DI OOELQGf. Ov«rve®n. De heer Van Lceuwenslein, station», chef alhier, ontving heden ter gele genheid van lijn zilveren jubileum di geheelen morgen telegrammen, kaartjes en bloemen. Tb half twaalf werd hem door zijn personeel en vroegere personeel een bureaustoel aangeboden, vergezeld van een oorkonde en een bloemstuk; het woord werd gevoerd door de hee- ren Koch en Mul, chefs van de sta tions te Bloemendaal en Haarlem, en door de hoeren Mos en Schreurs na mens het personeel van Overveen. De zen schetsten den jubilaris als een humaan en ijverig ambtenaar, wien ten groote toekomst is weggelegd. Hedenmiddag wordt de inspecteur van de Maatschappij, de heer Ver schoor, verwacht, die het bij deze ge legenheid gebruikelijk geschenk zal aanbieden. Op de receptie verschijnen abon- nés, vrienden en inwoners, die den jubilaris blijken van waardeering aanbieden. Vanmiddag om 5 uur zou een com missie, bestaande uit ingezetenen van Overveen den heer Van Leeuwenstein complimenteeren, waarbij hem door don heer Loom&n een stoffelijk blijk van hoogacht ng zou worden aanga- boden. Nog kan medegedeeld worden, dat de oorkonde keurig gecailigra- feerd werd door den heer D. de Bruin te Amsterdam, een der vroegere col lega's, die de aardige gedachte had, den rand van de oorkonde te versle ren met de wapens van de gemeen ten, waar de jubilaris in functie Is geweest. Haamstede. Het Steuncomité to Heemstede heeft een circulaire verspreid, waarin het mededeelt, dat liCt over een beperkte hoeveelheid Belgische AntiiraCiet de beschikking hoopt te krijgen en voor zoover die hoeveelheid niet benoo- digd mocht blijken om aan de behoef ten van onvermogenden gedurende dozeu waiter te voldoen, zou het Co mité het overschot aan minder ge goeden, einde.ijk zoo mogelijk nog aan meergegoeden eventueel ter be schikking willen stellen, ter aanvul ling v an den door hen benoodigden voorraad voor den winter. Aan hen die de circulaire ontvan gen hebben verzoekt liet Comité nu, to verklaren welke hoeveelheid zij voor f 1.75 per H.L. wcnschen te ont vangen. Zij nemen daarbij de ver plichting op zich, vóór den Isten klaart de volle hoeveelheid te aan vaarden of zulk een dool daarvan, als hun door het Comité zal worden ge- gund. Tot zoover de circulaire, die, wan neer wij het goed begrijpen, de bedoe ling heeft, te voorkomen, dat het Steuncomité met een deel van den voorraad, dien zij voor onvermogen- den inslaat, blijft zitten. binnenland OESTERSCHIP GEZONKEN. Een door een motorvaartuig ge- a.eepte tjalk mot WXl.OÜO leverbare oesters, behoorende aan een kweeker uit Ierseke, is bij Willemstad gezon ken. De oesters waren in de Zuidei- zee gevischt en aan boord genomen en bestemd voor Üstende. De lading was verzekerd. De bemanning der tjalk kon zich in haar roeiboot redden en op het motorvaartuig opgenomen worden. BATAVIER V. Naar de „N. R. Ct." verneemt, is de brand in de lading vau de „Bata vier V", liggende in de Theems, van weinig beteekenis geweest. BEZICHTIGING DER GRAFELIJKE ZALEN. De Minister van Waterstaat brengt ter kennis dat van 15 tot 27 Sept. de Grafelijke Zalen op het Binnenhof te 's-Gravenhage voor het publiek geslo ten zullen zijn en dat op Dinsdag 21 dezer na de plechtige opening van de Vereenigde Zitting der Staten-Ge- neraal, welke zal plaats hebben in de Groote Grafelijke Zaal, van drie tot halfvijf nam. gelegenheid zal be staan tot bezichtiging dier zaal, waarbij toegang zal worden verleend door den ingang in den noordweste lijken toren van de zaal, terwijl deze door den zuid-westelijken, toren zal zijn te verlaten.- (St.