De Europeesche Oorlog. TWEEDE BLAD. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1915 Op het Westelijk Oorlogsveld. Hel officieel Fransch legerbe- richt luidt Aan den Yser duurt do kanonnade voort. Ten Noorden en ten Zuiden van Atrecht, ten Noorden van de Oisa en aan het Aisne-Marne-kanaal be schoot Fransche artillerie met ver nietigend resultaat de verdedigings werken van de Duitschers. In Cham pagne, in Argorme en tusschen Maas en Moezel artillerie-acties en bom- mengeveohten. Lunéville en Com- piègne werden opnieuw gebombar deerd. Negentien Fransche aeroplanes wierpon honderd bommen op Trier. Het station en de Reichsbank werden getroffen. Ook werden 58 bommen ge- worpen op de stations van Dommary en Baroncourt. Andere aeroplanes bombardeerden do stations to Donaueschingen en Marbach. De activiteit der artillerie aan bet front in Artois duurt voort. Ten Z. van de Somme wederzijdsch bombar dement, dat vooral bevig wa9 in den omtrek van Tillolby, le Cessier en Peuvraignes. De artillerie-actie duurt voort aan het Aisne-Marnekanaal bii Sapigneul en Godat In Cham pagne. ten noorden van het kamp van Chalons en aan den westelijken zoom van de Argonnen in het bosch Mortmare brachten Fransche batte rijen het vuur van de Duitscho mi- trailleurs tot zwijgen en werden en- 1 knie vooruitspringende deelen der Duitsche linie met succes beschoten. Aan het overige front was de nacht kalm. Fransche vliegtuigen bombardeer den het station van bet spoorweg snijpunt Bensdorff bij Morhangc en de Duitsohe kantonnementen bij Cha- pelle in de Argonnen en bij Lange- marek ten noorden van Yperen. Het officieel D u i t s c h legcrbe- richt luidt: Onder gedeeltelijk zeer levendige actie der artillerie van weerszijden verliep de dag, die overigens geen belangrijke gebeurtenissen bracht. Een zwakke Fransche beweging te gen het sluishuis van Sapigneul (ten noordwesten van Reims) is afgesla gen. Op Trier, Mörschingen, Chateau Salint en Donaueschingen werden door Fransche vliegtuigen bommen geworpen. Bij Doiiuuesehingeii ls een personentrein met mitrailleurvuur (beschoten. Eenige personen werden gedood en gewond. Van het boven Trier verschenen eskader werd een vliegtuig bij Lommeringen ten zuid westen van Fentsch omlaag gescho ten. Op het Oostelijk Oorlogsveld. Het officieel Russisch legerbe- bicht luidt Bij Riga, Friedrichstadt en Jacob- staot geen belangrijke wijzigingen in den toestand. Op het front van den Beneden- Eckau en ten westen van Mitau scher mutselingen tusschen. kleine afdee- Ilngen. Het artillerieduel is geducht toege nomen van Linden tot 20 werst ten noordwesten van Friedrichstadt. Ver bitterde gevechten ten westen van Ja- cobstadt en bij de meren Pickstern en Sauken duren voort. Ten weeten en zuidwesten van Du- ra burg voeren de Duitschers eon krachtig offensief. Gevechten bij Abeli, Owniany en meer zuidwaarts worden met groote hardnekkigheid gevoerd. Nabij het station NowoSwenzja- ny is de spoorweg door do Duitschers afgesneden. Onder den druk van do Duitschers, die tot een beslissend of fensief overgingen tusschen Nowo Swenzjany en Wilna trokken Russi sche tcocpen terug naar de omgeving van het station Podbrodse. In de streek ten westen van Wilna i meer naar het oosten tot Orany is de toestand dezelfde. Op het front OranyMosti is do hardnekkige strijd tegen do Duit schers heviger geworden bij Skidel en meer naar het oosten. De Duitschers ontwikkelen een offensief ten oosten van Skidel. Bij de achterhoedegevechten om den druk van de Duitschers tegen te gaan, kon de Russische artillerie een krachtig vuur ontwikkelen. Op de wegen ln de lijn Wolkowysk 'Kartuskaja Beresa naar het oosten rukken de Duitschers bedachtzaam 'ocrwaarts. Hun pogingen om tot een krachtiger offensief over te gaan, ontmoetten overal een verbitterd ver- et en hadden niet den minsten in> loed op den geregeld voortgezetten terugtocht