neolvereèïiiging haar eelzoen aan staanden Zaterdag, wanneer het ver bouwde Panopticum-theater gereed zal zijn en onder den naam van Cen traal Theater in gebruik wordt ge- Do opvoering van gisterenavond ia le boschouwen als eon onder-onsje met de Haarlemmers en tevens al9 eon voorproefje van wat dit nieuwe gezelschap geven wil. Want het zal zijn eigen on eigen aardig genre stukken hébben het luxo-nummer van den Theatorgdds, dat ons in den schouwburg werd aange boden, vertelt hierover het volgende „de Directie stelt zich voor in hoofd zaak litéraire amusementskunst te brengen coméde, blijspelen en kluch ten van bekende Fransche, Engelsehe en Duitsche auteurs. Bij het engagee- ren van de artisten is in hoofdzaak gelet op talenten, welke in het geko zen genre kunnen uitmunten en een beschaafd ensemble vormen." Laat ik.direct neerschrijven, dat aan den laatsten elsch voldaan was er werd beschaafd spel gegeven; dit spel deed zelfs vele grofheden Ln de dialoog, die op rekening van de ver taling te boeken waren, niet al te zeer opvallen. Wat den anderen eisch betreft het uitmunten in het bepaalde lichte genre, 't komt ons voor, dat het voor zichtige woord kunnen, door de direc tie vóór uitmunten geplaatst, voorals nog niet overbodig mag 'heeten. Er zal nog vool geoefend moeten worden, eer de Hollandsche zwaar wichtigheid overwonnen en do ver- eischte Fransche lichtheid verkre- gen is. En die is voor „De Vlinder" ver- 'eischte. Het stuk bevat veel gerede neer over liefde en vrouwen, dat, om niet vervelend te worden, du bout des lèvrcs gezegd moet worden, Irisch en tintelend en verrassend. Levendig en vlug gespeeld (met korter pauze en entre-acles) doet het stuk 't wel; 't tempo behoort zóó te zijn, dat we ons meegesleept voelen, geen tijd hebben ons af te vragen of 't alles wel logisch, wel goed voorbe reid is. Het geval behoort bijzaak te zijn het luchtige spel van woord en wederwoord hoofdzaak. Aan dit tempo nu en ook aan het luchtige, overöêïruimendo ontbrak nogal wat, zoowel in het samenspel als in wat de meeste artisten indivi dueel presteerden. Chrispijn is wel thuis in het genre; wanneer hij zijn rol wat meer heeft Ingespeeld, zal hij ons den waren vlinder voor oogen doen fladderen ook Mevrouw Chrispijn wist menig maal den juisten luchtigen toon te vatten- Maar Mevrouw Fanièlla ©prak te zwaar en speelde te dilettantisch; la Roche, ons bekend uit Fientje Beu- lemans, gaf een vermakelijk type sportsman—raisonneur, maar we zouden ook hem willen toeroepen lichter! Niet met de woorden doen of je halters hanteert! Beter in toon was Jeanne Hopman als de brave Marthe Trévost, wier braafheid een oogen- blik bezwijkt voor de charme van'den vlinder. Henny Schrödcr gaf een aar dig kamermeisje te zien. Vóór de pauze kregen de artisten een bloemenhuldenamens de direc tie en 't personeel van de Jlollandïa- film bood één der employe's den heer Chrispijn, die langen tijd regisseur was voor de film, een reuzemkrans aan en Mevrouw Chrispijn volgens zijn eigen woord een bescheiden bloemenhulde. Hierna kwam de heer Van Gasteren een hartelijk woord spreken en bood ook hij aan Chrispijn en aan de da- mos-artisten bloemenhet publiek ©temde door applaus met de hulde in en toonde zich na elk bedrijf vriende lijk gestemd. ANNA VAN GOGH—KAULBACII. Rubriek voor Vragen Geabonnecrdeu hebben het voorrecht, VTOgeu op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bjj de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 5S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en soo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet. volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kun een jongen van dertien jaar van school afgenomen worden, die de helft van de hoogste klasse doorloopcn heeft? ANTWOORD: Nadat de zesde klasse geheel doorloopen is, kan het kind van school. VRAAG: Kan een hypotheek op gezegd worden als de man is overle den, of gaat deze o® de vrouw over? ANTWOORD: In bijna iedere ihypotheekacte slaat als voorwaarde, dat opgeëischt kan -worden als du eehuldenaar overlijdt. Zie dus uw acte eens na. VRAAG: Een dienstbode dient voor dag en nacht en wordt per week betaald. Heeft ze recht op loon en kostgeld, wanneer ze een week vacantie krijgt? