DE OOM het patronaat van bovengenoemd Comité. Do uitslagen waren Holland-Bekér Prijs, groote zilve ren beker (wissekprijs) en groote gou den medaille voor den roeier K. de Haas (Amstel). Tijd 6 min. 31 2/5 Bec. JunioresPrijs, groote zilveren (beker (wisselprijs) en groote zilveren medaille voor den roeier K. M. de Haas (Amstel). Tijd 7 min. 28 2,5 Bec. Dubbele scull Prijs kunstvoor werp en twee groote zilveren medail les voor de roeiers J. G. C. van Heels- bergen en H. A. de Hij Jr. (Nautilus). Tijd 6 min. 40 3/5 sec. 'sgr. c. c.-rÖÖd"en wit comb. Davidson wint don toss en verkiest te faan fielden. Voor de Haagsche openen v. d. Pot on v. Wijk op het bowlen van J. Tlcl en Beuth. Op 16 wordt v. d. Pot schitterend door Broese gevangen terwijl v. Wijk kort daarop met een prnchtbal van Tiel gebowld wordt. De Ueus Sr. en de Beus Jr. komen elkaar gezelschap hou den, maar al spoedig haalt de Beu3 Sr. een slechten bal van Tiel in zijn wicket. De Calonne en de Beus Jr. brengen het tot 108 waarop de Beus voor een goede 41 door Beuth gebowld woidt. Van de rest kwam alle n Knuttel nog met 17 in de dubbele cijfers. Tiel nam ti—60, Mesman 342 en Beuth 1—35. De Haarlemmers falen hierna totaal en niemand komt ln de dubbele cij fers. Het totaal werd met 6 extra's 35. P. Feith Jr. neemt 7 wickets voor slechts 20 runs en de Heus 3 voor 9. Hierna openen J. Tiel en R. Beuth nogmaals! maar nu doen zij beter werk. Op 44 wordt Tiel voor een goei de 20 door de Beus gebowld. Mesman en Davidson verdwijnen weer even vlug als den eersten keer. Op 89 wordt Beuth gevangen na een uitstekende 38 geslagen te hebben. Van de rest ko men Eland met 29 en F. Thiel met 22 in de dubbele cijfers, liet totaal was ondeiiusschen 159 gewordem zoo. dat de Haagsche niet 157 runs op de eerste innings dezen aardigen wed strijd wint. ingezonden mededeel1ngen ft 30 Ct3. per regek Vervolg Stadsnieuws. II0LLANDSC11E MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Hollandsche Maatsch. van Landbouw vergadert Vrijdag, te Haarlem. Punten van behandeling zijn o.m.: Rekening en verantwoording over het jaar 1914 door den penningmeester. Verslag.van de afgevaardigden ter 'Alg. vergadering op 29 April te Am sterdam. Verkiezing van een afge vaardigde voor de alg. vergadering der H. M. v. L. te houden op 23 Sep tember 1915, Hotel Witte Brug, Sche- veningen. Punteu van beschrijving voor die vergudering. Arr. Rechtbank Diefstal van l ij n k o e k. Tegen K. B., te Worinerveor, die zich schuldig heeft gemaakt aan dief stal van een partij lijnkoek ten na- deele van den landbouwer P. Z., en deze koeken weder verkocht had, werd 2 jaar gevangenisstraf goëischt met bevel tot onmiddellijke gevangen neming. Inbraakje. Voor eenige maanden is in deze courant melding gemaakt van een in- braaKje in de Barend estraat. Des morgens om drie uur kwamen J. N. R. en J. de G. door die straat en kouden, toen ze voor het raam een koperen bloempot zagen staan, de ver zoeking, om het raam op te schuiven en een en ander weg to kapen, niet weerstaan. Tijdens ao inbraak wer den ze echter gegloord, zoodat behal ve de bloempot alleen maar wat waar. cMoos koperwerk van hun gading was. Hun roof werdl voor een kleinigheid aan een opkooper van de hand ge daan Spoedig had de politie beiden opgespoord. Vanmorgen waren ze niet verschenen. Het getuigenverhoor leverde niets bijzonders op. Geëisclit werd tegen beide beklaagden, die bij de justitie slecht bekend staan, 5 maanden gevangenisstraf. V e r z o t. 20 Juni j.l. liep op den Schoterweg zekere