van de Russische troepen, waartoe van te voren besloten was. Tusschen Kotshine en Pinsk over het algemeen geen wijziging in den toestand. Kleine gevechten ten oosten van Drogitechin. Ten zuidwesten van het station Sarny blijven de Russische troepen de Duitschers tegenhouden, die po gen op te rukken voornamelijk langs de rivieren de Styr en Goryn en meer oostelijk bij KolkiSerash.no. Bij de ze laatste plaats wordt hevig gevoch ten. Ten westen van Rofno bij Dubno i Kremenez doen de Oostenrijkers vruchteloozo aanvallen. In Gali'cië bij Tarnopol gingen de Russische troepen onder een allerhe vigst artillerievuur van de Duitschers nog een weinig vooruit, waarbij zij eenige gevangenen maakten. De Rus sen wierpen de Duitschers terug die naar het noorden terugtrokken. Aan den Beneden-Sereth nabij Za- lechtchike trachtten de Duitschers door het offensief te nemen den op- marsch der Russen naar het westen tc stuiten, maar zij werden na een ■hardnekkig gevecht opnieuw vensla gen cn overhoop geloopen. Over het algemeen is bij de Duitsch-Oostenrijksche acties een 6treven waar te nemep om den schijn van offensieve operaties tc behouden, welko hun verliezen kosten, die niet opwegen tegon de resultaten. Het officieel Oostenrijksch legerbericht luidt: De toestand in Oost Galicië is niet veranderd. De Russen deden heden ochtend een aanval op het Oosten* rijlksch front aan de Strypa, maar werden teruggeslagen. Ook in Wolhynië gingen dë Russen met nieuwe troepen op verschillende plaatsen tot den aanval over. Terwijl de gevechten bij Nowo Alelc- sinic nog voortduren, worden de Rus sen bij Dubno en den Stubi el-sector overal met zware verliezen teruggö- slagen. De Oostenrijksche troepen in Lit- thauen zijn bij de vervolging der Rus. sen ten zuiden van Slonim door do Grhvda-laagte getrokken. Het officieel Da itsch legerbe richt luidt: Legergroep-v. Hindenburg. Op het front tusschen Dwina en Wilija ten noordwesten van Wilna gaan de Duit schers onder gevechten verder voor uit. Er werden 5200 gevangenen ger maakt, een kanon, 17 munitiewagens, 13 mitrailleurs, veel bagage buitje- maakt. Ook ten oosten van 'Olita maakt do Duitsche aanval vorderin gen. In de bocht van den Njemen ten noordwesten van Grodno kwam do vervolging tot halverwege Lida, der zuidelijk naderen de Duitschers den Zararsector. Het station Lida is 's nachts met bommen beworpen. Legergroep-Lcopold v. Beieren. Do vervolging in de richting van de Za- ra duurt voort. De Russische achter hoeden werden verdreven» Legergroep v. Mackensen. Ook hier kond'en de Russen do vervolging niet tegenhouden. Eenige honderden gevan genen werden -gemaakt. Zuidoostelijk oorlogstooneel. De toestand der Duitsche troepen is veranderd. Op het Zuidelijk Oorlogstooneel. Het officieel O o s t e n r ij k s c h legerbericht luidt Na de mislukte aanvallen der Ita lianen in de laatste dagen is Maan dag een stilstand ingetreden in de gevechten bij F'.itsch en Tolmein. Bij Plawa werden de Italianen door de Oostenrijksche artillerie overvallen en teruggeslagen op een front van verscheidene K.M. De luchtende Italianen leden zwaro verliezen. Aan het Tiroolsche front werden aanvallen van niet talrijke Italiaan- sche afdeelingen op de Oostenrijk sche stellingen bij de grensbrug in het Popenadal (ten zuiden van Scliluderbach) en in het Tonale- gebied afgeslagen. Over het algemeen was het rustig aan het zuidwestelijk front. Op Zee. DE „IIESPERTAN". Wolff seint uit Berlijn Naar het Wolffbureau van bevoeg de zijde verneemt, schijnt het op grond van de tot dusver ontvangen medodeolingen in verband met de te officieeier plaatse bekende feiten zoo goed als buitengesloten, dat een Duitsche duikboot iets te maken heeft met het zinken van de Engelsche pas sagiersboot „Hesperian". In de eerste plaats was volgens het stationnee- ringsplan der duikbooten op 4 Sep tember geen Duitsche duikboot in het