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn dochter dient voor den dag. Mevrouw heeft haar van Woensdag tot Dinsdag vrij ge geven. Heeft ze in dien tijd recht op kostgeld? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Bij het verlaten van mijn dienst heb ik mijn parapluie la ten staan. De bonnetjes van de bood schappen kreeg ik altijd en heb dezo dan den laatsten keer ook meegeno men, Mevrouw wil nu, dat ik dezo terug zal geven en wil mij niot eer der de parapluie teruggeven, voordat zij de bonnetjes ontvangen heeft. Heeft ze recht op die bonnetjes? Op welke manier kan ik mijn parapluie terugkrijgen? ANTWOORD: Gij hebt recht om Uw parapluie terug te halen. Als gij de bonnetjes altijd hebt ontvangen, moogt gij ook de laatste behouden. VRAAG: Kunnen een eigen neef en nicht, welke denzelfden naam dra gen, trouwen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben 5 jaar ln Indië werkzaam geweest, ben 4 1/8 maand ln een ziekenhuis verpleegd en moest toen ln Xmsteraam Wéér "een opératie' ondergaan, en ben daar 2 mnd. in 'n verpleging geweest, Mijn vader wel- fert de kosten hiervan te betalen en aar ik biertoe zelf niet ln staat ben, eal ik failliet verklaard worden. Kan mijn vader gedwongen worden de kosten te betalen ANTWOORD: Neen. VRAAG: Ik heb een fiets ge kocht, waarvoor lk mijn oude fiets in ruil heb gegeven en nog iedere (week een zekere som moet afbetalen. Ik heb bemerkt, dat de fietsenhande laar mijn oude binnenbanden voor de nieuwe fiets heeft gebruikt. Ben ik verplicht deze te betalen? ANTWOORD: Gl] kunt nieuwe binnenbanden elschen. VRAAG: Moet ik vergunning aanvragen om een zending anthraciet naar Amsterdam te versturen? Zoo ja, waar ANTWOORD: Neen. VRAAG: Hoe kan ik inktvlek ken uil een wollen stof verwijderen? ANTWOORD: Met zuringzout en citroenzuur. Zend anders de stof naar de Che mische reiniging. VRAAG: Is het reeds bekend wan neer de landstormplichtigen lichting 1912 op moeten komen? ANTWOORD: In ons nummer van Maandag had u daarover zelfs twee berichten kunnen lezen. De Regeering I? tot oproeping gemachtigd. Vermoe delijk moeten de landstormplichtigen van dia lichting in December opko men. VRAAG: Heeft er u'tk'eering plaats gehad in het faillissement van den lieer De Lanoy? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Hoe kan ik een wespennest uitroeien, zonder gevaar te loopen ge stoken te worden? ANTWOORD: Uw vraag is onvolle dig. Waar bevindt zich liet nest Hiervan hangt af, op welke wijze het uitgeroeid kan worden, hetzij door carbolzuur, zwavel of verbranden. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om mijn zoon te plaatsen als rno- d'elmakersleerling ln een machine fabriek. ANTWOORD: Wend u tot de Gem. Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3. VRAAG: Daar de negen-uursluiting In den Gemeenteraad aangenomen is, zou ik gaarne willen weten, waarom dezo nog niet in werking treedt ANTWOORD: De Invoering wacht op de verordening die binnenkort in den Raad zal behandeld worden. VRAAG: Ik ben dagdienstbode voor heel® dagen. Er is afgesproken, dat ik de helft van het verval zou krij gen. Ik vertrek Zaterdag o.s. Heb ik recht op de helft van het verval? ANTWOORD: Als het afgesproken ls heeft u daar natuurlijk recht op. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den om in Engeland eecn baas te krij gen over het timmerwerk? ANTWOORD: Vervoeg u aan de Gem. Arbeidsbeurs, Nieuwe Gracht 3. VRAAG: Hoe is het adres van den heer De Nobel, directeur van een zangvereeniging. Wanneer is deze te spreken? ANTWOORD: Do heer P. de Nobel woont Badhuisstraat 28. Uit de Omstreken Spsarntiam, Onder voorzitterschap van den heer J. Lucas, die wegens mobilisatie lan gen tijd afwezig was, vergaderde al hier gisteravond de Getieelonthou- dersvereeniging. 'Er werd besloten in October weer te beginnen met dé ge zellige avonden voor de adspiranllo- den. De snij-cursus zal weer in een der schoollokalen gegeven wonden voor de jongens, terwijl de meisjes in liet catechisatieiokaal zullen samen komen. Leden van het bestuur zullen do adspirantieden persoonlijk bezoe ken. Ook werd besloten een prijs uit to loven voor de trouwste bezoekers. Heemstede. DE NIEUWE PREDIKANT. Dr. H. T. Oberman, beroepen naar de Ned. Herv. Gemeente te Heem stede, preekte, naar de „Standaard" meldt, Zondagmorgen Ln de oudo Engelsehe Kerk te Middelburg zijn afscheid eu liad tot tekst gekozen Lukos 11 35. Zondagavond te 7 uur liield hij ln de Engelsehe Kerk te Vlissingen zijn afscheidsrede naar aanleiding van Jcsaja 53 6. Na afloop van den dienst had een ontvangst der gemeente in de consis torie plaats, waar de Engelsehe go- inlerneerde soldaten eu matrozen (straf-depöt) getracteerd werden. Dr. Oberman hoopt a.s. Zondag zijn intrede te doen te Heemstede. Als bevestiger hoopt dan op te tre den Ds. L. Aalders, geestelijk verzor ger van „Vrederust" bij Bergen-op- Zoom. Wijk aan Z«a R ij w i e 1 o n g e 1 u k. De te Wijk aan Zee dood gereden wielrijder blijkt bij nader onderzoek iemand te zijn uit Velsen. Daar hij een vischakte van do gemeente Rijs wijk bij zich had, veronderstelden do autoriteiten eerst dat hij een ingeze tene van die gemeente moest wezen. Kerk en School AMSTERDAMSCHE UN1VERSITELT. Maandag 20 September zal in do aula der Universiteit van Amster dam de openbare vergadering wor den gehouden, die bij de sluiting van leder academielaar plaats vindt. In die vergadering zal de rector- magnificus prof. A. Bruining verslag geven van de lotgevallen der Univer siteit in het afgcloopen studiejaar en de rectorale waardigheid overdragen aan prof. dr. E. Verschaffelt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN h 30 Cts. per regel. Zenuwachtige moeders. Wanneer een kind zich zenuwachtig toont, bestaat er groote kans dat de kwaal zetelt in den zenuwachtigen staat der moeder en niet in dien van het kind, eu bijna altijd heeft de moe der veel meer behoefte aan zorgen dan het kind welk3 zenuwachtigheid zal verdwijnen tegelijk met die der moeder. Talrijk zijn de vrouwen, die zich er rekenschap van geven dat haar ze nuwstelsel behoefte aan zorg heeft. Hebt gij niet des morgens bij uw opstaan vermoeidheid waargenomen, terwijl gij er op rekendet door den slaap in den nacht te zijn uitgerust? Zijt gij niet prikkelbaar, bovenma tig aangedaan door zaken die de moeite niet waard zijn en hebt gij niet dikwijls schele hoofdpijn? Indien gij in dien toestand verkeert, neemt u dan van heden af in acht. Vermijdt wat u hindert, weest krachtig van wil om u niet boos te maken over kleinigheden en verrijkt uw bloed te gelijkertijd dat gij uw zenuwstelsel versterkt door de Pink Pillen te ne men. Gij zult u kalmer en rustiger gevoelen. De Pink Pillen geven u eet lust, uw spijsvertering zal beter vcr- loopen en tegelijkertijd zullen uwe schele hoofdpijnen verdwijnen. Van belang is de Pink Pillen van heden af to nemen, want hoe langer gij wacht, des te moeilijker zal uw kwaal te genezen zijn. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar Af 1.75 per doos, en f 9 per zes dooien bij het Hoofddepot der Pink Pillen, Da Costakade 15, Amsterdam; J. J, Göppinger, Haarlem, W. A. Schouten, drog. te Lisse; en in alle goede apo theken en drogisterijen. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder is Dinsdag avond 7 uur per automobiel van Am sterdam te Soestdijk aangekomen voor ven verblijf van vier dagen aldaar. DE KONINGIN-MOEDER TE AMSTERDAM. Dinsdagmiddag met den sneltrein van 2.23 uur, welke ongeveer een kwartier te laat hei Centraal Station binnen stoomde, arriveerde de Ko- ningiin Moeder met klein gevolg uit Den Haag te Amsterdam om een be zoek te brengen aan de Hindöeisnie tentoonstelling welke is ondergebracht in het Stedelijk Museum. Op het per ron was burgemeester Tellegen ter begroeting aanwezig. II. M. droeg een mantelcostuum van zwarte zijde, gegarneerd met gitten en witte tulle. Daarbij oen hoed van wit en zwarte lulle. Vóór het station nam het kleine ge zelschap plaats in een koninklijke automobiel en reed terstond naar het S'edelijk Museum, waar tot ruim vier uur de belangwekkende tentoonstel ling werd bekeken onder leiding van de heeren J. T. Cromer, J. C. van Eerde, prof. H. P. Wijsman en C. W. JJ. Baard. Professor Blok, oud-leermeester van onze Koningin, was toevallig een der bezoekers der tentoonstelling waar het publiek tijdens het Koninklijk be zoek vrij kon blijven rondwandelen. De Koningin-Moeder begroette den vroegeren leeraar van haar dochter hartelijk. Om kwart over vier verliet H. M. het Museum om nog een bezoek te brengen aim de Rijksmuseumgebou wen. In het Rijksmuseum heeft II. M. de Koningin-Moeder, rondgeleid door- den directeur jhr. Van Riemsdijk, al lereerst een bezoek gebracht aan de collectie Van Randwijk. Daarna heeft H. M. achtereenvol gens met groote belangstelling ver schillende stukken bekeken van eeni- ge groote meesters: Rembrandt, Jan Steen, Van der Heist, den Delftschen Vermeer. Omstreeks half zes vertrok II. M. om zich per auto naar Soestdijk te begeven, (Ubld.) MINISTER BOSBOOM. De Minister van Oorlog keert he den, Woensdag, van verlof te 's-Gra- venhage terug. SNIJBOONEN. Het koninklijk besluit van 18 Aug. 1915 is thans uitgebreid tot liet uiö voerverbod van alle soorten van snij- boonen. UITVOERVERBOD. „De uitvoer van zuurkool, van ge zouten groenten, van gedroogde sriij- boonen en van gedroogde spersioboo- nen is verboden met ingang van 13 dezer." DOOR DRAADVERSPERRING GEDOOD. Aan do Boigische grens bij Laanayo trachtten 4 personen do grens te pus- seeren. Eén hunner werd door den electrischen draad gedood; de overi- £en wisten veilig Eysden te berel- en. (ilbld.) OORLOGSWEE. Na een Jaar smartelijk lijden, aluus meldt de „Tel.", is te Boekei (N.-B.) overleden een geïnterneerd Belgisch soldaat, do 24-jarige Louis Croounan uit Achel. In het begin van den winter vocht ihlj aan liet front, werd gewond eo bleef vijf dagen hulpeloos in een bosch liggen. Toen hij gevonden werd, was hij krankzinnig geworden van pijn en ontbering. 'Het Ncderl. Roode Kruis nam hem op en vervoer de hem tor verpleging naar hot krankzinnigengesticht Huize Padua, vanwaar hij naar het gasthuis te Boe kei werd overgebracht, waar hij door de zusters vol zorg verpleegd, kalm overleed. De arme jongeman had nog maar één wensch in het leven gekoes terd, n.l. zijn vader nog eens te mo gen weerzien op deze wereld. Zijn moeder was reeds 18 jaar geleden ge storven. Zijn laatste wensc-h is niet vervuld mogen worden. Waarheen zijn vader is gevlucht met den oorlog, weet niemand. GEITENFOKVEREENIGINGEN. Zaterdag vergaderde in Krasna- polsky te Amsterdam, onder voor zitterschap van den heer M. Sterk uit Haarlem, de Bond van Geitenfokver- eenigingen in Noord-Holland, waarop afgevaardigden van 19 aangesloten vereenigingen aanwezig waren. Be sloten werd o.a. dat de bepaling