BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD. PERZIKBLOESEM 33e Jaargang ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1916 No 989$ AVOND LETTERKUNDIG WEEKBLAD, ii&ai'ïemsche Handelsvereeniging Goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 Nov. 1892 No. 29 en gewij zigd bi: Koninklijk besluit van 21 Mei 1897 No. 58 en van 13 Juli 1909. No 52. Bureau: Jansweg 11, geopend alle werkdagen van 9—5 uur. Telephoon No. 403. Op 10 Mei 1892 werd bovengenoem de Vereeniging hier ter slede opge richt met het doel de belangen der le den op allerlei gebied te behartigen, doch allereerst de belangen van hun handel of bedrijf te bevorderen en wel speciaal door het verstrekken van informatiën en het incasseeren van dubieuse vorderingen. Indien eene vordering aan de Ver eeniging ter inning in handen gege ven, geheel of gedeeltelijk wordt vol- da' zal van het bedrag, waar het ook betaald i*. 5 provisie worden geheven. Bij het in handen geven van een vordering op een buiten de stad woon achtig debiteur moet 10 cent porto worden betaald. Eveneens moet 10 cent porto wor den gevoegd bij elke vordering den rechtsgeleerden in handen gesteld. H IT. Rechtsgeleerden hebben het recht in geval van gerechtelijke ver volging het door hen noodig geoor deelde voorschot te vragen aan den Inzender der vordering. Ingekomen vorderingen van 1 Mei tot en met 31 December 1914. Totaal 6204 12 1/2. De maand Augustus toonde het laag Bto cijfer, nl. f 3?1 98. De maand No vember daarentegen toonde ren ont- vangstcijfer aan van f 1G15.74. Bovendien hehhen de leden recht op hun gratis te verstrekken advJei van de rechtsgeleerde vlseurs der vereeniging, de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en H J Merens, Spaarne 94 alhier, die deszewenscht ook in proceduren en faillissementen, gratis voor hen op treden. natuurlijk echter alleen voor zaken die den handel of het bedrijf der ledei betreffen. Over in de stad woonachtige per sonen geeft de vereeniging gratis mondelinge of lelephonische inlich ting; verlangt men de informatie schriftelijk dan wordt 25 ct berekend, terwijl voor informatiën op buiten de stad wonende personen f 0.60 pl.m. 5 ct. purtovergoeding moet worden betaald. Aan het kantoor Jansweg 11 zijn coupons A 10 ct. verkrijgbaar, waarop mta aan het bureau ^van den Burger lijken Stand op het Raadhuis inlich tingen kan bekomen over de adres sen van hier ter stede op het bevol kingsregister ingeschreven personen. Verder zijn voor de leden verkrijg baar legitim.Trekanrten, waarop zij persoonlijk informatiën kunnen vra gen. in andere plaatsen bij de daar- gevestigde en bij den Ned. Bond van Onderl. Inform, en Schuldinvorde- ring-bureaux en llandclsvereenigm- gen aangesloten vcroenigingeii. Deze informatiën worden gratis ver strekt indien ze onmiddellijk zonder verder onderzoek kunnen worden ge- ges en. Is een nader onderzoek noo dig dan bedragen de kosten daar van 20 cent- Nieuwe leden betalen tot en met 31 December 1915 drie gulden en 50 cent contributie plus 10 cent voor Statuten en Reglement H«.t is noodig er nog eens nadruk kelijk op te wijzen, dat goed infor- meeren, vooral naar nieuwe cliën ten eene bepaalde noodzakelijkheid is geworden, daar zoovele geheel onbe kende personen zich in onze stad en aangrenzende gemeenten komen ves tigen. Onder alle koren is kaf. Vorengenoemde Bond, waarbij 19 vereenigingen in de voornaamste plaatsen van ons land gevestigd, zijn aangesloten, geeft uit cere tweemaan- delijksche lijst van namen van per sonen omtrent wie men wordt aan geraden inlichtingen te vragen voor dat men met hen in handelsbetrek king treedt Deze lijst, waarvan het geheim ongeschonden moet blijven, bewijst als waarschuwingsmiddel uit stekenden dienst. Voor al deze voordeelen en gemak ken is slechts f 3.50 