W. IL Een paar politie-agen- ten meenden, dat H. dronken was, daar hij zwaaide bij het loopen, war taal eprak en naar sterken drank rook. H. heeft zich toen tegen zijn arrestatie verzet, 't Publiek, dat, als bij dergelijke gelegenheden steeds 't geval is, flink opdrong, bemoeilijkte de beide politiemannen nog meer, zoodat dezen ten slotte hun arrestant zagen ontvluchten. De 'bekl. hield hij kris en kras vol, dat hij niet beschonken was geweest en had als getuigen d'éoharge een zestal personen gedagvaard, die al len in 't voordeel van hem hun getui genis aflegden. Daar een der verbali santen niet aanwezig was, werd de zaak tot des middags geschorst. UITSPRAKEN. A. M., werkman te Haarlem, open- bm schennis der eerbaarheid, een week gevangenisstraf. J. J. G drukkersleerling te Haar lem, diefstal, f 8 boete of een maand tuchtschool. W. S., S. P. H. en H. J. 1L veehou ders te Alkemade, diefstal, de le 10 dagen gevangenisstraf, do 2e en 3e t 10 boete, of oen maand tuchtschool, C. H. van den B., zonder beroep te Haarlem, diefstal, tien dagen gevan genisstraf. J. B. K., schilder, en C. J. V., koop man, beiden wonende to Haarlem, huisvredebreuk en vernieling, de le 2 maanden, de 2e drie maanden ge vangenisstraf. H. F. A. St., schildersknecht te Haarlem, verduistering, een maand gevangenisstraf. J. II., te Haarlem, diefstal, een maand gevangenisstraf. J. I,. B., rietvlechter, zonder vaste woonplaats, poging tot diefstal, 3 we ken gevangenisstraf. A. J. C. J. Z., winkelier te Haarlem, verboden uitvoer, f 10 boete of 10 da gen hechtenis. J. K., visscher te Zandvoort, weder- spamiigheid, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. J. P., zeevisscher te Zandvoort, we- derspanniigheid, U dagen gevangenis straf. J. L. B., werkman, le Amsterdam, wederspanniglreid, een week gevan genisstraf. G. W. S., en A. If. v. d. W., werklie den to Haarlemmermeer, mishande ling, de le 3 weken gevangenisstraf, de 2e f 20 boete of 20 dagen hechtenis. J- T., tuinder te Beverwijk, weder- spannigheid, 3 weken gevangenisstraf. M. C., grondwerker te Franeker, wederspannigheid, 3 weken gevange nisstraf. H. S., vischventer te Huizen, de sertie, 2 weken gevangenisstraf. ZWEMSCHOOL. Temperatuur van het water was hedenmorgen 60 graden eu hedenmid dag 12 uur 61 graden. Aa n besteding. Heden, werd door don bouwkundi ge W. J. Nelisaen, namens zijn prin cipaal, ondershands aanbesteed'het verbouwen van de perceolen Smede- straat 45 en Zuider-Schoolvteog no. 1, 3 en 5. Miristo Inschrijvers waren de firma W. A. van Zanten, voor de som van f C493, en de firma Kaub cn Bier boom, eveneens voor de eom van 6495. Bii loling is het werk opgedra gen aan de firma W. A. van Zanten. Naar Ne d-I n d i Bij besluit van den Minister van Koloniën is P. F. N. Heye te Haar lem, Ier beschikking van den Gou verneur-Generaal van Ned.-Indiê ge steld, om daar te lande te worden" aangesteld tot candidaat-gezaghebber bij. hel binnenlandsch bestuur. ROEI'WEDSTR U DEN. Woensdag zullen in den Mop yen Tiel roei wedstrijden plaats hebben. Mej. Floischmann met haar staf van dames 13 uitgenoodagd, dezo wedstrij den bij te wonen. BEGELEID. Toen Zaterdag een lid van de roei en zeilvereeniging Het Spaarne per Jan Pietersz. Coen naar ludië vertrok, deden in een viérrjemsgiek de vrien den hem uitgeleide tot IJmuiden, Het moet eigenaardig zijn geweest, het notedoj>je naast het zeekasteel te zien Tul van passagiers hekeken dan ook den kleinen buurman uit de hoog te. JKR. A. W. G. VAN RIEMSDIJK. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk te Aerdenhout heeft, naar het Iibld. meldt, wegens drukke werkzaamhe den, ontslag genomen als penning meester van den Ned'. Journ. Kring. Uit de Omstreken Benncbroek. VERIIOOGING MELKPRIJS. De melkleveranciers zijn besloten orn met Ingang van 1 October de melk per liter met 2 cent te verhoogen en alzoo te brengen op 11 cent, hetgeen in menig huisgezin met sclirik zal worden vernomen. TEGEN WINKELSLUITING. Onze corr. meldt. Door een ingezetene dezer gemeente wordt met een lijst rondgegaan om handteekeningen te verzamelen op een request aan Ged. Staten von N.- Ilollarid om hot raadsbesluit van 7 Sept. Jl. waarin de winkelsluiting met 4 tegen 2 stemmen is aangeno men niet goed te keuren. Tot zoover onze berichtgever. Wij kunnen niet Inzien, hoe dit pro test tegen een wettig genomen Raads besluit succes zou kunnen hebben. Haarlomniermoar EINDELIJK DAN TOCH! Aan het stationsgebouw te Hoofd dorp zal een groote klok worden ge plaatst., waardoor het reizend publiek de officieels tijd kenbaar zal worden gemaakt. Zeer zeker Is dit. voor het reizend publiek een groote vooruit gang doch ook voor de bewoners van Hoofddorp, waar alle officieels tijds aanwijzing onibreekt, een zeer groote verbetering. Tot heden was het met de tijdsaanwijzing die op beide kerk torens zijn aangebracht en eigendom van particuliere instellingen zijn, rneer dan treurig, zij gaf meermalen aanleiding tot moeilijkheden. Tot lioofd van de bewaar-, naak en breischool te Hoofddorp is benoemd Mej. Visser uit Amsterdam, zoodiat dezo school die nu reeds 'n paar maan den gesloten Is, weer geopend zal worden, zeer zeker tot. groote vreugde van vele moeders to Hoofddorp. De plannen voor de oprichting van een groenten- en fruitveiling te Hoofde dorp vorderen goed. Daar het een Naaml. Vennootschap zol worden, is het betioodigde kapitaal voor do oj> richting daarvan reeds gedeeltelijk voorhanden en zal deze week tot de oprichting ervan kunnen worden over gegaan Onderhandelingen zijn reeds met de H. S. M. loopende om een ter- reiu te verkrijgen bij liet station, dal voor de velling zou kunnen worden in gericht en zoowel met een wagen als varende te bereiken is. De H. S. M. heeft alle mogelijke medewerking toe gezegd. De toezeggingen ook voor het verbouwen van vroege aardappelen, kool, uien enz. zijn reeds talrijk en steeds komen er meer in. Het slaat dus te voorzien, dat wanneer het vol gend jaar de veiling een aanvang zal riemen, reeds een behoorlijk quan tum van de producten ter veiling zal worden aangevoerd. Voor de Haarlemmermeer zou de oprichting van een veiling en de daarl uit voortvloeiende verandering van teelt wel eens een grooten omkeer kunnen geven en de welvaart die er nu reeds heerscht vergrooten. IJmuiden DE SERIËW ËDSTH1JDEN VAN „STORMVOGELS". Tijdens een zeer gezellige bijeen komst in Hotel „Nummer Een" van de vereenigingen, die bij de serie wedstrijden van „Stormvogels" prij zen behaald hadden, werden Zon dagavond de prijzen uitgereikt. Binnenland DE LANDSTORM. Naar de Tel. opmerkt, beteekent het koninklijk besluit, waardoor zij, die in 1892 geboren zijn, van 1 October af tot den Landstorm zullen behooren, dat de regeering thans gemachtigd is de lichting 1912 van den Landstorm, d. w. z. de vrijgeloten en vrijgestelden van die lichting na 1 October onder de wapenen te roepen. Aangezien de lichting 1914 in Oc tober en de lichting 1913 in November opkomt, bestaat de mogelijkheid, dat de lichting 1912 in December zal wor den opgeroepen. Spoedig zal hierom trent wel zekerheid