zeegebied, waar de „Hesperian" ver ongelukte. Verder was volgens te Berlijn ter beschikking staande schil- deringen van het gebeurde van En gelsche zijde de aard der ontploffing zoo, dat de werking eerder aan een mijn dan aan een torpedoschot doet denken. Voor deze opvatting spreekt ook de omstandigheid dat, volgens de ter beschikking staande mededeelin- gon, het schip dicht bij den voorste ven is getroffen en twee der voorste ruimen volliepen. DUITSCHE VLIEGTUIGEN IN ACTIE. Een officieel D u i t s c h vlootbe- richt luidt Op 12 dezer deden Duitsche water- liegtuigen een aanval op de Russi sche maritieme strijdkrachten in de Golf van Riga en op Riga en Duna- rniinde. Een der vliegtuigen bemerk te voor de G-olf een Russisch moeder schip van vliegtuigen en bewierp dit met goed gevolg met bommen. Er werd waargenomen, dat brand ont stond. Een ander vliegtuig viel een torpedojager met bommen aan en had daarbij een treffer. Een derde vlieg tuig ontdekte in de Arensburger bocht een moederschip voor vliegtuigen en raakte dit met twee treffers. Een vierde vliegtuig dat bij Zozel een ge vecht had to leveren met twee Russi sche vliegtuigen, slaagde er in bo ven een torpedo-bootjager te komen en hier een treffer te maken'. Een vijfde trof twee Russische on dergedoken duikbooten voor Windau en bewierp deze rnet bommen. Het resultaat kon niet worden vastge steld. Hel laatste vliegtuig eindelijk wierp bommen op de werf te Duna- münde, waar torpedo's voor de Rus sische marine woi'den gebouwd en had hier zes treffers op de werkplaat sen en hellingen. Er onk-tond brand. Een vliegtuig ontmoette in de Golf van Riga een Russisch zeilschip, dat in den grond werd geboord, nadat de bemanning gered was. NOORSCH SCHIP AANGEHOUDEN. Het Bureau-Ritzau seint uit Ghris- tiania: Volgens een telegraphisch be richt van den gezagvoerder van het stoomschip „Biesheim" is dit schip door een Duitsche duikboot aange houden. Een Engelsch onderdaan, dio zidh op het schip bevond, is naar den onderzeeër overgebracht Aan het Noorsche gezantschap te Berlijn is opgedragen uit naam der Noorsche regeering bij de Duitscho wegens het gebeurde te protestecren. FRANSCHE SCHEPEN GETORPE DEERD. Do „Matin" deelt mede, dat Don derdagmiddag met enkele uren tus- schenruimte twee Fransche vracht booten getorpedeerd zijn in de Mid- dcllandschc Zee ter hoogte van Ornn. Het waren de „Aude" en de „Villo- de-Mostaganem" van de Compagnie Transatlantique. Verspreid nieuws van deoorlogsvelden IIOE GRODNO GENOMEN WERD. Dr. Stephan Steiner schrijft d.<L 2 September aan den Berliner Lokal Anzeiger uit den omtrek van Grodno: Na de verovering van Bjelostock wees de richting van den verderen op. marsch zich van zelf aan. Terwijl het leger Von Gallwitz van Bjelsk uit de Russen in de richting van Bjelow jets naar het noordoosten drukte, marcheerde het leger-Von Scholz te gen die laatste Njemen-vesting op. Uit da geweldige troepenmenigte, die de Russen hier bijeen gebracht had'den, bleek duidelijk, dat zij tot het laatsto oogenblik jwogden den opmarsch der Duitschers tegen ie houden. De door de Russen zoo vaak herhaalde bewe ring, dat hun terugtocht van zuiver strutegisehen aard is, kan niet veel aan het feit véranderen, dat we hier niet met een strategischen, maar met een tactischen terugtocht te doen hebben. In het geheel schijnen de Russen aan het front van het leger- Von Scholz ongeveer elf divisies sa mengetrokken te hebben. Dit i3 een geweldige massa op het betrekkelijk korte front, ofschoon de meeste divi sies, na de zware verliezen, die zij geleden hebben, niet sterker dan een brigade waren, 's Morgens om negen uur trok de eerste wielrijderspatrouil le liet marktplein van Bjelostock op en 's middags om drie uur hield daar het eerste volledige regiment parade. Denzelfden dag echter nog trokken do troepen verder naar Grodno. De eerste twee dagen werden de bewe gingen van het leger, ten gevolge van de moeilijke omstandigheden voor den trein, vertraagd. Het gelukte onzen troepen echter toch het verdedigde bruggehoofd van Joerovtz voor Basil- kow in het moerassig terrein van de Soejrrasz te nemen. lie stnjd was hier zeer kort. De Russen schenen gedemo raliseerd, want zij gaven de gewich tige en goed aangelegde stelling spoe dig op, cn zoo kregen de Duitschers het stadje Wasilkof gemakkelijk in hun bezit. 