jaarlijksche contributie een zeer bescheiden eisch, te meer daar al het opgenoemde niet het eenigo is wat de Ilaarlemsche Handelsvereeniging doet; steeds heeft zij een open oog gehad voor alle za ken, die hare leden in 't bijzonder en onze gemeente in 't algemeen betrof- on altijd hoeft zij daarvoor ge ijverd. Het zou te ver voeren alles op te noemen, waarvoor zij opkwam, al leen dient nog vermeld, dat het hare bedoeling is, in deze richting krach- tig voort te gaan. In verband hiermede zijn Ln het be stuur drie commissién-gevormd. Van deze oommissiën bemoeit eene zich met het Informatie- on Incassowezen, eene met algemeeno Middenstandsbe- langen en eene met Gemeentebelan gen. Alles te zamen genomen roepen wij allen toe, handelaar of particulier: Steunt deze onze vereeniging door lid te worden, het werk, dat zij doet en waardoor zij veel goeds tot stand brengt verdient uw sympathie en de contributie, f 3.50 per jaar, kan geen bezwaar zijn. Hoe sterker zij is in le dental, des te meer kan de Ilaarlem sche Handelsvereeniging doen. Sluit u bij haar aan ten bate van aller belang, dus ook in uw eigen be lang. HET BESTUUR. Het Rijke Natuurleven WIJ DOODEN TE GEMAKKELIJK. Niet altijd behoeven we lange toch ten te maken, om observatiemateriaal te verzamelen. Een enkele maal zelfs hebben we al genoeg, als we maar even in huis om ons heen zien. Heel vaak gebeurt het, als de pro visiekast opengaat en kaasstolp of broodplank voor den dag worden ge haald, dat enkele zilvergrijze diertjes, vlug als water, een goed heenkomen zoeken. Het zijn kinderen der duisternis en als ze in hel licht worden gebracht, hebben ze maar één doel nl. zoo gauw mogelijk weer een schuilhoekje te vinden, waar ze hun lichtschuw le ventje kunnen voortzetten. Niet vaak intusschen brengen ze het zoover. In den regel maakt c:n onzachte aanraking met den vinger een einde aan hun bestaan en dat nog vooral, omdat ze voor heel andore wezentjes worden gehouden. „Och, kijk eens, wat een motjes", is de eerste uitroep, die onmiddellijk wordt gevolgd door een verdelgings- krijg in miniatuur. Nu heeft onze suikergast niets uit staande met de lastige, gevreesde kleedermot, maar men houdt hem nu eenmaal vaak voor de larve van dit schadelijk nachtvlindertje en dus bestaat er voor hem geen pardon. Hij behoort tot het groote leger van slachtoffers, die vallen, nis gevolg van onze onwetendheid, een leger, waarin we vertegenwoordigd zien, sierlijke ringslangen, die dood onschuldig zijn, hagedissen, die van geen vergif we- leermuizen, die geen spek lus ten en nachtvlinder tjes in allerlei soorten, die voor klccdermotten wor den gehouden. We moorden maar raak en trots al ons werken op scholen en door mid- het geschreven woord, is er nog maar heel weinig voruitgang te bespeuren. Heel wat druppeltjes zijn er noodig om den steen uit te hollen, heel wat woorden, om aan de dieren, die men ten onrechte voor schuldig houdt, een gunstige reputatie te geven. Nu is de suikergast er niet veel minder om, of men hem al voor een motje houdt. Zijn naam zegt al meer dan genoeg en ook, al kende men hem in zijn ware gedaante, dan zou hij toch gauw naar de andere wereld worden geholpen, want al eet hij dan niet bij voorkeur van onze wollen stof fen, als er in de provisiekast niets voor hem is te vinden, kan hij er toch zijn maal mee doen. Als huisgenoot kunnen we de vlugge diertjes dus niet in bescherming nemen, daarvoor zijn ze te verzot op onze spijzen, maar als nntunrvoorwerpjes zijn ze heel merk waardig.. Als we er een paar in een likeur glaasje zetten cn we bekijken ze dan met een gewoon vergrootglas, valt. het op, wat een prachtig zilverschubbig pantser de dieren dragen. Ze behoo- ren tot. de lagere orden ln de dieren wereld, maar ze zijn toch fijn bewerk tuigd. Dat bewijzen