkomende, daar deze geen gelijken tred houden met de verschillende verhoogingen van materialen on arbe:dsloonen der laatste jaren. Besloten werd het voorstel in te trekken eai eventueels klachten ter kennis van het hoofdbestuur te bren gen. Apeldoorn had voorgesteld, dat de Bor.d het initiatief zou nemen tot het oprichten van een goed vakblad in plaats van het bestaande Bondsor gaan. Besloten werd, dat het bestuur met de commissie van de redactie dit on derwerp nader zal onderzoeken. Behandeld wend daarna een voor stel Haarlem om den glashandelnren te berichten, dat met ingang van 1 Januari as. de schilders geen glas meer zulten instoppen geleverd door aannemers, indien weer niet door de schilders hiervan een zeker percen tage wordt genoten. Volgens den af gevaardigde gold het geen uniformen maatregel. Haarlem heeft nl. een der gelijk besluit genomen en verzoekt nu den collega's als er strijd ontstaat, geen ruiten in te stoppen als de Haar- lemsche schilders dit om genoemde redenen weigeren. Rotterdam deelde mede, dat naar aanleiding van deze!Me quaestie daar ter stede dc schilders een eigen glas zaak hebben opgericht en deze werkt uitstekend. De voorzitter betuigde instemming met dit initiatief der afdeelingen zelf. Hij spoorde de schilders uit Haarlem en omgeving aan, hun collega's daar te steunen en geen onderkruiporswerk te doen. Haarlem zal de zaak verder zelf ter hand nemen. SMOKKELEN. Te Londen lieeft naar liet HM. meldt een Nederlandsche scheepskok te rechtgestaan, beschuldigd van een po- ging om eon hoeveelheid oude rijwiel banden uit Engeland te smokkelen. Het O. M. verklaarde dat er tal van Duitsche agenten in Nederland opva renden van Nederlandsche schepen, die op Engeland varen, overhalen cm oude auto- en rijwielbanden op te koopen. Natuurlijk was liot moeilijk te bewijzen dat in dit gov*; de goederen werkelijk voor Duitsohlund waren bo stemd, maar in elk geval was de uit voer van rubber in eiken vorm uit Groot-Brittannie verboden. De beschuldigde verklaarde dat hij de banden gekocht had voor iemand te Rotterdam en dat ze niet voor Duitschland waren bestemd. Hij wist niet dat rubber contrabande was. De man kreeg een boete an f 800 cn de rechter sprak de hoop uit, dat ctere straf nu andere zeelieden van derge lijke praktijken zou afhouden. OLIE EN VETTEN. Men meldt uit Amsterdam aan 14 N. R. Ct.: Omtrent de beboeting door.de Ne derlandsche Overzeetrust-Maatschap, pij van verschillende importeurs van oliën en vetten te Rotterdam, wagens uitvoer van z.g. kunstspijzenvet -mar Duitschland, kunnen wij uit 6°^fe bron het volgende mededeelen: In het geheel zijn een vijftal huizen ln deze zaak betrokken en beloopon de boeten voor elk van f 40.000 tot f 69.000 en zelfs van f 80.000. De betrokkenen beroepen zich ter verdediging van hun uitvoer op het voorbeeld van margarine, dat zoolang dit artikel door Engeland niet als contrabande werd beschouwd, mocht worden uitgevoerd, hoewel het wordt samengesteld uit stoften, die elk op zichzelf wel onder dien titel vallen. Zij oordeelen nu, dat kunstspijzenvet een product is, dat, zoolang het geen contrabande is, onder dezelfde bepa lingen valt, als vroeger de margarine, en dus mag worden uitgevoerd. De N O. T. meent echter, dat deze redeneering niet opgaat. Margarine Is haars Inziens een vaststaand begrip, waaromtrent weinig of geen twijfel mogelijk is, terwijl kunstspijzenvet voor 90 pet. bestaat uit katoenzaad- olle en voor de rest uit andere vet ten. Volgens onzen zegsman zou hot dan ook van andere samenstelling zijn, dan het echte Dnitnche kunst- spijzcnvel. De Rofterdamsche huizen, zoo zeide hij, hebben eenvoudig het kind maar een