komen DE EERSTE REIS VAN DE „J. P. COEN". Op de terreinen van de „Neder land", op de Handelskade en de De Ruyterkade te Amsterdam was het tusschen half drie en half vier Za terdagmiddag vol met nieuwsgieri gen een der grootste stoomschepen van onze haven, de „Jan Pieterszoon Coen", ving de eerste reis naar Indié aan. Daar er zich aan boord een groot aantal passagiers bevond, wa-, ren er ook vele familieleden en ken nissen op den steiger, om afscheid te nemen. Ruim half vier vertrok de mailboot met het groote rood-vvit- blauwe herkenmngsteeken op den boeg van de U-kade naar IJmuiden. Langzaam stoomde de kolos van pl.m. 12.000 ton bruto inhoud, over het IJ, waar het schip met zijn ver schillende dekken, zijn twee schoor steen en, een ïrnposanten indruk maakte. MINISTER TREUB, De Minister van Financiën, mr, Treub, heeft voor een achttal dagen met verlof Den Haag verlaten. Ds. A. S. TALMA. De verbetering, ingetreden ln den gezondheidstoestand van ds. A. S. Talma, blijft aanhouden. Volgens de jongste, berichten gaat de patiënt, boewel'hij nog steeds rust moet hou den, goed vooruit. („Tel,"). STAKENDE BELGEN. De Belgische vluchtelingen te Sid- deburen behulpzaam bij het aardap. pelrooieu, staakten het werk. Hun eisch is hooger loon. DE EFFECTENDIEFSTAL. Over den effectendiefstal te 's Gra- verdiage deelt de „N. Tielsche Crt." o.m. hot volgende mee: Bij- het overlijden van den Ilaag- stihen lieer werd de werkvrouw, de wed W., geboren A. van B. uit Tiel, door de jeugdige huishoudster, die zich meesteres over de geldmiddelen maakte, een lijfrente van f 5 per week toegezegd, doch d>e zoon van de werk vrouw, die zich /thans in preventieve hechtenis bevindt voor een diefstal bij de firma Peek Cloppenburg in Don Haag, nam hiermede geen genoegen, met het gevolg, dat op zijn aandrin-, gen zijn moeder een bedrag van f 10.000 ontving. Bij het verhoor in zake bovengenoemden diefstal van den zoon heeft deze dit „schenken" van geld verraden, waardoor men op het spoor kwam van een reeds ver moeden diefstal van f 50.000 door de bewuste huishoudster met medeweten der werkvrouw en haar zoon, die ver. keering met de huishoudster had en van haar alles wist. De wed. W., door de gemeentepoli tie te Tiel aangehouden, beweerde, dat de haar geschonken f 10.009 wa ren gestolen door haar zoon. VEREENIGING VAN AMBTENAREN BIJ DE STAATSSPOOR. Te Arnhem is Zondag onder voor zitterschap van den heer Balkenstoyn de algemeene vergadering van do Y'ereeniging van Ambtenaren bij do Staatsspoor gehouden. Besloten werd, nu de Directie een verzoek om een duurteloesla? afgewe zen had, opnieuw aan te dringen op het alsnog verstrekken daarvan, ter wijl het bestuur zich tot de Regeering zal wenden, om de noodzakelijkheid van een duurletoeslag te bepleiten, MOORD. Het parket uit Maastricht begaf zich, naar het „Vad." meldt, ge assisteerd door geneesheeren en scheikundigen. Zaterdag j.l. naar Heerlen, ten einde oen onderzoek te doen naar den dood van een bewoner uit die gemeente, die, naar verluidt, vergiftigd zou zijn. Veertien dagen geleden is M. overleden. STAKING BIJ DE ATAX". Vrijdagmorgen hebben eenige mon teurs en bakrijknechts van de ,,Atax"-inaatschappij te Amsterdam om een loong»sctul het werk ge staakt. Zaterdagmorgen hebben de chauffeurs van de dagploeg zich uit solidariteit hij de staking aangeslo ten. Van de nachtploeg wordt ver wacht. komt men met de directie niet tot een accoord, dat ook zij zich solidair zal verklaren. In een vergadering der Chauffeurs- vereeniging, de vorige week