de vlugge bewe gingen en de snelheid, waarmede ze het gevaar opmerken. Zoo mooi zijn ze, bij een matige vergrooting, dat we er niet gemakkelijk toe kunnen ko men, ons studiemateriaal te dnoden. Eén vingerbeweging en van al die pracht is niets anders over, dan een puur zilveren stofjes. Geheel het tegendeel van de sierlij ke, vlugge suikergasten ontmoeten we in de grijze keldermotten, de flegma tische dieren, die kalm hun weg gaan en met hun vele, kleine pootjes het niet verder brengen, dan tot een heel bescheiden snelheid. Hun volksnaam „pissebedden"' is uit een natuurkun dig oogpunt nogal belangrijk. De keldermotten ademen door kieu wen en dus ie vocht een eenste levens behoefte. De menschen oombineeren gemakkelijk en daarom is het niet noodig, dat ik het mogelijke verband leg tusschen volksnaam en levens- wijtze van de dieren, die ook al niet kunnen bogen op groote genegenheid van den kant van den menseh. Of dit veiband werkelijk bestaat, is na tuurlijk niet met zekerhehl uit te ma ken. Het zou ook geen compliment zijn aan onze bekende oud-Ilolland- scho zindelijkheid. In vochtige kel ders zijn de dieren in hun element. Daar leven ze in het donker van plan tenresten of dierlijke overblijfselen en alleen een te groote Vermindering van vochtige lucht verjaagt hen uit hun schuilhoeken. Komen ze in het licht, dan vallen ze met hun grijze pakje, waardoor ze in de schemering zoo mooi worden beschermd, nog vrij ge makkelijk op en al zouden we ons in geen enkel opzicht benadeelen, als we den dieren het leven gunden en v terugbrachten naar hun bescheiden domein, in den regel brengen we het zoover niet. Een keldermot komt al leen voor den dag om dood getrapt te worden en dan kijken we nog leolijk, als hij een vlekje op het zeil achterlaat. Overwinnen we onsen af keer en bekijken we het dier wat nauwkeurig, dan zullen we alweer verbaasd staan over het mooie schil- denpantser, over de groote doelmatig heid van bouw en dé mooie regelma tige bewegingen der vele, kleine poot jes. Het is altijd nog jammer, dat we, in navolging van elkaar, slechts bewonderen het kleurige leven van den dag, dat we verbaasd kunnen staan over de doelmatigheid van een schildpad, een egel of een gordeldier en dat we voor het kleine en mooie om ons heen, niet gemakkelijk waar- deering kunnen vinden, zoo gauw er maar sprake is van eenigo werke lijke of denkbeeldige schade. H. PEL'SENS. CORRESPONDENTIE. Kan men een cactus stekken? In de eerete plaats kan men een stuk van de oude plant afsnijden, de wond laten opdrogen, om de stek ver volgens in een mengsel van zand en leem te zetten. Ooik kan men de jonge planten, die aan den voet van sommi ge soorten, b v. echinopsis multiplex, worden gevormd, afzonderlijk in een pot zetten. In den winter moet de cactus wei nig of geen water hebben. H. PEUSEN'S. Rubriek voor Vrouwen ZAL DE NIEUWE ROKVORM BLIJVEN BESTAAN? Het Is naar aanleiding van een schrijvöD, dat ik deeer dagen van een mijner lezeressen ontving, dat ik u ditmaal meer speciaal wil inlich ten over den nieuwen rokvorm, die evenals alle nieuwe vormen veel tegenstand ondervindt. In de Duitsche bladen Is de nieuwe kiokrok in afkeurenden zin gecriti- seeid geworden. Men (beschouwt dóiir het verschijnen van het nieuwe model, dat zooveel inetcrmaat stof vereischt, ln een tijd, dat alle weef sels tengevolge van den wereld oorlog enorm in prijs gestegen zijn, als een plagen en tarten van Fran- sche zijde Anderen weerlegden deze leachuldiging, door aan te voeren, dat de ernstige gebeurtcriiseen van onzen tijd de mensclien hebben wak- loer geschud, hen heeft doen inzien liet indécente van den overdreven nauwen rokvonn. Verder werd het nieuwe model ver dedigd, door er op te wijzen, datliet alle bewegingen van het mauscheliik lichaam vrij laat, een voorrecht, dat