die in de statutc-n voorkomt, om voorloo- pig voor den tijd van 5 jaar met zui- vere Saanenbokken te doen dekken, weer niet 5 jaar \zal worden verlengd. Door den Bond zal aan de afdeelin- gen een handleiding worden ver strekt voor de inschrijving van gei ten en de opneming in het Stamboek, welke handleiding goedgekeurd rn aanvaard is door de Ned. Commissie voor de Geitenteelt. Hierdoor zal in geheel Nederland uniformiteit op dit gebied worden verkregen. Tevens werd aan het bestuur opgedragen één of twee controleurs aan te stellen, die tevens de afdeelinaen zullen voor lichten in zake de stamboekhouding en inschrijving der geiten. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren M. Sterk uit Haarlem en R. Visser uit Berkhout. Besloten werd het bestuur met twee leden uit te breiden. Als nieuwe le den wc-rden gekozen de heeren K. Frugte uit Hoofddorp en J. Brands uit Amsterdam. Voorts werd nog be sloten reeds dit jaar 'n verplichte b-'k- kenkeuring in te stellen en de uitvoe ring hiervan over te laten aan het be stuur en de reeds ingestelde keu ringscommissie. Door het bestuur werd voorgesteld aan de Prov. get- tenverzekering een subsidie te \er- leenen van 5 cent per gedekte geit, daar anders de verzekering moeilijk zal kunnen blijven bestaan. Dit werd na eenige discussie aangenomen. De br.grooting werd goedgekeurd en vastgesteld tot een bedrag van f 1048 in ontvangst en uitgaaf. NEDERLANDSCHE WINKELWEEK. Zooals gemeld, wordt van 4- 9 Oc tober a.s. te Arnhem gehouden een Nederlandsche Winkelweek, georga niseerd door het departement Arn hem der Maatschappij van Nijver heid, waarin de deelnemende winkels alleen Nederlandsoh fabrikaat zul'ea etaleeren. Deze winkelweek wordt een groot succes; ongeveer 250 perso nen hebben hun deelneming reeds toe gezegd, waardoor ca. 400 uitstalra men met producten van Nederland sche nijverheid geëtaleerd zullen worden. VERTRAGING VAN DE SCHEEPVAART. Bij de Zeppelin-aanvallen op Lon den zijn ook bommen neergekomen ui liet havenkwartier, waardoor ook neutrale schepen groot gevaar heb- iben geloopen. In yei'band hiermede is bepaald, dat de schepen voortaan niet meer bij kunstlicht mogen laden of lossen en die werkzaamheden al leen overdag mogen plaats hebben. De vaart op Londen van de Batavier- Jijn en van andere lijnen ondergaat: hierdoor groote vertraging. (Hbld.J. VERDUISTERING VAN EFFECTEN. Men meldt uit Zwolle aan het Ilbld.: Op verzoek van den officier van justitie hier ter stede is Maandag avond door de politie te Amsterdam aangehouden een 48-jarig inwoner van Kampen, verdacht van verduiste ring van effecten. TEXTIELNIJVERHEID. De firma Van Heek en Co. tc En schedé kan thans al hare weverijen weer normaal laten werken door vol doenden aanvoer van grondstoffen. Daar gaandeweg allo textielfabrie ken in de Duitsche grensplaatsen wor den stopgezet, geraken de aldaar ar beidende Nederlanders zonder werk en komen zij met hunne gezinnen ten laste van de Nederlandscha grensge meenten. Nu hoeft het Steuncomité te Losser «en beroep gedaan op de wel willendheid van eenige textielfabri kanten, o.a. te Enschedé en Olden- zaal, om bedoelden werkloozen zoo mogelijk in hun fabrieken werk te verschaffen. Naar vernomen wordt, is dit verzoek gunstig ontvangen. Bin nenkort zal vooral in de spinnerijen van genoemde plaatsen dezen arbei ders werk worden verschaft. Daartoe zullen met goedvinden der arbeids inspectie de werktijden voor do ge wone arbeiders vroeg in den mor gen aanvangen en eindigen om één uur circa na den middag. Daarna zullen de nieuwe arbeiders werken tot circa 10 uur 's avonds, natuurlijk met behoorlijke schafttijden. CIIR. PIHLANTHROPISCHE IN RICHTINGEN. To Amsterdam is in „Parkzichtde jaarlij'ksche Al gom. Vergadering ge houden. van den Centraal