1-Iet leger zette zijn op marsch onmiddellijk voort, doch do 28ste Augustus verliep, zonder dat wij in aanraking met do nusseu kwa men. Den 29en werd do opmarsch krachtig voortgezc-t en over liet ge- heele front ontwikkelden zich hard nekkige gevechten. De Russen namen een uitstekende positie in, die dc vol gende ligging had: Lipszk met het daarvoor gelegen moerasgebied van de Bobr, de sector van de Szidra-beek mei de steile hooge oevers, de heuvel reeks van Sokolka tot Kamiorska Stara. Ondanks de uitstekend tot ver dediging geschikte ligging van de stel ling, konden de Russen daar niet stand houden, ofschoon de tegeaistnrid op vele plaatsen, vooral bij Lipszk en bij den Szidra-seclor, uiterst hardnek kig was. Nadat de Russen overhoop geworpen waren, werd de aanval op de geheele linie voortgezet in da alge» meeno richting Szaljewsja, Kusznitza, Nowydwor. Bij Kusznilz ontwikkel den zich nog hardnekkige gevechten, die blijkbaar ten doel hadden do Duitsche strijdmacht zoolang in haar opmarsch tegen te houden, tot de te rugtrekkende Russische troepen hun stellingen bij Grodno hadden bezet. Ook hier was de tegenstand spoedig gebroken. De Duitschers kwamen in den Loszoczna-sector, waar de vóór stellingen V3n de vesting Groduo reeds beginnen. De uitstekende hoog te-stellingen 233 en 209 waren woiis' waai- volkomen in orde, doch de Duitsche troepen vonden ze verlaten. Eerst bij do hoogte 196, 211 en 188 kwam liet tot strijd, doch op den avorud van den 31en Augustus werden deze stellingen stormenderhand go- nomen en daarmee waren de eerste .--stellingen van Grodno in Duitse)» bezit. Tegelijk hiermee gelukte het den naburigen troepen zich bij Blel- Jany vooruit te werken, dc daar voor bereide Russische stellingen te bezet ten en de beschieting van fort 4 bij Sztreljtschlki te beginnen. Het fort No. 4. dat den eersten September met de geheele artillerie onder intenshf vuur genomen werd, was ongeveer een half jaar geleden, volgens plan nen van Japansohe ingenieurs, aan gelegd'. Het was een missie van veer tig officieren, die onmiddellijk de ves. ting begonnen te herbouwen. Volgens 't plan der Japanners werd een gedeel te van de vestingen vernietigd, 'n ge deelte gemoderniseerd en daarbij nog nieuwe werken aangelegd. Bijzonder gewicht werd aan do vóór-stellingen gehecht. Deze zouden in een grooten kring bij lcrachtigen tegenstand el- ken aanval lang kunnen weerstaan Tegelijk met de militaire missie kwa men dertig zware kanonnen aan, die in de nieuwe forten werden ongesteld. Op deze wijze moeten, volgens Japun- sche plannen, ook Gssowietsj, Kofno en 0:ita hervormd zijn. 's Middags om half vijf nu werd het fort door Duitsche Infanterie bo stormd en om vijf uur was het in ons bezit. Na een strijd van drie uur ge lukte het den Duitschen troepen tie Russen ook het tusschenwerk 4 A af te nemen. Terwijl er om het fort ge vochten werd, gelukte het een Duit sche groep ten zuiden van fort No. 4 zich in de richting van fort No. 5 vooruit te werken. Na gevechten wei* den de hoogten 189, 210, 196 en 181 genomen en zoo kwamen Duitsche troepen binnen het gebied van fort No. 5, dat door de Russen ontruimd wc-rd, nadat zij het ammunitiemagn- zijn in do lucht hadden doen sprin gen. Den 2en September 's morgens was liet laatste tusschenwerk van fort No. 4 genomen. De Duitsche troepen bereikten den Njemon-oever. Het was reeds 's avonds laat, toen do Duitsche troepen het terrein aan de Njemen