vooral haar ten goede komt, d:e er op uit moet, om buitenshuis haar kost te verdienen, zooals er thans zoo'n groot aantal vrouwen zijn. Dit feit vergoelijkt tevens, dat de nieu we rokken zoo buitengewoon kort zijn, hetgeen op zichzelf wel door de voorstanders der hygiëne aal worden toagej'uichtwant er is 1 mme re geen sprake van, dat nok randen met liet straat vuil ln aanraking kunnen ko men Dat de nieuwe modellen oogen- schijnlijk schoorvoetend worden ge accepteerd, is evenwel niet een ge volg van het "wikken en wogen, of zc wel Inderdaad zullen inslaan, maar een natuurlijk gevolg van den te- genwoordigen economischen toe stand. Niet alleen de weefsels zijn duur en de me ter maat is grooler dan voorheen, doch wie onzer ziet zich niet genoodzaakt, (bezuiniging aan te brengen En we weten hel rnaar Al te goed, dat de vrouw op haar toilet veel bezuinigen kan. Voeg daar nog' 'iij, dat do moderne vrouw niet meer de gehoorzame slavin der mode is van een kwart-eeuw geleden en het zal duidelijk zijn, waarom niet ul6 bij tooverslag alle na-uwe rokken verdwenen 2ijn om nan de wijde ldok- en plooirokken het veld te rui men. Iedere dame, die nog ln het bezit ls van één of meer costuums met nauwen rok, draagt deze rustig af en denkt pas over het nieuwe model, 'Joodra ze Inderdaad een nieuwe ja pon noodig heeft, maar dat de nieu we rok weer even spoedig van het tooneel verdwijnen zou als hij daar op verscheen zooals naar aanlei ding van sommig geschrijf in de bla den werd beweerd daarvan is geen sprake. Het model 16 er in, en zal zich ook voor de eerstvolgende jaren weten te handhaven. Ten opaichte van de weefsels hel) iik op het oogenblik nog geen nou- veauté's te vermelden, want men gaat nog voort de tafzijden costiuuam als de meest moderne te beschou wen. zoowel in zwart als gekleurd, effen en geruit. Voor gezelsohaps- gelegenheids- toiletten wordt veel zwarte tule ge bracht Nieuw ie daarvoor de rok, die uit drie ruime volants is saam- gesteld elke volant afgewerkt met een 5 c.M. breede bles van pailletten- tule, gitgalon of -bamdfluweel. Ver der wordt als fijnste gomeerinlg he rbouwd het ihandbordunrsel, dat kleur op kleur op de tailles ge werkt wordt, wanneer hdt motieven betreft Zoodra er «Venwel gestyleer- do bloempatronen worden aange bracht, borduurt men bloemen en bladeren in hun natuurlijke kleuren rnet zijde of k'elne kralen. Het kralcnlborduursel, waarin on ze overgrootmoeders zoo handig war ren, komt weer meier en meer in zwang. Men bezigt liet niet alleen als garneerlnig op fijne dames toiletten, doch hel wordt, ook op an dons wliv© toegepast. Zoo zijn bijv. do mot kralen geborduurde réficuW néér in zwang. Oude réticules, die ftog in het bezit gevonden worden von sommige welgestelde boerenfa milies. wonden tegen hooge prljacn opprekocht door handelaars ln oud heden. Een nouveauté op dit gebied wordt ons uit Weeuen gdbraohlt in den vorrn van een collier. Hot is een zwart bandfluweel, 4 A 5 c.M. breed, dat precies om den hals past en in het acWennrldesn met een stalen veertje zoodanig sluit, dat het on zichtbaar is. In het voormidden :s eon kunstig stukje ka alenborduursel aangebracht, en wel zóó, dat het A Jour op dein hals der draagster valt. Het 1s uit de allerkleinste kraaltjes samengesteld en ln smaak volle patronen uitgevoerd. Men brengt ze ln zwart met goud, lila mei zwart, 'wit en zwairt on alle mo gelijke lichte kleuren, zoodat men bij ieder toilet een passend, collier kan vinden. Deze nouveauté is nog maar in enkels magazijnen te Am sterdam en Ln Den Haag verkrijg baar. MARIE VAN AMSTEL. Brieven alt Berlijn. DWARS DOOR OORLOGSLAND. Berlijn, 3 September 1915. Toen wij op een smkheeten dag in Augustus ai vroeg 's morgens in Leip zig aankwamen en allereerst liet im posants station bekeken