gehou den, heeft deze besloten, zich aan te sluiten bij het Nationaal Arbeids secretariaat", „ten einde met meer kracht", aldus de motiveering, „den 'strijd tegen Ket patronaat te kunnen voeren", aldus ineldt de „Tel.". Kr is Zaterdag geen Atax uitgere den. Bij de „Atax"-garage en de stand plaatsen wordt door do chauffeurs gepost. GEZONDHEIDSCONGRES. (Vervolg.) Na de pauze werden nog enkele op merkingen gemaakt waarna de voor zitter den prae-adviseure en den epre- kers dank zegde, daarbij wijzende hoe uit de discussie twee punten op den voorgrond zijn gekomenDe wenschelijkheid van gtrafverzwaring en do wenschelijkheid in den stal- bouw. Dr. W. P. Ruysch, voorzitter van don Gcntralen Gezondheidsraad te Utrecht, hield hierna een voordracht over den loop en de bestrijding van de besmettelijke ziekten in den tegen- woooligon oorlog. De volgende motie werd bij accla matie aangenomen: Het Nederlandsch Congres voor Openbare Gezondheidsregeling, over wegende dat, ten gevolge van den om cos heen woedenden oorlog, het Ne- derlanosche volk in de laatste maan den rneer dan anders blootgestaan heeft aan het gevaar van ernstig door besmettelijke ziekten te worden be- z;clit en dat het niet te ontkennen valt, dat, zoo dit gevaar tot heden af- geworio is, daartoe ook zeker in niet geringe male is bijgedragen door de doeltreffende maatregelen, door de Regcering, op advies van de organen van het staatstoezicht op de volks gezondheid en van den militairen ge neeskundigen dienst genomen en door de energieke wijze, waarop deze maatregelen door de autoriteiten en tal van daartoe geroepen personen zijn uitgevoerd, brengt hulde en dank aan de regeering, aan alle betrokken autoriteiten en personen. DE KONINGIN EN DE PRINSES OP DE BLOEMENTENTOONSTELLING. Zondagmorgen te kwart over negen uur, nog voor de tentoonstelling voor het publiek geopend was, bracht de Koningin met Prinses JuJiana en ge volg zeer onverwacht een bezoek aan .do Bloemententoonstelling in den Die rentuin te 'sGravenhage. Op verzoek van do Koningin was alleen de voor zitter van de 's-Gravenhaagsohe Tuin- bouw-Vereeniging, de heer Vas Vis ser, ter ontvangst aanwezig. DE UITVOER VAN VARKENS. Zooals bekend is, werd medio Au gustus door den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel bepaald, dat voor het tijdvak van 19 Augustus tol en met 18 September geen uitvoer- consenten voor varkens zouden wor den afgegeven. Daarbij werd tevens medegedeeld, dat de volstrekte sluiting der grenzen voor den uitvoer van varkensvleesch een maatregel van tijdelijken aard was. Zoodra er voldoende aanwijzin gen zouden zijn, dat er overproductie is van slachtrijpe varkens, zou we derom een regeling ingevoerd worden waarbij een beperkte uitvoer wordt toegestaan. Naar het Hbld. thans verneemt, be staat bij den minister het plan do grenzen voor den uitvoer voorloopïg nog niet te heropenen. Uit niets toch blijkt dat er op dit oogenblik overpro ductie van varkens is. De prijken zijn nog uitermate hoog «n aan do Am- sterdnmsche markt h.v. was de aan voer de laatste weken buitengewoon gering, zóó 'gering, dat bijna uitslui tend regeeringsvarken3 geslacht worden. SLACHTOFFER ZEPPELIN-AANVAL OP LONDEN. Naar het Vad. verneemt, behoort tot de slachtoffers van den jongs ben. Zeppelin-aanval op Londen, onze land genoot W. Siolz uit Oss, employé der firrna Jurgens Ltd. Berichten ons gezonden door het Jlaagsch Correspondentiebureau. DE OPENING VAN DE TWEEDE KAMER. II. M. de Koningin zal in persoon de vergadering van de Tweede Ka- mor