in bezit namen. Intussehen wc-rd in fort 6 en 7 hevig gevochten. Grodno brandde gedeeltelijk. Aan de avondlucht lichtten roode vuurzuilen en beschenen de vele kerktorens van de oude stad. Grodno was een hel van uur eai kruitdamp. Het scheen alsof de Russen in de laatste uren zich bo dacht hadden en nu de vesting nog wilden behouden, naxlat zij de ge wichtige deelen reeds verloren had den. Zij deden nog eesns wanhopige pogingen om te redden, wat te red den was. Doch reeds was het den Duitschen troepen gelukt, onder he rig kartetsvuur over de Njemen te komen en de stad binnen te dringen. NA DEN VAL VAN GRODNO. De bijzondere correspondent van den „Lokal Anzeiger" tc Bjaljistoek seint aan dit blad, dat met den val van de vesting Grodno, nu de gehee le linie aan den Njemen, met uitzon dering van Mercez, in Duitsche han den is en dat daarmede deze opera- tién als afgesloten kunnen be schouwd worden. Van verschillende zijden werd aangenomen dat de veldtocht in dit stadium tot een bepaalden stilstand zou komen, daar er geen andere ob jecten waren voor operaties, die door sterke linies als de vestinglinics aan den Naref en den Njemen, beschermd waren. Deze verwachte stilstand is echter op geen enkel gedeelte het front voorgekomen. De gevoch ten werden ook na de verovering Grodno voortgezet, waarbij doorloo- pend voordeelën behaald werden. De Skytische oorlogsvoering, die de Russen in de laatste dagen ver moedelijk op last van den Tsaar hadden opgegeven, schijnt thans we der voortgezet te zullen worden, want in de laatste gevechten werden alle langs den terugtochtsweg der Rus sen gelegen plaaisen in brand gesto ken en de inwoners weggevoerd. Het aantal der gevangenen neemt dage lijks toe. Het grootste gedeelte van de gevangenen bestaat uit overloo- pers. De uitrusting der Russen is in den laatsten tijd opmerkelijk slech ter geworden, voornamelijk het schoeisel. Dit kan niet meer vergele ken worden met dat wat de Russi sche soldaten in de vorige maanden droegen. RUSSISCHE VLIEGERS. Reuter seint uit Petersburg Thans is bekend geworden hoe Rus. slsche vliegers vaandels en documen» ten tc Nowo Georgiewsfc redden. De acht aèroplanes, bestuurd door offi cieren, aan welke deze taak was op gedragen, vertrokken bij het aanbre ken van den dag. Het was een storm achtige ochtend, de wolken hingen laag en het sturen moest grootendeels op het kompas geschieden. Zoodra do vliegtuigen gezien waren 'werd een hevig vuur op hen gericht. Toch vlo gen alle ongedeerd over de linies van de Duitschers heen. Een vliegtuig werd 44 maal ge lekt en andere weinig minder. Onder de vliegtuigen was ook een .„Albatross", vroeger op de Duitschers veroverd. Doordat zij te laag vlogen, moesten eenige vliegers dalen in een Dnitsch kamp, maar zij konden, dank zij den mist, weder tijdig opstijgen en ontko men. De aviateurs, waarvan sommige een of twee passagiers hadden, be reikten Breet-Litowsk, dat toen nog in handen der Russen was, in drie k vier uren. Luitenant Grinef vloog met zijn Farm an-ma chine direct naar het hoofdkwartier van den grootvorst, die hem warm geluk wenschte mei zijn welgeslaagde, stoute vlucht. Uil Engeland. DU ITSCH VLIEGTUIG BOVEN ENGELAND. Reuter 6eint uit Londen Een Duitsche aeroplane bracht Maandagmiddag een bezoek aan da kust van Kent en wierp eenig© bom men, waardoor een huis zwaar be schadigd werd- en vier personen ge wond werden. De aeroplane werd verjaagd door twee inarine-aeropianes. DE „TEMPS" OVER DEN DIENST PLICHT IN' ENGELAND. Dc- Parijsche correspondent van de .Times" schrijft Het vakvereenigLngscongres wordt hier met voldoening begroet, omdat uit de verslagen blijkt, dat de onwe tendheid der groote massa van het Engelsche volk omtrent de belangen, die op het spel staan en omtrent het verloop van den strijd, grootcndeels 'erdwenen is. In eene bespreking van de hou ding van de Engelsche vakvcrecnl- gingen