PERZIKBLOESEM vrouwen in grooten getale worden te werk gesteld, daar or veel werk ls, dat op bevredigende wijze door vrou wen kan geschieden. De vrouwenvergadcring nam een motie aan, waarin werd verklaard, üat naar de meening dor vergader den de tijd is gekomen, dat iedere ge- ichikte man beschikbaar dient te zijn voor do gevechtslinie of voor natio- nalon dienst in hot moederland en dat eveneens do tijd is gekomen om volledig gebruik te maken van de diensten der vrouwen. IN HET LAGERHUIS. Router seint uit Londen Het Huis is weder bijeengekomen. Eerste minister Asquith deelde me de, dat hij Woensdag de orediet-aan- vraag zou indienen en dan can over zicht gaven van den toestand. Er had ean kort, onsamenhangend debat plaats over den dienstplicht. Asquith verklaarde deze discussie niet wcnschelijk te achton en voegde daar aan toe, dat de regwring, als binnen niet te langer, lijd: tot ean beslissing zal zijn gekomen, de quaestie bij het Parlement aanhangig zal maken. EEN MOTIE VAN SOCIALISTEN. Reuter bericht uit Londen aah het nHbld." De centrale afdeeling der Engel sche socialistische partij nam in hare vergadering op 13 September j.I. de volronde motie aan „Gezien het besluit van de Engei- sclic sectie van het Internationaal Socialistisch bureau cn van de Fran- frche cn Belgische socialistische par tijen om geen onderhandelingen aan te gaan met socialistische afgevaar digden van vijandelijke landen, en gezien de onbevredigende, dubbel zinnige positie van het socialistisch bureau te 'e-Gravenhago In dezen tijd, en om uiting te geven aan hare af keuring van het deloyale gedrag dior leden van do Engelsche socialistische partij, die verantwoordelijk zijn voor de poging om liet besluit van de En gelsche sectie van hot Internationaal Socialistisch Buroau te ontduiken, door het zenden van een afgevaardigd do naar de conventie te Born, weigert deze afdoolIng, In antwoord op het door dio internationale com missie van de Engelsche Socialisti sche Partij gedane desbetreffende verzoek, eenige geldelijke bijdrage voor dit doel." BRITSCHE VERLIEZEN. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis deelde de onder staatssecretaris van oorlog mede, dat de totale verliezen tot 21 Augustus be droegen 381.983 off.eieren en man schappen, aldus verdeeld: Gedood 4965 officieren, 70.992 man; gewond 9973 officieren en 241 086 man; vermist 1501 officieren en 53.466 inan, .VLIEGTUIGEN ROVEN ENGELAND. Reuter seint uit Londen: Het Persbureau bericht, dat een Zeppelin in den nacht van 13 op 14 Sept een bezoek heeft gebracht aan tie oostkust en bommen heeft gewor pen. Er werden kanonnen op het luchtschip gericht. Voor zoover valt na te gaan, zijn cr geen persoonlijke ongelukken ge beurd en is er geen schade aangericht. Nader wordt bericht, dat bij den aanval van een aeroplane op de kust van Kent drie personen meer zijn ge wond dan aanvankelijk werd medege deeld, zoodat in het geheel één man en ze3 vrouwen gewond zijn, waaron der twee vrouwen ernstig. Uit Frankrijk. EEN NIEUW ONDERSTAATS- SECRETARIAAT. Reuter seint uit Londen: De Fran- flclie regeering heeft een onderstaats secretariaat ingesteld voor militair vlieg wezen. Rerié Bernard, gewezen onderstaatssecretaris van financiën, zal tot dit ambt v/orden benoemd. Uit Duitsohiand. (IET GOEDERENVERKEER OP DE DUITSCHE SPOORWEGEN. Wolff seint uit Berlijn De „Nordd. Allgem. Zeitung" deelt mede, dat het goederenverkeer, niet alleen op de Pruisische staatsspoor wegen, zooals rcods werd medege deeld, maar ook op de overigo Duit- sche Staatsspoorwegen, ondanks do ernstige belemmeringen ten gevolge van don oorlog, tijdens den oorlog in hel algemeen geregeld is toegeno men. Terwijl de opbrengst van het goe derenverkeer in Augustus 1914 slechts 41.6 en in September 1914 slechts 66 proc. bedroeg van de opbrengst in dezelfde maanden van 1913, was dat bedrag in Januari 1915 reeds tot 90.1, FEUILLETON Uit het Engelsch van W. A. MACKENZIE. 