Bond van Christelijk Philantropische Inrichtin gen in Nederland, onder presidium van dr. J Th. de Visser. Do gewone verslagen werden uitgebracht en goedgekeurd. Het bleek, dat 51 veree nigingen aangesloten waren. Mede gedeeld werd, dat do opleiding van mannelijk personeel in het gesticht Meer en Bosch te Heemslede eerst het volgend jaar resultaten zal heb ben. KAMER VAN ARBEID. Door do Vereeniging van Voorzitters en Secretarissen van Kamers van Ar beid in Nederland ls aan de verschil lende Kamers van Arbeid een schrij ven gericht, waarin wordt gezegd, dat her. van groot belang zal wezen, na demobilisatie van het Nederlandsche leger allo vrijgekomen werklieden da delijk weer aan den arbeid te kunnen zetten. De vrees bestaat echter, dat werkgelegenheid juist in den eersten tijd na do demobilisatie in ernstige mate zal ontbreken. Het eerst noodlge is daarom, dat werkgelegenheid wordt gezocht en wel zulk een gelegenheid, dat daar door niot werk, dat er anders toch zou zijn, wordt verplaatst, maar nieuw werk dat anders niet zou zijn uitgevoerd, b.v. de vervaardiging van artikelen, die gewoonlijk uit het bui tenland worden betrokken. Men moet ©venwel er voor waken, dat zulk een productie geen proefneming wordt, maar wel degelijk de garantie hebben, dat toch op den duur afzet voor de productie gevonden wordt en de kos ten goed gemaakt. Verzocht wordt daarom, de volgen de twee vragen in de Kamers te be spreken: 1, Zal het in door de Kamer verte gen woordigende vakken mogelijk zijn, productief werk te vinden, waarbij gedemobiliseerden geplaatst kunnen worden eu dat zonder maatregelen, speciaal met liet oog hierop gericht niet zou worden uitgevoerd? Zoo ja, in welke vakken en welk soort werk? 2. W elke maatregelen moeten naar uw meening, worden genomen om het sub. 1 bedeelde te vei wezenlijken? Ten einde den stoot te geven tot verwezenlijking van te uiten denk beelden en van gemaakte plannen, is liet bestuur voornemens, een aantal leden der Vereeniging in October b j- een te roepen tot het houden van be sprekingen naar aanleiding van hot resultaat der discussies die in de Ka mers naar aanleiding van beide bo venstaande vragen zullen plaats heb ben. EEN AANVARING.. Reuter seint uit Londen: Lloyds meldt uit Gravesend, dat de stoom boot Modesta van Christiania in aan varing kwam met de Batavier II naar Rotterdam bestemdi De Batavier II zette blijkbaar onbeschadigd de reis voort. De Modesta is licht beschadigd. De Batavier II is Woensdagmiddag behouden le Rotterdam aangekomen. 'T NIEUWE RAADHUIS TE ROT TERDAM. Do hoofdconstructie van den boven bouw van het nïeuwo Raadhuis aan den Go o l«ingel te Rotterdam, is lie den Dinsdag aanbesteed. Inge komen waren 25 biljetteu. Laagste inschrijver: M. v. d. Spek, Rotter dam, voor f 657694.—. 67STE NEDER LAN DSCH LAND- HUISHOUDKUNDIG CONGRES. Van do Dinsdag te Amersfoort ge houden congresvergadering wordt het volgende gemeld De voorzitter riep een hartelijk woord van welkom toe aan den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, den heer F. E. Posth-uma. De lieer V. R. Y. Crocsen, uit Hil versum, prae-adviseerde over de nu aan de orde zijnde vraag Is Rijks subsidie voor den landbouw noodig Aan zijn prae-advies is ontleend Staatszorg voor den landbouw komt bij ons te lande in hoofdzaak op twee manieren tot uiting lo. doordat van Rijkswege recht streeks voor bepaalde zaken gezorgd wordt (onderwijs, voorlichting, be strijding van besmettelijke ziekten bij dieren en planten, landbouwproef stations, waarborgsmerken, euz.) 2o. doordat aan verschillende groe pen van belanghebbenden voor de behartiging van hun algemeene be langen uit 's Rijks schatkist subsi dies worden verleend. Tegen den sub 1 genoemden vorm van Staatszorg zal wel niemand be zwaar