-Ct.) DE EN'GEL&GIIE CENSOR EN DE LEGATIES. Men deelt aan hel .jlbld." mede, dat het in de bedoeling ligt van de Britsche Regeer! ng, dat, behalve de officieele zendingen aan de te Lon den gevestigde gezantschappen, ook de andere brieven, gerioht aan de gezanten persoonlijk of aan de leden der gezantschappen, uit overwegin gen. van hoffelijkheid niet worden ge opend door den Britschen censor. In vehband hlermode wordt aanbe volen op de adreezijde van bedoelde brieven op in het oog vollende wijze in de Engelsche of Franeche taal de ambtelijke hoodanigheid der geadres seerden en het adres van hun ambte- bureau te vermelden. OPLICHTERS GEARRESTEERD. Hedenmorgen zijn op het hoofdpost kantoor te Amsterdam door de ro- cherche twee als heer gekleede per sonen gearresteerd, die wederrechte lijk aangeteekende «tukken in ont vangst namen. l)o hoofdschuldige ls recidivist en heeft zich ongeveer 5 jaar geleden te Rotterdam aan de zelfde practijken schuldig gemaakt, tot hij betrapt werd en zijn straf on derging. Niet lang geleden was hij op vrije voelen gekomen en had zioh te Amsterdam gevestigd om daar met een medeplichtige zijn practijken te hervatten. Door het ledigen of open breken van brievenbussen bij parti culieren wist het tweetal zien de kou- m.govmgon toe te eigenen, die zij dan door net plaatsen van eon valseue handteekeuing m ontvangst namen. De rucuercne die neu op net spoor was genomen, hield üeu reeds eem- gon lijd in net oog. Gistereu weid den gemxieu dag op net pustaautoor hun hvtn&l afgewaent zunuer uat zy kwa men opdagen, loon zy iiuunnmoigen eentar verscnenen om weer een «au- gvtooaend stuit al te aaien, konden zij op nwieruaad worden betiapt op het uogenniik dal de nanuluokoiung ge plaatst werd. GEWOONTEN. Gowoonte, zegt liet spreekwoord, is oen tweede na vuur. Zyu wij gewoon bepaaiuo dingen dagelijks w doen, uun gaan zij van een leien dakje; wat ons eerst moeite kostte, wat inspan ning van ons ©iscnte, wordt een ge woonte, wordt een deel van ons zelf, voreonigt zien met ouzo natuur. VN o nobnen merbij te onderschei den: goede en siecnco gewoonten. Is liet va vii moeilijk iets goeus aai wij ieoereu dag doen kunnen, tot een gc- woumo te maken, even moeilijk is het een siecnte gewoonte al te leggen. D.t moet ons echter volstrek* niet aJscni ikkóm w, is nu eeumaai oen feit, dat men zouu»r inspanning, in den logei weinig oi meis verkujgt. Ook is net met minder wuar, uat net van zeer groot belang is, goede ge woonten te iiebbéu ui aal st,rk en einsug willen van liet goede »ungza- uterband een gewoonte wordt, u ie neiging heen van het goedé af te wij ken, moet begmneu om te trachten net „goed winen" tot oen gewoonlie te maken. Gewoonte mag editor niet ontaar den in een sleur. Wanneer datgene wal wij tot gewoonte gemaakt hebben, zoo weinig van onze kracht en mood eisdit, dat wij innerlijk verslappen u» indommelen, clian is de verdienste gering gewerden en levert dit zelfs ecu gevaar op, dat onze ijver, onze cn.agie te loor gaat. Daarom moeten wij er ons niet zoo zeer op toeleggen om de dingen uit gewoome te doui, maar voei meer uit bewuste gewoonte. V\ y moeten weten, dal nui-goed is op den ingeslagen weg voort te gaan en op dezelido kalme maar zekere manier. Omdat het goed is, doen vvy het en steeds voelen en denken wy er moer bij; vvy moeten stoous meer ijver ontwikkelen, 3teeds wou drang in ons gevoelen naar liet goede en wanrachng verdienste.ijke. w ij moeten innerlijk wakker- blijven, onze krachten aanwenden en ons in zicht steeds he»derder maken. Deze waarheden zijn eenvoudig; maar in haar eenvoud ligt het ken merk van het ware. De middenstan der, die cr geheel van doordrongen is, is op den ju isten weg- Kerst tracht hij het goede te kennen; dat iB