23] Leduc was juist Sn Londen geko men en kwam net uit Essex (waar om, dat zult go later hooren) hij had alles over de verschillende ge beurtenissen gehoordhij had er over gelezen in de couranten; hij had zich al c-en oordeel gevormd over liet Igeval natuurlijk slechts een ver onderstelling, maar hij werd hierin gesteund door herinneringen uit vroegere jurenhij was zelfs op weg om le trachten voordeel te trekken van zijn veronderstellingen nu kreeg hij door een toeval dit stukje papier in handen, wat hem veel ont hulde en een vreeselljk wapen in zijn hand kon worden. De brief luidde als volgt „Het lint dat jo verloren hebt, het met bloed bevlekte groene lint, ls gevonden door Brënda. Op haar beurt heeft zij het weer verloren. Dat heeft ze aan de politie verteld giste ren en ook, dat het lint van mijn ochtendjapon afkomstig moet zijn. Ze zcide, dat er geen vergissing mo- in Maart lot 94, in Juni tot 96.1 en In' Juli tol 97.C proc. gestegen Bij de Pruisisch-IIessische spoorwe gen waren do ontvangsten in Juli 1915 zelfs 2.8 proc. hooger dan in de zelfde maanden van het vorige jaar. P6GOUD s TEGENSTANDER GE DECOREERD. Dr vlieger, die Pégoud in een lucht- gevecht doodschoot, Kandulski ge naamd, ls, naar het Hbld. meldt, voor deze daad met het IJzeren Kruis le klasse gedecoreerd. Uit Rusland. DE TSAAR EN DE KONING VAN ENGELAND. Reuter seint uit Petersburg, Do Tsaar seinde aan koning Geor ge, „In (lezen voor mijn land zoo ern stige tijd heb ik besloten het opper bevelhebberschap over mijn legers op mij te nemen. Terwijl ik u dit mededeel, spreek ik do overtuiging uit. dat met Gods hulp door de vereenyjde pogingen van de geallieerden een eindelijk© over winning dezen bloedigon oorlog zal bekronen". Koning George antwoordde, dat hij met genoegen had vernomen, dat de Tsaar hel oppercommando had aan vaard. „Ik ben met u overtuigd", 'zoo vervolgde hij, „dat gij en uw dappere troepen in vereeniging met die der geallieerden met Gods hulp ten slotte de overwinning zult behalen en dat daarop een eervolle, blijvende vrede zul volgen. Mijn gedachten zijn in der/o moeilijke tijden meer dan ooit bij U". DE TOESTAND. Het bureau „Norden" bericht: De commissio tot bestrijding van de „Dultsche onderdrukking" heeft een voorstel bij de Doema ingediend om aan don Balti-schen adel in de gou vernementen van Esthiö, Lijfland en Koerland, zijn privilegiën te ontne men. De Tsanr heeft een besluit getee- kend, waarbij de dienstplichtigen van de tweede lichting worden opgeroe pen. De opgeroepenen moeten binnen drie dagen gereed zijn om te vertrek ken. Volgens een bericht uit Petersburg Sn de „National Tidende", heeft de centrale commissie voor militaire en iridustrieele zaken in een oproep den arbeiders verzocht afgevaardigden naar de commissie te zenden. In den oproep wordt gezegd dat wegens het groote gevaar waarin het land thans verkeert, het geheele Russische volk opgeroepen wordt om het leger te steunen. Do Duitschers en Oostenrij kers kunnen hun macht handhaven door hun technisch overwicht, en kunnen slechts overwonnen worden indien alle beschikbare middelen sa menwerken. Daarom is ook de verde diging een zaak die het geheele Rus sische volk aangaat. In Turkije. AAN DE DARDANELLES Wolff seint uit Konstantinopel: Hot Hoofdkwartier bericht: Aan het Dardanellenfront in de sectoren Ana- forta en Art Boeroen veroverden Turk. sciie verkenningscolonnes in den nacht van 13 Sept. met succes ver schillende gedeelten van de loopgra ven der geallieerden. Op 13 Sept. beschoot Turksche ar tillerie met succes tro&penverzame lingen van de geallieerden en provian deer i n gscolon nes en, dreef deae uitr een, waarbij den geallieerden zware verliezen werden toegebracht. Uit Bulgarije. DE HOUDING VAN BULGARIJE. Aan