Dinsdag 21 September a.s. ope nen. MOORD EN ZELFMOORD. Op een bank in het Haagsche Bosch zijn ln den afgeloopen nacht 'do lijken gevonden van een 20-Jari- gen jongen man en een 23-jarig meis je. Uit een op hem gevonden brief, aan de politie gericht, valt op te maken, dat de jonge man het meisje door een revolverschot in de hart streek heeft gedood en daarna even eens door een schot in de hartstreek zelfmoord heeft gepleegd. Als oor zaak was opgegeven de weigering der wederzijdsche familie tot een engagement. Naar vernomen wordt, Is het wets ontwerp betreffende een heffing in eens van het inkomen, ontworpen door een Commissie uit den Vrijzin nig Dernocratischen Bond, gereed en zal weldra worden gepubliceerd. Gemengd Nieuws aim'e rikaansqhe zaken- regels. Hel is nooit eon verstandig© ban de lrfj>oIltiek om met het herstellen van eon gemaakte fout nel zoolang te wachten, tot zulks absoluut verlangd wordt, maar men moet juist elk© bil lijkheid ten opzichte van het goed maken eener bedreven onjuistheid, direct inzien en zoo mogelijk ook direct ook de fout herstellen. Men kan de klanten vlug bedie nen, maar bedenke steeds dat de be diening niet overhaast mag zijn. Het cene bevalt het publiek, het andere daarentegen niet. Men verplaatse zich eens ln den toestand van zijn personeel, en be oordeel© dan tot welke categorie van bedienden men zou moeten worden gerangschikt. Goede chefs cn pa troons ontvangen goeden arbeid van hun personeel. Hooft men verkoopers van het slag dat erg uit de hoogte doet, alsof het een gunst is, dat zij de klanten hel pen, dan geve men, deze onverwijld gelegenheid naar een andere betrek king om te kijken. Iir bestaan winkeliers die ongaar ne zelf achter hun toonbanken staan. Zij vinden dat dit hun niet' past. De zen doen er goed aan maar zoo spoe dig mogelijk hun zaak van de hand te doen. NIEUWE UITVOERBEPALINGEN. Reuter seint nan het „ITbld." De „Daily Tel." verneemt uit Man chester Nieuwe voorschriften van de Board of Trade eiscken een ge schreven verklaring, dat geen meter uitgevoerde stof in handen van de tegenstanders zal komen, welke be paling niet geldt voor de uitvoeren naar de kolonies. De autoriteiten hehben de overtui ging, dat I-ancashire-katoen, hetwelk met bruikbaar schijnt hij de vervaar diging van luchtschepen en vlieg tuigen, door bemiddeling van neu tralen in 's vijands bezit is gekomen en voor genoemde doeleinden ge schikt, is gemaakt. Daar jaarlijks voor honderd millioen pond sterling aan stoffen wordt uitgevoerd, kan men op ruime schaal regelingen ver wachten voor de instandhouding van de industrie. VEREENIGDE STATEN. DE DUMBA-ZAAK. De correspondent van de „Daily Telegraph" te New-Yorlc seint, dat de Amerikaansche regeering niet ver wacht, dat Oostenrijk dr. Dumba zal vervangen. Men is namelijk van meening, dat hij in opdracht van zijne regeering heeft gehandeld en •dart. deze hem dus de hand boven het hoofd zal houden door hem terug te roepen en geen plaatsvervanger te Ge onderstaande telegrammen zijn ontleend aan het Algemeen Handelsblad. LLOYiD GEORGE OVER DEN OORLOG. LONDEN, 13 Sopt. (Reuter.) In de voorrede van de uitgave van zijn ver zamelde redevoeringen sedert het be gin van don oorlog gehouden,be spreekt Lloyd George de beteeken ia van den Russischen terugtocht. Hij vraagt wie de plaats van Rusland in den strijd zal moeten innemen, ter wijl de Russische legers opnieuw wor den uitgerust; hij zegt, dat Frankrijk niets meer kan doen. Dus blijft al leen Engeland over. Hij wijst er op dat de houding, door dit