vonden wij het een erkwikking bijna een half uur door een tunnel geleid te worden w aar aangename koelte heerschte en wij begrepen ii» onze door de trein reis en de hitte veroorzaakte kortaich. tiglieid eerst later dat het duarbij vol strekt niet om ons weizijn te doen was doch om ons een denkbeeld te geven van de afmetingen van het nieuwe station, het grootste van gansch Eu ropa dat zich met het aansluitend goe derenstation over een lengte van met minder dan 2 1/2 kilometer uitstrekt. Opgefrischt door dezen tocht kregen wij ook meer oog voor den imposun- ten bouw die niet minder dan 27 per rons telt, een raillengte van 150 kilo meter en 920 wissels liezit, en dertig meter hoogte overwelfd is door een dak van gewapend beton en waar, wanneer heft verkeer v. eer geheel nor maal is, dagelijks 509 treinen zullen aankomen en vertrekken. Do kleinig heid van 135 miilioen heeft dit suition gekost dat door de edele lijnen van zijn langgerekten gevel ook naar de stad toe oen bijzonder goed eJfect maakt en het gehoeJc plein met de er op uitloopende straten bebeerschl. En wel naar mijn smaak op een betere wijze dan het gedenktoeken voor den volkerenslag van 1813 dit op het hoog ste punt iler Leipziger laagvlakte doet. Wamt het beheersclien van dit gewel dige monumenit, 91 nieter hoog, ge houwen uit graniet welks allegorische figuren in de hal van den roem alleen 9 meter hoog en 8000 centenaars zwaar zijn, ls hetzelfde als een over weldiging van alles wat in de nabij' heid komt. Men zal het dan ook nooit kunnen wagen, er een stadswijk om heen te bouwen, het is zuiver op ef fect uit de verte berekend. Met grooio feesten in tegenwoordigheid van den keizer en van een menigte hoogge plaatste vreemde officieren, waaron der de grootvorst Cyrill en de nu af getreden Russische minister van oor log Schomlinow werd de inwijding van het gedenkteeken den 18eu Octo ber 1913 gevierd. Niemand vermoedde toen hoe spoedig die schijnbare har monie gestoord zou zijn en hoe de Rus- sische soldaten, die geholpen hadtfr n aan het opgraven van de beendere i der voor een eeuw gesneuvelden, cr- loe bestemd zouden zijn een deel :e vormen van de spreekwoordelijk go- worden Russische stoomwals. Doch dit alk-s is anders gekomen als me nigeen nog het vorig jaar dacht. En vreedzaam staat de Russische kerk met haar gouden koepel hier nog in de nabijheid. WM heeft Leipzig met alles in liet oorlogsjaar voleindigd! Doze stad die meer en meer uitgroeid tot een mid delpunt van verkeer en geestelijk le ven, waar het gebouw van het hoogste Duit3che gerechtshof, het Reiclisgo- richt, oprijst met zijn prachtige archi tectuur, die een wereldberoemde uni versiteit bezit en het centrum van den Duitschen boekhandel vormt, terwijl de Leipziger Mis in voor. en najaar een overstelpend aantal knopers trekt, deze stad die een bank van leeniug bezit ln een trotsch gebouw vlak aan een plein, van binnen wedijverend mes do moderne en hygiënische inrichting van de grootste handelshuizen, <!•>- ze stad voleindigde in het oorlogsjaar nie* alleen haar station, ook een ge- houw ter opneming der „Duitsche Boekerij" yeriees ter waarde van drie miilioen, een gebouw voor lichaams- hy-giëno ontstond, waar Ln een reus achtige zwembassin in een hooge /-aal zelfs Noord zeebrand ing door een kun stig mechaniek te voorschijn getoo- verd kan worden, alle badc-n die de geneeskunde voorschrijft tecea mini male prijzen genomen kunnen worden en waar friseur noch restauratie ont breekt. Werkelijk oorlogswerk in Leipzig zagen wij in de werkplaatsen van het bureau voor oorlogsklecdüig, dut in vredestijd telkens voor een legercorps to zorgen heeft en waar nu in alle ou de en nog een aantal nieuw opgetrok ken loodsen door militaire en burger- kleermakers, schoenmakers en <0 knoopsgaieimaaisters ijverig