den „Lokal Ana." wordt uil Chiasso gemeld, dat Bulgarije do Ma cedonische reserves heeft opgeroe pen. Aan de „Voss. Ztg." wordt uit Lu gano gemeld, dat de Bulgaareche ge zanten te Boecharest en Athene op dracht ontvingen, om te vragen wat de Grieksche en Roemeonsche troe penbewegingen aan <ie Bulgaarsche greria tc beteekenen hebben? Uit Egypte. EEN OPEN BRIEF AAN MINISTER ASQUITH. Het Bureau Norden seint uit Ber lijn: Aan het „Berl. Tageblatt" wordt uit Genève gemeld, dat dr. Mohamed Famy, in zijn qualiteit van President van het Jong-Egyptische Comité in Europa, een open brief aan minister Asquith richt, waarin hij alles op somt waarmee alle Engelsche staats lieden, sedert het bewind van Glad stone, het Egyptische volk om den tuin hebben geleid. Terwijl Groot gel ijk was, omdat de kleur groen zoo ongewoon wa3. Gelukkig heeft de politie niet gevraagd het kleeding- stuk te zien. Maar dat kan nog ieder oogenblik gebeuren. Ik heb do och tendjapon mee gebracht. Kom bij mij in het Imperial Hotel, South ampton Row, dadelijk, tu breng nieuw lint mee, aoodut ik, als het an dere gevonden wordt, een volkomen onbeschadigde japon knu laten zien. Vraag naar mevrouw Marshall. Kom zoo spoedig mogelijk. CHIARA." Iemand met het verstand van Le duc wist dadelijk wat. hij doen moest in dit geval hij moest dc ochtend japon in handen zien te krijgen. Daarvoor moest hij bij mevrouw Marshall zien te komen, onder een of onder voorwendsel maar helaas wie zou een vogelverschrikker ais hij willen ontvangen'? Hij moest goed gekleed zijn, hij moest gescho len zijn, hij moest er netjes uitzien. Ja Hij kou Vandeleur wat geld afzet ten. zoonis hij wel incer gedaan had. Tl Ij was al een lieelcn tijd weggeble ven dezen laatsten keer, maar Jncquot zou hem nog wel niet ver geten zijn, o noen, Jncquot kon hem niet vergeten. We hebben nu gezien hoe hij met een paar bedekte toespelingen zijn doel bereikte en er fn slaagde, hot zoozeer begeerde geld. vun Vandeleur BrïtlanniS zicK voordoet als verdedi-1 ger van. zoogenaamdo geschonden staatsverdragen in Europa, vernie tigt het, zegt dr. Famy, zonder gewe tensbezwaar, hot met Egypte on der - teekende verdrag, en werd zijn. plech- tigsten beloften ontrouw. Nooit zal 't Egyptische volk de verbreking van het Londensche verdrag vergeten Brieven nlt BerlUn. DWARS DOOR OORLOGSLAND. [Particuliere Correspondentie). Dresden, München, Frankfurt en ten slotte Cassel, dat waren de steden die wij na Leipzig bezochten. Overal werden wij met de grootste gastvrij heid ontvangen, leerden allerlei men- schen kennen, die op verantwoorde lijken post over het wel en wee van veel andere mcnschcn en dingen te waken hadden en kregen overal in hoofdzaak denzelfden indruk van meesterlijke organisatie en tot het hoogst ontwikkeld plichtgevoel, naast een zekerheid van den goeden uitslag van dezen strijd voor Duitschland die door de reeks overwinningen in het Oosten, welke Juist in het bestek on zer reis vielen, niet zoozeer verhoogd dan wel siechts bevestigd scheen te worden. Deze organisatie imponeert, dit plichtsgevoel schijnt een uit vloeisel van algemeen© sociale solida riteit en deze stille doch rotsvaste ze kerheid werkt zoo suggestief, dat men haast het gevoel er voor verliest dat er nog groote dingen te heslissen zijn. Ilier acht men de beslissing ge vallen en dit gevoel geeft allen de kracht zoo vol te houden als zij het doen. Natuurlijk, vertoonden alle genoem de steden oen speciaal karakter en hebben hun eigen min. of meer ondor oorlogsinvloed staande sfeer. In Dresden zouden wij zeker al even weinig oorlogsgedachten door ons hoofd laten gaan als in München, wanneer wij niet juist hier het groo te krijgsgevangenenkamp gezien had den waarover ik reeds schreef, wan neer wij niet bij de meeste bezichtigin gen door civiel en militair vergezeld geweest waren, wat toch