voor hem o.a. ontwikkeling, kennis zoowel van menschen als van zaken; werk lust eu ondernemingsgeest; stiptheid en eerlijkheid. Met deze wetenschap tracht hij zich te gewennen aan het ernstig streven om zich hierin meer en meer te volmaken. Hij houdt zijn geest daarbij wakker( ja maakt hem otoeds wakkerder; want liij geeit zich steeds rekenschap van zyn doen en laten. Hij doet mets omdat anderen liet doen, maar omdat hij zich dege lijk bewust is, dat die manier van bundelen, he'.zij zelf gevonden, hetzij van auderen overgenomen, goedo re sul talen geeft. Wie het zich tot een gewoonte maakt steeds zijne gedachten bij zijn zaken te houden, te trachten eigen werk wijze te verbeteren en de methode van andoren te bestudeeren om ze te eigen bate aan te wenden, houdt zich vrij vau eiken sleur en baant zioh met be wustheid don weg tal succes. C. KOENRAAD. (Middenslandsbond). Berichten ons oesonden door het Haagsch Correspondentie bureau. YERHOOGING VAN DEN SUIKER PRIJS. De Minister vuu Landbouw, Nijver heid en Handel heeft in een circulaire aan de burgemeesters medegedeeld, dat de maximum prijs voor witte ge raffineerde suiker voor den groothan del met ingang van 15 September a.s. door hem verhoogd is tot f 51 per 100 KG. netto contant met 1 1/2 kor ting. Bij koninklijk besluit ls nader be paald, daX. aan G. Groenevelt te Ilaar- icm, laatstelijk wagenbestuurder b;j do Amstendamsche gemeentetram, met ingang van 23 Juli 11)14 eqn jftttr- lij'ksch pensioen zal worden verleend Vervolg Stadsnieuws. JUBILEA. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat W. T. H. Reynen, Nassaulaan 46, eii F. Spuybroek, Generaal Cronjé- 6traat 147 rood, beiden hoofdconduc teur in dienst der 1L IJ. S. M. voor 25 jaar ln dienst der Maatschappij traden. Door den waarnemend chef, den lieer Muller, werden beide jubilaris sen bij hen thuis gecomplimenteerd. De heer M. overhandigde hun tevens namens de maatschappij een envelop pe met inhoud en de oorkonde. Beide hoofdconducteurs hadden ver der den dag vrij, ZWEMSCHOOL. Do temperatuur van het water was licdeuiinorgen 6 uur en om hedenmid dag 12 uur CO graden. P E RSONE EL-F 1 HM A BEIJNES. Men .^hrijft ons Maandagavond had in de zaal van „Het Blauwe Kruis" een vergadering plaats voor het personeel van de fir ma Beijnes. Behandeld werden twee voorstellen der firma, betreffende een loonsverhooging waaraan vastgekop peld was verlenging van den arbeids tijd. Na gehouden bespreking werden bolle voorstellen met Overgroote meerderheid verworpen en een tegen voorstel van het personeel, n.l. 2 cent per uur opslag met 10 procent ver hooging van stukwerk, met 317 stem men aangenomen. HUN DAGELTJKSCH WERK. Naar aanleiding van het bericht over de bierdrinkers op de losplaats van bouten aan liet Spaame, deelt men ons mede, dat de directie van liet Kaarseladeveer juist alle maatrogelen neemt, om te voorkomen, dat de biert drinkers hun vak uitoefenen op het los- en laadtcrrem van deze onderne ming. Van 't Kantongerecht 'T PALEIS VAN JUSTITIE. 't Verslag van 't kantongerecht kan ditmaal al heel weinig bijzonders bo vatten. Goed elf uur was de zitting nfgeloopen en in den korten tijd, dat zij had geduurd, was er zóó weinig voorgevallen, dat de plaatsruimte in deze courant beter kan besteed wor den. De chronometers van de veldwach ters in Haarlem's omstreken werken tot spijt van vele automobilisten nog altijd correct en de verontschuldigin gen van de verschillende cliauffeurs zijn even oninteressant als de excu ses van de vaders en moeders, die hopen aan één of meer gulden boete te ontkomen ofschoon ze de Leer plichtwet toch overtreden hebben. We zouden dan ook niet van de