gewerkt wordt om den voorraad steeds i.p peil te houden. Niet minder don 200 »J uniformbroeken en een duo aantal jassen en ontelbare schoenen, keurig opgesta|»eld, zoodal men niets dun een mozaik van zolen tusschen grond en zoldering zag, lagen er klaar. Oorlogswerk deed men ook in het nieuwo ziekenhuis. Een heel complex van gebouwen, -temidden van plant soenen, w-aar officieren en manschuiv- pen verpleegd word n en waar plaijts is voor duizend zieken. Allo niuuwsto wetenschappelijke methodes ter gene zing of nabehandeling van kwetsuren en de prachtigste operatiezalen zagen wij hier. Oorlogswerk doeft ook een der groot ste Leipziger uitgeversfirma's, de fir ma Reclam, ln dozen tijd. Ik hedool hiermee niet hare gift van 25009 Murk ter aanschaffing van lectuur voor de troejien Want dit is tenslotte een van de honderdduizenden Liebesgalx-n dia het Duitsche volk dagelijks als off* r op het altaar des vaderlands brengt. Ree urn doet meer. Kampend met de grootste moeilijkheden, zoodut soms de hulp van acht vreemde druk. kerijen ingeroepen moest worden jóa beide zoons en 93 man van het perso neel zijn aan het front) heeft Reclam alles gedaan om den lees honger der Duitsche soldaten te bevredigen en de oude heer die ons als chef met trots rondleidde door zijn bibliotheek die reeds meer dan 19 mil- FEUILLETON U i t li e t Engelscli van W. A. MACKENZIE. 20) Maar denk je dat het mogelijk is dat mevrouw Dapifer... Och, wat weet ik nu van vrou wen af? Jk ken ze zoo weinig. En die kleermaker? Die Vande- leur. Een man, die zijn tijd verknoeit met het uitdenken en maken van ja ponnen moet wel tot alles in staat zijn! En die beschuldiging niet eens gesteund door bewijzen? Denk je dat Brenda de waarheid gesproken heeft? Ja, kijk eens hier, ik ben erg ge steld op alle jonge meesjes en ik zou juffrouw Brenda Dapifer wel willen verdedigen tegen een heele verzame ling menschen, die haar aanvielen. Natuurlijk zou ik dat doem, wat mijzelf betreft. Maar in mijn officieele functie, als nederige dienaar van Zijne Majesteit, moet ik zijn wenschen afwachten. En wat denk je dan van die ge schiedenis met dat lint? Hoe zou ik daar iets van kunnen weten? Hei kan nog een interessante rol spelen in du stuk, dit drama of kluchtspel, wal het ook worden zal. Het herinnert me een beetje aan de eerste stukkon van Sardou. Ik schei er mee uit, zeide Coke wanhopig, want ik zie dat Lk toch geen woord uit je kan krijgen je hebt een hart van steen, Eskilstuna! Geen vlci-nde opmerking, mom pelde de Baron Alleen al uit vriendschap voor Prins Olaf behoorde je eemge belang stelling te toonen... Je bent hier im mors lieeri gezonden om de vrouw te vinden waar hij verliefd op gewor den is... En dank zij jou, beste Sappeur, heb ik haar gevonden. En nu je ziet dat ze zich in groote moeilijkheden bevindt... Zit ik stil en kijk toe dat wilde jo immers zeggen? Precies. Ik heb ge daan wat mij gevraagd was. Hier eindigt mijn oi»dracht Bovendien, je moot niet vergeten dat de Prins zelf hier is, dat hij de zaak zelf in handen genomen heeft en dat hij wel in staat is voor zich zelf te zorgen. Daar ben ik van overtuigd, en toch.... Misschien zou je graag willen dat ik in zijn plaats optrad? Neen, neen, alleen dat je hem hielp met je groote ervaring van men. sciien en zaken. Ik zal helpen, Coke, als mijn hulp gevraagd wordt. Ik wil me niet opdringen, daar bedank ik voor... En, svat ik zoggen wilde, begin je nog geen lionger te krijgen? Ja, eigenlijk wel. Ik zou wel iets willen eten. Zullen we het boven laten bren gen of in de gemeenschappelijke eet zaal gaan eten7 - Och, laten we maar naar bene den gaan! Laten we maar eens net doen als gewone menschen. Ik vind het altijd prettig om in oen groot gezelschap te eten, ofschoon ik vrees dat we van avond niets beters zullen