geen gewoon verschijnsel is, wanneer niet hier het groote tentoonstcllingspaleis der stad met 350.000 Mark onkosten bot een schitterend ingericht lazaret gemeta- morphoseerd was, en de functies van sociaal-politieke Inrichtingen zooals ziekteverzekeringskasscn ona Inver band met den oorlog gedemonstreerd waren. Ondanks het gemis van 40.000 leden kon deze kas door het dalen van het ziektecijfer toch In dezen tijd nog groote sommoTi sparen. Doch Dresden bleef toch vooral de stad die het altijd was: de stad der beroemde schilde rijencollecties, der oude gebouwen en prachtige omgeving, de stad die als geschapen schijnt voor Dorado van gepensioneerde hooge ambtenaren, en waar gansche villawijken van vreem delingen de voorliefde aantoonen, die Russen, Amerikanen en Engelscben juist voor deze plaats hadden. Zelfs bij een oppervlakkig bezoek van eenige dagen moet het opvallen, hoe weinig men bijvoorbeeld in Mün chen van den oorlog merkt, ondanks hst ontbreken van bultenlandsch vreemdelingenverkeer. Bulten, aan de oevers der prachtige Beiersche meren, is toch elk pension bezet. In het be kendste bierlokaal, het Hofbriiu, is het vol als altijd en het eenige ver schil met vroeger bestaat hierin dat er zoo nu en dan een uurtje ingelascht Is, waarin geen edel gerstenat ge schonken mag worden om de biercon sumptie binnen de grenzen te houden die het wijs beleid van het militaire Oberkommando trof. Het is verbazing wekkend te zien welk succes deze van diep inzicht getuigende maatregelen der meeste Oberkommando'3 in Duii- sche steden hebben. Wat is er in München eigenlijk ver anderd? Het verblijf was er bepaald aangenamer op geworden, want nu nam de stad in de heerlijke zomerda gen ten minste geen wereldstadallurep aan zooals anders en er suisden haast geen andere auto's in vliegende vaart door de straten dan die van het mili tair. Maar de roofdieren in het prach tige nutuurpark Ilellerbruim, dat op de manier van Hagenbeek in Stellin gen bij Hamburg aangelegd is, zoodat elk dier zooveel mogelijk de omgeving heeft waaraan het in de natuur ge wend is, kregen ondanks oorlogsnood te verkrijgen. We hebben ook gezien, hoe hij achter het gordijn het andere gesprek afgeluisterd ha/1 en dus wist wie het hm in zijn bezit had. En verder weten we wat Vande leur hem opgedragen had. We zullen zien hoe Leduc In deze moeilijke omstandigheden handelde. Eerst wisselde hij >zijn bankpapier voor goudgeld, in een achterbuurtje. Hij kreeg minder goud dan zijn pa pier waard was. Vervolgens liet Leduc zich scheren en waschte zioh terdege. Toen kocht hij sdhoenen en een net, eenvoudig zwart pakje, en natuurlijk linnengoed en een hoed.. Het was juist één uur en ihij riep een taxi. Hij liet zich naar het Im perial Hotel brengen en leunde met een zucht van tevredenheid achter over tegen de kussens. Zij is rijk. Vandeleur is rijk. De Prins is rijk. Vandeleur wil mij voor het lint betalen. Dc Prins wil voor de jupon betalen. Zij wil voor beide betalen, Pierre, kerel, als je nu nog niet rijk wordt, verdien je ook den strop I HOOFDSTUK XIIL Schijnbaar onbelangrijke gebeurtenissen. Naar Londenriep majoor Blount tegen Sir Jacinth Coke, óie nog steeds Kun gewone porties rauw vleesch cn zelfs van het front toege zonden dieren als haviken en uilen worden er gastvrij opgenomen. Ook do lazaretten in München heb ben nog iets van het breed gemoede lijk© gehouden dat den Beier ken merkt. Op practische wijze is bet douanegebouw "tot een reusachtig la zaret ingericht en in het nationale museum bevindt zich een medico-m©- chanisch ambulatorium waar de man schappen uitgekleed, in de open lucht van een grooten binnentuin aan gym- nnsliekrekken en ook door orde- en vrije oefeningen, het een of ander stijf gebleven lid van hun lichaam weer volledig voor het gebruik ge schikt maken. En hierbij ging het zoo geanimeerd