zit ting van hedenmorgen gerept hebban als niet iets anders te melden was ge weest. Vandaag was het 25 jaar geleden, dat het Palcis van Justitie ingewijd werd door den toenmaligen Minister van Justitie. Voor dien tijd word recht gesprokens in de Zijlstra-at, tot dat een school in do Jansstraat door 't Rijk werd aangekocht en op dia plaats 't nieuwe Paleis van Justitie gesticht.. Twee jaar duurde het. voor dat 't getouw klaar was en' de eene of andere ougeiuiks\ ogel voor 't eerst plaats nam in 't bankje. We hebben van een herdenking niets gemerkt. Verkerk liep rond, als of hij nergens van wist en nooit de oorkonde had gelezen, die boven in een der kamers van 't gebouw hangt. Sinds 23 Mei 1898 is hij nu al con cierge en heeft dus een flink gedoeke van die kwarteeuw medegemaakt. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. R., te Velsen, overtreding Hin derwet, f 10 boete of 10 dagen hech tenis. B. van B., te Velsen, overtreding Drankwet, f 10 boete of 5 dagen hech tenis. J. C. van E., te Haarlem en 3 an deren, overtreding Leerplichtwet, 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis en 6 boete of 3 dagen hechtenis. A. P. van D., te Haarlem, overtre ding Wapenwet, f 3 boete of 3 óagien hechtenis. C. F., te Schoten en 4 anderen, overtreding Algemeene Verordening voor den polder „de Voleerbroek", al len f 3 boete of 3 dagen hechtenis. Th. H. de M., te Schoten en 4 an deren, overtreding Melkverordening Haarlem, f 5 boete of 5 dagen hech tenis, f 10 boete of 5 dagen hechtenis, f 15 boete of 5 dagen hechtenis. M. L. C. v. d. M. en C. A. v. d. M., beiden te ZandvooM, overtreding Melkverordening Zandvoort, 6 boete of 5 dagen hechtenis en 10 boete of 5 dagen hechtenis. A. A. II., te Haarlem en 4 anderen, overtreding Motorverordening Haar lem, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, en f 1 boete of 1 dag hechtenis. II. J. B., te Haarlem, en 33 ando ren, overtreding Politieverordening Haarlem, 1 boete of 1 dag hechte nis, f 0.50 boete of 1 dag hechtenis, f 5 boete of 5 dagon hechtenis, 8 boete of 5 dagen hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 2 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 1 dag hechtenis en f 2 boete of 1 dag hech tenis. H. B ta Alkmaar, en 2 anderen, overtreding Politieverordening Zand voort, f 1 boete of 1 dag hechtenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. van W., te Vs-Gravenhage, straatschenderij, vrijgesproken. C. van P., te Es-mond aan Zee en H. K., te Assendelft, een trekdier on beheerd laten staan, ieder 13 boete of 3 dagen hechtenis. A. J. V te Schoten en 8 anderen, rijden en loopen over verboden grond, 1 boete of 1 dag hechtenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 5 boete of 9 dagen hechtenis en f 8 boete of 3 da gen hechtenis. D. K., te Haarlem, en 39 anderen, overtreding Motor- en Rijwielregle ment, 2 boete of 2 dagen hechtenis, f 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 week tucht school en 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. M. T te Haarlem, openbare dron kenschap en overtreding Wapenwet, f2 en f 3 boete of 2 en 3 dagen hech tenis. Voorts werden er nog 88 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 2 boete of 2 dagen hech tenis, f 3 boete of 3 dagen hechtenis, f 4 boete of 3 dagen hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, f 6 boete of 3 dagen hechtenis, f 8 boete of 3 dagen hechtenis, 10 boete of 3 dagen hechtenis, f 12 boete of 3 dagen hech tenis en f 15 boete of 3 dagen heoh- tenis. Uit de Omstreken IJmuiden. De Staaiscourant bevat de gewij zigde statuten van de Naamlooze Vennootschappen StoomvissclierijOn „Noordzee" en „Lctty" en van de Ilaringvisachcrij Maatschappij „Ca rolina", allen te IJmuiden. Marktnieuws VEEMARKT. Op de alhier gehouden veemarkt, den 15en September 1915, worden aan gevoerd en verkocht: Pinken 2 stuks. Nuchtere kalveren 8 stuks f 18—f 14. Schapen 10 stuks. Biggen, 29 stuks f 17—f 15. Paarden, 1 stuks. imsterdamiche Bears. Openingskoersen van 15 September 1915. HOLLANDSCHE HANDELS BANK. 5 pCt. Nederland 101 15/16. Deli Mij. 477. Senembah 471. Amsterdam Rubber 14714. Kon. Ned. Petroleum 516. Denver 7. Erie 29. Kansas 25 3/4. Missouri 7 1/2. South Rail 15 3/4 Union Pacific 130 1/2. Studebaker 114—16. Amalgamated 74. Am. Car. en Foundry 67 1/2. Am. Hide en Leather 37 1/4. Cm. Cigar 45. Cm. Steel 73 3/4. Cm. Marine 1 9/16. Prof. idem 9 3/4. Marinebonds certif. 69. Burgerlijke Stand HAARLEM. ONDERTROUWD: 15 Sept.: A. J. Verwoendt en J. W. H .GascarcL H. H. Snijder en A. M. Wijers. C. van Eijk en J. M. van Deur sen. M. G. Groothuis en M. Bergman, B. Bakker en. D. J. Hartman. A. M. Bongenaar en J. A. La Pierre. W. J. Dubbe en M. C. Swart. GETROUWD: 15 Sept. G. Booms en I. Schippers. II. P. Scheel'ings en J. II. Witte. W. P. de Ve-er en E. C. v. d. Aar, F. Ver steeg en W. C. Uilenbroek. BEVALLEN: 12 Sept. R. van Es—de Lang z. 14 P. v. LoevezijnSteffers d. 13 A. van Zilt—v. d. Werf z. 14 M. C. Har- lendorf—Staalman, z. De onderstaande têlegramraen z(jn ontleend aan bit Algemeen Handelsblad. OP HET WESTELIJK OORLOGS TOON EEL. FRANSOH LEG E R B E RIOITT. PARIJS, 14 Sopt. (Reuter.) De le vendige artiUeriö-duelg rondom Atrecht, Roye, Vouvion, in Cham pagne en Lotharingen duren voort. OP HET OOSTELIJK OORLOGS- TOONEEL RUSSISCH LEGER'BERJGHT. PETERSBURG, 15 Sept. (P. T. A.) Rapport van den genoralen staf: Ia do et rook ten westen van de stad WysEenevec wierpen de Russische troepen de Duitschers uit het dorp Rydomil en de omgeving. Zij trokken zich overhaast teryg en werden ver volgens-verdreven uit het dorp Ros- toki, waarbij zij zware verliezen lo den. Het aantal krijgsgevangenen, tot dusverre vastgesteld, bedraagt 20 officieren en 2000 man. liet vuur der Russen verijdelde pogingen van do Duitschers om ten einde liet Russisch offen sief tot staan te brengen, tegenaan vallen te doen bij de dorpen Gontof en Dithowec ten zuidwesten van Wischnewcz. Hier maakten de Rus sen eveneens ongeveer 140 officieren en 7300 man krijgsgevangen, terwijl zij een zwaar kanon veroverden, vier lichte stukken, vier caissons, 26 mi trailleurs en veel ander oorlogstuig. In Galicië vervolgen de Russen de Oostenrijkere, die terugtrekken in westelijke richting van het SereUi- fronL De Russen leverden enkele he vige geveohten bij de dorpen Gliad- ka. Gobrof, Jusephawka ten weeten van Tamopol, evenals bij het dorp Zwiniacq in de omgeving van Zalis- »iki. De gevechten bij Jusephawka en Zwiniacq werden geleverd op 12 September de Russen maakten daar ruim 2700 man en 35 officieren krijgs gevangen en veroverden vier mitrail leurs. Tusschen 30 Augustus en 12 Sep tember maakten de Russen ruim 40.0(0 Duitecliera en Oostenrijkers krijgsgevangen. In de Zwarte Zee vernielden de Russische torpedobooten voor de kust van het steenkolengebled oen groot stoomschip. PETERSBURG, li Sept. (P. T. A.) De druk der Duitschers op de omge ving van de Pikstern- en Sauken- meren en het dorp Rakiszki ten wes ten van de linie Jakobetadt—Duna- burg duurt voort. In do buurt van 't spoorwegstation Podbrodze werden telkens herhaalde aanvallen van de Duitschers afgeslagen. Ten westen van Podforodze in de streek van MeLszagola waren de aan vallen der Duitschers buitengewoon hevig. Aan het front van do streek van Orany af tot ongeveer in