ten opzichte van den dienst plicht, zegt de Temps", dat het wan trouwen bij verschillende klassen in Engeland tegen het beginsel van dienstplicht een temperaments- quarstie is en dat dienstplioht nooit in Engeland zal worden ingevoerd, tenzij de omstandigheden zulks ge biedend noodzakelijk zullen maken. Na er op gewezen te hebben, dat de tusschenkomst van het Engelsche leger in den strijd op het. vasteland dé nlgemeene wereldpositie belang rijk heeft gewijzigd, zegt de Temps": „Groot-Brittannië zal niet langer uitsluitend eene groove maritieme mogendheid kunnen blijven. Het moet in de toekomst tot groote mili taire "prestaties in staat zijn, wil hel zijn rol met succes blijven vorvulien. De geheurtenissen van dezen tijd be wijzen het, en ofschoon de Engelsche vaderlandsliefde Lord Kitchener in staat heeft gesteld in minder dan een jaar legers op de been te bren gen, dio op waardige wijze hunne plaats naast de strijdkrachten der geallieerden innemen, is het toch niet bewezen dat dit systeem onze buren en vrienden In staat zal stellen altijd aan alle moeilijkheden het hoofd te bieden." VROUWEN EN DIENSTPLICHT. Vrijdag is er te Londen een tweede meeting van vrouwen gehouden om propaganda te maken voor algemoe- nen diensijdieht. Op deze vergade ring werd een telegram voorgelezen van minister Lloyd George over het oorlogswerk der vrouwen. De minis ter zegt in dit telegram, dut een steeds toenemend aantal vrouwen thans bij de munitiefabricage werk zaam is, maar dat nog veel meernoo- dlg zijn. Alleen bij de groote firma's der metaalnijverheid zijn dit jnar 20.609 vrouwen meer in dienst dan het vorige jaar. En bij vele lakken van dc munitiefabricage kunnen nog Van Knngt en Kunstenaars. No. 92. De Hollandseho Teeken- maatsohappij in 1915. Dit is wel eon eigenaardig© ten toonstelling, deze 39e>, jaarlijksche, van het Genootschap dat altijd als een kour uit hetgeen door Pulchri en Arti geboden werd, gegolden heeft. Van de leden-oprichters zijn er nog maar een drietal over de oude Van de Sande Bakhuyzendo heer G. Henkes, ook al hoogbejaard en de jongste van dit trio Tholen. Van Tholcn kan ik het mij moeilijk voor stellen dat hij, bijna veertig jaar go- leden, reeds een zoo bolangrljke plaats onder do Pulchri-mannen in nam. Maar de catalogus zegt het, dus De oprichting der Maatschappij viel samen met en was een gevolg van de opkomst hier te lande der aquarelleer kunst, in den tijd tusschen 1870 en '75. Do schilders eener vorige gene ratie hadden natuurlijk veel getee- kond, veel „gewassohen teekeninge- tjes", zooals men toen zei, vooral dan ln sepia, vervaardigd, maar het ma ken van waterverftekeningen die ln grootte, belangrijke compositie, voor etelling etc. met schilderijen ln olie verf wedijveren konden, was, in Hol land althans, nog verwaarloosd. In Holland. Want in Engeland bij voorbeeld was na Turner een gehee le en uitmuntend© school voor water- colour-painters, waterverfschilders, ontstaan en in Italië had zich in de l!)o eeuw een menigte artisten met dien arbeid bezig gehouden. Nu is het opmerkelijke dat ook weer aan die «speciale tak van kunst door onze Haagsohe meesters een bijzonder ca chet gegeven ie, waardoor tot op on zen tijd over de geheele angel-saksi- eche wereld oen roep van bijzondere schoonheid voor him producten go- gaan is. (Het is een feit dat noch op zuiver Germaanschen bodem nooh ln den Gallischen grond onze Haag- sche landschai>sschool dien wortel geschoten heeft dien ze in Engeland en Amerika slaan kon.) Dat bijzon dere 7,at voor een niet gering deel ook in de techniek. Een goedo aquarel van een Marls, Mauve of Bosboom is altijd zuiver „gewassohen" teekening, dot wil zeggen dat ze hun effect be reiken door zuiver technisch te was- schen, te sponsen In de natte vloei ende verf en geen of zoo min mog©- lljk dekverf gebruikt wordt. Die zoo even genoemde Italiaansohe school deed