toe, dat eerst de roode plek die een kogel of granaatsplinter op het lichaam achter gelaten had ons herinnerde aan de werkelijkheid, waarmee dit alles samenhing. Tn München ook zagen wij de voor zorg waarmede Duitschland thans reeds tracht elke stagnatie te voorko men, dae onverbiddelijk overal moet ontstaan waar een heirleger van min of meer zwaargewonden plotseling in de zoo veranderde maatschappelijke verhoudingen ingelijfd moet wobden. Doch droppelsgewijs eerst en thans reeds haast al3 een stroom leidt men hter deze leven3 der verminkten in de banen waar een toekomst ligt die hen tot nuttig© nrenschen maakt. In Mün chen staan zij in d© Ambachtsschool die met het lazaret verbonden is, zoo dat de militaire controle geen oogen blik ophoudt en geneesheer en am- bachtsleeraar, die ook fn de theorie der verschillende vakken onderwijs geeft, ln voortdurend contact staan. Zij oefenen zich Ln. hun oude am bacht met do surrogaat-ledematen, of leeren een nieuw, of worden voor zoo ver zij eerst losse arbeidera waren?- eerst opgeteld tot ©en handwerk. Aan werkverschaffing wordt hier ook ge lijktijdig gedaan zoodat de voorwaar den vervuld worden die. ©en psychi sche degeneratie der verminkten ge heel trachten te voorkomen. Kan men van München schrijven zonder het Duitsche museum te zien? Wie het nog niet kent verzuime niet een bezoek te brengen aan dit mu seum van meesterwerken der natuur wetenschappen en der techniek, waarin de uitvindingen van den m enschel ijken geest gedurende den loop der eeuwen en de wisselwerking hisschen den arbeid der vorschers en der mannen van de techniek ©n de industrie op de meest aanschouwe lijke en concrete" wijze en door de prachtigste instrumenten voorgesteld zijn. Het nieuwe gebouw aan de oevers van den Isar is al bijna klaar on danks den oorlog en nog bezat dit museum de noodige middelen een geheelen ambulancetrein met de nieuw ste uitvindingen uit te rusten, op de humaanste wijze voor de gezinnen der ten strijde getrokken beambten te zor gen en een aantal geneeskundig© in strumenten zooals Röntgentoestellen en hestralingslampen, ter beschikking van den geneeskundigen dienst te stellen. Parijsche Brieven DE KLEINE OORLOGSZORGEN. Ik heb zooeven mijn lampeglas ge broken, en ofschoon in mijn wijden horizon van zeer kalm zomerverblijf van waar men toch daar in de verte, heel in de verte heel klein, den Kiffei-toren ziet de zachte maan mij dezen avond heerlijk beschijnt, is liet noodig, dut ik me een ander lampeglas verschaf. Daar kom ik in een eerste, een tweede, en eindelijk in een derde magazijn, dezer stad, die niet zonder beteekeais is en zich spoet dig van Parijs uit voorziet: liier, ja, hier heeft men lampojlazen! Ik ver wonder mij over de zeldzaamheid van dit zoo breekbare ding Doch de pa troon neemt een ernstige houding aan, kijkt behoedzaam naar de deur en zegt me met gedempte'stem: Weet u liet dus niet? De lampe glazen ontbreken ons, in het algemeen ontbreekt ons al dat glaswerk, de electrisohe peren enz. Omdat dat al les uit hun land komt! Uit hun land'? Welk [and dan? Dat der Duitschers juffrouw. Zr hadden inderdaad den alleenhandel in dit artikel, liet zal anders wor den, maai- in afwachting is er ge brek aan, en natuurlijk hebben wij di© prijzen moeten verhoagen, Nutuurlijk!.... Wij zijn, te Parijs en elders, ge- den kantonrechter net verteld had, dat mevrouw De<pifer niet thuis was. Naar Londen I herhaalde Blount verbaasd. Dat vertelde de knecht mij ten minste. toen ik hem vroeg mij aan to dienen, zeide Sir Jacinth, die ook heel verwonderd was.