de buurt van liet dorp Kossowo zetten de Duib sellers den opmarsoh met behoed zaamheid voort in oostelijke richting. Er werden hier vrij ernstige gevech- ton geleverd in de buurt van de dor pen Mosty en Czennca ten westen van Slonim. Ten zuiden van do Pina trok de Duitsche cavalerie terug naar de streek, waar Turia cn Pripjet sa menvloeien. By Zwizdje in de buurt van De- rasjno overschreden de Russen met succes den Goryn, trokken onder ge vechten voort en namen een geheel Oostenrijksch bataillon gevangen. In de streken van Deraajno en Kle- wan gingen de Duitschers over tot 't offensief. Dit word eohter gestuit. Door een krachligen tegenaanval maakten do Ruescn vorderingen in de streek ten westen van Klewan en namen duur hij het dorp Oleazwa meer dan 1300 man gevangen. ITALIAANSCH LEGERBER1CHT. ROME, 14 Sept. (Reuter.) (Commu niqué). De ltuliaansche verkeuning»- delachemenlm hebben eterke Ooa- tcnrijKsche afdeeiingen bij Cunego en Fosseruica aangevallen en verslagen. Aan de Boven-Cordevole bescnoten de Oostenrijkere met veel zwaar ge schut het lialiaansche front van Col Torent tot Col di Lana. DUITSCULAND. BEZICHTIGING VAN DE GEVANGENKAMPEN. BERLIJN, 14 September. (W. B.) De „Nordd. ALlgem. Zeit." bericht „Tusschen het Duitsche en het Rus sische ltoode Kruis is met goedkeu ring van beide regeeringen een over eenkomst getroffen, .waarbij wordt bepaald, dat drie Duitsche zustors van het Roode Kruis Rusland, en drie Russische zusters Duitschland zullen bereizen, om met gedelegeer den van het Duitsche Roode Kruis de kampen voor krijgs- en burgerlij ke gevangenen te bezichtigen. De Duitsche zusters van het Roode Kruis zijn in Rusland aangekomen en werden aan de grens door eene deputatie van het Roode Kruis ont vangen. De Russische zusters van het Roo de Kruis kunnen, met het oog op het menschllevend doel van haar reis, tijdens haar oponthoud in Duitsch land eveneens rekenen op volslagen tegemoetkoming van allen, met wie zij in aanraking zullen komen." FRANKRIJK. ZWITSERSCIIE BLADEN OVER DEN TOESTAND. PARIJS, 14 September. (ITavas). In een artikel over den toestand in Frankrijk schrijft de te Genève ver schijnende „Tribune" „Niettegen staande het vooruitzicht, dat de oor log nog lang zal duren, valt op het moreel van de burgerlijke bevolking zoo weinig aan te merken, dat de regeering den staat van beleg in de midden-zóne opgeheven heeft. Nie mand zal kunnen loochenen, dat dit een teeken van een goede moreele gezondheid is in een land, dat in oorlog is. Het vertrouwen van het volk in de kracht van het leger neemt voortdu rend toe en de economische toestand is geenszins verontrustend. Sedert zes maanden is de prijs der levens middelen zoo goed als stabiel en daar de heerschappij ter zee verzekerd is, behoeft er geen vrees te bestaan voor verhooging der prijzen." De „Gazette de Lauzanne" zegt in een artikel over het bezoek van but- tenlandsche journalisten aan de Frunsche fabrieken van oorlogsmate riaal „Hoewel de legers van Duitschland en Oostenrijk zioh door hun kanonnen een weg hebben weten ta banen naar de binnenlanden van Rusland, meen ik te mogen verkla ren, dat de toekomst aan de Duit schers pijnlijke verrassingen zal brengen. Er worden door de smeden in de werkplaatsen van Vulconus yreeselijke wapens gesmeed, en iemand, die goed bekend is met de coulisses van den oorlog, zeide on langs tot mij„Het wachten is ver velend, maar de oppertievel hebber weet te wachten. Zijn uur zal echter slaan. Wees daan an verzekerd." Thans ben ik er zeker vanik heb gezien en begrepen." TURKIJE. IN DEN KAUKASUS. PETERSBURG, 14 September. (P, T. A.). (Bericht van den Generalen Stuf van het Kaukasus-ieger