zien dan 'n paar handelsreizigers, of een... Prins, fluisterde Eskilstuna, ter wijl ze de trap afgingen. Want daar bij de deur staat meneer Goodman. En zo3 hongerig als een tijger die in een week geen voedsel heeft kun nen vinden, riep Olaf, die de laatste woorden opgevangen had; of als... als een detective die den hee'en dug hard gewerkt heeft... Maar ga mee en laat ons een aanval doen op de goede Engelsclie roastbeef, die des -Zondags wel den hoofdschotel uit zal maken. En hij ging hen voor naar de ceL kamer. Toen ze alle drie zalen waagde Coke het te vragen wat de Prins toch wel gedaan had vandaag, en wat hem zoo hongerig gemaakt had. Dat hoort u later wel, lachte Olaf, die bezig was een stukje kip te verslinden, met die geoonde eetlust die de jeugd eigen is. Als wij ver zadigd zijn zullen we een wandeling gaan doen langs Blackwater. En daar zal ik u dingen vertellen o, beste vrienden, dingen, die zullen maken dat de laatste liaren van Papa Eskil stuna uitvallen. En Olaf lachte weer. En toch klonk in zijn lachen iets ernstigs door, wat zijn hoorders deed begrijpen dat er gewichtige dingen verhandeld zouden worden. In de stilte en rust van den Zondag avond wandeiden zij door de schilder, achtige oude stad. Zij staken het ka naai over en bereikten na «enigen tijd Blackwater. Langzaam wandel den ze door de mooie groene weilan den, de twee oudsten rookten een 6l gaar, Olaf een sigaret. Coke was een en al ongeduld, Es kilstuna was (tenminste uiterlijk) vol maakt on\erschillig, en de Prins had er plezier in hen nog een tijd nieuws gierig te maken. Eindelijk echter hield hij op en legde zijn hand op den arm van Eskilstuna. Luister eens, Baron, zeide hij. Sir Jacinth, herinnert gij u het tele gram waarvan mevrouw Dapifer zei de, dat ze het naar haar kleermaker gezonden had? Zeker. Hebt u het telegrammenboek ge zien? Natuurlijk. En dat bewijst mij duidelijk genoeg dat mevrouw Dapi fer de waarheid gesproken heeft. Daar heb ik trouwens geen oogenblik aan getwijfeld. Hebt u opgemerkt hoe het tele gram onderteekend was? Zoover ik me kan herinneren was het in het geheel niet onderteekend. En toch was dat het geval. Vreemd, dat ik de onderteekening dan niet gezien heb! De voornaam van mevrouw Da pifer is...? Chiara. Dat stond onder het telegram! Onmogelijk!... Hoe kon... waar om zou...? Dat is het nu juist, Sir Jacinth. Het verraadt een intimiteit, die zeer ongewoon is, niet waar. wanneer een dame van goede familie en die een groote rol speelt in de uitgaande we reld, den man die haar japonnen maakt een telegram stuurt met de derteekeulng Chiara! U verbaast mei Wat denkt u er van, Baron? Och, ze had net zoo goed kunnen onderteekenen met Bébé of Titi, of zoo iets. Dat zou even gek geweest züi» En wie kan de grillen van een vrouw doorgronden? Grappenmakerl lachte Olaf. En nu, S.r Jacinth, dat lint, u weet wel, dat lint waarover juffrouw Dnpi. fer sprak. Ja zeker. Maar om u do waar heid te zeggon hecht ik weinig ge wicht van wat juffrouw Dapifer ge zegd heeft. Ze was builen zichzelf van verdriet; het scheen mij toe dat ze zenuwachtig was on daard- or., ia. h e zal ik het zeggen een ongewone mate van verbeeldingskracht bezat. Verbeelding' herhaalde de Prins. Hm! denkt u dat ik ook zoo iets zou kunnen doen, Sir Jacinth? Och ah neen! Maar toch, u is jong en de jeugd ziet vaak dingen die in werkelijkheid niet bestaan. Dank u. Maai' zelfs u moet dit toch wel zien, en hij haalde het groene lint uit tijn zak. Met open mond staarde Sir Jacinth hem aan. Baron Eskilstuna grinnikte zacht jes. En luister nu eens naar mijn plannetje, zeide de Prins. De eerste stap tot uitvoering van zijn plan deed hij don volgenden mor. gen toen hij zich bij monsieur Vando leur liet aandienen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 11