- Naar Londenriep majoor Blount voor de derde maal Nu, Sir Jacinth, misschien is dat de ge woonte in andere landen, als de zoon hm, haar stiefzoon, bedoel ik dood is en hier in huis ligt en dan bovendien nog op zulk een vrcesclijke wijze om het leven gekomen is, en •wunncer het gerecht er -zich mee be moeid heeft en bezig is met het on derzoek. Als dat iets heel gewoons is in andere landen, ben ik blij dal ik een Engelschman ben Heeft ze geen brief voor mij achtergelaten Ik geloof liet nietMaar ik ben er zeker van, majoor, dat me vrouw Dapiler dringende redenen gehad heeft, waarom zij Zonder twijfel, zonder twijfel Maar '.och, ik ben dankbaar, dat :k een Engelschman ben. Het is een groote zegen als men dankbaar gestemd is, eeide Sir Jacinth droog. En zooals ik reeds zeide, een dringende reden, een plotseling NatuurLijk, natuurlijk, maar zij had er aan moeten denken, dat zij een zekere mate van respect moest wend aan dfc conclusie van allo go sprekke-n der handelaren, di© overi gens voor het meerendeel groote zuchten slaken onder het bekennen, dat hun do helft ontbreekt van het geen gij hun vraagt. Of het artikel kwam uit Duitschland en uit het Noorden, uit dc overweldigde land streken, of de groote schaarste komt van het gebrek aan handenarbeid, daar de werklieden soldaten zijn go worden. Laten wij ons evenwel niet ongerust maken en een, dikwijls wa re, verklaring geven: ontbreekt het een handslaar op die wijze aan een artikel, dan komt het dikwijls hier door, dat hij oen nieuwe bestellirv? veronachtzaamd of niet gewild heeft, vooral wanneer hij er weinig op ver dient! Doch het is duidelijk, dat zioh.in alle speciale dingen de zeldzaamheid en bijgevolg de prijsverhooging voor- doet... Men staart plotseüing tegenover de meest onverwachte gevolgen. De conserven in het algemeen, hoofdza kelijk van visch, kreeft, en vooral van tonijn, worden bijkans weelde artikelen. En. waarom? De tonijn, bij voorbeeld, schept er een kwaadaar dig genoegen in om, naar het schijnt, van onze kusten te verdwijnen. Moet men er de Duitsche torpedeering van beschuldigen? Doch bovendien ont breekt ook d© hajidenarbeid in dit opzicht, en de „blikjes", de in gewo ne omstandigheden zoo versmade blikjes, zijn kostbaar geworden: ze zijn van ijzer, en, het ijzer is thans even begeerlijk als het goud! En zie daar waarom alle conserven duurder zijn geworden. Mijn kruidenier hoeft het mij tenminste bevestigd I Ik sprak vanochtend ook met een uitnemende vrouw, een pachtstertje, wier beide zoons in de loopgraven zijn en wio men zooveel genoegen doet door haar lang over hen te hoo ren spreken, terwijl zij woorden van hoop va.n mijn lippen schijnt te ver wachten, Ook zij maakt zich ongerust over de zeldzaamheid van sommige dingen uit het leven. Er is verder nog iets onverwachts. De opeisobing der beesten door de militaire overheid is intens, zelfs te dringend en overhaast geweest, en de huiden dier beesten hebben tot de uitrusting gediend: waardoor er gebrek aan leder is. En allereerst heeft het sterke schoeisel van den arbeider een tamelijk zware prijsverhooging ondergaan. Aldus slaat, van verre min of meer, het een op het andere over... De elegante heer met peper-en-aout haar, die dezen zomer als naar gor woont© zijn hoofd wenschte te versie ren met een lichten, soepelen en breed geranden vilten hoed, vernam plotse ling van zijn zuchtenden hoedenver- kooper, dat de „slappe vilten" uit Oostenrijk kwamen. Ook Italië zond er ons. En ziehier ons „wanboffen": de een is onze vijiand, en de ander is ouiEe heusoh al ta beziggehouden vriendl... Gaan wij tot het. damestoi let over, dan rijf/en ander© teleurstel lingen. Het laken is thans een zeld zaam weefsel: men kreeg het uit het noorden van Frankrijk, waar het niet meer vandaan komt, cn niet zonder reden, ongelukkigerwijze terwijl alle vóór don oorlog bestaande voor raden sedert lang den weg naar Duitschland hebben genomen. De wol komt niettemin uit 'Engeland, dut die slof uit Australië betrekt. Doch het linnen, doch liet borduurwerk, even eens voortbrengselen van het Noor den laten wij er niet over spreken dan met uit begeerte vlug