van 12 September) In de kuststreek kanon- en geweervuur. In de richting van Olty schermut selingen tusschen verkenners. In de richting van Melasqhort ver dreven Russische troepen de Turken uit Ardjeh. Op de andere gedeelten van het front geen veranderingen. VEREENIGDE STATEN. DUITSCH-AMERIKANEN EN DE LEENING DER GEALLIEERDEN. NEW-YORK, 15 September. (Reu ter). Ook een invloedrijk deel van de Duitsch-Amerikaanschè bankiers zal deelnemen aan de leening van een milliard dollars ten behoeve der ge allieerden. Natuurlijk zijn ondor dezen niet do meest vurige Duitsch- gezindon, maar toch hcast wel allen Amerikaanschc bankiers van Duit sche afkomst. Een van dezen zeide „Onze sympathieën zijn in dozen oor log natuurlijk met do Duitschers, maar wij zijn in de eerste plaats Amerikanen en wenschen den voor spoed der Vereenigde Staten, die be dreigd wordt als de leening mocht mislukken. Daarom zouden we het betreurd hebben, als wij niet tot deel neming waren uitgenood!gd." VEREF.NIGDE STATEN EN DUITSCHLAND. LONDEN, 15 September. (Reuter's bijz. dienst). De „Daily Chronicle" zegt, <1at de drie jongste gebeurte nissen de gevoeligheid in Amerika tegen Duitschland hebben doen toe nemen, namelijk de ontdekking van de samenzwering om het stoomschip „Saint Anna" ln brand te steken, de poging om een werkstaking uitte lokken in de Atlantische zeehavens, en het feit, dat Duitsche samenzweer ders de Philippijnen gebruikten om oen complot to smeden tegen de Brit sche regeering in Engeland. Zeven leiders van do Dultache brandstichters wachten hun veroor- deellng. DE ZAAK-DUMBA. NEW-YORK. 14 September. (Reu ter). Dr. Dumba heeft verklaard, dat hij aan de regeering te Weenen heeft verzocht hem verlof te verleenen, ten einde hem m staat te stellen de om standigheden uiteen te zotten, die geleid hebben tot het verzoek van de Vereenigde Staten om hem terug te roepen. DE GROOTE LEENING. WASHINGTON, 14 September. (Reuter's bijz. dienst). Wij vernemen van hoog officieele zijde, dat do ro- georing der Vereenigde Staten noch zal goedkeuren noch afkeuren, dat aldaar onderhandeld wordt door de vertegenwoordigers van de geallieer den over een leenmg van 1000 mil- lioen dollars. Men stelt zich op het standpunt, dat de aandacht der regeering door de betrokken bankiers niet op de •zaak is gevestigd en dat dezen vrij zijn naar eigen believen te handelen \oor zoover er geen wettelijk beletsel is in de wijze, waarop de voorgeno men leening tot stand komt. Niettegenstaande het enorme be drag, dat gevraagd wordt, beschou wen de autoriteiten het als een han delskrediet, dat in zijn wezen niet verschilt van andere transacties, die ongevraagd in het afgeloopen jaar hebben plaats geiiad. OP ZEE. Wolff seint uit Christiania: Het ministerie van buitenlandsché zokeai heeft door bemiddeling van heit Noorsche gezantschap te Berlijn aan bet Noorsche ministerie van buïten- lnndsche zaken laten mededeelen ter sake van het in den grond boren van het Noorsche stoomschip „Svein Jarl" dat aan het schip geen kenteekenen ian neutraliteit t-: zien waiecn en dat e.' geen verlichting noch van een der1- gelijk kenteeken noch van een vlag te zien was. De schuld treft dus alleen den gezagvoerder van het stoomschip, zoodat het Duitsche rijk, volgens de bepalingen van het volkenrecht, niei do verplichting om schadeloosstelling uit te keeren, kan worden opgelegd. Toch verklaart de Duitsche regee ring zich bereid om in dit geval ver goeding toe te slaan voor de aar» de betrokken Noren toegebrachte schade, vooral met het oog op het verlies aan menschenlervens, dat de Duitsche re geering ten zeerste betreurt. De Duit)-' sche regeering wijst