land in de eerstvolgende drie maanden aan te nemen, over het lot van den oorlog zal beslissen. Hij besluit als wij alles wat wij hebben, eu al wat wij wenschen voor oris geboorteland opofferen, als onz© toebereidselen worden gekenschetst door vastberadenheid en kloek© be reidwilligheid dan is de zegepraal verzekerd. VEREENIGDE STATEN. DUITSCHLAND EN DE UNIE. WASHINGTON, 13 Sept. (Reuter). De ontstemming in officieele kringen tegen graaf Bernstorff neemt toe door de op ruime schaal gepubliceer de verklaring, die de meening van Bernstorff weergeeft, dat Indien hij zijn paspoort zou krijgen, Duitsch- land last zou geven, dat de dulk- booten alle passagiersschepen, die ze maar in zicht kregen, zouden moeten aanvallen, heigeen onvermijdelijk tot een oorlog tusschen Duitschland en de Vereen!gde Staten zou lelden. NEW-YORK. 13 Sept. (Reuter). Graaf Bernstorff is gistermorgen naar Washington vertrokken. Men ver moedt, dat het doel van zijn bezoek is aan minister uitleg te geven van bovenbedoelde verklaring. NEW-YORK, 13 Sept. (Reuters bijz. dienst). De Herald herinnert in een hoofdartikel, getiteld: „onbeschaamd volhouden" over de Duitsche nota in. zake do Arabic, dat toen de Lusitanla In den grond werd gehoord Duitsch land beweerde dat dit schip bewapend was. Als, zegt het blad', nu, het rap port over de Hesperian-zaak zal wor den ontvangen, indien althans als dit verslag wordt opgesteld de betrek kingen tusschen dit land (de Vereenig-j do Sfaten'j en Duitschland nog be staan zal zeker worden beweerd dat de duikboot een torpedo moest afvu ren ten einde te voorkomen dat ze zelf ln tweeën werd gevaren door de Hesperian. Echter zegt het blad, hoe Duitschland zich nu ook weer za! ver dedigen. Dnitschlands reputatie van waarheidsliefde ia zeer slecht. Het geduld is nn uitgeput, de Vereenigd© Staten hebben er nu genoeg van. De tijd voor gemeenplaatsen, valsche be loften en eedsschennis is voorbij. Da Duitsche souverciniteit strekt zich niet uit tot dit land. De tijd nadert nu voor een beslissende actie. WASHINGTON. 13 September, (lleuter's bijz. dienst). Men verwacht, dat president Wilson weldra bekend zal maken, welke houding hij tegen over Duitschland zal aannemen. Ner gens wordt de ernst van den toestand onderschat, maar onder de adviseurs van den president zijn er twee opvat tingen. Zij, die de verzeker/ng#n van graaf Bernstorff onvoldoende achten, wijzen bijv. op de onoprechtheid en de uitvluchten in de „Arabic"-nota, cn meenen, dat de eenige weg is, on middellijk de betrekkingen met Duitschland af te breken. Zij zijn van oordeel, dat bewegen is, dat de „Arabic" aangevallen is 7.cnder dat 'hiervoor eenige rechtvaardiging 1ste geven en dat er dus voor een arbi trage niets overblijft. Als Duitsch land het oprecht rneent met zijn ver klaringen, dat het de levens der Amerikanen wil beschermen, waar om aarzelt het dan om president Wilson en minister Lansing een af. schrift te geven van de instructies aan de commandanten der duikboo. ten D© andere adviseur© van den pre sident echter aohten de tegemoetko mingen die Duitschland beloofde een groote diplomatieke overwinning en zij willen de mocrelijkheid niet afsnij den om Duitschland door diploma tieke onderhandelingen tot inachtne ming van de beginselen van het vol kenrecht en de menschelijkheid te brengen. De officieuse berichten, dat in de Duitsche nota, die Zaterdag aan den Amerikanaschen gezant te Berlijn, Gerard, is overhandigd, dft aanval op d'e Orduna wordt gerechtvaardigd, hehben deze hoop verzwakt, hoewel nog altijd van voorstellen wordt ge hoord, die het moerdijk zouden maken, dat over de dnikbootenquaestie tus schen Duitschland en. de Vereenigde Staten zou worden gearhitreerd. ZUID-AFRÏKA. ONGEWENSGI1TE PASSAGIERS. KAAPSTAD. 