kunnen hebben zoolang de be treffende aangelegenheden een zeer aigemeen karakter dragen en die het beste door overheidsmaatregelen ge regeld kunnen worden. Tegen den sub 2 genoemden vorm van Staatszorg hoort men af en toe, vooral wanneer de subsidieering een meer blijvend karakter aanneemt, bedenkingen opperen, zoowel van d e zijde van landbouwers als van de zij de van niet-laudbouwers over het algemeen echter zijn de belangheb benden niet afkeerig van een derge lijke ondersteuning van hun bedrijf ;uit 's Rijks schatkist. Prae-adviseur wcnscht allerminst onmiddellijke opheffing van olie Rijks-subsidies. .Maar wel zou bij wenschen, dat iedere voorlichter \an den landbouw steeds weer propagan da maakte voor de idee, dat de boer zelf de kosten van zijn bedrijf moet betalen. En als de Regeering steeds wec-r en steeds duidelijker, ten slotte door voorbeelden, haar voornemen te kennen gaf om aan subsidies in het algemeen slechts een tijdelijk ka rakter te geven, zou voor die voor lichters „het heilige moeten" als hulpmiddel bij die propaganda naar voren komen. Of men met die propaganda wat zou bereiken Er zijn nog meer voor beelden aan te halen van zaken, die land- of tuinbouwers geheel met eigen middelen hebben tot stand ge bracht en altijd weer zal men zien, dat zulks organisuties zijn, waarin de meeste leden met hart en ziel be lang stellen, omdat het hun eigen en uitsluitend door hen zelf bekostigde zaken zijn. O. m. kwamen in debat de heeren P. van Hoek, directeur-generaal van den landbouw, en Mr. A. G. A. Rid der van Rappard, voorzitter van iirt congres. UITVOER VAN SUIKERBIETEN. Men meldt uit Terneuzen, dal de uitvoer van in Zeeuwsoh-Vlaanderen geteelde suikerbieten, waarvan de le vering vóór 1 Augustus met Belgische fabrieken was gecontracteerd, zal worden toegestaan onder verschillen de t© stellen voorwaarden. Gemengd Nieuws EEN REINIGINGSWHEK TE PHILADELPHIA. Het stadsbestuur van Philadelphia houdt nu en dan opruiming van vuil, waarbij verschillende commissies me dewerking verlootten. Het schijnt dat een goed georganiseerde vuilverzamo- jiivg lo Philadelphia ontbreekt en men nu en dan eens radicale schoonmaak houdt. Men doet zoo iets echter niet ten halve. In het tijdschrift Gemeontelij- ke Reiniging vinden we opgesomd wat aan zoo'n reinlgingsweek vooraf gaat We ontleenen daaraan het vol gende: De directeur van arbeid zond 3100 persoonlijke berichten aan: le. alle advertentiebureau* en hunne agenten aan de leveranciers van borstels, be zems, schrobbers, vacuümreinigers en ander reinïgingsmateriaal; 2e. alle vrouwelijke organisaties; 3e. alle ver eenigingen op het gebied van koop-- handel; 4e alle eigenaren van schouw burgen; 5e. alle bioscopen; 6c alle bouwgrond agenten; 7e. alle banken en 8e. alle grondeigenaren. Twee groote aankondigingen der rcini gingsweek werden op de ruiten van eiken tramwagen aangeplakt. Daleelf de plakkaat werd aan scholen, biblio theken, clubs, 'o&ee, handelszaken en stations toege^T-si'on met het verzoek, het op een gieiwoige plaats te bevesti gen. 750.009 sluitzegels voor brieven en pakketten werden over alle bureaux zoowel "oor openbare Wensten als van a'le mogelijke Instellingen en za„ ken vrdeeld. 260.009 circulaires van 4 bladzijden werden door de politiebeambten aan de huizen bezorgd. 20 000 aanplakbiljetten werden ver deeld over groote en kleine zaken ten einde ln de winkelkasten te worden opgehangen. 750 vlaggen van 2 bij 3 voet inet d® opdruk „Reinigingsweok van 20—25 April", werden aan verschillende za ken uitgereikt om op het tuig van ds p&arvkn te bevestigen. Een miiiioen vouw been en van geel karton werden bedrukt en verdeeld over winkeliers, bureaux, loges, clubs, vereenigingen, enz. met het verzoek bij eiken te verzenden brief of pakket een vouwbeen bij te doen. 300 OJO bladwijzers en vloeipapieren met eon vermelding van de reiniging», weok, weiden op alle scholan rond gedeeld. 