afgewende blikken, indien onze poitemonnaie te plat is! Gaan wij terug tot de tijden, toen de linnen hemden slechts behoor den tot de uitzetten van koninginnen en prinsessen? Wat het kanitoeu be treft! Het is bijkuns gevaar loopen om van anti-vaderlandsliefde verdacht te worden, wanneer men er le vuol naar vraagt vooral tot lu^e prij zen. Laten wij ons in herinnering brengen, ilut het katoen een vervolg- baar"ciing is, nagezeten te land on to water, cn dat het, helaas mol het onschuldige katoen is, dat men de ontploffingsstol onzer munitie heeft geschapen. „Kanonnen ammuni tie on katoen 1 Zoowaar, zoowaar, de algemeen overdreven klacht dor arme vrouwen schijnt een waarheid te worden, on binnenkort zult gij zien, „dat zij niets meer hebben om zich te Icleeden". Zelfs niet bedekt met huiden van voorwereldlijke bots ten de markten van Rusland zijn gesloten voor eenigen tijd De kinderen kunnen evenmin naar wenscte worden tevreden gesteld. Hot speelgoed, dat is te zeggendat lieele mechanisme, kleine, wonder lijke en door hun verbeelding vor- groote wereldje, waarin het leven der kinderen zioh ophoudt het speelgoed was grootendeels uit Duitschland afkomstig. Met even klagelijke als zeer verontwaardigde zuchten zal men liet u nu (nu I) iu alle bazars zeggen. Welnu, sedert het Fransch fabricaat werd, is, daar het gereedschap nog niet heclemaal in de puntjes is en de betoenen aan hm aan de amb tenaren van het gerecht en ze had mij moeien waarschuwen. Iiaar ge- drug is mag ik wel zeggen on gehoord, ja, ongehoord. Het is zelfs meer dun dut, het is verdacht Hm hm Maar wat het ook zij, we zullen beleefd moeten zijn tegen over deze eigenaardige vreemdelinge, we moeten haar toonen, dat de oude ridderlijkheid nog niet is verdwenen, hè, Coke Coke kuchte vóór hij antwoordde. Maar het antwoord, dat hij gaf, klonk ernstig gemeend Zeker, majoor, zeker. Hm I 'hm Dus, of mevrouw Dapifer hier is of niet, we zullen ons werk moeten doen dus laten we muur beginnenZijn we er alle maal De detective van Scotland Yard Ja. Laver Ja. Meikle Ja. Uitstekend, uitstekendNu dan gisteravond ik wilde u even wat zeggen gisteravond na het diner (misschien moest ik liever zeggen souper) heb ik mijn aanteckeningen eens overgelezen cn, weet u, ik vond dai verhaal van juffrouw Dapïfci over haar vlucht hm midden in den nacht hm nogal... eli vreemd. Natuurlijk, ik vind juffrouw Dapifer heel bekoorlijk en aardig het is werkelijk een allerliefst per soontje, dal moet ik zeggen, nianr toch, dat verhaal is hm bij zonder vreemd. U neemt -hot mij toch 'speciale werklieden ontbreken, het speelgoed zeldzaam, dus zeer duur. Ik ben nochtans gerust indien hot noodig was, zouden do kleine meis jes, die, zooals men weet, slim en vindingrijk van nature zijn, heel een voudig terugkomen tot de primitieve vervaardiging van zus of zoo uit vallende poppen met een zakdoek van beur grootmoeders. Wal de jon gens betreft, wij zien hen aan liet werk in de hoeken der straten, op 'bouwterreinen en vooral op het land. Zij graven loopgraven en snijden cn houwen volledige krijgsposities in liet kreupelhout of in de planken van een alledaagsche kist, bij den kruidenier opgedaan. En liet zijn subtiele en geduchte strategieën, han dig gekruip, tot groote schade der buizen en broeken, en hardhandiga gevechten man-tegen-rnanDe meisjes hebben er trouwens een rol gevonden, die zij met ijver en waar digheid vervullen met een kapje vön tulle op, voorzien ze.lfs van met een rood kruis versierde doeken, ver zorgen zij met ganscli beur ziel c"o soldaten, die vallen Wat de echte soldaten aangaat, zoo dikwijls mogelijk schrijven zij aan hun verwanten, en hun verwanten vooral schrijven hun. Men heeft het jeval aangehaald van moeders, die in de eerste maanden van den oorlog dagelijks tien tot vijftien brieven schreven, tot zichzelven zeggend, dat op