naam gegeven, om katoenzaadolie te kunnen uitvoeren. Hun kunstspijzenvet ontstaat niet door een min of meer ingewikkelde fabricage zooals margarine; het is een eenvoudig© samenvoeging van ©en paar verboden artikelen onder een nieuwen naam. Doch de importeurs houden vol, -te! kunstspijzenvet niet slechts ean mengsel, doch we! degelijk een be kend en vooral in Amerika, EiureTand en Duitschland reeds lang in dan handel zijnd fabrikaat is, gelijk mar garine. Woensdag is één der lokalen van de Rotterdamsche Bankvereeniglng de aangekondigde vergadering ge houden van de nieuwe ve-reenlging van importeurs van oliën en vetwa ren, waar de heer Joost van Vollen- hoven het standpunt van de N. O. T. uiteen heeft gezet. Men verzekert aan het Rott. Nwnb. dat uit de besprekingen bleek, dat de N. O. T. fn du meening verkeerde, dat in de, door de regeering afgegeven consenten, een clausule was opgeno men, waarin uitdrukkelijk stond ver meld, dat de voor uitvoer bestemde goederen niet aan het adres van de N. O. T. mochten zijn geïmporteerd. Aan den handel is niet met zoovele woorden te kennen gegeven, dat kunstspijzenvet als contrabande be schouwd werd In het algemeen werd er de N. O. T. een verwijt van ga- maakt, dat zij nooit uitdrukkelijk mo- dedeeling aan den handel heeft ge daan wal tot de „contrabande" be- hoort. Ten slotte Is, op voorstel van den heer Van Vollenhoven, besloten, dat de uitvoer-commisaie van de N. 0. T. opnieuw de opgelegde boeten zou beoórdeelen onder het licht der nieu we gegevens. Naar de „N. R Ct verneemt, is een der groote margarine-fabriekon in ons laad, als imjwrteur van olie, wegens uitvoer van vetwaren, in strijd met het met de Nederlandsche Overzee Trustmaatechappij gesloten contract, door de uitvoerende commis sie der N' O. T. beboet. Van deskun dige zijde deelt men ons mede, dat, hoewel om formeele redenen deze boete opgelegd is, de groote margart- nefabrieken zich in geen enke! op zicht aan overtredingen hebben schul dig gemaakt, en mogelijke hun opge legde boeten dus slechts te wijten kunnen zijn aan handelingen van do vierde of vijfde hand. Gelijk men weet, staat de N. O. T. uitsluitend ln betrekking met de importeurs der goederen, en worden slechts dezen door haar beboet. Aangezien do im porteurs de waren onder gelijke voor waarden plegen te verknopen, als waarop zij ze door bemiddeling van de N. O. T. hebben ontvangen, kun nen de beboete imporleuis zeiven do boete verhalen op de eigenlijke schul digen SLUITING DER STATEN- GENERA AL Bij Kon. Besluit van 6 Sept. is be paald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden ge sloten op Zaterdag 18 Sept. a.s. te 3 uur nam. De Minister van Binnenlaiidscho Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergade ring der Staten-Generaal, ten einde in eene verecnigde vergadering der bei de Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. (St.-Ct.) BEN SCHANDELIJK BEDROG MET VET. Wij ontvingen de mededeeling dat een Duitsche firma hier te lande (le Rotterdam) een partij vet kocht, het welk voor dc helft vcrvalscht was. l)e bedriegerij kwam eerst uit, toen de vaten in Duitschland aangekomen wa- ren, daar do afval in het midden der vaten aangebracht was, zoodat bij het monsteren aan de grenzen, aan den boven- of onderkant der vaten, steeds een goed monster gestoken word. Bij het verwerken van het vet bleek na tuurlijk de knoeierij, cn verspreidde de massa zulk een stank, dat alles verbrand moest worden op order der gezondheidscommissie. Ons werd verder bericht, dat de zaak in han den der justitie is, zoodat de namen der bedrijvers dezer ergerlijke ver-

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7