350.000 circulaires werden aan de polishouders der Metropolitan Life Insurance Cie. gezondeu, met verzoek om steun bij de te houden reênigings week. De pl.m. 250 bioscopen ontvingen elk een gekleurde transparant, waar op tevens eenige wenken, om bij eL ke voorstelling te vertoonen. Vele vereenigingen zonden op eigen kosten circulaires onder hunne leden rond. Bovendien was nog een uitgebrei de perspropaganda begonnen, die het hoogtepunt bereik to in het Zondags- nummer van 19 April, dus onmiddel lijk aan de reinlgingsweek vooraf gaande. Zondags, den 19en April, spraken de geestelijken in het verloop van d® godsdienstoefening den wensch uit, dat allen de groote reinigingswoek zouden ondersteunen, door de stad uiterst zuiver en spiegelblonk le mar ken. De ijver van <le burgers overtrof hierbij alle verwachtingen. Er scheen geen klasse-onderscheid onder de aaa dit stadswerk medearbeidende bur gers te zijn. Overal waren ontzetten de bergen vuil en rommel opgehoopt. Oude zakken, welke gedurende den winter op zolders en Ln kelders in hoeken en gaten geborgen waren, z.a. oude bedden, ramen, gebroken flessohen, glas en porcelein, gebroken stoelen, tafels, lessenaars, waschta- fols, wiegen, enz. enz. evenals een groot aantal kerstboomen, die ge woonlijk tot het voorjaar buiten ge legen luidden letterlijk ailes, van de tinkan tot de oude vervallen piano werd door de verzamelwagens weg gevoerd. Het reinigingswerk nam op deze manier zulk een ongekonden omvang, dat het onmogelijk was ze in eene week te beëindigen en moest geduren de de daaropvolgende week voortgezet worden. Er werd vastgesteld, dat meer dan 135.000 kubieke yards vuil weggevoerd werden. Als men de mas sa op een vlakte van 300 bij 300 voet opstapelde, zou zij een hoogte van 40 voet bereiken. (Al deze soesah zou evenwel overba dig zijn, als zoo'n groole stad een be hoorlijken regelrnutigen reinigings dienst bezat! Red. H.'s D.) DONNA LAURA MINGHÉTTL De „Agenzia Stefani" meldt het overlijden van donna I-aura Minghet- ti, de moeder van prinses Von Bülow, de weduwe van den grooten Italiaan- sehen minister Minghetti. Mevrouw Minghetti, een afstammelinge van den Engclschen admiraal Sir Francis Ac ton, die in Napelschen dienst was onder koningin Maria Carolina, was in eerste huwelijk getrouwd geweest met den prins Dominico di Cnmpo- reale; uit dit huwelijk werden gebo ren de prinses di Camporeale, die thans met den Duitschen oud-rijks kanselier Von Bfllow gehuwd is, on een zoon, prins Paul di Camporeale, lid van den Itaünanschen Senaat. Nadat zij weduwe geworden was, trad donna Laura in Iret huwelijk met den beroemden Italiaanschen staats man Minghetti, die zulk em groot aandeel had in het tot stand komen van de Italiaansche eenheid, en di® in 1886 als minister-président stierf. Donna Laura is 86 jaar oud gewor den; zij werd 4 Maart 1829 geboren. Letteren en Kunst HARMONIE- EN FANFAREKORPSEN. De Nederlandsche Federatie van Harmonie en Fanfare Geselschappen heeft te Delft vergaderd, onder lei ding van jhr. mr. F. v. d. Poll van Zeist. De afgevaardigden waren 's mor gens in het Agnetapark ontvangen door de direction van de Ned Gist en Spiritusfabriek en van Calvé-Delft De secretaris deelt mede, dat cr 370 vereenigingen met 8913 leden aango- sloten zijn. Verder zijn er 14 dona teurs, 42 persoonlijke leden en 1 ecre- lid. Vertegenwoordigd waren 52 ver eenigingen Aangenomen werd het voorstel van •hel H. B., dat de Fed. opnieuw een contract zou aangaan met do sociétó des Auteurs et Editeurs. De voorzitter deelt mede, dat het Scxjfclbeetuur ln de aan de algemeen®

Haarlem's Dagblad | 1915 | | pagina 7