het groote getal ten minste ':én ter bestemmingspliiatse zou aanko men t Men waarschuwde hen, h-t is waar, dat, bij zoo'n verwikkeling voor den postdienst, juist, in tegen stelling van de verwachting, opont houd en zelfs wegraking kou plaats hebben. Ik wed, dat zij toch op oen- zelfden weg zijn voortgegaan, want het hart der moeders is onverbeter lijk 1Doch zie, het schrijfpapier wordt zeldzaam, en natuurlijk is er de 'prijs van gestegen. Spanje biedt ons schrijfpapier aan, maar het spe culeert natuurlijk 1Wat ont breekt er nog aan De kleuren, de voortbrengselen der ververij kwamen ook al uit Duitschland de stoffen ververs worden, naar gelang van hun temperament, rood of groen, wanneer izij het on3 bekennen. Om ons te troosten kan men weliswaar zeggen, dat de scheikunde grooten deels Fransche wetenschap is doen de Duitsohers weten zich op bewon derenswaardige wijze te bedienen van wat de anderen uitvinden. En daarom hebben wij mede gebrek aan reukwerk, dat exquise ding, hetwelk Duitschland langzamerhand had ver vangen door zijn zware, hevige en taaie chemische aroma'sDus Dus moeten wij er op wachten, dat men ons onze lichte en heerlijke par fum teruggeeft, dien met balsemgeu ren vervulden en fijnen adem, welke zoo is, dat men niet weet, of een be koorlijke vrouw is voorbijgegaan, dan wel een ruiker rozen en heliotro pen, dien men haar bracht,.. „Wij wachten er op, mevrouw", zooals deftige handelaren zeggen, die noch- 'tons voor niets ter wereld «ouden bekennen, dat hun „voorname fir ma" het artikel niet zou kunnen heb ben, waarnaar men hun vraagt Doch, zooals wij het hieifboven zei den laten wij ons niet ongerust ma ken Men kan buiten het weelde artikel, en overigens weten wij, door de goudstorting, die de Banque de France voortgaat te vermelden, dat een groot aantal Franschen het geenszins behoeft te ontberen. Wat de overigen betreft, laten wij zeggen, dat, indien men een beetje meer hé- taalt, daarin doodeenvoudig vader landsliefde steekt Voorts moeten wij rekenen op de bekwaamheid, om onze producten op redelijke prijzen te houden en ook op de moedige vin dingrijkheid onzer huishoudsters. En wal onze armen betreft, laten wij ons herinneren, dat den laatsten win ter één ding niet heeft ontbroken, en een, hetwelk, nog beter georgani seerd, dezen winter nog minder zal ontbreken de onuitputtelijke, harts tochtelijke en kiesclie liefdadigheid van allen die eveneens zal zege vieren. WILMA KNAAP. Stadsnieuws Het Tooneel INTERNATIONALE TOONEEL- VEREENIGING. „De Vlinder", blijspel, naar het Fransch van Etiëune Roy. De. namen Chrispijn en Seignette hebben voor ons Haarlemmers een bekenden klank de dragers van die namen waren langer of korter tijd stadgenooten en 't is zeker me© daar aan te danken, dal onze schouwburg de primeur kreeg van 't tooneelgezol- schap onder directie der heeren Chrispijn en Seignette opgericht. Of ficieel opent de Internationale Too- niet kwalijk. Sir Jacinth? Dit laatste zeide hy, omdat Coke hem op de hem eigen wijze heel door dringend aankeek! Ik wil haar niet beleedigen, maar dat verhaal moet toch eerst bevestigd werden. Maar waarom laat u dan toch dien meneer Wallace niet halen riep Coke verontwaardigd, in- plaats van hier te vertellen, dat juf frouw Dapifer de waarheid niet heeft gesproken Meikle zei majocr Blount Majoor Ga dien man hm t dien Wallace eens holen en zeg hem, dat ik hm hem dadelijk wenschte spreken. Jawel, majoor. Hm Eu nu de geschiedenis van dat lint. Juffrouw Dapifer be weert, dat het afkomstig was van een ochtendjapon van haar moeder van haar stiefmoeder. Hel is iets van volkomen ondergeschikt belang, vind je ook niet, Murckison daar in ben je het met mij eens, niet waar Murckison was de detective, die van Scotland Yard gekomen was om hen le helpen in het onderzoek. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 6