juist het omgekeerde, werkte in het ge-aquarelleerde deel juist voort* durend met dekverf, kreeg daardoor veel meer het illustratieve, het prent- jes-achtlge. Do oprichters van de teekenmaat schappij waren zonder uitzondering bazen in hun vak. Doch, misschien alweer door die veelbereisdheid en breedheid van waardeering waar over één hunner Meidag be schikte, zij waren niet eenzijdig on benoemden talnijk© buitenlandens van groote reputatie tot medeleden en wisten zoodoende aan hun tentoon stellingen ieder jaar iets extra's, een goed hors d'oeuvre te geven. In hun ledenlijst komen Fransehen, Engel- echen, Belgen, Duitschers en Italia nen voor. Van de laatsten tel ik er een zevental zelfs en zij behoorden gedurende vele jaren tot de meest ge trouwe comparanten. Nu weet ik wel dat daar nog een andere reden voor bestond. In dien tijd, een dertig jaar terug, hield de Hollandsche aristocratie en die al leen kocht indertijd kunst, bijzon der veel van die Ilaliannsche werken. De firma Goupil in Parijs, die dat werk pousseerde, had een filiaal in Den Haag en dat filiaal stond weer in nauw© relatie tot de heeren van de teekenmaatschappij, zoodat het niet véél moeite kostte om telken jare een aantal Tarenghi's, Archini's, Jo ris' en Cipriani's te kunnen preson- toeren. Maar het aardige is dat die inzendingen bleven komen, toen de smaak zich hier allang gewijzigd had en als ik mij niet bedrieg, miste ik ze dit jaar voor het eerst. Een gevolg natuurlijk van de ab normale omstandigheden waaronder wij nog steeds leven, waardoor het Internationaal transport van kunst werken uiters't moeilijk is geworden. Nu heeft het Bestuur deze exposi tie belangrijk gemaakt door een aan tal Hollandsche 'kunstenaars, niet- leden des Genootsohaps uit te noodi- gen en bovendien van een enkel ou der lid die zelden meer exposeerde, Prof. Allebé, een kleine groep werk bij eikaar geleend. Verder worden met min of meer uitgebreide groepen de overledenen van het laatste jaar mevr. Grandmont-'IIirbrecht, Mesdag, Neukuys en Blommers herdacht en als men nu weet dat tot de geïmiteer de jongeren Albert Hahn en Jam Sluyters böhooren benevens Prof. Derkiinderen, die ontwerpen vol ornu- menteelc figuratie laat zien, dan kan men zich denken dat deze tentoon stelling als het ware een zak-editio oener ontwikkelingsgeschiedenis van het Hollandsche kunstleven 6edert 1870 oplevert. Wel zou Jaap Maris raar staan te kijken als men hem hier in Pulchri voor de „Moedor-en- Kind" inn Jan Sluyters kon brengen, en ook de aanwezigheid vnn het werk van 'Derkinderen en Roland Holst zou hem, in dezen kring, allicht be vreemden, edochwijzigt zich de tijd, ook wij veranderen mede. Gaan wij nu nog eens de verschil lende inzendingen na. Het anecdo- tische in Prof. AJlebé's kunst wordt wel typeerend vertegenwoordigd door de aquarel „Meeting te Wolfhezen", waar een zendeling te midden eener kleine schare, meest dames met groo- to parasols cp, te spreken staat en de adellijke dame die het landgoed voor het goedo doel afstond, met haar be diende een. minzaam kijkje bij die brave burgerlui dj es komt nemen. Voor onzen, meer van dat anecdoti- sche afgewenden smaak, zijn echter zijn drietal enkele figuurstudies te preferoeren, die elk voor zich, in gaaf heid van typeering en gevoeligheid van teekening minstens zoo belang rijk zijn als het zeer gecompliceerde Wolfhezen'sche geval. Van Mevr. GrandmonWTuibrecht, van wie men vroeger vaak uitmunten de portretten tegen kwam, verrast hier bovendien een fijnkleurig into- rieurtje, uit het bez.it van Allebé en aan dezen verwant. Do collecties werk van wijlen Blommers, Xeuhuys en Mesdag hier bijeengebracht, werpen natuurlijk geen nieuw licht op deze figuren. Voor Mesdag wiens reputatie als zelf beeldend kunstenaar de laatste jaren veel verzwakt is, zou een goed door geroerde keuze-tentoonstelling geen kwaad kunnen om tegen te