er echter aan het einde harer rnededeeling op, dat zij in het vervolg in de dergelijke gevallen wanneer de bemanning van neutrale schepen de gevaren van den sedert een half jaar gevoerden duikbooten- oorlog als het ware uitlokt en de haar van Duitsche zijde aanbevolen voor- zichtigheidsmaalregelen verzuimt da verantwoordelijkheid niet meer kan aanvaarden, wanneer neutrale sche pen voor vijandelijke mochten wot4- den aangezien. Verspreid Nieuws BRAMWELL BOOTH OVER DEN OORLOG. Harold öegbie, van de Daily Chro nicle, heeft Br am well Booth, den-lei der van het leger de3 heils, over den oorlog geïnterviewd. Hij sprak eerst over het internationalisme, in het heilsleger belichaamd. Dit is door den oorlog gesterkt, beweerde hij. In on zijdige landen ontstond nieuwe geest drift, voor het heisleger. In Duitsch land, waar natuurlijk een gToot deel der heilsoldaten onder de wapenen staat, predikt het leger hernieuwden trouw aan de internatiole idee. Een deel van het ondersteuningswerk wordt er door het heilsleger bestuurd. In België zijn alle officieren, op een paar na, op hun post. In Engeland zijn er 40.000 van het heisleger, d. w. z. 20.000 eigenlijke heilsoldaten en. 20.000 aanhangers, in dienst van het Engelsche leger getreden. Zij doen hun plicht jegens „God, koning en vaderland". Al wat in kahki is, voelt zich in deze dagen ook tot het heilsle ger meer aangetrokken. De mannen, die naar het front gaan, voelen meer behoefte aan het ernstige woord en het vrome gezang van het heilsleger, dan aan de zinledige liedjes, waarop zo getrakteerd worden op zooge naamde uitvoeringen voor den sol daat. Booth acht hel nutteloos te bewe ren, dat deze oorlog is voortgekomen uit het streven van Duitschland naar wereldheerschappij. Iedere natie streeft naar iets, wat daar heel veel op lijkt. Alle politiek heeft materialistische oogmerken. Uit de aanbidding van den Mammon en de verzaking van God is deize oorlog ontstaan, meent Booth. Intusschen acht hij den oor log lang niet zoo verwoestend als de drank, de prostitutie en de oecono- mische druk. Eén zoo'n oorlog in do honderd jaar zou hij nog zoo erg niet vinden, indien die drie euvelen daarmee uit de wereld konden wor den geholpen. Booth heeft tijdens dezen oorlog al oen verdieping van het godsdienstig leven waargenomen e.n verwacht na den oorlog een ster ke godsdienstige opleving. („N. R. Ct."). SIR PERCY SCOTT. 'Admiraal Sir Percy Scott, bekend als de waarschuwer tegen de duik boot, thans benoemd tot leider der verdediging van London tegen lucht aanvallen, heeft in Engeland een grooten naam als artillerist. In 1896, toen hij het bevel voerde over den kruiser Scylla, heeft hij zijn reputa tie gevestigd door het artilleristisch vermogen van dal schip tot een onge kende hoogte op te voeren. Hij werd toen overgeplaatst naar de Terrible en bereikte daarmee dezelfde verras sende resultaten. Hij maakte op dit gebied school bij de vloot. In 1995 werd hij tot inspecteur van de schiet proeven benoemd. In Maart J913 Ls hij uit deD dienst getreden en bij liet uitbreken van den oorlog als adviseur voor marinozaken opgetreden. OORLOGSWERK VOOR DEN BEELDHOUWER. In het London Goneral Hospital heeft de directeur zich van de hulp van eenige bekende beeldhouwers ver zekerd voor het maken van epaiken bij gevallen, waar ernstige ontwrich tingen verholpen moeten worden. De grondige kennis der anatomie van het menschelijk lichaam, die de gue- de beeldhouwer bezit, maakt hem tot een zeer nuttigen helper voor den heelkundige, die zich andere vaak in bijzondere gevallen met minder bruik baar materiaal moet behelpen-

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 2