13 Sept. (Router's bijz. dienst.) Tot de passagiers van een schip, behoorende aan een welbeken de Engelsch-Znid-Afrikaansche maat schappij, behoorden ook 30 h 40 Duit- schors, die op bevel van de regeering der Unie naar F.uro/pa werden gezon den. Toen dit bij de bemanning bekend werd, weigerde deze mot de Duit- schers te reizen, op grond dat zij an ders diensten zouden bewijzen aan onderdanen van don vijand. De ongewensclite passagiers wer den daarop aan wal gebracht en aan de regeering overgegeven. OP ZEF„ DE VERLIEZEN IN DEN ZEE OORLOG. LONDEN, 11 Sept. (Reuter.) Uit de cijfers, betreffende de verliezen van Brilsche schepen en ladingen, ten gevolge van den oorlog blijkt, dat gedurende de twaalf maanden, ein digende 31 Juli. de geheele waarde van verloren ladingen in Britsche stoomschepen door de gevaren van den oorlog bedroeg 7.240.090 p. et. Het geheele bedrag van de waarde der verladen goederen was 1.502.000.000 p. st. Het verlies bedroeg dus ongeveer een half procent va a de geheele waarde. Gedurende dezelfde periode was 't aantal verloren schepen gelijik aan vier procent van het aantal in de vaart zijnde schepen. Amtterdamscho Bears, Openingskoersen van 13 September 1915. HOLLANDSCHE HANDELS BANK. 5 j>Ct. Nederland 102. 5 pCt. Ned.-Indié 101 1/4. Deli Mij. 477. Senembah 471. Amsterdam Rubber 149. Gee. HolL Petr. 162V4. Kon. Ned. Petroleum 516'/4. Denver 7. Erie 28 3/4. Missouri 7 5/8. South Rail 16 1/4. Union Pacific 130 1/Ë. Amalgamated 74. Am. Car. en Foundry 67. Am. Hide en Leather 37. Stand Milling gow. 441/2. Cm. Cigar 727/8. Cm, Marine 2 3/4. Pref. idem 12 9/16. Marinebonds orig. 72. Marinebonds certif. 70. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 12 Sept. W. Wijmenga en G. Els- kamp. BEVALLEN: 11 Sept. J. M. M. Puts—Heere d. 13 J. G. KroonsbergSchook d. 11 M. A. ter WolbeekTabbers d. 11 M. A II. SprengersBecker d. R. Meddens— Wouda <L 12 W. C. Beendcrs—Bloem zaad z. 11 J. Volkers—Rienstra d. G. Boerkoel—Oostcrom d. 12 P. G. PIe3. siusUiltenbogaard z. OVERLEDEN: 11 Sept. A. If.1 m., zoon van B. J. A. Ililtermau, Baljuwslaan. A. F. Dalman, 54 j., Hazepateralnan. C. M. Swaanswijk—Antonius, 73 j., L. Vlo- mingstr. 12 J. v. Dijk, 89 j., Kamper- lann. 11 C. H. Cornelisse—Rijk, 59 j., Zuidpolderslraat. 13 E. N., 12 m., d, v. S. Burrij, Rollandstraat. Letteren en Knnst DE KONINGIN EN EEN NATIO NALE OPERA. In verband met de plannen, om te geraken tot de weder-oprichting van een nationale opera kan de „Tel." meedeelen, dat de Koningin aan het desbetreffende cointté heeft doen weten ,,dat, het streven om tot de oprich ting eener Nederlandsehe, eener Na tionale opera to komen, Hare Majes teit zeer sympathiek is dooh dat er geen quaeslie van Uarcr Majesteits daadwerkeliiken steun kan zijn, vóór Hare Majesteit op goeden financiee- len grondslag berustende plannen voor de oprichting eener geheele Nederlandsehe opera voorgelegd wor- den." STYN STREUVELS. Men schrijft ons van de Zeeuw- 8ohe grens In Vlaanderen is algemeen bekend, dat de groote letterkundige Styn Streuvels uit Ingoyghem zich op het oogenblik weder in Nederland be vindt. De bekende schrijver brak bij een ongeval in zijn huis een rib en is voor eenigen tijd ter genezing naar Nederland vertrokken. („Ned.").

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 2