gaan, dat men nu weer naar het andere uiter ste overslaat en 's mans geheele oeuvre tot nihil reduceert, waar toe een onrechtvaardige neiging be staat. Bij den groep der geïnviteerden vin den wij den Haarlemmer Louis Rae- maekers, die hier groote illustratieve toekeningen met aan den oorlog ont leende sujetten laat zien, die ook hier blijkbaar zoef geapprecieerd worden. Ook dc Hagenaar Luyt behoort tot de genoodigden. Er zit in deze zaken, alle drie voorstellingen van Zeeuw- eclie boeren op hun zware paarden, ter markt, op 't feest en bij het ring steken, in de kleur iets wat aan gro-j ve Duitschers als Slevogt verwant is... doch het mist dan diens konnL. en kracht van teekening, waardoor het resultaat alleen de grofheid overlaat. De heer Luyt ontwierp, meen ik, In dertijd voor Den Haag een gecostu- meerden optocht. Die bezigheden zijn gevaarlijk, immers wat daartoe vol doende kan zijn, is niet genoeg voor iets wat In zich zelf een compleet ding van schoonheid wezen moet En daardoor lijken deze aquarellen meer dan ze zijn. Bij de inzending van Prof. Derkin deren geeft de catalogus eene toe lichting van elf pagina's. Wanneer men er den lust en het geduld toe heeft ze bij de beschouwing van het ontwerp door te lezen, twijfel ik niet of men besteedt zijn tijd uiterst leer zaam en nuttig. Er ts veel op te zien en het ar rangement is met de bekende scherp zinnigheid getroffen. Vermoedelijk kan er echter van ontroering eerst sprake zijn Wanneer men voor het uitgevoerde werk komt te staan, zoo als de kunstenaar zich dat in afme ting en kleur gedacht heeft. Behalve dan als een soort historlsch-filoso- phisch betoog, kan zoo'n ontwerp-tee- kening den beschouwer slechts ma tig boelen. Kijken we nu onze notities door, bij de inzendingen der gewone leden ge maakt, dan treft de afwezigheid van nieuw, in den zin van recent werk. Zouden er den laatsten tijd weinig aquarellen gemaakt zijn? Zou de ani mo er een beetje uit zijn? Witsen, Bauef, iBreitner, Veth. Haverman, van hen allen weinig of geen tot he den nog niet elders vertoonde zaken. Niet dat de qualiteit minder zou zijnintegendeel, alles bijoon ge nomen is deze collectie van goed door sneegehalte. En toch... alles en alles nog eens overwegend, de poging tot verfrlssching, door Invitatie van niet. leden, de poging tot belangrijk-ma king door 't samenbrengen van vroe ger werk. dit alles kan me niet meer uit den zin brengen dat de Holland sche Teekenmaatschappij haar histo rische roeping vervuld heeft en dat de moderner tijden veel ander kunst inzicht hebben levend gemaakt, dat zich in een ander, nieuw verband zal moeten consolideeren, om tot een oven belangrijk instituut voor de kunst van heden tc worden als da Toeken maatschappij voor de periode van 70 geweest is. 't Zal hun. die de Maatschappij lief hebben, wat rauw in de ooren klinken en zij zullen er mij niet om liefhebben, maar mis schien getuigt het juist van grooten eerbied voor hetgeen de Hollandseho Teekenmaatschappij aan plaats heeft ingenomen als ik de wenschelijkheid uitspreek om in het volgend jaar. do veertigste tentoonstelling een schit terende retrospectieve te doen zijn van allen die in dien tijd aan haar glorie meegearboid hebben, en dan... de Maatschappij tc ontbinden. Een gaaf geheel te durven afsluiten, er behoort een moed en van enkelen een eoort zelfverloochening toe, die ik niet verwacht Maar 't zou echoon zijn en een verwatering en dissolutie vim be- strevingen overbodig maken en voor komen die anders m. i. onvermijde lijk komen moet. omdat de kunst van leden ook niet meer dat eensgezinde in zich bevat waardoor de Maatschap pij als uiting belangrijk werd. Maar... 't zal niet gaan. Eu over tien. twintig jaar zullen vermoedelijk mijn colle ga's nóg overzichten over de exposi ties der Holl. Teokonmaatschappij njvei 11 Sopt. 1915. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 5